Emisja Domy zwierząt: inżynierowie i budowniczowie będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 grudnia 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Wiele zwierząt potrzebuje domu tylko dla swojej rodziny. Inne wolą żyć w grupie. Na jednym drzewie może powstać mała osada. Wówczas daje o sobie znać zarówno rywalizacja, jak i zdolność do współpracy. Powstają złożone społeczności, tworzące olbrzymie, naturalne metropolie. Maskonur zwyczajny. Ujmujący niewielki ptak o krótkich skrzydłach i masywnym kolorowym dziobie. Wykopuje pod ziemią głęboką norę, by tam umieścić gniazdo i wychowywać młode. Nie jest jednak samotnikiem. Maskonury gniazdują obok siebie, w grupach liczących dziesiątki tysięcy osobników. Autorzy filmu próbują przeniknąć do jednej z takich ptasich metropolii na Hebrydach u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Jednak wiele gatunków musi stawić czoło wyzwaniom, którym sprostać można tylko w grupie. Świstaki żyją w małych koloniach. Jedną, ukrytą wśród skał norę, zamieszkuje kilka rodzin. Opuszczając schronienie, sporo ryzykują. Dlatego stosują system wczesnego ostrzegania. W ten sposób chronią całą społeczność. Antylopy gnu całe życie spędzają w ruchu, szukając zielonych pastwisk. Ich domem jest stado. Nie potrzebują lepszego schronienia. Młode stają na nogi w kilka chwil po narodzinach, a już po paru dniach mogą nadążyć za stadem. To ich najlepszy środek obronny przed drapieżnikami. Pszczoły wspólnie budują plaster, w którym odkładają zapasy na gorsze dni. Razem stanowią potężną siłę obronną przeciw każdemu, kto spróbowałby wykraść ich miód. Tym i wielu innym zwierzętom wspólny dom zapewnia najlepszą strategię przetrwania.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Odpowiednia lokalizacja zapewnia bezpieczeństwo i ochronę przed żywiołami. To niezbędne cechy domu. Idealne miejsce, by zbudować wymarzony dom i obcować z przyrodą. Bobry to jedyne ssaki poza ludźmi, które budują tamy, by spiętrzyć wodę. Ich konstrukcje są naprawdę duże. Mogą mieć setki metrów długości. Bywają wystarczająco mocne, by utrzymać ciężar człowieka. Bobry można nazwać hydrotechnikami świata zwierząt. Wykopują kanały. Usunęły stąd muł przednimi łapami. Spławiają tym szlakiem wodnym duże kłody w kierunku tamy i żeremia. Te ssaki wodne podpływają tędy do kolejnych drzew. Doskonały system transportowy.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Film dokumentalny, pokazujący jak sprytne potrafią być zwierzęta w kwestii budowania swojego domu. To nierzadko prawdziwi inżynierowie. Poznamy techniki budowania, sposoby dobierania materiałów do budowy gniazd, nor i innych domów. Nad ziemią, pod ziemią i w wodzie. Małe i duże, przytulne i tak niebezpieczne, że aż wręcz zapierają dech w piersiach, miejsca, w których postanawiają zamieszkać zwierzęta. Architekci i inżynierowie w świecie przyrody. Budują domy w każdym zakątku świata. Niektóre proste, inne zaskakująco wymyślne. Z zewnątrz wygląda chaotycznie. Ale wystarczy zajrzeć do środka. Każdy dom ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo gospodarzom, którzy wydają na świat i wychowują potomstwo. Idealne schronienie niedźwiedzia. Bezpieczne i suche. Naszą opowieść zaczynamy od najdoskonalszych budowniczych. Ptasie gniazdo musi być dopasowane do potrzeb twórcy, niezależnie od tego, czy powstaje ze zwykłej gliny, czy z delikatnych jedwabnych nici. Z najbardziej niepozornych materiałów ptaki potrafią zbudować prawdziwe cuda. Delikatne krążki z trawy i gałązek, misternie utkane kosze z pnączy, imponujące twierdze z drewna i błota. Trudno uwierzyć, że te piękne i kunsztowne dzieła sztuki są tworem dziobów, a nie ludzkich rąk. Minimalistyczne podejście do budowy gniazda. Zagłębienie w ziemi i niska obudowa, żeby jaja nie sturlały się na zewnątrz. To gniazdo rybitwypopielatej z wybrzeży Nowej Szkocji. Nawet te najmniejsze budują wspaniałe gniazda. Miliony ptaków przychodzi na świat w tych godnych podziwu konstrukcjach. Gniazdo pozostaje ich głównym punktem odniesienia przez całe życie. Dom. To pojęcie wywołuje silne emocje. Gniazdo ma szczególne znaczenie również dla nas. Nic w tym dziwnego. W odległej przeszłości nasi należący do naczelnych przodkowie żyli na drzewach. Jak wiele ptaków, znajdowali tam pożywienie. Z drzewa na drzewo podążali za dojrzewającymi owocami. Tam zaczęli budować. Wśród bezpiecznych koron drzew, poza zasięgiem lwów i lampartów, budowali gniazda - pierwsze domy. Początkowosłużyły za miejsce, w którym można bezpiecznie spędzić noc. Dziś, po wielu latach, wieczorem wciąż najprzyjemniejpołożyć się w łóżku we własnym domu, który oferuje nam jedyne w swoim rodzaju poczucie ciepła i bezpieczeństwa.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Maskonur zwyczajny, niewielki ptak o krótkich skrzydłach i masywnym kolorowym dziobie. Wykopuje pod ziemią głęboką norę, by tam umieścić gniazdo i wychowywać młode. Nie jest jednak samotnikiem. Maskonury gniazdują obok siebie, w grupach.
Czas trwania: 49min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jak sprytne potrafią być zwierzęta w kwestii budowania swojego domu. To nierzadko prawdziwi inżynierowie. Poznamy techniki budowania, sposoby dobierania materiałów do budowy gniazd, nor i innych domów. Nad ziemią, pod ziemią i w wodzie.
Czas trwania: 49min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść zaczynamy od najdoskonalszych budowniczych. Ptasie gniazdo musi być dopasowane do potrzeb twórcy, niezależnie od tego, czy powstaje ze zwykłej gliny, czy z delikatnych jedwabnych nici.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyDomy zwierząt: inżynierowie i budowniczowie można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):