W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Czas na dokument
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Czas na dokument miała miejsce:
Opis (streszczenie): Na ukwieconej łące tańczy wtulona w siebie para. Z tranzystora płynie piosenka o białym misiu. Kobieta i mężczyna wydają się szczęśliwi. To jednak tylko złudzenie. Już po chwili Ewa Borzęcka odsłania prawdę o swoich bohaterach: to mieszkańcy kanału ciepłowniczego zniszczeni twardą, toczoną od kilku lat na śmietnikach, walką o byt i podłym alkoholem. Oni - wypchnięci na margines społeczeństwa, staczający się coraz niżej. Oni - widywani na ulicach, dworcach i w pobliżu śmietników, wyciągający ręce pod kościołami, pukający do drzwi z prośbą o wsparcie. Oni - okaleczeni emocjonalnie i psychicznie przez najbliższych, borykający się z rzeczywistością być może tuż za ścianą. Oni - bezradni lokatorzy rozpadających się baraków, zrezygnowani rodzice dorosłych o mentalności dzieci, starzy, wpędzeni nieszczęściem w chorobę. Oni - ofiary transformacji. Bezdomi, bezrobotni, żebracy, niezaradni, kalecy, upośledzeni umysłowo. O których większość społeczeństwa nie chce wiedzieć. Od których odwraca się wzrok. Których przybywa. Borzęcka wyławia z tłumu kilkoro z nich. Wędruje z nimi do kanałów, piwnic, baraków, śmietników, na dworzec, w ruiny, do przepełnionej noclegowni i na wysypisko śmieci, a także do biednych, zagraconych mieszkań. Pokazuje obrazy z ich życia. Rejestruje zwierzenia. Próbuje szukać przyczyn ich nędzy i nieszczęścia. Odnajduje je w pozbawionym miłości i troski dzieciństwie, odtrąceniu, niezawinionym upośledzeniu, braku przygotowania do życia wyniesionym z domu dziecka, tragicznych zbiegach okoliczności, nieudanych małżeństwach pozbawiających dachu nad głową, bezrobociu, z którego nie można wyjść bez stałego zameldowania w dowodzie... Borzęcka pokazuje rozpaczliwe próby utrzymania się na powierzchni. Chwile żebraczego szczęścia. Pragnienie zachowania godności. Samopodpalenie w desperackim akcie protestu przeciw takiej rzeczywistości. Solidarność kanalarzy i mieszkańców dworca. Po "Trzynastce", a zwłaszcza głośnej "Arizonie", nazwano autorkę "sumieniem mediów". "Oni" utrzymani są w tym samym duchu. Ten film budzi przerażenie, wstrząsa do głębi. Realizatorka, pokazując to, czego syci zazwyczaj nie chcą oglądać i o czym nie chcą wiedzieć, dotyka zbyt wielu bolesnych spraw, by mogło być inaczej.
Czas trwania: 60min. / 1999 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): W 1977 roku powstał film dokumentalny pt.: "Przenikanie" będący zapisem obserwacji pierwszego roku studiów dwóch wiejskich dziewcząt w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po 25 latach autor tamtego filmu odwiedził jedną z nich, panią Marię Kolano - Pecynę, która wraz z rodziną mieszka i pracuje w Lublinie.
Czas trwania: 30min. / 2001 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterowie dokumentu to mieszkańcy kanału ciepłowniczego, zniszczeni alkoholem i twardą, toczoną od lat na śmietnikach, walką o byt. Ludzie z marginesu, staczający się coraz niżej. Wyciągający ręce pod kościołami z prośbą o wsparcie.
Czas trwania: 59min. / Polska / 1999 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): W 1977 r. powstał film pt.: "Przenikanie", będący zapisem obserwacji pierwszgo roku studiów dwóch wiejskich dziewcząt w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po 25 latach autor filmu odwiedził jedną z nich, panią Marię.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2001 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterowie dokumentu to mieszkańcy kanału ciepłowniczego zniszczeni alkoholem i twardą, toczoną od lat na śmietnikach, walką o byt. Ludzie z marginesu, staczający się coraz niżej. Wyciągający ręce pod kościołami, pukający do drzwi z prośbą o wsparcie.
Opis (streszczenie): W 1977 r. powstał film dokumentalny pt.: "Przenikanie" będący zapisem obserwacji pierwszgo roku studiów dwóch wiejskich dziewcząt w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po 25 latach autor filmu odwiedził jedną z nich, panią Marię.
Opis (streszczenie): Film dokumentalny poświęcony Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, która obchodzi 50 - lecie działalności.
Czas trwania: 49min. / Polska / 1999 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Protest przeciw zabijaniu, użyciu broni ostrej i pocisków penetracyjnych. O wydarzeniach w kopalni Wujek z 16 XII 1981 r. Występują eksperci od broni i balistyki, lekarze, prawnicy i górnicy - świadkowie wydarzeń. Materiały archiwalne.
Czas trwania: 24min. / Polska / 1999 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Protest przeciw zabijaniu, użyciu broni ostrej i pocisków penetracyjnych. Dokument o wydarzeniach w kopalni Wujek z 16 XII 1981 r. Występują eksperci od broni i balistyki, lekarze, prawnicy i górnicy - świadkowie wydarzeń. Wkorzystano materiały archiwalne.
Czas na dokument można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: