W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Do dzieła
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Do dzieła miała miejsce:
Opis (streszczenie): Piękno a zło. O. Gałuszka lokuje ten problem w kontekście teologii piękna św. Tomasza z Akwinu. Podejście prezentowane przez naszego gościa pozwala również postawić pytanie o "zbawienną" funkcję piękna, a więc rzucić na problem zła nieco światła. Rozmowa oparta na literaturze, m.in. Św. Tomasza z Akwinu "Suma teologiczna", Tomasza Gałuszki OP "Piękny Bóg, piękny człowiek".
Czas trwania: 16min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Psucie dzieci. W audycji poruszony zostanie temat wpływu filozofii i literatury na dzieci. Jaka jest relacja pomiędzy filozofią a dziećmi? Jakie w istocie są współczesne dzieci? Czy grozi im zepsucie? Rozmowa z dr Jadwigą Guerrero van der Meijden. Audycja oparta o literaturę, m.in. "Przygody Tomka Sawyera" - Mark Twain, "Mały Książę" - Antoine de Saint - Exupery.
Opis (streszczenie): Czas. Tematem audycji jest czas i jego ujęcie w literaturze. Dr Jarosław Janowski odpowie na pytanie, czy czas można porównać do chwil. Jak właściwie mądrze rozumieć upływ czasu? Rozmowa oparta o literaturę: Św. Augustyn "Wyznania", Julian Barbour "Koniec czasu".
Czas trwania: 15min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Islam. Tematem audycji będzie islam i ujęcie islamu w literaturze. Świat, religia, spojrzenie na historię i rzeczywistość, a może coś zupełnie innego? Czym islam w istocie jest? Gość audycji dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. bliskowschodnich, odpowie na szereg pytań zadanych przez prowadzącą program Justynę Melonowską. Audycja oparta o literaturę, m.in: G. Byron "Giaur; Korsarz; Manfred", "Koran", B. Warner "Hadisy Sunna Mahometa".
Opis (streszczenie): Wolność. Tematem audycji jest pojmowanie wolności. Jak ją rozumieć, gdzie szukać? Czy każdy z nas ją posiada? Gościem programu jest historyk idei - Tomasz Rowiński. Rozmowa oparta o literaturę, m.in.: Św. Augustyn "Państwo Boże", Leszek Kołakowski "Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań", J. St. Mill "Utylitaryzm. O wolności".
Czas trwania: 15min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Obrzędowość. Tematem audycji jest tradycja i obrzędowość w Polsce. Gość programu Anna Nędza - Kubiniec, etnolog opowiada o znaczeniu obrzędowości w kraju.
Opis (streszczenie): Średniowiecze. Tematem audycji jest średniowiecze. Jak rozumieć epokę czy warto wracać do jej dziedzictwa? Czy średniowiecze miało "książkowy" charakter? Jak je poznawać? Rozmowa z doktorem Pawłem Milcarkiem. Audycja oparta o literaturę, m.in: Boecjusz "O pocieszeniu, jakie daje filozofia", Josef Pieper "Scholastyka", C. S. Lewis "Odrzucony obraz".
Opis (streszczenie): Opera. Jakie znaczenie ma dzisiaj opera, jak ją odbierać i do kogo jest skierowana? Czym właściwie jest opera? Czy to dzieło kompletne? Gościem audycji jest Alicja Węgorzewska.
Opis (streszczenie): Prawo. Prawo greckie pochodziło od bogów, prawo rzymskie od ludzi. Czy ludzie tworzą prawo dla siebie, czy przeciwko sobie?..
Opis (streszczenie): Rozważania o poetach epoki romantyzmu. Rozmowa Justyny Melonowskiej z dr Magdaleną Woźniewską - Działak, historykiem literatury. Dyskusja oparta m.in. na literaturze: Paulina Wilkońska "Moje wspomnienia o życiu towarzyskim w Warszawie".
Opis (streszczenie): Jak wygląda współczesna relacja wiary do nauki? Na czym polega ujęcie ewolucyjne w literaturze i nauce? Jak na ewolucje patrzy społeczna nauka Kościoła? Dyskusja z o. Michałem Chaberkiem.
Opis (streszczenie): Temat odcinka to rozważania na temat sztuki i jej krytyki. Czy istnieje etyka krytyki dzieł artystycznych? Jak sprawiedliwie interpretować i rozumieć sztukę? A jaką rolę gra pogarda w reakcji na sztukę? Gość: dr Joanna Winnicka - Gburek.
Opis (streszczenie): Tematem odcinka są rozważania na temat emancypacji i roli kobiety w tworzeniu narracji o równouprawnieniu. Jak rozumieć emancypację? Czy dzisiejsze ruchy kobiece zajmują się tylko ideą praw? Gościem jest profesor Magdalena Gawin.
Opis (streszczenie): Mit. Tematem odcinka są rozważania na temat mitu w szerokim znaczeniu. Jeśli nie pozytywizm i historycyzm, to co? Jak inaczej można traktować mit? Gościem programu będzie dr Tomasz Dekert. Rozmowa oparta na literaturze, m...
Opis (streszczenie): Piękno a zło. O. Gałuszka lokuje ten problem w kontekście teologii piękna św. Tomasza z Akwinu...
Opis (streszczenie): Tematem odcinka są rozważania na temat roli ojca w życiu każdego człowieka. Jak ważną postacią jest on dla dziecka? Na czym polega bycie tatą? Czy współczesny ojciec może być autorytetem? Rozmowa z dr. Pawłem Milcarkiem, ojcem.
Opis (streszczenie): Rozważania na temat retoryki, aforystyki i moralistyki. Rozmowa z Piotrem Kaznowskim oparta na literaturze (m.in. Gustave Thibon "Diagnozy. Esej z fizjologii społecznej", Blaise Pascal "Myśli", Emil Cioran "Zmierzch wszelkiej myśli".
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Tematem jest czułość. Co o tym mówi literatura, czym jest i jakie jest tego wyobrażenie? "Daj, ać ja pobruczę, a ty poczywaj" to najstarsze polskie zdanie, podane w Księdze Henrykowskiej z XIII w. Pragnienie męża, by ulżyć żonie przy pracy.
Opis (streszczenie): Program ma na celu ukazanie tradycji cywilizacyjnej Zachodu jako miejsca wartego uwagi oraz zdolnego poprzez dorobek literacki, filozoficzny i teologiczny rzucić światło na problemy nurtujące człowieka współczesnego.
Do dzieła można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: