Emisja BILANS ZDROWIA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 6 stycznia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Zaburzenia psychiczne są powszechne, dotyczą i dzieci, i dorosłych. Nawet do 20% dzieci ma dolegliwości, które spełniają kryteria jakiegoś zaburzenia psychicznego. Psychiatrzy coraz częściej mówią o epidemii zaburzeń psychicznych, co dotyczy zwłaszcza zaburzeń depresyjnych oraz autoagresji, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu i życiu dzieci. W tym odcinku o zdrowiu psychicznym najmłodszych, a także o diecie sprzyjającej płodności. Szacuje się, że obecnie około 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym mimo chęci posiadania potomstwa, nie jest w stanie go spłodzić. W Polsce z podobnym problemem boryka się już ok. 15-20% par, czyli ponad dwa miliony osób. Okazuje się, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być otyłość i nieprawidłowa dieta. W programie będzie także o symulatorze starości.
Czas trwania: 19min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Depresja poporodowa rozwija się w wyniku oddziaływania czynników hormonalnych, środowiskowych, emocjonalnych i genetycznych. Dotyka ona 10 - 25% kobiet po urodzeniu dziecka. Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej objawy? Ponadto w programie o różnych odmianach raka skóry.
Czas trwania: 18min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekły stan zapalny kręgosłupa. Przebieg choroby jest powolny, z czasem atakuje inne obszary ciała, a przyczyna tej choroby do dziś nie jest znana. W programie o ZZSK, a także o łysieniu.
Opis (streszczenie): Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to uwarunkowana genetycznie grupa chorób nerwowo-mięśniowych, których cechą wspólną jest utrata neuronów ruchowych rdzenia kręgowego, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni. W programie o SMA, a także o badaniach endoskopowych.
Emisja BILANS ZDROWIA miała miejsce:
Opis (streszczenie): Guzki tarczycy to grupa zmian w obrębie narządu. Są różnorodne w budowie i w aktywności. Większość guzków to zmiany o charakterze łagodnym. Niewielka część może być aktywna hormonalnie, powodując nadczynność tarczycy i inne zmiany o charakterze nowotworowym. W tym odcinku programu o terapii guzków tarczycy oraz o wypaleniu zawodowym.
Opis (streszczenie): Średnio jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z niedosłuchem. Niedosłuch u dziecka bywa wrodzony, ale niejednokrotnie słyszenie upośledza się z wiekiem. Czasem rodzice nie zauważają nawet wyraźnych oznak niedosłuchu, co może skutkować u najmłodszych opóźnieniem rozwoju, problemami w nauce. W programie o niedosłuchu, a także o anoreksji w ciąży i połogu. Będziemy również mówić o związkach medycyny ze sztuką.
Opis (streszczenie): Terapia płodu to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Idea operacji wewnątrzmacicznych pojawiła się wraz z obserwacjami, że niektóre wady wrodzone mają charakter postępujący, im dłużej działa czynnik szkodliwy, tym rokowanie dla dziecka jest gorsze. W programie o operacjach wewnątrzmacicznych, a także o uzależnieniach lekowych seniorów.
Opis (streszczenie): Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Zdarza się, że organizm, pomimo prawidłowego lub nawet podwyższonego stężenia insuliny we krwi, nie reaguje w odpowiedni sposób i nadal ją produkuje. W programie o insulinooporności, a także o tym, czym jest stożek rogówki - jak go diagnozować i leczyć - oraz o operacjach prostaty za pomocą robota.
Opis (streszczenie): Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to gwarancja sukcesu w odchudzaniu. Często jednak osoby walczące o smukłą sylwetkę próbują znaleźć inne sposoby, aby osiągnąć wymarzony cel. Przechodzą na diety, które są niezdrowe, nieracjonalne, a co za tym idzie groźne dla zdrowia, a nawet życia. W tym odcinku programu o groźnych dietach, a także o wyjątkowej operacji resekcji guza wątroby i kalendarzu na 2023 rok promującym profilaktykę chorób kardiologicznych.
Opis (streszczenie): Choroby wieku podeszłego, czyli choroby starcze, to grupa schorzeń, które diagnozuje się u większości seniorów. Obecnie obserwuje się proces starzenia się społeczeństwa w związku z tym choroby wieku podeszłego diagnozuje się coraz częściej. Szacuje się, że ponad połowa seniorów podlega starzeniu, które charakteryzuje się występowaniem licznych dolegliwości, doprowadzających stopniowo do trwałego upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym Tylko co 5 - 10 osoba starsza nie zmaga się z żadnymi chorobami. O chorobach neurologicznych seniorów w kolejnym programie Bilans Zdrowia, a także chorobach nerek i profilaktyce HIV.
Czas trwania: 20min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Aż 92% polskich nastolatków cierpi z powodu próchnicy, a odsetek bezzębności wśród dorosłych rośnie. Nie lepiej jest w przypadku małych dzieci - tylko niewielka część najmłodszego pokolenia wolna jest od chorób jamy ustnej. Pokutuje przekonanie, że mleczaków i tak nie warto leczyć. Dlaczego Polacy wybierają się do dentysty dopiero wtedy, kiedy zaczyna ich boleć ząb? O tym dziś w programie, a także o tym, jak choruje ciało, gdy boli dusza.
Opis (streszczenie): Na astmę cierpi na świecie około 300 milionów osób, najwięcej w krajach rozwiniętych. Jej objawy to suchy kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności. Przynajmniej dwa z tych objawów muszą współwystępować, żeby podejrzewać tę chorobę. W Europie proces postawienia diagnozy trwa 3,5 roku, w Polsce aż 7 lat. W tym odcinku programu mówić będziemy o astmie u dzieci, a także o tym, jak uniknąć efektu jo-jo.
Czas trwania: 19min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Wielu dorosłych nie wie, że ma zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. A jeśli nie wie, to nie szuka specjalistycznej pomocy. Tymczasem nieleczone ADHD może wpływać na życie, na jego każdy wymiar: wydajność w pracy, zdrowie psychiczne i relacje międzyludzkie. W tym odcinku o ADHD dorosłych, a także o diecie u osób chorych na Parkinsona i o transplantacjach.
Opis (streszczenie): W tym odcinku o cudzie w medycynie, cudzie widzenia i o granicach, które przekracza współczesna okulistyka. Będziemy mówić także o afazji, czyli o utracie zdolności językowych - zdolności do rozumienia i tworzenia wypowiedzi.
Opis (streszczenie): Liczba pacjentów geriatrycznych wciąż rośnie. W ciągu 20 lat liczba osób po 80 roku życia ma ulec podwojeniu. Opieka geriatryczna wymaga cierpliwości i szerokiej wiedzy między innymi na temat stosowania leków. W programie o farmakoterapii u osób starszych, a także o dzieciach uzależnionych od komputerów i smartfonów oraz o nowej Poradni Onkologicznej dla młodych dorosłych.
Opis (streszczenie): Przejście na dietę to - obok rzucenia palenia - jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Większość z nas nie potrafi jednak wytrwać na diecie i szybko rezygnuje z realizacji noworocznego planu. Wszystko przez nieodpowiedni program odchudzania. W programie o skutecznym odchudzaniu, a także o stresie postcovidowym.
Opis (streszczenie): Statystycznie na dobrowolne badania kontrolne mężczyźni zgłaszają się zdecydowanie rzadziej niż kobiety. Niestety, profilaktyka w tej części naszego społeczeństwa nie jest jeszcze czymś zupełnie naturalnym. Takie podejście to oczywiście błąd, który prędzej czy później może skutkować rozwojem którejś z niezdiagnozowanych odpowiednio wcześnie chorób. W programie o chorobach męskich, a także o nowoczesnych, operacyjnych metodach leczenia guzów mózgu.
BILANS ZDROWIA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka, TVP Wilno