Emisja Nasz nowy dom będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota)Opis odcinka programu (streszczenie): Siedlec to wieś położona w południowej części województwa łódzkiego. W domu przy głównej drodze mieszka pani Ewa z dwojgiem dzieci: 11-letnią Wiktorią i 10-letnim Patrykiem. Kobieta uciekła od męża nadużywającego alkoholu, który nie interesował się rodziną. Dzieci są wykluczone społecznie z powodu ojca pozostającego w konflikcie z prawem. Mają utrudnione kontakty z rówieśnikami. Sytuację pogarsza koszmarny stan ich domu, do którego nie tylko nie można nikogo zaprosić, ale i samemu trudno w nim przebywać. Z dziurawego dachu leje się woda, instalacja elektryczna po prostu nie działa, w pokoju dzieci nie ma światła, w domu nie ma ciepłej wody. W pomieszczeniach z wilgotnych ścian odpada farba, brakuje mebli, nie ma zabawek. Ekipa programu „Nasz nowy dom” staje przed ogromnym wyzwaniem stworzenia dla rodziny domu bezpiecznego, ciepłego, ale też zorganizowanego w taki sposób, by rodzinę było stać na jego utrzymanie.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Monika i pan Dariusz cieszyli się na narodziny syna. Gdy Dawid przyszedł na świat nic nie wskazywało, że chłopiec jest chory. Dopiero gdy miał 9 miesięcy zaniepokojeni wolnym rozwojem ruchowym Dawida rodzice zaczęli szukać przyczyny. Lekarze przekazali im diagnozę: mózgowe porażenne dziecięce, nikłe szanse na to, że syn kiedykolwiek samodzielnie usiądzie, o staniu i chodzeniu nie ma co marzyć. Pani Monika uważa, że to właśnie stres i przerażenie wywołane diagnozą uruchomiły rozwój jej choroby – niedługo później matka zachorowała na nowotwór złośliwy piersi. Wiedziała, że musi żyć dla syna. Wygrali oboje – pani Monika jest zdrowa, a Dawid nie tylko sam siedzi, ale jest także w stanie poruszać się przy wsparciu rodziców. Niestety, sytuacja materialna rodziny jest bardzo zła, a ich stary dom, choć bardzo czysty i schludny, pozbawiony jest dostępu do wody i kanalizacji. Życie w takich warunkach z dorastającym synem z poważną niepełnosprawnością jest bardzo trudne. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): W Granicach nieopodal Sochaczewa mieszka pani Aleksandra, samotnia mama dwóch synów: dwudziestodwuletniego Igora i jedenastoletniego Patryka. Igor cierpi na późno zdiagnozowany Zespół Aspargera, nie nawiązuje relacji i nie uczestniczy aktywnie w życiu społecznym, żyje w swoim świecie. Pani Aleksandra pracuje, jednak ze swojej skromnej pensji zdołała jedynie wyremontować cieknący dach domu. Budynek wymaga jednak natychmiastowej interwencji, popękane ściany i zapadające się podłogi uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W kuchni stoi niebezpieczny dla domowników i zatruwający środowisko piec ogrzewający dom. Najwyższy czas na zmiany, których dokonają Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski, pod czujnym okiem Katarzyny Dowbor.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Katarzyna Dowbor odwiedza dom samotnego ojca - pana Ireneusza, który wychowuje trzynastoletniego Bartka i opiekuje się swoim osiemdziesięciosiedmioletnim ojcem, Zygmuntem. Bartek cierpi na nieuleczalną chorobę – zanik mięśni. Od kilku lat porusza się na wózku. Codzienne starania ojca o normalne życie syna dramatycznie utrudniają warunki, w jakich mieszkają. W domu nie ma łazienki, brakuje porządnego ogrzewania. Nie ma też kanalizacji. Dziurawe, krzywe podłogi uniemożliwiają jazdę wózka, za wąskie przejścia czynią niektóre pomieszczenia niedostępnymi dla Bartka. Życie tej rodziny musi stać się łatwiejsze i to od zaraz, dlatego w domu trzech mężczyzn pojawiają się Katarzyna Dowbor, Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W Chełmnie, w mieszkaniu w starej kamienicy mieszka Patryk z rodzicami – panią Jadwigą i panem Dariuszem. Dziesięć lat temu siedemnastoletni wówczas Patryk uległ wypadkowi, w wyniku którego jest sparaliżowany. Mimo opinii lekarzy, że będzie osobą na stałe leżącą, Patryk walczył, by było inaczej. Dziś jeździ na wózku i wiele czynności wykonuje sam, niestety w większości potrzebuje pomocy rodziców. Największym problemem ich mieszkania jest łazienka – całkowicie dla Patryka niedostępna. Zbyt wąskie drzwi i wysoka wanna uniemożliwiają normalne mycie. Stare kaflowe piece nie zapewniają ogrzewania, a Patryk potrzebuje stałej temperatury. Rodzice nie mają już sił jak dawniej, życie rodziny staje się coraz cięższe. Walkę o przystosowanie mieszkania do potrzeb Patryka podejmuje ekipa budowlana pod kierownictwem Wieśka Nowobilskiego.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W poprzednim odcinku, podczas remontu szkoły w Międzyrzecu Podlaskim, ekipa tego programu poznała historię jednego z uczniów – szesnastoletniego Bartka. Dzieciństwo chłopaka dwa lata temu brutalnie przerwała diagnoza – białaczka. Cała rodzina podporządkowała się nowej sytuacji. Mama Bartka, pani Emilia, na półtora roku zamieszkała z synem w szpitalu w Lublinie. Czwórka rodzeństwa, w tym sześciomiesięczny Antoś, pozostała pod opieką ojca i babci. Choroba Bartka odcisnęła piętno na całej rodzinie. Dziś, po niewyobrażalnie ciężkiej chemioterapii i przeszczepie szpiku kostnego Bartek wraca powoli do formy. Czas choroby zatrzymał jednak realizację marzeń rodziny o zamieszkaniu w starym domu na wsi, który remontują. Na razie cała siódemka gnieździ się w dwupokojowym mieszkaniu. Ekipa zabiera się za remont a Ela Romanowska organizuje w dawnej szkole Bartka bardzo ważne spotkanie z aktorem Markiem Kaliszukiem, dawcą szpiku, by uświadomić młodym ludziom, że każdy z nas może uratować komuś życie.
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Franciszka jest babcią pięcioletniego Franka. Mama chłopca odeszła, gdy był maleńki, wychowywał go tata. Niestety, gdy założył nową rodzinę, syn z poprzedniego związku przestał być dla niego priorytetem. Pani Franciszka, zaniepokojona losem wnuka i przerażona jego opowieściami o alkoholu w domu ojca, postanowiła walczyć o prawo do opieki nad wnukiem. Sąd zdecydował, że chłopiec zamieszka u babci. Niestety, warunki w domu pani Franciszki nie pozwalają na wychowanie i prawidłowy rozwój dziecka. Brakuje tu łazienki, kanalizacji, nie ma pokoju dla Frania, podłogi się zapadają, ściany są wilgotne, bo dach przecieka. Na szczęście losem rodziny zainteresowały się młode sąsiadki i zgłosiły rodzinę do programu „Nasz Nowy Dom”.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Dzieciństwo pani Żakliny było tragiczne - dysfunkcyjni rodzice, wczesna śmierć ukochanej babci, pobyt w domu dziecka… Po osiągnięciu pełnoletności kobieta marzyła o własnym domu, o rodzinie. Niestety, krótko po narodzinach syna Alana, partner pani Żakliny zginął w tragicznym wypadku. Mama i syn zostali na świecie sami. Dzięki ciężkiej pracy i oszczędnościom po dziadkach, udało się kupić maleńkie mieszkanie w wielorodzinnym, starym budynku w Elblągu. Niedługo po tym, jak rodzina w nim zamieszkała, pożar strawił ich azyl i dosłownie wszystko, co mieli. Mama i syn trafili do domu samotnej matki, potem do lokum socjalnego bez łazienki. Pani Żaklina pracuje, ale większość dochodów pochłania czynsz za lokal tymczasowy, nie ma żadnych szans na to, by znowu wyremontowała i umeblowała swoje własne mieszkanie. Dlatego zrobi to ekipa budowlana pod kierownictwem Przemka Oślaka, pod czujnym okiem Kasi Dowbor i architektki Marty Kołdej.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Ekipa programu odwiedza Ślubowo, w północnej części Mazowsza. W połowie starego, krytego eternitem domu mieszka tu sześcioosobowa rodzina. Mama – pani Agnieszka z osiemnastoletnią córką Klaudią, synami - Dawidem, Dominikiem i Kacprem oraz jedenastoletnią Wiktorią. Uzależniony od alkoholu, ojciec dzieci popełnił samobójstwo. Kobieta, chcąc odciąć się od przeszłości, kupiła stary dom, ale nie zdołała go wyremontować. Warunki życia rodziny są bardzo skromne, w domu jest wilgotno i zimno. Dzieci nie mają miejsca do nauki, mama - do odpoczynku. Łazienka i pokój chłopców na poddaszu nie mają żadnego ogrzewania, w dziurawego dachu leje się woda. Architekt Wojtek Strzelczyk staje przed sporym wyzwaniem – musi znaleźć sposób na bezpieczne i niedrogie ogrzewanie budynku, więc postawi na ekologię i na dachu domu rodziny pojawią się panele fotowoltaiczne.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” zajmuje się nie tylko metamorfozami prywatnych domów bohaterów. Tym razem wraz z Elą Romanowską zaangażuje się w pomoc instytucjom i placówkom publicznym, które borykają się z niedofinansowaniem. Do niezawodnej drużyny dołącza nowy architekt – Kuba Babik. Jak zawsze nie zabraknie wzruszających historii i łez szczęścia. W tym odcinku: Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” remontuje mieszkanie treningowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach. W mieszkaniu tym młodzi ludzie o szczególnych potrzebach uczą się samodzielności, by móc poradzić sobie w życiu, gdy zabraknie ich rodziców. Misją trenera prowadzącego zajęcia jest nauczenie podopiecznych wszystkiego – sprzątania, gotowania, samodzielności w łazience, przygotowanie listy zakupów czy ścielenia łóżek. Do treningu potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, dostępna także dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Niestety, mimo zaangażowania i starań, Ośrodek potrzebuje wsparcia w remoncie i przystosowaniu mieszkania. Ekipa „Naszego Nowego Domu” staje przed wielkim wyzwaniem i otwiera nowy rozdział w historii programu. Wszystko po to, by działać na szerszą skalę w myśl przyświecającej programowi idei – pomagania nigdy za wiele. Remontowi towarzyszyć będzie wystawa prac malarskich podopiecznych Ośrodka. Gościem specjalnym tego odcinka będzie Anna Wyszkoni.
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Bożena uciekła od męża z czwórką dzieci. Uciekła przed alkoholem i przemocą. Nie mając się gdzie podziać, przez kilka dni cała rodzina mieszkała w stodole. Dzięki pomocy przyjaciółki matce udało się wynająć bardzo stary i zniszczony dom bez łazienki, w którym do dzisiaj wszyscy mieszkają. Gdy ojciec dzieci zmarł, rodzina odziedziczyła po nim zrujnowany budynek, który mógłby stać się ich domem. Pani Bożena ciężko pracuje, by ten własny dom doprowadzić do stanu, w którym da się w nim zamieszkać. Zgromadziła część materiałów, ale prawdziwy remont jest poza jej zasięgiem finansowym. Tymczasem właściciel wynajętego mieszkania domaga się, by rodzina w końcu się wyprowadziła. Sytuacja jest dramatyczna. Na szczęście, pewnego dnia do drzwi domu zapuka Katarzyna Dowbor na czele nadzwyczaj profesjonalnej ekipy budowlanej.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Monika i jej mąż wychowują dwóch synów: osiemnastoletniego Pawła i czternastoletniego Michała. Kilka lat temu rodzice mieli poważny wypadek. Pan Piotr bardzo ucierpiał, miał połamany kręgosłup, do dziś nie powrócił do pełnej sprawności. Na domiar złego, ojciec rodziny zachorował na schizofrenię. Sytuacja materialna rodziny pogorszyła się drastycznie, zmuszeni byli sprzedać swoje mieszkanie i przenieśli się do starego drewnianego domu we wsi Jaroszki, nieopodal Zwolenia. W domu nie było łazienki, ogrzewali go starym piecem, nieocieplona elewacja nie zapewniała odpowiedniego schronienia zimą. Gdy Paweł miał 15 lat, z pomocą sąsiada postawił dobudówkę, w której powstała łazienka. Chłopak uczy się i pracuje, pieniądze oddaje mamie, by wesprzeć skromny rodzinny budżet. Niestety, dom popada w ruinę, podłogi są popękane i dziurawe, ogrzewanie coraz bardziej niebezpieczne. Dramatycznie brakuje miejsca – rodzina śpi w jednym pokoju. Najwyższy czas, by remontem zajęła się ekipa programu „Nasz nowy dom”!
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Wola Uchańska to wieś położona nieopodal granicy z Ukrainą, w pobliżu Hrubieszowa. Mieszka tu pani Lucyna wychowująca samotnie dwóch synków – czteroletniego Wojtusia i trzyletniego Michałka. Mąż pani Lucyny był alkoholikiem, nie chciał się leczyć, niszczył rodzinę, w końcu odszedł. Po kilku miesiącach wrócił i popełnił samobójstwo w przedsionku domu, podczas gdy żona i dzieci byli w środku. Zdruzgotana kobieta podjęła walkę o normalne życie, starała się stworzyć chłopcom normalny bezpieczny dom. Uprawia ogród warzywny, hoduje drób. Nie wystarcza to jednak na remont domu, który jest w tragicznym stanie. Prowizoryczny ganek i dwa pomieszczenia ogrzewa stara, dymiąca koza. Nie ma wody ani kanalizacji, codziennie trzeba przynosić kilkanaście wiader ze studni, także do prania czy dla hodowanego ptactwa. Dzieci nie mają miejsca do zabawy, pani Lucynie brakuje kącika do wypoczynku po ciężkiej pracy. To wszystko zmienia wizyta Katarzyny Dowbor, która zabiera rodzinę na pierwsze w ich życiu wakacje, a w tym czasie remontem zajmują się Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Na rzeką Liwiec w niewielkiej leśnej wsi Iły mieszka pan Zbigniew z dziećmi – siedemnastoletnią Pauliną i szesnastoletnim Kacprem. Wszyscy opiekują się też babcią – panią Barbarą. Żona pana Zbyszka zmarła niedawno po długiej chorobie, pozostawiając rodzinę pogrążoną w smutku. Wszyscy starają się wspierać i wspólnie rozpocząć dalsze życie. Warunki, w których mieszkają, nie ułatwiają zadania. Dom jest w fatalnym stanie. W ograniczonej przestrzeni domu nikt nie ma prywatności –Paulina śpi w kuchni, pan Zbyszek z synem. W domu nie ma łazienki, schorowana pani Barbara ma do dyspozycji jedno słabo ogrzewane pomieszczenie. Ekipa programu zrobi wszystko, by zatrzeć złe wspomnienia i stworzyć tej rodzinie warunki, o jakich marzą.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W Drewnicy na Żuławach mieszka pani Nadzieja, babcia dwóch chłopców: ośmioletniego Nikodema i siedmioletniego Kamila. Córka pani Nadziei, mama chłopców, zmarła kilka lat temu z powodu nowotworu. Choruje także druga córka kobiety – Katarzyna, która też mieszka w rodzinnym domu. Dzielna babcia została rodziną zastępczą dla wnuków i stara się zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. W domu, w którym mieszkają, brakuje wszystkiego. Nie ma prawdziwego ogrzewania, ani łazienki, ani też toalety. Chłopcy śpią z babcią. Prowizoryczna kuchnia w korytarzu utrudnia życie rodzinie. Katarzyna Dowbor jest poruszona losem rodziny i ujęta pogodą ducha niezwykle dzielnej kobiety. Ekipa programu zabiera się za bardzo trudny remont starego, drewnianego domu.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W gdańskiej dzielnicy Chełm, w mieszkaniu na parterze mieszka pani Mariola z synem Łukaszem. Pan Łukasz zmaga się z ogromną niepełnosprawnością, po zatrzymaniu akcji serca był długo nieprzytomny, zapadł w śpiączkę. Dzięki ogromnej sile ducha pani Marioli, jej uporowi i woli walki, dzisiaj mężczyzna jest wybudzony, mieszka w domu, jest poddawany rehabilitacji, która przynosi rezultaty. Niestety, matka i syn są więźniami w mieszkaniu, z którego nie da się wyjść z osobą korzystającą z wózka. Wąska klatka schodowa uniemożliwia zainstalowanie pochylni lub windy. Pani Mariola walczyła o możliwość zbudowania podjazdu bezpośrednio do okna balkonowego, które można bez trudu zamontować w parterowym mieszkaniu. Nie otrzymała na to zgody. Łazienka również jest całkowicie niedostępna dla pan Łukasza, który nie był w niej od 4 lat. Ekipa programu zrobi wszystko, by choć trochę ułatwić funkcjonowanie dzielnej mamie.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Wioletta i pan Rafał wychowują dwóch synów. Starszy, dziesięcioletni Tymek, urodził się jako wcześniak. Choruje na epilepsję, ma uszkodzony wzrok i słuch, nie porusza się samodzielnie, karmiony jest dojelitowo. Niecałe dwa lata temu na świat przyszedł Ignaś – drugi synek pary jest na szczęście zdrowy. Rodzina mieszka w podnajmowanym od krewnym maleńkim mieszkaniu. Jeden pokój, niedostosowana do potrzeb Tymka łazienka i aneks kuchenny urządzony w mikroskopijnym korytarzu to o wiele za mało, by pomieścić cztery osoby, sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty codziennego użytku. Rodzice i starszy syn śpią w jednym łóżku. Małżeństwo kupiło jakiś czas temu zrujnowane mieszkanie w tym samym budynku. Pan Rafał stara się je remontować samodzielnie. Niestety, pracując jako kierowca na budowie nie jest w stanie zgromadzić odpowiednich funduszy, a i czasu po pracy nie ma wiele. Największym marzeniem rodziny jest przestrzeń – dla Tymka do rehabilitacji, dla Ignasia – do zabawy i rozwoju, a dla rodziców – do choćby chwili wypoczynku. To marzenie muszą spełnić w 5 dni Katarzyna Dowbor, Martyna Kupczyk i Przemek Oślak z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Sylwia wychowuje sama dziewięcioletniego Kubę. Tata chłopca odebrał sobie życie w ubiegłym roku. Stracił pracę z powodu pandemii, zachorował na depresję, nie udało się zapobiec tragedii. Pani Sylwia stara się żyć dalej, zrobić wszystko, by jej syn żył normalnie, by już nie cierpiał. Mieszkają w małym domku, który bardziej przypomina lokum na wakacje niż całoroczny dom. Dach przecieka, rury w łazience zamarzają, brakuje wentylacji, pojawia się grzyb. Mama i syn gnieżdżą się w jednym pokoju. Katarzyna Dowbor jest poruszona sytuacją rodziny i ujęta ogromnym sercem, jakie w tym domu okazuje się zwierzętom. Ekipa programu nie tylko wyremontuje dom, ale postara się też jak najbardziej pomóc tej rodzinie w rozpoczęciu nowego życia.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Ekipa programu odwiedza pięcioosobową rodzinę, mieszkającą nieopodal Radomia. Małżeństwo – pani Izabela i pan Waldemar wychowują troje dzieci. Rafała, Maćka i Karolinę. Rafał, w wyniku porażenia mózgowego, jest osobą niepełnosprawną fizycznie i intelektualnie. Małżeństwo całkowicie poświęca się choremu synowi. Dom, w którym mieszkają, nie jest kompletnie przystosowany do ich potrzeb. Rodzice i chory syn mieszkają w jednym pokoju. Nastolatkowie – Karolina i Maciek w ogóle nie mają swojego miejsca do nauki czy wypoczynku, śpią w kuchni na niewielkich rozkładanych fotelach. Dom ogrzewa stary piec kaflowy a na dachu jest zniszczony, śmiertelnie niebezpieczny eternit. Katarzyna Dowbor przybywa na pomoc wraz z Martyną Kupczyk i Wieśkiem Nowobilskim i ekipą budowlaną. Zrobią wszystko, by każdy z członków rodziny czuł się w nowym domu bezpiecznie.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W podlaskiej wsi Kuzie mieszka pani Danuta wraz z dwudziestosiedmioletnią córką, cierpiącą na porażenie mózgowe, Weroniką. Mąż pani Danuty zmarł, wcześniej małżeństwo pochowało troje dzieci. Teraz dwie kobiety muszą sobie radzić same. Ich dom jest w tragicznym stanie. Ogrzewanie stanowi jeden dymiący piecyk w kuchni. A ponieważ ogrzewa tylko to pomieszczenie, mama i córką zmuszone są tu spać. W domu jest łazienka, jednak całkowicie nieprzystosowana do sprawności Weroniki, która nie jest w stanie korzystać z prysznica i mama musi myć ją w miskach. Ekipa programu chce, żeby nie tylko rodzinie żyło się łatwiej, ale także, żeby Weronika mogła być bardziej samodzielna. Metamorfozę domu zaplanuje Maciek Pertkiewicz. Remont poprowadzi ekipa budowlana Artura Witkowskiego.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Polska Cerekiew to wieś na Opolszczyźnie. W starej kamienicy na piętrze mieszka tu niezwykle kochająca się rodzina: pani Iwona z córkami – ośmioletnią Vanessą i dziesięcioletnią Julką oraz wuj pani Iwony – Edward. Pani Iwona pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny, gdy była dziewczynka przeniosła się do wuja i ciotki, którzy przyjęli ją i wychowali jak własne dziecko. Po latach, gdy ciocia zmarła, to pani Iwona prowadzi dom i opiekuje się owdowiałym wujem. Po nieudanym związku kobieta samotnie wychowuje córki, dla których pan Edward jest dziadkiem. Rodziny nie stać na remont mieszkania, w którym nigdy nie było łazienki, jest tylko maleńka toaleta. Ogrzewanie stanowią dymiące kaflowe piece, nie działa część instalacji elektrycznej. Dziewczynki mieszkają z mamą w pokoju, do którego wchodzi się przez pokój wujka. To wszystko zmieni się, gdy do ich drzwi zapuka Katarzyna Dowbor.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Tuż przy ogrodzeniu dęblińskiego lotniska, na maleńkiej działce stoi stary domek. Jest spełnieniem marzeń pani Oli, która po tym, jak zmarł jej ojciec, a matka popadła w uzależnienie, trafiła do domu dziecka. Przez lata odkładała każdy grosz z renty po ojcu, by ostatecznie kupić zrujnowany budyneczek przy pasie startowym. Mimo dziesięciu lat starań, pani Ola i jej córki – Oliwka i Ala – nie mieszkają w takich warunkach, jak powinny. Udało się doprowadzić do domu wodę, ale jest w tylko jednym kranie, Łazienka jest w zasadzie bezużyteczna. Wodę do mycia trzeba pobierać z kranu kuchennego, grzeje się na kozie, a potem nosi do wanny. Pracująca fizycznie pani Ola po powrocie do domu poświęca czas na rąbnie drewna i grzanie wody, praktycznie nie ma czasu dla córek. Oliwka jest niezwykle zdolna, ale w domu, w jednym pokoju dzielonym z mamą i siostrą, nie ma miejsca, by mogła się rozwijać. To właśnie znalezienie dodatkowej przestrzeni będzie największym wyzwaniem dla ekipy Polsatu.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Kijowiec to niewielka wieś w Wielkopolsce. W malusieńkim domku mieszka tu czteroosobowa rodzina - mama Patrycja, tata Jan oraz dzieci: dwunastoletni Mikołaj i trzyletnia Ania. Do dyspozycji mają jeden pokój ogrzewany kozą oraz drugie pomieszczenie, zimne i wilgotne, w którym śpią rodzice. Nie ma łazienki, nie ma prawdziwej kuchni, brak ciepłej wody. Pani Patrycja do niedawna była aktywną, pomagającą wszystkim wokół osobą, pracowała w ośrodku, gdzie zajmowała się leżącymi chorymi. Nagle sama stała się osobą z ograniczoną sprawnością – po udarze spowodowanym chorobą tętnic ma niesprawną rękę. Prowadzenie domu bez żadnych udogodnień jest dla niej niezwykle trudne. Pan Jan pracuje dorywczo i stara się sam remontować dom, zrobił instalację elektryczną. Niestety, potrzebne jest o wiele, wiele więcej. Do akcji wkracza ekipa programu „Nasz Nowy Dom”.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Zagorzyce Górne to podkarpacka wieś, ciągnąca się malowniczo wzdłuż potoku. W drewnianym domu mieszka to pięcioosobowa rodzina. Pan Mariusz, jego żona Dominika oraz dzieci: Seweryn, Dominik, Amelka oraz dwuletni Staś. Pan Mariusz kilka lat temu miał poważny wypadek, od tego czasu stan zdrowia nie pozawala mu na podjęcie stałej pracy, stara się zarabiać dorywczo. Wcześniej pracował jako stolarz, teraz, ze śrubami w kręgosłupie, nie może powrócić do dawnego fachu. Dom i jego otoczenie są czyste i zadbane, ale warunki życia rodziny są bardzo trudne. Pięć osób ma do dyspozycji tylko dwa pomieszczenia, które służą za pokoje rodziców i dzieci oraz kuchnię. Łazienki nie ma, wodę przynosi się ze studni na podwórku. W Zagorzycach pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, by zmienić życie tej rodziny. To bardzo trudny remont. Architekt Wojtek Strzelczyk zachorował i nie może dotrzeć na budowę. Z pomocą muszą pośpieszyć Martyna Kupczyk i Maciej Pertkiewicz.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Natalia i Pan Dawid zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Obydwoje mieli bardzo trudne dzieciństwo, dlatego marzyli, żeby założyć własną, pełną i szczęśliwą rodzinę. Ponad dwa lata temu na świat przyszedł ich syn - Artur, dla którego młodzi rodzice stracili głowę. Niestety, w zeszłym roku u chłopca wykryto nowotwór oka. Artur przeszedł chemioterapię i teraz czeka na kolejną diagnozę. Pani Paulina z panem Dawidem boją się, że Artur będzie miał amputowane oko, Warunki panujące w domu, w którym mieszka rodzina, zagrażają zdrowiu Artura. Ze starego pieca ulatnia się podrażniający oko dym, a na ścianach rozprzestrzenia się wilgoć. Heroiczną walkę o życie syna doceniła ekipa programu „Nasz Nowy Dom”. Przyjechała do Tomaszowa Mazowieckiego i w pięć dni dała rodzinie bezpieczny dom wraz z dużym zastrzykiem pozytywnej energii. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): W starym drewnianym domu we wsi Ochudno mieszkają dwie siostry z synami. Starsza z sióstr, Małgorzata, jest właścicielką domu. Samotnie wychowywała nastoletniego syna, Mateusza i z coraz większym smutkiem i przerażeniem przyglądała się cierpieniu swojej młodszej siostry, Joanny, której mąż znęcał się nad rodziną. W końcu zdecydowała się przyjąć siostrę i jej dziecko pod swój dach. Stary dom nie zapewnia jednak rodzinie takiego bezpieczeństwa, jakiego potrzebują. Dziurawy dach, nieocieplone ściany, brak łazienki i toalety, brak ciepłej wody – to wszystko sprawia, że życie kobiet i ich synów jest udręką. Dorastający Mateusz próbował samodzielnie zbudować w domu łazienkę. Niestety, zabrakło funduszy. Z pomocą siostrom przybywają: Katarzyna Dowbor, Wiesiek Nowobilski z ekipą budowlaną oraz architekt Wojtek Strzelczyk.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W warszawskiej dzielnicy Koło, w mieszkaniu na pierwszym piętrze mieszka pani Irena wraz córką i dwojgiem wnucząt. Pani Irena jest lekarzem, całe życie poświęciła pacjentom, zaniedbując samą siebie. To właśnie w pracy miała udar. Udało jej się wrócić do pełni sił i do pracy. Niestety, nadszedł drugi udar, potem zawał. Dziś pani Irena potrzebuje pomocy we wszystkich czynnościach, nie chodzi. Mieszkająca z nią, córka Anna samotnie wychowuje dwoje dzieci: ośmioletnią Maję i półtorarocznego Franka. Ich mieszkanie jest bardzo stare i zagraża bezpieczeństwu rodziny. Stara instalacja elektryczna niedawno się zapaliła, kanalizacja przecieka i zalewa sufit sąsiadów. Łazienka jest kompletnie niedostępna dla pani Ireny, nie da się wjechać do niej wózkiem. Dzieci nie mają miejsca do zabawy. Nowy dom tej rodziny zaprojektuje Maciek Pertkiewicz a remontu dokona niezrównana ekipa Artura Witkowskiego.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Nieopodal Ostrołęki, w Przytułach Starych mieszka pani Zofia, która jest rodziną zastępczą dla swojego wnuka Huberta. Chłopak od zawsze był niezwykle związany z babcią a po śmierci jego mamy ta więź się umocniła. Marzeniem Huberta jest, by jego babcia miała prawdziwy, bezpieczny, ciepły i wygodny dom. Choć on sam stara się wykonywać większość obowiązków, to ich życie bez wody, łazienki i kanalizacji jest niezwykle trudne. Cały dom zajęty jest wilgocią z nieszczelnego dachu, babcia i wnuk mieszkają w jednym pokoju ogrzewanym starą, niebezpieczną kozą. Ostatnią szansą było zgłoszenie do programu „Nasz Nowy Dom”. Ekipa Wieśka Nowobilskiego z zapałem zabiera się za remont. A Martyna Kupczyk, mimo obowiązków na budowie, zaplanowała niezwykłą niespodziankę dla Huberta.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Elżbieta od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością z powodu dziecięcego porażenia mózgowego. Z upływem lat jej stan się pogarsza, kobieta porusza się o kulach. Wraz z dziewiętnastoletnią córką Agnieszką mieszkają w domu, który od lat wymaga remontu. Śmierć męża pani Eli, taty Agnieszki, przerwała wszystkie remontowe plany. Obecnie sytuacja jest katastrofalna, Agnieszka uczy się i pracuje, ale nie jest w stanie zgromadzić środków na wymianę dziurawego, eternitowego dachu, stworzenie łazienki i kanalizacji. Niezwykle potrzebne jest przystosowanie domu do potrzeb pani Elżbiety, wysokie schody i progi sprawiają, że kobieta przewraca się we własnym domu. Remont w Skierbieszowie przeprowadzi ekipa budowlana Wieśka Nowobilskiego, a projekt nowego pięknego domu przygotuje architekt Martyna Kupczyk.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Jadwiga i pan Krzysztof, oboje na emeryturze, wychowują swojego wnuka, dziewięcioletniego Wiktora. Rodzice chłopca nie interesowali się nim, sąd zdecydował, że mimo zaawansowanego wieku, dziadkowie stworzą dla niego dobry dom. Niestety, budynek, w którym mieszkają, wymaga interwencji ekipy budowlanej. Trzeba go dostosować do potrzeb pana Krzysztofa, który ma poważne problemy ze wzrokiem, jest po amputacji stopy, porusza się wózku i nie jest w stanie dotrzeć do niektórych części domu - do łazienki. Wiktor, który pasjonuje się rolnictwem i chętnie uczy się, potrzebuje swojego własnego pokoju, azylu i miejsca do skupienia. Za remont zabiera się ekipa budowlana Przemka Oślaka.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Słowa „wyremontujemy wasz dom” padną po raz 250. Tym razem to remont specjalny. Ekipa musi przystosować do potrzeb mieszkańców dom czteroosobowej rodziny ze Stańkowej, niedaleko Nowego Sącza. Małżeństwo, pani Ewelina i pan Jan wychowują bliźniaczki Natalkę i Klaudię. Dziewczynki urodziły się w zamartwicy, przez komplikacje przy porodzie obie wymagają codziennej kosztownej rehabilitacji i działań medycznych. Klaudia porusza się po domu na kolanach, ma też niesprawną rączkę. Dziewczynki od lat są podopiecznymi Fundacji Polsat i to właśnie dzięki pomocy Fundacji i specjalnemu wsparciu telewizji Polsat możliwy będzie ten remont, większy niż zwykle, trudniejszy niż można się było spodziewać.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Justyna wychowuje samotnie synka, pięcioletniego Mikołaja. Za sumę, jaka przypadła jej po rozwodzie, kupiła niewielki domek na obrzeżach miasta. Budynek nie wygląda na mieszkalny, świeci pustkami, w oknach są kraty przywodzące na myśl dawny sklep spożywczy, a na posesji stoi ogromny, paskudny słup energetyczny. Choć początkowo kobiecie wydawało się, że sama wyremontuje wnętrze, okazało się to ponad jej możliwości finansowe. Dodatkowo pani Justyna zaczęła poważnie chorować, do strachu o to, gdzie zamieszkają, dołączył lęk o przyszłość. Wnętrze domu nadal zieje chłodem dziurawych ścian, nie ma kuchni ani łazienki. Mama i synek mieszkają w altanie w ogródku działkowym. Za remont zabiera się ekipa Artura Witkowskiego. A architekt Marta Kupczyk musi nie tylko zaprojektować nowy dom, ale znaleźć też sposób, by szpetny słup nie rzucał się tak bardzo w oczy.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Niespełna rok temu w wyniku powikłań po tragicznym wypadku samochodowym zmarła żona pana Zdzisława, jego wielka miłość, jego cały świat. Załamany ojciec dziewięciorga dzieci został z trójką najmłodszych w najsmutniejszym domu na świecie, w którym w każdej chwili wszyscy mogą się zaczadzić. Pan Zdzisław bardzo się stara, pracuje na dwie zmiany, wciąż mija się z dziećmi, ale nie jest w stanie samodzielnie stworzyć dla dzieciaków bezpiecznych warunków do życia. Piętnastoletni Patryk panicznie boi się, że ktoś dowie się, jak mieszkają i zabierze ich od taty. To, co zrobi ekipa programu „Nasz Nowy Dom” w niewielkiej warmińskiej wsi Miejska Wola, to nie tylko remont. To wyciągnięcie rodziny z przepaści i walka o to, by na ich twarzach pojawił się choć jeden uśmiech. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): Katarzyna Dowbor odwiedza Stary Karolinów, gdzie mieszka pani Ewa, samotnie wychowująca dwoje dzieci – ośmioletnią Oliwkę i czteroletniego Filipa. Kobieta odeszła od męża, który źle traktował ją i dzieci, nadużywał alkoholu. Wykupiła część domu, stara się zapewnić córce i synkowi jak najlepsze warunki. W przedsionku, w którym zamiast sufitu jest folia, urządziła kuchnię, pomieszczenia ogrzewa starymi piecykami. W domu nie ma łazienki ani toalety, jest zimno. Pani Ewa ukończyła liczne kursy, ale ze względu na częste choroby Filipa nie bardzo może podjąć stałą pracę. Bardzo chciałaby stworzyć dzieciom prawdziwy, ciepły dom. Pomogą jej w tym Martyna Kupczyk i Wiesiek Nowobilski z ekipą.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Gorlice to miasto we wschodniej Małopolsce. Niewielki domek na wzgórzu - na terenie, gdzie wydobywano ropę naftową - należy do pani Jadwigi i pana Stanisława. Małżeństwo jest rodziną zastępczą dla wnuka – dwunastoletniego Kuby. Niestety, rodzina nie mieszka we własnym domu, gdyż panujące warunki nie pozwalają na wychowywanie tam dziecka. Wynajmują maleńkie pomieszczenie mieszkalne, bo aby otrzymać prawo do wychowywania wnuka musieli mieć łazienkę. Wynajem obciąża budżet rodziny, ciasnota lokum nie pozwala Kubie i dziadkom na naukę i wypoczynek. Gdy ekipa programu przyjeżdża do ich domu, okazuje się, że trzeba tu zrobić wszystko: wymienić dach, doprowadzić bieżącą wodę, kanalizację, znaleźć sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Wojtek Strzelczyk i Artur Witkowski zabierają się do pracy a Katarzyna Dowbor zabiera rodzinę na wymarzone wakacje.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W niewielkim budynku wielorodzinnym w Ursusie jedno z mieszkań stoi puste, jest kompletnie zdewastowane. Chciałaby w nim zamieszkać pani Sylwia wraz synem Oliwierem, którego sama wychowuje. Zniszczone lokum to jej dom rodzinny, doprowadzony do ruiny przez ojca pani Sylwii - zmagającego się z alkoholizmem. Wnętrze jest w katastrofalnym stanie, bez prądu, bez ciepłej wody, z przerażającą łazienką i grzybem na ścianach. Kobieta zrobiła wszystko, by uratować ojca. Chciała, by Oliwier miał dziadka, by byli rodziną. Niestety, nie udało się. Dziś mama i syn wynajmują mieszkanie, co pochłania większość zarobków. Marzą, by wrócić do siebie, żyć bezpiecznie a Oliwier chciałby wreszcie mieć wymarzonego psa. Architekt Wojtek Strzelczyk z ekipą Wieśka Nowobilskiego mają naprawdę trudne zadania do wykonania na tej budowie. A Katarzyna Dowbor z przyjemnością pomoże podjąć pierwsze kroki do spełnienia marzenia o czworonogu.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W Jaroszewie Biskupim, w północnej części Mazowsza, mieszka pani Hanna z synem Łukaszem, synową Sabiną i sześcioletnią wnuczką Zuzią. Rodzina przeniosła się do niewielkiej wsi w poszukiwaniu spokoju. Niestety, pan Łukasz zachorował na stwardnienie rozsiane, a u pani Sabiny stwierdzono genetyczną chorobę prowadzącą do zwyrodnienia układu nerwowego. Kobieta nie porusza się już samodzielnie, ma kłopoty z mową. Pan Łukasz jest coraz słabszy, z trudem przychodzi mu pomoc żonie. Pani Hanna staje przed zadaniem wychowania małej Zuzi i opieki nad synem i synową. A wszystko to w domu całkowicie nieprzystosowanym do potrzeb rodziny, z niewygodną łazienką, dziurawym dachem, instalacją elektryczną zagrażającą życiu i piecem – kopciuchem wymagającym nieustannego dźwigania opału. Poważne zmiany wprowadzą tu Martyna Kupczyk i ekipa budowlana Przemka Oślaka.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Tym razem ekipa programu „Nasz Nowy Dom” odwiedzi Tychy. W spokojnej tyskiej dzielnicy, pod lasem, w części starego ceglanego domu mieszkają pani Lidia i jej wnuczka, trzynastoletnia Kornelia. Rodzice Kornelii nadużywali alkoholu. Po tym, jak dziewczynka została im odebrana i umieszczona w rodzinie zastępczej, dziadkowie wywalczyli prawo do opieki nad wnuczką. Kilka lat temu mąż pani Lidii zmarł i teraz ona sama wychowuje dziewczynkę. Kornelia jest cicha i skryta, mało mówi o sobie. Warunki życia kobiet są ciężkie. Dom wymaga remontu od dawna, pani Lidia sama naprawia podłogi, sufity, uszczelnia rozpadające się okna. Babcia z wnuczką mieszkają w jednym pokoju, nie ma mowy o prywatności i dobrych warunkach do nauki. Wszystko zmienia się, gdy do domu pani Lidii zagląda nowa sąsiadka, pani Marta, która widząc warunki życia babci i wnuczki, natychmiast postanawia zgłosić je do programu „Nasz Nowy Dom”.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Rodziny, które znalazły się w tragicznej sytuacji mieszkaniowej nie ze swojej winy, popadły w poważne problemy finansowe i żyją w ciężkich warunkach - teraz mają szansę na nowe życie! Mogą liczyć na konkretną pomoc. Ekipa nowego programu „Nasz nowy dom” - grupa projektantów i budowniczych, prawdziwych entuzjastów - przybywa na ratunek. Rodziny w potrzebie otrzymają swój nowy dom, który często jest impulsem do prawdziwej zmiany dotychczasowego życia. Zapraszamy na najnowszą edycję tego popularnego programu, który poprowadzi Elżbieta Romanowska. W pierwszym odcinku z premierowej serii: Pani Ania samotnie wychowuje trzynastoletniego Kacpra, który jest dzieckiem w spektrum autyzmu, wymagającym stałej opieki. Matka stara się zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, walcząc jednocześnie z odziedziczoną po swojej mamie chorobą nowotworową. Pani Ania przeszła trzy operacje, czeka ją kolejna. Stara się żyć normalnie, ale paraliżujący strach o przyszłość swoją i syna praktycznie to uniemożliwia. Ich mieszkanie w bloku na konińskim osiedlu od lat nie było remontowane. Popada w ruinę. Po mastektomii ręce pani Ani są niemal niesprawne, potrzebne jest dostosowanie łazienki do jej potrzeb. Do Konina przyjeżdża Ela Romanowska, która nie tylko przekaże rodzinie radosną wiadomość o remoncie, ale też dopilnuje, by ich mieszkanie było spełnieniem wszystkich marzeń.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W podlaskich Drahlach, w starym drewnianym domu żyją pan Krystian z żoną Anną i synkiem Kacperkiem. Wraz z rodziną mieszka ojciec pana Krystiana – Andrzej. Pięcioletni Kacperek cierpi na autyzm i epilepsję. Pan Krystian pracuje jako sanitariusz w szpitalu w pobliskiej Sokółce, większość dochodów rodzina przeznacza na leczenie i rehabilitację Kacpra. Dojazdy, leki, turnusy rehabilitacyjne – wszystko to całkowicie rujnuje budżet domowy. Pani Ania poświęca cały swój czas dziecku - Kacper nie może zostawać sam, ma tendencje do autoagresji. Dom rodziny nie jest kompletnie przystosowany do potrzeb chorego dziecka. Dziadek Andrzej jakiś czas temu wziął kredyt, by wymienić pokrycie dachu. Teraz ciężko pracuje, by kredyt spłacić. Niestety, sytuacja finansowa nie pozwala na załatwienie innych pilnych spraw – ocieplenie domu, przystosowanie łazienki, stworzenie przestrzeni bezpiecznej dla Kacpra. Dlatego w Drahlach pojawia się ekipa programu „Nasz Nowy Dom”.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Katarzyna Dowbor ponownie odwiedza Skierbieszów na Zamojszczyźnie. Tym razem ma dobre wieści dla pani Kasi i pana Jana, którzy wychowują dwie córki: Julię i Dominikę oraz sześcioletniego Marcela. Rodzina mieszka w tragicznych warunkach – wszyscy śpią w jednym pokoju, drugie pomieszczenie jest kuchnią i wszystkim innym – w domu nie ma łazienki ani toalety. Ogrzewanie stanowi stary piec kaflowy. Do rodziny należy jeszcze jedno pomieszczenie – nieogrzewane, wilgotne, zimą stoi nieużywane. Latem dziewczynki przenoszą się tam, by choć przez kilka miesięcy mieć swój własny kąt. Katarzyna Dowbor - wzruszona ciepłem i miłością, jakie wypełniają ten dom - przekazuje informację, że lada moment pojawią się w nim architekta Marta Kupczyk i Wiesław Nowobilski ze swoją ekipą budowlaną.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Stok to wieś leżąca nieopodal Ostrowi Mazowieckiej. W starym domu mieszka tu trzypokoleniowa rodzina kobiet. Babica – pani Wiesława, mama – Bogusława i córka Wiktoria. Pani Bogusia podjęła decyzję o samotnym wychowywaniu dziecka, bo mąż nie interesował się domem, obowiązkami ani swoją maleńką córeczką. Kobiety starają się związać koniec z końcem, ale nie może być mowy o remoncie domu, który jest w katastrofalnym stanie. Podłogi są w rozsypce, stąpanie po nich powoduje drgania, od których rusza się piec ogrzewający dom, a rura odprowadzająca spaliny rozszczelnia się i wypada ze ściany. Prowizoryczna toaleta zrobiona w korytarzu jest pomieszczeniem przechodnim, łazienki nie ma wcale. Przez liczne dziury i szpary do budynku wdziera się zimno i wilgoć. Katarzyna Dowbor oznajmia kobietom, że jadą na wakacje a ich domem zajmie się w tym czasie brygada Wieśka Nowobilskiego.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W maleńkim murowanym domku, składającym się z trzech pomieszczeń, mieszka pani Bernadeta z dziećmi: trzynastoletnim Kacprem i ośmioletnią Amelią oraz swoją mamą, Elżbietą. Pani Bernadeta rozstała się z mężem, który okłamywał ją i w tajemnicy zaciągał zobowiązania finansowe. Od chwili rozwodu mężczyzna nie odwiedza dzieci, nie interesuje się nimi. Kobieta pracuje jako kucharka, by utrzymać rodzinę i by zapewnić dzieciom możliwie dobre warunki. Niestety, ich dom nie jest bezpiecznym i zdrowym miejscem do życia. Przez dziurawy dach do wnętrza dostaje się woda, kuchnię urządzono w przedsionku, nie ma tu wentylacji ani ogrzewania. Schorowana pani Elżbieta pomaga córce, gotując obiady w tym lodowatym pomieszczeniu. Gdy jest sama w domu, dźwiga także drzewo do pieca. Łazienki nie ma wcale, a mama z dziećmi śpią w jednym pokoju. Brakuje miejsca do nauki i wypoczynku. Nowy dom zaprojektuje Martyna Kupczyk a remontu podejmuje się Artur Witkowski z ekipą.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W podwarszawskim Józefowie mieszka wyjątkowa rodzina. Pan Krzysztof, jego żona Iryna i ich szesnastoletnia córka, Ania. Pani Iryna pochodzi z polskiej rodziny, ale wychowała się na Ukrainie. Poznała męża, gdy wiele lat temu przyjechała do Polski pracować. Rodzina wiodła spokojne życie. Z wiekiem małżeństwo zaczęło podupadać na zdrowiu. Pan Krzysztof cierpi na choroby układu krążenia. Pani Iryna przeszła udar, cierpi też na poważną postać astmy. Gdy objawy choroby nasiliły się, okazało się, że dom, w którym mieszka rodzina, jest dla pani Iryny śmiertelnie niebezpieczny. Wilgoć, brak wentylacji i dym z pieca ogrzewającego ten budynek mieszkalny stanowią ogromne zagrożenie. Rodzina ma także kłopoty finansowe, bo niewydolny system ogrzewania pochłania wszystkie dochody. Architekt Maciek Pertkiewicz postanawia, że dom po remoncie nie tylko będzie ciepły i bezpieczny, ale będzie też tani w utrzymaniu. Po raz pierwszy do zakresu prac pięciodniowego remontu zostaje wpisany montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Rodzina będzie miała własny prąd!
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Zbigniew po śmierci żony samotnie wychowuje dwóch synów. Starszy, Bartek, cierpi na porażenie mózgowe. Młodszy, Mateusz, jest już samodzielny, uprawia karate i zaraża swoją pasją młodzież. Mateusz jest jedyną zdrową osobą w domu – pan Zbigniew porusza się na wózku, wiele lat temu uległ wypadkowi. Dom tej męskiej rodziny w ogóle nie odpowiada ich potrzebom. Wszyscy mieszkają w jednym pokoju. Ogrzewanie stanowi koza, wymagająca ciągłego dokładania opału, a łazienka jest utrapieniem dla pana Zbyszka. Ela Romanowska motywuje ekipę budowlaną Wieśka Nowobilskiego do ciężkiej pracy, a sama zabiera się za przygotowanie niespodzianki dla pana Zbyszka – pierwszej wystawy jego prac malarskich.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Na obrzeżach Radomia stoi niewielki budynek gospodarczy, który ma stać się domem dla pani Patrycji, pana Sławomira i ich dzieci – Ali i Kubusia. Alicja jest dzieckiem od urodzenia niewidzącym, choruje na epilepsję i zmaga się z szeregiem niepełnosprawności. Pan Sławek stara się własnymi siłami doprowadzić dom do takiego stanu, by dało się do niego wprowadzić. Na razie jest tylko toaleta i prowizoryczna kuchnia. Ogrzewanie budynku stanowi piec, z którego mocno czuć gaz. Ciągła walka o zdrowie Ali i brak środków na własne, dające poczucie bezpieczeństwa lokum, odbierają rodzinie nadzieję na poprawę losu. Sytuację zmienia wizyta Kasi Dowbor, która przekazuje dobrą wiadomość o remoncie. Sytuacja na budowie komplikuje się, bo szef ekipy Artur Witkowski zachorował i dowodzenie musiał przejąć jego brat, Adam.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Katarzyna opiekuje się swoją dwudziestotrzyletnią córką Marią, chorującą na czterokończynowe porażenie dziecięce i epilepsję. W domu mieszka także syn pani Kasi, Sebastian. Rodzina zajmuje stary garaż, przerobiony na pomieszczenie mieszkalne, które trudno nazwać domem. Warunki są dramatyczne. Z częściowo ocieplonej elewacji odpada styropian, dach przecieka, sufity opadają. Nie ma łazienki z prawdziwego zdarzenia, kompletnie nic nie jest przystosowane do osoby używającej wózka. Marysia wymaga opieki 24 godziny na dobę, więc nie ma mowy o tym, by pani Kasia podjęła pracę. Sebastian pracuje i pomaga mamie i finansowo, i w opiece nad siostrą, ale nawet wspólnymi siłami nie są w stanie przeprowadzić najmniejszego choćby remontu. Dlatego w Markach pojawia się Katarzyna Dowbor z Maćkiem Pertkiewiczem oraz Arturem Witkowskim i jego ekipą budowlaną.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Po śmierci mamy pani Marta zachorowała na ciężką depresję. Kobieta szukała ukojenia w jedzeniu i popadła w ciężką otyłość. Dziś walczy o siebie, jest po operacji zmniejszenia żołądka i schudła już 30 kilogramów. Chce być zdrowa dla swoich dzieci – Emilki (11 lat) i Hani (4 lata). W walce wspierają ją mąż Łukasz i wspaniała teściowa, Bożena. Rodzina mieszka w niewielkim mieszkaniu w Elblągu. Brakuje tu miejsca właściwie na wszystko. Instalacja elektryczna jest śmiertelnie niebezpieczna a ściany pokoju, w którym mieszkają dzieci, pokrywa grzyb. W łazience znajduje się gazowy piecyk, przez który pan Łukasz uległ zaczadzeniu i trafił do szpitala. Dziewczynki nie mają swojego miejsca do zabawy. Dla architekta Wojtka Strzelczyka rozlokowanie trzypokoleniowej rodziny na tak niewielkiej przestrzeni będzie ogromnym wyzwaniem.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Adamowo-Osiedle to mała wieś na Żuławach, tuż przy trasie łączącej Gdańsk z Warszawą. Na parterze małego domku mieszka pięcioosobowa rodzina. Małżeństwo – pani Beata i pan Ireneusz oraz troje ich dzieci - szesnastoletnia Marika, dziesięcioletni Karol i siedmioletni Wiktor. Pan Ireneusz kilka lat temu uległ wypadkowi, mimo wysiłków lekarzy musiał poddać się amputacji nogi. Z tego powodu nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem, gotuje, uprawia ogródek. Rodzinę utrzymuje pani Beata, pracując w pobliskiej fabryce. Cała rodzina gnieździ się w jednym pomieszczeniu. Ciasnota nie pozwala panu Irkowi poruszać się po domu o kulach. Nie ma miejsca do odpoczynku dla pani Beaty, która wraca z pracy po ciężkim dniu. Dzieci nie mają, się gdzie uczyć. Nie każdy ma osobne łóżko. W budynku brakuje łazienki, która jest największym marzeniem rodziny. Na domiar złego, stary dach pokryty jest szkodliwym, rozsypującym się eternitem. Katarzyna Dowbor zabiera rodzinę na wakacje, a Maciek Pertkiewicz i Wiesiek Nowobilski rozpoczynają remont.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W tym odcinku programu „Nasz Nowy Dom” pośpieszymy z pomocą pani Elżbiecie, która samotnie wychowuje dwunastoletniego wnuka Eryka. Kilka lat temu mama chłopca zmarła nagle z powodu tętniaka. Zrozpaczona pani Elżbieta rozpoczęła starania, by stać się rodziną zastępczą dla wnuka. Niestety, w ich domu nie było wody ani kanalizacji. Z pomocą życzliwych osób udało się uzyskać mieszkanie służbowe. Dziś pani Elżbieta jest już na emeryturze, rodzina musi opuścić służbowe lokum i wrócić do domu, w którym nie może wychowywać się chłopiec. Nie ma tu wody, łazienki ani toalety. Instalacja elektryczna jest stara i grozi pożarem. Dom jest nieocieplony i nie ma porządnego ogrzewania. Babcia boi się, że ze względu na zły stan domu wnuk trafi do domu dziecka. Ekipa „Naszego Nowego Domu” poruszona historią tej rodziny natychmiast zabiera się do pracy. Martyna i Wiesiek stają przed ogromnym wyzwaniem.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Dominika wychowała się w domu dziecka, do którego trafiła, gdy jej ojciec odebrał życie matce i sobie na oczach dziewczynki i rodzeństwa. Po latach nieudanych prób założenia własnej rodziny, kobieta samotnie wychowuje troje małych dzieci: Kacpra, Julitę i Igora, pracuje i wynajmuje mieszkanie. Jedyną osobą, która wspierała Dominikę przez lata, była jej mieszkająca za granicą matka chrzestna. To właśnie dzięki jej ogromnej pomocy pani Dominika stała się właścicielką starego domu w niewielkiej wsi nieopodal Białej Podlaskiej. Ekipa programu zmierzy się z wyzwaniem, jakim jest wymiana dachu, postawienie od nowa przybudówki, wykopanie szamba i stworzenie wszystkich instalacji. Architektka Martyna Kupczyk musi w maleńkim domu znaleźć przestrzeń dla całej rodziny. A wszystko to w ciągu 5 dni, w niesprzyjających, zimowych warunkach.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Jabłońskie to położona pod lasem wieś, nieopodal Augustowa. Pan Ryszard prowadzi tu niewielkie, zubożałe gospodarstwo i samotnie wychowuje dwoje dzieci – Kasię i Sebastiana. Matka rodzeństwa odeszła wiele lat temu, potem zmarła, w wychowaniu dzieci bardzo pomagała babcia. Gdy jej zabrakło, mężczyzna musiał wszystkiemu podołać sam. Mimo wysiłków, ze skromnych dochodów nie udało się nigdy wyremontować starego domu rodziny. Choć drewniany budynek i otaczające go zabudowania gospodarskie wyglądają malowniczo, to życie w tych realiach jest bardzo trudne. Elewacja domu po prostu się rozpada, stary piec nie jest w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń, wilgoć i chłód dają się we znaki przez większą część roku. Kasia i Sebastian dzielą jeden pokój. Kierownik ekipy budowlanej – Wiesław Nowobilski, który lubi remontować drewniane domy, podejmuje wyzwanie i zabiera się za remont według projektu architekta Maćka Pertkiewicza.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W wyniku konfliktu rodzinnego pani Urszula i jej niepełnosprawna, 29-letnia córka Ewa z dnia na dzień straciły dach nad głową. Zdesperowana kobieta zamieszkała z córką w pustostanie po rodzicach. Budynek trudno nazwać domem. Zimne i wilgotne pokoje nie mają żadnego ogrzewania. Pomieszczenie, które ma być łazienką, wyposażone jest w prowizoryczny brodzik, do którego Ewa nie jest w stanie wejść, i nieczynny sedes. Nie działa kanalizacja, woda jest tylko zimna. Drobna pani Ula z chorym kręgosłupem dźwiga gotowaną w garnkach wodę, by myć córkę w misce. Kobietę paraliżuje strach na myśl o zbliżającej się zimie. W tym budynku jej nie przetrwają. Ekipa programu nie tylko zajmie się domem, ale też postara się spełnić marzenia Ewy. Architekt Martyna Kupczyk sprawi, że wnętrza będą bajkowe, a dzięki instalacji fotowoltaicznej dom będzie ciepły i tani w utrzymaniu.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Dom pani Wandy i trojga jej dzieci jest w katastrofalnym stanie. Potwornie zagrzybione i okopcone sadzą ściany przerażają, wilgotne podłogi zapadają się, nie ma łazienki ani toalety. Rodzina niedawno zatruła się tlenkiem węgla w dymiącego pieca, uratowano ich cudem. Siedmioletnia Oliwka i jej bracia Wiktor i Adam są pogodnymi, otwartymi dziećmi kochającymi zwierzęta. Ich dzieciństwo nie przypomina jednak życia innych dzieci. Nie mają miejsca do nauki, nie mają bezpiecznego ciepłego domu. Mimo starań matki, sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Ekipa programu zabiera się do pracy. Architekt Maciek Pertkiewicz decyduje, że część domu, w której mieszka rodzina, w ogóle nie nadaje się do remontu i postanawia zaadaptować inne pomieszczenia. Wiesław Nowobilski i jego drużyna budowlana mają naprawdę bardzo dużo pracy.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W świętokrzyskim Jeleniowie mieszka pani Ewa z córką Eweliną i wnukami: Marcelem i Amelką. W ostatnich latach życie rodziny było pasmem tragicznych zdarzeń. U pani Ewy późno zdiagnozowano nowotwór, kobieta jest już po operacji i chemioterapii, ale leczenie trwa. W czasie terapii, pod nieobecność pani Ewy, były mąż pani Eweliny znęcał się nad nią i dziećmi. Podczas jednej z awantur kobiecie pomogła sąsiadka i ten impuls dał Ewelinie siłę do podjęcia walki o siebie i dzieci. Dzisiaj męża już nie ma, pani Ewa wróciła do domu i kobiety wspólnie budują życie od nowa. Pomaga im druga córka pani Ewy – Karolina, która nie mogąc znieść, że najbliżsi mieszkają w fatalnych warunkach, zgłosiła rodzinę do programu „Nasz Nowy Dom”. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): Pani Kasia samotnie wychowywała syna Patryka, chorego na niezwykle rzadką chorobę spowodowaną mutacją genu. Kilka lat temu kobieta poznała pana Arkadiusza, który pokochał ją i zdecydował się wychowywać Patryka jak własne dziecko. Na świat przyszedł także wspólny synek pary – Franek. Pan Arek jest osobą zaradną, stara się pracować, ale są to głównie prace dorywcze, bo choroba Patryka wymaga częstej obecności ojca w domu. Większość dochodów rodziny pochłania rehabilitacja Patryka, bo tylko ona może zatrzymać postęp śmiertelnej choroby. Największym problemem domu, w którym mieszkają, jest łazienka, całkowicie niedostępne dla osoby z niepełnosprawnością. Rodzice myją chłopca w misce, od czasu do czasu noszą go do wanny, ale Patrzyk ma już 19 lat i co raz trudniej jest sprostać temu wyzwaniu. Choć pan Arek stara się i bardzo dba o dom, rodziny zwyczajnie nie stać na remont z prawdziwego zdarzenia. Gdy pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, marzenia, nie tylko te związane z domem, zaczynają się spełniać.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Agnieszka jako najstarsza z licznego rodzeństwa bardzo szybko odeszła z domu rodzinnego, zamieszkała z babcią, którą się opiekowała, a później odziedziczyła po niej stary drewniany dom. Marzyła o własnej rodzinie, ślubie, dzieciach. Niestety, mężczyzna, z którym się związała, uzależnił się od alkoholu. Sytuacja stawała się dramatyczna i pani Agnieszka postanowiła, że dla dobra ich dwóch małych synków – Bartka i Mateusza będzie wychowywała dzieci sama. Podjęła wiele starań, żeby doprowadzić dom do takiego stanu, by mogli czuć się w nim bezpiecznie. Nadal nie ma tam jednak łazienki, a jedyne źródło ogrzewania stanowi stary piec, który potwornie dymi. Przedmioty w mieszkaniu pokryte są sadzą, nawet te w szafkach. Chłopcy nie mają swojego pokoju, śpią z mamą. Katarzyna Dowbor postanawia pomóc pani Agnieszce, odzyskać wiarę we własne siły, a Martyna Kupczyk i Artur Witkowski zmieniają ich dom w mały raj na ziemi.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pięcioosobowa rodzina: pani Magda i pan Sławomir oraz ich dzieci – Emilka, Eliza i kilkumiesięczna Laura, mieszkała na poddaszu starego drewnianego domu w Józefowie. Gdy Laura miała zaledwie kilka tygodni, w nocy w mieszkaniu wybuchł pożar. Dym zauważyła dziewięcioletnia Emilka i to ona obudziła mamę i uratowała całą rodzinę. Niestety, nie udało się ocalić niczego ze spalonego wnętrza. Rodzina straciła dorobek życia, po prostu wszystko - meble, sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki, książki. Obecnie mieszkają wszyscy w maleńkim, jednopokojowym lokum mamy pani Magdy, która przyjęła ich do siebie. Ekipa programu musi poradzić sobie z pokrytymi sadzą spalonymi wnętrzami, od nowa zbudować to, na co rodzina pracowała wiele lat. Nowy dom musi być ciepły, przytulny i przede wszystkim bezpieczny.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W podkrakowskim Miechowie mieszka pani Halina, energiczna i uśmiechnięta. Codziennie opiekuje się wnukami. Mateusz ma 13 lat a Marek – 27 i jest osobą z niepełnosprawnością. Córka pani Haliny, mama chłopców, chorowała na nowotwór mózgu, zmarła, kilka lat później zmarł też ich ojciec. Dzielna babcia została sama z dwoma chłopcami w domu, który kompletnie nie nadaje się do zamieszkania. Przez dziurawe ściany wdziera się chłód, niekiedy pojawiają się też gryzonie. Dach przecieka, a liczne schody uniemożliwiają Markowi normalne funkcjonowanie. Ekipa programu „Nasz nowy dom” musi zmierzyć się nie tylko z remontem, ale także z wyjątkowo niesprzyjającą pogodą.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Aneta nie słyszy od urodzenia. W codziennym funkcjonowaniu i załatwianiu spraw urzędowych pomaga jej nastoletnia córka, którą samotnie wychowuje. Kobiety żyją bardzo skromnie w starym, potwornie zawilgoconym mieszkaniu na parterze wielorodzinnego budynku. Grzyb i woda są dosłownie wszędzie. Piec, który ogrzewa pomieszczenia, stary i niesprawny, wymaga ciągłego nadzoru. Pani Aneta zagląda do niego co godzinę, w okresie grzewczym jest uwięziona w domu. Kamila marzy o fajnym pokoju nastolatki i o łazience, w której będzie ciepło i ładnie. Niestety, przy skromnych dochodach rodzina nie może nawet marzyć o remoncie. Na szczęście, w Opatówcu pojawia się Katarzyna Dowbor, tym razem w towarzystwie tłumaczki Polskiego Języka Migowego.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Dwa miesiące temu pani Maryla zabrała swojego synka Igora oraz schorowaną mamę Krystynę i uciekła od znęcającego się nad rodziną partnera. Znaleźli schronienie w starym drewnianym domu po dziadkach. Niestety, nawet latem dom nie daje poczucia bezpieczeństwa. Dach i ściany są dziurawe, nie ma łazienki ani kanalizacji. Okna, choć nieszczelne, nie dają się otworzyć. Jeden mały piecyk nie daje ciepła. Dializowana pani Krystyna nie ma warunków, w jakich powinna wypoczywać. Igor, który chodzi już do szkoły, dzieli z mamą pokój i rozkładaną kanapę. Wizyta Katarzyny Dowbor napełnia rodzinę szczęściem, jednak po przybyciu ekipy budowlanej okazuje się, że kompletnie spróchniały budynek nie nadaje się do remontu. Kierownik ekipy budowlanej, Artur Witkowski i architekt Wojciech Strzelczyk stają przed problemem, jakiego nie było jeszcze w wieloletniej historii tego programu.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Sylwester jest samotnym ojcem. Mama Emila i Lenki nadużywała alkoholu i nie interesowała się dziećmi. Podczas gdy mężczyzna pracował w innym mieście, by utrzymać rodzinę, kobieta zostawiała dzieci same w domu. Rodzeństwo było dramatycznie zaniedbane. Pan Sylwester podjął decyzję o uporządkowaniu swojego życia i walce o samodzielną opiekę nad dziećmi. Dziś żyją już spokojnie, jednak ich dom pozostawia wiele do życzenia. Rodzina śpi w jednym małym pokoju a oprócz tego ma do dyspozycji jedynie kuchnię. Nie ma łazienki ani porządnego ogrzewania. Najwyższy czas, by dzieciaki spotkało wreszcie coś dobrego – ich domem zajmą się architekt Martyna Kupczyk i kierownik Wiesław Nowobilski z ekipą budowlaną, a w tym czasie Kasia Dowbor zorganizuje rodzinie najwspanialsze wakacje.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Danuta jest rodziną zastępczą dla swoich wnuków: Patryka i Wojtka. Matka chłopców odeszła i założyła nową rodzinę, ojciec jest uzależniony od alkoholu. Mimo trudności, uśmiechnięta babcia zastępuje wnukom oboje rodziców. Do niedawna jeszcze pani Danuta pracowała po kilkanaście godzin dziennie, odkładając każdy grosz na remont starego domu. Wzięła też kredyt. Udało się wymienić pokrycie dachu, do domu doprowadzona jest woda. Wciąż jednak rodzina musi sobie radzić bez łazienki i kanalizacji. Wilgoć i chłód panują we wszystkich pomieszczeniach, bo dom ogrzewają tylko dwie niewielkie kozy. Najwyższy czas, by dzielną babcię wyręczyła ekipa programu „Nasz Nowy Dom”. Gościem specjalnym tego odcinka będzie Alicja Majewska.
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W łódzkiej dzielnicy Bałuty, w połowie domu z czerwonej cegły mieszka pani Ania, która sama wychowuje wnuczkę Gabrysię. Córka pani Ani, mama Gabrysi, zmarła kilka miesięcy temu z powodu nowotworu żołądka. Wcześniej zmarł partner pani Ani. Kobieta została na świecie zupełnie sama, z długami i jednym jedynym celem: wychować wnuczkę. Dom, w którym mieszka rodzina, jest w dramatycznym stanie. Używany jest tylko jeden pokój, w drugim dwie ściany pokryte są potwornym grzybem, spowodowanym całkowitym brakiem rynien. Woda wsiąka w ściany jak w gąbkę. Babcia i wnuczka zmuszone są spać w jednym łóżku. Ogrzewanie domu zapewnia stary piec - „śmieciuch”, ulokowany w głębokiej piwnicy. Pani Ania nosi węgiel i wdycha pył, który rujnuje jej zdrowie. Sytuacja rodziny jest beznadziejna i nie mam szans na jakąkolwiek poprawę.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W Nowej Wsi, w domu pod lasem mieszka wielopokoleniowa rodzina: pani Dorota z mężem Andrzejem, jej córka Marta i zięć Damian oraz wnuki - Amelka i Aleksander. Mały Olek cierpi na rozszczep kręgosłupa, porusza się na wózku. Dom dziadków, choć pełen miłości i ciepła, nie jest dla chłopca miejscem przyjaznym. Liczne progi i zarwania podłóg uniemożliwiają przemieszczanie się. Nikt z rodziny nie ma prywatności, miejsca do wypoczynku ani nauki. Co więcej, inni członkowie rodziny także borykają się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Dramatem dla wszystkich jest brak łazienki. Ekipę tego programu czeka bardzo trudny remont, na zewnątrz pada śnieg a w środku brakuje przestrzeni. Dodatkowo, architekt Maciek Pertkiewicz będzie się starał spełnić marzenie dwóch pań w tym domu, by każda z nich miała swoją własną, oddzielną kuchnię.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Nieledew to niewielka wieś nieopodal Hrubieszowa. W starym budynku, na pierwszym piętrze mieszka pani Aneta z dziećmi: Karolem, Zuzią i maleńką Elżbietką. Po latach destrukcyjnego związku z uzależnionym od alkoholu mężczyzną kobieta postanowiła zawalczyć o normalne życie dla siebie i swoich dzieci. Marzy o podjęciu pracy, o stworzeniu normalnego domu. Warunki, w których mieszkają, są złe. W szafie w przedpokoju stoi piec ogrzewający wnętrza, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla mieszkańców. W pokojach są dziurawe podłogi, na ścianach pojawił się grzyb. Podczas gdy Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski zajmują się remontem, Katarzyna Dowbor zabiera rodzinę na wakacje. Wszyscy odpoczną a pani Aneta otrzyma też pomoc w rozpoczęciu pracy w wymarzonym zawodzie.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Halina jest rodziną zastępczą dla swoich wnuków – siedmioletniej Julii i dziewięcioletniego Patryka. Kobieta wiele lat walczyła o to, żeby jej córka leczyła się z choroby alkoholowej. Gdy sytuacja stała się dramatyczna, sądownie przejęła opiekę nad wnukami. Niestety cała rodzina mieszka w jednym budynku z nadużywającymi alkoholu innymi członkami rodziny. Pani Halina chcąc chronić dzieci, za niewielką kwotę kupiła stary drewniany dom w sąsiedniej wsi. Gdy jednak próbowała się do niego wprowadzić okazało się, ze stan budynku na to nie pozwala. Ściany i podłogi po prostu gniją, instalacja elektryczna nie działa, a koszt zrobienia łazienki przekracza możliwości finansowe kobiety. Jeśli dzieci natychmiast nie zamieszkają w bezpiecznym miejscu, zostaną odebrane babci.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Garbacz to mała wieś w województwie świętokrzyskim. Mieszka tu pani Kasia, która samotnie wychowuje dwie córeczki - Magdę i Maję oraz opiekuje się swoją babcią, Haliną. Pani Halina wiele lat temu doznała udaru, ma poważne problemy z poruszaniem się. W domu kobiet nie ma wody ani kanalizacji. Mycie, pranie i zmywanie odbywa się w miskach. Katarzyna Dowbor jest poruszona dramatem młodej mamy, która codziennie przynosi ze studni kilkadziesiąt litrów wody. Dziewczynki nie mają swojego pokoju, a ich prababcia śpi w kuchni. Dom ogrzewa zaledwie jedna koza, o którą łatwo mogą poparzyć się dzieci. Remontu wymaga właściwie wszystko. Do akcji wkraczają Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Mieszkanie w bloku w Górze Kalwarii zajmuje pani Magda, która wychowuje swojego wnuka Kordiana. Kobieta, mimo bardzo słabego zdrowia, wciąż pracuje zawodowo, pomagając osobom starszym. Pasją zaraziła wnuka, Kordian jest wolontariuszem i stara się wspierać potrzebujących. Babcia i wnuk mają wspólne marzenie – pragną, by z ich mieszkania zniknął wszechobecny grzyb, który rujnuje zdrowie i sprawia masę kłopotów. Problemem jest też ciasna łazienka z wanną, z której pani Magdzie coraz trudniej korzystać. Do akcji wkracza ekipa budowlana Przemka Oślaka. Architekt Martyna Kupczyk projektuje zupełnie nowe wnętrza, a Ela Romanowska postara się, by wszystkie marzenia rodziny zostały spełnione.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Anna jest wdową, sama wychowuje synów – czternastoletniego Dawida i dwunastoletniego Kacpra. Kilka lat temu rodzinę dotknęła niewyobrażalna tragedia - tata chłopców odebrał sobie życie po tym, jak dowiedział się, że choruje na nowotwór. Rodzina nigdy nie podniosła się po tym ciosie. Po śmierci męża pani Ania musiała wyprowadzić się od teściów i przeniosła się do swojego domu rodzinnego, gdzie łączne mieszka 11 osób. Nikt nie ma własnej przestrzeni, chłopcy śpią we wspólnych łóżkach. Wielkim wysiłkiem całej rodziny udało się kupić stary, zniszczony dom dla pani Ani i chłopców, a ojciec kobiety stara się go wyremontować. Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” poruszona dramatyczną historią wyrusza z pomocą, by jak najszybciej rodzinę spotkało w końcu coś dobrego.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Boczki Chełmońskie to wieś nieopodal Łowicza. Pani Beata mieszka tu z dwunastoletnim synem Dawidem. Tata Dawida zmarł niedawno, chorował na nowotwór. Rodzina walczyła o niego do końca, pani Beata zbierała pieniądze na specjalny lek, ale nie udało się jej zgromadzić pieniędzy na czas. Pogrążeni w żałobie mama i syn mieszkają w złych warunkach, bez kuchni z prawdziwego zdarzenia, z instalacją elektryczną realnie zagrażającą życiu domowników. Dawid, który marzy o karierze kucharza, nie ma miejsca do nauki, a jego pokój niczym nie przypomina pokoi rówieśników. Katarzyna Dowbor chce pokazać Dawidowi, że jego kucharskie marzenia mogą się spełnić, a przy okazji odkrywa też, że pani Beata ma talent, który pozwoli jej zarabiać, mimo złego staniu zdrowia. Ekipa programu nie tylko zmieni warunki mieszkaniowe rodziny, ale pomoże w rozpoczęciu nowego życia.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Na Podkarpaciu, w górzystej wsi, na szczycie stromego zbocza stoi drewniany domek. Trudno tam dotrzeć, droga jest stroma i gliniasta. W domku bez łazienki i kanalizacji mieszkają mama i córka – pani Jadwiga i jedenastoletnia Martyna. Dzielą jedno łóżko. Do niedawna ich życie było koszmarem, mąż pani był agresywnym alkoholikiem. Kobieta znalazła jednak siłę, by uciec wraz córką, przeprowadzić niezbędne formalności i doprowadzić do eksmisji męża. Nowe życie jest o wiele radośniejsze, ale wciąż trudne ze względu na warunki w domu. W Dąbrówce Starzeńskiej pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, by przeprowadzić ekstremalnie trudny remont. Samochody dostawcze toną w błocie i glinie a czas biegnie nieubłaganie.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): We wsi nieopodal Krosna żyje barwa i gwarna rodzina. Mama - pani Barbara i jej dzieci: Gabriela, Michał i dziesięcioletnia Kasia. Pani Barbara rozwiodła się niedawno z mężem alkoholikiem, bardzo chciała, by jej dzieci miały spokojny, bezpieczny dom. Michał uczy się i pracuje jako barber, pani Basia zajmuje się Gabrielą, która choruje psychicznie i potrzebuje stałej opieki mamy. Maleńki domek rodziny nie daje im przestrzeni koniecznej do nauki czy wypoczynku, niebezpieczne ogrzewanie zagraża ich życiu. Łazienka jest prowizoryczna i nie spełnia swojej funkcji. Nowy dom tej rodziny zaprojektuje Maciek Pertkiewicz, a przeprowadzenia remontu podejmie się ekipa Wieśka Nowobilskiego. Czy sprostają wyzwaniu?
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Sowia Wola to niewielka miejscowość na skraju Puszczy Kampinoskiej. W domu powstałym z części budynku gospodarczego mieszka tu rodzeństwo: Klaudia i jej bracia bliźniacy - Dawid i Wiktor. Opiekuje się nimi babcia, pani Barbara. Nastolatkowie są pod opieką babci, odkąd kilka miesięcy temu zmarła ich mama. Odeszła zaledwie miesiąc po tym, jak dowiedziała się, że choruje na glejaka. Dzieciaki starają się uporać z tragedią. Klaudia uczy się pilnie, by zdać maturę i studiować. Chłopcy trenują piłkę nożną, również uczą się. Ich dom nie jest jednak przyjaznym miejscem do rozwoju. Pomieszczenia ogrzewa jeden niewielki piecyk, zimą trzeba spać pod kilkoma kołdrami. Nie ma łazienki, toaleta jest na zewnątrz - w pomieszczeniu gospodarczym. Klaudia śpi w przechodnim pokoju. Dach budynku pokrywa zniszczony, śmiertelnie niebezpieczny eternit.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Andżelika i Dominik są parą od wielu lat. Mają dwie córeczki - Julkę i Adę. W prezencie od rodziców otrzymali połowę ich niewielkiego domu do wykończenia. Narzeczeni marzyli o ślubie, planowali piękną przyszłość. Wszystko przerwał wypadek, Dominik upadł w pracy niefortunnie a jego głowę przygniotła maszyna. Lekarze nie dawali szans na przeżycie. Zgnieciony płat mózgu, uszkodzony nerw wzrokowy, to tylko niektóre z obrażeń. Dominik cudem wrócił do rodziny, ale nie jest w stanie pracować. Wszystkie marzenia przepadły. Rodzina mieszka w maleńkim pokoiku u rodziców. Nie mają nadziei na zmianę. Dopóki do ich drzwi nie zastuka Katarzyna Dowbor.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Mirosława i pan Ryszard są rodziną zastępczą dla swoich wnuczek – Amelki i Anity. Rodzice dziewczynek zmarli, jedno po drugim, oboje chorowali na nowotwory. Dziewczynki wraz z dziadkami zamieszkały u wujka. Nie są w stanie przebywać w swoim własnym, rodzinnym domu, bo wszystko przypomina im o tragedii. Ekipa programu musi zmienić to miejsce całkowicie, stworzyć łazienkę, której brakuje, wymienić dziurawe pokrycie dachu. Martyna ma też specjalną misję – musi powstać klimatyczna sypialnia dla Pani Mirosławy i pana Ryszarda, którzy obchodzą właśnie pięćdziesiątą rocznicę ślubu.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Cecylia jest prababcią jedenastoletniej Emilki. Matka dziewczynki zostawiła ją, wyprowadzając się do innego miasta. Ojciec, z którym Emilka miała świetny kontakt, zmarł. Prababcia z prawnuczką zajmują mieszkanie socjalne na czwartym piętrze, pani Cecylia jest po dwóch zawałach i pokonywanie schodów stanowi poważne zagrożenie dla jej zdrowia i życia. Emilka odziedziczyła po tacie niewielkie mieszkanie w bloku na parterze. W tej chwili pani Cecylia zmuszona jest utrzymywać oba lokale, co rujnuje budżet rodziny. Marzą, by wprowadzić się do małego, tańszego lokum, ale na razie nie nadaje się ono do zamieszkania. Rodzina zastępcza, jaką stanowi prababcia, musi zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia i nauki, a w kawalerce ze starą zniszczoną kuchnią i grożącą pożarem instalacją elektryczną nie jest to możliwe. Ekipa programu staje przed wyzwaniem, jakim jest zmieszczenie dwóch pokoi, kuchni i łazienki na 27 metrach kwadratowych.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Targowa Górka to niewielka wieś w Wielkopolsce. Pieszka tu pan Paweł z córką Jagodą i swoim ojcem – Bogdanem. Obaj panowie są wdowcami, mama Jagody zmarła niedawno, pozostawiając nastoletnią córkę w rozpaczy, a ojciec i dziadek, mimo najlepszych chęci, nie bardzo potrafią ją pocieszyć. Dom rodziny kompletnie nie nadaje się do zamieszkania przez trzy pokolenia. Żadne z przechodnich pomieszczeń nie pełni jakieś konkretnej funkcji, nikt nie ma swojego pokoju ani prywatności. Jagoda, jak każda nastolatka, marzy o własnym azylu, pan Paweł pracuje jako kierowca i powinien się wysypiać, ale dzieli pokój z ojcem. Pan Bogdan lubi oglądać w spokoju telewizję, poza tym prowadzi dom, gotuje dla wszystkich, chciałby potem odpocząć. Nie bardzo ma gdzie. Tragiczna łazienka i niebezpieczny piec grzewczy dopełniają tylko smutnego obrazu. Najwyższy czas wnieść do tego domu trochę radości, tym razem będzie to o tyle trudne, że Kasia Dowbor utknęła w domu z powodu choroby.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Podłęż to rolnicza wieś nieopodal Puław. Pani Janina z ośmioletnim wnuczkiem Robertem mieszkają tu w części budynku gospodarczego, zaadaptowanej na dom. Rodzice Roberta zaniedbywali chłopca, pani Janina walczyła, by córka wróciła na dobrą drogę, zmieniła się, ale bez skutku. Postanowiła ratować wnuka, zabrała go do siebie i stoczyła długą batalię o to, by stać się jego prawnym opiekunem. Sama wcześniej chorowała na złośliwy nowotwór i wierzy, że dostała drugie życie, by wychować wnuka. W ich domu panuje przenikliwy chłód, sufity pokryte są grzybem, tylko jeden pokój nadaje się do zamieszkania. Łazienka znajduje się w piwnicy i jest dramatycznie zawilgocona. Do akcji wkraczają Wojtek Strzelczyk i Artur Witkowski z ekipą budowlaną, a Katarzyna Dowbor zadba, by rodzina nie nudziła się na wakacjach.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W połowie domu w Rosanowie, nieopodal Łodzi, mieszka trzypokoleniowa rodzina. Dziadek – pan Jerzy, który przyjął pod swój dach wnuczkę Sylwię i jej córeczkę, swoją prawnuczkę, Alicję. Pani Sylwia dorastała w domu pełnym przemocy, ojciec alkoholik zamienił życie jej i jej mamy w piekło. Jako osoba dorosła przeszła terapię i stara się stworzyć córce dom, jakiego sama nie miała. Niestety, warunki życia rodziny są naprawdę dramatyczne. Choć ekipa programu przez lata widziała już nie jedno, stan mokrego, zagrzybionego budynku przeraża Maćka Pertkiewicza i Wiesława Nowobilskiego, którym przyjdzie zmierzyć się z wezwaniem, jakim jest zapewnienie rodzinie godnych warunków życia.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Stasin to wioska leżąca tak blisko Lublina, że na horyzoncie widać już miejskie blokowiska. Jednak dom mieszkającej tu rodziny nie przypomina miejskich apartamentów. Pani Kasia z nastoletnimi dziećmi – Natanielem, Łucją i Zuzanną – mieszkają w domu bez łazienki, ogrzewanym kaflową kuchnią. Do dyspozycji mają dwa pomieszczenia, które muszą spełniać wszystkie funkcje normalnego domu. Dzieci nie mają przestrzeni do rozwoju swoich wyjątkowych pasji, a zmagający się z Zespołem Aspargera Nataniel dramatycznie potrzebuje własnej, prywatnej przestrzeni. Za zmiany w życiu tej rodziny zabiera się ekipa w składzie: Ela Romanowska, Marta Kołdej i Przemek Oślak z brygadą.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Dom pani Ewy i jej dzieci – Magdy i Radka do niedawna pełen był przemocy. Awantury nie pozwalały Magdzie skupić się na nauce. Niepełnosprawny intelektualnie Radek nie miał warunków do rozwoju. Pani Ewa zawalczyła o przyszłość swoich dzieci, rozwiodła się i stara się zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki. Marta uczy się w szkole rolniczej, chce prowadzić własne gospodarstwo. Radek kocha zwierzęta, w domu są dwa psy i kot. Niestety, rodzina żyje bez łazienki, w pokojach ogrzewanych niebezpiecznymi „kozami”. Chociaż z zewnątrz ten budynek mieszkalny jest zadbany, w środku toczy się trudne życie, a rodzina nie jest bezpieczna. Zmiany w ich domu zwiastuje wizyta Katarzyny Dowbor.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Miejscem akcji tego odcinka będzie Bielsko-Biała. Pani Anna z mężem Andrzejem wychowują dwóch synów – jedenastoletniego Jakuba i siedmioletniego Michała. Michał cierpi na autyzm, dzięki ciężkiej pracy mamy i specjalistów jest komunikatywny i rozwija się. Wymaga jednak stałej opieki i uwagi. Największym zmartwieniem rodziny jest stan zdrowia pana Andrzeja. Dopiero niedawno lekarze odkryli, że mężczyzna urodził się bez tarczycy. Z tego powodu inne organy nie funkcjonowały prawidłowo i doszło do poważnych uszkodzeń. Pan Andrzej przeszedł operację wszczepienia bypassów. Mężczyzna pracuje, ale nie ma mowy o samodzielnym remontowaniu domu. A warunki życia rodziny wymagają natychmiastowej interwencji fachowców. Rodzina nie ma łazienki, wszyscy śpią w jednym pokoju, kuchnia jest w tragicznym stanie. Z tym wszystkim zmierzy się ekipa Przemka Oślaka, nowy dom zaprojektuje Maciek Pertkiewicz a Katarzyna Dowbor zadba, by rodzina miała wakacje z prawdziwego zdarzenia.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Bożena, po ciężkim dzieciństwie z przemocowym ojcem alkoholikiem, chciała dla siebie lepszego życia. Niestety, jej mąż przez lata nadużywał alkoholu. Dzieci wstydziły się za niego, gdy codziennie wracając ze szkoły widziały go pijanego pod sklepem. Mężczyzna kilka lat temu zmarł na nowotwór. Od tego czasu pani Bożena ciężko pracuje na utrzymanie rodziny. Pomaga jej dorosły syn Tomek, który robi wszystko, żeby zastąpić młodszemu bratu ojca. Warunki w ich domu są tragiczne – wszechobecna wilgoć i grzyb na ścianach poważnie zagraża ich zdrowiu. W ciągu pięciu dni, które ekipa programu „Nasz Nowy Dom” spędzi w Raciszynie, spełni się więcej niż jedno marzenie domowników! Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): W tym odcinku odwiedzimy Gołkowice Górne, malowniczą górską wieś w dolinie Dunajca. W stojącym tu tradycyjnym drewnianym domu po dziadkach chciałaby zamieszkać pani Maria z córkami: Nikolą i Niną. Pani Maria wychowuje córki sama. W trakcie rozwodu starsza córka, Nikola zachorowała na białaczkę. Po długim i wyczerpującym leczeniu dziewczynka wymagała dobrych warunków mieszkaniowych. Pani Maria wystarała się o mieszkanie socjalne, jednak rodzina musi je opuścić w najbliższych miesiącach. Dom w Gołkowicach nie nadaje się do zamieszkania, to ruina bez podłóg i ogrzewania, z nieszczelnym dachem, nieszczelnymi oknami, bez łazienki. Remontu góralskiego domu podejmuje się Góral – Wiesiek Nowobilski, a projekt zgodny z marzeniami kobiet opracuje Martyna Kupczyk.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W kaszubskiej wsi Połchowo mieszka wielopokoleniowa rodzina. Seniorka – babcia Halina, jej syn Leszek z żoną Ewą i wnuki – siedmioletnie bliźniaczki Eliza i Amanda oraz dwuletni Kuba. Pani Halina jest osobą schorowaną, wymaga opieki. Niedawno u pana Leszka zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Mimo to mężczyzna pracuje, by utrzymać rodzinę. Jednak jego dochody nie wystarczają na pokrycie potrzeb rodziny i ewentualnego remontu. Warunki życia rodziny są fatalne, dziewczynki śpią w jednym pokoju z babcią, a Kuba z rodzicami. Kuchni właściwie nie ma wcale, cały dom ogrzewają dwa rozpadające się piece. Katarzyna Dowbor wzywa na pomoc ekipę Artura Witkowskiego a nowy dom tej rodziny zaprojektuje Maciej Pertkiewicz.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Ekipa programu odwiedza Jurę Krakowsko-Częstochowską. Mieszka tu wyjątkowa rodzina. Pani Agnieszka wychowuje czternastoletnie trojaczki: Jasia, Romka i Kubę. Życie ułożyło się tak, że kobieta musi sama sprostać trudowi wychowania synów. Chłopcy są ponad wiek dojrzali, fascynują się kosmosem, działają w szkolnym teatrze. Tragedią rodziny jest dom, w którym mieszkają. Dziurawy dach i lejąca się wciąż woda spowodowały, że stop nad jedynym się zarwał, powstała dziura. W czasie deszczu woda bez przeszkód pada prosto do wnętrza. Nie ma łazienki, rodzina po zmierzchu myje się pod ogrodowym prysznicem. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna i wszystko wskazuje na to, że budynek nie przetrwa kolejnej zimy.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Marianna mieszka w małym domu ze swoją dorosłą córką, Agnieszką, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. Z powodu wieku i własnych chorób pani Marianna nie jest w stanie podnieść córki, ani nawet z pomocą drugiej osoby przenieść jej na wózek. Kobiety są praktycznie uwięzione w domu, który kompletnie nie jest przystosowany do ich potrzeb. Dodatkowym problemem jest konieczność palenia w piecu, pani Marianna nie ma już siły, żeby nosić opał, rąbać drzewo. Codzienne życie jest udręką a perspektywa pogarszającej się kondycji fizycznej pani Marianny jest po prostu przerażająca. Marta Kupczyk musi tak zaprojektować dom, by był przyjazny dla obu kobiet, a Katarzyna Dowbor poruszona losem bohaterek stara się maksymalnie umilić im czas wakacji.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Ania samotnie wychowuje czteroletniego Natana. Ojciec chłopca, choć widuje go często z daleka, nie interesuje się jego losem i nie utrzymuje z nim kontaktu. Samotna mama stara się wynagrodzić chłopcu brak pełnej rodziny, pomimo że sama zmaga się z kłopotami zdrowotnymi. Natan potrzebuje profesjonalnego wparcia psychologicznego, by rozwijać się prawidłowo. Mama z synkiem mieszkają w domu z przeciekającym dachem, wilgotną łazienką, przewodami z elektrycznymi na wierzchu. W przedsionku stoi dymiący, niebezpieczny piec. Sytuacja finansowa rodziny jest dramatyczna, często brakuje nawet na jedzenie. Pani Ania marzy, by znaleźć pracę, którą będzie mogła pogodzić z opieką nad synem, ale jest to bardzo trudne. Ze problemami domu i rodziny rozprawią się Katarzyna Dowbor, Maciek Pertkiewicz i Przemek Oślak ze swoją ekipą budowlaną.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Wożuczyn to niezwykle malowniczo położona wieś nieopodal Tomaszowa Lubelskiego. Na skarpie nad stawem, w połowie bliźniaczego budynku, mieszka wyjątkowa rodzina. Pan Łukasz jest samotnym ojcem czwórki dzieci: 13-letniego Dawida, 11-letniej Wiktorii, 8-letniego Bartka i 7-letniej Asi. Mama dzieci zmarła w domu, na ich oczach. Chorowała na gruźlicę, doszło do krwotoku, niestety karetka przyjechała za późno. Pan Łukasz jest wzorowym ojcem, cieszy się ogromnym szacunkiem lokalnej społeczności. Sąsiedzi ze wzruszeniem opowiadają o tym, jak wychowuje dzieci, pracuje, stara się naprawiać dom. A pracy w starym budynku jest sporo. Rodzina ma do dyspozycji dwa maleńkie, zawilgocone pokoje, ogrzewane kopcącym piecem. W kuchni stoi wanna a toalety nie ma. Nikt nie ma miejsca do nauki ani wypoczynku. Z wyzwaniem, jakim jest zaprojektowanie nowego domu, po raz pierwszy w programie zmierzy się architektka Marta Kołdej. Pod czujnym okiem Katarzyny Dowbor remont zrealizuje ekipa Wieśka Nowobilskiego.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pieńki Rzewińskie to wieś na północnym Mazowszu. W maleńkim drewnianym domu mieszkają tu mama i syn – pani Anna i ośmioletni Antoś. Pani Ania od pewnego czasu choruje, objawy są niebezpieczne a lekarzom nie udało się dotąd ustalić diagnozy. Antek jest grzecznym, wspierającym mamę chłopcem, przerażonym tym, co się z nią dzieje. Rodzina żyje w naprawdę dramatycznych warunkach. W maleńkim domku nie domykają się drzwi, wieje z każdej szpary. Nie ma łazienki ani toalety. Niebezpieczne ogrzewanie i instalacja elektryczna w każdej chwili mogą doprowadzić do tragedii. Ekipa programu musi sprawić, by ta rodzina w reszcie poczuła się spokojnie i bezpiecznie. Do akcji, u boku Katarzyny Dowbor, wkraczają Martyna Kupczyk i Wiesiek Nowobilski.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Marcin wychowuje troje dzieci – Franciszka, Antoniego i Olę. Kilka lat temu podjął trudną decyzję, że zabiera dzieci i wyprowadza się od uzależnionej od alkoholu żony. Zamieszkali na wsi, w domu dziadka Grzegorza, ojca pana Marcina. Samodzielny ojciec stanął przed wieloma wyzwaniami – dzieci z trudem przyzwyczajały się do nowego otoczenia, tęskniły za dawnymi kolegami. Ogrom problemów sprawia też stary dom, kompletnie nieprzystosowany do przyjęcia rodziny z gromadką energicznych dzieciaków. Pan Marcin stara się dom modernizować, ale wciąż brakuje na to pieniędzy. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): W fabrycznej części Tomaszowa Mazowieckiego mieszka pani Zofia z piętnastoletnią córką Natalią. Choć ich dom z zewnątrz wygląda jak wiele innych, w środku nie przedstawia się już tak zwyczajnie. To dom, w którym nie ma wody. Do każdej zwyczajnej czynności jak zmywanie, robienie herbaty, pranie czy mycie wodę trzeba pobrać ze studni przed domem. W pomieszczeniu, które nazywane jest łazienką, nie ma wanny ani prysznica. Życie kobiet jest po prostu udręką. Pani Zofia była ofiarą przemocy domowej. Po uwolnieniu się od takiego męża myślała tylko o tym, żeby żyć bezpiecznie. Natalia nie marzy o niczym wyjątkowym, chce tylko żyć jak jej rówieśnicy. I to marzenie wkrótce spełni ekipa „Naszego nowego domu”.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): By trafić do domu pani Ireny i jej córek – Kasi i Emilki, trzeba pokonać spory kawałek piaszczystej leśnej drogi. Na dużej polanie jest spory ogródek oraz stoi bardzo stary, dosłownie rozpadający się dom. Budynek jest w tak złym stanie, że trudno uwierzyć, że ktoś w nim mieszka. Dziury w dachu widać z daleka a elementy elewacji odpadają. Kobiety mieszkają w jednym, przedzielonym regałem pokoju. Nie ma tu łazienki ani toalety. Emilka uczy się w szkole specjalnej i chociaż wie, że nie zostanie weterynarzem, to jej marzeniem jest praca ze zwierzętami, które bardzo kocha. Pani Irena pracuje fizycznie, zbiera grzyby i owoce. Studiująca zaocznie, Kasia dorabia w pieczarkarni, by wesprzeć domowy budżet. Mimo tych wysiłków, często brakuje pieniędzy na codzienne potrzeby, nie może być mowy o remoncie. Niemal w ostatniej chwili pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, by ratować ten walący się dom.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Maciej i pani Agata wychowują troje dzieci - lada moment w rodzinie pojawi się też mała Lilka. W pierwszym związku pani Agaty panowała przemoc, kobieta odeszła więc z dwoma synami. Odnalazła szczęście z panem Maćkiem. Rodzina kupiła na kredyt stary dom do remontu. Niestety, raty kredytu wzrosły dwukrotnie, całkowicie uniemożliwiając wygospodarowanie środków na przystosowanie budynku do zamieszkania. Rodzina gnieździ się w rozpadającym się, niedogrzanym budynku i z co raz większym przygnębieniem spogląda w przyszłość. Tymczasem przyszłość maluje się całkiem kolorowo – na horyzoncie pojawia się ekipa Polsatu – Ela, Martyna i Wiesiek z brygadą budowlaną.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Ekipa programu odwiedza wielkopolski Trzek. Pani Teresa mieszka tu z dziećmi – siedmioletnią Zosią i jedenastoletnim Wojtkiem. Po rozstaniu z partnerem uzależnionym od alkoholu pani Teresa długo dochodziła do siebie, wiedziała, że musi być silna dla dzieci. Wsparciem w układaniu życia od nowa okazali się pracodawcy pani Teresy, którzy umożliwili jej zaglądanie w ciągu dnia do domu i opiekę nad dziećmi. Jednak mimo stałej pracy, kobiecie nie uda się samodzielnie wyremontować domu. Na kredyt wymieniony dach już nie przecieka, ale cały dom nasiąknięty jest wodą, która wsiąkała latami. Dom wymaga porządnego ogrzewania, łazienka nigdy nie została ukończona, dorastający Wojtek wymaga własnej przestrzeni do nauki a Zosia chciałaby mieć miejsce do rozwijania swojego talentu plastycznego. Ekipa programu zabiera się do pracy z ogromnym zapałem, zarażona pozytywną energią tej ciepłej, serdecznej rodziny.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W tym odcinku programu „Nasz nowy dom” ekipa jedzie do miejscowości Lędyczek, gdzie mieszkają pani Aneta i pan Bartek. Poznali się przez internet, połączyła ich miłość. Pobrali się i niedługo potem na świat miał przyjść ich ukochany synek, Wiktor. Niestety, poród rozpoczął się przedwcześnie. W wyniku wylewu krwi do mózgu i licznych powikłań Wiktor jest dzieckiem z niepełnosprawnością, nie siedzi, nie mówi, prawdopodobnie nie widzi. Młode małżeństwo nie poddaje się i każdego dnia walczy o poprawę stanu synka, każdy grosz inwestując w rehabilitacje i ćwicząc z Wiktorem w domu. Pani Aneta pracuje, pan Bartek zajmuje się synem. Z pomocą rodziców małżeństwo kupiło pół starego domu, wymagającego generalnego remontu. Niestety, brak pieniędzy uniemożliwił dostosowanie domu do potrzeb Wiktora. Rodzina mieszka w wynajętym mieszkaniu, co dodatkowo obciąża ich budżet. W ich wymarzonym domu nie ma łazienki ani toalety, brakuje kuchni i porządnego ogrzewania. Dach wymaga pilnej wymiany. Ekipa budowlana Przemka Oślaka zmieni to wszystko, a nowy dom projektuje Maciek Pertkiewicz.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Kamila sama wychowuje synka Oliwiera. Jego tata zmarł w tragicznych okolicznościach. Zdeterminowana kobieta za wszelką cenę stara się zapewnić synowi bezpieczny dom, jakiego sama w dzieciństwie nie miała. Pracując na dwa etaty, nie dawała rady spłacać kredytu, nie miała czasu dla syna. W końcu zdecydowała się sprzedać dotychczasowe lokum i kupić mały budynek do remontu. Niestety, wyzwanie przerosło jej możliwości. W tym odcinku ekipa Polsatu nie tylko pomoże potrzebującej rodzinie, ale także zorganizuje charytatywny zlot pojazdów starych i motocykli, by pomóc pewnej bardzo potrzebnej instytucji. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): Ośmioletni Kajetan jest chłopcem wyjątkowym. Interesuje się historią, a źródłem inspiracji do wymyślanych zabaw jest dla niego niemal stuletni dom, w którym mieszka z mamą i babcią. Stary kaflowy piec, pamiętające II Wojnę Światową, szafki – to ważne dla chłopca, bajkowe elementy życia codziennego. Dla mamy i babci – to źródło problemów. Mama Kajtka pracowała jako ratownik wodny, ale straciła pracę. Schorowana pani Genowefa nie może już palić w piecu ani myć się w starej, wysokiej wannie. Sen z powiek spędza kobietom grożąca pożarem instalacja elektryczna. Remont domu będzie wyzwaniem dla architekta, Martyna Kupczyk musi zachować ważne dla Kajtka elementy domu. Dla ekipy budowlanej nie lada kłopotem okaże się położenie budynku i brak drogi dojazdowej.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W kamienicy w Jaworznie, w mieszkaniu na parterze mieszka pani Danuta z córką Aldoną i trzyletnim wnukiem. Mikołaj jest synem drugiej córki pani Danuty, która nie chciała go wychowywać. Chłopiec znalazł schronienie u babci, która z czasem stała się dla niego rodziną zastępczą. Obie kobiety mają poważne kłopoty zdrowotne - pani Danuta nie widzi na jedno oko, pani Aldona przeszła ciężkie zapalenie opon mózgowych. Warunki ich życia są ciężkie, mieszkanie ogrzewane jest piecami kaflowymi, w kuchni nie ma wody, w łazience panuje wilgoć a podłogi się zapadają. W mieszkaniu nie ma pokoju dziecięcego ani warunków do prawidłowego rozwoju chłopca. Remont w budynku wielorodzinnym to zawsze wyzwanie, ze względu na konieczność dostosowania się do istniejącej liczby okien a także na ograniczenie pracy do godzin dziennych. Ekipa Artura Witkowskiego podejmuje się tego zadania.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Karol po rozwodzie sam wychowuje siedmioletnią córeczkę, Nikolę. Pracuje i studiuje, by podnieść swoje umiejętności i zarabiać więcej. Niestety, pomimo tych starań, nie stać go na wyremontowanie starego domu, który kupił. W budynku nie ma wody ani kanalizacji, brakuje łazienki. Nikola mieszka u rodziców pana Karola, on sam się tam już nie mieści, więc noce spędza w starym budynku. Samotny ojciec bardzo chciał sam przystosować dom do potrzeb swoich i Nikoli, wewnątrz widać, że wykonał pewne prace, ale finanse naprawdę nie pozwalają na więcej. Katarzyna Dowbor jest pod wielkim wrażeniem, jak świetnie pan Karol radzi sobie z wychowaniem córki i jak walczy o ich przyszłość. Za remont zabiera się ekipa budowlana, pod kierownictwem Przemka Oślaka.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W mazowieckim Roszczepie mieszka pani Celina z dziećmi: Antonim, Łukaszem i Olą. Mąż pani Celiny nadużywał alkoholu i na ten cel wydał kredyt zaciągnięty na remont domu. Kobieta w końcu się rozwiodła, a niedługo potem ojciec dzieci odebrał sobie życie. Przygnieciona traumą rodzina stara się podnieść, ale ich życie utrudnia dodatkowo koszmarny stan domu, w którym mieszkają. Budynek jest dosłownie nasiąknięty wodą, która leje się z dziurawego, jedynie przykrytego folią dachu. Dzieci budzą się w nocy, bo krople wody spadają na twarz. Grzyb i wilgoć są dosłownie wszędzie, nieocieplony dom trudno tez ogrzać. W Roszczepie pojawia się Katarzyna Dowbor, a wraz z nią Maciek Pertkiewicz i Wiesiek Nowobilski, którzy będą musieli poradzić sobie z remontem tego budynku w koszmarnym stanie.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Anna jest po dwóch udarach, wraz z panem Jackiem wychowują swoje dwie córeczki – Wiwianę i Nikolę. Wiwiana cierpi z powodu ciężkiego autyzmu, Nikola również uczy się w szkole specjalnej. Cały ciężar opieki na dziewczynkami i pomocy pani Annie w codziennych czynnościach spoczywa na panu Jacku. Rodzina ma maleńkie mieszkanie w starym budynku w Wąbrzeźnie. Łazienka z wysoką wanną praktycznie uniemożliwia pani Annie kąpiel, trudno też myć Wiwiankę. Nie wszystkie pomieszczenia mają ogrzewanie – To, które istnieje jest niewydajne i obciąża rodzinę wysokimi rachunkami. Nikt z domowników nie ma swojego miejsca, nie mówiąc o wspólnym posiłku czy nauce. Niewielka przestrzeń będzie ogromnym wyzwaniem dla architekta Wojtka Strzelczyka.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Robert stara się zapewnić byt rodzinie, prowadząc podupadłe gospodarstwo rolne po rodzicach. Wraz z żoną Aleksandrą wychowują troje dzieci – sześcioletnią Wiktorię, czteroletniego Adasia i ośmiomiesięczną Gabrysię. Pani Ola na co dzień pracuje na stacji paliw, teraz jest na urlopie macierzyńskim. W domu dramatycznie brakuje pieniędzy. Stan budynku zagraża życiu jego mieszkańców. Wszystkie pomieszczenia ogrzewane są jedną kozą, z której wyprowadzono długą rurę rozprowadzającą ciepło. Urządzenie dymi i truje rodzinę. Zagrzybiona, przerażająca łazienka i brak ciepłej wody stanowią prawdziwy dramat. Misja ratunkowa programu „Nasz Nowy Dom” ma za zadanie nie tylko przeprowadzić remont, ale też dać rodzinie narzędzia do poprawy ich sytuacji.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Wioleta i pan Dariusz są małżeństwem, wspólnie wychowują trzynastoletnią Zosię i dziewięcioletniego Patryka. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Od lat starają się wyremontować pusty, stary dom po rodzinie pani Wioletty. Te plany ubiegłej jesieni legły w gruzach. Pani Wioletta doznała rozległego wylewu, lekarze cudem ją uratowali, szanse były niewielkie. Kobieta walczy o sprawność, a koszty rehabilitacji pochłaniają znaczną część rodzinnego budżetu. Pan Dariusz pracuje, ale to nie wystarcza. W tej sytuacji remont starego domu jest dla rodziny jedynym ratunkiem, mogliby zaoszczędzić na wynajmie mieszkania, a pani Wiolecie byłoby o wiele łatwiej żyć we wnętrzach przystosowanych do jej sprawności. Zosia chciałaby rozwijać swój talent plastyczny, Patryk grać na instrumentach. To wszystko stanie się możliwe, bo w życiu rodziny pojawia się ekipa do zadań specjalnych - Katarzyna Dowbor, Martyna Kupczyk i Wiesiek Nowobilski.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Mąż pani Katarzyny zmarł niedawno z powodu nowotworu mózgu, do końca byli przy nim synek i żona. Dziś kobieta została sama z dwunastoletnim Adamem. Mieszkają w niewielkiej wsi Prusy w świętokrzyskim. Ich dom to dwa pomieszczenia, kuchnia i pokój. Brakuje łazienki i toalety. Budynek obity jest papą, która nie izoluje przed zimnem a dach pokryty jest niebezpiecznym eternitem. Kompletnie niewydolny system ogrzewania starym piecem pogarsza stan domu z roku na rok. Adam nie ma własnego pokoju, miejsca do nauki jak jego rówieśnicy. Ekipa „Naszego nowego domu” zrobi wszystko, by uśmiech choć na chwilę zagościł na twarzach rodziny. W tym wyjątkowym, bo już dwusetnym odcinku, spotkają się wszyscy architekci i obaj szefowie ekip budowlanych. Taka okazja wymaga wspólnego zjedzenia tortu.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Aneta sama wychowuje trzynastoletniego Marcina. Ojciec chłopca nie interesuje się nim, choć mieszka niedaleko i często spotykają się na ulicy. Pani Anecie pomagał brat, który niestety zmarł dwa lata temu. Kobieta została sama z synem w domu, który jest ruiną. Z dziurawego dachu leje się woda, jest zimno, bo podłogi są dziurawe a koszmarny, dymiący piec nie zapewnia dostatecznego ogrzewania. Kanalizacja nie działa a woda jest jedynie zimna. Matka marzy o lepszych warunkach dla Marcina, który jest mądrym chłopcem i dobrze się uczy. Do działania wkracza ekipa Wieśka Nowobilskiego, a nowy dom dla tej rodziny zaprojektuje Maciek Pertkiewicz.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pan Harnam przyjechał z Indii do Polski w poszukiwaniu pracy. Znalazł miłość – założył rodzinę i wraz z żoną wychowywali dwie córki – Jessicę i Nicolę. Rodzina mieszkała w starym spróchniałym, dziurawym domu z nieszczelnym dachem. Mężczyzna sam zrobił w budynku łazienkę, na więcej nie wystarczyło pieniędzy. Pan Harnam wyjechał do pracy do Anglii. Wiedział, że żona zaczęła chorować, nie miał jednak świadomości, że również zagląda do kieliszka. Matka zabraniała dziewczynkom rozmów z ojcem na ten temat. Kilka miesięcy temu doszło do tragedii, kobieta zapadła w śpiączkę, a po przewiezieniu do szpitala zmarła. Pan Harnam wrócił do Polski, odzyskał córki z pogotowia opiekuńczego i teraz samotnie stawia czoła wyzwaniu, jakim jest prowadzenie domu i wychowanie dzieci. W trudnych chwilach wsparciem dla dziewczynek jest pani Hania – ich trenerka bejsbolu. Lokalna społeczność przyjęła Harnama serdecznie i to właśnie były radny napisał list zgłaszający rodzinę do programu „Nasz Nowy Dom”. Gościem specjalnym tego odcinka będzie Julia Żugaj.
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Na obrzeżach Kalisza stoi bardzo stary, nieocieplony dom, w którym mieszkają dwie dzielne kobiety – pani Jadwiga i jej córka, Magda oraz maleńki synek pani Magdy – Damianek. Do niedawna w budynku nie było wody. Gdy na świat miał przyjść wnuczek, pani Jadwiga nadludzkim wysiłkiem stworzyła łazienkę i doprowadziła wodę. Po narodzinach Damianka jego ojciec przestał interesować się rodziną i kobiety zostały same ze wszystkimi kłopotami. Największe zagrożenie stanowią gorące piece stojące w zasięgu rączek dziecka. Zimna, zagrzybiona łazienka nie poprawia sytuacji. Najwyższy czas zamieć to miejsce w bezpieczny, ekologiczny i piękny dom dla całej rodziny.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Życie pani Agnieszki było bardzo trudne. Jako mała dziewczynka straciła ojca, zawsze marzyła o prawdziwej rodzinie. Bardzo młodo wyszła za mąż i urodziła Weronikę. Niestety, związek dwojga ludzi zupełnie niegotowych na dorosłość rozpadł się szybko. Później pani próbowała po raz drugi założyć rodzinę. Z tego związku, pełnego zła i przemocy, ma wspaniałą córeczkę Nikolę, która choruje na epilepsję i wymaga szczególnej troski. W końcu los uśmiechnął się. Pani Agnieszka poznała pana Karola, który pokochał ją i jej córki, stał się dla nich prawdziwym tatą. Ale rodzina nie ma gdzie zamieszkać razem. Ogromnym wysiłkiem kupili mieszkanie w starym drewnianym budynku wielorodzinnym, nie stać ich jednak na remont. Pani z córkami mieszka u rodziny, a pan Karoli aż 50 kilometrów dalej. Największym ich marzeniem jest po prostu być razem. Dzięki Telewizji Polsat to marzenie spełni się.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Angelika jest mamą czworga dzieci: szesnastoletniej Natalii, czternastoletnich bliźniaków - Mateusza i Kacpra oraz trzynastoletniego Oskara. Ojciec dzieci nie interesuje się nimi, małżeństwo się rozpadło. Pani Angelika związała się z panem Piotrem, który pokochał nie tylko ją, ale i dzieci, które wychowuje jak własne. Oskar cierpi na ciężkie porażenie mózgowe, ma problemy z oddychaniem, wymaga respiratora. Rodzina gnieździ się w wynajmowanym mieszkaniu. Szansą dla nich jest połowa domu kupiona dawno przez pana Piotra, czekająca na remont. Niestety, mężczyźnie nie udało się uzyskać kredytu na remont. Remontuje sam, gdy po pracy w hucie ma jeszcze siłę na inne zajęcia. Dzieciaki marzą o własnych pokojach, rodzice o miejscu dla siebie. Ekipa programu zmienia te marzenia w rzeczywistość.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Sylwia mieszka wraz z teściową - osiemdziesięciotrzyletnią panią Hanną i córeczką – pięcioletnią Jagódką. Mąż pani Sylwii zmarł niedawno, długo chorował na nowotwór. Matka, żona i córeczka bardzo za nim tęsknią. Problemem kobiet jest dom – dziurawy dach sprawia, że ściany i sufity nasiąkają i pokrywają się czarnymi plamami. Podłogi są nieszczelne, stwarzają niebezpieczeństwo dla dziecka i pani Hani, która porusza się o kulach. Niedostępna jest dla niej także łazienka, kobieta marzy o kabinie prysznicowej. Jagódka pragnie swojego własnego, dziecięcego miejsca na ziemi. Ekipa Artura Witkowskiego staje przed wyzwaniem, jakim jest remont tego sporego i mocno zawilgoconego domu.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Magda samotnie wychowuje Nikolę i Krzysia. Uwolniła się z toksycznego związku z alkoholikiem - nie chciała, by dzieci były świadkami awantur, które urządzał partner. Uciekła do rodzinnego domu. Mieszkają w siedem osób w jednym pokoju i kuchni. Mama z synem śpią na nadmuchiwanym na noc materacu. Ojciec pani Magdy podarował jej przylegające do budynku mieszkalnego pomieszczenie gospodarcze. Kobieta rozpoczęła remont, chciała stworzyć dzieciom dom. Oszczędności szybko się jednak skończyły a na domiar złego straciła pracę, która dawała jej dochód i poczucie niezależności. Ponieważ w budynku nadal nie ma kuchni ani łazienki, podłóg ani mebli, po prostu nie da się tam zamieszkać. Trudno to sobie wyobrazić, ale w ciągu pięciu dni dawna obora stanie się pięknym domem – Katarzyna Dowbor odwiedza malowniczy Drochlin i przekazuje tę dobrą wiadomość.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Zofia urodziła pięcioro dzieci, najstarsze są już samodzielne. W domu do niedawna kobieta mieszkała z mężem Januszem, jedenastoletnim synkiem Kubą, zmagającym się z niepełnosprawnością i córką Anną, która po narodzinach chorego brata wróciła do rodzinnego domu, by pomóc mamie w opiece nad nim. Wiosną tego roku pan Janusz zmarł nagle. Jego śmierć przerwała wszystkie plany rodziny związane z rozbudową domu, którą mężczyzna samodzielnie prowadził. Kobiety i chory chłopiec zostały same w starym domu ze zrujnowanymi podłogami, uniemożliwiającymi poruszanie się wózkiem Kuby. Żyją w potwornej ciasnocie, mają jeden pokój, brak miejsca do rehabilitacji. Łazienka, w której znajdują się jedynie toaleta i pralka, jest niedostępna dla Kuby. Ekipa programu „Nasz nowy dom” dokończy realizację marzenia pana Janusza, stworzy jego rodzinie bezpieczne miejsce na ziemi.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Maria rozwiodła się z mężem i wraz z dziećmi, Klaudią i Hubertem, zamieszkała w starym, zrujnowanym domu w Trzcińcu, kupionym dzięki pomocy swojej mamy. Rok później doszło do rodzinnej tragedii – dzieci spędzały wakacje z ojcem, który na ich oczach zasłabł i utonął. Do dziś rodzina żyje w cieniu tego dramatu, dzieci nie mogą się pozbierać. Mama, pracując i starając się związać koniec z końcem, dba, by niczego im nie brakowało, ale nie jest w stanie zapewnić im odpowiednich warunków w domu. W starym budynku nie ma łazienki ani toalety. Przez dziurawe ściany i podłogi wdziera się zimno. Klaudia chce uczcić pamięć ojca, ucząc się pilnie, by zostać lekarzem, ale nie ma do tego odpowiednich warunków. Ekipa programu jest pod wrażeniem hartu ducha tej rodziny. Katarzyna Dowbor postara się jeszcze bardziej zmotywować Klaudię, by walczyła o swoje marzenia, a Artur Witkowski i Wojtek Strzelczyk zabierają się za z pozoru tylko łatwą budowę.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Paulina i jej partner z radością oczekiwali na przyjście na świat swojej pierwszej córeczki, Julki. Oboje pracowali za granicą, kobieta jako pierwsza wróciła do Polski, by przygotować się do porodu. Tata dziecka miał do niej dołączyć niebawem. Ich szczęście przerwał nagle tragiczny pożar wieżowca, w którym mężczyzna odwiedzał znajomych. Gdy Julka przyszła na świat, jej tata już nie żył. Od lat pani Paulina stara się zapewnić sobie i córce godne warunki życia. W końcu zdeterminowana kupiła mieszkanie, nie zdając sobie sprawy, że pod podłogami i boazerią czai się grzyb. Szybko okazało się, że doprowadzenie lokum do stanu umożliwiającego zamieszkanie w nim z dzieckiem przerasta możliwości kobiety. Dodatkowym obciążeniem budżetu są koszty leczenia Julki. A na domiar złego, nadeszła wiadomość, że dziewczyny muszą się wyprowadzić z wynajmowanej dotąd kawalerki. Czas, by ekipa Polsatu pojawiła się w Bydgoszczy. Dla małoletnich od lat 7 Udogodnienia: napisy dla niesłyszących
/ Polska / 2024Opis odcinka programu (streszczenie): Maja ma 5 lat i choruje na afazję motoryczną. Dzięki rehabilitacji, ciężkiej pracy jej mamy Ilony i opiece specjalistów, dziewczynka biega, rysuje i stara się mówić. Na razie komunikuje się ze światem na swój sposób. Jest energiczna i wesoła. Pani Ilona, sama z orzeczeniem o niepełnosprawności, stara się zapewnić córce dobrą opiekę. Niestety, mieszkają w budynku, który nie jest domem. To dawny sklep spożywczy, w którym w jednym pomieszczeniu zrobiono prowizoryczną kuchnię i stawiono wersalkę. Nie ma łazienki, nie ma toalety. Schorowani rodzice pani Ilony starają się wspierać córkę, ale nie są w stanie pomóc w remoncie. Architekt Marta i ekipa budowlana Przemka stają przed nie lada wyzwaniem. Czy mały sklepik może stać się pięknym, bezpiecznym domem?
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Renata jest mamą Zuzi (9 l.) i Janka (11 l.). Przez lata przechodzili piekło, mąż pani Renaty znęcał się nad nią w obecności dzieci. Po śmierci swojego ojca kobieta odziedziczyła pół starego, zrujnowanego domu i postanowiła uciec. Mąż nocami nachodził ich, awanturował się, budził dzieci. W końcu udało się uzyskać sądowy nakaz zbliżania się. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności pani Renata spotkała po latach swoją szkolną miłość – pana Tomka. Zamieszkali razem i są teraz szczęśliwą rodziną. Oboje pracują, jednak skromne dochody nie pozwalają na przeprowadzenie gruntownego remontu. Ogromnym wysiłkiem finansowym wymienili dach i teraz spłacają zaciągnięty na ten cel kredyt. Katarzynę Dowbor urzeka ta love story, więc z największą przyjemnością przekazuje rodzinie dobre wieści.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W bloku na jednym z ostródzkich osiedli mieszka trzypokoleniowa rodzina: pani Janina, osiemdziesięciodwuletnia, mocno już schorowana, ale wciąż z energią i dobrym humorem, jej córka Magda i piętnastoletnia wnuczka Wiktoria. W wyniku wypadku samochodowego Wiktoria jest osobą leżącą, choruje na padaczkę i wymaga rehabilitacji. Pani Magda całe życie poświęciła walce o życie i zdrowie córki. Ojciec Wiktorii pił i nie chciał wychowywać chorego dziecka. Kobiety radzą sobie, jak potrafią. Szczególnym utrapieniem jest dla nich mieszkanie, kompletnie nieprzystosowane ani do potrzeb pani Janiny, ani też Wiktorii. Łazienka z ciasnym wejściem i wysokim brodzikiem jest dla nich niedostępna. Grzyb w pokojach pogarsza tylko sytuację. Zmiany w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty są bardzo trudne do wprowadzenia. Architekt Wojtek Strzelczyk oraz Wiesiek Nowobilski z ekipą budowlaną zmierzą się z ogromnym wyzwaniem.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Nina mieszka w niewielkiej mazowieckiej wsi wraz z córkami – Roksaną i Nikolą. Rodzina kilka lat temu przeżyła tragedię, w odstępie zaledwie kilku dni zmarli mąż pani Niny i jej mama. Dziewczynki w jednej chwili straciły i ukochanego tatę i babcię. Pani Nina, w żałobie, musiała zacząć radzić sobie sama za wszystkim. Największym przeciwnikiem okazał się ich stary dom. Pracująca dorywczo kobieta zapożyczając się wyremontowała kuchnię. Nie jest jednak w stanie poradzić sobie ze śmiertelnie niebezpieczną instalacją elektryczną, wymagającą zmian kotłownią i dziurawym dachem. Cała rodzina śpi w jednym pokoju a nocami słychać biegające po domu szczury. Los rodziny odmieni ekipa Polsatu, w tym odcinku na jej czele stają Ela, Maciek i Wiesław z Brygadą.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Wiera jest po siedemdziesiątce, mieszka w Hajnówce wraz z trzydziestodwuletnim synem Piotrem, chorym za Zespół Downa. Kobieta przez całe życie niosła pomoc innym, była instrumentariuszką na bloku operacyjnym, pracowała z terminalnie chorymi. Dziś próbuje się utrzymać ze skromnej emerytury i świadczeń na syna. Po śmierci męża wykupiła na własność mieszkanie w starym budynku szeregowym i chciała je wyremontować. Marzyła, że gdy jej zabraknie, Piotr będzie miał własne, bezpieczne miejsce na ziemi. Niestety, ekipa remontowa, która miała to miejsce stworzyć, zostawiła roboty w połowie twierdząc, że tylko na tyle wystarczyło przekazane im wynagrodzenie. Pani Wiera i syn mieszkają teraz w pomieszczeniu udostępnionym przez sąsiada. Na szczęście znaleźli się ludzie o dobrych sercach, którzy zgłosili tę rodzinę do programu.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Kasia samotnie wychowuje troje dzieci: Paulę, Hanię i Antosia. Po nieudanych związkach zamieszkała z mamą, która za oszczędności życia wyremontowała ich stary rodzinny dom w mazowieckiej wsi Dębowce. Niedługo potem mama pani Kasi zachorowała na agresywny nowotwór. Zmarła po kilku miesiącach, spokojna, że córka i wnuki są bezpieczni, mają swój dom. Niestety, niedługo potem w budynku wybuchł pożar. Strawił ponad połowę pomieszczeń, reszta pokryta jest czarną sadzą. Puste, czarne wnętrza nie nadają się do zamieszkania. Pani Kasia z dziećmi mieszkają w lokum socjalnym, ale umowa najmu kończy się lada moment i naprawdę nie będą mieli dokąd pójść. Podczas gdy Wiesiek Nowobilski z ekipą budowlaną remontuje ich dom według projektu Martyny Kupczyk, Katarzyna Dowbor zadba o specjalne atrakcje dla rodziny.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W niewielkim mieszkaniu w bloku trzech mężczyzn próbuje związać koniec z końcem. Pan Janusz sam wychował, a teraz opiekuje się dorosłym już synem Maciejem, który urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Matka pana Macieja opuściła rodzinę, gdy był on maleńkim dzieckiem. W wychowaniu syna panu Janoszowi pomagali rodzice, niestety już nie żyją. Gdy mama pana Janusza chorowała, w opiece nad nią pomagał przyjaciel Macieja – Patryk. Zżyty z rodziną stał się w końcu jej pełnoprawnym członkiem i zamieszkał z nimi na stałe. Wszystko szłoby dobrze, gdyby nie sytuacja finansowa rodziny – pan Janusz do dziś ponosi konsekwencje kradzieży, jaka dotknęła jego warsztat wiele lat temu, spłaca długi. W prowadzeniu wulkanizacji pomaga Patryk, Maciej dorabia, jak może. Nie są jednak w stanie wyremontować mieszkania, które jest w dramatycznym stanie. Martyna i Wiesiek mają przed sobą wiele pracy.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Makówiec to rolnicza wieś w województwie kujawsko-pomorskim. Niedawno stary dom do remontu kupiła tu czteroosobowa rodzina - pani Aneta z mężem Leszkiem oraz dziećmi: dwunastoletnim Szymonem i siedmioletnią Zuzią. Zuzia choruje na niezwykle poważną chorobę polegającą na wadliwej budowie mózgu. Jest dzieckiem leżącym, nie mówi, ale komunikuje się ze światem na swój sposób. Rodzina postanawia wynieść się ze swojego mieszkania na czwartym piętrze bez windy i dostosować do potrzeb córki stary dom na wsi. Niestety, koszty remontu przerosły ich oczekiwania. Gdy odwiedza ich Katarzyna Dowbor, w domu do zrobienia jest dosłownie wszystko – brakuje kuchni, porządnej łazienki i większości mebli. Ekipa budowlana zabiera się do pracy.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Żaneta uciekła od męża z dwójką dzieci - Marcinem i Kasią. W domu działy się rzeczy, o których nikt nie chce pamiętać. Po pewnym czasie kobieta związała się ze swoją miłością z lat szkolnych – panem Markiem. Mają teraz czworo dzieci, pan Marek jest tatą dla wszystkich, żyją w końcu spokojnie i bezpiecznie. Brak im jednak własnego dachu nad głową. Odziedziczony po dziadku domek nie nadaje się do zamieszkania, za mało w nim miejsca dla sześciu osób, poza tym brakuje łazienki, ogrzewania, dach jest stary a ściany dziurawe. Większość dochodów rodziny pochłania więc wynajem mieszkania. Pan Marek pracuje jako kierowca, stara się sam remontować dom, ale po prostu nie wystarcza mu pieniędzy. Dorastające dzieci nie mają gdzie rozwijać swoich zainteresowań, rodzina marzy o miejscu na ziemi, a ratunkiem w tej sytuacji jest tylko ekipa programu „Nasz nowy dom”.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Państwo Jolanta i Jan są rodziną zastępczą dla swojej piętnastoletniej wnuczki Samanty. Dziewczynka wychowywała się u swojej mamy, mieszkała w przeciwległym krańcu Polski, ale na wszystkie wakacje i ferie przyjeżdżała do dziadków, z którymi łączy ją szczególna więź. Pani Jolancie zależało też, by dziewczyna budowała relację z ojcem, który założył nową rodzinę. Nikt nie wiedział, że Samanta na co dzień przechodzi piekło w domu, w którym mieszka. Nigdy się nie skarżyła. Gdy sprawa wyszła na jaw, dziadkowie postanowili, że najlepiej dla dziewczynki będzie, jeśli zamieszka u nich. Samanta też tego chciała a sąd przychylił się do ich wniosku. Teraz cała rodzina jest już spokojna. Niestety, warunki ich życia nie są komfortowe. Mieszkanie liczy zaledwie 20m2, Samanta mieszka w prowizorycznie wydzielonym pokoiku, kuchnia jest w korytarzu. Dramatycznie brakuje miejsca do nauki, rozwoju i wypoczynku. W mikroskopijnych mieszkaniach dobrze sobie radzi architekt Maciek, który jednak ku przerażeniu Wieśka, postanawia szukać dodatkowej przestrzeni.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Piaseczno to rolnicza wieś nieopodal Włocławka. W bardzo starym, pokrytym eternitem domu mieszka pani Teresa z trzema synami: czternastoletnim Kubą oraz jedenastoletnimi bliźniakami – Oskarem i Hubertem. Oskar przyszedł na świat z wadą serca, doszło też do porażenia mózgowego, wymaga stałej opieki pani Teresy. Kuba i Hubert są sportowcami – na poważnie trenują piłkę nożną w klubie. Niestety, dom rodziny nie jest ani bezpieczny ani wygodny. Przede wszystkim brakuje w nim łazienki, zrujnowany dach podcieka, w budynku jest wilgotno. Podłogi są pozarywane, nikt w zasadzie nie ma swojego miejsca ani do nauki, ani też do wypoczynku. Remont tego domu jest ogromnym wyzwaniem, tu trzeba zrobić po prostu wszystko. Zabierają się za to Martyna Kupczyk i Przemek Oślak z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Tym razem ekipa tego programu odwiedza dom pani Sylwii, która po ucieczce od partnera sama wychowuje dwie nastoletnie córki – Olę i Nadię. Rodzina tułała się po wynajętych mieszkaniach, wreszcie pani Sylwia za niewielki spadek i cudem uzyskany kredyt kupiła stary, zrujnowany dom. Kobiety żyją w nim bez łazienki, w chłodzie i wilgoci. Kominiarz zakazał palenia w piecu, bo komin jest dziurawy. Pani Sylwia jest osobą niedowidzącą, potrzebuje wsparcia córek w codziennych czynnościach, Ola choruje na epilepsję, więc sporą część budżetu pochłaniają leki. Gdy nie ma już żadnej nadziei, do drzwi puka Katarzyna Dowbor, by powiedzieć rodzinie, że ich życie odmieni się na lepsze.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Po latach poniżania i przemocy pani Angelika z pięciorgiem dzieci uciekła od męża. Schronienie znaleźli w rodzinnym domu w Karolewie, który jednak nie nadaje się do zamieszkania. Najmłodsze dzieci – czteroletni Antoś i roczny Wiktorek wymagają jeszcze stałej opieki mamy i ciepłego domu. W budynku nie ma żadnego ogrzewania, rodzina przerażona jest nadchodzącą zimą. Dach jest dziurawy, przecieka, nie ma ciepłej wody. Warunki życia są bardzo trudne, mimo to pani Angelika nie poddaje się, pracuje jako monter mebli, stara się jak najlepiej wychować dzieci. W gwarnym domu tej rodziny pojawia się Katarzyna Dowbor, a niedługo potem także architekt Martyna Kupczyk i Artur Witkowski ze swoją ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W bloku na dużym osiedlu w Zgierzu mieszka pani Agnieszka z córkami: Darią (17 lat) i Weroniką (14 lat). Do niedawna mieszkali tu także rodzice pani Agnieszki, którzy ciężko chorowali. Kobieta opiekowała nimi przez długi czas. Pani Agnieszka bardzo przeżyła chorobę i śmierć rodziców, sama podupadła na zdrowiu. Mieszkanie pełne jest wspomnień, ale też przesiąknięte smutkiem po stracie. Blok jest już bardzo wiekowy, instalacja elektryczna jest w fatalnym stanie, często się zapala, grozi pożarem. Okna są nieszczelne a rury gazowe w tak złym stanie, że grozi to tragedią. Ekipa programu przybywa, by zmienić warunki życia rodziny, ale też wnieść do ich świata trochę uśmiechu.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Kierzkówka to mała wieś nieopodal Lublina. W odziedziczonym po babci domu, mieszka pani Sylwia i samotnie wychowuje czworo dzieci: Szymona, Kubę, Mateusza i Julię. Najmłodsza Julka cierpi na epilepsję. Pani Sylwia stara się samodzielnie remontować dom, ale ze względu na sytuację finansową nie jest w stanie sama zmierzyć się z największym problemem budynku – brakiem łazienki. Najstarsi synowie chcieliby się uczyć, ale nie mają do tego warunków, cała czwórka dzieci mieszka w jednym pokoju. Architekt Wojtek Strzelczyk staje przed nie lada wyzwaniem, bo w niewielkim budynku musi znaleźć miejsce na łazienkę i wygospodarować przestrzeń dla wszystkich domowników.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Krzywowólka to wieś w pobliżu Terespola, przy samej granicy z Białorusią. W jednym ze starych, drewnianych domów mieszka wielopokoleniowa rodzina. Pani Anna, jej dorosła córka Patrycja z mężem i dwojgiem dzieci, oraz dwaj synowie: dwudziestojednoletni Mateusz i trzyletni Adam. Mąż pani Ani zmarł niedawno. Od jego śmierci Mateusz wrócił do rodzinnego domu, by pomóc mamie, i zrezygnował z wymarzonych studiów. Musi zająć się niewielką gospodarką, z której wszyscy żyją. Córka i zięć są osobami niesamodzielnymi, po szkole specjalnej, potrzebują pomocy w wychowaniu dzieci. Cała rodzina mieszka w katastrofalnych warunkach. W ciasnocie, stałym zagrożeniu życia przez nieszczelne, dymiące piece. Dach jest dziurawy, w budynku zimno. Mimo ciężkiej pracy Mateusza rodzina nie ma szans na samodzielną poprawę warunków mieszkaniowych.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W maleńkim domku na obrzeżach Mogielnicy mieszkają pani Barbara i jej nastoletnia córka, Amelia. Pani Basia jest pielęgniarką, całe życie pomagała innym a teraz sama znalazła się w sytuacji, w której lada moment może zacząć potrzebować pomocy. Zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Kobieta marzy, by jak najdłużej zachować sprawność, pomagać uczącej się córce i zapewnić jej jak najlepsze warunki do ukończenia szkoły. Dom, w którym mieszkają, nie daje im schronienia ani bezpieczeństwa. Dziurawy dach przecieka, woda leje się na instalację elektryczną, stara koza nie zapewnia ogrzewania, z resztą ciepło i tak ucieka przez dziurawe okna i podłogi. Nie ma łazienki a toaleta jest na zewnątrz. Na szczęście, pewnego dnia do drzwi tego domu puka Katarzyna Dowbor.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W mieszkaniu w bloku, na jednym z częstochowskich osiedli mieszkają pan Jacek, jego żona i ich dzieci: Daniel, Marysia i Łucja. Małżonkowie są ludźmi schorowanymi, niepełnosprawnymi. Oboje marzyli, by znaleźć miłość i założyć rodzinę, ale też oboje bali się, że z powodu własnej ułomności nie znajdą swoich drugich połówek. Spotkali się przypadkiem i mimo ciężkich doświadczeń ich związek przetrwał. Mają troje dzieci i do szczęścia brakuje im bezpiecznego miejsca na ziemi. W ich mieszkaniu nie ma warunków do życia dla pięcioosobowej rodziny. Na ścianach pojawia się grzyb, używany jest tylko jeden pokój, bo w sporej części mieszkania w ogóle nie ma prądu. Kuchnia i łazienka wprost wołają o remont. Podczas gdy rodzina będzie szalała na wakacjach, ich mieszkaniem zajmą się architekt Martyna Kupczyk i Wiesiek Nowobilski z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W starym domu pokrytym stromym dachem z eternitu mieszka pani Ania ze swoją mamą Stanisławą i dwunastoletnim synem Mateuszem. Pani Ania jest osobą ciężko chorą, po nieudanym przeszczepie nerki, jej życie to czas odmierzany od dializ do dializ. Niedawno, w wyniku sepsy i powikłań, kobieta straciła słuch. Mateusz jest bohaterem, uratował życie mamie – wezwał karetkę, gdy ta nagle straciła przytomność. Zachował zimną krew, ale do dziś zmaga się z przykrymi konsekwencjami wspomnień tego dnia. Prowadzenie domu i troska o rodzinę spadła na barki ponad osiemdziesięcioletniej pani Stanisławy, która nie ma już sił, by palić w piecu, walczyć z rozpadającą się, nieprzystosowaną do potrzeb rodziny łazienką. Mateusz nie ma swojej przestrzeni, wszyscy śpią w jednym pokoju. Rodzina nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić remontu, ale ekipa Przemka zmierzy się z tym wyzwaniem, mając przeciw sobie nie tylko fanaberie starego budynku, ale też trudne warunki pogodowe.
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Babiak to niewielkie miasteczko nieopodal Koła. W szeregowym domu mieszka pani Agata, która z pomocą swojej mamy Alicji wychowuje dwóch synów – Kacpra i Jakuba. Obaj chłopcy wymagają szczególnej uwagi, a stan zdrowia trzynastoletniego Kacpra jest szczególnie zły. Chłopiec nie kontroluje swoich emocji, ma ataki agresji, nie potrafi komunikować się z otoczeniem. Warunki życia rodziny są ekstremalnie trudne. Wewnątrz domu ściany pokrywa potworny, ogromny grzyb. W budynku nie można przechowywać żywności, wszystko momentalnie gnije. Rodzina żyje w jednym pokoju, drugi nie nadaje się do użytku. Z remontem po raz pierwszy w programie "Nasz nowy dom" zmierzy się ekipa budowlana Przemka Oślaka.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Wola Burzecka to niewielka wieś na Lubelszczyźnie. W starym, zimnym i wilgotnym domu bez łazienki mieszkają państwo Barbara i Piotr, którzy od niedawna wychowują swoją wnuczkę, trzyletnią Oliwkę. Mama Oliwki nie interesuje się dzieckiem, a jej tata zginął w wypadku. Dziadkom przyznano prawo opieki nad wnuczką, ale warunki w domu mogą sprawić, że rodzina zostanie rozdzielona. Piece w domu są zagrożeniem dla małej dziewczynki. Oliwka nie ma swojego pokoju, śpi w jednym łóżku z babcią. Choć pan Piotr pracuje i bardzo się stara poprawić byt rodziny, nie jest w stanie wyremontować starego domu. Ekipa budowlana Artura Witkowskiego i architekt Martyna Kupczyk stają przed wielkim wyzwaniem, bo remont prowadzony jest w ekstremalnych warunkach zimowych.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Po burzliwym rozwodzie pani Iza samotnie wychowuje dzieci: Dawida i Lenkę. Ich mieszkanie w Jędrzejowie nie nadaje się do użytku. Wilgotne, pokryte grzybem ściany, zdemolowane po próbach samodzielnego remontu pokoje i niedokończona łazienka wyglądają strasznie. Pani Iza z córką wynajmują mikroskopijny pokój z kuchnią a Dawid mieszka w internacie. W weekendy starają się wszyscy spotkać we własnym mieszkaniu, spędzić wspólnie czas. Wnętrze jest tak przygnębiające, że Dawid jak najszybciej ucieka do internatu, pani Iza jest w rozpaczy, bo traci kontakt z synem. Wynajem lokum dla niej i córki rujnuje rodzinny budżet. Najwyższy czas, by w tym domu pojawili się prowadząca ten program, Kasia Dowbor, architekt Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Na pierwszym piętrze stuletniej kamienicy w Lubartowie mieszkają pani Maria, jej syn – pan Tomasz i czteroletnia wnuczka Lenka. Mama Leny ponad rok temu wyjechała z kraju, nie wróciła, zostawiła córeczkę z ojcem i babcią. Dziewczynka, choć otoczona miłością, wychowuje się w tragicznych warunkach. W mieszkaniu nie ma żadnego ogrzewania, elektryczne piecyki regularnie powodują pożary starej instalacji elektrycznej. Lena z tatą dzielą jeden pokój. Łazienka jest w dramatycznym stanie, kompletnie nie przystosowana do potrzeb rodziny. Ekipa programu chce jak najszybciej pomóc tej rodzinie, by Lenka mogła mieć jak najpiękniejsze dzieciństwo.
/ Polska / 2020 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Justyna jest po rozwodzie. Opiekuje się dorosłą córką Marzeną, cierpiącą na Zespół Downa. Do niedawna kobiety mieszkały na Śląsku, gdzie pani Justyna pracowała jako kierowca autobusu. Pani Marzena ma wadę serca i znacznie lepiej czuje się tam, gdzie powietrze jest czyste, więc pani Justyna ze względu na córkę postanowiła przenieść się na Podlasie. Kupiła stary drewniany dom i z pomocą życzliwych sąsiadów przeprowadziła proste prace remontowe. W budynku nadal nie ma jednak łazienki a ogrzewa go kilka elektrycznych grzejników. Nie są to warunki, w których da się przetrwać zimę. Ten stan rzeczy zmieni Przemek Oślak z ekipą budowlaną, a projekt pięknego podlaskiego domku przygotuje Martyna Kupczyk.
/ Polska / 2022 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W pełnym wzruszeń i zdumiewających metamorfoz programie Polsatu od września 2013 roku wyremontowano aż 276 domów oraz mieszkań. Od dziesięciu lat ekipa fachowców pod czujnym okiem Katarzyny Dowbor oferuje swoją pomoc potrzebującym i ciężko doświadczonym przez los ludziom. W dwudziestej edycji odwiedzi nowe miejsca, a widzowie poznają nowych bohaterów. Program daje nie tylko nowy, wymarzony dom, ale często jest impulsem do prawdziwej zmiany dotychczasowego życia. W pierwszym odcinku: Pani Sylwia od urodzenia choruje na toksoplazmozę, w wyniku której nie widzi na jedno oko, a drugie jest mocno uszkodzone. Zmęczenie chorobą i strach przed całkowitą utratą wzroku doprowadziły młodą kobietę do ciężkiej depresji. W szpitalu, w którym się leczyła, poznała sanitariusza, pana Pawła. Założyli rodzinę, mają dwuletniego synka Frania. Wynajmują mieszkanie, ale marzą o tym, by zamieszkać w domu, który pani Sylwia dostała od rodziców. To stary, podkarpacki, klimatyczny, lecz całkowicie zniszczony budynek. W środku nie ma dosłownie nic – ścian, podłóg, wody, kanalizacji ani prądu. Pan Paweł bardzo dużo pracuje, ale jego skromne dochody nie wystarczą na remont. Nowy dom tej rodziny stworzy ekipa budowlana pod kierownictwem Przemka Oślaka.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): W tym odcinku programu "Nasz nowy dom" odwiedzimy Doły Biskupie. To niewielka wieś w województwie świętokrzyskim. W części budynku na terenie dawnych zakładów przemysłowych mieszka pięcioosobowa rodzina. Pani Anna i pan Marek z trójką dzieci. Dziewiętnastoletnia Weronika uczy się w liceum i marzy o studiowaniu polonistyki. Siedemnastoletni Kacper i jedenastoletnia Nina chorują na ciężką postać cukrzycy. Nina cierpi też na Zespół Downa. Pan Marek chciałby podjąć stałą pracę, jednak ze względu na częste podróże do szpitali może imać się jedynie dorywczych zajęć. Rodzina mieszka w zimnym, wilgotnym mieszkaniu, niedogrzanym przez stary piec. Największym problemem jest łazienka, w której jest jedynie zimna woda, a ogrzewania nie ma w ogóle. Rodzinie dramatycznie brakuje przestrzeni - do życia, do wypoczynku, do nauki. Marzenia Weroniki o studiach komplikuje fakt, że nie ma się, gdzie uczyć, bo dzieli pokój z pozostałym rodzeństwem. Na pomoc przybywa ekipa: prowadząca ten program, Katarzyna Dowbor, architekt Martyna Kupczyk i Wiesław Nowobilski na czele ekipy budowlanej.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Ania wychowuje troje dzieci: Lenę, Daniela i Damiana. Jej najstarszy syn jest już dorosły i wspiera mamę w codziennym życiu. Po dwóch nieudanych, pełnych przemocy związkach pani Ania wróciła do starego domu po dziadkach i próbuje go remontować. W budynku nie ma łazienki, wodę udało się doprowadzić dzięki zbiórce pieniędzy. Wcześniej trzeba było ją nosić ze studni poza posesją. Sytuacja domowa odbija się na zdrowiu dzieci. Dziesięcioletni Daniel choruje na depresję, nie ma w nim dziecięcej radości życia, jest odrzucany przez rówieśników ze względu na brak łazienki w domu. W Jackowie Włościańskim pojawia się ekipa Polsatu i choć zakres prac do wykonania jest ogromny, w pięć dni życie rodziny zostanie odmienione.
/ Polska / 2023 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Agnieszka mieszka w drewnianym domu wybudowanym przez jej pradziadka ponad 100 lat temu. Kobieta sama wychowuje trzynastoletnią córkę Olę. Ich warunki życia są dramatyczne. Elewacja budynku niemal odpada, sufity kruszą się i sypią, stary piec nie ogrzewa budynku, podłogi są pozapadane. Rok temu dzięki pomocy szkoły i sąsiadów w domu powstała łazienka. Pani Agnieszka od urodzenia cierpi na chorobę bioder, całe życie towarzyszy jej ból. Powinna poddać się operacji, ale w takich warunkach domowych nie mogłaby funkcjonować w okresie rekonwalescencji. Największym marzeniem kobiety jest być zdrową i pójść do pracy. Do tego potrzebny jest bezpieczny dom.
Opis odcinka programu (streszczenie): Pomagania nigdy za wiele! Ekipa programu wyremontuje dwukrotnie więcej domów i mieszkań, aby jeszcze więcej rodzin miało szansę na nowe lepsze życie. Każdy odcinek to nowe wyzwanie i niezapomniana historia, którą razem z bohaterami napiszemy od nowa. Wizyta Eli Romanowskiej i ekipy tego programu spełni marzenia rodzin o bezpiecznym i przytulnym domu. Odmieniona zostanie nie tylko przestrzeń, ale również życie samych bohaterów, gdyż celem programu jest nie tylko stworzenie nowych ścian, ale także budowanie silnych fundamentów pod przyszłość rodzin. Oprócz spektakularnych remontów, które zapewnią bohaterom godne warunki do życia, skupimy się na ułatwieniu dorosłym powrotu na ścieżkę zawodową, wsparciu edukacji najmłodszych i rozwijaniu ich pasji, które mogą zmienić ich perspektywę na dalsze życie. W nowym sezonie z remontami zmierzy się uwielbiana przed widzów drużyna architektów: Martyna Kupczyk, Marta Kołdej, Maciej Pertkiewicz oraz kierowników budowy: Przemysław Oślak i Wiesław Nowobilski. Program poprowadzi Ela Romanowska. To będzie sezon pełen wzruszających historii, pozytywnych zmian i nadziei. Podwajamy nasze działania, aby pomóc jeszcze większej liczbie potrzebujących! W tym odcinku: Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” staje przed potężnym wyzwaniem. Musi wyremontować dom czteroletniej Kingi, chorującej na złośliwy nowotwór. Rodzice i rodzeństwo dziewczynki także potrzebują dobrych warunków, by wspierać ją w powrocie do zdrowia. Ela Romanowska dochodzi do wniosku, że skoro szpital bywa dla chorujących dzieci drugim domem, to także powinien być miejscem wesołym i kolorowym, Czy można w ciągu 5 dni wyremontować stary dom, zmienić oblicze szpitalnej bawialni i zapełnić ja zabawkami? Można, jeśli ma się super ekipę i wsparcie znakomitego muzyka - Danzela!
/ Polska / 2024 / program edukacyjnyEmisja Nasz nowy dom miała miejsce:
Opis odcinka programu (streszczenie): Lisie katy to niewielka wieś w pobliżu Grudziądza. Na uboczu, na leśnej polanie stoi stary dom wielorodzinny, którego część zajmuje pani Bogumiła wraz z córkami: piętnastoletnią Martą i trzynastoletnią Justyną. Mąż pani Bogumiły zmarł niedawno po ciężkiej chorobie. By utrzymać rodzinę, pani Bogusia pracuje jako opiekunka osób starszych. Dziewczyny świetnie się uczą. Niestety, warunki, w których żyją są tragiczne. Wodę do domu trzeba nosić ze studni na podwórku, nie ma tu łazienki ani kanalizacji. Mycie i wszystkie prace w kuchni wymagają grzania wody na piecu i używania misek. Dom ogrzewany jest dwoma starymi piecami a na dachu leży szkodliwy eternit. Nowy dom dla tej rodziny zaprojektuje Martyna Kupczyk a gościem specjalnym odcinka jest Magda Bereda.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyOpis odcinka programu (streszczenie): Pani Swietłana przyjechała do Polski z Białorusi w poszukiwaniu lepszego życia, poznała tu pana Jacka, z którym stworzyli kochającą się rodzinę. Mają razem troje dzieci. Rodzina boryka się z wieloma problemami. Ich dwunastoletni syn Paweł cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i wynikającą z niego padaczkę. Chłopiec śpi w jednym pokoju wraz z rodzicami, czternastoletnim bratem Krzysztofem i siedmioletnią siostrą – Natalką. Najstarszy syn nocuje na podłodze, na materacu. Ich dom nie jest ocieplony, przez dziurawy dach leje się woda. Z powodu zalania nie działa część instalacji elektrycznej. Niedawno pan Jacek także uległ wypadkowi podczas pracy, co mocno ograniczyło jego możliwości zarobkowania. Z pomocą rodzinie przychodzi ekipa programu - Katarzyna Dowbor z architektem Maćkiem Pertkiewiczem i kierownikiem budowy Wiesławem Nowobilskim.
/ Polska / 2019 / program edukacyjnyNasz nowy dom można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Polsat, Polsat 2, Polsat Cafe, Polsat Rodzina, Super Polsat
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: