Emisja Deklaracja nieśmiertelności będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 27 grudnia 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): W maju 2011 r. jury 59. Trento Film Festival, najstarszego i najpoważniejszego festiwalu górskiego na świecie, nagrodziło "Deklarację Nieśmiertelności" Srebrną Gencjaną za najlepszy wkład artystyczno - techniczny. Dzieło Marcina Koszałki, wielokrotnie nagradzanego operatora i reżysera filmów dokumentalnych, powstawało trzy lata. Zdjęcia były kręcone m.in. w Tatrach, na krakowskim Zakrzówku, w Jaskini Mamutowej, a także w pałacu w Krzeszowicach. To film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z nieuchronnymi prawami biologii, zmaganiem się z destrukcją własnego ciała. Bohaterem filmu jest Piotr "Szalony" Korczak, jeden z najlepszych polskich alpinistów, człowiek niezwykle inteligentny, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też tworzy własną filozofię życia. To człowiek, który sam chce być outsiderem, mający poczucie niespełnienia, ale jednocześnie potrafiący cieszyć się życiem. Nie boi się nagłej śmierci, a wręcz przeciwnie. Nie wyobraża sobie bowiem starości, dogorywania w domu starców. Przez cały czas towarzyszy mu dręcząca myśl o przyszłości, co będzie za chwilę, za parę lat. Krakowianin Piotr Korczak (rocznik 1961), absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma żonę i dorosłego syna. Zrezygnował z zawodu historyka na dobre, dziś pracuje jako robotnik wykonujący prace wysokościowe. Wspina się od ponad 30 lat, jest pionierem ekstremalnej wspinaczki skałkowej. Na początku lat 80. XX wieku zapoczątkował tzw. "nową falę" w polskim wspinaniu. Pokonywał i ustanawiał kolejne granice możliwości. "...tworzył kolejne stopnie trudności dróg wspinaczkowych. Jego drogi są legendami. W 1988 r. stworzył drogę wspinaczkową, która była tylko o pół stopnia łatwiejsza od najtrudniejszej drogi na świecie. Korczak zainspirował do wspinania kilka pokoleń wspinaczy" - napisał o nim Jacek Trzemżalski w Magazyie Górskim. Nigdy nie udało mu się odnieść znaczących sukcesów poza granicami kraju, choć otarł się o wielki wspinaczkowy świat. W zawodach Pucharu Świata w Madonna di Campiglio w 1990 roku zajął aż i zarazem tylko czwarte miejsce. W jednym z wywiadów Marcin Koszałka mówi o bohaterze swego filmu: "Piotrek jest dla mnie wspaniałym bohaterem, mimo że się kłóciliśmy na planie i mieliśmy wiele konfliktów. Ja go bardzo lubię i szanuję. To był dla mnie zawsze bohater sportowy, co również jest tematem filmu - spotykam w nim swojego mistrza. Zresztą w filmie pada kwestia, że po latach spotyka się dwóch ludzi - filmowiec, który już nie jest wspinaczem, a w latach młodości nie był w stanie osiągnąć wspinaczkowego poziomu Piotrka. A teraz robi film o byłym mistrzu - zatem spotyka się człowiek, który chciał być mistrzem, ale nim nie został i spotyka się mistrz, który już teraz przestaje być mistrzem".
Czas trwania: 31min. / 2010 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film o walce człowieka z destrukcją własnego ciała. To film o starości i śmierci. Bohaterem jest niezwykle inteligentny człowiek, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też człowiekiem tworzącym własną filozofię życia.
Czas trwania: 30min. / Polska / 2010 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film o walce człowieka z destrukcją własnego ciała, to film o starości i śmierci. Bohaterem filmu jest niezwykle inteligentny człowiek, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też człowiekiem tworzącym własną filozofię życia.
Film Deklaracja nieśmiertelności (tytuł oryginalny: Deklaracja Nieśmiertelności) z roku 2010.
Czas trwania [minuty] | 31 |
Premiera filmu | 2010-07-04 |
Budżet filmu | 0,07(MLN $) |
Reżyseria | Marcin Koszałka |
Scenariusz | Marcin Koszałka |
Obsada | Piotr Korczak (Himself) Andrzej Marcisz (Himself) |
Film Deklaracja nieśmiertelności można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Dokument, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: