W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Cichy legion
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Cichy legion miała miejsce:
Opis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski, a historia rozprawiła się z nimi okrutnie wymazując ich imię z panteonu tych, którym wolność dzisiaj zawdzięczamy. Kolejne odcinki ukazująbiografie Kapłanów Niezłomnych, którzy nie ulegli złudzeniom, nie poszli na kompromisy, nie dali się przekonać sugestiom, że wszystko stracone. Niezłomnych księży w okresie PRL - u było wielu. Niezłomni kapłani, poza pewnymi wyjątkami, pozostają w cieniu w okresie III RP i pozostają zapomniani. Program będzie miał charakter filmowy, oparty na wspomnieniach ludzi związanych z bohaterami cyklu, wspomnieniach rodzin, wypowiedziach świadków wydarzeń, pracowników naukowych, m.in. IPN, ekspertówi konsultantów. Ks. Rudolf Marszałek, jako młody kapłan tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 roku został powołany do wojskajako kapelan 58. Pułku Piechoty w Poznaniu. Wraz z wycofującą się armią trafił do Warszawy, gdzie pełnił swą posługę podczas obrony stolicy. Miał wówczas przydział do duszpasterstwa szpitalnego, gdzie niósł pociechę najbardziej cierpiącym: chorym, rannym, umierającym.
Czas trwania: 13min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski, a historia rozprawiła sięz nimi okrutnie wymazując ich imię z panteonu tych, którym wolność dzisiaj zawdzięczamy. Niezłomnych księży w okresie PRL - ubyło wielu. Niezłomni kapłani, poza pewnymi wyjątkami, pozostają zapomniani i niejako w cieniu w okresie III RP. Warto zatem przywrócić ich naszej pamięci. Wojna totalna, jaką komuniści wypowiedzieli Kościołowi w Polsce, charakteryzowała się niezwykłą brutalnością. W latach 50. bezpieka ze szczególną zaciekłością tropiła "szpiegów w sutannach" - tak nazywano duchownych oskarżanych o kontakty z wolnym światem zza "żelaznej kurtyny". Ofiarą tej nagonki padł ksiądz Józef Fudali, doprowadzony do śmierci w komunistycznym więzieniu. W piątek, 19 września 1952 roku, ksiądz Józef Fudali załatwiał sprawy urzędowe w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Do Liszek wrócił podmiejskim autobusem dopiero następnego dnia około godz. 15.00. Już na przystanku od miejscowego krawca Jana Kusia dowiedział się, że nie powinien wracać do domu. Został aresztowany przez funkcjonariuszy Sekcji V Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) w Krakowie. Aresztowano go 20 września 1952 roku między godziną 15.00 a 16.00, po czym przewieziono do WUBP w Krakowie i oddano w ręce funkcjonariuszy Wydziału Śledczego. Ksiądz Fudali nie wyszedł na wolność. Zmarł 30 stycznia 1954 roku w Państwowym Szpitalu Klinicznym św. Łazarza przy ul. Wesołej w Krakowie.
Czas trwania: 13min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ks. Stanisław Domański był zaangażowany w działalność niepodległościową już podczas II wojny światowej. Wyświęcony w 1939 r. rozpoczął pracę duszpasterską w parafii Sienno. Podczas okupacji należał do AK, używał pseudonimu Cezary.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski. Ks. Zygmunt Kaczyński - kapłan, polityk, redaktor i publicysta, jedyny duchowny pełniący funkcje ministerialne w rządach RP na uchodźstwie.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ks. Michał Pilipiec, kapelan AK w diecezji przemyskiej został aresztowany w grudniu 1944 r. przez NKWD. Był poddany okrutnemu śledztwu w rzeszowskiej siedzibie UB i został zamordowany strzałem w tył głowy.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W latach 50. bezpieka z zaciekłością tropiła "szpiegów w sutannach". Ofiarą tej nagonki padł ks. Józef Fudali, doprowadzony do śmierci w komunistycznym więzieniu.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ksiądz Paweł Kontny zamordowany przez sowieckich żołnierzy w czasie interwencji. Dla wszystkich wiadomość o śmierci kapłana była zaskoczeniem. Wcześniej potrafił porozumieć się z sowieckimi żołnierzami i uratował życie tak wielu ludziom.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ks. Jan Trojnar (1907 - 1946). W marcu 1946 roku na terenie diecezji sandomierskiej w odstępie zaledwie czterech dni zostało zamordowanych dwóch młodych księży. Pełnili oni posługę kapłańską w sąsiadujących ze sobą parafiach.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Sługa Boży ks. Michał Rapacz, ur. się 16 IX 1904 r. w Tenczynie, na terenie diecezji krakowskiej w religijnej rodzinie rolniczej. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Tenczynie, a do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski, a historia rozprawiła się z nimi okrutnie wymazując ich imię z panteonu tych, którym wolność dzisiaj zawdzięczamy.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Biskup Stanisław Adamski (1875 - 1967) był jednym z największych Wielkopolan XX wieku. W 1899 roku przyjął święcenia kapłańskie...
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski, a historia rozprawiła się z nimi okrutnie wymazując ich imię z panteonu tych, którym wolność dzisiaj zawdzięczamy...
Opis (streszczenie): Program ma na celu przypomnienie postaci, które całe swoje życie oddały walce o wolność Polski, a historia rozprawiła się z nimi okrutnie wymazując ich imię z panteonu tych, którym wolność dzisiaj zawdzięczamy. Ks...
Cichy legion można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP2 HD, TVP3 Warszawa
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):