W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Świat od świtu do zmierzchu
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Świat od świtu do zmierzchu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Historia rybaka, który wyrusza o świcie na połów ryb na pięknym Bosforze. Poznajemy męski świat poprzez wizyty w kawiarniach, gdzie popijając turecką herbatę, mężczyźni grają w karty i rozmawiają o życiu. Kobiety w tym czasie biorą udział w słynnym stambulskim Fashion Nigth Out, w czasie którego znane marki odzieżowe urządzają pokazy mody oraz sesje fotograficzne. Zaglądamy również do zwykłych domów tureckich. 90-letnia pani codziennie o poranku uprawia fitness. Jesteśmy świadkami pięknej sceny miłosnej - mąż opiekuje się żoną, chorą na stwardnienie rozsiane. Poznajemy również kurdyjską rodzinę, wyplatającą wspólnie w swoim małym mieszkaniu wianki z kwiatków, które potem sprzedają o zmroku na głównych ulicach Stambułu. To wszystko składa się na przepiękny obraz Stambułu zatopiony w dźwiękach modlitwy Azan, które rozbrzmiewają w całym mieście.
Czas trwania: 35min. / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W tym filmie świt jest rzeczywiście przebudzeniem miasta. Ludzie wstają z łóżek, a widz ma okazję zobaczyć, jak śpią Japończycy. Potem poranna gimnastyka na ulicach i skwerach; tłumy przechodniów wykonują skłony, wymachy, podskoki. Zwyczajny obrazek, choć nagle w grupie ćwiczących pojawiają się nadzy zapaśnicy sumo. Olbrzymi i dobroduszni. Ćwiczą razem z dziećmi i staruszkami. Właśnie ta podwójność obrazów jest najciekawsza. Oko kamery cierpliwie rejestruje zwykłe sytuacje (seans portretowy, wizyta w sklepie mięsnym czy w gabinecie wróża), które objawiają swoje drugie, zagadkowe znaczenie. Gdzieś między kadrami, kryje się inność, odrębność i niedostępność tego świata, mimo dobrze znanych, czasem nawet zbanalizowanych konturów. Fragmenty filmu, w których pojawia się wątek zbiorowej pamięci, dotyczącej horroru wojny czy niedawnej katastrofy w Fukushimie, stanowią silny kontrapunkt dla zwykłych, rodzajowych scenek odzwierciedlających tokijską codzienność.
Czas trwania: 40min. / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Życie w Kiszyniowie to nie bajka. Filmowy portret stolicy Mołdawii niesie ze sobą obrazy, które są tego potwierdzeniem. Oglądamy morderczą harówkę robotników w niesamowitym wnętrzu fabryki cegieł, ukrytym pod ziemią w zboczu góry, śledzimy codzienną krzątaninę sprzedawczyni, która w sklepie, jak na posterunku, pojawia się już bladym świtem. Mieszkańcy Kiszyniowa są zaradni: jeśli nie mogą inaczej, zakładają małe biznesy w swoich mieszkaniach. Wchodzimy do takiego zakładu fryzjerskiego w bloku. Nieco ironiczny wydźwięk w tym kontekście zyskuje scena degustacji wina, podczas której przyszli koneserzy goszcząc się w luksusowej restauracji, poznają tajniki receptorów smakowych i uczą się rozpoznawać właściwe kolory i zapachy trunku stanowiącego naturalne bogactwo Mołdawii i jej znak rozpoznawczy. Największą siłą tego filmu są jednak wypowiedzi bohaterów. Z nich dowiadujemy się konkretnych informacji o zarobkach, warunkach pracy, służbie zdrowia, bezrobociu, polityce i emigracji. Te zdania padające w rozmowach, brzmiące naturalnie i bez dziennikarskich intencji stają się źródłem konkretnej wiedzy o życiu mieszkańców Kiszyniowa, przypominają, że prawdziwy dokument żywi się okruchami realności.
Czas trwania: 44min. / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dwa samochody pędzą po krętych i stromych ulicach stolicy Gruzji: taksówka prowadzona przez wesołego i ciekawskiego uciekiniera z Suchumi i karetka pogotowia z ekipą ratowników medycznych, niosących pomoc w nagłych wypadkach. Przypadkowi pasażerowie, przypadkowe rozmowy, mikrospotkania, minirelacje. Karuzela twarzy, gestykulacji, spojrzeń, uśmiechów. Nieprzerwany potok słów. Tbilisi przez szybę samochodu wydaje się tętnić życiem, energią, ludzką zaradnością, choć rozmowy często bywają niewesołe. Bieda, bezrobocie, choroby, emigracja, konflikty polityczne - o tym mówią pasażerowie, to właśnie tym problemom codziennie stawiają czoła. Niekiedy kamera zagląda do wnętrza mieszkań, przysłuchać się toastom przy wieczerzy, zobaczyć jak wygląda egzamin szkolny, próba koncertu chóralnego, lekcja dla niewidomego, wiejskie wesele, czy ślubna ceremonia. I znowu powrót na rozgrzaną palącym słońcem, gwarną ulicę, pełną przechodniów, sprzedawców i kupujących. Strumień zdarzeń i ludzi rejestrowany jest płynnie i z szybkością przywodzącą na myśl teledyski. Po obejrzeniu tej panoramy nie pamięta się pojedynczych bohaterów, ale pozostaje silne wrażenie ich wspólnej obecności, która ma swoją niezatartą, osobliwą specyfikę. Jest w tym chyba jakaś magia.
Czas trwania: 43min. / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterka mieszka w Pekinie. To starsza, schorowana kobieta, właścicielka trójkołowej taksówki, która przez cały dzień rozwozi swoich klientów po tym wielkim mieście. Żyje z mężem w skromnym mieszkaniu, w biednej okolicy, ale jak twierdzi: "czuje się spełniona", jest głową rodziny, wychowała udane dzieci, a kilka lat temu partia podarowała jej - inwalidce - motocykl! Opowiadając o swym życiu, z nostalgią wraca do dawnych rewolucyjnych czasów, kiedy pieniądze nie miały takiej władzy nad ludźmi jak dzisiaj. Widz zaś ogląda Pekin z czasów politycznego i gospodarczego przełomu. Zmiana warty na Placu Tiananmen dokonuje się pod wielkim portretem Mao, ale tłum obserwujący tę uroczystość przypomina raczej beztroskich turystów fotografujących egzotyczny relikt przeszłości. Na lekcji wychowania obywatelskiego uczniowie dyskutują nad wyborem najlepszej filozofii politycznej, spierają się o różnice między konfucjanizmem, buddyzmem i taoizmem. Z drugiej strony, podczas spaceru przez miasto ekipa filmowa natyka się na grupę przechodniów z entuzjazmem śpiewających pieśni z czasów komunizmu wojennego. Śpiewają o krwawej rozprawie z wrogami rewolucji, stojąc pod wielkim gmachem komercyjnego banku... Takich paradoksów jest w filmie więcej i tworzą one ciekawy obraz, jakże daleki od jednoznaczności.
Czas trwania: 41min. / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od stolic, które zostały do tej pory sportretowane w tym cyklu. Choć życie płynie tu wolniejszym rytmem, to jednak Bydgoszcz nie ma charakteru prowincjonalnego miasteczka.
Czas trwania: 49min. / Polska / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Historia rybaka, który wyrusza o świcie na połów ryb na Bosforze. Poznajemy męski świat przez wizyty w kawiarniach. Tu przy tureckiej herbacie panowie grają w karty i rozmawiają o życiu. Kobiety w tym czasie są na Fashion Nigth Out.
Czas trwania: 34min. / Polska / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Naszą znajomą w Pekinie jest starsza, schorowana kobieta, właścicielka trójkołowej taksówki, rozwożąca swoich klientów po tym wielkim mieście. Żyje z mężem w skromnym mieszkaniu, w biednej okolicy, ale jak twierdzi: "czuje się spełniona".
Czas trwania: 41min. / Polska / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Dwa samochody pędzą po krętych i stromych ulicach stolicy Gruzji: taksówka prowadzona przez wesołego i ciekawskiego uciekiniera z Suchumi i karetka pogotowia z ekipą ratowników medycznych, niosących pomoc w nagłych wypadkach.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Sercem Kalkuty jest rzeka Ganges, wyraźnie wybijająca rytm, w jakim mieszkańcy budzą się każdego dnia. To nad jej brzeg przychodzą na poranne i wieczorne modlitwy, tu też rozpoczyna się opowieść o tym niezwykłym mieście.
Czas trwania: 53min. / Polska / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Życie w Baku toczy się powolnym rytmem wyznaczonym przez namaz - muzułmańską modlitwę rytualną odmawianą wielokrotnie w ciągu dnia. Temu rytmowi podporządkowany jest każdy - od mechanika samochodowego po pracownika agencji reklamowej.
Czas trwania: 58min. / Polska / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) W tym filmie świt jest rzeczywiście przebudzeniem miasta. Ludzie wstają z łóżek, a widz może podpatrzyć, jak śpią Japończycy. Potem poranna gimnastyka na ulicach i skwerach; tłumy przechodniów wykonują skłony, wymachy, podskoki.
Czas trwania: 40min. / Polska / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Słoneczne letnie popołudnie. Na pokład spacerowego stateczku wchodzi grupa mieszkańców Kijowa spragnionych świeżego powietrza, słonecznej kąpieli i pięknych widoków. Są młodzi: studenci, nowożeńcy, są też starsi: weterani wojenni, emeryci.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od stolic, które zostały do tej pory sportretowane w tym cyklu. Choć życie płynie tu wolniejszym rytmem, to jednak Bydgoszcz nie ma charakteru prowincjonalnego miasteczka.
Opis (streszczenie): Jeden z bohaterów tego filmu, operator wielkiego dźwigu budowlanego patrzy na miasto z wysoka. Widzi wiele. Ten dystans i samotność na wysokościach prowokuje do przemyśleń, którymi chętnie się dzieli z twórcami filmu.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Ciężkie życie w Kiszyniowie. Filmowy portret stolicy Mołdawii odkrywa obrazy, które są tego potwierdzeniem. M.in. mordercza harówka robotników we wnętrzu fabryki cegieł, ukrytym pod ziemią w zboczu góry; praca w sklepie od bladego świtu.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Kilkanaście barwnych kamyków składa się na mozaikę z życia stolicy współczesnej Rosji. Na pierwszy rzut oka różnią się bardzo między sobą, tak jak światy prawosławnego mnicha, żołnierzy, samotnej emerytki czy rodziny afgańskich imigrantów.
Czas trwania: 51min. / Polska / 2011 / cykl dokumentalnyŚwiat od świtu do zmierzchu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument, TVP Historia, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: