Emisja Dobre wieści z planety Ziemia będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 13 grudnia 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): Cykl dokumentalny (6 odcinków) opowiadający o tym, co dobrego dzieje się w kwestii ochrony naszej planety. Kryzys klimatyczny, pandemia, zniszczenie przyrody - gazety, internet i telewizja zdają się przynosić same złe wieści. Jednak na całym świecie są ludzie i projekty, które robią wiele, aby poprawić warunki życia na Ziemi. Naukowcy i inżynierowie szukają rozwiązań przyjaznych dla klimatu i środowiska, wizjonerzy zakładają zrównoważone start - upy, obywatele angażują się w niezliczone projekty, nie wspominając już o organizacjach, które od lat działają na rzecz ochrony przyrody i środowiska. Ta seria skupia się na nich i ich zachęcających rozwiązaniach. Seria dostarcza informacji w duchu konstruktywnego dziennikarstwa i tym samym celowo nadaje inny niż zwykle reportażowy ton. Twórcy nie chcą przekazywać "dobrych wiadomości" jeśli takowych nie ma. Pragną jednak przełamać dość częste przekonanie, że "nic nie da się zrobić" i uzupełniać obraz stanu świata pozytywnymi przykładami. Odc. 1 - "Strażnicy lasów". Zamieszkujący brazylijskie lasy wpadli na nowy pomysł sadzenia rodzimych roślin. Chronią w ten sposób lasy deszczowe. Na południu Sahary ludzie walczą z pustynnieniem ziemi i głodem z zadziwiającym skutkiem. Na Borneo naukowcy i działacze ruchu na rzecz ochrony przyrody sadzą niezwykłe drzewa ratując orangutany od wyginięcia. Ich ostatnie siedliska w południowo - wschodniej Azji są zagrożone. Lasy tropikalne ustępują miejsca gigantycznym plantacjom. Ekolodzy nie dają jednak za wygraną. Ostatnio utworzono tu rezerwat. Robert Ong, zastępca głównego konserwatora lasów nadzoruje zalesianie terenów, które ochronią orangutany.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 2 - "Uprawa Ziemi jutra". W kalifornijskiej Napa Valley winiarze korzystają z pomocy ptaków, by pozbyć się szkodników - całkowicie bez pestycydów. W rolnictwie często stosuje się tunele foliowe. Holenderski sadownik demonstruje alternatywny sposób dostarczania energii. Lasy deszczowe na świecie wycinane są pod plantację palm olejowych. W Malezji jednak ekolodzy przekonują firmy produkujące olej palmowy do zmiany strategii. Lasy tropikalne są zagrożone. Jednym z powodów jest zwiększony popyt na olej palmowy. Zaangażowani ludzie starają się znaleźć rozwiązania problemów na naszej planecie. Wiele dobrych pomysłów może coś zmienić na lepsze.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 3 - "Miejskie metamorfozy". Medellin w Kolumbii. Najbardziej niebezpieczne miasto na świecie rozkwitło w przyjazną metropolię. Pomysłowi inżynierowie dokonują wielkiego kroku w celu ochrony klimatu. Odnawiają stare budynki, by stały się mniej energochłonne. Transformacja miasta jest także skutkiem projektu społecznego, tworzącego miejsca pracy, takim jak Ogród Botaniczny. Dobre wieści płyną także z Indonezji. Plastikowe odpady przerabia się na domy i szkoły w rejonach nawiedzanych wstrząsami. Oddani przyrodzie ludzie próbują znaleźć rozwiązania problemów na naszej planecie. Wiele pomysłów może coś zmienić na lepsze. Sądzimy, że czas na kolejne dobre wieści z planety Ziemia.
Czas trwania: 50min. / Niemcy / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 4 - "Odrodzenie przyrody". Kalifornijczycy od dziesięcioleci ratują małe wydry morskie. Okazuje się, że chronią nie tylko las wodorostów, ale także klimat. W Niemczech, w Austrii i w Szwajcarii uczy się ptaki, które wylęgły się w ogrodach zoologicznych, jak lecieć na południe, by mogły podróżować samodzielnie. Marmozety lwie znów są w Brazylii dzięki ekologom, którzy przywracają ich środowisku. Zalesianie, odnawialne źródła energii i redukcja CO2 mają spowolnić globalne ocieplenie. Mało znanym faktem jest to, że ochrona gatunków może również pomóc klimatowi.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odc. 5 - "Przyroda budzi się do życia". Małpy i słonie znów będą dobrze się mieć w Malezji, bo tropikalna rzeka wraca do życia. Od wielu lat tereny wokół amerykańskich Wielkich Jezior należą do najbardziej zatrutych na świecie. Wiele firm przemysłowych jednak się zamyka, przyroda zaś odzyskuje utracone pozycje. Liczba mieszkańców regionu Abruzji we Włoszech ulega zmniejszeniu, co oznacza, że dla niedźwiedzia brunatnego będzie więcej miejsca do życia.
Czas trwania: 52min. / Niemcy / 2023 / cykl dokumentalnyDobre wieści z planety Ziemia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Dokument
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):