Archiwum zimnej wojny godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Archiwum zimnej wojny w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Archiwum zimnej wojny będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 4 kwietnia 2024 (Czwartek)
18:20 Archiwum zimnej wojny - Nowa twarz dezinformacji Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Machina propagandowa Kremla kręci się na pełnych obrotach. Przez rok ogłupiali obywateli "specjalną operacją wojskową". I dlatego Rosjanie popierają tę wojnę. Spójny przekaz zakłócają odszczepieńcy: watażka Igor Girkin, blogerzy bez nadzoru. Pół świata zastanawia się, czy podział ról wynika z uzgodnionego planu, czy też Putin traci kontrolę nad przestrzenią informacyjną. O porównaniach deformacji i propagandy rosyjskiej z przykładami sowieckich manipulacji z okresu zimnej wojny mówić będą m.in. dr Jerzy Marek Nowakowski - historyk i dziennikarz; Marek Budzisz - analityk, ekspert ds. Rosji oraz Piotr Skwieciński - publicysta i dyplomata.

Czas trwania: 29min. / 2023 / magazyn
Program TV na 5 kwietnia 2024 (Piątek)
11:35 Archiwum zimnej wojny - Nowa twarz dezinformacji Logo TVP Historia
Reklama
Program TV na 11 kwietnia 2024 (Czwartek)
18:20 Archiwum zimnej wojny - Odkrywanie Gułagu Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Odkrywanie Gułagu. Przed Sołżenicynem świat nie miał pojęcia, jaki straszliwy sens niesie skrót GUŁag. Przez dziesięciolecia istnienia Związku Sowieckiego Zachód nie wiedział, a potem nie dawał wiary świadectwom o łagrach zagłady. Gustaw Herling - Grudziński spisał swoje wspomnienia w roku 1950, ale we Francji "Inny świat" mógł się ukazać dopiero 35 lat później. Goście: prof. Rafał Habielski, historyk, prasoznawca, autor m.in. "Życie społeczne i kulturalne emigracji" oraz prof. WłodzimierzBolecki, pisarz, historyk literatury. Rozmawiają o tym, kiedy informacje o gułagach zaczęły docierać do opinii publiczneji w jakich okolicznościach, kto o łagry pytał i dlaczego, czyjego autorstwa były te relacje. Zastanawiają się, czy to była część sowieckiego systemu gospodarczego, czy politycznego łamania kręgosłupów. Mówią o sprzecznościach tego systemu, dyskutują, na jakiej zasadzie mógł działać, wspominają literaturę łagrową: "Wspomnienia starobielskie" Józefa Czapskiego, "Inny świat" Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Zastanawiają się nad niewiarą francuskich intelektualistów wobec świadectw obydwu pisarzy. Mówią, kiedy nastąpił przełom i dlaczego. Wspominają podejście naukowe i postać Michała Hellera, wieloletniego współpracownika paryskiej Kultury, autora doktoratu pt. "Świat obozów koncentracyjnych a literatura sowiecka". Omawiają mechanizm stopniowego ujawniania prawdy. Wspominają proces Wiktora Kravczenki, autora książki "Wybrałem wolność", oskarżonego o to, że był marionetką w rękach CIA i Davida Rousseta. Omawiają twórczość Aleksandra Sołżenicyna, okoliczności, w jakich trafił do łagru oraz to jak opinia publiczna dowiedziała się o jego relacji. Mówią też o bezkrytycznej wierze w działania i idee Związku Sowieckiego i kłamstwach, jakie zalewały wówczas świat. Wspominają też postać Margarete Buber - Neumann. W programie cytowane są także wypowiedzi dr Anny Marii Jackowskiej, autorki książki "Sowiety na ławie oskarżonych", archiwalne wypowiedzi Józefa Czapskiego oraz fragment opowiadania Aleksandra Sołżenicyna "Jeden dzień z życia Iwana Denisowicza". Wykorzystano także archiwa TVP, fotografie PAP, mapy gułagów oraz cytaty z prasy.

Czas trwania: 30min. / 2019 / magazyn
Program TV na 12 kwietnia 2024 (Piątek)
11:40 Archiwum zimnej wojny - Odkrywanie Gułagu Logo TVP Historia
Program TV na 18 kwietnia 2024 (Czwartek)
18:20 Archiwum zimnej wojny - Kryzys atomowy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kryzys atomowy. 13 dni, które mogły wstrząsnąć światem. W 1962 roku świat stanął na krawędzi wojny atomowej. Z jednej strony ryzyko agresji sowieckiej, uderzenia rakietowego z Kuby, z drugiej strony pokerowa zagrywka prezydenta Stanów Zjednoczonych. Czy to był blef? Czy John Kennedy miał wtedy asa w rękawie? Castro i Chruszczow podjęli bardzo niebezpieczną rozgrywkę. Kennedy musiał zareagować. Każdą rakietę wystrzeloną z Kuby uznamy za sowiecki atak na USA. Pentagon brał pod uwagę plan zbombardowania ośrodków rakietowych i inwazji. Gośćmi Andrzeja Mietkowskiego są: dr Przemysław Gasztold - Seń, historyk IPN, autor m.in. pracy "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm", dr hab. Paweł Kowal, politolog, historyk, ekspert do spraw polityki międzynarodowej oraz Andrzej Krzeczunowicz, dziennikarz, dyplomata, w Wolnej Europie od 1964 roku. Kiedy zaczął się kryzys kubański? W jaki sposób zareagował na niego prezydent Kennedy? Na ile rolę odegrała w tym psychologia i umiejętność przywództwa? Jaki był zamysł sowiecki? Co Rosja chciała osiągnąć, ustawiając na Kubie rakiety? Jak konflikty militarne i polityczne wpłynęły na decyzje Chruszczowa? Jakie popełnił błędy? Jaką rolę w całym tym kryzysie odegrał pułkownik GRU Oleg Pieńkowski? Czy ryzyko globalnej konfrontacji było realne? Dlaczego wygranym całej sytuacji okazał się Kennedy?Co było konsekwencją kryzysu kubańskiego? W programie znalazły się wypowiedzi archiwalne prezydenta Kennedy’ego, Adlaia Stevensona, stałego przedstawiciela USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, A. Rossa Johnsona, dyrektora Radia Wolna Europa w latach 1998 - 2004, oraz materiały amerykańskie.

Czas trwania: 30min. / 2019 / magazyn
Program TV na 19 kwietnia 2024 (Piątek)
11:55 Archiwum zimnej wojny - Kryzys atomowy Logo TVP Historia
Program TV na 25 kwietnia 2024 (Czwartek)
18:25 Archiwum zimnej wojny - Widmo Czarnobyla Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Widmo Czarnobyla"26 kwietnia 1986 roku, Czarnobyl. Największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Świat dowiedział się o niej od szwedzkich naukowców. Sekretarz partii w Kijowie skomentował problem: Ha, też mi problem. My tu obmyślamy, czy sprzedawać wódkę 1 maja. To dopiero problem!W kolejnym odcinku cyklu "Archiwum zimnej wojny" gośćmi Andrzeja Mietkowskiego są dr inż. Marek Rabińskiz Narodowego Centrum Badań Jądrowych, badacz przyczyn i skutków katastrofy w Czarnobylu, oraz prof. Andrzej Paczkowski, historyk, były członek Kolegium i Rady IPN, współautor pracy zbiorowej "Czarna księga komunizmu". W programie wypowiada się także A. Ross Johnson, w latach 1998 - 2004 dyrektor Radia Wolna Europa. Jest takżeprzytoczona wypowiedź prezydenta Ronalda Reagana. Tematy: Co wydarzyło się w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku? Jak świat dowiedział się o skutkach katastrofy, jak informacjata dotarła do Polski? Jakie były reakcje na awarię na świecie - w mediach w Europie, w Związku Sowieckim? Próby ignorowania katastrofy przez władze sowieckie. Jakie mogły być następstwa awarii dla żyjącego i przyszłego pokolenia? Szczegóły dotyczące budowy reaktora jądrowego, próby zapobiegania katastrofie. Konsekwencje polityczne wybuchu w Czarnobylu. Koszty ludzkie i finansowe akcji ratunkowej po katastrofie. Początek ery głasnosti - otwarcia informacyjnego władz. Komplikacje związane z międzynarodowym aspektem wybuchu w Czarnobylu.

Czas trwania: 29min. / 2019 / magazyn
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Archiwum zimnej wojny. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Archiwum zimnej wojny w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Archiwum zimnej wojny.

Poprzednie emisje Archiwum zimnej wojny w telewizji

Emisja Archiwum zimnej wojny miała miejsce:

2024-03-28 18:25 Archiwum zimnej wojny - Ukraińska strategia "Kultury" Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Rosja bez Ukrainy nie będzie imperium"- powtarzał Giedroyc od powstania paryskiej Kultury. Strategię wschodnią opierał na triadzie Ukraina - Litwa - Białoruś. Ukrainę traktował jako klucz do niepodległości. Dziś jego credo brzmi jak memento. Odsłania przyczyny, dla których Rosja putinowska tak bezwzględnie rzuciła się na sąsiada. O strategii Jerzego Giedroycia i jego koncepcji opowiedzą historyk prof. Rafał Habielski oraz specjalistka ds. stosunków polsko - ukraińskich Bogumiła Berdychowska.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2024-03-22 11:50 Archiwum zimnej wojny - Kremlinologia stosowana Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Powraca kremlinologia! Przez dekady śledzono, kto jakie zajmuje miejsce na trybunie honorowej, analizowano rozmiary futrzanych nakryć głowy pretendentów na moskiewski tron. Teraz słyszymy o poszukiwaniach nowego Putina. Ale w reżimach dyktatorskich o zmianach dowiadujemy się najczęściej po fakcie, kiedy dotychczasowy lider już nim nie jest, z uwagi na stan zdrowa albo inne niespodziewane okoliczności. O praktycznym zastosowaniu kremlinologii w czasach zimnej wojny oraz przypuszczeniach co do nowego, możliwego przywódcy Rosji rozważają historycy prof. Antoni Dudek, prof. Patrick Vaughan oraz sowietolog i politolog prof. Andrzej Nowak.

Czas trwania: 27min. / 2023 / magazyn
Reklama
2024-03-21 18:25 Archiwum zimnej wojny - Kremlinologia stosowana Logo TVP Historia
2024-03-15 11:35 Archiwum zimnej wojny - Krótki oddech wolności Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Białoruś utknęła pod presją Moskwy. Dziś reżim w Mińsku jest agresorem i wspólnikiem Rosji. Łukaszenko nie kryje goryczy: "Błędem Moskwy i Mińska było, że nie rozwiązały kwestii Ukrainy wcześniej, kiedy nie miała armii, kiedy nie była przygotowana". O znaczeniu Białorusi dla Rosji mówią: Wojciech Konończuk - dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich; Marek Budzisz - ekspert ds. Rosji; Agnieszka Romaszewska - Guzy - dyrektor Biełsat TV oraz Pawieł Łatuszka - białoruski opozycjonista i były ambasador Białorusi w Polsce.

Czas trwania: 27min. / 2023 / magazyn
2024-03-14 18:25 Archiwum zimnej wojny - Krótki oddech wolności Logo TVP Historia
2024-03-08 11:40 Archiwum zimnej wojny - Nowa oś zła Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Czy to wojna proxy? Zaangażowanie Zachodu na Ukrainie - sprzęt wojskowy, dane wywiadowcze, szkolenia wojsk - ma cechy wojny zastępczej. Putin prowadzi wojnę globalną. Eksperci są zgodni: był militarnie słabszy, dlatego uderzył w Ukrainę, zamiast w NATO. Ale jego celem geopolitycznym jest Zachód. Czy konfrontacja Rosji z NATO była zamierzeniem Kremla? Czy skutkiem mylnego rozpoznania? O innych przykładach wojen zastępczych w poprzednim wieku opowiadają dr Jerzy Marek Nowakowski - historyk i dziennikarz; dr Przemysław Gasztold - Seń - historyk IPN, oraz płk dr hab. Juliusz Tym z Akademii Sztuki Wojennej.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2024-03-07 18:25 Archiwum zimnej wojny - Nowa oś zła Logo TVP Historia
2024-03-01 11:30 Archiwum zimnej wojny - Dzieci na wojennym celowniku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Rosjanie wkraczali na Ukrainę z gotowym planem: przymusowe wywożenie dzieci w głąb Rosji. Raporty ukraińskiej rzecznik praw dziecka przypominają świadectwa repatriantów w latach 40. z Nieludzkiej Ziemi: "Proszę wyciągnąć z tego pisma treść i umieścić w historii, aby czytali nasze dzieci, gdy powrócą do ojczyzny". Taki zapisek zostawił Bolesław Karus, kowal z kolonii Stanisławówka, wywieziony na Wschód w 1939 z setkami tysięcy Polaków. O kulisach zbrodni rosyjskich przeciw dzieciom opowiedzą historycy: prof. Piotr Grochmalski i dr hab. Daniel Boćkowski, Natalia Izdebska - radna miasta Irpień oraz Pawieł Łatuszka - białoruski opozycjonista i były ambasador Białorusi w Polsce.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2024-02-29 18:25 Archiwum zimnej wojny - Dzieci na wojennym celowniku Logo TVP Historia
2024-02-27 18:25 Archiwum zimnej wojny - "Nie mieszać sportu z polityką!" Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Frazesy o niełączeniu sportu i polityki słyszymy od haniebnych igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Tymczasem kontekst agresji na Ukrainę przywołuje inną wojnę - w Afganistanie. I niechlubne igrzyska 80. roku w Moskwie. O najbardziej znanych przykładach bojkotów zawodów sportowych mówić będą m.in. historyk dr hab. Sebastian Ligarski, historyk zimnej wojny prof. Patrick Vaughan oraz dziennikarz TVP Sport - Leszek Jarosz. Ponadto rzadkie archiwalne nagrania z Igrzysk Olimpijskich z poprzednich dekad!

Czas trwania: 29min. / 2023 / magazyn
2024-02-23 11:05 Archiwum zimnej wojny - "Nie mieszać sportu z polityką!" Logo TVP Historia
2024-02-22 18:20 Archiwum zimnej wojny - "Nie mieszać sportu z polityką!" Logo TVP Historia
2024-02-16 10:50 Archiwum zimnej wojny - Plan Marshalla 2.0 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Słowa George'a Marshalla wygrały pokój: "Stany Zjednoczone muszą zrobić co w ich mocy dla przywrócenia zdrowia gospodarczego w świecie. Bez tego nie może być politycznej równowagi i pokoju". Jesteśmy 70 lat później. Wciąż trwa konfrontacja dwu cywilizacji. I znów nie ma wyboru: Ameryka i wolny świat muszą zapłacić cenę ratowania podstawowych wartości. O programie George'a Marshalla, jego koncepcji na powojenny świat i o współczesnej nadziei Ukrainy na "Plan Marshalla 2.0" opowiedzą politolog i historyk prof. Antoni Dudek, ekspert gospodarczy dr Piotr Naimski oraz Iwona Wiśniewska - ekspertka ds. ekonomii, analityczka w Zespole Rosyjskim OSW.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
Reklama
2024-02-15 18:20 Archiwum zimnej wojny - Plan Marshalla 2.0 Logo TVP Historia
2024-02-09 11:30 Archiwum zimnej wojny - Głodowe szantaże Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Prawie sto lat temu Związek Sowiecki Stalina użył głodu jako broni przeciw Ukraińcom. Rosja Putina czyni to samo. Wykorzystuje głodowy terror wobec najbardziej potrzebujących. I szantażuje świat. O najbardziej znanych przypadkach wykorzystywania głodu jako broni - m.in. dyrektor Studium Europy Wschodniej UW prof. Jan Malicki; dr Jerzy Marek Nowakowski - historyk i dziennikarz; prof. Wojciech Roszkowski - historyk oraz dr Grzegorz Kostrzewa - Zorbas - politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa.

Czas trwania: 27min. / 2023 / magazyn
2024-02-08 18:25 Archiwum zimnej wojny - Głodowe szantaże Logo TVP Historia
2024-02-02 11:20 Archiwum zimnej wojny - Zza kulis reżimu do RWE Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Na dezerterów reżimu Wolna Europa czekała z otwartymi ramionami: uciekinierów z bezpieki, cenzury, wojska, aparatu partyjnego Kiedy wybierali wolność, zabierali na Zachód najpilniej strzeżone tajemnice reżimu. Potem siadali przed mikrofonami Głosu Ameryki i Wolnej Europy. Ich rewelacje o kulisach peerelu wywoływały w Warszawie polityczne wstrząsy. O uciekinierach z bezpieki na falach Radia Wolna Europa opowiedzą: historyk prof. Rafał Habielski i dr hab. Sławomir Łukasiewicz - badacz dziejów emigracji. Ponadto archiwalne nagrania radiowe audycji "uciekinierów reżimowych".

Czas trwania: 29min. / 2023 / magazyn
2024-02-01 18:25 Archiwum zimnej wojny - Zza kulis reżimu do RWE Logo TVP Historia
2024-01-26 11:15 Archiwum zimnej wojny - Kres "ruskiego miru"? Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Doktrynę "ruskiego miru" długo uznawano za "soft power"- za miękką siłę Moskwy. Putin ustawia Rosję w opozycji do wolnego świata. Celem jest ekspansja i niszczenie. I to jest naga prawda na temat doktryny "ruskiego miru" w jej praktycznym zastosowaniu. Na pytanie, czy obserwujemy upadek tej ideologii, odpowiadają była korespondentka Sekcji Polskiej BBC Maria Przełomiec; historyk, sowietolog i politolog prof. Andrzej Nowak i Piotr Skwieciński, były szef Instytutu Polskiego w Moskwie, ambasador RP w Armenii.

Czas trwania: 26min. / 2023 / magazyn
2024-01-25 18:20 Archiwum zimnej wojny - Kres "ruskiego miru"? Logo TVP Historia
2024-01-19 11:20 Archiwum zimnej wojny - Rosyjska ośmiornica Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W Europie trwa sekretna wojna z"kretami". Służby tak określają agenturę, która infiltruje krytyczne dla bezpieczeństwa instytucje zachodnie. Sowieci, później Rosjanie, byli i pozostają mistrzami wypróbowanych metod: farm trolli, ataków hakerskich. Najbardziej niebezpieczny jest rosyjski klasyk: lokowanie, kreowanie, prowadzenie nielegałów. O kulisach szpiegostwa i atakach hybrydowych współczesnej Rosji i nie tylko mówią m.in. historycy IPN: dr Przemysław Gasztold - Seń i dr Witold Bagieński oraz dr Bolesław Piasecki z Akademii Sztuki Wojennej.

Czas trwania: 29min. / 2023 / magazyn
2024-01-18 18:25 Archiwum zimnej wojny - Rosyjska ośmiornica Logo TVP Historia
2024-01-12 11:30 Archiwum zimnej wojny - Inna Rosja w "Kulturze" Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Nasza polityka wschodnia to Rosja i narody przez nią ujarzmione"- pisali autorzy "Kultury". Czesław Miłosz już po upadku Związku Sowieckiego ostrzegał redaktora "Kultury": "Żadna siła nie zmusi Rosjanina, żeby uznał Ukraińców za odrębną narodowość". A Jerzy Giedroyc pod koniec życia jakby zaglądał w przyszłość: "Lansowana przez Rosję koncepcja związku państw słowiańskich - Rosji, Białorusi i Ukrainy - jest cynicznym przykładem tendencji imperialistycznych - ciągle żywych w Rosji". O kulisach polityki wschodniej "Kultury" m.in. historyk, poeta i badacz Rosji prof. Piotr Mitzner; historyk, sowietolog i politolog prof. Andrzej Nowak i historyk, badacz Rosji prof. Grzegorz Przebinda. Ponadto rzadkie archiwalne nagrania z autorami "Kultury".

Czas trwania: 26min. / 2023 / magazyn
Reklama
2024-01-11 18:25 Archiwum zimnej wojny - Inna Rosja w "Kulturze" Logo TVP Historia
2024-01-04 18:25 Archiwum zimnej wojny - Dekada Reagana Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Związek Sowiecki to Imperium zła". Słowa, które otwierały decydującą fazę zimnej wojny. Bierną doktrynę powstrzymywania zastąpiła aktywna strategia wypychania komunistów z obszarów ich ekspansji. Ronald Reagan - w latach 40. prezes Gildii Aktorów Ekranowych - przoduje w sondażach na największego w dziejach przywódcę USA. O historii i działalności Ronalda Reagana opowiedzą m.in. amerykański historyk zimnej wojny prof. Patrick Vaughan, badacz dziejów politycznych XX wieku dr Michał Przeperski, oraz dr Grzegorz Kostrzewa - Zorbas - politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa.

Czas trwania: 29min. / 2023 / magazyn
2023-12-29 06:48 Archiwum zimnej wojny - Zmierzch ONZ? Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Powojenny model świata, ulepiony w1945 roku nie przystaje do współczesności. Rosja ma na sumieniu straszliwe zbrodnie wojenne. Nie stanowi to przeszkody w przewodniczeniu Radzie Bezpieczeństwa. ONZ kwalifikuje się do remontu. Zawieszając Rosję w Radzie Praw Człowieka, Zgromadzenie Ogólne wykonało pierwszy krok w tym kierunku. O znaczeniu ONZ w kontekście obecnej wojny opowiadają: prof. Antoni Dudek - politolog i historyk; Marek Budzisz - analityk, oraz prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekspert ds. Rosji.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2023-12-28 18:25 Archiwum zimnej wojny - NATO - strategiczna zmiana Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Od dekad NATO nie myślało poważnie, że przyjdzie walczyć o własne terytorium. Teraz - musi. Szef NATO zapewnia: "Będziemy bronić każdego centymetra terytorium sojuszu. Od pierwszego dnia". O nowej doktrynie Sojuszu Północnoatlantyckiego rozważają: prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej oraz płk dr hab. Juliusz Tym z Instytutu Strategii Wojskowej.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2023-12-22 07:05 Archiwum zimnej wojny - Głos na nieludzkiej ziemi Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Nie znam wielu pisarzy, którzy w historii XX wieku odegrali rolę porównywalną. Świat stalinowskich łagrów ukazywany przez Herlinga, Czapskiego, Obertyńską nie przebijał się do elit opiniotwórczych na Zachodzie. Przełomem był "Archipelag GUŁAG". Sołżenicyn niszczył mit systemu komunistycznego. Pokazał światu, że Lenin i Stalin są nieodrodnymi braćmi Hitlera. Że bolszewizm jest równie okrutny co faszyzm. Pisząc "Archipelag... " był sumieniem Rosji. O życiu, twórczości i kontrowersjach Aleksandra Sołżenicyna opowiadają: prof. Piotr Mitzner - historyk, badacz Rosji; prof. Jan Malicki - historyk, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz prof. Grzegorz Przebinda - historyk, filozof.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2023-12-21 18:25 Archiwum zimnej wojny - Ameryka na straży wolności Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Od czasu żelaznej kurtyny trwa próba sił wolnego świata z sowiecką i rosyjską ekspansją. Sekretna pomoc dla narodów ujarzmionych trwa od lat 40. Radia z Zachodu przebijały żelazną kurtynę, rozwijał się przerzut zakazanych książek. Z czasem - finansowanie Solidarności i dysydentów w bloku sowieckim. Teraz przyszedł czas na Javeliny, Haymarsy i Leopardy. O historii pomocy dostarczanej przez Zachód mówić będą m.in. historyk dr hab. Sebastian Ligarski; płk dr hab. Juliusz Tym z Instytutu Strategii Wojskowej oraz historyk emigracji dr hab. Sławomir Łukasiewicz.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2023-12-20 11:50 Archiwum zimnej wojny - Nowa twarz dezinformacji Logo TVP Historia
2023-12-14 18:25 Archiwum zimnej wojny - Ukraińska strategia "Kultury" Logo TVP Historia
2023-12-13 11:45 Archiwum zimnej wojny - Kremlinologia stosowana Logo TVP Historia
2023-12-12 06:23 Archiwum zimnej wojny - Operacja DUNAJ Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Rok 1968, za południową granicą wybucha praska wiosna. Hasło "Polska czeka na Dubczeka" jest dla Kremla ostrzeżeniem, że czechosłowacka odnowa może rozlać się na inne kraje. Dramatyczną interwencję w obronie sowieckiego status quo przypominają m.in. prof. Andrzej Paczkowski i prof. Jerzy Eisler. Plus archiwalne ujęcia z interwencji na Czechosłowację.

Czas trwania: 29min. / 2021 / magazyn
2023-12-07 18:25 Archiwum zimnej wojny - Kremlinologia stosowana Logo TVP Historia
2023-12-06 11:45 Archiwum zimnej wojny - Krótki oddech wolności Logo TVP Historia
2023-12-05 06:35 Archiwum zimnej wojny - Rozdarte miasto Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek zimnej wojny. Berlin Zachodni, enklawa wolności na terytorium NRD, był solą w oku reżimu od zakończenia II wojny do upadku komunizmu. Kiedy runął mur, odłamek przywieziono do Westminster College w USA, upamiętniając przemówienie Winstona Churchilla o żelaznej kurtynie. O mieście zimnej wojny mówią m.in. dr Łukasz Kamiński - były prezes IPN i dr hab. Tytus Jaskułowski - politolog. Wyjątkowe zimnowojenne ujęcia dokumentalne.

Czas trwania: 28min. / 2021 / magazyn
2023-11-30 18:25 Archiwum zimnej wojny - Krótki oddech wolności Logo TVP Historia
2023-11-29 11:40 Archiwum zimnej wojny - Nowa oś zła Logo TVP Historia
2023-11-28 06:30 Archiwum zimnej wojny - Techniki operacyjne Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Archiwum zimnej wojny

Czas trwania: 28min. / 2021 / magazyn
2023-11-23 18:25 Archiwum zimnej wojny - Nowa oś zła Logo TVP Historia
2023-11-22 11:40 Archiwum zimnej wojny - Dzieci na wojennym celowniku Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Rosjanie wkraczali na Ukrainę z gotowym planem: przymusowe wywożenie dzieci w głąb Rosji. Raporty ukraińskiej rzecznik praw dziecka przypominają świadectwa repatriantów latach 40. z Nieludzkiej Ziemi: "Proszę wyciągnąć z tego pisma treść i umieścić w historii, aby czytali nasze dzieci, gdy powrócą do ojczyzny". Taki zapisek zostawił Bolesław Karus, kowal z kolonii Stanisławówka, wywieziony na Wschód w 1939 z setkami tysięcy Polaków. O kulisach zbrodni rosyjskich przeciw dzieciom opowiedzą historycy: prof. Piotr Grochmalski i dr hab. Daniel Boćkowski, Natalia Izdebska - radna miasta Irpień oraz Pawieł Łatuszka - białoruski opozycjonista i były ambasador Białorusi w Polsce.

2023-11-21 06:40 Archiwum zimnej wojny - Rozdarte miasto Logo TVP Historia
2023-11-16 18:25 Archiwum zimnej wojny - Dzieci na wojennym celowniku Logo TVP Historia

Archiwum zimnej wojny gdzie obejrzeć?

Archiwum zimnej wojny można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry