Emisja Dzieła, arcydzieła będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 listopada 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Kazimierz Mitera pozostawił w swojej spuściźnie pamiętniki, korespondencję i rysunki stanowiące wyjątkowe źródło historyczne. To dokumentacja żołnierza Legii Akademickiej, formacji powołanej w listopadzie 1918 roku.
Czas trwania: 5min. / 2020Emisja Dzieła, arcydzieła miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bronisław Piłsudski to starszy o rok brat marszałka Józefa Piłsudskiego, który również zachował się na kartach historii jako niezwykle ważna osobistość. Bronisław Piłsudski to ceniony badacz kultury Dalekiego Wschodu, etnograf, a w Japonii uznawany nawet za bohatera narodowego. Do Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie trafiły jego bezcenne fotografie oraz naukowe materiały, którym warto się bliżej przyjrzeć.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): W wielotysięcznym zbiorze fotografii wchodzących w skład Fototeki Lanckorońskich natrafić można na prawdziwe niezwykłości jak panorama Konstantynopola, zapis historycznego ujęcia z nieistniejącegopałacu Lanckorońskich w Wiedniu czy specjalne pudełka na fotografie.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy arcydzieła to projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU. Ponad 3800 tomów z liczącej niegdyś ponad 20 tysięcy tomów Biblioteki rodu Lanckorońskich znajduje się w zbiorach Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie. Wśród nich znajdziemy niezwykłe wydawnictwa, herbarze, konstytucje, wiersze i powieści.
Czas trwania: 6min. / 2020Opis (streszczenie): Polska Akademia Umiejętności w Krakowie sprawuje opiekę nad prywatnym albumem "Umarli żywi", znakomitego poety Teofila Lenartowicza. Zawartość albumu jest niezwykle cenna, gdyż znajdują się w nim listy, poezja, pamiątki i działa samego Lenartowicza oraz jego przyjaciół, np. Cypriana Kamila Norwida czy Adama Mickiewicza.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy arcydzieła to projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU. Podczas 4, 5 miesięcznej podróży w 1929 roku Walery Goetel i Jerzy Loth przemierzyli Afrykę od Przylądka Dobrej Nadziei do Aleksandrii jako pierwsi Polacy. Z podróży przywieźli niesamowitą kolekcję fotografii.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrywamy arcydzieła to projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU. Tadeusz Kowalski, wybitny turkolog, arabista i iranista w swojej spuściźnie pozostawił efekty swojej pracy naukowej, poświęconej ludności pochodzenia wschodniego, mieszkającej na terenie II Rzeczypospolitej - Karaimom, Tatarom i Ormianom.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Głównym celem projektu jest wydobycie z ukrycia arcydzieł - zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU. W zasobach fototeki Lanckorońskich znajduje się ciekawy zbiór fotografii, będący zapisem podróży Karola Lanckorońskiego na Cejlon. Znajdują się tu m.in. sygnowane dzieła brytyjskich fotografów, prezentujące zabytki, typy ludowe, obiekty architektoniczne.
Czas trwania: 6min. / 2020Opis (streszczenie): W zasobach PAU i PAN znajduje się wyjątkowy pamiętnik, należący do samego Wyspiańskiego. Raptularz został zapisany w 1905 roku, a informacje zawarte w nim przybliżą dzisiejszemu czytelnikowi codziennie życie elity ówczesnego Krakowa.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Pieter Bruegel zasłużył na miano jednego z wybitniejszych malarzy jak i grafików światowego formatu. Holenderski artysta w mistrzowski sposób przelewał swoje wizje i wyobrażenia na papier za pomocą pędzla oraz ołówka. W Gabinecie Rycin znajdującym się przy Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie w staranny sposób przechowywane są jego graficzne dzieła, miedzy innymi grafiki Wielkie ryby jedzą małe ryby czy Epidemia Tańca.
Czas trwania: 6min. / 2020Opis (streszczenie): Fotograficzny zapis wyprawy naukowej Wojciecha Narębskiego na Spitsbergen w 1959 roku. Narębski naukową pasję łączył z zamiłowaniem do fotografii, co zaowocowało stworzeniem pokaźnego zbioru, dokumentującego prace polskich naukowców za kołem podbiegunowym.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Italia była ulubionym kierunkiem podróży Karola Lanckorońskiego. Jego fascynację tym krajem dostrzec można w ciekawym zbiorze fotografii, przedstawiających zarówno obiekty architektury, sztuki jak i życia codziennego mieszkańców Włoch.
Czas trwania: 6min. / 2020Opis (streszczenie): Podczas 4, 5 - miesięcznej podróży w 1929 roku Walery Goetel i Jerzy Loth przemierzyli Afrykę od Przylądka Dobrej Nadziei do Aleksandrii jako pierwsi Polacy. Z podróży przywieźli niesamowitąkolekcję fotografii.
Opis (streszczenie): Wojciech Narebski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, zachował w swoim zbiorze fotografie dokumentujące polskich żołnierzy, uczestników kursów maturalnych i uczniów liceów, którzy edukację i wykształcenie uzyskiwali na szlaku bojowym w Palestynie.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Tworzący w XVIII wieku angielski artysta, William Hogarth, zasłynął dziełami o charakterze satyrycznym i moralizatorskim. Jego ryciny, przeważnie wypuszczane w cyklach, niosły przesłanie tępiące lenistwo i zepsucie, wskazując, że do dobrobytu prowadzą uczciwość i pracowitość. W odcinku poznajemy kilka wybranych dzieł i skupiamy się na ich głębokich przesłaniach.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Zielony Balonik to jeden z popularniejszych krakowskich kabaretów. W zasobach Polskiej Akademii Umiejętności zgromadzone zostały niepowtarzalne zaproszenia na występy komików, które dedykowane były wyjątkowym osobistościom. Całość zbioru ma zabawny i wyjątkowy charakter, któremu warto się przyjrzeć.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Rembrandt van Rijn był znakomitym akwaforcistą. Wykonał 314 rycin, a 141 z nich w 186 kopiach znajduje się w Gabinecie Rycin PAN i PAU w Krakowie. Zobaczymy wybrane i znane dzieła holenderskiego mistrza.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU. Różnorodność i odmienność mieszkańców Bliskiego Wschodu i Turcji uchwycona na fotografiach, stanowiących część bogatego zbioru Karola Lanckorońskiego.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): "Odkrywamy arcydzieła" to projekt, którego głównym celem jest wydobycie z ukrycia wybitnych arcydzieł zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archiwum PAN i PAU.
Czas trwania: 5min. / 2020Opis (streszczenie): Martin Schongauer to światowej sławy malarz oraz rytownik. Uznawany jest za jednego z pierwszych rytowników w Niemczech. Do dziś zachowało się 116 sygnowanych rycin, charakteryzujących się delikatną kreską, czystym wykończeniem oraz zmysłem dekoracyjnym. W odcinku przyjrzeć się można dziełom zgromadzonym w Gabinecie Rycin w PAU I PAN w Krakowie. Do zbioru należą słynny Gryf, Bitwa św. Jakuba oraz wiele innych znakomitych prac.
Czas trwania: 6min. / 2020Dzieła, arcydzieła można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP3 Szczecin
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):