Dzika Polska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Dzika Polska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Dzika Polska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 19 kwietnia 2024 (Piątek)
15:50 Zakończone  Dzika Polska - Wyjście smoka Logo TVP Nauka
19:00 Dzika Polska - Zakochane łopaty Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Jesień to czas godów łosi. Byki, które noszą teraz poroża różnych rozmiarów i kształtów od skromnych badyli po okazałe łopaty przez całe noce tęsknie postękują i jęczą, podążając śladami upatrzonych klęp. Widowisko odbywa się nocą, ale zwierzęta pozostawiają pewne znamienne ślady swojej obecności. Próbujemy je odnaleźć z pomocą ludzi, którzy obserwacji tych zwierząt poświęcili długie lata przemierzając bagniste ostoje łosi w północno - wschodniej Polsce.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Reklama
22:15 Dzika Polska - Wyjście smoka Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W wyrobisku starej cegielni koło Lublińca na Śląsku odkryto złoże pełne szczątków i śladów zwierząt z ery dinozaurów. Wśród nich - kości ogromnego, drapieżnego, nieznanego dotąd nauce dinozaura, którego badacze nazwali wręcz smokiem. Ale obok były też szczątki wielkiego, roślinożernego dicynodonta - ssakokształtnego gada, o którym dotąd sądzono, że egzystował przed dinozaurami, a nie jednocześnie z nimi. W niedalekim Krasiejowie koło Opola ta sama ekipa paleontologów zdobyła kości innego, nieznanego dotąd dinozaura, którego nazwano wręcz śląskim dinozaurem opolskim. Te odkrycia okazały się naukową sensacją i zmieniły gruntownie niektóre poglądy dotyczące ewolucji prazwierząt. Poddały np. w wątpliwość to, czy rzeczywiście kolejne formy pradawnych gadów ginęły na skutek katastrof kosmicznych. O emocjach towarzyszących odkrywaniu śladów dawnego życia i interpretowaniu znalezisk opowiadają w tym odcinku odkrywcy z Instytutu Paleobiologii PAN: prof. Jerzy Dzik, dr Tomasz Sulej i Grzegorz Niedźwiecki.

Program TV na 20 kwietnia 2024 (Sobota)
02:15 Dzika Polska - Zakochane łopaty Logo TVP Nauka
17:00 Dzika Polska - Ukochana wataha Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy odcinek to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są "szaleńcy natury" - ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą. W tym odcinku wizyta w okolicach Górzna i spotkanie z dzikami, ukochaną watahą Marcina Kostrzyńskiego.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
17:30 Dzika Polska - Pamięć kamieni Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W kolejnym już odcinku razem z naszymi prowadzącymi wyruszyliśmy na Suwalszczyznę. Przewodnikiem po niej jest zamieszkały nad Czarną Hańczą prof. Andrzej Strumiłło, malarz, rzeźbiarz, grafik. "Dzika Polska" to program pokazujący świat dzikich zwierząt i przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. W Polsce można znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, pierwotne lasy, nieuregulowane rzeki, po największe mokradła. Polska przyroda na tle przyrody Europy ma szczególną wartość, bo tak wszechstronnie reprezentuje świat istot żywych całego kontynentu. Jest mniej przekształcona i mniej zniszczona. Dlatego wielu Anglików czy Holendrów, którzy pamiętają swe kraje sprzed 50-60 lat, widząc polską przyrodę, mówi: "Tak wyglądała przyroda mojego dzieciństwa?". Wśród nich są tacy, którym wcale nie spieszno zwiedzać Wawel, Malbork czy podziwiać gdańską Starówkę. Wolą godzinami przesiadywać pod podlaską wierzbą, bo gnieżdżą się w jej dziupli kolorowe kraski, tkwić w zmyślnie uszytych namiotach w dolinie górnej Narwi, gdyż obfituje ona w rzadkie w Europie zachodniej ptaki błotne, czatować za pagórkami koło Sokółki, bo czasami wychodzą na nie dzikie żubry. Program ma formę przygodowych ekspedycji w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Uczestniczą w nich Marcin Kostrzyński, znawca biologii i zachowań zwierząt oraz fotograf przyrody Tomek Kłosowski, którego intryguje odkrywanie tajemnic psychiki zwierząt i szukanie odpowiedzi na pytania o to, co jest wspólnego w zachowaniach ludzkich i zwierzęcych, takich jak: zaloty, dobieranie się w pary, opieka nad potomstwem, hierarchia w stadzie, walka, zdobywanie pożywienia.

Czas trwania: 24min. / 2007 / serial dokumentalny
21:05 Dzika Polska - Ukochana wataha Logo TVP Nauka
Program TV na 21 kwietnia 2024 (Niedziela)
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" udaje się w dzicz, na bagna. A te ostały się w Polsce przede wszystkim nad Biebrzą. Dotąd muskaliśmy je tylko kamerą w ciągu kilku wyjazdów. Teraz całkiem w nie wpadliśmy. Takie błotne pułapki czyhają nad Biebrzą tylko tam, gdzie strukturę torfowisk naruszył człowiek, kopiąc rowy, wydobywając torf, rozjeżdżając podmokłe łąki ciągnikami. Przeważają jednak tereny nieomalże dziewicze, gdzie ziemia wprawdzie ugina się pod nami i trzęsie, ale nie wsysa i można bezpiecznie czuć się na bagiennej i łąkowej darni. Niewygody wynagradza nam tutejsza przyroda kobiercami kwiatów, śpiewem ptaków od słodkich tonów słowika czy dziwonii po tajemniczy szmer świerszczaka czy brzęczki, wieczorne buczenia bekasów, nocne koncerty pasikoników, rzekotek i żab. Motyl niepylak mnemozyna zakłada swej samicy chemiczny pas cnoty, by nie pląsała w majowym słońcu z innymi. Storczyk obuwik zamyka owady w pułapkach, by zapylić swe kwiaty. U rybitw białoskrzydłych kwitnie jawne przekupstwo. Samiec musi upatrzonej samicy przynieść prezent w postaci owada lub rybki. Jak się jej ten dar nie spodoba, to fora ze dwora, poczekam na lepszego darczyńcę. Tu w miejscu miłości najwyraźniej triumfuje gospodarka rynkowa, której, wbrew złudzeniom, wcale nie wymyślili ludzie. O motylach opowiada nam dr Krzysztof Frąckiel z Biebrzańskiego Parku Narodowego, o storczykach dr Cezary Werpachowski, też pracownik naukowy Parku, a z kolei w świat podwodny Biebrzy wprowadzi nas Mirek Kobeszko - miejscowy miłośnik przyrody. Program prowadzą Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński.

Czas trwania: 24min. / 2007 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Szczecin
Reklama
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): Zwierzę nieomal cudem uratowane. Do niedawna prawie nieobecne w krajobrazie naszych wód, dziś nawet go kształtuje. Ścina drzewa, zatyka rowy, zatapia lasy. Bobry przeżyły u nas odrodzenie i wielką ekspansję, co jednych cieszy, innych nie.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP3
Reklama
17:00 Dzika Polska - Puszczańskie pszczoły Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Pszczoły - znane z uli i miodu - pierwotnie były mieszkankami głuchych puszcz Europy, gdzie zasiedlały dziuple starych drzew. Dziś prawdziwie dzikich pszczół już prawie nie ma, a rozliczne odmiany trzymane w pasiekach mieszają się ze sobą. Ale jest nadzieja na powrót dzikich pszczół, bo do polskich puszcz wracają bartnicy. Naukę pobrali od swych kolegów z Baszkirii, gdzie bartnictwo wciąż kwitnie. Odwiedziliśmy dwóch młodych bartników, którzy mają barcie w lasach nad Pilicą. Powrót pszczelich rojów do lasu to szansa na odizolowanie ich od rodzin sprowadzanych przez pszczelarzy z innych okolic kontynentu, które wprowadzają do organizmu naszych pszczół obce geny, co często oznacza zmniejszenie ich naturalnej odporności chociażby na chłody i utrudniające przezimowanie. Bartnictwo to ochrona pszczół, ale też starych lasów i wiekowych drzew, bo tylko w nich można zakładać barcie.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
17:30 Dzika Polska - Korytarze życia Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. Dzikie puszcze i rozległe nadrzeczne bagna stanowiły większą część przyrody Polski jeszcze tysiąc lat temu, stwarzając idealne warunku do życia dla rysi, wilków czy niedźwiedzi. Na przestrzeni dziejów i rozwoju ludzkiej cywilizacji przybywało miast, zagęszczała się sieć dróg, aż w końcu znacznie zmalał obszar lasów, a bagna zanikły niemal zupełnie. Niegdyś osobniki gatunków mogły się spotykać na przestrzeni tysięcy kilometrów, dzisiaj oddzielone są od siebie nieprzekraczalnymi barierami, stworzonymi przez człowieka. Zanim Polskę na dobre poszatkują autostrady i drogi ekspresowe, trzeba wytyczyć korytarze dla zwierząt, twierdzą naukowcy i ekolodzy.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
21:00 Dzika Polska - Puszczańskie pszczoły Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Korytarze życia Logo TVP Nauka
Program TV na 22 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
07:20 Dzika Polska - Wyjście smoka Logo TVP Nauka
12:00 Dzika Polska - Zakochane łopaty Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Wisła na biegunach Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są szaleńcy natury, ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą. Prowadzący program Tomasz Kłosowski i Artur Tabor będą spotykać tych szaleńców w terenie i ruszać śladem ich fascynacji. Bohaterowie będą ich wciągać w swe działania, a przynajmniej aktywnie je demonstrować. Dzika Polska rusza tropem Ekspedycji Wisła, kajakowej wyprawy międzynarodowej, zorganizowanej przez znanego podróżnika, polarnika, zdobywcę dwóch biegunów ziemi, Marka Kamińskiego. Ideą tej wyprawy jest przywrócenie Wisły Polakom jako źródła życia, historii i kultury oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, które niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska i zanik źródeł czystej wody na świecie. Dlatego w czasie ekspedycji przeprowadzone zostaną badania Wisły z wody, lądu i powietrza. Na ich podstawie zostanie stworzona dokumentacja stanu Wisły, historia rzeki, z której możemy się uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Ekspedycja Wisła ma być kroplą, która zmieni sposób myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy się odwrócili. Wisła jest wciąż naturalna, dynamiczna i żywa. Jest ostoją rzadkich, prawie niespotykanych już gdzie indziej gatunków ptaków. Sąsiadują tu ze sobą wielki busz i wielka, piaskowa pustynia. To ważny szlak wędrówkowy ptaków i ryb. Tutaj można jeszcze spotkać mieszkańców nadrzecznych wsi na tradycyjnych łódkach wśród wezbranych wód. Wisła staje się magnesem dla przyrodników i ludzi przygody.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Pająki wciąż potrafią nas zaskoczyć i to nie tylko kunsztem rozsnuwanych przez siebie sieci, czy lotami na nitce. Okazuje się, że niektóre odbywają gody nieomal zimą, inne zimują pod lodem, a cała ich rzesza spędza mroźny czas pod gołym niebem, znosząc nawet dwudziestostopniowe mrozy. Wiele z nich to drobne istoty, których bliskiej obecności nawet się nie domyślamy. Trwają już na ziemi dziesiątki milionów lat, a wiele z nich zostało zakonserwowanych w bursztynie.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 23 kwietnia 2024 (Wtorek)
01:55 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka
07:30 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka
10:30 Dzika Polska - Wisła na biegunach Logo TVP Nauka
Reklama
12:05 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka "Dzikiej Polski" będzie borsuk, ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Borsuk występuje w lasach Eurazji, w Polsce całej. Nasza ekipa wyruszy jego śladem w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Borsuk za ostoję obiera lasy, przeważnie słoneczne stoki, pokryte lasem pagórki w pobliżu pól, czasem nawet na niezalesionych skłonach w środku pól. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia. W dzień przesiaduje w norze. Charakterystyczne dla borsuków jest to, że, w odróżnieniu np. od lisów, utrzymują swoją norę w czystości. Norę stanowi system korytarzy rozległy często na 20-30 metrów, z wejściem głównym, kilkoma wyjściami zapasowymi, otworami wentylacyjnymi oraz leżącą od 2 do nawet 5 metrów pod ziemią przestronną komorą z osobną jamą, w której borsuk zagrzebuje odchody. Jeden z naszych prowadzących, Marcin Kostrzyński, znany już ze swoich niekonwencjonalnych i niezwykle pomysłowych metod podglądania i filmowania zwierząt, skonstruował specjalny pojazd, dzięki któremu będziemy mogli zajrzeć do wnętrza borsuczej nory. Zdarzenie niecodzienne. Ponadto o borsukach, ich życiu, zwyczajach opowiedzą nam: Grzegorz Kłosowski - artysta fotografik, oraz Robert W. Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury WILK.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
17:30 Dzika Polska - Drugie życie drzewa Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Gdy Puszcza Białowieska wabi oko pierwszą wiosenną zielenią i dywanami kwiatów, ekipa "Dzikiej Polski" postanawia zajrzeć do najbogatszej ostoi życia - w świat murszejących pni. Jak zapewnia dr Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej, drzewa mają dwa życia. Jedno jest ich własnym życiem, drugie - bujnym życiem w ich murszejących pniach. To drugie życie nie ma sobie równych w lesie pod względem bogactwa form i mnogości gatunków. To cały bogaty, a mało znany świat roztoczy, owadów, grzybów. W starych puszczańskich pniach tkwią całe rezerwaty różnych istot. Ściśle ze sobą powiązane, żyjące obok siebie lub na siebie polujące tworzą razem imponującą piramidę pokarmową. Dzięki jej istnieniu może się tu, w puszczy, utrzymać taka bogata i różnorodna fauna wyższych zwierząt - od drobnych ptaków po żubry.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Uratowane pół wieku temu bobry pokazują dziś ząb, a ściślej swe niezwykle ostre siekacze. Nade wszystko zaś swą ekspansywność, zmyślność i witalność, które sprawiły, że podbiły znaczną część Polski. Tu i ówdzie jest ich zbyt wiele. Stąd akcje przesiedlania tych zwierząt do innych ostoi. Te akcje to okazja, by przekonać się, jak silnym zwierzęciem jest ten wodny gryzoń, a także odkryć, jak wielki wpływ na otaczającą przyrodę mają ci naturalni inżynierowie znad nizinnych rzek.

Czas trwania: 26min. / 2009 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP Nauka
Program TV na 24 kwietnia 2024 (Środa)
02:05 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka
07:40 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka
10:35 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP Nauka
12:10 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka
15:55 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Na skraju Puszczy Białowieskiej mieszka ekolog i architekt Janusz Korbel. Puszcza jest dla niego świątynią i spędza tu każdą wolną chwilę. Ale jest też zagorzałym zwolennikiem zachowania tradycyjnego kształtu architektonicznego wsi puszczańskich. Sam mieszka w typowej, drewnianej chacie podlaskiej. Co jednak robić, by dla oszczędzania lasu, jak i leśnego powietrza, nie ogrzewać takich chat drewnem. Janusz zaczął od oszczędzania energii, oklejając okna specjalną przezroczystą folią, która wpuszcza energię promienistą do wewnątrz, a mało jej wypuszcza na zewnątrz. Ale przede wszystkim propaguje stosowanie źródeł czystej, odnawialnej energii, przede wszystkim domowe pompy cieplne, działające na zasadzie "odwrotności lodówki". Nasz bohater prezentuje przykłady już działających urządzeń, omawia własne do nich przymiarki i wskazuje na korzyści dla wsi w przyszłości. Ponieważ łączy w sobie naturę puszczańskiego romantyka z racjonalnym, inżynierskim spojrzeniem, jest w stanie naświetlić też kwestie ekonomiczne i zarysować perspektywy na przyszłość.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
18:55 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wielkie bagna nad Biebrzą okazały się niespodziewanym źródłem energii. Nie chodzi tu o metan wydobywający się czasem z bagien i łatwo ulegający zapłonowi, ani o spalanie torfu (dziś już uważane za barbarzyństwo energetyczne i ekologiczne, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu snuto plany budowy elektrowni opalanej torfem). Źródłem energii, którą można stąd pozyskiwać z korzyścią dla przyrody, jest biomasa roślinna. Niegdyś powierzchnię torfowisk wykaszano, zbierając stąd liche siano, głównie na ściółkę. Nad Biebrzą stały setki stogów, czekających na mróz, gdy będzie można do nich dojechać po lodzie skuwającym błota. Wykaszane ręcznie torfowiska były siedliskiem lęgowym unikalnej fauny, zwłaszcza ptasiej, podobnej do tej, jaka zamieszkuje tundrę. Wraz ze zmianą charakteru gospodarki rolnej zaniechano wykaszania, a błota zaczęły szybko zarastać krzewami i lasem, skazując unikalną faunę na zagładę. Dla jej ochrony zaczęto te obszary wykaszać na nowo za pomocą nowocześniejszych technik niż kosa, ale pozostaje mnóstwo bezużytecznej biomasy. Powstają jednak programy jej wykorzystania do ogrzewania budynków. W odcinku ukazujemy entuzjastów i propagatorów tego rozwiązania. Pozwala to nam zarazem uchwycić jedyny w swoim rodzaju, historyczny zwrot w traktowaniu przyrody bagien, do niedawna uważanych za wstydliwe nieużytki.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
22:05 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy Logo TVP Nauka
Program TV na 25 kwietnia 2024 (Czwartek)
01:50 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka
08:10 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka
11:00 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy Logo TVP Nauka
Reklama
12:30 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka
15:55 Dzika Polska - Pełna energii - Kontemplowanie słońca Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Rozsiadły na wysokich wapiennych, nadwiślańskich skałach klasztor oo. benedyktynów w Tyńcu wygląda tak, jakby sam był tworem natury. Niewątpliwie jest perłą jurajskiego krajobrazu, a tej harmonii dopełniają dobiegające zeń chóralne pieśni. Ale jak tu mówić o harmonii z naturą, gdy zatruwa się atmosferę przestarzałą koksownią? I na dodatek nie ma z niej ciepła, ile trzeba? Gdy nastał tu opat o. Bernard Sawicki, duchowny idący z duchem czasu i mający menedżerskie zacięcie, to wszystko uległo zmianie. Klasztor jest ze swej natury ostoją tradycji, ale ojciec Bernard zwykł mawiać, że "podążanie z duchem czasu nie jest zdradą." Toteż odnowa klasztoru, niegdyś spalonego i zrujnowanego, postępuje wedle zasad nowoczesnego budownictwa, działa muzeum interaktywne, a każda tutejsza komnata ma nie tylko swego świętego patrona, ale też komputer. Częścią tej nowoczesności jest energetyka sprzyjająca tutejszemu, bogatemu środowisku i zarazem ekonomiczna. Ojcowie, choć na co dzień żyją w kontakcie z niebiosami, stąpają twardo po ziemi, a nawet sięgają pod ziemię. W ogrodzie przyklasztornym stanęły rzędy kolektorów słonecznych, a nieopodal wykonano 40 odwiertów - 40 dziur po 100 metrów głębokości każda, by w klasztorze wykorzystywać ciepło ziemi. Siłą systemu energetycznego w klasztorze ma być jego hybrydowość - powiązanie energii naturalnej z konwencjonalną, ale też w miarę czystą, opartą na spalaniu oleju i gazu. Mają ze sobą harmonizować jak ojcowie klasztorni podczas swych sławnych chóralnych śpiewów. System energetyczny przechodzi dopiero rozruch, ale w celach już jest cieplej, zwłaszcza że działa oszczędne ogrzewanie podłogowe. Otoczenie klasztoru jest bogate nie tylko tradycją, ale i przyrodą, hoduje się tu zioła, pielęgnuje park, wytwarza zdrową żywność. Ojcowie w tym otoczeniu często medytują nad harmonią matki natury.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Pełna energii - Najwyższy stopień zasilania Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tatrzańskie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, położone najwyżej ze wszystkich tutejszych schronisk, cierpiało zawsze energetyczną biedę. Nic dziwnego, skoro nawet dla wytrawnego górskiego piechura jest trudno dostępne. O podłączeniu go do sieci energetycznej nie można tu - i chyba całe szczęście - nawet marzyć. Od lat działała chałupniczym sposobem skonstruowana turbina wodna, ale oparty o nią system oświetlania schroniska jest kulawy, a i z ogrzewaniem budynku kiepsko. Projekt remontu schroniska ma tę sytuację radykalnie zmienić. Oświetlenie, ogrzewanie, a także zagospodarowanie ścieków i odpadów ma być nowoczesne, czyli ekologiczne i tak powiązane z przyrodą, że aż dla postronnych niezauważalne. Nowa turbina wykorzysta spadek wody w 200 - metrowym wodospadzie, powstałym między stawami położonymi na różnych poziomach. Musi to jednak robić tak, by nie zakłócić naturalnych stosunków wodnych w dolinie. Tym bardziej że strumień, z którego czerpie energię, ostatecznie zasila też w wodę słynną tatrzańską Siklawę. Pobór wody przez turbinę ma być więc odpowiednio monitorowany, a całość projektu pozostaje pod ścisłym nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkie urządzenia mają być instalowane tak, by nie zakłócały krajobrazu, a schronisko zachowało swój tradycyjny, wysokogórski charakter. Ten wątek jest dla ekipy "Dzikiej Polski" szczególnie wartościowy i interesujący.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Pełna energii - Kontemplowanie słońca Logo TVP Nauka
Program TV na 26 kwietnia 2024 (Piątek)
01:55 Dzika Polska - Pełna energii - Najwyższy stopień zasilania Logo TVP Nauka
07:55 Dzika Polska - Pełna energii - Najwyższy stopień zasilania Logo TVP Nauka
10:50 Dzika Polska - Pełna energii - Kontemplowanie słońca Logo TVP Nauka
12:15 Dzika Polska - Pełna energii - Najwyższy stopień zasilania Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Pełna energii - Ptasi kocioł Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wielki kompleks stawów w okolicach Przemkowa na zachodnich rubieżach Polski to prawdziwe uroczysko. Wokół ciągnęły się jeszcze niedawno radzieckie poligony, dziś to prawdziwe odludzie. Stawy są dzikie, zarastają nadmiarem trzciny. Na otaczających je łąkach żyją rzadkie kuliki wielkie, bekasy, brodźce i czajki. Nie mógł tego nie zauważyć Marek Cieślak, dyrektor Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z zamiłowania ornitolog. Chcąc uchronić siedliska ptaków poprzez wykaszanie częściowo już zakrzaczonych łąk, a lustra stawów przed nadmierną inwazją trzciny, stał się propagatorem kotłów do spalania biomasy. Taki kocioł ogrzewa już siedzibę parku. Z siana i trzciny robi się tu tzw. balaty, stanowiące opał dla kotłów. Marek Cieślak nie jest zwolennikiem przerabiania trawiastej biomasy na brykiety, bo to energochłonny zabieg, ale jest orędownikiem instalowania kolejnych kotłów. W rozmowach z energetykami wyznaje jednak prostą, godną przyrodnika filozofię: "Jeżeli w pierwszym rzędzie mówią o kotle i energii - to z nimi nie współpracuję, jeżeli najpierw o przyrodzie - to tak!"

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Pełna energii - Ciepło z głębi kniei Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Budynki nadleśnictwa Krynki stoją w osadzie Poczopek, w otoczeniu bujnych lasów Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu. Leśnemu powietrzu, jak i tutejszej przyrodzie, nie sprzyjałaby kotłownia na węgiel. Toteż w budynkach zainstalowano już pompy cieplne. Nadleśniczy Jerzy Sieradzki zapewnia, że pozwalają mu zaoszczędzić tyle, ile musiałby wydać na węgiel. Ale ma dalsze plany, m. in. wykorzystanie energii słonecznej. Na wieży przeciwpożarowej zainstalowano kamerę, która ma wykrywać dzień i noc zarzewie pożarów. Dla jej zasilania trzeba by ciągnąć przez las 2 - 3 km kabla. Zamiast tego zastosowano na wieży baterię słoneczną, dzięki której kamera przez całą dobę ukazuje obraz puszczy. W otoczeniu zabudowań nadleśnictwa istnieje ośrodek edukacyjny, i powstaje park dla dzikich, kontuzjowanych zwierząt. Obok powstaje też park energii odnawialnej, a nadleśniczy - wielki entuzjasta - zapewnia, że wkrótce zaprzęgnie w tym gospodarstwie leśnym do pracy także inne rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, by polegać przede wszystkim na nich.

Czas trwania: 24min. / 2010 / serial dokumentalny
22:05 Dzika Polska - Pełna energii - Ptasi kocioł Logo TVP Nauka
Program TV na 27 kwietnia 2024 (Sobota)
02:00 Dzika Polska - Pełna energii - Ciepło z głębi kniei Logo TVP Nauka
16:55 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Nauka
22:30 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Nauka
Program TV na 28 kwietnia 2024 (Niedziela)
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): W tym odcinku dr Janusz Kuprianowicz - wybitny specjalista arachnolog (badacz pająków), znawca przyrody Podlasia - wtajemniczy nas w świat pająków biebrzańskich. W programie wszystko o babim lecie, pajęczych sieciach i pająkach, nawet tych uwięzionych w bursztynie. Pająki wytwarzały jedwabne nici na długo zanim wyewoluowały ich gatunki, które potrafiły sporządzać sieci. Nawet pająki skaczące, nigdy nieprzędące sieci, wzbijają się w powietrze, ciągnąc za sobą jedwabną linę bezpieczeństwa, jak alpiniści przywiązani do ostatniego pewnego uchwytu. Nić taka od dawna więc należy do wyposażenia pająków i znakomicie nadaje się do sporządzania sieci na owady. Możemy uznać sieć za sposób na przebywanie w wielu miejscach na raz. Pająk jest jak jaskółka z paszczą wielkości wieloryba, jeśli ująć to w odpowiedniej skali.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Pełna energii - Energetyczne błota Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Pełna energii - Ogrzewanie na puszczy Logo TVP Nauka
Program TV na 29 kwietnia 2024 (Poniedziałek)
07:30 Dzika Polska - Pełna energii - Ciepło z głębi kniei Logo TVP Nauka
12:05 Dzika Polska - Pełna energii - Ptasi kocioł Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Mój puszczański dom Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" rusza z wizytą do Joanny Matysek - prawnuczki Wojciecha Kossaka, która uciekła z Krakowa do Puszczy Białowieskiej. Opowiada o życiu w sercu pierwotnej puszczy, spotkaniach z dzikimi zwierzętami, o ukochanych miejscach, ciekawych ludziach, miłości do koni oraz o Kossakówce (gnieździe rodzinnym Kossaków). Dlaczego uciekła z niej do puszczy? Będą też wspomnienia o jej relacjach z Simoną Kossak, o niej samej i o tym, co jej przekazała.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Do niedawna znienawidzone jako konkurenci i wrogowie, dziś coraz częściej cieszące się popularnością i uznaniem, a nawet sympatią. Jastrzębie, sokoły, orły, sowy. Bywają po kontuzjach poddawane rehabilitacji. Przy okazji rehabilitowani zostali też sokolnicy, bo ich metody układania ptaków drapieżnych do łowów okazały się nieocenione przy ratowaniu osobników kontuzjowanych lub odebranych łapiącym je w potrzaski hodowcom gołębi czy kur. W tym odcinku przypatrzymy się rehabilitacji i wychowywaniu skrzydlatych drapieżników pod okiem fachowców. Naszymi gośćmi będą dr Andrzej Kruszewicz z Ptasiego Azylu w warszawskim zoo oraz Piotr Zadworny - sokolnik.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
Program TV na 30 kwietnia 2024 (Wtorek)
02:05 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP Nauka
07:20 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP Nauka
10:30 Dzika Polska - Mój puszczański dom Logo TVP Nauka
12:05 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Baletnica z przerębli Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Cykl pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy odcinek to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklicznego programu są "szaleńcy natury" - ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, gatunkiem żywych organizmów czy przejawem życia. Prowadzący program Tomasz Kłosowski i Marzenna Nowakowska spotykają ich w terenie.Ten odcinek jest poświęcony wydrom. Trudno je oswoić. Zresztą i tak nie wolno, bo są pod ochroną. Tylko taki awanturnik, jak Jan Chryzostom Pasek z czasów króla Jana III Sobieskiego mógł sobie pozwolić na udomowioną wydrę, co nie skończyło się dobrze ani dla wydry, ani dla niego. Dziś tylko nieliczni mają pisemne prawo trzymania wydr w otoczeniu człowieka dla celów badawczych. Korzystamy z tego, ale przede wszystkim wyruszamy śladami dzikich wydr. Gośćmi programu są: dr Marcin Brzeziński, dr Paweł Świątkiewicz oraz Adam Wajrak.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
17:25 Dzika Polska - Wilczy alfabet Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Nietrudno zakochać się w Stobnicy, otoczonej lasami Puszczy Noteckiej. W bramie stacji naukowej wita drewniana tabliczka z sentencją Michała Siemianycza: "Stosunek wilka do człowieka jest taki, jakie jest odniesienie tego człowieka do innych ludzi, zwierząt i całego otaczającego go świata". Wilki mieszkają tu w wolierach, ogrodzonych siatką wybiegach z trawą i drzewkami dającymi zwierzętom cień. Do wilków można wejść, choć tylko z przewodnikiem. Nasi prowadzący, Marcin Kostrzyński i Tomasz Kłosowski, spotkają się z wilkami oko w oko i dowiedzą się od "wilczego piastuna", Jacka Więckowskiego, jakie naprawdę są wilki. Powszechnie wilk jest ofiarą mitów, przesądów i ludzkich zabobonów. Tymczasem jest to zwierzę jak każde inne. Cytując Dawida Mecha: "Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca do życia". Profesor Andrzej Bereszyński, który uważa się za adwokata wilków, ma nadzieję, że dzięki stobnickiej stacji ludzie zmienią nastawienie do tego drapieżnika. Rocznie odwiedza stację kilka tysięcy osób.

Czas trwania: 28min. / 2007 / serial dokumentalny
18:55 Dzika Polska - Bóbr z Wami Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Bobry nieomal cudem uratowane. Do niedawna jeszcze prawie nieobecne w krajobrazie naszych wód, dziś już ten krajobraz nawet kształtują. Ścinają drzewa, zatykają rowy, zatapiają lasy. Bobry przeżyły u nas nieopisane odrodzenie i wielką ekspansję, co jednych cieszy, innych martwi. Wciąż są tajemnicze, obrosły mitami i zaskakują zwyczajami. Choćby tym, że gody odbywają w zimnej lutowej wodzie. O ich zwyczajach opowiadają Katarzyna Ramotowska i Wojciech Misiukiewicz, którzy te zwierzęta widują na co dzień w najdzikszych zakątkach naszego kraju.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Baletnica z przerębli Logo TVP Nauka
Program TV na 1 maja 2024 (Środa)
02:05 Dzika Polska - Bóbr z Wami Logo TVP Nauka
07:05 Dzika Polska - Bóbr z Wami Logo TVP Nauka
10:10 Dzika Polska - Baletnica z przerębli Logo TVP Nauka
11:40 Dzika Polska - Bóbr z Wami Logo TVP Nauka
15:30 Dzika Polska - Czuły jak basior Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są szaleńcy natury ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą.Tam, gdzie na przestrzeni kilku hektarów żyją najdziksze z naszych zwierząt - wilki, rysie, jelenie, puchacze - można poznać ich prawdziwe, nieraz zaskakujące, zachowania i cechy. Czułość wilczych basiorów, braterstwo samotnych rysi, dzikość swojskich bocianów, inteligencja dziczej lochy ujawniają się tu uważnemu obserwatorowi w całej pełni, o co na łonie natury byłby trudno. Podobnie jak trudno byłoby w dzikiej przyrodzie poznawać życie rodzinne zwierząt. Tę unikalną możliwość ma Jacek Wąsiński, twórca Leśnego Pogotowia w Mikołowie, udzielającego pomocy zbłąkanym i kontuzjowanym przedstawicielom rodzimej fauny. I o tej wciąż zagadkowej stronie życia zwierząt z pasją opowiada.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa filmowa wyrusza z kamerą w okolice ujścia Warty do Odry w zachodniej Polsce. To wielkie mokradła, błota i zarośla. Ostoja dzikich gęsi, wędrowców z dalekiej północy (z północnej Eurazji.) Gęsi spędzają dni na okolicznych polach, żerując, a na noc kryją się w labiryncie zalewisk. Nocują na wodzie, bezpieczne, z daleka od lądowych drapieżników i myśliwych. To ptaki, dla których domem jest szlak ich odwiecznej wędrówki.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:20 Dzika Polska - Czuły jak basior Logo TVP Nauka
Program TV na 2 maja 2024 (Czwartek)
02:25 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka
07:15 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka
10:25 Dzika Polska - Czuły jak basior Logo TVP Nauka
12:05 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - W kaczym świecie Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Zima to czas kaczego weseliska. Samce już od jesieni noszą godowe stroje i uwodzą kaczki. Do tego - wiele gatunków, wiosną i latem u nas niespotykanych, zawija do naszych zatok i portów na przezimowanie. Dotyczy to zwłaszcza północnych morskich kaczek, o oryginalnym wyglądzie, dziwnych nazwach i nie dość poznanych obyczajach. Badają je i liczą zimujące ptaki ornitolodzy znad Zatoki Gdańskiej, a ekipa "Dzikiej Polski" wraz z nimi.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Bielszy odcień dzikości Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Powszechnie znane, lubiane i dokarmiane, a wciąż tajemnicze. Nadal dzikie, choć bliskie człowiekowi. Łabędzie, najpotężniejsze z ptaków wodnych, opanowały pojezierza, rzeki, a nawet małe sadzawki. Do swojskich łabędzi niemych dołączyły też łabędzie krzykliwe, nacierające z północnych rejonów Europy. Czy oba gatunki pogodzą się wśród rodzimych wód? Na te i inne pytania odpowiadają w kolejnym odcinku telewizyjnej przygody przyrodniczej pilni obserwatorzy królewskich ptaków.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - W kaczym świecie Logo TVP Nauka
Program TV na 3 maja 2024 (Piątek)
02:10 Dzika Polska - Bielszy odcień dzikości Logo TVP Nauka
07:15 Dzika Polska - Bielszy odcień dzikości Logo TVP Nauka
10:20 Dzika Polska - W kaczym świecie Logo TVP Nauka
12:00 Dzika Polska - Bielszy odcień dzikości Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - W niedźwiedzich czeluściach Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Przed kilkudziesięcioma laty w Sudetach, w kamieniołomach marmuru odsłonięto wejście do tajemniczej jaskini. Badania paleontologów wykazały, że miejsce to jest prawdziwym cmentarzyskiem niedźwiedzi jaskiniowych. Z czasem zrekonstruowano tu nawet szkielet niedźwiedzia. Jaskinię nazwano Niedźwiedzią, ale odkryto w niej również ślady innych zwierząt z epoki lodowcowej: czaszki lwów jaskiniowych, wilków i wielu innych. Dziś żyją tu tylko małe i zagadkowe stworzenia - ślepe kiełże, zwane studniczkami. Jaskinia oczarowuje bogactwem form naciekowych, porównywanych do zamarzłych wodospadów i wymyślnych rzeźb. Kryje jeszcze inne tajemnice. O jej poznawaniu opowiadają, zafascynowani swoją pracą, badacze podziemnego świata.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. Wśród meandrów Czarnej Hańczy, nad samym brzegiem tej nieokiełznanej rzeki stoi stara chata po starowiercach, obok tradycyjna czarna bania do kąpieli, a w dawnej oborze chlewo - galeria. Tu w zaciszu, przytulnie i bez telewizora, ale w kontakcie z całym gronem przyjaciół mieszka Piotr Malczewski. Oryginalnie, a czasem wręcz do góry nogami patrzący na przyrodę fotograf. Gdy inni z potężnymi teleobiektywami polują na dzikie zwierzęta, on te zwierzęta ma obok siebie, żyje między nimi. Nad wodą obok domu przemykają barwne zimorodki, czatują skupione czaple, w wodzie prosperują wydry i bobry. Piotr preferuje inne, niekonwencjonalne spojrzenie aparatem na ten bujny świat natury. Pokazuje piękno tam, gdzie go nie widzimy, choćby na zabytkowej zrobionej z glinobitki ścianie, gdzie latem roi się od owadów, najbarwniejszych w całej okolicy. Piotr przedstawia ten świat podczas warsztatów "Fotografia, przyroda i czary", a widzowie będą mieli okazję do poznania jego tajemnic podczas spływu Czarną Hańczą, wyprawy saniami po Puszczy Augustowskiej i minipleneru fotograficznego, który urządza ten mistrz wizualnych klimatów.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - W niedźwiedzich czeluściach Logo TVP Nauka
Program TV na 4 maja 2024 (Sobota)
02:05 Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary Logo TVP Nauka
16:55 Dzika Polska - Bóbr z Wami Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - Czuły jak basior Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Jako chłopiec rzucił kamieniem do dziupli. Wyleciała sowa. Być może właśnie tak zaczęła się przygoda z sowami Romualda Mikuska. Dziś oddaje pracę doktorską na temat sóweczki - maleńkiej, mało znanej i niezmiernie rzadkiej sowy naszych puszcz. By badać jej życie, sypia w puszczańskich ostępach Gór Stołowych na hamakach, wabi ptaki typowymi dla nich gwizdami, wspina się na drzewa i skały, zaczaja koło dziupli. Gromadzi niezliczone, unikalne obserwacje. Jedne sowy go lubią i tolerują, ale od niektórych obrywa po głowie.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:40 Dzika Polska - Nie przespać susła Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wymarłe gatunki zwierząt zaczynają wracać na swe dawne włości. Drugim po żubrze jest suseł moręgowany. Jego ostatni osobnik widziany był ćwierć wieku temu. Dziś susły wróciły na Śląsk w okolice Trzcinicy Wołowskiej i Kamienia Śląskiego. Nie o własnych siłach, ale dzięki zabiegom ochronnym i hodowlanym ekologów z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", którzy od lat czynią starania o ich odrodzenie w naszym kraju. Zwierzaki trzeba pozyskać z zagranicy, z bardzo starannie wytypowanych miejsc ich naturalnego występowania. Akcja wsiedlania susłów moręgowatych do zaczątków z góry przygotowanych norek, w których szybko znikają - to jedyne w swoim rodzaju widowisko. Zaś susły - to zwierzęta zmyślne i nadzwyczaj przedsiębiorcze.

Czas trwania: 26min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 5 maja 2024 (Niedziela)
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - W kaczym świecie Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Na ptasiej Warcie Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - W kaczym świecie Logo TVP Nauka
Program TV na 6 maja 2024 (Poniedziałek)
07:20 Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary Logo TVP Nauka
12:00 Dzika Polska - Piotr, przyroda i czary Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Koń wschodzącego słońca Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wśród zasp, nad dzikim jeziorem Oświn klacze dzikich koni rodzą źrebięta. Niestraszna im zima, ubóstwo pokarmu, wilki. Koniki polskie, potomkowie tarpana, znane są z wytrwałości i odporności na ciężkie warunki. Dlatego kiedyś były chętnie wykorzystywane przez ubogą ludność wiejska, zwłaszcza na Zamojszczyźnie, gdzie koniki pozostałe po zwierzyńcu Zamojskich rozdano okolicznym chłopom. Ale kiedyś konie te żyły na wolności wśród lasów i łąk na ziemiach dzisiejszej Polski. Dziś ich zachowawcze hodowle są rozrzucone po kraju, a zwierzęta te przebywają tam wprawdzie pod opieką hodowców i badaczy, ale korzystają nieledwie z pełnej wolności. Wraz z tymi opiekunami ruszymy ich śladem.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Dzięcioł na językach Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Bohaterami kolejnego odcina programu będą dzięcioły. Choć mają długie języki, nie plotkują. Za to porozumiewają się, uderzając z werwą w rynny i latarnie traktowane jako blaszane bębenki. Zagrzebują się w mrowiskach dla zdrowia i urody. Potrafią spać przyczepione do pionowej drewnianej ściany, podpierając się ogonem. A nade wszystko umieją wykuć w drewnie głęboką dziuplę o zdumiewająco dużym otworze. To przez taki otwór do tych dziupli zmyślnym sposobem zagląda dr Tomasz Mazgajski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. I to on wprowadzi nas w tym odcinku w tajniki życia dzięciołów, kto wie czy nie najdziwniejszych naszych ptaków.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 7 maja 2024 (Wtorek)
02:05 Dzika Polska - Dzięcioł na językach Logo TVP Nauka
07:15 Dzika Polska - Dzięcioł na językach Logo TVP Nauka
10:25 Dzika Polska - Koń wschodzącego słońca Logo TVP Nauka
12:00 Dzika Polska - Dzięcioł na językach Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Pracownicy Stacji Morskiej w Helu tym razem zdradzają widzom tajniki życia fok. W Bałtyku żyje 20 tysięcy fok szarych - pięć razy mniej, niż przed stu laty. Do niedawna zagrożone wyginięciem, dziś mają szansę na odrodzenie. Co roku z helskiego fokarium wypływają w morze młode foki. Rodzą się tu pod okiem człowieka, ale podlegają treningowi, który pozwala im z jednej strony nabrać zaufania do ludzi, a z drugiej - zachować wszelkie cechy w pełni dzikich zwierząt. Nim to nastąpi, młode, narodzone z końcem zimy foczki pozostają pod opieką swych matek, oferujących im zasobne, mające do 80 proc. tłuszczu mleko oraz czułą opiekę.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
17:30 Dzika Polska - W krainie jaskiń i wąwozów Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Jura Krakowsko-Częstochowska - największy w Polsce obszar występowania jurajskich wapieni, rejon, w którym grupuje się większa część jaskiń naszego kraju (1804 jaskinie o długości 31833 m). Prawie 1/3 z nich leży w Ojcowskim Parku Narodowym. W głębokich jaskiniach Ojcowa hibernują nietoperze. Wilgoć zwabia też większość owadów. Jesienią, od października zaczynają pojawiać się liczniej motyle. Tworzą masowe skupienia na ścianach jaskiń w pobliżu otworów. W miarę zbliżania się zimy ilość tych motyli rośnie, pojawiają się komary. Z początkiem mrozów cały zespól jest już uformowany. Przy silnych mrozach przesuwa się on nieco ku wnętrzu jaskiń, nigdy jednak daleko za linie zasięgu światła. Gatunki, które przeżyją zaczynają opuszczać swoje zimowiska w kwietniu, do czerwca ściany są niemal puste. W życiu owadów tworzących ten zimowy zespól jaskinie odgrywają role schronienia, kwatery zimowej. Są to gatunki zimujące w postaci dojrzalej, a nie w postaci jaj lub poczwarek jak większość owadów. Jaskinia Ciemna jest jedną z najstarszych siedzib człowieka w Polsce. Tutaj odkryto jedne z pierwszych śladów człowieka na ziemiach polskich, pochodzące sprzed ok. 122 tys. lat. Jest to zarazem jedno z kilkudziesięciu centrów pojawienia się gromad ludzkich w Europie Środkowej. Po jaskiniach w Ojcowskim Parku Narodowym oprowadzą nas pasjonaci przyrody: Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
19:05 Dzika Polska - Nasi bracia żurawie Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Do niedawna zaliczane do najdzikszych, nieprzystępnych i zagrożonych wymarciem ptaków, ostatnio imponująco się odrodziły i zbliżyły do człowieka. Zachowały jednak swą dzikość i dystans wobec nas, toteż nadal pozostaje w mocy powiedzenie "Ostrożny jak żuraw". Możemy jednak częściej niż dawniej, a nieraz nawet tuż za wiejskim płotem, oglądać ich niezwykle efektowne gody i tańce, a także słyszeć donośne trąbienia, nazywane klangorem. Te głosy stanowią hejnał zbliżającej się wiosny. A zarazem - sygnał do wymarszu w teren dla śledzących efektowne ptaki fotografów i filmowców. W tym odcinku zarówno tacy tropiciele, jak i sami prowadzący, opowiedzą o emocjonujących spotkaniach z żurawiami - płochliwymi, szaropiórymi rezydentami puszcz i mokradeł.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP Nauka
Program TV na 8 maja 2024 (Środa)
02:05 Dzika Polska - Nasi bracia żurawie Logo TVP Nauka
07:30 Dzika Polska - Nasi bracia żurawie Logo TVP Nauka
10:35 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP Nauka
12:10 Dzika Polska - Nasi bracia żurawie Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Dialog z puszczykiem Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. W głuchych, naturalnych lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego od przedwiośnia pohukują sowy. Obok pospolitego puszczyka bywa tu, a nawet odbywa gody, rzadki puszczyk uralski. Ornitolodzy, a wśród nich dr Przemysław Stachyra, inwentaryzują je i śledzą ich losy. Szukają stanowisk sów zarówno w dziuplach wiekowych buków, jak i na strychach kościołów. Naśladują głosy samców, by zwabić prawdziwe samce do rzekomych rywali. Nadawanie sowich pohukiwań z magnetofonu nie jest jednak tak skuteczne, jak pohukiwanie naśladowane przez badacza. Dlatego nasz bohater wciela się w sowę i osobiście pohukuje. Wtajemnicza nas przy tym w zagadki z życia sów, a zwłaszcza w niezwykły świat ich zmysłów. I daje nam szanse pogadania z puszczykiem.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Najmniejszy słoń świata Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrodyJak się okazuje, w Polsce żyją słonie, a w każdym razie słoniki. I to gdzie! Wśród kory starych dębów. Wiekowe drzewa to całe galaktyki owadów, do których należą i owe słoniki. Po krętych szlakach tych istot prowadzi nas ich znawca, prof. Marek Kozłowski. Odsłania przed nami oazy życia, których istnienia byśmy się nie domyślali, a także ukazuje zdumiewające z ludzkiego punktu widzenia formy egzystencji drobnych istot. Choć to dopiero przedwiośnie, bohater odcinka, zbrojny w skromną lupę, dostrzega bogate życie na każdym niemal sędziwym pniu. Uczymy się wraz z nim patrzeć i dostrzegać to, co dotąd pozostawało niezauważane.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:05 Dzika Polska - Dialog z puszczykiem Logo TVP Nauka
Program TV na 9 maja 2024 (Czwartek)
02:05 Dzika Polska - Najmniejszy słoń świata Logo TVP Nauka
07:25 Dzika Polska - Najmniejszy słoń świata Logo TVP Nauka
10:30 Dzika Polska - Dialog z puszczykiem Logo TVP Nauka
12:05 Dzika Polska - Najmniejszy słoń świata Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP Nauka
Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
19:00 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP Nauka
Program TV na 10 maja 2024 (Piątek)
02:10 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka
07:15 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka
10:25 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP Nauka
12:00 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Nie przespać susła Logo TVP Nauka
19:00 Dzika Polska - Galaktyka owadów Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W bezkresnej przestrzeni podmokłej łąki, okrytej ciemnością nocy bieleje płachta, oświetlona dwoma zasilanymi z akumulatora żarówkami. Wokół - wirująca galaktyka owadów. Bohater tego odcinka, entomolog, skupia uwagę na małych nocnych motylach, których obyczaje, do dziś są owiane tajemnicą. Bada ich rozmieszczenie i wędrówki. Ale do jego świetlistej pułapki przylatują też okazałe, bajkowo kolorowe zawisaki, gamy, gosposie. Kto słyszał o takich motylach? A tymczasem dowiadujemy się, że to właśnie ćmy, czyli nocne motyle, stanowią przeważającą większość. Motyle dzienne - rusałki, niepylaki, modraszki - to tylko kilka procent ogółu. Ale i je poznajemy za dnia dzięki doświadczeniu naszego przewodnika.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
22:05 Dzika Polska - Nie przespać susła Logo TVP Nauka
Program TV na 11 maja 2024 (Sobota)
02:00 Dzika Polska - Galaktyka owadów Logo TVP Nauka
17:00 Dzika Polska - Koń wschodzącego słońca Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - Dzięcioł na językach Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Pogadać z sóweczką Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Nie przespać susła Logo TVP Nauka
Program TV na 12 maja 2024 (Niedziela)
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP Nauka
17:30 Dzika Polska - Nasi bracia żurawie Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Dialog z puszczykiem Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Najmniejszy słoń świata Logo TVP Nauka
Program TV na 14 maja 2024 (Wtorek)
17:30 Dzika Polska - Śladami króla podmokłych kniei Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Tym razem Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński wybrali się tropem łosia na biebrzańskie bagna. Dolina Biebrzy - kraina bagien, zalewisk, podmokłych głuchych lasów. Wielka ostoja dzikich zwierząt. Króluje wśród nich właśnie łoś, największy przedstawiciel jeleniowatych. Był czas, gdy ten władca moczarów pozostawał zdetronizowany. Wytrzebili go kłusownicy, zdziesiątkowały wojny. A jednak się odrodził. Dzięki wysiłkom przyrodników, ale też dlatego, że tu, nad Biebrzą znalazł potrzebne mu do życia bagienne ostępy. Dziś znów w nich króluje, spotykając się tu oko w oko ze swym niedawnym prześladowcą i dzisiejszym sprzymierzeńcem, człowiekiem, który postanowił objąć potężnego zwierza na wiele lat całkowitą ochroną. Zapraszamy do królestwa łosi.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Dzika Polska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Dzika Polska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Dzika Polska.

Poprzednie emisje Dzika Polska w telewizji

Emisja Dzika Polska miała miejsce:

2024-04-19 15:50 Dzika Polska - Wyjście smoka Logo TVP Nauka
2024-04-19 12:00 Dzika Polska - Bug mój Bóg Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Dolina Bugu to wciąż jeszcze naturalny korytarz ekologiczny. Pełno tu piaszczystych wysp, dzikich plaż, rozległych pastwisk przypominających stepy. Na tych piaszczystych i błotnistych pustkowiach wciąż gniazdują ptaki bardzo rzadkich gatunków. Rzadkich, bo nie znajdujących już prawie nigdzie dogodnych dla siebie terenów. Tu, nad Bugiem, życiu tych mało znanych istot przyglądał się w skupieniu badacz, który głęboko wniknął w jego tajniki, spędzając w dzikim otoczeniu wiele samotnych dni i nocy.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
2024-04-19 10:25 Dzika Polska - Ciepła dłoń ptasiarza Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Śledzenie wędrownych ptaków, zakładanie im obrączek, zapisywanie danych o małych wędrowcach trafiających do sieci ornitologów badaczy to jak dotąd zdecydowanie męskie zajęcie. Tym razem jednak poświęciła się im kobieta. Kieruje obozem badaczy, działających w ramach Akcji Bałtyckiej, który swe namioty i sieci rozłożył na Mierzei Wiślanej. Wędrują tędy niczym lądowym lesistym korytarzem - setki drozdów, rudzików, mysikrólików. Tutaj zostawiają informacje o sobie w zapiskach obserwatorów i przez chwilę grzeją się w ciepłych dłoniach ornitolożki.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
2024-04-19 07:25 Dzika Polska - Bug mój Bóg Logo TVP Nauka
2024-04-19 02:10 Dzika Polska - Bug mój Bóg Logo TVP Nauka
2024-04-18 22:10 Dzika Polska - Ciepła dłoń ptasiarza Logo TVP Nauka
2024-04-18 19:00 Dzika Polska - Bug mój Bóg Logo TVP Nauka
2024-04-18 15:50 Dzika Polska - Ciepła dłoń ptasiarza Logo TVP Nauka
2024-04-18 11:45 Dzika Polska - Korytarze życia Logo TVP Nauka
2024-04-18 10:15 Dzika Polska - Puszczańskie pszczoły Logo TVP Nauka

Dzika Polska gdzie obejrzeć?

Dzika Polska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry