W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Astronomia niepodległa 100 lat polskiej astronomii
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Astronomia niepodległa 100 lat polskiej astronomii miała miejsce:
Opis (streszczenie): Astronomowie zawsze potrzebowali ciemnego nieba i pogodnych nocy. W ich poszukiwaniu zaczęli umieszczać teleskopy tam, gdzie jest się dosłownie bliżej nieba. Obserwatoria położone na górskich szczytach to bez wątpienia jedne z najbardziej niezwykłych placówek astronomicznych. W Polsce było ich kilka. A historia z nimi związana pełna jest dramatycznych wydarzeń, ściśle związanych z losami niepodległej Rzeczpospolitej.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia astronomii w niepodległej Polsce w szczególny sposób zapisała się na kartach "Uranii". To najstarsze, ukazujące się do dziś, polskie czasopismo poświęcone badaniom kosmosu. "Urania" ukazała się tuż po odrodzeniu wolnej Rzeczpospolitej. Jej historia jest ściśle związana z losami Polski. A na jej łamach można odnaleźć świadectwo rozwoju polskiej astronomii i najważniejszych światowych odkryć ostatnich stu lat.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Planetaria zawsze dawały szczególną okazję do kontaktu z kosmosem. Odegrały także szczególną rolę w historii polskiej astronomii. Przez kilkadziesiąt lat kreowały kolejne pokolenia badaczy kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Astronomia kojarzy się przede wszystkim z badaniami prowadzonymi w obserwatoriach. Jest jednak i taki ośrodek, w którym próżno szukać teleskopów. Centrum Astronomiczne imienia Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk powstało z myślą o badaniach teoretycznych. W ciągu ostatnich czterdziestu lat stało się pracownią najwybitniejszych polskich badaczy kosmosu i miejscem spotkań astronomów z całego świata.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Nieopodal centrum Warszawy znajdziemy miejsce, w którym od ponad czterdziestu lat powstaje niezwykła aparatura badawcza. Instrumenty, jakie tu skonstruowano, trafiły na pokłady satelitów i sond kosmicznych, badały powierzchnię komet, planet oraz księżyców w Układzie Słonecznym. Miejsce, o którym mowa to Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Wrocław to miasto, w którym splatają się tradycje polskie i niemieckie. Ta dwojaka spuścizna ukształtowała także tutejszą astronomię. Wrocławskie obserwatorium powstało z połączenia dorobku polskich badaczy, którzy przybyli tu po wojnie i ich niemieckich poprzedników znad Odry.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Toruń to miasto, które słynie jako miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Trafimy tu na wiele pamiątek po Wielkim Astronomie. Najważniejsze świadectwo jego spuścizny znajdziemy jednak kilkanaście kilometrów poza miastem. To tu, w miejscowości Piwnice, znajduje się Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): W samym sercu Warszawy znajdziemy budynek zwieńczony dwiema kopułami. Gmach, położony w Alejach Ujazdowskich, to siedziba jednego z najstarszych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Jego historia dotkliwie splata się z losami Warszawy i całej niepodległej Rzeczpospolitej
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Poznań to miejsce, które odegrało szczególną rolę w odrodzeniu niepodległej Polski. Historia tamtych wydarzeń splata się ściśle z narodzinami poznańskiej astronomii. W roku 1919 w stolicy wyzwolonej w powstaniu Wielkopolski powołano do życia Uniwersytet Poznański. Władze nowej, polskiej uczelni zdecydowały o utworzeniu obserwatorium astronomicznego. W tym odcinku przybliżymy jego historię.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia astronomii to dzieje kolejnych odkryć, które zmieniały naszą wizję Wszechświata. Jednak w Polsce zawsze była ona związana z losami naszego kraju. W tym specjalnym cyklu pokażemy, jak polska astronomia odrodziła się wraz z polską niepodległością. I co udało się jej osiągnąć przez sto lat patrzenia w niebo nad wolną ojczyzną. Przedstawimy historię i osiągnięcia najważniejszych polskich ośrodków astronomicznych. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzamy miejsca, w których nauka o Wszechświecie odradzała się wraz z niepodległą Rzeczpospolitą. Każdy odcinek będzie poświęcony innemu ośrodkowi naukowemu.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PANAstronomia kojarzy się przede wszystkim z badaniami prowadzonymi w obserwatoriach. Jest jednak i taki ośrodek, w którym próżno szukać teleskopów. Centrum Astronomiczne imienia Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk powstało z myślą o badaniach teoretycznych. W ciągu ostatnich czterdziestu lat stało się pracownią najwybitniejszych polskich badaczy kosmosu i miejscem spotkań astronomów z całego świata.
Czas trwania: 23min. / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Toruń to miasto, które słynie jako miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Trafimy tu na wiele pamiątek po wielkim astronomie. Najważniejsze świadectwo jego spuścizny znajdziemy jednak kilkanaście kilometrówpoza miastem. To tu, w miejscowości Piwnice, znajduje się Centrum Astronomii Uniwersytetu MikołajaKopernika.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu WarszawskiegoW samym sercu Warszawy znajdziemy budynek zwieńczony dwiema kopułami. Gmach położony w Alejach Ujazdowskich to siedziba jednego z najstarszych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Jego historia dotkliwie splata się z losami Warszawy i całej niepodległej Rzeczpospolitej.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Poznań to miejsce, które odegrało szczególną rolę w odrodzeniu niepodległej Polski. Historia tamtych wydarzeń splata się ściśle z narodzinami poznańskiej astronomii. W roku 1919 w stolicy wyzwolonej w powstaniu Wielkopolski powołano do życia Uniwersytet Poznański. Władze nowej polskiej uczelni zdecydowały o utworzeniu obserwatorium astronomicznego. W tym odcinku przybliżymy jego historię.
Czas trwania: 23min. / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film dokumentalny ukazujących historię i osiągnięcia najważniejszych polskich ośrodków astronomicznych.
Czas trwania: 23min. / 2023 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Film dokumentalny ukazujących historię i osiągnięcia najważniejszych polskich ośrodków astronomicznych. odc. 10 Obserwatoria górskie
Czas trwania: 23min. / Polska / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Film dokumentalny ukazujących historię i osiągnięcia najważniejszych polskich ośrodków astronomicznych.
Czas trwania: 22min. / Polska / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): (N) Wrocław to miasto, w którym splatają się tradycje polskie i niemieckie. Ta dwojaka spuścizna ukształtowała też astronomię. Wrocławskie obserwatorium powstało z dorobku polskich badaczy po wojnie i ich niemieckich poprzedników znad Odry.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2018 / film dokumentalnyAstronomia niepodległa 100 lat polskiej astronomii można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Opole, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: