Dzika Polska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Dzika Polska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Dzika Polska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 6 maja 2025 (Wtorek)
05:30 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Uratowane pół wieku temu bobry pokazują dziś ząb, a ściślej swe niezwykle ostre siekacze. Nade wszystko zaś swą ekspansywność, zmyślność i witalność, które sprawiły, że podbiły znaczną część Polski. Tu i ówdzie jest ich zbyt wiele. Stąd akcje przesiedlania tych zwierząt do innych ostoi. Te akcje to okazja, by przekonać się, jak silnym zwierzęciem jest ten wodny gryzoń, a także odkryć, jak wielki wpływ na otaczającą przyrodę mają ci naturalni inżynierowie znad nizinnych rzek.

Czas trwania: 26min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 7 maja 2025 (Środa)
05:40 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Pająki wciąż potrafią nas zaskoczyć i to nie tylko kunsztem rozsnuwanych przez siebie sieci, czy lotami na nitce. Okazuje się, że niektóre odbywają gody nieomal zimą, inne zimują pod lodem, a cała ich rzesza spędza mroźny czas pod gołym niebem, znosząc nawet dwudziestostopniowe mrozy. Wiele z nich to drobne istoty, których bliskiej obecności nawet się nie domyślamy. Trwają już na ziemi dziesiątki milionów lat, a wiele z nich zostało zakonserwowanych w bursztynie.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Reklama
07:20 Dzika Polska - Uczta na morzu Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): I znów nasza ekipa wita morze. Czy to być może? Nawet musi. Kończy się wszakże sezon połowów na dorsza, śledzia i całej plejady polskich i mniej polskich ryb w Bałtyku. A my chcemy taki połów zobaczyć i sfilmować, bo jak inaczej wypowiadać się o żywych istotach, zamieszkujących rodzimy akwen. Dość więc na razie opowiadania o nadmorskich kamieniach, klifach, warstwicach i bałwanach. Sami byśmy wyszli na bałwanów, ignorując morskie życie. Trzeba więc będzie puścić się na wodę. Bohaterem odcinka będzie między innymi babka bycza - ryba, która zaledwie w parę lat, nikogo nie pytając o zgodę, podbiła polski Bałtyk.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Uczta na morzu Logo TVP Wilno
Program TV na 8 maja 2025 (Czwartek)
05:35 Dzika Polska - Złowić nocnego łowcę Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Bohaterem tego wydania programu są sowy, a opowiadać o nich będą prof. dr hab. Przemysław Busse oraz Wojciech Busse ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego w Przebendowie. Właśnie tam, w ramach Akcji Bałtyckiej, trwającym już ponad 40 lat programie badania wędrówek ptaków, od 1994 roku znakuje się także sowy. Największe natężenie ich przelotów przypada na pierwsze dni listopada. Zeszłej jesieni padł rekord - zaobrączkowano ponad 600 sów! To więcej niż w ciągu ostatnich 40 lat badań. Znakowanie tych ptaków to zadanie dla nocnych marków - ptaki obrączkuje się bowiem od zmroku do świtu. Nie jest to łatwe - sowy mają dużo piór i zaplątują się w sieci. Trzeba też stale uważać na ich mocne dzioby i szpony, które mogą przeszyć dłoń na wylot. Ekipa "Dzikiej Polski" podjęła wyzwanie i będzie uczestniczyć w nocnej akcji łapania sów.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
Program TV na 9 maja 2025 (Piątek)
05:30 Dzika Polska - Pamięć kamieni Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W kolejnym już odcinku razem z naszymi prowadzącymi wyruszyliśmy na Suwalszczyznę. Przewodnikiem po niej jest zamieszkały nad Czarną Hańczą prof. Andrzej Strumiłło, malarz, rzeźbiarz, grafik. "Dzika Polska" to program pokazujący świat dzikich zwierząt i przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. W Polsce można znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim, przez szerokie plaże, czyste jeziora, pierwotne lasy, nieuregulowane rzeki, po największe mokradła. Polska przyroda na tle przyrody Europy ma szczególną wartość, bo tak wszechstronnie reprezentuje świat istot żywych całego kontynentu. Jest mniej przekształcona i mniej zniszczona. Dlatego wielu Anglików czy Holendrów, którzy pamiętają swe kraje sprzed 50-60 lat, widząc polską przyrodę, mówi: "Tak wyglądała przyroda mojego dzieciństwa?". Wśród nich są tacy, którym wcale nie spieszno zwiedzać Wawel, Malbork czy podziwiać gdańską Starówkę. Wolą godzinami przesiadywać pod podlaską wierzbą, bo gnieżdżą się w jej dziupli kolorowe kraski, tkwić w zmyślnie uszytych namiotach w dolinie górnej Narwi, gdyż obfituje ona w rzadkie w Europie zachodniej ptaki błotne, czatować za pagórkami koło Sokółki, bo czasami wychodzą na nie dzikie żubry. Program ma formę przygodowych ekspedycji w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Uczestniczą w nich Marcin Kostrzyński, znawca biologii i zachowań zwierząt oraz fotograf przyrody Tomek Kłosowski, którego intryguje odkrywanie tajemnic psychiki zwierząt i szukanie odpowiedzi na pytania o to, co jest wspólnego w zachowaniach ludzkich i zwierzęcych, takich jak: zaloty, dobieranie się w pary, opieka nad potomstwem, hierarchia w stadzie, walka, zdobywanie pożywienia.

