W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Dwory i dworki Lubelszczyzny
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Dwory i dworki Lubelszczyzny miała miejsce:
Opis (streszczenie): Dobra Grabanów zaistniały w końcu XVIII stulecia, jako folwark pobliskiej rezydencji Radziwiłłów w Roskoszy. Obecny, renesansowo - klasycystyczny dwór został zbudowany w latach 60. XIX wieku. W okresie międzywojennym jego właścicielem był Władysław Szulc. Po wojnie dwór zmieniał użytkowników, a wraz z nimi zmieniało się jego wnętrze. Obecnie o niegdysiejszym pięknie dworu świadczy jedynie wygląd zewnętrzny.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wieża ta, w sylwecie wyglądała z daleka jak olbrzymi wiatrak bez skrzydeł. Podnosił to wrażenie nawet z bliska dach ścięty w szczycie i drewniane schody prowadzące na pierwsze piętro. Z bliska ta budowla przedstawiała się jak ogromny, jednolity blok. Wysokością swoją na sto pięćdziesiąt stóp przytłaczała wszystko dookoła, a niezwykłym kształtem zaciekawiała przechodnia. Tak o wojciechowskiej wieży piał Stefan Żeromski w Nawracaniu Judasza, dając jej taki portret literacki pod koniec XIX stulecia i nazywając jedną z najdostojniejszych kazalnic świata.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): To tutaj rozegrała się słynna historia nieszczęśliwego romansu Tadeusza Kościuszki z Ludwiką Sosnowską, a rolę czarnego charakteru odegrał w niej ojciec Ludwiki, Józef Sosnowski. W 1765 umieścił swoje córki na pensji w Warszawie. Tam Ludwika miała poznać elewa Szkoły Rycerskiej Tadeusza Kościuszkę (choć prawdopodobnie znali się już wcześniej, Mereczowszczyzna Kościuszków na dzisiejszej Białorusi sąsiadowała z dobrami Sosnowskich).
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W XVI wieku Milanów wchodził w skład dóbr Firlejów i już w roku 1579 znajdował się tam drewniany dwór. W pierwszej połowie XVII wieku nadal była to własność Firlejów. Z XVII wieku pochodzi też opis drewnianego, trójdzielnego dworu, z sienią na osi i gankiem z altanką od frontu. Zapewne w XVIII wieku dobra odziedziczyli po Firlejach Sapiehowie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): To niezwykłe miejsce znajduje się przy drodze z Motycza do Wojciechowa, kilkanaście kilometrów od Lublina. Otoczone stawami, nagle wyłania się spośród drzew odbijających się w taflach wody. Dwór w Palikijach, jedna z lepiej zachowanych rezydencji ziemiańskich na Lubelszczyźnie, zadziwia swoją neoklasycystyczną prostotą. Pierwotny dwór w Palikijach powstał zapewne w 1682 dla Antoniego Nosadyniego, sekretarza króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Był on restaurowany w XVIII i XIX wieku. Obecny wzniesiono w 1906 dla Natalii Świeżawskiej, z wykorzystaniem piwnic poprzedniego budynku.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Antonina z Potockich, wdowa po Sewerynie, podejmowała tu kawą i konfiturami króla Stanisława Augusta w czasie jego podróży do Kaniowa. Zespół dworsko - parkowy zlokalizowany jest w miejscu historycznej siedziby Smoków herbu Ślepowron, wzmiankowanej w 1441 r. Kolejni właściciele Uhrowieccy herbu Suchekomnaty wznieśli w tym miejscu pod koniec XVI w. niewielki zamek. Niewielki dworek z końca XVIII w. , przebudowany ok. poł. XIX w. , wzniesiony został w obrębie murów szesnastowiecznego zamku bastejowego, którego fragment zachowany jest na terenie parku.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na północno - zachodnim skraju Nosowa stoi dwór (właściwie pałacyk) wzniesiony po połowie XIX wieku, być może według projektu Henryka Marconiego. W 1890 został on rozbudowany. Od końca XVIII wieku do 1945 Nosów był własnością Wężyków (w latach 1888 - 1905 Wilhelma).
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1351 r. , właścicielami byli początkowo Matczyńscy i Pszonkowie z pobliskiego Babina. W kolejnych wiekach dobra uległy dalszemu rozdrobnieniu, w XVII w. wymieniani są także Ziemaccy, Poniatowscy i Tarłowie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Maszów pojawia się po raz pierwszy w spisie podatkowym dawnego województwa ruskiego w 1564 roku jako Maszow. Dziedzicami Maszowa był ród szlachecki Maszowskich herbu Lubicz.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wieś do XVI wieku nazywała się Pustotew. Nazwę zmieniono, gdy właścicielami jej stali się Sienniccy herbu Bończa. Dwór powstał w wieku XIX lub na przełomie wieków XVIII i XIX. Ostatnim właścicielem dworu był urodzony w 1913 roku Jerzy hrabia Potocki. Dwór spłonął w roku 1942. Zanim do tego doszło miał w nim mieszkać późniejszy kardynał Stefan Wyszyński.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pierwsze zapiski o dworku pochodzą z 1720 roku, w drugiej połowie XVIII wieku należał do Jana Nepomucena Kościuszki stryja Tadeusza. Istnieją wzmianki o dwóch wizytach Tadeusza u stryja. Według niektórych to właśnie on posadził drzewa tworzące aleję lipową w dzisiejszym Ogrodzie Botanicznym. Podczas drugiej wizyty był już generałem, specjalistą od fortyfikacji. Z tego okresu zachowały się pozostałości po umocnieniu obronnym tzw. Szańcu - reducie Kościuszki.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Był jednym z najważniejszych ośrodków kultury ziemiańskiej w tej części Podlasia, obok Milanowa Czetwertyńskich czy Kostomłotów Józefa Łoskiego. Pierwszy dwór w Romanowie wzniósł około 1540 r. książę Roman Sanguszko. W 1801 r. majątek nabył Błażej Malski, który wybudował dwór murowany. Dzieciństwo spędził tam jego wnuk - Józef Ignacy Kraszewski, znany powieściopisarz, historyk i krytyk literacki.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pałac Łubieńskich w Kolanie - Kolonii to dworska rezydencja, wzniesiona w połowie XIX wieku. Budynek otoczony jest parkiem, a w okresie międzywojennym do lat 70. budynek pełnił funkcję szkoły. Później, w latach 1993 - 2010 mieścił się tu Dom Pomocy Społecznej, a następnie pałac przeszedł na własność gminy Jabłoń.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyDwory i dworki Lubelszczyzny można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Warszawa
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: