W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Dar wolności
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Dar wolności miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl pięciu filmów według scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jan Towarnicki, cichociemny i szef wyszkolenia taktycznego cichociemnych. Bojowy Znak Spadochronowy 889/1326. Zatwierdzony Rozkazem Naczelnego Wodza 20 listopada 1944 roku. Urodzony 17 kwietnia 1915 roku w Wysocko Wyżne w województwie lwowskim. W 1931 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego, a w roku 1933 do Wojska Polskiego z przydziałem do 2. kompanii, 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. W roku 1935 ukończył kurs celowniczych i strzelców wyborowych. W roku 1938 przeszedł do cywila. Zmobilizowany w roku 1939. W Kampanii Wrześniowej starszy strzelec, dowódca drużyny w 3. kompanii 5. Pułku Strzelców Podhalańskich. Po agresji sowieckiej na Polskę, 21 września 1939 roku przekroczył granicę węgierską i został internowany. Na początku maja 1940 roku, w grupie 23 osób zbiegł z internowania i przez Jugosławię i Włochy dotarł 10 maja do Francji. Po kapitulacji Francji przedostał się do Anglii. Przeniesiony do Glasgow w Szkocji i przydzielony do służby w sądzie polowym. Wstąpił do formującej się 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Uczestnik największej operacji powietrzno - desantowej II wojny światowejMarket - Garden w Holandii, zwanej Bitwą o Arnhem. Kapral, dowódca 2. plutonu, 3. Batalionu Spadochronowego. 21 września 1944 roku skok spadochronowy na Driel (samolot nr 77) w centrum ostrzału niemieckich karabinów maszynowych i moździerzy. W roku 1953 wyemigrował do Kanady i osiedlił się w Toronto (Ontario). Do emerytury pracował w fabryce samochodów Ford.
Czas trwania: 18min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl pięciu filmów według scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Edmund Bardecki, strzelec IV. Batalionu Moździerzy, Kompanii Wsparcia, walk na froncie włoskim II WŚ. Urodzony 5 maja 1924 r. w Królówce, w województwie tarnopolskim, na Kresach. Jako chłopiec wraz z matką wysłany do Kazachstanu. Wstępuje do formowanego II Korpusu, uchodzi z ZSRS i bierze udział w Kampanii Włoskiej. Pragnie wrócić do Polski. Perspektywa szalejącego komunizmu i nienawiść do żołnierzy wracających z frontów zachodnich może złamać jego życie. Przedostaje się do Kanady, zakłada rodzinę. Przed końcem życia pozostawia przejmujące świadectwo.
Czas trwania: 19min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl filmów wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jan Towarnicki, cichociemny i szef wyszkolenia taktycznego cichociemnych. Bojowy Znak Spadochronowy 889/1326. Zatwierdzony Rozkazem Naczelnego Wodza 20lXI r.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl pięciu filmów według scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jan Towarnicki, cichociemny i szef wyszkolenia taktycznego cichociemnych. Bojowy Znak Spadochronowy 889/1326...
Opis (streszczenie): Cykl filmów wg scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dywizjon 303 to była największa przygoda i przyjaźń, tak mówi bohater filmu: kpt. Tadeusz Terlikowski.
Czas trwania: 16min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl filmów wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Krystyna Witecka ps. Przekora, sanitariuszka oddziału Cichociemnego Jana Piwnika ps. Ponurego. W obliczu okupacji niemieckiej wstępuje do AK, do oddziału leśnego.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl pięciu filmów według scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Edmund Bardecki, strzelec IV. Batalionu Moździerzy, Kompanii Wsparcia, walk na froncie włoskim II w.św.
Czas trwania: 18min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl pięciu filmów według scenariusza i w reżyserii Sławomira S. Górskiego, wyprodukowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dywizjon 303 to była największa przygoda i przyjaźń, tak mówi bohater filmu: kpt. Tadeusz Terlikowski...
Czas trwania: 16min. / Polska / 2019 / cykl dokumentalnyDar wolności można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: