Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim.

Poprzednie emisje Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim w telewizji

Emisja Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim miała miejsce:

2024-01-24 12:35 Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim Logo TVP Kultura

Opis (streszczenie): Nazwisko zmarłego w 1994 roku Witolda Lutosławskiego wymieniane jest obok klasyków muzyki współczesnej takich jak Szymanowski, Bartók, Strawiński, Britten. Przyznać należy, że artysta był bardziej ceniony za granicą niż w kraju: otrzymał wiele honorowych doktoratów od czołowych uniwersytetów z całego świata, członkostwo najzacniejszych międzynarodowych instytucji, ordery, tytuły - w sumie ponad 70 najwyższych międzynarodowych odznaczeń artystycznych i naukowych, w tym Polar Music Price, uznawaną za muzyczną Nagrodę Nobla. Witold Lutosławski urodził się w 1913 roku w rodzinie znanych działaczy politycznych i społecznych. Odebrał gruntowne wykształcenie: prywatne lekcje muzyki, studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także Wydział Fortepianu i Wydział Kompozycji Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej uczestniczył w kampanii wrześniowej, a potem, by zarobić na utrzymanie, grywał w kawiarniach, zwykle w duecie fortepianowym z Andrzejem Panufnikiem. Z tamtego okresu pochodzi kompozycja "Wariacje na temat Paganiniego" na dwa fortepiany, do dziś chętnie wykonywana przez najznakomitszych pianistów. W 1954 roku Lutosławski ukończył pisanie "Koncertu na orkiestrę", utwór ten jest jednym z fundamentalnych dzieł polskiej muzyki powojennej. Kompozytor przejął zasadę Strawińskiego, zgodnie z którą co rok tworzył nowe dzieło. Wśród wielu utworów na uwagę zasługują m.in. Pierwsza Symfonia, Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową, Gry weneckie na orkiestrę kameralną, Trzy poematy Henri Michaux na chór i orkiestrę, Kwartet smyczkowy, Druga Symfonia, Trzecia Symfonia, Koncert na obój i harfę. Pisał także muzykę teatralną, filmową oraz utwory dla dzieci. Taka wielość form i stylów wskazuje na niebywały talent i swobodę w posługiwaniu się dźwiękami. Lutosławski należał do kompozytorów, którzy w twórczości odwołują się do wrażliwości muzycznej człowieka XX wieku i zawsze starał się tę wrażliwość poszerzać. Kiedy umarł, jego przyjaciel, Jerzy Waldorff, powiedział: prawdziwy artysta żyje długo nie w ciele, tylko w dziele swoim. Film przedstawia sylwetkę wielkiego kompozytora. O tym, jakim był człowiekiem i artystą mówią: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jan Krenz, Krzysztof Jakowicz, Edward Pałłasz, Józef Patkowski, Krystyna Witkowska, Grzegorz Michalski, Krzysztof Meyer i Tadeusz Kaczyński. Ich wypowiedzi przeplatają fragmenty kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Czas trwania: 52min. / 1996 / film dokumentalny
2024-01-23 18:50 Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim Logo TVP Kultura
Reklama
2023-07-06 12:00 Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim Logo TVP Dokument
2023-02-17 00:25 Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Nazwisko zmarłego w 1994 r. Witolda Lutosławskiego jest wymieniane obok klasyków muzyki współczesnej, jak Szymanowski, Bartók, Strawiński, Britten. W programie fragmenty kompozycji Witolda Lutosławskiego oraz wypowiedzi bliskich mu osób.

Czas trwania: 52min. / Polska / 1996 / film dokumentalny
2018-01-25 18:10 Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim Logo TVP Kultura

Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim gdzie obejrzeć?

Między dźwiękiem a ciszą - wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument, TVP Kultura

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry