W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: DOKUMENTY W TVP WARSZAWA
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja DOKUMENTY W TVP WARSZAWA miała miejsce:
Opis (streszczenie): Helena Kołaczkowska, autorka tekstów przebojów minionego półwiecza, m.in. piosenek o stolicy, z czasów jej odbudowy. Na lewo most, na prawo most śpiewały: Irena Santor i Alina Janowska. Piosenka powstała w 1950 r. , w odpowiedzi na konkurs o Warszawie.
Czas trwania: 26min. / 2016 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film "Zamknij oczy i słuchaj" jest poświęcony najsłynniejszemu pieśniarzowi Warszawy, Mieczysławowi Foggowi. To podróż po współczesnej i przedwojennejWarszawie, którą tak umiłował. Błyskotliwa kariera Fogga przeplata się z dramatyczną historią miasta.
Czas trwania: 25min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): 75 lat temu, w lutym, do dworca w Siedlcach dotarł transport dzieci wysiedlanych z Zamojszczyzny. W nieludzkichwarunkach, towarowymi wagonami transportowali je hitlerowcy. Wielu małych Polaków nie przetrwało gehenny tej podróży. Ich ciała zostały wyrzucone na dworcowy peron, żywe dzieci zaś oddano pod opiekę kolejarzy i siedleckiej ludności, która tłumnie przybyła, by je ratować. Pogrzeb dzieci, które nie przetrwały transportu, zamienił się w wielką manifestację społeczną. 10 - tysięczny tłum z ówczesnym burmistrzem na czele, Stanisławem Zdanowskim, był milczącą niezgodą na makabryczne działania hitlerowców. Uroczytości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Stanisława, a ciała dzieci złożono w dwóch zbiorowych mogiłach na dwóch siedleckich cmentarzach. Rozsypano biało - czerwone papierki. Za te gesty niezgody burmistrz Siedlec został ukarany - wywieziono go do Oświęcimia. Dzieci, które przeżyły, trafiły pod opiekę siedlczan i do mieszkańców okolicznych miejscowości. W rocznicę tych dramatycznych wydarzeń garstka żyjących jeszcze Dzieci Zamojszczyzny, jak i siedlczanie wezmą udział w mszy w kościele św. Stanisława, zapalą znicze na dwóch zbiorowych mogiłach, a także na dworcu kolejowym. Zostaną odczytane wspomnienia tych, co przeżyli transporty śmierci. Nasza kamera będzie towarzyszyć chwilom upamiętniającym wydarzenia, odwiedzimy też izbę pamięci, w domu dziecka - Pomniku Dzieci Zamojszczyzny, któryw czynie społecznym wybudowano 20 lat temu. Porozmawiamy z ostatnimi świadkami tej historii. Merytorycznie wesprze nas też młoda badaczka z siedleckiego Uniwersytetu, która jako jedyna w Polsce prowadzi zaawansowanebadania poświęcone jednemu z najtragiczniejszych rozdziałów II wojny światowej - akcji wysiedleńczej na Zamojszyźnie. Pani Beata Kozaczyńska przyznaje, że ów społeczny zryw mieszkańców Siedlec i okolicznych miejscowości jest bardzo mało znaną historią. A przecież wartą ocalenia od zapomnienia.
Czas trwania: 30min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Hubert przez 25 lat brał narkotyki, wielokrotnie otarł się o śmierć z powodu przedawkowania. Dzięki rodzicom i własnej woli walki próbuje wyjść z nałogu.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film poświęcony najsłynniejszemu pieśniarzowi Warszawy Mieczysławowi Foggowi. To podróż po współczesnej i przedwojennej Warszawie, którą tak umiłował. Błyskotliwa kariera Fogga, przeplata się z dramatyczną historią miasta.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): 75 lat temu, w lutym, do dworca w Siedlcach dotarł transport dzieci wysiedlanych z Zamojszczyzny. W nieludzkich warunkach, towarowymi wagonami transportowali je hitlerowcy. Wielu małych Polaków nie przetrwało gehenny tej podróży. Ciała wyrzucono na peron.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film przedstawia historię żołnierza Sebastiana Marczewskiego. Bohater został ranny w Afganistanie, gdzie wskutek eksplozji miny podłożonej przez talibów, doznał złamania kręgosłupa. Cudem uszkodzeniu nie uległ rdzeń.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2016 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem jest mecenas Jan Olszewski, premier rządu RP w 1992 roku, obalonym przez przeciwników lustracji i zmian w Polsce.
Czas trwania: 35min. / Polska / 2017 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Doc. dr Dora Kacnelson (zmarła w 2003 r.) w swoich książkach i artykułach przedstawia losy Polaków we Lwowie i Wilnie oraz losy powstańców warszawskich...
Czas trwania: 31min. / Polska / 1993 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opis Film przedstawia historię żołnierza Sebastiana Marczewskiego. Bohater został ranny w Afganistanie, gdzie wskutek eksplozji miny podłożonej przez talibów, doznał złamania kręgosłupa. Cudem, uszkodzeniu nie uległ rdzeń...
DOKUMENTY W TVP WARSZAWA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Lublin, TVP3 Rzeszów, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: