Podróżnik godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Podróżnik w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Podróżnik

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Podróżnik. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Podróżnik w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Podróżnik.

Poprzednie emisje Podróżnik w telewizji

Emisja Podróżnik miała miejsce:

2024-03-04 12:20 Podróżnik - Atacama Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): "Podróżnik" odwiedza najbardziej suche miejsce na ziemi - pustynię Atacama w Chile. Z jednej strony jej granicą są Andy, z drugiej Ocean Spokojny. W XIX wieku nieurodzajne przestrzenie stały się powodem wojny między Chile a Boliwią i Peru. Pustynia kryje bowiem nieprzebrane bogactwa. Rudy miedzi, saletrę, sól, minerały, z których pozyskuje się rzadkie metale. Np. połowa światowej produkcji litu pochodzi właśnie z Atacamy. W programie geologiczna historia tego miejsca, niezwykłe dzieła natury, gigantyczne słone jezioro, którego powierzchnię tworzy kilkunastometrowa warstwa kryształów, Słone Góry z Doliną Księżycową i jej niezwykłymi krajobrazami. "Podróżnik" dotrze do położonych na wysokości 4, 5 tys. metrów n. p. m. gejzerów. Odwiedzi także wioski pasterzy lam, opowie o ich pustynnym życiu. Pokaże niezwykłe obyczaje i kulturę, której tradycje sięgają trzech tysięcy lat. Bazą wypadową będzie górska oaza San Pedro de Atacama, z którą wiąże się historia konkwisty Chile.

Czas trwania: 16min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-04 07:10 Podróżnik - Lesedi Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Lesedi w języku ludu Soto znaczy światło. To metaforyczne określenie miejsca, gdzie znajduje się wioska, którą zamieszkują różne plemiona południowej Afryki. Kilkanaście kilometrów od Johannesburga, w samym sercu RPA, powstała wioska z myślą o zachowaniu i utrwaleniu wielowiekowej tradycji pierwotnych mieszkańców tych ziem. Johannesburg i Pretoria od wieków związane z osiadłymi tu Burami, czyli mieszkańcami pochodzenia holenderskiego, nie mają zbyt wielu pamiątek po różnorakich plemionach, które sto, dwieście lat temu odstępowały tamtejsze tereny pod budowę miast, osiedli, kopalń i fabryk, które przyniosły później dobrobyt Republice Południowej Afryki. Lesedi powstało więc z myślą o tych, którzy w wielkomiejskim i industrialnym świecie nie wiedzą, jak wyglądały tradycyjne stroje czy obrzędy Zulusów, Soto, Xhosa, Ndebele, czyli właśnie plemion południowoafrykańskich. Można zaryzykować twierdzenie, że Lesedi to skansen, muzeum na wolnym powietrzu, w którym przez cały dzień można podpatrywać codzienne życie mieszkańców, a także wynająć tradycyjną, murzyńską chatę, posłuchać muzyki, a nawet wziąć udział w tańcach i pokazach folklorystycznych. Dla zwiedzających prowincję jest jeszcze jedna atrakcja - jaskinie Sterkofontein. Tam znaleziono w 1936 roku najstarsze na świecie szczątki australopiteka, a wkrótce kompletny szkielet. To szczególne miejsce - wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - zwraca uwagę niezwykłym położeniem i ciekawym muzeum, w którym można zobaczyć, jak dokonano owego spektakularnego odkrycia. W programie, który prowadzi Anna Kwiatkowska, znajdą się ponadto wskazówki, jak dotrzeć do Lesedi i Sterkofontein.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
Reklama
2024-03-03 22:35 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): "Noa Noa" to nazwa pamiętnika napisanego przez malarza, Paula Gauguina, podczas pobytu na Tahiti. U schyłku XIX wieku opuścił on Paryż i wyruszył w długą podróż na wyspy Polinezji Francuskiej. Jego losy i tragiczny finał znalazły się w wielu relacjach, powieściach, a nawet filmach. Stał się symbolem niestrudzonej walki artysty z nędzą i niechętną mu społecznością. Kiedy umarł, nie pozostawił po sobie nic, zaledwie kilka talerzy i parę ubrań. Ale obrazy, które malował i które dotąd były odrzucane przez krytykę, nagle stały się obiektami pożądania. Ich ceny z pozycji zero skoczyły do niebotycznych. Niemal chwilę po śmierci Gauguin, który nie miał czym opłacić bieżących potrzeb, stał się milionerem zdolnym do spełnienia każdej zachcianki. Ale wszystko to przyszło za późno. W "Podróżniku" pokażemy drogę, jaką odbył artysta po wylądowaniu na Tahiti. Odwiedzimy Papeete, miasto, w którym się zatrzymał i mieszkał przez jakiś czas. Niegdyś była to siedziba króla Pomare, który spotykał się z wysłannikami angielskiego króla Jerzego w celu sprzedaży sadzonek drzewa chlebowego. Historia została opisana w książce o buncie na statku Bounty i jest żywą po dziś dzień legendą Pacyfiku. Losy Gauguina na Polinezji zakończyły się na wyspie Hiva Oa, gdzie mieszkał pod koniec życia i gdzie zmarł. W reporterskim skrócie pokażemy tę drogę i jego ostatnie miesiąca życia. W programie jak zawsze oprócz spotkań z historią mnóstwo ciekawostek, ludzie związani z tymi miejscami oraz oszałamiające plenery Polinezji. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-03 21:05 Podróżnik - Tikal Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Gęsta dżungla w Gwatemali kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie, dlaczego setki tysięcy ludzi zamieszkujących te tereny nagle opuściły żyzne pielesze i wyruszyły w daleką wędrówkę. Wiele wieków temu, w północnej części dzisiejszej Gwatemali znajdowało się miasto Tikal. Prowadziły do niego liczne trakty. Jezioro Peten było centrum życia gospodarczego i kulturalnego. Kwitły interesy, ożywiony handel, rodziła się sztuka, muzyka i edukacja. Miasto było potężnym ośrodkiem politycznym Majów. Nagle wszystko zamarło. Ludzie opuścili to miejsce. Potężne budowle poczęła zarastać dżungla. Na wieki zostały zapomniane. Odkryto je na nowo w XIX wieku. Gwatemala, w przeciwieństwie do Meksyku, nie była miejscem eksploracji na skalę Meksyku. Tam liczne miasta z epoki prekolumbijskiej szybko stały się miejscem badań archeologicznych. W malutkiej Gwatemali centra dawnego życia Majów pozostały zapomniane. Dopiero całkiem niedawno większość z nich została odrestaurowana, zabezpieczona i otwarta dla turystów. Tikal swoim rozmachem i finezją architektury zaskoczył wszystkich, nawet wytrawnych znawców kultury Majów. W "Podróżniku" pokażemy wszystko to, co kojarzy się z zamierzchłym początkiem historii Majów. Tło, życie codzienne, geografia, warunki naturalne. Następnie krok po kroku poruszać się będziemy po Tikalu. Ruiny miasta to obecnie Park Narodowy wpisany na listę UNESCO. To rozległy obszar porośnięty gęstą roślinnością. Zwiedzanie całego kompleksu architektonicznego zajmuje cały dzień. W programie porady, jak dostać się do Gwatemali i Tikalu, jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z daleką podróżą do tego tropikalnego kraju. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-03 17:25 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
2024-03-03 17:05 Podróżnik - Tikal Logo TVP Nauka
2024-03-02 22:40 Podróżnik - Atitlan - kolebka Majów Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Jedno z najbardziej tajemniczych i owianych legendami miejsc w Ameryce Środkowej, a może nawet w całym świecie. Atitlan, niewielkie jezioro położone wśród wulkanicznych szczytów środkowej Gwatemali. To tam, według legendy, miał narodzić się pierwszy spośród Majów, wielkiej, ponad 6-milionowej społeczności, która zbudowała na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów, od Jukatanu po Honduras, niezwykłą cywilizację. Nim jednak powstały potężne, monumentalne budowle, pałace i świątynie w Palenque, Chichen Itza czy Tikal, właśnie nad jeziorem Atitlan zrodziła się pierwsza społeczność Majów. Otoczenie jeziora jest imponujące. Kwieciste ogrody, gaje owocowe i warzywne, a wśród nich to wszystko, co kultura Indian prekolumbijskich przyniosła współczesnej cywilizacji: fasola, pomidory, papryka, awokado, wanilia, ziemniaki. Klimat i otoczenie sprawiły, że drobna społeczność rozrosła się w potężną cywilizację. W "Podróżniku" odwiedzimy jezioro Atitlan oraz miasto o tej samej nazwie. Odwiedzimy pierwszą osadę Majów, dziś trochę zapomnianą, a w niej tradycyjny bazar indiański, kościół, a także pracownię rękodzieła. Wśród wielu elementów życia codziennego Majów dużą rolę odgrywa tamtejsza medycyna. Poznamy tajniki mieszanek ziół, które od wieków służą im na przeróżne dolegliwości. Medycyna Majów niezwykle mocno zaistniała w całej Ameryce Środkowej jako rodzaj szkoły leczenia. Skorzystali z niej Aztekowie, którzy zbudowali swoje imperium w środkowym Meksyku, skorzystali także mieszkańcy całej Ameryki, zwłaszcza w okresie późniejszym. Jak wiele innych rzeczy, pomimo ogromu zniszczeń, jakich dokonali na społeczności Majów Hiszpanie, przetrwała i do dziś służy z powodzeniem mieszkańcom Gwatemali. W programie także praktyczne porady dla tych, którzy chcieliby wybrać się nad jezioro Atitlan na wakacje: gdzie mieszkać, za ile, jak ustrzec się niebezpieczeństw podróży. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-02 21:05 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Rio Dulce jeszcze do niedawna oznaczało bardzo niebezpieczny spływ rzeką przez bagniste tereny i zdradliwe jeziora w Ameryce Środkowej, aż do ujścia Morza Karaibskiego w miasteczku Livingstone. Kiedyś przed laty była tam kolonia niewolników. Po ogłoszeniu abolicji z wielu karaibskich wysp przybywali tu różni ludzie, zbiegli z plantacji, przeważnie czarnoskórzy niewolnicy z wybrzeża Afryki, Angoli i Gwinei. Osadę nazwali Livingstone i tak przetrwała do naszych czasów. Nie można tam dotrzeć samochodem, a jedynie łodzią płynąc właśnie po Rio Dulce. Kiedyś rzeka stanowiła naturalną ochronę tych terenów przed napastnikami, również w czasach wojny domowej w Gwatemali tereny te były świetną bazą dla partyzantów i rebeliantów. Teraz Rio Dulce to wakacyjna oaza: pełno tam jachtów, żaglówek, turystów z plecakami, na rzece działają liczne pływające restauracje, sklepiki i przystanie. W programie podróż po Rio Dulce aż do Livingstone, legendarnego miasta niewolników, a także przechadzka uliczkami tej zapomnianej i zakurzonej osady. Widzowie znajdą także informacje praktyczne i liczne porady na temat poruszania się po Gwatemali i Rio Dulce. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
2024-03-02 17:15 Podróżnik - Atitlan - kolebka Majów Logo TVP Nauka
Reklama
2024-03-02 16:55 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-03-02 02:10 Podróżnik - Lesedi Logo TVP Nauka
2024-03-02 00:30 Podróżnik - Atacama Logo TVP Nauka
2024-03-01 22:15 Podróżnik - Lesedi Logo TVP Nauka
2024-03-01 19:00 Podróżnik - Atacama Logo TVP Nauka
2024-03-01 16:05 Podróżnik - Lesedi Logo TVP Nauka
2024-03-01 12:30 Podróżnik - Johannesburg Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Proponujemy wyprawę do Johannesburga - największego z afrykańskich miast, położonego w Republice Południowej Afryki, na rozległej równinie, na której w 1886 r. odkryto złoto. Obóz jego poszukiwaczy w ciągu kilkunastu miesięcy rozrósł się do rozmiarów kilkusettysięcznego miasta. W programie historia Johannesburga, ale także jego współczesność. Architektura miasta przypomina o czasach apartheidu. W nowoczesnym centrum mieli prawo mieszkać wyłącznie biali mieszkańcy RPA. Na obrzeżach powstawały osiedla dla czarnej i kolorowej ludności. Autorzy odwiedzą jedne i drugie. Pokażą, jak współcześnie wygląda życie w Johannesburgu. Czy prawdziwe są opinie o tym, że to jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie? Autorzy zaprezentują też smaki afrykańskiej kuchni, a także wybiorą się do muzeum apartheidu, by przypomnieć historię ponad 50 lat prześladowań rasowych, które wzbudziły protesty światowej opinii publicznej.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-01 10:15 Podróżnik - Soweto Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Nazwa Soweto to skrót od angielskiego określenia południowo - wschodni township, czyli dzielnica przeznaczona w czasach apartheidu wyłącznie dla czarnych. Obecnie Soweto ma cztery miliony mieszkańców. Niespełna dziesięć procent to biali. Są tu biedne i bogate osiedla. A przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. Zapraszamy na wyprawę, podczas której odkryjemy historię i współczesność Soweto, zmierzymy się także ze stereotypami dotyczącymi tego miejsca. Administracyjnie Soweto jest dzielnicą Johanesburga, tyle że położoną kilkanaście kilometrów od centrum. To miejsce jest wyjątkowe ze względu na historię walki z apartheidem. To tutaj została przyjęta Karta Wolności, która stała się później fundamentem południowoafrykańskiej konstytucji. Tu odbył się historyczny kongres w 1955 roku. Dotrzemy do domu Nelsona Mandeli przy ulicy Vilikazi, tej samej, przy której mieszkał arcybiskup Desmond Tutu, to jedyne miejsce na świecie, gdzie w jednym miejscu mieszkało dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Pokażemy osiedla tworzone półlegalnie przez przybyszów z różnych części kraju, którzy w Soweto chcą znaleźć lepsze niż na prowincji życie. Na jednym z największych cmentarzy na świecie - Avalon - opowiemy historię Hektora Pietersena, trzynastoletniego chłopca, który został zabity przez policję w czasie strajku szkolnego w 1976 roku.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-03-01 07:15 Podróżnik - Johannesburg Logo TVP Nauka
2024-03-01 02:10 Podróżnik - Johannesburg Logo TVP Nauka
2024-02-29 22:10 Podróżnik - Soweto Logo TVP Nauka
2024-02-29 19:00 Podróżnik - Johannesburg Logo TVP Nauka
2024-02-29 16:05 Podróżnik - Soweto Logo TVP Nauka
Reklama
2024-02-29 11:45 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
2024-02-29 10:25 Podróżnik - Tikal Logo TVP Nauka
2024-02-29 07:15 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
2024-02-29 02:10 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
2024-02-28 22:10 Podróżnik - Tikal Logo TVP Nauka
2024-02-28 19:00 Podróżnik - W pogoni za Noa Noa Logo TVP Nauka
2024-02-28 16:05 Podróżnik - Tikal Logo TVP Nauka
2024-02-28 11:40 Podróżnik - Uciec przed zimą Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem w magazynie propozycja dla tych, którzy nie akceptują zimowej aury. Koniec stycznia i początek lutego to okres promocji w biurach podróży, sprzedaży typu last minute, ostatnich miejsc w samolotach, to także okazja do podreperowania swojej kondycji fizycznej, wyleczenia się z zimowej depresji gdzieś daleko w świecie, wśród palm kokosowych i szumu ciepłego morza. "Podróżnik" przedstawia kilka propozycji na spędzanie wolnego czasu w tropikach. Na początek Karaiby - bodaj najbardziej lubiane przez europejskich zmarzluchów, a więc Kuba, Antyle Francuskie i Holenderskie, Cancun i wybrzeże Jukatanu. Najpiękniejsze plaże, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, nurkowanie. Przyjrzymy się warunkom hotelowym w tym regionie, dowiemy, gdzie i jak można za stosunkowo niewielkie pieniądze dobrze wypocząć, poznać miejscową kulturę i lokalne smaki. Z wysp Morza Karaibskiego przeniesiemy się na Mauritius, rajską wyspę położoną na Oceanie Indyjskim, o kilka godzin lotu od południowego krańca Afryki. Mauritius uchodzi za wakacyjny raj z powodu niezwykle korzystnych warunków atmosferycznych, tsunami tu nie zagraża, nie ma też zagrożenia chorobami tropikalnymi. Być może dlatego jest tak oblegane przez turystów z całego świata. Świetna kuchnia i fantastyczne warunki do uprawiania wszelakich sportów czynią z tej wyspy doskonałe miejsce do spędzania wakacji. W programie mnóstwo porad dla tych, którzy chcą skorzystać z oferty last minute, informacje, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami umów zawieranymi w biurach podróży, zwłaszcza w tak szybkim tempie. A do tego ceny, warunki pogodowe, oferty dla rodzin z dziećmi. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2008 / cykl reportaży
2024-02-28 10:25 Podróżnik - Atitlan - kolebka Majów Logo TVP Nauka
2024-02-28 07:15 Podróżnik - Uciec przed zimą Logo TVP Nauka
2024-02-28 02:00 Podróżnik - Uciec przed zimą Logo TVP Nauka
2024-02-27 22:05 Podróżnik - Atitlan - kolebka Majów Logo TVP Nauka
2024-02-27 19:00 Podróżnik - Uciec przed zimą Logo TVP Nauka
2024-02-27 15:55 Podróżnik - Atitlan - kolebka Majów Logo TVP Nauka
Reklama
2024-02-27 12:20 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-27 10:20 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-27 07:15 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-27 02:15 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-26 19:00 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-26 12:10 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): San Ignacio to niewielkie miasteczko na pograniczu Gwatemali, skąd biegnie trasa z Flores i Tikal na wybrzeże Morza Karaibskiego. Podróżnicy i globtroterzy znają ten trakt, bowiem jest to najszybsza droga do położonych w dżungli ruin miast Majów. Zwłaszcza tych słynnych - Tikal i sfilmowanego przez Mela Gibsona w "Apocalypto" El Mirador. San Ignacio to także baza dla tych, którzy wolą zwiedzać dżunglę środkowoamerykańską czynnie. Płynąc kajakiem lub wędrując leśnymi duktami. W San Ignacio można zaopatrzyć się we wszystkie przedmioty potrzebne na taką wyprawę, a także przenocować, zjeść coś dobrego, by później wędrować dalej. To po prostu rodzaj schroniska, gdzie podróżnicy zatrzymują się na chwilkę, uzupełniają zapasy i ruszają dalej. W "Podróżniku" pokażemy to miejsce, uwzględniając także wszystkie jego atrakcje, sklepy, restauracje, bazy noclegowe, ale także okoliczny las deszczowy z niesamowitą roślinnością i jego mieszkańcami - iguanami czy termitami. W programie, który prowadzi Anna Kwiatkowska, znajdzie się mnóstwo porad na temat tego, jak dotrzeć do Belize drogą lądową z Meksyku lub Gwatemali, jak ustrzec się niebezpieczeństw podczas takiej podróży, co ze sobą zabrać, gdzie spać, co jeść. Program dla tych, którzy uprawiają turystykę aktywną, połączoną ze zwiedzaniem i przygodami.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-26 07:10 Podróżnik - Belize San Ignacio Logo TVP Nauka
2024-02-26 06:10 Podróżnik - Rio Dulce Logo TVP Nauka
2024-02-25 22:40 Podróżnik - Kolory Malezji - Kuala Lumpur Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Malezja była bramą do skarbów Azji najpierw dla sułtanów Kalkuty, a potem Portugalczyków, Holendrów i Anglików. Obecnie uchodzi za jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów na świecie. Inwestorów przyciąga kwitnąca gospodarka i korzystne warunki do jej rozwoju, niskie podatki i tolerancja dla przyjezdnych. Turystów wabią egzotyczne miasta, zabytki, kolorowy świat przygody i urokliwych wakacji. Symbolem tej mieszanki tradycji i nowoczesności jest stolica Malezji - Kuala Lumpur, metropolia zbudowana z majestatem i rozmachem. Stolica uderza futurystycznym stylem, osiągnięciami techniki i nowoczesną infrastrukturą. Mimo to zachowała swój staroświecki urok, którego przejawem są majestatyczne budynki z epoki kolonialnej. Nazwa miasta oznacza muliste zlewisko rzeki. Tutaj założyło swoją osadę 87 chińskich poszukiwaczy, którzy wybrali się do dżungli w poszukiwaniu bogatych złóż metali. Siedemnastu z nich umarło z powodu malarii, ale żadne choroby nie mogły już powstrzymać śmiałków, którzy ruszyli ich śladem. Kuala Lumpur szybko się rozrosło, dzisiaj mieszka tu dwa i pół miliona ludzi. Rzekę uregulowano, śladu po mule już nie ma. Nie ma też komarów ani malarii. Przez wieki Malezja była kluczem do zdobywania bogactw korzennych wysp - goździków, cynamonu, pieprzu, kardamonu. W średniowiecznej Europie były one stosowane nie tylko jako przyprawy, ale przede wszystkim jako konserwanty i lekarstwa. Właśnie z ich powodu spotykali się w Malezji ludzie różnych kultur, wyznań i religii. Wszystkie kolory i smaki Malezji najlepiej widać na talerzu. Kuchnia malezyjska to kwintesencja azjatyckich smaków, egzotycznych przypraw i europejskich wpływów. Modę na ślimaki wprowadzili tam w XVII wieku Holendrzy. Portugalczycy przywieźli z Afryki okrę, która w Angoli i Mozambiku była podstawowym warzywem. Oni też dostarczyli na dwór sułtana ostrą paprykę odkrytą wcześniej w Meksyku i Brazylii. Zaś azjatyckie targowiska pełne były przypraw poszukiwanych przez Europejczyków. W "Podróżniku" wędrówka po Kuala Lumpur, jego zabytkach, placach, dzielnicy chińskiej, straganach, bazarach i hinduistycznych świątyniach. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-25 19:35 Podróżnik - Tenango Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Na południe od miasta Meksyk znajduje się niewielka miejscowość Tenango. Niemal w każdą niedzielę, a także z okazji świąt, zjeżdżają się tu okoliczni mieszkańcy oraz przyjezdni ze stolicy i wielu turystów. Wszystkich przyciąga do miasta cudowny obraz Matki Boskiej, który znajduje się w pobliskim kościele i jest adorowany od wielu lat. Dla Meksykanów to wielka okazja do ukazania swojej żarliwości. Obrazem opiekują się polscy księża, którzy właśnie w Tenango założyli parafię. W "Podróżniku" pokażemy jedną z wielkich uroczystości, na którą przybywają tysiące wiernych. Przyjrzymy się Polakom tam mieszkającym oraz porozmawiamy z księdzem, który wcześniej poprowadzi procesję z obrazem Matki Boskiej. A po procesji czas na wielką fiestę, która w Meksyku ma swój niepowtarzalny klimat i urodę. Na straganach można podziwiać przeróżne wyroby rękodzieła, lokalne pamiątki i odpustowe gadżety, a dla prawdziwych miłośników Meksyku będzie to okazja do spróbowania lokalnych potraw, sprawdzenia swoich umiejętności w wyrabianiu ciasta na tortillę. Poznamy też sposoby przyrządzania świńskiej skóry, która uchodzi tam za wielki przysmak. Ponadto, jak zwykle w programie, porady o sposobach podróżowania po Meksyku, przyjrzymy się lokalnej gastronomii i rękodziełu. Będziemy jeździć starą meksykańską taksówką. Odwiedzimy sklepy, dawne misje katolickie i klasztory. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 17min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-25 11:15 Podróżnik - Penang Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W cieśninie Malakka, pomiędzy Sumatrą a Malezją, leży wyspa Penang. Dotrzeć można na nią samolotem, promem albo mostem łączącym ją z wybrzeżem Malezji. Przed dwustu laty Anglicy założyli tam fort Cornwallis, którego celem była ochrona rejonu przed piratami i holenderskimi oraz francuskimi okrętami. Europejczycy szukali tam dróg handlowych. Spokojne wody Morza Andamańskiego i cieśnina Malakki były celem ich ekspansji. Anglicy, kiedy usadowili się na wyspie Penang, natychmiast sprowadzili tam Hindusów i Chińczyków do pracy w koloniach. Dlatego współcześni mieszkańcy wyspy to nie tylko Malajowie, ale przede wszystkim potomkowie chińskich i hinduskich przybyszów. Stolicą wyspy jest Georgetown, dziś ruchliwe miasto, kryjące jednak wiele tajemnic i ciekawych miejsc, jak np. nigdy nieukończona świątynia Buddy. Aby zdobyć środki na jej budowę, mnisi zbierają datki od turystów. Każdy, kto da parę groszy, może wymalować na dachówce swoje nazwisko, stając się na wieki donatorem świątyni. W latach 60. i 70. XX w. zbudowano na wyspie wiele kurortów, wyodrębniono plaże dla turystów. Penang stał się modnym miejscem na spędzanie wakacji. W "Podróżniku" odwiedzimy wiele miejsc związanych z burzliwą historią wyspy: Fort Cornwallis, domy malajskie z czasów kolonialnych, chińskie świątynie i dzielnice, a wreszcie hinduski targ. Poznamy skarby tropikalnych ogrodów, niezwykłe owoce i przyprawy, jak np. durian, pinang, kakao. W programie liczne informacje na temat podróżowania na wyspę Penang, praktyczne wiadomości o klimacie, zakwaterowaniu i możliwości spędzenia wolnego czasu w otoczeniu niezwykłych śladów historii Malajów. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-24 22:55 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Stolicą Indii jest New Delhi. Miasto zbudowane z wielkim rozmachem przez Brytyjczyków, obok starej siedziby dynastii Mogołów, wśród kwitnących ogrodów i angielskich parków. Najważniejszym jego punktem jest India Gate, 42-metrowy łuk triumfalny. Umieszczono na nim 85 000 nazwisk żołnierzy indyjskich poległych na frontach I wojny światowej. Stamtąd blisko już do Rasztrapati Bhawan, oficjalnej rezydencji prezydenta Indii. Przed uzyskaniem niepodległości była ona siedzibą wicekróla. W "Podróżniku" wizyta w domu Indiry Gandhi, mieszkała tam w ostatnim okresie swojego życia i tam została zamordowana, a także historia Mahatmy Gandhiego, "ojca" narodu. Na moment przeniesiemy się do Durbanu w Republice Południowej Afryki, gdzie twórca niepodległości Indii spędził 25 lat i tam stworzył swoją filozofię walki z okupantem. Zwiedzimy jego dom i drukarnię, gdzie wydawał gazetę "Opinion". W programie przypomnimy też historię miasta wraz częścią nazywaną potocznie Old Delhi, głównie z uwagi na architekturę z czasów Wielkich Mogołów. Wizyta w Delhi zakończy się krótkim spacerem po Ćandni Ćauk. Jest to dniem i nocą zatłoczony jarmark, obowiązkowe miejsce wizyt dla każdego turysty, który chciałby poznać klimaty i smaki Indii. Można tam kupić wszystko: od butów i ubrań w europejskim stylu po elektronikę, ale nade wszystko lokalne smakołyki, przyprawy, owoce i prawdziwe skarby Orientu - wyroby ze srebra, biżuterię i kolorowe sari. W "Podróżniku" ponadto mnóstwo praktycznych informacji nt. bezpiecznego poruszania się po Delhi, cen i porad, jak korzystać z bogactwa hinduskiej kuchni. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-24 19:30 Podróżnik - Langkawi Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Langkawi to wyspa na Morzu Andamańskim u wrót cieśniny Malakki. Jest niewielka, ale zasłynęła z tego, że jako jedyna uniknęła katastrofy tsunami dwa lata temu, chociaż leży w pobliżu wybrzeża Tajlandii i słynnych tamtejszych kurortów. Uległy one kompletnemu zniszczeniu, zginęły tam wówczas tysiące osób. Władze Langkawi, przewidując wiele lat temu nadejście tsunami, nakazały na całym wybrzeżu zasadzić drzewa mangrowe. Przez lata tak się rozrosły, że utworzyły wokół wyspy coś w rodzaju ażurowego falochronu. Kiedy nadciągnęły fale tsunami, na Langkawi nie doszło do żadnych strat ani nawet zatopienia plaż. Fale załamały się na mangrowcach. Tymczasem kilka lat wcześniej na słynnych tajskich wyspach Phuket i Ko Samui władze kazały wyciąć wszelką roślinność z brzegów, aby poszerzyć plaże i zrobić miejsce pod nowe hotele i kurorty. Tam nastąpiła przerażająca katastrofa. Langkawi uchodzi za najbezpieczniejszy kurort Malezji. Specyfika miejsca i jego położenie sprawiły, że jest oblegany przez turystów. Poza hotelami i efektownymi plażami Langkawi może się pochwalić także parkiem narodowym z unikatową roślinnością i ptactwem. Wyspę można zwiedzać samochodem albo łodzią. Lokalna społeczność to Chińczycy i Malajowie z fascynującą kulturą, kuchnią i bogactwem historii. W programie porady, jak najłatwiej i najtaniej dolecieć na Langkawi, gdzie zamieszkać i jak korzystać z uroków wyspy. Program prowadzi Anna Kwiatkowska.

Czas trwania: 18min. / 2007 / cykl reportaży
2024-02-24 11:00 Podróżnik - New Delhi Logo TVP Nauka

Podróżnik gdzie obejrzeć?

Podróżnik można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry