Okrasa łamie przepisy godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Okrasa łamie przepisy w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Okrasa łamie przepisy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 19 marca 2024 (Wtorek)
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa opowie widzom o bigosie. To jedna z tych potraw, które uważane są za symbol polskiej kuchni. Choć współczesnych przepisów na to danie jest bardzo dużo, to w powszechnej opinii jest to duszona kapusta, kiszona bądź słodka, z mięsem, wędliną, grzybami i innymi dodatkami. Ale nie zawsze kapusta była obowiązkowym składnikiem bigosu. Jeśli spojrzymy na receptury Stanisława Czernieckiego w jego "Compendium ferculorum" z końca XVII wieku, to zobaczymy, że w żadnej z kilkunastu receptur na bigos czy też "bigosek" nie ma kapusty. W pochodzącej z tego samego okresu rękopiśmiennej książce kucharskiej z dworu Radziwiłłów w przepisie na "Bigos jezuicki" także nie występuje kapusta. Co więcej, nawet u Lucyny Ćwierczakiewiczowej z drugiej połowy XIX wieku w przepisie na "Bigos z pozostałej pieczeni" nie ma w ogóle kapusty, są tylko kwaśne jabłka. Czym więc był bigos naszych przodków? Można powiedzieć, że był to rodzaj gulaszu, z pokrajanych na kawałki mięs, ryb czy raków, mocno doprawionych na kwaśno, ostro i słodko. A służyły do tego zamorskie przyprawy korzenne, drogie cytrusy czy octy winne. Z czasem zamorskie przyprawy starano się zastępować rodzimymi, a zamiast kosztownej cytryny zaczęła się pojawiać swojska kapusta kiszona. Jeszcze w XIX wieku bigos z kapustą nazywano hultajskim. A dziś bez kapusty nie potrafimy sobie wyobrazić bigosu. Opowiadając krótko o historii bigosu, nasz kucharz przygotuje swoje wersje tej popularnej potrawy. Proponowane dania: 1/Bigos z kwaśnych ziemniaków i pieczonej karkówki wieprzowej; 2/Bigos z białej kapusty, grzybów i wędzonego jesiotra; 3/ Korzenny bigos z warzyw korzeniowych podany z pieczonym jesiotrem i konfiturą z kwaśnych jabłek.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Warszawa
Reklama
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Szczecin
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Rzeszów
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Poznań
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Opole
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Olsztyn
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Łódź
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Kraków
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Kielce
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Katowice
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Gdańsk
Reklama
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Bydgoszcz
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Białystok
06:40 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Polskie wersje światowej klasyki. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na zabawę kulinarną, w której pokaże, jak spolszczyć klasyczne dania światowej kuchni ulicznej, czyli tzw. streetfoodu. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i wielu bywalców najodleglejszych zakątków na pewno zetknęło się z tak popularnymi daniami, serwowanymi przez uliczne jadłodajnie jak chińskie bułeczki gotowane na parze bao, wietnamską zupę pho czy sławne belgijskie frytki z majonezem. Choć dziś kuchnia uliczna kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznymi miastami świata, to przecież w dawnej Polsce chętnie żywiono się na ulicy. XVIII - wieczni podróżnicy barwnie opisują możliwości posilenia się w Warszawie pod gołym niebem, czego dowodem jest piękna rycina Jana Piotra Norblina przedstawiająca kobietę sprzedającą flaki pod kolumną Zygmunta. A w orientalnych, ulicznych daniach odszukać możemy wiele podobieństw do rodzimej kuchni. Bo czyż bułeczka bao nie przypomina choć trochę poznańskiej buchty na parze z kaczką i modrą kapustą. A czy wietnamska zupa pho nie jest kuzynką naszego niedzielnego rosołu? Bawiąc się różnicami i podobieństwami dań światowej klasyki kuchni ulicznej i sztandarowymi pozycjami polskiej kuchni regionalnej nasz kucharz przygotuje ciekawe potrawy. 1/ drożdżowa bułeczka na parze podsmażona i podana z aromatyczną sałatką z mięsa z rosołu z pikantnym sosem; 2/ doprawiony orientalnie rosół z uda kurczaka, kaczki i ogona wołowego podany z makaronem ze szczypiorkowego naleśnika; 3/ frytki z podlaskiej babki ziemniaczanej podane z cebulką, serem i jogurtowym sosem.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
08:20 Okrasa łamie przepisy - Prosto i elegancko w Mortęgach Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do świeżo odrestaurowanego zespołu pałacowego w Mortęgach. Te dawne dobra rycerskie należały niegdyś do rodu Mortęskich, zasłużonego dla polskich królów w wojnach z Krzyżakami. Wywodząca się z tego rodu Magdalena Mortęska była znaną reformatorką zakonu benedyktynek i w młodości przebywała właśnie w Mortęgach. Losy posiadłości były burzliwe, a dziewiętnastowieczny pałac, zrujnowany w czasach pegeeru, na nowo odzyskał dawny blask. W takiej scenerii Karol przygotuje niezwykłe i eleganckie potrawy z prostych i zwyczajnych składników, takich jak wieprzowina czy ziemniaki. W pięknej scenerii pałacu w Mortęgach Karol przygotuje trzy potrawy. Pierwszą będzie polędwiczka faszerowana pesto z orzechów i suszonych pomidorów. Druga propozycja to konfitowana, czyli gotowana na wolnym ogniu w gęsim tłuszczu karkówka wieprzowa podana z ziemniakami i pastą z pomidorów. A trzecia to sałatka z pieczonej papryki, sałaty rzymskiej oraz marynowanej w przyprawach korzennych polędwiczkiwieprzowej. Jak będą wyglądać takie potrawy?

Czas trwania: 24min. / 2017 / magazyn kulinarny
16:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia na letnie dni Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Lato w pełni, więc w kolejnym odcinku Karol Okrasa wyruszy na Zalew Wiślany, rejon chętnie odwiedzany przez turystów. Z jednej strony mamy mierzeję, a na niej tak znane miejscowości wypoczynkowe jak choćby Krynica Morska, a po drugiej stronie zalewu słynący wspaniałą architekturą Frombork, silnie związany z najsłynniejszym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, choć mniej znane Braniewo czy Tolkmicko też warte są zobaczenia. Oczywiście, nie samym plażowaniem czy oglądaniem zabytkowych miejsc żyje turysta. Musi od czasu do czasu coś zjeść. I choć oferta gastronomiczna jest coraz bogatsza, to ciągle jeszcze i tak króluje smażona ryba, frytki, zapiekanki, hamburgery, pizze i hot - dogi. I to właśnie stanowi wyzwanie dla Karola. Jak przerobić te nadmorskie kulinarne klasyki tak, by były smaczniejsze, zdrowsze i bardziej kolorowe. Jak mogłyby wyglądać takie wydawałoby się znane wszystkim dania przetworzone ręką naszego mistrza kuchni?

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Nowy sezon grillowy. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na rozpoczęcie nowego sezonu grillowego. Jakie są pierwsze oznaki wiosny w naszym kraju? Jedni zapewne stwierdzą, że wiosnę zwiastuje powrót bocianów po zimowej przerwie. Inni, że pojawienie się świeżej, zielonej trawy na zalanych jeszcze wodą łąkach albo młodziutkie pączki na gałązkach. Ale dla wszystkich smakoszy sygnałem, że wiosna naprawdę już przyszła jest rozchodzący się zapach pieczonego na grillu mięsiwa. Jak Polska długa i szeroka, kiedy tylko promienie wiosennego słońca ogrzeją nasz kraj, na działkach, na polach biwakowych pojawiają się grille. Po długiej jesieni i zimie zgłodniali grillowych przysmaków rodacy rozpalają ogień, a karkówka, kiełbasa, kaszanka trafiają na ruszt. I tak będzie tym razem u Karola, choć jak zwykle przepisy na grillowe smakowitości zostaną złamane. Proponowane potrawy: 1/ karkówka wieprzowa upieczona na drewnianym rożnie na wzór popularnego kebabu, a do tego sos z pieczonej papryki i bakłażana; 2/ pieczone na ruszcie placuszki z ziemniaków z boczkiem, poddane z sałatką z wędzonej makreli; 3/grillowane na metalowej szpadzie szaszłyki z mielonego mięsa, podane z sałatką z cebuli i świeżej kolendry.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Brytyjska jagnięcina z pieca i grilla Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza widzów na kulinarną przygodę ze świeżą brytyjską jagnięciną. Ostatnio pojawiła się w polskich sklepach i wielu konsumentów zastanawia się jak ją przyrządzić. Karol nie tylko poradzi jak najlepiej wykorzystać to aromatyczne i niezwykle smaczne mięso. Wyruszy także na krótką wycieczkę na Wyspy Brytyjskie, aby zajrzeć do garnka Anglikom. Uda się z wizytą do angielskiej gospodyni, która zaprosi go na tradycyjny Sundayroast, czyli pieczony udziec jagnięcy z rozmarynem, a także odwiedzi typowy brytyjski pub, gdzie szefem kuchni jest Polak, specjalizujący się w daniach z jagnięciny. A samo gotowanie odbędzie się w pięknej scenerii polskiego, wiosennego ogrodu. Karol przygotuje dwa dania z brytyjskiej jagnięciny. Będzie grill z różnych rodzajów mięsa, takichjak kotleciki z kością czy szaszłyki z jagnięcej karkówki. Będzie też pieczony udziec jagnięcy w korzennej marynacie.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 20 marca 2024 (Środa)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Nowy sezon grillowy. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Brytyjska jagnięcina z pieca i grilla Logo TVP Rozrywka
Reklama
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Wrocław
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Warszawa
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Szczecin
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Rzeszów
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Poznań
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Opole
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Olsztyn
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Kraków
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Katowice
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Bydgoszcz
Reklama
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3 Białystok
11:10 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP3
16:10 Okrasa łamie przepisy - Na ogórkowym polu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy na pole ogórków. Opowie jak w dzieciństwie, spędzonym na wsi, zbierał wraz z rodzicami ogórki, co było jedną z najbardziej żmudnych i pracochłonnych robót. Ale cały trud wynagradzał moment wyjmowania świeżo ukiszonych z liśćmi wiśni, koprem, czosnkiem, chrzanem, pachnących i chrupiących ogóreczków. Karol przygotuje kilka słojów takich ogórków wedle receptury swojej mamy. Pokaże, jak wyglądają ogórki po dwóch dniach, po tygodniu i po dwóch tygodniach kiszenia. I do jakich potraw, jakie ogórki nadają się najlepiej. Karol przygotuje trzy potrawy, we wszystkich oczywiście wystąpią małosolne ogórki. 1/ Szybki chłodnik ze świeżych i małosolnych ogórków; 2/ Pieczona pierś z indyka z sosem ogórkowym; 3/ Pieczone bakłażany z ogórkową salsą i wędzonym łososiem.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki ziemniaczane. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o plackach ziemniaczanych. Czy placki ziemniaczane to nasz rodzimy wynalazek? Ponoć tak, choć same ziemniaki przybyły z Peru do Europy w XVI wieku, ale na stoły trafiły dużo później. Pierwsze przepisy z użyciem ziemniaków pochodzą w Polsce z końca XVIII wieku. Pisali o kartoflach księża, dziejopis Jędrzej Kitowicz i botanik Jan Krzysztof Kluk. Ziemniakom kilka wersów poświęcił nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w 1819 roku: A kartofla, w głąb warstwę przekopawszy skrzepłą, Na łonie wielkiej matki potrzebne ma ciepło i owoc z tysiącznego dająca porostu, Wygłodzonych oraczów zachowa od postu. W wydanej we Lwowie w 1842 roku książce Nowy, wyborny i najtańszy kucharz, czyli sposób sporządzania najsmaczniejszych potraw z kartofli, znajdziemy wiele pomysłów na dania z ziemniaka, takich jak rozliczne sałatki z ziemniaków, dodatki z ziemniaków do mięs, różne ziemniaczane ciasta, leguminy, wypieki, kasze i makarony, wyrabianą z ziemniaków wódkę, piwo, wino, a nawet kawę, mydło i świece. Są też placki. Choć my Polacy uważamy placki za naszą narodową specjalność, to znają je także Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Austriacy, Niemcy czy Węgrzy. Ci ostatni najchętniej w towarzystwie węgierskiego gulaszu. Szwajcarzy swoje rösti przyrządzają bez jaj i mąki, ale z boczkiem i cebulką. Placki z ziemniaków Latkes, to tradycyjne danie kuchni żydowskiej, podawane na święto światła, czyli Chanukę. Polacy placki ziemniaczane najczęściej jadają ze na słodko ze śmietaną i cukrem lub na słono z cebulą, z sosem gulaszowym, z serem, ze skwarkami. A jak doprawi swoje placki ziemniaczane Karol i jakie przyszykuje do nich dodatki? Proponowane dania: 1/ ziołowe placki ziemniaczane z tatarem z pstrąga łososiowego; 2/ placki z ugotowanych i przetartych ziemniaków i kiszonej kapusty z zapieczonym serem; 3/ ziemniaczane placki na słodko z dodatkiem aromatycznego twarożku i domowej konfitury.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie w krainie młodości Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa odwiedza miejsce, gdzie jako dziecko spędzał wakacje u dziadków. Pośród sadów, pól i łąk zaprasza widzów na gotowanie inspirowane smakami i aromatami dzieciństwa. To właśnie tu mały Karol uczył się pierwszych smaków, to tu podpatrywał, jak dziadek czy babciaprzygotowywali proste dania. Ale choć potrawy były proste, z lokalnych składników takich, jak mąka, sery, grzyby, warzywa z przydomowej działki, to ich aromat i smak do dzisiaj pamięta. W pięknej scenerii łąk nadwiślańskich Karol przygotuje trzy potrawy. Pierwszą będzie tarta na kruchym cieście z grzybami, serem pleśniowym i szynką szwarcwaldzką. Druga propozycja to kotleciki z grochu z sosem kurkowym. A trzecia to pieczony w szynce jesiotr z soczewicą.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 21 marca 2024 (Czwartek)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki ziemniaczane. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie w krainie młodości Logo TVP Rozrywka
16:10 Okrasa łamie przepisy - Na jagody Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol opowie o jagodach. Te niewielkie leśne owoce, zbierane z maleńkich krzaczków, sprzedawane są nie tylko na bazarach i w sklepach, ale także wzdłuż niemal wszystkich dróg w naszym kraju przez całe lato. Można by je nazwać czarnym złotem naszych lasów, są bowiem wyjątkowo bogate w cenne składniki odżywcze i lecznicze. Lista ich zalet jest niezwykle długa, więc póki można trzeba cieszyć się ich smakiem. Zbiór jagód rozsławiła w swoim wierszu "Na jagody" Maria Konopnicka. Poetka pisała, że: "jagody zaraz dano, z miałkim cukrem i śmietaną". Karol Okrasa pokaże, że jagody nadają się do wielu wspaniałych potraw, nie tylko słodkich. Przygotuje trzy potrawy z jagodami w roli głównej. Nie zabraknie nowego przepisu na jagodzianki, będzie też sałatka z pieczonych buraków z jagodową salsą i wędzonym łososiem, a także zupa jagodowa, ale na słono z ziemniakami i okrasą.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kozienickie przysmaki. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa wyrusza w okolice Puszczy Kozienickiej. Kuchnia tego rejonu Mazowsza jest znacznie mniej znana niż kuchnia podlaska, śląska czy mazurska. Najstarsze drukowane relacje o pożywieniu lokalnej ludności pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i są zawarte między innymi w opracowaniach ks. Józefa Gackiego czy Oskara Kolberga. Dieta dawnych mieszkańców tych ziem oparta była na gospodarce rolniczo-hodowlanej oraz na naturalnych zasobach łąk i lasów. Wśród roślin uprawnych zdecydowanie przeważały zboża, które w postaci kaszy i mąki trafiały na stoły mieszkańców. Z warzyw uprawiano głównie rzepę, buraki, marchew, pietruszkę, cebulę. Wyjątkowo dużo spożywano kapusty, którą kiszono w wielkich dębowych kłodach lub beczkach zwanych śledziówkami. Do kiszenia kapusty, często w całych główkach, dodawano liście wiśniowe, leśne jabłka lub gruszki. Z kiszonych liści kapusty przygotowywano także gołąbki, faszerowane kaszą jaglaną. W każdej zagrodzie chłopskiej nie mogło także zabraknąć chleba. Wypiekany był na zakwasie z mąki żytniej razowej lub z mąki mieszanej zwanej spółką. Pieczono go na liściach chrzanu lub kapusty w chlebowych piecach opalanych drewnem. Zbieranie grzybów, jagód czy dziko rosnących roślin na obszarze puszczy było powszechnie praktykowane. W okresach głodu posiłki przyrządzano z dzikich roślin oraz z niedojrzałego ziarna zboża. Komosę białą zwaną lebiodką lub łopuchą, gotowano na zupę, którą zasypywano śrutą żytnią. Jako okrasy używano mleka. Zbierany szczaw wchodził w skład pożywienia codziennego tzw. barszczu. W okresach głodu sporządzano z niego kwaśne polewki zaprawione mlekiem lub mąką z dodatkiem posiekanych drobno ziemniaków. Oprócz szczawiu zbierano pokrzywę i powój polny zwany zajęczą kapustą. W trakcie swojej wędrówki Karol odwiedzi panią Justynę, która interesuje się lokalną kuchnią. Sama przygotowuje w domu wiele kozienickich przysmaków. Z niektórymi z nich podzieli się z naszym kucharzem. A co będzie w menu? 1/Zupa z rwokami czyli kluseczkami na bazie wiosennych ziół z jagnięciną; 2/ Parzybroda ze słodkiej kapusty z kiszonymi ziemniakami i sosem z rydzów, podana ze smażonym dorszem; 3/ Sójki kozienickie, czyli pieczone pierożki z farszem z kaszy jaglanej, kapusty, grzybów i serka koziego.

Czas trwania: 24min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Potrawy z ziemniaków i mleka Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na kulinarną przygodę do krainy otwartych okiennic na Podlasiu. We wsi Soce rozpocznie dzień od porannego udoju, pokaże widzom, jak kiedyś doiło się ręcznie krowy. Potem przystąpi do gotowania potraw inspirowanych miejscową kuchnią. Podlasie to kulturowy i kulinarnytygiel. W miejscowej kuchni znajdziemy wpływy kuchni białoruskiej, litewskiej, niemieckiej czy żydowskiej. Ale jeśli chodzi o produkty, to oczywiście króluje ziemniak oraz mleko i sery, przygotowywane na różnesposoby. Najprostszy wiejski, letni obiad to po prostu okraszone ziemniaki z zsiadłym mlekiem. I takąprostą potrawę Karol także pokaże. Ponadto Karol przygotuje trzy dania z ziemniaków i mleka. Będą placki ze słodkich ziemniaków batatów z serem twarogowym. Kolejna potrawa to placki ze zwykłych ziemniaków z twarogiem i ziołami, będzietakże pasztet z ziemniaków z farszem z kiszonej kapusty.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 22 marca 2024 (Piątek)
00:30 Okrasa łamie przepisy - Kipi kasza Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Od zarania dziejów polskiej kuchni kasza, gotowana w glinianych garnkach na żywym ogniu, była postawą diety. Jednak już od końca XVI wieku uważano ją za pożywienie nieco prymitywne, którym żywili się głównie ludzie ubodzy i chorzy. W roku 1610 Szymon Syreński zanotował w Zielniku: "Ludzie za znajomością chleba opuścili tę potrawę, dla chorych ją lekarzom zostawiwszy, którą potem kaszywem i kaszą nazwano". Nie mniej zdawano sobie sprawę z zalet jedzenia kaszy, czego najlepszym przykładem jest znana rymowanka: "Kipi kasza, kipi groch/Lepsza kasza niżli groch/Bo od grochu boli brzuch/A od kaszy człowiek zdrów". Dziś kasze wracają do łask, a polscy kucharze chętnie wprowadzają je do swoich menu, często inspirując się daniami kuchni włoskiej (risotto) czy hiszpańskiej (paella). Pierwszą propozycją Karola będzie inspirowana właśnie hiszpańską "paellą" potrawa z białej kaszy gryczanej z mięsem królika, kapustą kiszoną i boczkiem. Druga to paprykarz z wędzoną rybą oparty nie na ryżu, a na kaszy jęczmiennej A trzecia to racuszki z kaszy jaglanej i sera twarogowego podane z szybką konfiturą z truskawek i buraków. Jak będą wyglądać takie potrawy? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kozienickie przysmaki. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Potrawy z ziemniaków i mleka Logo TVP Rozrywka
Reklama
09:30 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Karol Okrasa kontynuuje poszukiwania polskiego smaku. A kiedy już ten smak odnajduje, ze smakiem i pożytkiem dla konserwatywnej polskiej widowni, próbuje go przełamać. Bo wbrew powszechnym wyobrażeniom polska kuchnia to nie tylko pierogi i schabowy. Mamy wielowiekową tradycje podawania ryb, szczególnie słodkowodnych, a polskie mięsa i wędliny biją jakością większość europejskiej produkcji. Od 1989 roku w najdalszych zakątkach Polski wytwarza się smakowite produkty warte zaprezentowania szerokiej widowni. Cudze chwalicie, swego nie znacie!Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na śniadanie na polanie. Ten pierwszy posiłek dnia, w zależności od tradycji narodowej składa się z bardzo różnych potraw - od lekkich i prostych do sycących i skomplikowanych. I tak Włosi i Francuzi zadowalają się zazwyczaj kawą ze słodkim rogalikiem, z kolei Anglicy wolą solidne śniadania z jajkami, bekonem, fasolką i smażonymi warzywami. My Polacy lubimy śniadania konkretne: jajecznicę, kanapki z serem czy wędliną, popijane kawą i herbatą. Choć jeszcze do XVIII wieku polskim śniadaniem była polewka piwna. Przez dietetyków śniadanie uważane jest za posiłek najważniejszy dla zdrowia. Bo jak powiada stare chińskie przysłowie: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Śniadanie to jedno z naszych najstarszych słów. Podstawą tego wyrazu jest czasownik śniadać, który do XV wieku znaczył "zjadać" i to znaczenie zachowało się do dzisiaj w niektórych gwarach ludowych. W późniejszym okresie zawęził swoje znaczenie do zjadania tylko porannego posiłku. Nasz kucharz pokaże widzom trzy różne potrawy śniadaniowe. Zobaczymy danie inspirowane "szakszuką", pochodzącą z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, składającą się z pomidorów, papryki i cebuli, w których gotuje się jajka na patelni. Będzie też smażony chleb z cebulą, jaki mama Karola przyrządzała swoim dzieciom w trudnych czasach komunistycznego niedoboru. Pierwszą propozycją Karola będzie właśnie "szakszuka" z mięsem z ud kurczaka, cebulą, pomidorami, papryka i jajkami. Druga to placek z białej fasoli podany z burakami i sosem z twarogu i pistacji. A trzecia to smażony chleb z duszoną cebulą i serem "burrata". Jak będą wyglądać takie potrawy? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
11:35 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP1 HD
16:10 Okrasa łamie przepisy - W podlaskim ogrodzie ziołowym Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W gorący sierpniowy dzień Karol Okrasa zabiera widzów na Podlasie do Korycin, gdzie znajdują się duże ogrody z wieloma znanymi, ale również zapomnianymi ziołami. Tradycja zbierania ziół jest na Podlasiu ciągle bardzo żywa. Zioła zbierały tu mamy, babcie i przekazywały tę umiejętność kolejnym pokoleniom. Do dziś wiele firm oferujących uprawiane i dziko rosnące zioła pochodzi z tego regionu. I choć obecnie łatwo dostać w sklepach świeżą bazylię, tymianek, kolendrę, rozmaryn, to niegdyś na Podlasiu nie brakowało naszych rodzimych, dziko rosnących ziół o zapomnianych obecnie nazwach. Mało kto wie, że samej mięty jest kilka rodzajów i różnią się one smakiem. Jak wykorzystać zapomniane zioła we współczesnej kuchni? To zadanie dla naszego kucharza. Karol wykorzystując miejscowe zioła przygotuje swoje propozycje. Będą kluski ziemniaczane tzw. żelaziaki z sosem z ziół i wędzonego łososia, będzie pstrąg pieczony w dzikich ziołach oraz dorsz pieczony z sosem z berberysu, zwanego na Podlasiu cygańską cytryną.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Specjały ze Wzgórz Dylewskich. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa wyruszy na Wzgórza Dylewskie. Te malownicze wzniesienia morenowe, leżące na terenie Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego, są pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Oprócz bujnych lasów, urokliwych szlaków można tu także spotkać ciekawe przysmaki regionalne. Jednych z nich jest szynka dojrzewająca pani Dagmary. Karol zna szynkę z licznych konkursów na najlepszy produkt regionalny. Pani Dagmara otrzymała za nią wiele nagród, doceniło ją także Ministerstwo Rolnictwa wpisując ten wyrób na listę tradycyjnych produktów. W programie opowiemy skąd wzięła się tradycja wytwarzania takiej szynki, czym się różni od sławnych na cały świat szynek parmeńskich czy iberyjskich oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się dziś w Polsce wytwórcy takich produktów. Oczywiście nasz kucharz przygotuje kilka propozycji z wykorzystaniem regionalnej szynki dojrzewającej. 1/chłodnik z pomidorów z salsą ogórkową i okrasą z szynki dojrzewającej; 2/ glazurowane morele ze szpinakiem, kozim twarogiem i szynką dojrzewającą; 3/ sos boloński z mielonej wieprzowiny i dojrzewającej szynki podany z podpieczoną dynią.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie na kukurydzianym polu Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do Sławęcic w województwie dolnośląskim. Znajdują się tu wielkie pola kukurydzy. To warzywo przybyło do Europy z Ameryki Środkowej wraz z Krzysztofem Kolumbem. Na Europejczykach kukurydzawywarła duże wrażenie, dlatego przywieźli jej ziarna już z pierwszej wyprawy w marcu 1493. Przed wojną znana była raczej na południowo - wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. Uprawy kukurydzy cukrowej czyli tej, która nadaje się do jedzenia, na większą skalę rozpoczęto ponad dwadzieścia lat temu. Dziś trudno sobie wyobrazić pobyt na bałtyckiej plaży bez sprzedających gorące kolby kukurydziane. A czy oprócz gorących kolb świeżej kukurydzy lub ziaren z puszki jako dodatku do sałatek czy pizzy można z kukurydzy coś ciekawego przyrządzić? W niezwykłej scenerii szumiących wielkich łodyg kukurydzy Karol Okrasa przygotuje trzy potrawy. 1/ Pikantna, pachnąca orientalnymi przyprawami kremowa zupa z kukurydzy; 2/ Kotleciki kukurydziane podane z grzybami i kwaśną śmietaną; 3/ Gicz jagnięca podana na aromatycznym, kukurydzianym puree.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 23 marca 2024 (Sobota)
07:15 Okrasa łamie przepisy - Przy wspólnym stole Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na gotowanie inspirowane smakami swojego dzieciństwa. Mały Karol spędził je wraz z rodzicami i rodzeństwem w pegeerowskim bloku. Czasy były trudne. Hodowano króliki, świnki, aby uzupełnić niedobory sprzedawanego na kartki mięsa, uprawiono własne warzywa na niewielkich przydomowych działkach. Wśród mieszkańców bloku panował duch wspólnoty, wszystkie ważne rocznice, urodziny, imieniny świętowano razem przy stole ustawionym na świeżym powietrzu pod blokiem, jeśli tylko pozwalała na to pogoda. Do tych wspomnień, do tego wspólnego świętowania, do dzielenia się własnoręcznie przygotowywanymi potrawami Karol wraca w tym odcinku. Dlatego rusza do Szczuplin, niewielkiej popegeerowskiej wsi w województwie warmińsko - mazurskim, aby wspólnie z mieszkańcami usiąść do stołu, zobaczyć jakie potrawy dziś przygotowują i zaproponować im swoje dania. Dla mieszkańców Szczuplin Karol przygotuje trzy potrawy: 1/ korzenny gulasz wieprzowy z dużą ilością cebuli, uduszony w kociołku na ogniu; 2/ duszony królik z kasząi buraczkami, czyli nawiązanie do lat, w których młody Karol hodował króliki na niedzielne obiady; 3/ wycieczka w czasie w odleglejsze lata, gdy każde polskie śniadanie rozpoczynała gramatka, czyli pożywna zupa z piwa i twarogu.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
07:30 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie Logo TVP HD
07:50 Okrasa łamie przepisy - Jak jeść by dłużej żyć Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa opowie widzom jak jeść, by dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Okazuje się bowiem, że to co i jak jemy ma duży wpływ na długość i jakość naszego życia. W profilaktyce wielu groźnych chorób, w tym nowotworowych, dieta ma wielkie znaczenie. A dieta to słowo, które pochodzi z greckiego i oznacza po prostu styl życia. Dlatego Karol wraz z ekspertami wyjaśni widzom, jak wygląda najnowsza piramida zdrowego żywienia. Zasady odpowiedniego doboru składników w codziennym menu, czyli jakich produktówpowinniśmy jeść najwięcej, a jakich najmniej. Powinniśmy także w ciągu dnia spożywaćmniej podczas każdego posiłku, za to jeść częściej. I koniecznie musimy włączyć do diety przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Ponieważ na dole piramidy zdrowego żywienia znajduje się codzienna aktywność fizyczna, Karol rozpocznie gotowanie od biegu przełajowego. Potem przygotuje chlebek razowy z paprykarzem, czyli jarską pastą z warzyw. Na drugie śniadanie będą owoce, na obiad zupa z dyni, a potem podana z salsą z pomidorów ryba smażona (na wodzie!). Na podwieczorek będzie ciasto typu brownie, tym razem zrobione z ciecierzycy, a na kolację Karol proponuje pieczonego indyka z sałatką z warzyw.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
14:20 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP1 HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów w okolice Poleskiego Parku Narodowego. Obecnie tylko niewielka, zachodnia część Polesia znajduje się w granicach obecnej Polski. Przed II wojną światową poleskie było jednym z najbiedniejszych województw ówczesnej Rzeczpospolitej. Większą część jego obszaru zajmowały bezkresne błota i bagna, a do wielu wiosek nie było dostępu przez większą część roku. Podczas spisów ludności ponad 60 procent mieszkańców deklarowało, że posługuje się językiem "tutejszym". Bieda Poleszuków była przysłowiowa. Biedna była też miejscowa kuchnia, potrawy były skromne, przyrządzone z najprostszych składników. Przykładem mogą tu być choćby zupa czy kisiel z owsa, najtańszego zboża. W zamożnej Wielkopolsce owsem żywiły się konie, a na Polesiu ludzie. Epokę cyklicznych głodów zakończyło dopiero masowe wprowadzenie uprawy ziemniaka w połowie XIX wieku. I od tego czasu ta smaczna bulwa zaczęła dominować w poleskim jadłospisie. Poleskie potrawy to właśnie ziemniaki, kasza gryczana, pierogi, pyzy, dzikie zioła. A jakie propozycje inspirowane poleską kuchnią przygotuje Karol Okrasa? Dania: 1/ Żeberka wieprzowe zapiekane w ziemniakach z burakami; 2/ Placki z ziemniaków, kaszy gryczanej i kapusty z wędzoną śmietaną; 3/ Słodkie kulki ziemniaczano-serowe z kaszą.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
15:25 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP Polonia
16:25 Okrasa łamie przepisy - Kipi kasza Logo TVP HD
22:10 Okrasa łamie przepisy - Czas na jajka Logo TVP ABC
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazyn kulinarny
Program TV na 24 marca 2024 (Niedziela)
07:15 Okrasa łamie przepisy - Jak jeść by dłużej żyć Logo TVP Rozrywka
07:50 Okrasa łamie przepisy - Bio warzywa na stół Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa wyruszy do gospodarstwa w okolice Ćmielowa, które specjalizuje się w ekologicznej uprawie warzyw. I tu jak się okazuje, nasza wiedza w tej materii jest ciągle niewystarczająca. Wynika to po pierwsze z wielości określeń. Zdrowa żywność, ekologiczna czy bio? Co to właściwie oznacza i czy chodzi o różne rodzaje i sposoby uprawy na przykładwarzyw. A przecież, czego również większość z nas nie wie, w całej Europie wprowadzono specjalne oznaczenie dla żywności produkowanej bez sztucznych nawozów, bez chemicznych środków ochrony roślin, z poszanowaniem środowiska i to oznaczenie przyznawane jest wyłącznie producentom spełniającym wyśrubowane normy oraz regularnie kontrolowane. Jak ono wygląda i co oznacza, o tym opowie Karol ze swoim gościem. Bo mówiąc prostym językiem, w całej tej ekologii chodzi o to, by warzywai owoce produkować tak, jak to się robiło, zanim sztuczne nawozy i chemiczne środki ochrony roślin wprowadzono na masową skalę do rolnictwa. Jak dziś w nowoczesny sposób uprawia się biowarzywa i co nich można przygotować, o tym wszystkim w programie. Mając do dyspozycji warzywa ekologiczne, Karol przygotuje trzy czysto warzywne dania: 1/ placuszki z cukinii podane z sałatką z kwiatów cukinii; 2/ rodzaj tatara z dyni hokkaido z suszonymi pomidorami i cebulą; 3/ szybki barszcz ukraiński z pieczonymi buraczkami i fasolą, przygotowany nie na śmietanie, ale na mleku kokosowym.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
Program TV na 25 marca 2024 (Poniedziałek)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Specjały ze Wzgórz Dylewskich. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie na kukurydzianym polu Logo TVP Rozrywka
11:15 Dla niesłyszących - Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP2 HD
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
16:10 Okrasa łamie przepisy - W śliwkowym sadzie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Karol Okrasa rusza do śliwkowego sadu. Sezon na owoce w pełni, więc warto wykorzystać te wspaniałe dary natury. Śliwki to trzecie najczęściej uprawiane w naszym kraju owoce rosnące na drzewach, po jabłkach i wiśniach. Śliwka nadaje się nie tylko do kompotu, placka ze śliwkami czy powideł. O tym, że dawnej była często dodatkiem do ryb czy mięsa, świadczą takie relikty naszej polskiej kuchni, jak schab lub kaczka ze śliwkami. Doceniana była już przed wiekami przez medycynę ludową przy leczeniu dolegliwości pokarmowych. Śliwki są dobrym źródłem potasu, magnezu, zawierają także beta - karoten, wapń i fosfor, ale przede wszystkim posiadają dużą zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Karol przygotuje trzy potrawy: knedle ze śliwkami, ale nie gotowane, tylko smażone z sosem śliwkowym, rybę pieczoną ze śliwkami, perś kurczaka z salsą z marynowanych śliwek.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Niecodzienna kukurydza. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na pole kukurydzy, aby przygotować z niej niecodzienne potrawy. Ta roślina, podobnie jak ziemniak, trafiła do Europy po wyprawach Krzysztofa Kolumba. W Meksyku była uprawiana od tysięcy lat. Jeszcze przed II wojną światową na terenach północnej Polski była prawie nieznana, choć na południowych krańcach, zwłaszcza na Huculszczyźnie była uprawiana, wystarczy wspomnieć tu lokalną potrawę o nazwie mamałyga, zbliżoną do włoskiej polenty. Po drugiej wojnie światowej, zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych kukurydza zrobiła niezwykłą karierę jako pasza dla zwierząt hodowlanych, choć również Polacy chętnie sięgają po gotowane kolby z masłem, kukurydzę z puszki jako dodatek do sałatek czy gulaszy, a także obowiązkowy dodatek do każdego seansu filmowego, czyli popcorn. Nasz kucharz sięgnie po kukurydzę, aby pokazać widzom jak ciekawe propozycje można z niej przygotować. Pierwszą potrawą będzie wędzona dorada z kukurydzą i kaparami w maślano- grzybowej emulsji. Druga to zapiekanka z makaronu, kukurydzy i sera. A trzecim daniem będą serniczki, czyli kukurydziane racuszki z glazurowaną w maśle kukurydzą.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Warszawska kuchnia wiślana Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza widzów na kulinarną przygodę w drewnianej łodzi na Wiśle. Od dawnych wieków to właśnie Wisła była główną arterią komunikacyjną naszego kraju. Wisłą spławiano wszelkie produkty, głównie spożywcze. Z całej Polski do morza płynęło zboże, sól z Wieliczki, na mniejsze odległości przewożono zwierzęta hodowlane i warzywa. Dziś grupa zapaleńców odtwarza pieczołowicie drewniane łodzie wedle starych rysunkówi dokumentów. I na jedną z takich łodzi wsiada właśnie Karol Okrasa, aby pokazać widzom Warszawę od strony wody, a przy okazji przygotować kilka potraw na wiślanej łasze, nieopodal centrum stolicy. Przygotuje trzy dania: 1/ podpiekana bagietka z pikantną sałatką z cebulii pieczonej jagnięciny; 2/ placki z ziemniaków podane z sosem kurkowym; 3/ marynowane duszone żeberka podane na liściach sałaty.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 26 marca 2024 (Wtorek)
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Wrocław
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Warszawa
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Szczecin
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Rzeszów
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Poznań
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Opole
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Olsztyn
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Kraków
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Katowice
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Bydgoszcz
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Białystok
06:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Niecodzienna kukurydza. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Warszawska kuchnia wiślana Logo TVP Rozrywka
16:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia pachnąca serem Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol opowiada o niezwykłym wynalazku ludzkości, czyli o serze. Nie wiemy, kto pierwszy zrobił ser, ale pierwsze opisy sera pochodzą sprzed trzech tysięcy lat z Babilonii. Ze Starego Testamentu wiemy, że sery i masło jadł król Dawid. Ostatnio znaleziono na Kujawach nad Wisłą pozostałości narzędzia służącego do produkcji sera z okresu neolitu! Niestety, choć Polska jest szóstym światowym producentem serów dojrzewających, to w spożyciu zajmujemy dużo dalszą pozycję. Właśnie dlatego Karol zabierze widzów na zielone łąki Mazur, gdzie krowy pasą się na nieskażonych i obfitujących w soczystą trawę pastwiskach. Karol rozpocznie od porannego udoju, a potem pokaże, jakie potrawy można z serami przygotować. Przedstawi też proces powstawania sera dojrzewającego w pobliskiej mleczarni. Kucharz przygotuje trzy potrawy z serami w roli głównej: pieczone ziemniaki z farszem z sera i grzybów podane z kwaśnym mlekiem, serową tartę z grzybami, a na deser pierogi z sera twarogowego z owocami w maśle.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Festiwal ziemniaka. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa wyrusza do skansenu w Muzeum Wsi Radomskiej. Co roku, podobnie jak w innych miejscach kraju, odbywa się tu festiwal ziemniaka połączony z konkursem kulinarnym na regionalne potrawy z tego niegdyś zamorskiego, a dziś najbardziej swojskiego warzywa. Biorą w nim udział liczne koła gospodyń wiejskich z bliższej i dalszej okolicy. Karol bywa częstym gościem na tej imprezie, uczestnicząc w pracach jury. Autorki najciekawszych dań od czasu do czasu goszczą w naszym programie. Tym razem zobaczymy panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Skłoby. Poczęstują one Karola własnoręcznie przygotowanymi, wielokrotnie nagradzanymi przysmakami. Będą to "gulby", czyli wydrążone ziemniaki z farszem z cebuli i boczku, zapieczone następnie w ognisku. Danie to ponoć jadali w czasie wojny partyzanci działający w okolicach ich miejscowości. Inną ciekawostką będzie "porka" - rodzaj prażuchy, czyli ziemniaków uprażonych z mąką, podanej na trzy sposoby: z okrasą, z prażoną śmietaną oraz na słodko z konfiturą z jagód. Panie zaprezentują te potrawy widzom i Karolowi. Oczywiście nasz kucharz przygotuje swoje autorskie potrawy z ziemniaka. Propozycje Karola Okrasy: 1/ Kluski ziemniaczane aromatyzowane popiołem z siana podane z szybkim pesto z orzechów i rukoli; 2/ Duszone w cebuli uda kurczaka, zapieczone z młodymi ziemniaczkami i serem; 3/ Zupa kartoflana z maślanką i salsą z pieczonej papryki.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia sokiem płynąca Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa pokaże jak w ciekawy sposób można wykorzystać przy gotowaniu soki z owoców i warzyw. Zazwyczaj ludzie dbający o zdrowie chętnie sięgają zwłaszcza po świeżo tłoczone sokiz owoców. Ale sok w kuchni Karola to także doskonały produkt do marynowania mięsa i ryb, do gotowania wszelkich kasz, do tworzenia sosów i zup. Aby to pokazać, udaje się do Kałęczewa, gdzie pani Grażyna Wiatr tworzy niezwykłe soki, kontynuując dawną rodzinną tradycję. Jej soki, oprócz jabłek, są tłoczone z tak dziwnych składników jak kwiaty dzikiego bzu, białe buraki, młode pędy jęczmienia czy owsa. Skomponowanez tych niecodziennych surowców zachwycają smakiem i zawartością składników odżywczych. Takie soki Karol Okrasa użyje do swojego gotowania. Pośród szumiących drzew owocowych w sadzie, przygotuje trzy potrawy: 1/ Marynowany w soku z jabłka i jęczmienia stek z tuńczyka z sałatką z jabłka i ciecierzycy; 2/ Uda kurczaka duszone w soku jabłkowym z fasolą; 3/ Pierś z kurczaka z chrupiącą panierką podana z ugotowaną w soku kaszą.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 27 marca 2024 (Środa)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Festiwal ziemniaka. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia sokiem płynąca Logo TVP Rozrywka
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Wrocław
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Warszawa
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Szczecin
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Rzeszów
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Poznań
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Opole
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Olsztyn
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Kraków
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Katowice
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Bydgoszcz
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3 Białystok
11:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP3
14:50 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Żury i zakwasy Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprosi widzów na opowieść o żurach i zakwasach. Kim był wynalazca pieczenia chleba przygotowanego na zakwasie, zapewne nigdy się nie dowiemy. Na pewno takie pieczywo wypiekano już w starożytności. Było ono dużo smaczniejsze niż wypiekane wcześniej płaskie podpłomyki z nieukwaszonej mąki. Zakwas na chleb powstaje z połączenia mąki i wody, w wyniku działania dzikich drożdży i bakterii. Sprawia on, że podczas pieczenia chleb pięknie rośnie, a upieczony ma lepszy smak, aromat i właściwości odżywcze. Starannie przechowywany zakwas może zachować swoje właściwości przez wiele lat. Prawdopodobnie właśnie zakwas chlebowy był punktem wyjścia do stworzenia zup na bazie ukiszonej mąki, znanych w Polsce jako żury. Przygotowywane na bazie mąki żytniej lub pszennej mogły być zarówno postne jak i świąteczne. W tej drugiej wersji łączono je z wywarami mięsnymi i kawałkami mięsiwa czy kiełbasy. Żury popularne są również na Białorusi, Słowacji, w Czechach. Łemkowie przygotowywali z ukiszonej mąki owsianej swoją kiesełycię, czyli żur owsiany. Zupy na bazie ukiszonej mąki to bardzo charakterystyczna potrawy wschodniej Słowiańszczyzny. W tym odcinku Karol spotka się z kolegą, który przygotowuje różne żurki i zakwasy na bazie różnych rodzajów mąki z niezwykłymi dodatkami. Na bazie jego żurków i zakwasów nasz kucharz przygotuje trzy potrawy. 1/ Zupa rybna na bazie żuru z mąki żytniej i zamarynowanego dorsza. 2/ Smażony dorsz w sosie na bazie zakwasu z kiszonych buraków czerwonych. 3/ Smażone w głębokim oleju chrupiące kawałki kaczki, z dodatkiem cebuli i zielonego groszku, podane w sosie na bazie żurku z mąki żytniej i zakwasu z buraków.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
16:10 Okrasa łamie przepisy - Zapomniany agrest i porzeczki Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W ciepły wrześniowy dzień Karol Okrasa zabierze widzów na Podlasie. Celem kulinarnej wyprawy będzie przypomnienie widzom owoców dziś bardzo mało używanych w kuchni, czyli agrestu i porzeczek. Kto dziś jada agrest? Czasami można go spotkać w ogródku u babci, czasami na bazarze. A przecież jak sięgniemy do pierwszej polskiej drukowanej książki kucharskiej, czyli Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z końca XVII wieku, to okaże się, że agrest stosowany był do wielu dań - zarówno rybnych jak i mięsnych. Może więc warto agrest i porzeczki z powrotem przywrócić polskim potrawom? To idealne zadanie dla naszego kucharza. Karol, wykorzystując agrest i porzeczki przygotuje swoje propozycje. 1/ wątróbka drobiowa w sosie z karmelowego piwa, agrestu i porzeczek, 2/marynowana wołowina z płatkami róż, agrestem i porzeczkami, 3/ łopatka wieprzowa duszona z agrestem.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Przetwory ze śliwki węgierki. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa spotka się ze swoim kolegą kucharzem, który znany jest z przygotowywania ciekawych przetworów ze śliwki węgierki. Ta stara odmiana śliwki pochodzi prawdopodobnie z Azji Mniejszej, a do Polski trafiła w XVII wieku z Węgier, skąd nazwa. Ponoć były to ulubione owoce naszego ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, często podawane podczas słynnych obiadów czwartkowych. Trudno się królowi dziwić, bo śliwki to naprawdę bardzo smaczne owoce. I to nie tylko świeże, ale także zamienione na przygotowywane jesienią przetwory. Śliwkowe powidła, konfitury, dżemy, sosy, marynaty to smakowite uzupełnienie jesienno-zimowej kuchni. A wbrew pozorom robienie przetworów nie jest aż tak pracochłonne. Na dowód tego kolega Karola zdradzi swój sposób na robienie konfitury ze śliwek "dla leniwych". Potem razem podwędzą żeberka i przygotują pikantną konfiturę ze śliwek. Karol zaprezentuje też swoje pomysły na szybki deser ze śliwkami, a także na łososia ze śliwkową marynatą. Jako pierwszą potrawę zobaczymy marynowane w śliwkach, wcześniej podwędzone, a później upieczone żeberka podane z pikantną konfiturą ze śliwek. Druga propozycja to karmelizowane śliwki z ciepłym, kawowym koglem moglem. A trzecia to pieczony na desce łosoś, w śliwkowej marynacie, podany z sałatką ze śliwek i cykorii.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Róże i pomidory Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprosza widzów na ogromne pole pokryte krzakami dzikiej róży. Kulinarnie róża przeciętnemu Polakowi kojarzy się co najwyżej z nadzieniem do pączków w tłusty czwartek. A przecież róża to znakomity do stosowania w kuchni produkt. Można wykorzystywać zarówno owoce, jak i płatki. Z płatków powstaje konfitura, którą aromatyzuje się pączki, a owoce dzikiej róży to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Wiedzieli o tym już w dawnych czasach polscy zesłańcy na Wschód, dla których owoce dzikiej róży były często jedynym lekarstwem na chorobę wywołaną niedoborem witaminy C, czyli szkorbut. Róża to prawdziwy kulinarny skarb, niestety, ciągle jeszcze mało znany. W połączeniu z dojrzałymi na słońcu pomidorami malinowymi, daje kucharzowi nieograniczone możliwości. Pośród szumiących krzaków dzikiej róży, w słońcu i w deszczu, Karol przygotuje trzy potrawyz polskiej róży i polskich pomidorów. 1/ Pikantna konfitura z pomidorów i róży; 2/ Pieczony dorsz z różą, pomidorami i buraczkami; 3/ Warzywne curry z pomidorami, cukinią, bakłażanem i oczywiście różą.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 28 marca 2024 (Czwartek)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Przetwory ze śliwki węgierki. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Róże i pomidory Logo TVP Rozrywka
16:10 Okrasa łamie przepisy - W pomidorowym królestwie Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Pomidory do Europy trafiły dopiero po odkryciu Ameryki przez Kolumba i przez wieki traktowane były tylko jako ozdoba stołu. Choć trudno w to uwierzyć, nawet w kuchni włoskiej pomidory pojawiały się dopiero w XIX wieku. Starsi widzowie pamiętają doskonale piosenkę kabaretu Starszych Panów pod tytułem "Addio pomidory". Dziś młodym ludziom trudno zrozumieć, że jeszcze nie tak dawno sezon na to wspaniałe warzywo był krótki i ograniczał się do letnich miesięcy. Współcześnie na stoły trafia ponad 40 gatunków pomidorów, w różnych kolorach, kształtach i wielkościach. Pomidory mamy w sklepach przez okrągły rok, ale i tak najsmaczniejsze są w sezonie. Bo jak twierdzi ekspert, który opowie widzom i Karolowi o pomidorach, najważniejszym czynnikiem wpływającym na smak tego warzywa jest słońce! Zatem jedzmy jak najwięcej pomidorów w sezonie. Karol, wykorzystując różne gatunki pomidorów, przygotuje swoje propozycje. Będą szybkie sałatki, a także pomidory jako dodatek do potraw z mięsa i ryb.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Jesienna dynia. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na jesienne potrawy z dyni. Dynię uprawiono od tysięcy lat w obu Amerykach, a do Europy przybyła dopiero po wyprawach Krzysztofa Kolumba. Szybko się zadomowiła, także w Polsce. Co roku na jesieni różne odmiany dyni można spotkać w sklepach, na bazarach, a także w sezonowych stoiskach położonych przy plantacjach. Co ciekawe, choć uważa się ją za warzywo, to jednak z botanicznego punktu widzenia jest owocem. Potrawy z dyni od kilku lat stały się jesienią bardzo modne. Niegdyś kojarzyły się przede wszystkim z niezbyt smacznymi przetworami w occie. Dziś w sezonie restauracje serwują zupy z dyni, pierogi z dynią, sałatki z dyni i wiele innych dań. Nasz kucharz pokazywał widzom różne odmiany dyni, poczynając od zwykłej, poprzez dynię piżmową czy dynię hokkaido. Tym razem sięgnie po potężną dynię neapolitańską, znaną także jako "lunga di Napoli". Ta duża, ciemnozielona dynia waży przeciętnie około 15 kilogramów, ma zwarty pozbawiony pestek miąższ. Zapewne z uwagi na rozmiary nie jest zbyt popularna, ale jest bardzo smaczna. Karol Okrasa pokaże jak z jednej dyni przygotować trzy niezwykle ciekawe dania. 1/ Zupa z dyni z wędzonym pstrągiem i tymiankowymi zacierkami; 2/ "Konfitowane", czyli gotowane w niskiej temperaturze nogi z gęsi podane z konfiturą z dyni i gruszki; 3/ Sałatka z upieczonej w ognisku dyni, cykorii i orzeszków pistacjowych.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:10 Okrasa łamie przepisy - Podlaski posiłek oracza Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyrusza na Podlasie, do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Placówka ta słynie ze swojego bogatego zbioru dawnych maszyn rolniczych oraz częstych pokazów tradycyjnych prac na roli. Karol w trakcie programu pokaże jak wyglądała orka konnym zaprzęgiem. Dziś mało kto zdaje sobie sprawęz ogromnego trudu rolnika w dawnych czasach. Wystarczy powiedzieć, że aby zaorać jeden hektar ziemi trzeba było przejść za koniem, trzymając pług w ręku, 25 do 30 kilometrów! Ówcześni mieszkańcy wsi nie musieli jak dzisiejsze mieszczuchy chodzić na siłownię czy uprawiać triatlonu, żeby utrzymać formę. Praca na roli wymagała olbrzymiego wysiłku, dlatego chleb traktowany był z wielkim szacunkiem. I o tym opowie Karol w odcinku, demonstrując przy okazji konną orkę, której uczył go w dzieciństwie dziadek. W pięknej scenerii skansenu z drewnianymi chatami krytymi słomianą strzechą Karol przygotuje trzy potrawydla spracowanego oracza: 1/ Ryba z pieczonymi ziemniaczkami i sosem chlebowym na ciemnym piwie; 2/ Zupa na ciemnym chlebie i gęsinie; 3/ Pieczone nogi gęsie z cebulą. Nie zabraknie też klasycznego posiłkudawnego oracza, czyli pieczonych ziemniaków z mlekiem.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 29 marca 2024 (Piątek)
00:30 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP Polonia
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Jesienna dynia. Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Podlaski posiłek oracza Logo TVP Rozrywka
09:30 Okrasa łamie przepisy - Kipi kasza Logo TVP Wilno
11:35 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP1 HD
16:10 Okrasa łamie przepisy - Jabłka i borówki Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W pierwszym październikowym odcinku Karol Okrasa wyruszy do grójeckich sadów. Jesień to pora, kiedy to sławne w całej Polsce grójeckie jabłka pięknie czerwienieją na drzewach. O tym, że ta okolica słynie z jabłek, wszyscy dobrze wiedzą. Natomiast mało znany jest fakt, że nieopodal uprawia się na dużą skalę także borówkę amerykańską. Te owoce trafiły do polskich konsumentów około trzydziestu lat temu. Z początku nie były zbyt lubiane, ale obecnie Polacy chętnie po nie sięgają, a nasz kraj jest jednym z największych eksporterów borówek w Europie. Można więc powiedzieć, że jesteśmy zarówno jabłkową jak i borówkową potęgą. I dlatego Karol obu tych owoców użyje do przygotowania ciekawych potraw. Na początek będzie coś dla dzieci, czyli budyń z prażonymi jabłkami i borówkami. Potem kasza z salsą z borówek i jabłek, a na koniec coś dla mięsożerców, czyli wędzona w dymie z siana kaczka z jabłkami i borówkami.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Złoty rokitnik Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na spotkanie z rokitnikiem. Odwiedzający bałtyckie plaże na pewno pamiętają krzaki rokitnika porastające nadmorskie wydmy. Łatwo je było poznać po charakterystycznych srebrzystych listkach i jaskrawopomarańczowych jagodach. Przez całe lata plażowicze ciągnący nad morze nie zdawali sobie sprawy z faktu, iż mijają wyjątkowy skarb kulinarny. Dziś szczęśliwie to się zmienia, rokitnik wraca do łask i na nasze talerze. Rokitnik jako roślina jadalna i lecznicza został opisany już w VIII wieku naszej ery w podręczniku medycyny tybetańskiej. A polscy zesłańcy na Syberię właśnie rokitnikiem leczyli szkorbut i inne schorzenia. Dlatego często nazywano go "złotem Syberii". Bo maleńki owoc rokitnika to prawdziwa skarbnica wszelkich niezwykle cennych substancji odżywczych. W skład rokitnika wchodzi prawie 5% białka oraz duża ilość witaminy C. To właśnie dlatego są one stosowane do uzupełnienia soków, konfitur czy napojów w witaminę C. W rokitniku znajdziemy również wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, niacynę, ryboflawinę, witaminę B6, kwas pantotenowy, witaminę B12, witaminę A i witaminę E, a także dużą ilość flawonoidów i antyoksydantów. Jest to prawdziwy, tak modny w dzisiejszej dietetyce tzw. superfood, czyli produkt odżywczy o wielkiej ilości prozdrowotnych składników. Co ciekawe, witamina C zawarta w rokitniku dobrze znosi obróbkę cieplną, tak więc gotowane potrawy zawierają jej sporą ilość. A jakie propozycje przygotuje nasz kucharz z tymi pomarańczowymi jagodami? 1/ Polędwiczki z kurczaka w sosie słodko - kwaśnym z rokitnikiem; 2/ Smażony okoń morski z sosem z rokitnika; 3/ Smażony ser camembert z kwaśna konfiturą z rokitnika.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:10 Okrasa łamie przepisy - Zatorskie karpie Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na kulinarną podróż do miejscowości Zator, gdzie hoduje się słynnego karpia. Początki hodowli karpia na zatorskich stawach sięgają czasów panowania Bolesława Krzywoustego, czyli XI - XII wieku. Zaś pierwsze spisane wzmianki o karpiu zatorskim znalazły się w kronikach Jana Długosza z XV wieku. Tak więc karp pojawił się na polskim stole w głębokim Średniowieczu, a nie jak chcą niektórzy pseudoznawcy w okresie komunizmu. Aby upamiętnić wielowiekowe tradycje związane z hodowlą tej wspaniałej ryby, mieszkańcy urządzają co roku ŚwiętoKarpia. Można wówczas skosztować tej wspaniałej ryby przyrządzonej na wiele sposobów, według lokalnych przepisów - wędzonego, smażonego, na kwaśno, a nawet na słodko. W 2011 roku karp zatorski został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako produkt posiadający znak: ChronionaNazwa Pochodzenia, został też wpisany na listę produktów tradycyjnych przez nasze Ministerstwo Rolnictwa. Karol przygotuje trzy dania z karpia zatorskiego. Będzie karp lekko podwędzany w dymie z ogniska, karp w winie i karpsłodko kwaśny z owocami. Jak będą wyglądać takie dania? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 30 marca 2024 (Sobota)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Bio warzywa na stół Logo TVP Rozrywka
07:30 Okrasa łamie przepisy - Kipi kasza Logo TVP HD
07:45 Okrasa łamie przepisy - Chwasty na talerzu Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Kolejna kulinarna wyprawa Karola Okrasy zabierze widzów na śródleśne łąki. Tam Karol wraz ze swoim gościem, specjalistą od jadalnych chwastów, udowodnia, że wokół siebie mamy mnóstwo niezwykłych, bogatych w składnikiodżywcze roślin. Okazuje się, że nasi przodkowie w czasach, gdy nie było sklepów, umieli sobie doskonale radzić, a las, łąka i rowypełne dzikich ziół były dla nich tym, czym dla nas są półki w supermarkecie pełne towarów. Niestety, wraz z rozwojem cywilizacji ta wiedza zanikła, ale może warto do niej wrócić. Czy pachnący selerem podagrycznik, smakująca zielonym groszkiem gwiazdnica, dziko rosnąca komosa, czy bogaty w składniki odżywcze wiesiołek mogą wzbogacić nasze dania? Warto to sprawdzić i do takich roślin powrócić, zwłaszcza że wiele z nich oprócz walorów smakowych ma też właściwości lecznicze. Z dziko rosnących chwastów Karol przygotuje trzy potrawy: 1/ gorąca sałatka z żółcienia siarkowego z gotowaną ciecierzycą, podagrycznikiem i gwiazdnicą; 2/ makaron z komosą, dzikimi ziołami i serem; 3/ zimna zupa z pomidorów z pesto z podagrycznika, podana z plackami z ciecierzycy i wiesiołka.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
13:25 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP1 HD
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
15:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki z krzycy Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na potrawy z mąki z krzycy. Mało kto zna tę nazwę, a oznacza ona jedną z najstarszych genetycznie, nieuszlachetnioną jeszcze formą żyta ozimego. Krzyca była rozpowszechniona na teranie całych Karpat i wiąże się z gospodarką żarową, czyli wypalaniem lasu bądź stepu pod uprawę zboża. Prymitywny system nawożenia popiołem spalonych na miejscu roślin, jak też ręczna obróbka ziemi czy zbiór plonów przy użyciu sierpa były odwiecznymi metodami uprawy krzycy. To archaiczne żyto znane jest też pod gwarowymi określeniami, takimi jak ikrzyca czy skrzyca. Dziś krzyca jest już niemal całkowicie zapomniana, jednak dawniej używano to żyto do produkcji mąki i wypieku delikatnego w smaku pieczywa. Obecnie kłosy krzycy rosną na niewielkich leśnych lub górskich polach i są wykorzystywane jako pasza dla lokalnej zwierzyny. Mimo że roślina ta była w XIX wieku zbożem powszechnie uprawianym w Europie Środkowej, dzisiaj w naszym kraju uprawiają ją jedynie leśne koła łowieckie. Co ciekawe, poza przeznaczeniem paszowym, ziarno tej rośliny doskonale nadaje się do produkcji mąki i wypieku zdrowego pieczywa, które zachowuje świeżość na długo. Krzyca ma wiele odmian, z których najbardziej popularna nosi nazwę żyta świętojańskiego, bo sieje się to zboże w dzień św. Jana. Na szczęście, mąka z krzycy bywa już dostępna, choć zapewne nie wszędzie. Co Karol przygotuje z mąki z krzycy? 1/ Podpłomyki z krzycy, pieczone na blasze, podane z masłem cebulowym; 2/ Placki ze słoniną i boczkiem, podane z paprykową salsą; 3/ Placuszki z mąki, ziemniaków i ryby podane z filetem z grenadiera panierowanym w mące z krzycy i chrzanowym majonezem.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
22:05 Okrasa łamie przepisy - Jaja na Wielkanoc Logo TVP ABC

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa rusza do miejscowości Luszkowo niedaleko Świecia. Znajduje się tu pięknie odrestaurowanastara, kryta strzechą chata pana Zdzisława. To doskonałe miejsce, aby złamać kilka przepisów na wielkanocne śniadanie. Zwłaszcza że pan Zdzisław słynie w okolicy ze wspaniałych wielkanocnych bab drożdżowych, które wypieka w starych, stuletnich formach. Nasi przodkowie, którzy niezwykle restrykcyjnie przestrzegali postów, nie jedli mięsa przed Wielkanocąprzez czterdzieści dni! Dlatego podczas wielkanocnego śniadania rzucali się przede wszystkim na szynki, kiełbasy, wędzonki, wszelkiego rodzaju mięsiwa. Dziś jemy nieco lżej, ale nie wolno zapominać o tradycji. Dlatego Karol przygotuje w polowych warunkach potrawy oparte o typowo wielkanocne składniki jak jajka czy żur, ale w zupełnie nowej odsłonie. Karol przygotuje trzy dania dobrze znane wszystkim mięsożercom, ale w wegetariańskiej odsłonie: 1/ Kwaśny biały barszcz grzybowy z wędzonką; 2/ Warzywa zapiekane z jajkami; 3/ Kanapka z jajkiem, zieloną sałatą i podpieczonym dorszem.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
Program TV na 31 marca 2024 (Niedziela)
07:20 Okrasa łamie przepisy - Jaja na Wielkanoc Logo TVP Rozrywka
07:55 Okrasa łamie przepisy - Na szafranowym polu Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprosi widzów na szafranowe pole. W dawnej kuchni polskiej szafran był jedną z najbardziejlubianych przypraw. Istniało nawet powiedzenie, określającą dobrą potrawę "Pieprzno i szafranno, moja mościa panno". Nadawał piękną złotą barwę i niezwykły aromat babom wielkanocnym czy sosom. Oczywiście występował wyłącznie na stołach szlachty czy magnatów. Powód? Bo szafran zawsze był niezwykle drogi. Aby uzyskać kilogram, potrzeba zebrać ręcznie około200 tysięcy kwiatów jednej z odmian krokusa. Z kwiatów tych pozyskuje się pręciki, fachowo mówiąc, znamiona słupka, suszyje i tak powstaje szafran. Uprawa szafranu kojarzy nam się z Iranem, Hiszpanią, Marokiem czy południem Francji. Ale okazuje się, że w Polsce, nieopodal Szklarskiej Poręby od kilku lat szafran, a w zasadzie krokusy na szafran, uprawia na tarasowychpolach pan Krzysztof. Karol Okrasa odwiedzi pana Krzysztofa, aby pokazać, jak powstaje szafran, a potem przygotuje dania pachnące i barwione szafranem. W malowniczym otoczeniu Gór Izerskich Karol przygotuje trzy potrawy. Pierwszą będzie inspirowana dawną kuchniąpolską - gęś z szafranowym ryżem. Druga propozycja to dorsz w szafranowym sosie. A trzecia to wątróbka drobiowa z konfiturą z cebuli i szafranu.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
Program TV na 1 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
06:45 Okrasa łamie przepisy - Gęś w czereśniach Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa opowie widzom o staropolskiej tradycji dodawania owoców nie tylko do deserów, lecz także do wielupotraw mięsnych i rybnych. Ślady tej tradycji dotrwały do naszych czasów w postaci kaczki z jabłkami czy karpia z rodzynkami na wigilię. Ale jeśli tylko zajrzymy do zachowanych XVII - wiecznych polskich przepisów, to zobaczymy, jak wiele staropolskich dań zawierało w sobie najróżniejsze owoce. W programie telewizyjnym podróże w czasie są możliwe, zatem Karol przeniesie się do czereśniowego sadu, pełnego soczystych, czerwonych owoców. Mając takie skarby dosłownie w zasięgu ręki i noża, pokaże, jak przygotować niezwykłe potrawy: 1/ Drożdżowy placek z czereśniami, serem, kindziukiem i cebulą, podobny do włoskiej pizzy, ale i do polskiego cebularza; 2/ Gęsie wątróbki duszone z cebulą, miodem pitnym i czereśniami; 3/ Ciepła sałatka z mięsa z ud gęsich i czereśni, podana pod sosem zabajone.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
07:15 Okrasa łamie przepisy - Szczupak nad Jeziorakiem Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zabiera widzów na najdłuższe jezioro w naszym kraju, czyli na Jeziorak. To tu wiele lat temu spędził wraz z grupą przyjaciół swoje pierwsze samodzielne wakacje biwakując nad brzegiem jeziora. Wakacje były samodzielne także pod względem kulinarnym, bo Karol wówczas uczeń technikum gastronomicznego, dopiero stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie kucharza. Zadanie wyżywienia sporej grupy osób było niełatwe, bo apetyty były spore, środki finansowe ograniczone, a ilość dostępnych produktów i narzędzi kucharskich niewielka. Wyzwaniem było przygotowanie makaronu lub kaszy w misce do mycia czy deseru z pokruszonych herbatników i kawałka czekolady. Czy dziś te doświadczenia można wykorzystać? Oczywiście, choć zgodnie z dewizą programu wedle nowych, złamanych przepisów. Na początek Karol pokaże, jak przygotować w jednym dużym naczyniu zupę rybną ze szczupaka, inspirowaną tradycyjną rosyjską solanką. Kolejnym daniem będzie zielone kaszotto, czyli polska kasza przyrządzona podobnie jak włoskie risotto. Dodatkiem będzie zamarynowany szczupak oraz zmielony szpinak z natką pietruszki. A na deser zaserwujke herbatniki z kremem z czekolady, ozdobionecukrowymi piankami.

Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarny
Program TV na 2 kwietnia 2024 (Wtorek)
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Wrocław
06:40 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Magazyn kulinarny

06:40 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
06:40 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Rzeszów
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
06:40 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Kraków
06:40 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3 Kielce
06:40 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
06:40 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Bydgoszcz
06:40 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Złoty rokitnik Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Zatorskie karpie Logo TVP Rozrywka
16:10 Okrasa łamie przepisy - Minikiwi nowość na talerzu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa opowie o nowym owocu, który pojawił się na polskim stole. Większość z nas zna smak kiwi i wie, że to owoc egzotyczny. Ale mało ludzi w Polsce wie, że od kilku lat uprawia się w naszych sadach owoce minikiwi. Wielkością przypominają duże winogrona, mają delikatne skórki, w przekroju wyglądają jak normalne kiwi i mają podobny smak. Można je jeść bez obierania, a co ważne posiadają wszelkie zalety odżywcze dużego kiwi, czyli bardzo dużą zawartość cennych witamin. Minikiwi owocuje jesienią na szybko rosnących pnączach. Ta nowość pojawiła się w polskich sadach dzięki pracy i uporowi naukowców z SGGW AR w Warszawie. Karol uda się do sadu z krzewami minikiwi i oczywiście pokaże widzom, jak ciekawie można je wykorzystać do tworzenia niezwykłych dań. Przygotuje trzy potrawy, w których jednym ze składników będzie właśnie minikiwi. Będzie sałatka z minikiwi, pieczonymi burakami i grillowanym serem, będą pieczone makrele z sałatką z minikiwi, a na koniec zupa krem z minikiwi i jarmużu.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Powrót topinamburu na polski stół Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na Podlasie, na spotkanie z topinamburem. Topinambur, podobnie jak ziemniak czy pomidor przybył do Europy z Ameryki po wyprawach Krzysztofa Kolumba. Znany też jako słonecznik bulwiasty, co jest prawie dokładnym tłumaczeniem łacińskiej nazwy Helianthus tuberosus. Sama nazwa Helianthus - słonecznik nadana została przez Karola Linneusza na bazie greckich słów helios oznaczającego "słońce" i anthos "kwiat". A drugi człon nazwy tuberosus wywodzi się od słowa tuber znaczącego po łacinie "bulwę". A skąd topinambur? Taką nazwę nadali mu Francuzi. W1613 roku Paryż odwiedzili członkowie plemienia Indian Tupinamba, co stało się sensacją. Ponieważ w tym samym czasie dotarł zza Atlantyku także i topinambur, nazwy plemienia użyto więc do nazwania nowej rośliny. Nieważne przy tym, że Indianie pochodzili z Ameryki Południowej, a topinambur z Północnej. Dla ówczesnych Europejczyków byli to egzotyczni przybysze zza tego samego morza. Co ciekawe topinambur po przybyciu do Europy rozpowszechnił się szybciej niż ziemniak. I był chętnie jadany, ale potem zniknął z naszych talerzy na długo. Tylko leśnicy wiedzieli, że bardzo smakuje dzikom i jeleniom. Jako gatunek dość inwazyjny szybko rozprzestrzenił się w naszych lasach. Dopiero od niedawna wraca powoli na polskie stoły. I warto mu w tym pomóc. Dlatego Karol przygotuje kilka potraw, które na pewno są widzom znane, ale w wersjach bez topinamburu. Proponowane dania: 1/Bliny z topinamburu z pasztetową z kaczki; 2/Krem brulee z topinamburem i orzechami w miodzie; 3/Królik duszony z topinamburem, podany z salsą z topinamburu.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Schabowy z kamienia Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zabierze widzów w podróż kulinarną na Dolny Śląsk do gminy Rudna. Co ciekawe, można tu spotkać niewielkie cerkiewki, jakie raczej spotykamy w krajobrazie Bieszczad czy Beskidu Niskiego. Ale jak się okazuje, pośród mieszkańców gminy ponad trzydzieści procent to potomkowie Łemków przywiezionych tu w końcu lat czterdziestych XX wieku w ramach tzw. akcji Wisła. Oprócz skromnego dobytku przywieźli oni na te ziemie także rodzinne przepisy kulinarne, do dziś kultywowane. Do Rudnej zaprosiła Karola pani Ania, która wraz z koleżankami przygotowuje tradycyjne łemkowskie dania. Jednym z najbardziej znanych potraw łemkowskich jest kiesełycia, czylizupa z zakwasu przygotowanego z mąki owsianej lub z płatków owsianych. Pojawia się na wigilijnym stole oraz podczas ważnych uroczystości rodzinnych. Innym przysmakiem jest mastyło, czyli rodzaj słonego budyniu z jajek, mąki, mleka i masła. A pani Ania nie tylko poczęstuje Karola łemkowskimi przysmakami, ale wraz z koleżankami z regionalnego zespołu zaśpiewa mu kilka starych łemkowskich pieśni. Nad brzegiem Odry Karol przygotuje dwie potrawy inspirowane łemkowską kuchnią. Pierwszą będzie kwaśna zupa z zakwasu owsianego, czyli inspirowana kiesełycią grzybową. Druga propozycja to dorsz zapiekany z dodatkiem mastyło podany z aromatyczną z kaszą. Jak będą wyglądać takie potrawy? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 3 kwietnia 2024 (Środa)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Powrót topinamburu na polski stół Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Schabowy z kamienia Logo TVP Rozrywka
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Wrocław
11:10 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3 Warszawa
11:10 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Szczecin
11:10 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Rzeszów
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Lublin
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kraków
11:10 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3 Kielce
11:10 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
11:10 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP3 Bydgoszcz
11:10 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP3
14:55 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie Logo TVP Kobieta
16:10 Okrasa łamie przepisy - Tradycyjne polskie oleje Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol opowie o ponadtysiącletniej tradycji tłoczenia olejów na ziemiach polskich. Wielu Polaków podróżujących do Włoch czy Grecji zachwyca się smakiem tłoczonej na zimno oliwy, często podawanej z pieczywem przed posiłkiem. A tymczasem zupełnie zapomnieliśmy, że w naszym kraju od wieków tłoczy się na zimnodoskonałe oleje z różnych roślin, takich jak choćby rzepak, len, konopie, mak, pestki dyni, czarnuszka czy wreszcie lnianka, z której tłoczy się olej zwany rydzowym. W dawnych czasach na wytwarzanie oleju używało się określenia bicie oleju, ponieważ do tłoczenia oleistych ziaren wykorzystywano specjalnie przygotowane kłody drewna, które ściskano za pomocą wbijanych młotami klinów. Karol odwiedzi małą olejarnię niedaleko Buska Zdroju, gdzie pan Mariusz na 150 - letniej maszynie tłoczy tradycyjne, polskie, ale często już zapomniane oleje. Nasz kucharz pokaże, że dobry olej aromatyzuje potrawę i powinien być traktowany jak przyprawa. Przygotuje trzy propozycje z olejami w roli głównej. Będzie sałatka z kolorowych cukinii z marynowanymi w oleju pieczarkami i serem. Będą pieczone śledzie skropione świeżym olejem, podane z małą marchewką i cebulą, będą krwiste steki wołowe z kapustą duszoną w świeżo tłoczonym oleju rzepakowym.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Buraczane trio Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza widzów na kulinarną opowieść o czerwonych burakach. To popularne w kuchni polskiej warzywo znane było już w starożytnej Babilonii, Grecji i Rzymie. Ceniono je także na stołach epoki Średniowiecza. Polski lekarz i botanik, autor sławnego "Zielnika" z 1613 roku, Szymon Syreński zwany Syreniuszem, tak opisywał ćwikłę, bo tak wówczas nazywano buraka: "Cwikłę troiaką w ogrodach naszych miewamy / Czerwoną / Białą y Czarną." Powołując się na starożytnych uczonych zachwalał walory buraka w leczeniu wszelakich dolegliwości i zalecał stosowanie buraka w postaci różnych przetworów zarówno gotowanego jak i na surowo. A Mikołaj Rej w swym dziele "Żywot człowieka poczciwego" zamieszcza prawie dokładny opis jak przyrządzić popularną do dziś ćwikłę, czyli sałatkę z buraków z chrzanem. Obecnie buraki to podstawa wigilijnego barszczu, dodatek do wielu dań w postaci duszonej, pieczonej, gotowanej czy wreszcie modnego w kuchni wegańskiej "Carpaccio" z buraka. Jednym słowem czerwony burak to warzywo o wielu zastosowaniach, zawierające całe bogactwo leczniczych i odżywczych składników. A jak wykorzysta ten czerwony skarb nasz kucharz? Dania: 1/ Pieczony łosoś z sałatką z surowego buraka: 2/Buraczane kopytka w buraczanym sosie; 3/Kotlet po parysku z królika z wędzonymi buraczkami.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łemkowska nad Odrą Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zabiera widzów w podróż kulinarną na Dolny Śląsk do gminy Rudna. Co ciekawe, można tu spotkać niewielkie cerkiewki, jakie raczej występują w krajobrazie Bieszczad czy Beskidu Niskiego. Ale jak się okazuje, pośród mieszkańców gminy ponad trzydzieści procent to potomkowie Łemków przywiezionych tu w końcu lat 40. XX wieku w ramach tzw. akcji Wisła. Oprócz skromnego dobytku przywieźli oni na te ziemie także rodzinne przepisy kulinarne, kultywowanedo dziś. Do Rudnej zaprosiła Karola pani Ania, która wraz z koleżankami przygotowuje tradycyjne łemkowskie dania. Jedną z najbardziej znanych potraw łemkowskich jest kiesełycia, czyli zupa z zakwasu przygotowanego z mąki owsianej lub z płatków owsianych. Pojawia się na wigilijnym stole oraz podczas ważnych uroczystości rodzinnych. Innym przysmakiem jest mastyło, czyli rodzaj słonego budyniu z jajek, mąki, mleka i masła. Pani Ania nie tylko poczęstuje Karola łemkowskimi przysmakami, ale także wraz z koleżankami z regionalnego zespołu zaśpiewa mu kilka starych łemkowskich pieśni. Nad brzegiem Odry Karol Okrasa przygotuje dwie potrawy, inspirowane łemkowską kuchnią. 1/ Kwaśna zupa z zakwasu owsianego, czyli inspirowana kiesełycią grzybowa; 2/ dorsz zapiekany z mastyło, podany z aromatyczną z kaszą.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 4 kwietnia 2024 (Czwartek)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Buraczane trio Logo TVP Rozrywka
08:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łemkowska nad Odrą Logo TVP Rozrywka
16:10 Okrasa łamie przepisy - Królowe cytryny Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zabiera widzów w okolice Grodziska Mazowieckiego. Odwiedzi dwie panie, które są na emeryturze i postanowiły poświęcić się swojej pasji, czyli gotowaniu. To to co tworzą jest dość wyjątkowe. Robią niezwykłe w smaku konfitury z cytryn. Choć cytryna jest owocem egzotycznym, to już w pierwszej polskiej książce kulinarnej to właśnie ona jest chyba najczęściej występującym owocem. Mnogość staropolskich przepisów na przetwory, sosy, lemoniady czy nalewki z cytryn jest imponująca. W takim cytrynowym królestwie, Karol - wykorzystując konfitury stworzone przez nasze bohaterki - przygotuje swoje propozycje. Będzie cytrynowa tarta z gruszkami, chili i pieprzem, będą żołądki gęsie w zupie cytrynowej, a na koniec racuchy dyniowe z cytrynową konfiturą, gruszkami, śmietaną i miętą.

Czas trwania: 24min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy kotlety Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa wyrusza do Kotliny Kłodzkiej. by w jesiennym otoczeniu przygotować dla widzów trzy - jakże różne kotlety. Sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa cotelette lub włoskiego costoletta, oznaczającego żeberka. Dawniej mówiono, iż aby kawałek mięsa mógł być nazwany kotletem, musi być połączony z kością, a taki bez kości to był sznycel. Kotlety są potrawą najczęściej mięsną, choć znane są także odmiany wegetariańskie czy rybne. Przygotowuje się je w ten sposób, że kawałek mięsa lub uformowany z masy kotlecik smażony jest na patelni przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. W kuchni polskiej niezwykłą popularnością zawsze cieszyły się kotlety mielone oraz kotlety schabowe. Te ostatnie podawano zarówno z kością jak i bez kości, często z ziemniakami i kiszoną kapustą. Inne rodzaje kotletów to kotlety pożarskie czy uchodzące za niezwykle eleganckie w czasach PRL - u kotlety de volaille. Choć kotlet schabowy uchodzi za danie arcypolskie, w rzeczywistości nie jest potrawą, która powstała w Polsce. Jest to bowiem spolszczona wersja słynnego sznycla wiedeńskiego, który z kolei także wywodzi się od włoskiego cotoletta alla milanese. Słowem, choć wynalazca kotleta ukrywa się gdzieś głęboko w mrokach dziejów, to do dziś po kotlety najprzeróżniejszych odmian sięgamy ze smakiem. A jakie kotlety przygotuje dla widzów nasz kucharz? Propozycje dań: 1/Panierowane kotleciki z polędwiczki wieprzowej z kolorowym "makaronem" z warzyw; 2/ Stek z wołowego antrykotu z kością, tzw. tomahawk podany z pieczonymi porami i konfiturą z cebuli; 3/ Kotlety z jajek z grzybami w panierce z grzanek.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Tatarskie pierogi Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej kulinarnej wyprawie Karol Okrasa zabierze widzów na Podlasie. To miejsce, w którym jak w tyglu, miesza się wiele kuchni regionalnych. Mamy więc wpływy kuchni litewskiej, białoruskiej, żydowskiej, ale również tatarskiej. Polscy Tatarzy zostali tu osadzeni przez króla Jana III Sobieskiego za zasługi wojenne dla Rzeczpospolitej ponad trzysta lat temu. Przez wieki dzielnie służyli nowej ojczyźnie, wnieśli także wiele do polskiej kuchni. To prawdopodobnie Tatarom zawdzięczamy pojawienie się na polskim stole pierogów. A Karol, wraz z panią Marią, specjalistką od tatarskichprzysmaków, przygotuje właśnie tatarskie pierogi, które nieco różnią się od tych, które znamy z rodzinnych domów i z coraz bardziej popularnych w naszym kraju różnego rodzaju pierogarni. Wraz z panią Marią, która zajmie się przygotowanie specjalnego ciasta, Karol przyrządzi specjalne farsze do pierogów. Jeden oparty o jagnięcinę, drugi pieczarkowy. A tatarskie pierogi owija się kilkoma warstwami cieniutkiego ciastai wypieka w piecu. Jak będą wyglądać takie pierogi? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 5 kwietnia 2024 (Piątek)
00:30 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki z krzycy Logo TVP Polonia
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy kotlety Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Tatarskie pierogi Logo TVP Rozrywka
09:35 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP Wilno
11:35 Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP1 HD
16:10 Okrasa łamie przepisy - Pstrągi ze źródlanej wody Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyrusza w okolice Słupska. Tutejsze rzeki są niezwykle czyste, więc często spotyka się w nich pstrągi. Ale dziko żyjące pstrągi są rzadkie i stanowią raczej atrakcję dla wędkarzy. I dlatego Karol odwiedza hodowlę pstrągów w miejscowości Lejkowo. Woda, w której żyją hodowane ryby wypływa ze źródeł spod pobliskiego wzgórza. Chłodna, jednakowej temperatury przez cały rok woda sprawia, że mięso tutejszych pstrągów jest wyjątkowo smaczne. I takich właśnie ryb Karol użyje do przygotowania ciekawych potraw. Wraz z gospodynią hodowli zaprezentuje też widzom jak przygotowuje się ikrę, czyli kawior z pstrągów. Na początek przyrządzi tatara ze świeżego pstrąga z prawdziwkami, ale będzie też pstrąg pieczony na ruszcie z ziemniakami z ogniska.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kuchnia na kościach Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa opowiada widzom o kuchni na kościach. Kiedy w dzisiejszych czasach udajemy się do sklepu po mięso czy ryby najchętniej sięgamy po pozbawione kości czy ości, ładnie wycięte kawałki mięsa, gotowe do wrzucenia na patelnię, ruszt. Mięso z kością uważamy powszechnie za gorszej jakości, nadające się raczej na rosół. A same kości traktujemy jako odpad czy niechciany dodatek. Nasi przodkowie wiedzieli jednak, że właśnie przy kości mięso ma najlepszy smak. Dlatego do dziś prawdziwi smakosze wybierają tradycyjnego kotleta schabowego raczej z kością. Jak smakuje mięso przy kości wiedzą też amatorzy żeberek, a także podpieczonych skrzydełek i udek drobiowych. Wiedzą to także Włosi, przygotowujący słynne "ossobuco", czyli potrawę ze specjalnie krojonych plastrów goleni wołowej lub cielęcej, długo duszonych z kością i szpikiem. Polscy szefowie kuchni młodszego pokolenia, zaangażowani w rodzący się w Polsce ruch "zero waste", czy "no waste" propagują wykorzystanie w gotowaniu potraw wszystkich elementów kulinarnych, w tym także kości. Nic nie może się marnować. Idąc tym tropem nasz kucharz przygotuje trzy potrawy bazujące na smakach zawartych w kościach. Propozycje dań: 1/ Kotlety z goleni wołowej z kością, duszone w orientalnej kapuście kiszonej; 2/ Domowy makron grzybowy z sosem z pieczarek i szpiku z pieczonych kości wołowych; 3/ Szybka zupa na ościach z pstrąga o orientalnej nucie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Grójeckie jabłka Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karola Okrasa wyruszy do grójeckich sadów. Okolice Grójca to największe jabłkowe zagłębie w Europie. Ponoć na tych terenach pierwsze sady zakładała już w XVI wieku królowa Bona, zawdzięczamy jej więc nie tylko tzw. włoszczyznę. Dziś w tym rejonie produkuje się wiele odmian znakomitych jabłek, które eksportowane są do wielu krajów świata. W uznaniu jakości Komisja Europejska wyróżniła te jabłka, nadając im certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia. Polskie jabłka są cenione przez smakoszy za doskonałą harmonię pomiędzy kwasowością a słodyczą oraz za niezwykłą soczystość i jędrność miąższu. Takie jabłka to doskonały materiał dla kucharza do tworzenia wspaniałych potraw, co Karol Okrasa postara się pokazać. Z jabłek grójeckich Karol wyczaruje trzy potrawy. Pierwszą będą jogurtowe racuszki z jabłkami, będzie konfitura z pieczonego jabłka i musztardy francuskiej, a trzecią propozycją będzie sandacz z konfiturą jabłkową i duszoną cebulką. Jak będą wyglądać takie dania? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
Program TV na 6 kwietnia 2024 (Sobota)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Na szafranowym polu Logo TVP Rozrywka
07:30 Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP HD
07:45 Okrasa łamie przepisy - Obiad w jednym termosie Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Prawie każdy z nas, będąc w podróży, na wycieczce czy w pracy, korzystał z tzw. chińskich zupek lub podobnych tego typu gotowych potraw w torebce. Wystarczy je zalać wrzątkiem i można zjeść coś ciepłego. Oczywiście ich smak i jakość pozostawiają wiele do życzenia, ale głodny człowiek nie wybrzydza. W tym odcinku Karol Okrasa pokaże widzom, że przy odrobinie wysiłku można sobie przyrządzić pysznyi wartościowy posiłek, zamknąć go w termos, a potem zabrać ze sobą na wycieczkę lub do pracy. Okazuje się bowiem, że istnieje wiele produktów takich jak niektóre kasze, mięsa czy ryby, które nie wymagają długiej obróbki cieplnej. Wystarczy je zalać wrzątkiem, potrzymać w termosie i są gotowe do spożycia. Zapraszając na obiad w jednym termosie Karol Okrasa zaprezentuje trzy posiłki: 1/ paprykarz z wędzonym pstrągiem i kaszą z komosy ryżowej; 2/ ciepły gulasz z tofu i ciecierzycy; 3/ szybka zupa rybna z dorsza i tofu.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
14:25 Okrasa łamie przepisy - . Logo TVP1 HD
15:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP Polonia
16:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia Polesia Logo TVP HD
22:05 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie Logo TVP ABC
Program TV na 7 kwietnia 2024 (Niedziela)
07:15 Okrasa łamie przepisy - Obiad w jednym termosie Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Tajemnice domowej kiełbasy Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa wyruszy do gospodarstwa pana Zdzisława, który od lat 80. XX wieku wytwarzadomowym sposobem wspaniałą kiełbasę. Zaczął na początku stanu wojennego, kiedy to powszechne braki i mięso na kartki sprawiały, że ludność w miastach rozpaczliwie poszukiwała dodatkowego zaopatrzenia u krewnych na wsi. Kiełbasa pana Zdzisława szybko zdobyła uznanie wygłodniałych mieszczuchów. Dziś sklepy i supermarketypełne są wszelakich wyrobów wędliniarskich. Ale wciąż wśród przyjaciół i krewnych wielu jest amatorów domowejkiełbasy od pana Zdziśka. Dlatego Karol postanowił pokazać widzom, jak robi się taką kiełbasę, jak powstajekiełbasa biała, a jak wędzona. I korzystając z tak wspaniałego produktu, przygotuje własne propozycje. Mając do dyspozycji kiełbasę pana Zdziśka, Karol przygotuje ciekawe potrawy. 1/ Pierożki nadziane farszemz kiełbasy podane z jarmużem i kurkami; 2/ Pieczona biała kiełbasa z jabłkami i cebulą. Ponadto Karol Okrasa pokaże jak przygotować czysto wegański smalec, ale pachnący i smakujący zupełnie jak prawdziwy.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
Program TV na 8 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kuchnia na kościach Logo TVP Rozrywka
08:20 Okrasa łamie przepisy - Grójeckie jabłka Logo TVP Rozrywka
11:15 Dla niesłyszących - Okrasa łamie przepisy - Inne baby wielkanocne Logo TVP2 HD
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
16:10 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie na grzybobraniu Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do pomorskich lasów. Jesień to pora, kiedy Polacy w każdy wolny dzień ruszają na grzyby. Czasem trafia się rok grzybny, czasem grzybów w lesie jest na przysłowiowe lekarstwo. Tym razem Karola spotka niespodzianka. Grzybobranie będzie wyjątkowo obfite. Mimo deszczowej pogody Karol wraz z miejscowymi leśnikami szybko napełni kosze i zabierze się za ich przygotowanie. Oprócz znanych gatunków grzybów, takich jak borowiki czy podgrzybki, kucharz pokaże jak przygotować mniej znane gatunki, takie jak choćby siedzuń sosnowy zwany popularniekozią brodą czy twardzioszek czosnkowy. Karol przygotuje trzy potrawy, w których głównym składnikiem będą grzyby. Będzie królik duszony z borowikami w kociołku, będzie naleśnik z kozią brodą w śmietanie, a na koniec wędzone polędwiczki z królika z duszonymi podgrzybkami.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Pomarańcze i mandarynki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów do Starej Oranżerii przy pałacu w Nieborowie na opowieść o cytrusach w kuchni polskiej. Starsi widzowie, pamiętający czasy PRL - u, wspominają, że pomarańcze były wówczas pożądaną rzadkością i pojawiały się prawie wyłącznie w okresie Bożego Narodzenia. Nawet ówczesna prasa donosiła z dumą przed świętami o płynącym z bratniej Kuby statku pełnym pomarańczy. Dziś media raczej nie informują o kolejnych transportach cytrusów, bo pomarańcze i mandarynki są dostępne w każdym niemal sklepie. Ale pomarańcze na polskich stołach pojawiły się już dużo wcześniej. W XVI i XVII wieku europejscy kupcy przywozili z zamorskich krain wiele egzotycznych sadzonek, a jednocześnie nastąpił, zwłaszcza we Włoszech, technologiczny rozwój produkcji płaskiego szkła. To spowodowało powstawanie od XVII wieku licznych oranżerii. Jedną z najsłynniejszych była Oranżeria przy Pałacu w Wersalu. Ale również w naszym kraju zaczęto wznosić tego typu budowle. Przykładem jest Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich zbudowana w latach 1786 - 1788 według projektu Dominika Merliniego. Nie tylko królowie, ale każdy bogaty arystokrata czy szlachcic chciał mieć własną kolekcję egzotycznych roślin, najlepiej takich dających owoce na stół. Z XVII wieku pochodzą polskie przepisy z użyciem pomarańczy z rękopiśmiennej książki kucharskiej z dworu Radziwiłłów, przodków późniejszych właścicieli pałacu w Nieborowie. Nasz kucharz wraz z pracownicą muzeum w Nieborowie oprowadzi widzów po oranżerii, a następnie przygotuje dania z wykorzystaniem pomarańczy i mandarynek. Propozycje: 1/ Mandarynki kandyzowane w korzennym syropie; 2/ Dorsz w maślanym sosie pomarańczowo - kaparowym; 3/ Cytrusowy ryż z kurczakiem i mandarynkami.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Okrasa łamie przepisy. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Okrasa łamie przepisy w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Okrasa łamie przepisy.

Poprzednie emisje Okrasa łamie przepisy w telewizji

Emisja Okrasa łamie przepisy miała miejsce:

2024-03-18 19:15 Okrasa łamie przepisy - Prosto i elegancko w Mortęgach Logo TVP Rozrywka
2024-03-18 18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Polskie wersje światowej klasyki. Logo TVP Rozrywka
2024-03-18 16:10 Okrasa łamie przepisy - Na żuławskim szlaku Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W gorący lipcowy dzień Karol Okrasa zabiera widzów na barkę płynącą przez kanały i rzeki najniżej położonego w Polsce regionu, czyli na Żuławy. Ten prawie holenderski krajobraz zawdzięczamy w dużej mierze holenderskim osadnikom, którzy kolonizowali te dzikie i niedostępne tereny od końca XVI wieku. Co prawda nie przetrwał do dziś żaden z setek wiatraków odwadniających, ciągle jednak warto się zapuścić w leniwie płynące rzeczki, takie jak Szkarpawa. Liczne kanały i śluzy są nieodkrytą i mało znaną atrakcją turystyczną. A co ciekawego kulinarnie możemy spotkać na żuławskim szlaku? To zadanie dla naszego kucharza. Wykorzystując lokalne produkty, Karol przygotuje swoje propozycje inspirowane żuławską kuchnią. Będzie łosoś, pojawią się także rozliczne sosy oraz musztardy.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
2024-03-18 11:15 Dla niesłyszących - Okrasa łamie przepisy - Krótka historia bigosu Logo TVP2 HD
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn kulinarny
2024-03-18 08:20 Okrasa łamie przepisy - Smaki zaklęte w nalewki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol wyruszy do swojego przyjaciela, pana Zbyszka, który od wielu lat wyrabia znakomite nalewki. Robienie nalewek to dawna polska tradycja. Niegdyś w każdym polskim domu częstowano gości własnymi nalewkami, a ich receptury przechodziły z pokolenia na pokolenie. Nalewka to znakomity pomysł, aby smak i aromat owoców, ziółczy kwiatów, zebranych w letnich miesiącach, zachować na zimną i mroczną porę jesieni czy zimy. Ale pan Zbyszek robi coś więcej niż tylko nalewki. Potrafi owoce, które posłużyły do produkcji nalewek, wykorzystać do przygotowania niezwykłych dodatków do potraw i deserów. Nic się u niego nie marnuje, każdy owoc, każda pesteczka jest wykorzystywana wielokrotnie. W programie pan Zbyszek podzieli się z widzami swoją wiedzą na temat wytwarzania nalewek, a Karol z jego nalewek i owoców po nalewkach wyczaruje niezwykle dania. Karol przygotuje dwa dania. Pierwszą propozycją będzie filet z halibuta zapiekany pod glazurą zrobioną z owoców mirabelki, a drugą kaczka uduszona w nalewce pigwowej z owocami wiśni nadwiślańskiej.

Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn kulinarny
2024-03-18 07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy omlety Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o omletach. Ponoć omlety jadali już starożytni Persowie i Rzymianie. Samo słowo omlet pochodzi od francuskiego omelette i znane było już od połowy XVI wieku. Słynna książka "La cuisiniere bourgeoise", czyli Kucharka mieszczańska z 1746 roku zawiera wiele przepisów na omlet. Jej polskie tłumaczenie Wojciecha Wielądki pod nazwą "Kucharz doskonały", także podaje przepis na omlet, ale jeszcze pod francuską nazwą. Legenda głosi, że wielką miłośniczką omletów była królowa Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego i córka francuskiego markiza. W XIX wieku autor pierwszych polskich bestselerów kulinarnych, Jan Szyttler zostawił po sobie liczne przepisy na omlet, w tym nawet na omlet ze śledziami. Dziś omlet, choć z prostych składników, może być za sprawą wykonania i wykwintnych dodatków daniem niezwykle wytwornym. Dobry omlet wymaga ręki mistrza. Dziś omlety są potrawami popularnymi nie tylko we Francji, ale i na całym świecie od Hiszpanii i Włoch poczynając, na Iranie, Indiach i Japonii kończąc. Propozycje Karola: 1/ piankowy omlet grzybek z konfiturą z wędzonych jabłek; 2/ omlet, we francuskim stylu, nadziany farszem z pieczonego karmazyna i podsmażonych warzyw i podany z ostrym sosem; 3/ omlet z kompozycją z warzyw w orientalnym stylu i podany z sosem z awokado.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
2024-03-17 07:45 Okrasa łamie przepisy - Przy wspólnym stole Logo TVP Rozrywka
2024-03-17 07:10 Okrasa łamie przepisy - W neolitycznym garnku Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa uda się do Krzemionek Opatowskich, do rezerwatu archeologicznego, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Mało kto w Polsce wie, że mamy u siebie obiekt starszy niż piramida Cheopsa w Egipcie. Ponad 5 tysięcy lat temu powstały niedaleko dzisiejszego Ostrowca Świętokrzyskiego kopalnie krzemienia, który zadziwiają kunsztem i technikami do dziś stosowanymi we współczesnym górnictwie. Narzędzia z krzemienia wykonane tamże eksportowane były na setki kilometrów od Krzemionek. Nie wiemy kim byli ci genialni inżynierowie, ale możemy spróbować odtworzyć, co jedli. Odtwarzając dawne smaki Karol sięga po krzemienne narzędzia, aby pokazać widzom, jak przodkowie dzisiejszych kucharzy tysiące lat temu obrabiali mięsiwo. W niezwykłej scenerii neolitycznej wioski Karol przygotuje trzy potrawy: 1/ pieczony na rożnie nad ogniem udziec jagnięcy, wcześniej zamarynowany w ziołach i czerwonym winie; 2/ szaszłyki z wątróbki cielęcej pieczone w archaiczny sposób na rozgrzanym kamieniu z pikantnym sosem; 3/ kasza gryczana z podrobami drobiowymi i krwią kaczki, suszonymi owocami, czyli coś w rodzajukaszanki na gorąco.

Czas trwania: 25min. / 2018 / magazyn kulinarny
2024-03-16 22:10 Okrasa łamie przepisy - Pieczarki na trzy sposoby Logo TVP ABC

Opis (streszczenie): Tym razem, Karol Okrasa zaprosi na opowieść o pieczarkach. Starsi widzowie pamiętają, jak w czasach PRL - u często zajadali się ówczesnymi hot - dogami. Taki ciepły hot - dog zmarzniętemu człekowi wydawał się boski. Ale cóż to był za hot - dog? Otóż wówczas mięso, a więc i parówki, były na kartki. Zatem zaradni Polacy, można nawet powiedzieć poprzednicy Karola w łamaniu przepisów wymyślili polskiego hot - doga, który był nadziany farszem z pieczarek. Bo pieczarki nie były na kartki w przeciwieństwie do parówek. Tzw. prywaciarze, czyli rolnicy w starych stodołach i szopach produkowali pieczarki na przekór systemowi, który tymczasem walczył na odcinku braków w zaopatrzeniu pracującej ludności miast i wsi w mięso oraz jego przetwory. Innym daniem z tego czasu, które królowało w stołówkach szkolnych czy pracowniczych, był kotlet z ziemniaka (zamiast z mięsa) z sosem pieczarkowym. Serwowano też często pieczarki a la flaczki. Dziś warto do pieczarek wracać. Okazało się bowiem, że pieczarki zawierają sporo witamin i składników mineralnych. Nie są zatem tak bezwartościowe, jak sądzono do niedawna. Karol zaprezentuje trzy propozycje potraw z pieczarek. Na początek flaczki z pieczarek i boczniaków, potem będzie pasztet z pieczarek, soczewicy i kapusty, a na koniec kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
2024-03-16 16:25 Okrasa łamie przepisy - Śniadanie na polanie Logo TVP HD

Okrasa łamie przepisy gdzie obejrzeć?

Okrasa łamie przepisy można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP ABC, TVP HD, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry