Emisja Dzika Muzyka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 listopada 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): W tym odcinku autorzy cyklu pokazują na czym polega improwizacja w tańcu i jak zagrać do tańca. Tancerz Piotr Zgorzelski zdradza jak rozpocząć naukę oberków. Zobaczymy prawdziwą zabawę ostatkową, zorganizowaną w Wiejskim Klubie Tańca w Wirze pod Radomiem. Kluczem do tańca jest rytm, dlatego instrumentem przewodnim tego odcinka, który pomoże nam pojąć tajemnice tańca, będzie bębenek.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku wybierzemy się na Lubelszczyznę. Dotrzemy do śpiewaczek z zespołu Jarzębina oraz Janiny Chmiel - które wprowadzą nas w świat pieśni miłosnych i obrzędowych. Poznamy Stanisława Głaza i Bronisława Rawskiego, którzy ze skrzypcami i bębenkiem prowadzili już niejedno wesele. Usłyszymy także śpiewaczki młodego pokolenia - Ewę Grochowską i jej zespół - które współcześnie prowadzą oczepiny według starej sztuki. Wraz z nimi będziemy mieli okazję poszukać muzycznego pokrewieństwa pomiędzy polskimi i ukraińskimi pieśniami weselnymi. Poznamy też niecodzienny instrument, którego nazwa mówi o pochodzeniu - sukę biłgorajską - i jej budowniczego Zbigniewa Butryna.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Skąd się wzięły cymbały i gdzie jeszcze występują w Polsce? Kto potrafi zbudować cymbały? Od czego zależy ich dźwięk i jaka muzyka w nich się kryje? Poszukując odpowiedzi na te pytania odwiedzimy cymbalistów podkarpackich: Marka Kruczka, Andrzeja Barana, Stanisława i Szymona Tadlów, Stanisława Szajnę, którzy zagrają swoje ulubione melodie, często sięgające do repertuaru Kapeli Sowów z Piątkowej. Andrzej Panek i Marek Kruczek zaproszą nas do swojej pracowni, gdzie powstają instrumenty. Ania Broda zagra i opowie o swojej przygodzie z cymbałami, koncercie Jankiela oraz spotkaniach z cymbalistami przesiedlonymi z Wileńszczyzny. Marta Maślanka przedstawi zbiór cymbałów z różnych stron świata i wraz z Witkiem Brodą (skrzypce) zagrają staropolskiego poloneza i polkę żydowską.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku: O źródłach dzikich, powyginanych mazurków i oberków Radomszczyzny; co to znaczy ogrywać oberka oraz jaką wyjątkową sztukę posiedli uczniowie legendarnych skrzypków - Bogusza, Jaźwieca czy Kędzierskiego. Andrzej Bieńkowski opowiada o swoich dawnych spotkaniach z muzykantami. O graniu do nieba i o mazurkach z okolic Przysuchy mówią uczniowie wiejskich muzykantów: Janusz Prusinowski, Mateusz Niwiński, Marcin Drabik, Katarzyna Zedel, Mateusz Kowalski, Paulina Kinaszewska oraz mistrzowie: Piotr Gaca, Jan Kmita. Ekipa odwiedza z kamerą pracownię lutniczą Wojciecha Łukasza, w której powstają skrzypce i nie tylko. Ponadto Maria Siwiec i Maria Pęzik pokażą jak śpiewa się wyrywasy i co z tego wynika.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku mowa o tym, jak muzyka wiejska przenika do wielkiego miasta. Ponadto poznamy instrument, na którym grał diabeł Boruta. Wraz z zespołem Gęsty Kożuch Kurzu odwiedzimy muzykantów łęczyckich: Tadeusza Kubiaka i Sławomira Czekalskiego. W Witaszewicach, koło Góry Świętej Małgorzaty, spotkamy się z synem Tadeusza Kubiaka oraz z grupą miłośników muzyki tradycyjnej, którzy wspólnie organizują i prowadzą miejscowe zabawy taneczne. Ponadto ekipa z kamerą towarzyszy Gęstemu Kożuchowi Kurzu w potańcówce, którą prowadzą w Łodzi, w Tearze Szwalnia. Z zespołem Diabubu odwiedzi też muzykantów z okolic Łowicza. Widzowie dowiedzą sie, czym harmonia różni się od akordeonu i jak się ją naprawia. Poznają też piękne melodie kujonów, kujawiaków, owijaków i przyśpiewek.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Odcinek poświęcony "przejmowaniu" pieśni, nauce od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków. Z grupą młodych z Lublina odwiedzimy Genowefę Lenarcik, córkę legendarnego śpiewaka kurpiowskiego, Stanisława Brzozowego. Marianna Bączek - śpiewaczka z Bandyś - opowie o umiejętności zdobienia pieśni. O swojej nauce śpiewu z Kurpiów opowie Adam Strug, a także zaśpiewa. Justyna Piernik opowie o pracy nad repertuarem Franciszki Ciesiółki, śpiewaczki z Wielkopolski (w tej pracy towarzyszy jej na dudach Paweł Iwaszkiewicz) oraz Zofii Wojnickiej, śpiewaczki z Kujaw. O swojej pracy z mistrzynią opowiedzą też Maniucha Bikont i Zofia Bernad. Usłyszymy wiele głosów i wiele różnorakich pieśni.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Relacja z festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2016. Spotkamy jego organizatorów i uczestników, posłuchamy młodych muzyków - laureatów konkursu "Stara Tradycja", którzy pielęgnują polskie muzyczne korzenie. Zajrzymy również na barwne "targowisko Instrumentów", skupiające lutników z całej Polski oraz przetańczymy całą "Noc tańca".
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Autorzy magazynu udają się do Pewli Wielkiej, wsi leżącą na Żywiecczyźnie, nieopodal Jeleśni. Lokalna muzyka jest tam odporna na mody i gusta turystów. Dudy i skrzypce brzmią niezmiennie w starodawny sposób. Spotkanie z mistrzami: Edwardem Byrtkiem - dudziarzem i budowniczym dud oraz z jego bratem Władysławem - wirtuozem skrzypiec. Poznajemy też ich uczniów: Przemka Ficka i Marcina Blachurę. W programie także o tym, jak powstają dudy żywieckie i jak brzmią inne instrumenty pasterskie. Wizyta w Fundacji Braci Golec, która od wielu lat wspiera muzyczne talenty i zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w regionie.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): "Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki. Wiele niezwykłych wydarzeń organizowanych przez młodych ludzi - mieszkańców miast, którzy coraz częściej wyruszają na spotkanie z wiejskimi mistrzami - składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Każdy odcinek to osobista podróż, w którą prowadzi nas postać związana z konkretnymi wydarzeniami, odkrywając przed nami świat pełen niezwykłych spotkań i wspaniałej muzyki. Jako przewodnicy wystąpią miedzy innymi: Janusz Prusinowski, Witek Broda, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Maciej Żurek, Antoni Beksiak.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynEmisja Dzika Muzyka miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Dzika Muzyka" to magazyn prezentujący autentyczną muzykę, wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako normalny, ciekawy, atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej. W programie odwołujemy się do kultury ludowej bez konwencji cepelii, sięgamy do muzycznych korzeni oraz źródeł polskich rytmów i harmonii. Poprzez taniec i śpiew pokazujemy atrakcyjność wielopokoleniowego uczestnictwa w kulturze, entuzjazm młodych uczniów versus doświadczenie starych mistrzów.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Dzika Muzyka - magazyn prezentujący muzykę wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej. W programie odwołujemy się do kultury ludowej bez konwencji cepelii. Pokazujemy niezwykłe zjawiska, które za sprawą entuzjastów z różnych stron toczą się w Polsce od lat, i które można nazwać odrodzeniem muzyki tradycyjnej. Poszukiwania muzyki tradycyjnej na Górnym Śląsku to zarówno spotkania z orkiestrami górniczymi, które przez ostatnich dwieście lat przyciągały lokalnych muzykantów i tym samym wchłaniały wiejską muzykę, jak i przyglądanie się próbom rekonstrukcji tego repertuaru z bardzo licznych zapisów, które się tu zachowały. W okresie romantyzmu, w obawie przed germanizacją ratowano i spisywano to co było dostępne, zwłaszcza pieśni. Dzisiejsi chętni do odtwarzania tradycyjnej muzyki śląskiej mają z czego czerpać.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): "Dzika Muzyka" to magazyn prezentujący muzykę, wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako normalny, ciekawy, atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): "Dzika Muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki. Wiele niezwykłych wydarzeń organizowanych przez młodych ludzi - mieszkańców miast, którzy coraz częściej wyruszają na spotkanie z wiejskimi mistrzami - składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Każdy odcinek to osobista podróż, w którą prowadzi nas postać związana z konkretnymi wydarzeniami, odkrywając przed nami świat pełen niezwykłych spotkań i wspaniałej muzyki. Jako przewodnicy wystąpią miedzy innymi: Janusz Prusinowski, Witek Broda, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Maciej Żurek, Antoni Beksiak.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): "Dzika muzyka" to program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki. Wiele niezwykłych wydarzeń, których inicjatorami są młodzi ludzie z miast, którzy coraz częściej wyruszają na spotkanie z wiejskimi mistrzami, składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Każdy odcinek to osobista podróż, w którą prowadzi nas postać związana z konkretnymi wydarzeniami, odkrywając przed nami świat pełen niezwykłych spotkań i wspaniałej muzyki. Jako przewodnicy wystąpią miedzy innymi: Janusz Prusinowski, Witek Broda, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Maciej Żurek, Antoni Beksiak. W tym odcinku skoncentrujemy się na podlaskiej tradycji rytualnego zaznaczania nadejścia wiosny. Prowadzącym odcinek będzie Maciej Żurek z Olsztyna, skrzypek, śpiewak, prywatnie pszczelarz. Należy do grupy, która od kilku lat wspiera mężczyzn ze wsi w okolicach Knyszyna w kultywowaniu zwyczaju wiosennego kolędowania, czyli chodzenia z konopielkami. Odwiedzimy tych śpiewaków. Potem do prowadzącego dołączy Julita Charytoniuk, która zabierze nas w swoje rodzinne strony, gdzie posłuchamy wiosennych pieśni, jakie śpiewa się we wsiach prawosławnych. Odwiedzimy również śpiewaczki praktykujące śpiew wielogłosowy.
Czas trwania: 25min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Witek Broda, skrzypek, jeden z prekursorów odradzania muzyki tradycyjnej w Polsce, poprowadzi nas do rzeszowskich muzykantów, do których przez wiele lat sam docierał z kamerą i skrzypcami. Opowie o legendarnej już kapeli rodziny Sowów z Piątkowej. Muzyka z Rzeszowszczyzny pełna jest energii a czasem wirtuozerii. Zawiera mocne ślady sąsiedztwa z muzykantami żydowskimi i bliskości drugiej stronyKarpat. Często sięga daleko w przeszłość. Wykonawcy muzyki dawnej doceniają ją jako źródło wiedzyi inspiracji - przykładem są organizatorzy festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
Opis (streszczenie): W programie odwołamy się do kultury ludowej, sięgniemy do muzycznych korzeni i źródeł polskich rytmów i harmonii. Poprzez taniec i śpiew pokażemy atrakcyjność wielopokoleniowego uczestnictwa w kulturze, entuzjazm młodych oraz mistrzów.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Dzika Muzyka - magazyn prezentujący muzykę wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej. W odcinku wykonawcy muzyki dawnej z Kujaw.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Dwa cygańskie rody: Bergitka - Roma, żyjący w Czarnej Górze na Podhalu (należy poetka i pieśniarka romska, Teresa Mirga) i ród Hitano z Olsztyna. Jedni osiedli na stałe na Podhalu przed 300 laty, drudzy przestali wędrować w połowie XX w.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Poszukiwania muzyki tradycyjnej na Górnym Śląsku to spotkania z orkiestrami górniczymi, które przez ostatnich 200 lat przyciągały lokalnych muzykantów. Próby rekonstrukcji tego repertuaru z licznych zapisów, które się tu zachowały.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Na Kurpiach, które słynęły ze śpiewaków i oryginalnych pieśni, przekaz tradycji muzycznych zaginął. Ale grupa młodych ludzi z okolic wsi Bandysie, wspierana przez entuzjastów z Gdańska, stara się wskrzesić ideę muzycznych zgromadzeń.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Suwalszczyzna to region niejednorodny, taka też jest tamtejsza muzyka. Potomkowie osadników przybyłych tu z różnych stron oraz zachowujące odrębność mniejszości narodowe i religijne tworzą muzyczną układankę na tym terenie.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Suwalszczyzna - specyfika pogranicza to przenikanie kultur, jak i ich odrębność. Z prowadzącą Julitą Charytoniuk odwiedzimy zespół z Szypliszek, poznamy dwugłos z pogranicza polsko - litewskiego i śpiew specyficzny dla okolic Biebrzy.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Okazuje się, że nawet na długiej i dalekiej emigracji górale z Podhala zachowują swoją muzykę jako najcenniejszy skarb.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Repertuar pieśni towarzyszących śmierci jest w Polsce zakorzeniony od stuleci i wciąż praktykowany. Śpiewanie aż do pogrzebu pomaga bliskim zmarłego przejść przez trudny czas pożegnania, a jego duszy rozstać się z tym światem.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Ogromny repertuar pieśni towarzyszących śmierci jest w Polsce zakorzeniony od stuleci i praktykowany do tej pory. Śpiewanie w puste noce, aż do pogrzebu, pomaga bliskim zmarłego przejść przez trudny czas pożegnania, a jego duszy rozstać się z tym światem.
Opis (streszczenie): Magazyn prezentujący autentyczną muzykę, wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako normalny, ciekawy, atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W programie odwołanie do kultury ludowej, sięganie do muzycznych korzeni i źródeł polskich rytmów i harmonii. Przez taniec i śpiew pokażemy atrakcyjność wielopokoleniowego uczestnictwa w kulturze, entuzjazm młodych i doświadczenie mistrzów.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku mowa o tym, jak muzyka wiejska przenika do miasta. Poznamy instrument, na którym grał diabeł Boruta. Wraz z zespołem Gęsty Kożuch Kurzu odwiedzimy muzykantów łęczyckich: Tadeusza Kubiaka i Sławomira Czekalskiego.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku: o źródłach dzikich, powyginanych mazurków i oberków Radomszczyzny; co to znaczy ogrywać oberka oraz jaką wyjątkową sztukę posiedli uczniowie legendarnych skrzypków - Bogusza, Jaźwieca czy Kędzierskiego.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Gdzie występują w Polsce cymbały? Kto potrafi cymbały zbudować? Od czego zależy ich dźwięk i jaka muzyka w nich się kryje? Wizyta u cymbalistów podkarpackich: Marka Kruczka, Andrzeja Barana, Wojciecha i Szymona Tadlów, Jana Szajny.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W odc. wyprawa na Lubelszczyznę. Dotrzemy do wybitnych śpiewaczek - z zespołu Jarzębina oraz Janiny Chmiel - które wprowadzą nas w świat pieśni miłosnych i obrzędowych. Poznamy S. Głaza i B. Rawskiego, obeznanych ze skrzypcami i bębenkiem.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2016 / magazynDzika Muzyka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):