Emisja 16 mm historii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 marca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Pierwszy odcinek cyklu "16 mm historii" opiera się na 14 - minutowym dokumencie z 1967 r. w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego pt. "Archeologia". Ten film o współczesnej archeologii jest prostą i surową relacją z prac wykopaliskowych ekipy archeologicznej Instytutu Kultury Materialnej PAN na terenie krematorium III w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Dokument nabiera wstrząsającej wymowy w miarę odkrywania przedmiotu poszukiwań, pozostałości po bestialsko zamordowanych tu przez niemieckich oprawców ludziach rożnych narodowości, świadectwa bezprecedensowego aktu ludobójstwa. Goście: dr Adam Sitarek, Centrum Badan Żydowskich UŁ, Justyna Tomaszewska - Centrum dialogu im. Marka Edelmana. Archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi posiada w swoich zbiorach filmy, które dokumentując wydarzenia budujące naszą tożsamość, stały się wraz z upływem lat świadectwem historycznym. Na 16 - milimetrowych celuloidach utrwalono najważniejsze momenty z współczesnej historii Polski, takie jak zakończenie II wojny światowej, wyswobodzenie niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau, powstanie Solidarności czy wybór Karola Wojtyły na papieża.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu 16 mm historii opiera się na 12 - minutowym filmie "Ballada o Łodzi" z 1957 roku w reżyserii Stanisława Kokesza. Film ukazuje ciężkie życie codzienne klasy robotniczej w Łodzi w głównych zakładach bawełnianych. Obraz ma charakter propagandowy gloryfikujący postać robotnika i ówczesny system. Nawiązuje też do wydarzeń rewolucji 1905 roku.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynEmisja 16 mm historii miała miejsce:
Opis (streszczenie): Archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi posiada w swoich zbiorach filmy, które dokumentując wydarzenia budujące naszą tożsamość stały się wraz z upływem lat świadectwem historycznym.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek programu 16 mm historii zrealizowany został w oparciu o fragment 17 - minutowego filmu Litzmanstadt - Ghetto z 1965 roku w reżyserii Daniela Szylita.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek programu 16 mm historii zrealizowany został w oparciu o fragment 26 - minutowego dokumentu Legenda. Pamięci Józefa Piłsudskiego z 1989 roku w reżyserii Mikołaja Haremskiego.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Ten odcinek opiera się na filmie Ballada o Łodzi z 1957 r. Film ukazuje ciężkie życie klasy robotniczej w Łodzi w zakładach bawełnianych. Ma charakter propagandowy gloryfikujący postać robotnika i system. Nawiązuje do Rewolucji 1905 r.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Impresja filmowa o hitlerowskim obozie na przedmieściach Łodzi, gdzie w nocy z 17 na 18 I 1945 r. , na kilka godzin przed wyzwoleniem miasta, zamordowano ok. 2 tys. osób. To największa niemiecka zbrodnia wojenna między Bugiem a Odrą.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pierwszy odcinek cyklu 16 mm historii opiera się na dokumencie z 1967 roku pt. Archeologia. Ten film o współczesnej archeologii jest prostą i surową relacją z prac wykopaliskowych na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek programu został zrealizowany na podstawie filmu "W drodze na księżyc" z 1962 r. Nkręcony jeszcze przed lądowaniem Armstronga na Księżycu, przybliża wyobrażenia lądowania człowieka na srebrnym globie.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2021 / magazyn16 mm historii można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Łódź, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):