Emisja 13 minut w przeszłość. Archiwa Dolnego Śląska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 1 maja 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat.
Czas trwania: 14min. / 2020Emisja 13 minut w przeszłość. Archiwa Dolnego Śląska miała miejsce:
Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. W pierwszym odcinku wyruszamy do Komorowa pod Jelenią Górą, gdzie będziemy szukać śladów po podziemnej drukarni działającej w czasach stanu wojennego. Czy relacja o zaginionym powielaczu okaże się prawdziwa?
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. Elżbieta Kwiatkowska, bohaterka filmu, pochodzi z Wałbrzycha. Tam w latach 80. była bibliotekarką w lokalnej filii biblioteki wojewódzkiej. Działała także jako archiwistka w strukturach wałbrzyskiej Solidarności. W grudniu 1981 roku została internowana, między innymi za działalność w "S", a także za to że udostępniała ludziom książki m.in. o Katyniu. Wiele z tytułów zostało później zarekwirowanych przez SB i nigdy nie wróciło do magazynów bibliotecznych obecnej biblioteki pod Atlantami, o czym opowiada nam dyrektor Renata Nowicka. O czasach PRL i stanie wojennym mówi również wieloletnia dziennikarka Radia Wrocław Barbara Szeligowska. Elżbieta Kwiatkowska była wśród internowanych kobiet w Gołdapi. Jeszcze po stanie wojennym, przez wiele lat była szykanowana, a także inwigilacji SB podlegała jej rodzina.
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. W tym odcinku mowa o inwigilacji gości wałbrzyskiego hotelu "Sudety" prowadzonej przez funkcjonariuszy SB w latach 70 i 80 XX wieku.
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. To reportaż o byłych i wciąż żyjących więźniarkach, które do1944 roku przebywały w nazistowskim obozie dla dziewczyn w Graben(obecny Strzegom). Po ponad 70 latach przylatują do Polski, do Strzegomia. Obóz przez lata zapomniany, o jego istnieniu i o żyjących więźniarkach dowiedział się KrzysztofKaszub - lokalny historyk, który nas oprowadza po do dziś istniejącej fabryce i fundamentach baraków.
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. W tym odcinku mowa o prostytutkach prowadzących działalność na terenie wrocławskich hoteli w czasach PRL - u i ich współpracy z SB
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. Jan Kruk - Śmigla jako dziewiętnastolatek walczył w Pierwszej Brygadzie. Czterokrotnie ranny, podczas bitwy polsko - bolszewickiej służy jako instruktor. Dwadzieścia lat później walczy z Niemcami podczas wojny obronnej. Po wojnie jego historia staje się niewygodna. Jest zwykłym, szarym człowiekiem, nie zapraszanym na uroczyste obchody zwycięstwa w II wojnie światowej. Po latach IPN przywraca pamięć o zapomnianym bohaterze.
Czas trwania: 13min. / 2021Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. Głodowali, żeby walczyć o swoje prawa. W 1981 roku w Świdnicy jedenastu rolników podejmuje dramatyczną decyzję o rozpoczęciu głodówki. Chcieli legalizacji "Solidarności". Jak zareagowały komunistyczne władze?
Czas trwania: 14min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. Lubin był szczególnie niebezpieczny dla komunistycznych władz. Tu było wielu młodych ludzi, górników gotowych walczyć z reżimem. Dlatego też pacyfikacje zaczęły się od razu po wprowadzeniu Stanu Wojennego. W reakcji na Zbrodnię Lubińską, kilku z nich zdecydowało się na zamachy, żeby zastraszyć władzę, żeby pokazać, że nie są bezbronni. W reportażu przedstawiamy relacje świadków tamtych wydarzeń i ekspertów z IPN na temat genezy przygotowania zamachów.
Czas trwania: 13min. / 2022Opis (streszczenie): Odkrywamy nieznane karty historii Dolnego Śląska. Wraz z naukowcami wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej szukamy świadków, którzy pomogą nam rozwikłać zagadki sprzed lat. Stan wojenny Reportaż opowiada o najważniejszych wydarzeniach Stanu Wojennego na Dolnym Śląsku z perspektywy ówczesnych działaczy Solidarności i ich rodzin. Spora część dokumentu poświęcona jest kosztom, jakie w związku ze stanem wojennym płacili najbliżsi opozycjonistów antykomunistycznych żony, dzieci. W materiale znalazły się wypowiedzi działaczy z różnych placówek z wrocławskich fabryk Polaru, Hutmenu, z Teatru Polskiego, Politechniki Wrocławskiej.
Czas trwania: 29min. / 202113 minut w przeszłość. Archiwa Dolnego Śląska można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: