Emisja Balans Bieli będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 14 kwietnia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Program prezentuje ciekawe i żywe dyskusje, prowadzone przez wytrawnych ekspertów, którzy - choć przyjmując różne optyki i wrażliwości - analizują wydarzenia z kraju i ze świata pod kątem chrześcijańskiego systemu wartości. Poruszamy tematy bieżące, bliskie ludziom wierzącym, lecz pomijane w codziennym dyskursie medialnym. W dniu 20 maja bieżącego roku - po 1700 latach - świat chrześcijański upamiętni otwarcie Soboru Nicejskiego, który odbył się w Azji Mniejszej w 325 r. Jest to pierwszy Sobór powszechny w historii. Z tego Soboru pochodzi Credo, które dopełnione przez Sobór Konstantynopolitański w 381 r. stało się dowodem tożsamości wiary w Jezusa Chrystusa, wyznawanej przez Kościół. Rocznica ta przypada w tym Roku Jubileuszowym, którego centrum stanowi "Chrystus nasza nadzieja" i zbiega się z datą Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Ponadto - jak podkreślił papież Franciszek - w momencie historycznym, w jakim żyjemy, naznaczonym tragedią wojny oraz niezliczonymi lękami i niepewnościami, rzeczą istotną dla chrześcijan, najpiękniejszą, najbardziej pociągającą i jednocześnie najbardziej konieczną, jest właśnie wiara w Jezusa Chrystusa proklamowana w Nicei: jest to "podstawowe zadanie Kościoła" - to fragment komunikatu prasowego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W programie Marek Zając ze swoimi gośćmi porozmawia o istocie i znaczeniu Soboru w Nicei w XXI w.
Czas trwania: 30min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Według Katechizmu Kościoła Katolickiego "Katecheza jest wychowywaniem w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych; obejmuje przede wszystkim wyjaśnianie nauki chrześcijańskiej, podawane na ogół w sposób systematyczny i całościowy w celu wprowadzenia wierzących w pełnię życia chrześcijańskiego". W programie Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi o tym, jaka wygląda katecheza i lekcja religii w innych krajach europejskich.
Opis (streszczenie): "Jak dobrze powrócić do Niego, gdy się pogubiliśmy! Powtarzam jeszcze raz z naciskiem: Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem; to nas męczy proszenie Go o miłosierdzie. Ten, który zachęcił nas, byśmy przebaczali 'siedemdziesiąt siedem razy' (Mt 18, 22), daje nam przykład: On przebacza siedemdziesiąt siedem razy. Za każdym razem bierze nas na nowo w swoje ramiona. Nikt nie może nas pozbawić godności, jaką obdarza nas ta nieskończona i niewzruszona miłość" - to słowa papieża Franciszka z Evangelii Gaudium. W programie Marek Zając porozmawia z s. Michaelą Rak, założycielką i dyrektorką Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, oraz Grzegorzem Kicińskim, dyrektorem Fundacji Aniołów Miłosierdzia, o tym, czym jest Boże Miłosierdzie. Czy siłą dającą możliwość osiągania świętości życia tym, którzy bezgranicznie ufają Bogu? A może kuźnią świętości życia chrześcijan? I jak Boże Miłosierdzie wypełnia się w pracy w hospicjum?
Opis (streszczenie): "Liban to coś więcej niż kraj, to przesłanie" - napisał w 1997 roku w adhortacji "Nowa nadzieja dla Libanu" Jan Paweł II. Z kolei papież Franciszek apelował w orędziu kończącym w Watykanie dzień modlitwy i refleksji poświęcony Libanowi: "Niech noc konfliktów przeminie, a nastanie świt nadziei. Niech ustaną wrogości, znikną rozłamy, a Liban niech znów promieniuje światłem pokoju". W programie Marek Zając ze swoimi gośćmi porozmawia o sytuacji chrześcijan w Libanie, o ich roli na Bliskim Wschodzie i o formach skierowanej do nich pomocy.
Emisja Balans Bieli miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Karta Ekumeniczna to dokument o tym, co nas łączy, w jaki sposób możemy być razem i jakie ma to znaczenie dla Europy. Karta Ekumeniczna to jest dokument dotyczący Europejskich Kościołów Chrześcijańskich, tzn. z jednej strony pytamy - co jest źródłem jedności dla nas, jak się rodzi ekumenizm i jak się on dzieje, a z drugiej strony pytamy o to, jakie znaczenie ma jedność Kościołów Chrześcijańskich dla naszego kontynentu - jak to wpływa na misję Kościoła, jak to wpływa na budowanie pokoju europejskiego" - podkreśla kard. Grzegorz Ryś, jeden z inicjatorów nowej Karty Ekumenicznej, a tym samym gość programu "Balans bieli", z którym porozmawia Marek Zając.
Opis (streszczenie): "Marnowanie żywności jest zniewagą dla ubogich. Należy uznać, [...] że żywność, którą wyrzucamy, jest niesprawiedliwie odbierana z rąk tych, którym jej brakuje; tych, którzy mają prawo do chleba powszedniego ze względu na swoją nienaruszalną godność ludzką" - podkreślał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Wali z Marnowaniem Jedzenia. "Marnotrawstwo to zjawisko, które w coraz większym stopniu obciąża nasze sumienia. W wielu miejscach nasi bracia i siostry nie mają dostępu do wystarczającej i zdrowej żywności, podczas gdy w innych jedzenie jest wyrzucane" - pisał papież. Jan Paweł II nazwał to zjawisko "paradoksem obfitości". W programie "Balans bieli" Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi o problemie marnowania żywności z perspektywy katolickiej nauki społecznej Kościoła, a także o sposobach walki z marnowaniem jedzenia.
Opis (streszczenie): "Papież Franciszek zaprosił nas wszystkich, abyśmy w rozpoczętym Roku Jubileuszowym stali się pielgrzymami nadziei. W świecie pełnym lęku i niepokoju tak często brakuje bowiem nadziei. Brakuje jej młodym, przeżywającym coraz większe osamotnienie w cyfrowym świecie, zatroskanym o los środowiska naturalnego. Brakuje jej rodzicom, patrzącym z niepokojem na świat, w którym przyjdzie żyć ich dzieciom. Brakuje jej seniorom, obserwującym z rosnącym przerażeniem słabnięcie rodziny i tradycyjnych wartości. Brakuje jej nam wszystkim, spoglądającym na tragiczne obrazy z miejsc objętych wojną, ale też doświadczającym rzeczywistości, w której rosną społeczne nierówności, a pieniądz staje się ważniejszy od człowieka. Dlatego już dziś serdecznie zapraszam was do Gniezna, by nie tylko się spotkać i wspólnie rozmawiać, ale również działać na rzecz budowy trwałego pokoju w naszych sercach, w naszych lokalnych społecznościach, w naszym świecie" - mówił w noworocznym orędziu abp Polak, podkreślając, że właśnie w tym duchu prowadzone są przygotowania do XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, którego kontekst będzie wyjątkowy. W 2025 roku przypada bowiem 1025. rocznica historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego i 1000. rocznica pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie. W programie "Balans bieli" Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi o najważniejszym przesłaniu płynącym z tych historycznych wydarzeń dla nas i dla współczesnego świata.
Opis (streszczenie): W programie prezentowane są ciekawe i żywe dyskusje, prowadzone przez wytrawnych ekspertów, którzy - choć przyjmując różne optyki i wrażliwości - analizują wydarzenia z kraju i ze świata pod kątem chrześcijańskiego systemu wartości. Poruszamy tematy bieżące, bliskie ludziom wierzącym, lecz pomijane w codziennym dyskursie medialnym. Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak w swoim oświadczeniu w 2023 r. nie ukrywał przyczyny rezygnacji z urzędu: "Nie ma co udawać siłacza tam, gdzie się nim nie jest. Jakiekolwiek udawanie tylko pogarsza sytuację. Nawet najbliżsi, o niczym nie wiedząc, mogą reagować na tyle nieprawidłowo, że to jedynie wszystko pogorszy. Dlatego ja nie kryję tego. Ta informacja potrzebna jest diecezjanom". Szczegółowo też opisywał swoje odczucia: "Człowiek chciałby po prostu zasnąć i nie czuć rzeczywistości". Tak właśnie mówił o depresji. W programie "Balans bieli" Marek Zając porozmawia z biskupem seniorem Edwardem Dajczakiem oraz z psycholog Agnieszką Huf o depresji. Czy osoby wierzące są wolne od chorób psychicznych? Czy depresję, schizofrenię i dwubiegunówkę można "zamodlić"?
Opis (streszczenie): Program daje możliwość prezentacji ciekawych i żywych dyskusji, prowadzonych przez wytrawnych ekspertów, którzy - choć przyjmując różne optyki i wrażliwości - analizują wydarzenia z kraju i ze świata pod kątem chrześcijańskiego systemu wartości. Poruszamy tematy bieżące, bliskie ludziom wierzącym, lecz pomijane w codziennym dyskursie medialnym. "Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro" - napisał papież Franciszek w bulli "Spes non confundit" ("Nadzieja zawieść nie może") na Rok Święty 2025, który przebiega pod hasłem: "Pielgrzymi nadziei". Obchody jubileuszu zainaugurowało tradycyjnie otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia 2024 r. Ich zamknięcie i zakończenie roku jubileuszowego nastąpi 6 stycznia 2026 roku. W programie "Balans bieli" Marek Zając porozmawia z biskupem Arturem Ważnym oraz Janem Melą i Romanem Ziębą o nadziei, o chrześcijańskim poszukiwaniu nadziei w Roku Świętym 2025 i o celebracji najważniejszych wydarzeń Roku Jubileuszowego.
Opis (streszczenie): "Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą - żyć w prawdzie - to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego"; "Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią"; "Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą". To tylko niektóre myśli, które ponad 40 lat temu przekazywał nam ks. Jerzy Popiełuszko. W programie Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi o wartości i znaczeniu - dla nas współczesnych - duchowego testamentu ks. Jerzego, ale także o nieznanych faktach z jego ostatnich dni życia.
Opis (streszczenie): Caritas Polska zebrała 75 mln zł na pomoc dla powodzian. "Pieniądze pochodzą z ogólnopolskiej zbiórki kościelnej oraz wpłat indywidualnych i biznesowych" - przekazała organizacja. Do potrzebujących trafi m.in. 3 tys. kart przedpłaconych o wartości 6 tys. zł każda. O pomocy powodzianom i strategii wsparcia na kolejne miesiące Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi.
Czas trwania: 29min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): "Nie potrzebujemy stanięcia murem za Kościołem, jaki znamy, lecz powrotu do źródeł, a zarazem wyjścia naprzód, ku prorockim wyzwaniom. Istnieje droga krytycznej ortodoksji oraz "obywatelskiej" wolności wierzących, niesprzeczna z lojalnością wobec Kościoła. Do pójścia nią potrzeba uczciwej powtórki z Nowego Testamentu, życia tym, co stanowi jego sedno, i świadomości ewolucyjnego charakteru tradycji. Kościół się zmienia, a teologia dojrzewa" - to cytat z książki "Zostać w Kościele / Zostać Kościołem" prof. Marka Kity, który w tym roku nominowany jest do nagrody dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. O wizji współczesnego Kościoła, o diagnozie dzisiejszego kryzysu instytucji i o sensie chrześcijańskiej wiary Marek Zając porozmawia z prof. Markiem Kitą.
Opis (streszczenie): Czy duchowny znalazłby w Polsce miejsce, gdzie mógłby - na zakrętach swojej wiary, w depresji, przeżywając różne kryzysy - wyciszyć się i poukładać swoje życie? Czy księża, gdy coś się złego u nich dzieje, mają do kogo się zwrócić, z kimś porozmawiać? Czy mogą liczyć na pomoc duszpasterską? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Marka Zająca w programie "Balans bieli".
Opis (streszczenie): "Wiara jest przeciwieństwem pesymizmu, depresji, braku nadziei" - mówi Jan Grosfeld w niezwykłym wywiadzie rzece "Pałac płonie" ze Sławomirem Jackiem Żurkiem. "Tematem książki jest konkretny człowiek - z imieniem i nazwiskiem, z datą i miejscem urodzenia, z rzeczywistą biografią. To on jest tytułowym "pałacem w płomieniach" - podpalany zawieruchą dziejów i nieodwołalnie (wydawałoby się) ginący, a jednak ratowany, odbudowywany i wskrzeszany przez Boga, który - to najważniejszy refren tej książki - jest wierny! Przy czym jest to także człowiek z ogromnym poczuciem odpowiedzialności - nie tylko za siebie czy swoich bliskich, ale również za Kościół, za swoją Ojczyznę, za świat, w szczególności za kolejne pokolenia: za młodych". To fragment wypowiedzi kard. Grzegorza Rysia ze wstępu do tego wywiadu. I właśnie z prof. Janem Grosfeldem porozmawia Marek Zając w programie "Balans bieli".
Opis (streszczenie): "Magisterium Kościoła nie wypowiadało się dotąd wprost na temat roli zwierząt w boskim planie. Ale wszystko, co stworzył Bóg jest dobre, jest całością i uczestniczy w relacji Stworzenie - Odkupienie. Nie brak teologów wskazujących, że nie sposób wyobrazić sobie świata po Sądzie Ostatecznym bez udziału zwierząt. Dowody na to znajdziemy w wielu miejscach Pisma Świętego, najbardziej niezwykłe u Izajasza czy Ozeasza, według którego Bóg zawrze przymierze "ze zwierzem polnym i ptactwem powietrznym, i ze zwierzętami pełzającymi po ziemi" (Oz 2, 20). Oczywiście w niebie wszystko funkcjonować będzie inaczej - nie wiemy, jak, ale widzimy, jak nauka pokazuje głęboką jedność między światami ludzkim i zwierzęcym. Dlaczego w perspektywie eschatologicznej ta jedność miałaby ulec załamaniu? Mam więc nadzieję, że w raju znajdziemy się wraz ze zwierzętami" - to słowa o. dr. Stanisława Jaromiego, przełożonego klasztoru i rektora bazyliki św. Jakuba Starszego w Pradze. I właśnie o zwierzętach, o humanizacji i dehumanizacji Marek Zając porozmawia ze swoimi gośćmi.
Balans Bieli można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Wilno