W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Chłopcy
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Chłopcy miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Kto z nas nie schodzi w kopalnie dzieciństwa? Kto z nas nie błądzi światłem po tych ścianach Gdzie w czarnych rzeźbach węgla kamiennego Pełno odcisków Paproci i zwierząt" - - pisał Stanisław Grochowiak w wierszu "Zejście", będącym swego rodzaju hołdem dla tego, co w człowieku jakże cenne - krainy dzieciństwa. Motyw powrotu do młodości, do czasu, kiedy kształtuje się ludzka osobowość, legł też u podstaw innego utworu autora "Ahaswera" - sztuki "Chłopcy", którą na ekran przeniósł Ryszard Ber. Głównymi bohaterami filmu są Kalmita, Pożarski, Jo - Jo, Smarkul, profesor Perlec i hrabina De Profundis - pensjonariusze domu starców, prowadzonego przez siostry zakonne. Jedna z nich, Maria, pragnie wprowadzić w życie ośrodka rządy silnej ręki i żelazną dyscyplinę. Czeka ją wszakże trudne zadanie. Mimo zaawansowanego wieku, jej podopieczni robią wszystko, by zachować jak największą niezależność. Ich walka z zasadniczą siostrą staje się miejscami groteskowa i przypomina sztubackie wybryki. Staruszkowie chichoczą z uciechy, gdy komuś uda się w łazience narysować "świński" obrazek. Niczym grupa młokosów przemycają do pokoju alkohol i kieliszki. Duchowym przywódcą buntowników jest 75 - letniKalmita, umieszczony niegdyś w pensjonacie przez znacznie młodszą żonę. Małżonka, która do tej pory odwiedzała go raz do roku, niespodziewanie postanawia zabrać Kalmitę do domu. Czy pozostali na placu boju kontestatorzy znajdą w sobie dość siły, by skutecznie przeciwstawić się zakusom siostry Marii?Film Ryszarda Bera to wzruszająca, poetycka, znakomicie sfotografowana historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Wielką siłą "Chłopców" jest rewelacyjne aktorstwo. Po premierze filmu byli nawet krytycy, którzy pisali, że jest ono "za dobre". "Chłopcy" stali się także jednym z ważniejszych dokonań w artystycznej biografii Bera, którego kilka lat wcześniej krytycyw zasadzie spisali na straty. Tym filmem reżyser udowodnił, że negatywne oceny jego możliwości twórczych były przedwczesne. Sukces "Chłopców" to wprawdzie w dużej mierze zasługa doskonałego scenariusza Grochowiaka, ale autonomiczność filmowej inscenizacji Bera nie podlega dyskusji. Nagroda dla Kazimierza Opalińskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Pradze w 1973 roku.
Czas trwania: 85min. / 1973 / film obyczajowyOpis (streszczenie): (AD) (N) Wzruszająca, poetycka, historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Bohaterami filmu są pensjonariusze domu straców, prowadzonego przez siostry zakonne.
Opis (streszczenie): Kalmita, pensjonariusz prowadzonego przez siostry zakonne domu starców, spodziewa się wizyty małżonki, która jak co roku, ma przyjechać do niego w odwiedziny. W przygotowaniach pomagają mu przyjaciele - Pożarski, Jo-Jo i Smarkul. Żaden nie spodziewa się, jak wielkie zmiany przyniesie tegoroczna wizyta. Adaptacja sztuki Stanisława Grochowiaka.
Czas trwania: 84min. / Polska / 1973 / ObyczajowyOpis (streszczenie): (N) Wzruszająca, poetycka, historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Bohaterami filmu są pensjonariusze domu straców, prowadzonego przez siostry zakonne.
Opis (streszczenie): Wzruszająca, poetycka, historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Bohaterami filmu są pensjonariusze domu straców, prowadzonego przez siostry zakonne.
Chłopcy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP3, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):