Czas trwania: 24min. / 2007 / serial dokumentalny
Program TV na 10 maja 2025 (Sobota)
06:05 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wykuwanie różnorodności Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Dzięcioły są u nas barwną ilustracją różnorodności biologicznej ptasiego świata. Ale nie tylko ptasiego, również całego środowiska, w którym żyją. Nie ma lepszego dowodu rozmaitości składu gatunkowego drzewostanu leśnego niż chór głosów i werbli dzięciołów różnych gatunków jednocześnie. Gatunki te są dość do siebie podobne, co już samo przez się pokazuje, jak przyroda różnicuje gatunki zwierząt z jednej grupy, a obecność wielu z nich naraz w tym samym lesie oznacza, że obok drzew iglastych są tu liściaste, obok żywych martwe, obok młodych stare. Dzięcioły same zresztą wzbogacają las, wykuwając dziuple, do których wprowadzają się inne gatunki - od ptaków po owady. Można rzec bez większej przesady, że swymi mocnymi dziobami wykuwają jakąś cząstkę leśnej bioróżnorodności. Ale też same od niej zależą, bowiem niektóre gatunki nie potrafią żyć w lesie innym niż urozmaicony. Jednym z ważnych czynników, decydujących o rozmaitości i przyrodniczym bogactwie lasu, jest jego kontakt z innymi lasami.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 11 maja 2025 (Niedziela)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ukochana żółwica Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Co roku młode żółwiki wykluwają się z jaj składanych przez samice w dolinie rzeki Ilanki w nadleśnictwie Rzepin. Z uwagi na wartość przyrodniczą tego miejsca od lat jest ono pod opieką naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Program ochrony żółwi błotnych w woj. lubuskim jest prowadzony przez dr. Bartłomieja Najbara, który jest bohaterem tego odcinka.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Reklama
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tym razem wyruszyliśmy nad Morze Bałtyckie. Będziemy razem z zespołem badaczy mórz i oceanów mówić o tym, jakie tajemnice kryją nasze nadmorskie plaże. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że piasek na plaży kryje w sobie ogromne bogactwo życia. Niezwykle dobroczynną rolę dla przyrody odgrywają mikroorganizmy żyjące właśnie w plażowym piasku. W magiczny świat ziarenek piasku wprowadzą nas nasi goście: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, dr Lech Kotwicki, dr Józef Wiktor z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Jest to znakomita telewizyjna przygoda przyrodnicza.

Czas trwania: 25min. / 2025 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
Reklama
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Świat w ziarnku piasku Logo TVP3
Program TV na 12 maja 2025 (Poniedziałek)
05:50 Dzika Polska - Bogatsze życie - Pożądane żądła Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Trudno o ważniejszych i pracowitszych współtwórców różnorodności biologicznej, jak pszczoły. Bohaterem tego odcinka jest prof. Jerzy Demetraki - paleolog, naukowiec zajmujący się genetyką pszczół miodnych. Teren Polski jest naturalnym siedliskiem rasy pszczół rodzimych określonej jako środkowoeuropejska. Populacja pszczół linii M Północna wywodzi się od pszczół miejscowych utrzymywanych i selekcjonowanych w naturalnych warunkach klimatyczno - pożytkowych północnej Polski. Zachowała ona wiele ważnych cech, z których najistotniejsze to: tworzenie małych i średnich rodzin na zimę, co wiąże się z mniejszym zużyciem pokarmu w czasie zimy, ponadto większa odporność na choroby; szybki i dynamiczny rozwój wiosenny, następujący wraz z ustabilizowaniem się pogody; zdolność do wykorzystania różnorodnych pożytków (nawet bardzo ubogich).

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 13 maja 2025 (Wtorek)
05:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ślimaki na zakręcie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W Polsce występuje ponad 170 gatunków ślimaków lądowych. Zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest winniczek, największy europejski ślimak lądowy. Jest faktycznie gigantem w porównaniu do ślimaków zaliczanych do poczwarówek. Jedna z największych poczwarówek krajowych, poczwarówka jajowata osiąga zwykle 2, 7 mm wysokości muszli. Nie jest wykluczone, że małe rozmiary przedstawicieli Vertigo oraz rzadkość ich występowania, sprawiają, że niewielu malakologów na świecie zajmuje się tą grupą maluczkich. Jednym z najbardziej znanych jest prof. Beata Pokryszko z Uniwersytetu Wrocławskiego, którą gościmy w naszym programie w towarzystwie dr Tomasza Maltza.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 14 maja 2025 (Środa)
05:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Leśna brać Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Potrafił odnaleźć w lesie i pokazać innym to, czego oni sami tam nie zobaczą. Otwierał oczy na przyrodę nawet samym leśnikom. I pozostawał jednocześnie niewidocznym dla dzikich mieszkańców lasu, których fotografował i filmował. Artur Tabor, zmarły tragicznie podczas jednej ze swych przyrodniczych wypraw fotograf i filmowiec, był wyjątkowo mocno i na wiele sposobów zżyty z lasem. Nieraz starał się po prostu wyglądać jak krzak, fragment pnia albo taką postać nadać terenowemu jeepowi, z którego podpatrywał naturę, a w którym nieraz i mieszkał. Sprytne sposoby maskowania się łączył z ogromną, graniczącą z szaleństwem determinacją w swych na wskroś już nowoczesnych łowach. Bohaterowie odcinka, wspominając Artura, starają się sięgnąć do źródeł tej pasji.

Czas trwania: 26min. / 2011 / serial dokumentalny
07:20 Dzika Polska - Wielki rechot (4:3 kaszeta) Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Roli płazów w ewolucji życia na ziemi nie sposób nie docenić. Są one pierwszymi kręgowcami, które opuściły wodę i podjęły próbę życia na lądzie. Płazy były świadkamipojawienia się i wyginięcia dinozaurów. Teraz podobnie jak tyranozaury i brontozaury przed milionami lat znikają w niepokojącym tempie. Co można zrobić, aby je uratować? W ostatnich dwudziestu latach wyginęły aż 122 gatunki tych zwierząt, a co najmniejjedna trzecia pozostałych jest zagrożona. Dlaczego płazy są bardziej zagrożone wyginięciem niż inne grupy zwierząt? Płazy są bardzo wrażliwe na skażenia. Przez nagąi przepuszczalną skórę, którą pobierają tlen i wodę, łatwo przenikają substancje szkodliwe. Ich delikatne ciała wysychają i muszą być stale nawilżane. Pozbawione wilgoci płazyumierają, a że są mało ruchliwe, nie potrafią uciec przed niebezpieczeństwem, gdy w ich środowisku zaczyna się dziać coś złego. Dlatego zalicza się je do tzw. bioindykatorów, czyli gatunków, które wcześniej niż inne odczuwają zachodzące w środowisku niekorzystne zmiany. Ludzie z większą wrażliwością zaczęli patrzeć na żaby. Małżeństwo Anna i Lech Krzysztofiakowie kochają te zwierzęta. Dzięki ich zaangażowaniu i fachowej pomocy w Wigierskim Parku Narodowym wykopano i oczyszczono kilka małych oczek wodnychdla kumaka nizinnego i rzekotki. I to właśnie do nich tym razem wybrała sie z wizytą ekipa"Dzikiej Polski".

Czas trwania: 24min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Wielki rechot (4:3 kaszeta) Logo TVP Wilno
Program TV na 15 maja 2025 (Czwartek)
05:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Szczęście z zimorodkiem Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Licencja zakończona Określenie niebieski ptak może mieć wcale korzystny wydźwięk. Zimorodek, pomykający nad leśna strugą niczym błękitna iskierka, robi niezatarte wrażenie. Gdy siedzi bez ruchu na zwisającej nad woda gałęzi, czatując na niewielkie ryby, stanowiące jego główny pokarm, może ostatecznie uchodzić za niebieskiego ptaka w ludzkim rozumieniu, czyli lenia. Ale gdy nagle, jak strzała spadnie do wody po zdobycz, prawie nigdy przy tym nie chybiając, przyjdzie nam zmienić zdanie. Zresztą istota o naturze niebieskiego ptaka nie byłaby chyba w stanie wydrążyć w skarpie rzecznej długiego tunelu, zakończonego małą jaskinią, stanowiącą gniazdo, a później wykarmić siedem czy osiem dziobów. Na pewno też niebieskim ptakiem w pejoratywnym rozumieniu nie jest Marek Piotrowicz, który jest dziś naszym gościem.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Program TV na 16 maja 2025 (Piątek)
05:40 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Młoda kobieta z doktoratem biologii w kieszeni porzuca ciepłą Hiszpanię, by na chłodnych i grząskich szlakach Bieszczadów tropić zwierzę - widmo: niedźwiedzia. Widziała go tutaj na żywo może dwa, trzy razy. Ale i tak ma tutejsze miśki na oku. Zwabia je na nęciska tuszami padłych zwierząt i filmuje ukrytą kamerą na podczerwień. Odnajduje miejsca, gdzie zwierz się czochra, zostawiając bezcenne dla badacza włosy. One mówią wszystko o niedźwiedziu - nie tylko o tym, co je, ale też np. o jego stresach. Nuria Selva Fernandez ukazuje nam współczesne sposoby poznawania dzikich, rzadkich i w związku z tym zwykle ginących zwierząt. To rodzaj współczesnej, badawczej traperki. Wymagającej jednak nie mniejszej determinacji, niż poczynania tradycyjnych tropicieli. Z badań Nurii i jej zespołu wyłania się coraz bardziej wyrazisty obraz największego i zarazem najbardziej owianego mitami drapieżcy naszych puszcz.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Reklama
Program TV na 17 maja 2025 (Sobota)
05:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Czystość przede wszystkim Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Tematem odcinka są problemy ekologii w lasach i walka o zachowanie w nich czystego środowiska.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Program TV na 18 maja 2025 (Niedziela)
05:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Czarne i białe. To jedno z najczęściej wymienianych przeciwieństw. Mamy takie i w naszej, polskiej przyrodzie. To bocian czarny i bocian biały. Dwaj przedstawiciele tej samej grupy ptaków, nawet tego samego rodzaju o nazwie łacińskiej Ciconia, ale o innym upierzeniu i życiowych upodobaniach. Powszechnie znany bocian biały zamieszkuje widne obszary łąk i pól, a gniazda zakłada wśród jasnych ścian budynków. Bocian czarny pasuje kolorytem do ciemnej zieleni pierwotnych puszcz. I były obawy, że wraz z tymi puszczami wyginie. Ale dzięki ochronie powiększył swój stan liczebny, a ponieważ nauczył się gniazdować także w lasach zagospodarowanych i podkradać ryby ze stawów - zaświtała nadzieja, że pójdzie w ślady swego białego krewniaka i zagości w pobliżu ludzi. Zatrzymał się jednak w pół kroku, nie chcąc najwyraźniej opuszczać leśnych ostępów. O krętych ścieżkach losów tego gatunku i o perypetiach, towarzyszących tym, którzy chcą poznać jego życie i przyjrzeć mu się z bliska, opowiadają jego zapaleni tropiciele i badacze.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
Reklama
Program TV na 19 maja 2025 (Poniedziałek)
05:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Trudno powiedzieć, gdzie jest. Trudno dociec, czy w ogóle jest. Niełatwo komukolwiek wytłumaczyć, kim jest. Popielica - jedno z najbardziej tajemniczych i nieznanych zwierząt rodzimej fauny. Przedstawicielka równie mało znanej rodziny pilchów - gryzoni, w których jedni dopatrują się raczej myszy, inni raczej wiewiórek. Prawdę o nich stara się poznać dr Mirosław Jurczyszyn, dla którego te zagadkowe ssaki stały się życiowym wyzwaniem. Nie tylko stara się odkryć, gdzie są, ale zabiega o to, by były wszędzie, gdzie być powinny. Ku chwale bukowych lasów, które stanowią ich najprawdziwszą ojczyznę.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Program TV na 20 maja 2025 (Wtorek)
05:45 Dzika Polska - Polot trzmiela Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są Szaleńcy natury ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą. Prowadzący program Tomasz Kłosowski i Artur Tabor będą spotykać tych szaleńców w terenie i ruszać śladem ich fascynacji. Bohaterowie będą ich wciągać w swe działania, a przynajmniej aktywnie je demonstrować. Nie bąki, nie gzy, nie robaki i nie osy. To najprawdziwsze pszczoły. Taką informację słyszymy o trzmielach od ich badaczy i obrońców, działających w okolicach Spały w samym centrum Polski. Urządzają budki, w których te owady mogą spokojnie urządzać gniazda. Propagują rośliny, zapewniające trzmielom pożytek. Bo też i trzmiele zapewniają byt wielu roślinom, zapylając je. Są wśród nich gatunki, których nie mogą zapylić popularne pszczoły miodne. Często są to rośliny ważne dla naszej gospodarki. Tymczasem trzmiele giną, a nasi bohaterowie szukają sposobów na przywrócenie rodzimej przyrodzie tych pracowitych, a niedocenianych przedstawicieli owadziego świata. Nie bąki, nie gzy, nie robaki i nie osy. To najprawdziwsze pszczoły. Taką informację słyszymy o trzmielach od ich badaczy i obrońców, działających w okolicach Spały w samym centrum Polski. Urządzają budki, w których te owady mogą spokojnie urządzać gniazda. Propagują rośliny, zapewniające trzmielom pożytek. Bo też i trzmiele zapewniają byt wielu roślinom, zapylając je. Są wśród nich gatunki, których nie mogą zapylić popularne pszczoły miodne. Często są to rośliny ważne dla naszej gospodarki. Tymczasem trzmiele giną, a nasi bohaterowie szukają sposobów na przywrócenie rodzimej przyrodzie tych pracowitych, a niedocenianych przedstawicieli owadziego świata.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 21 maja 2025 (Środa)
05:35 Dzika Polska - Galaktyka owadów Logo TVP Dokument
Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
07:20 Dzika Polska - Drugie życie drzewa Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Gdy Puszcza Białowieska wabi oko pierwszą wiosenną zielenią i dywanami kwiatów, ekipa "Dzikiej Polski" postanawia zajrzeć do najbogatszej ostoi życia - w świat murszejących pni. Jak zapewnia dr Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej, drzewa mają dwa życia. Jedno jest ich własnym życiem, drugie - bujnym życiem w ich murszejących pniach. To drugie życie nie ma sobie równych w lesie pod względem bogactwa form i mnogości gatunków. To cały bogaty, a mało znany świat roztoczy, owadów, grzybów. W starych puszczańskich pniach tkwią całe rezerwaty różnych istot. Ściśle ze sobą powiązane, żyjące obok siebie lub na siebie polujące tworzą razem imponującą piramidę pokarmową. Dzięki jej istnieniu może się tu, w puszczy, utrzymać taka bogata i różnorodna fauna wyższych zwierząt - od drobnych ptaków po żubry.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Drugie życie drzewa Logo TVP Wilno
Program TV na 22 maja 2025 (Czwartek)
05:30 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Bohaterami odcinka są przyjaciele Wisły, ludzie, którzy zajmują się ochroną przyrody tej rzeki: dr Andrzej Kruszewicz i Przemysław Pasek - założyciel Fundacji "Ja Wisła". Jest jedną z ostatnich nie uregulowanych, prawie naturalnych dużych rzek Europy. W jej rozległej pradolinie można spotkać niemal wszystkie typy środowisk wodnych i nadwodnych, typowych dla polskich nizin. Dominują natomiast ogromne obszary rzecznych piasków i zarośli wierzbowych, poprzetykanych tu i ówdzie zachowanymi jeszcze fragmentami lasów łęgowych. Wyprawa łodzią wśród wiślanych wirów jest jeszcze ze niezwykłą, egzotyczna przygodą, podobnie, jak prowadzenie obserwacji na wiślanych wyspach i łachach. Przede wszystkim obserwacji ornitologicznych, bo Wisła jest, zwłaszcza w swoim środkowym biegu, ptasia rzeką. I to także na odcinkach miejskich, zwłaszcza na warszawskim. Wisła służy ptakom przez cały rok, ale w określonych porach coraz to innym. Jest jednak przede wszystkim szlakiem wędrówekszeregu gatunków ptaków (m.in. kaczek, łabędzi, kormorana, rybołowa, mew, rybitw oraz siewkowców). Jest ona też ważnym zimowiskiem dla wielu gatunków krajowych i północnoeuropejskich (np. kaczki, mewy, bielik). Szczególnie istotne dla części gatunków ptaków są odcinki rzeki o naturalnym charakterze, z wyspami i piaszczystymi łachami w korycie, Stąd nawet w pobliżu mostów Warszawy można spotkać unikatowe gatunki.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 23 maja 2025 (Piątek)
05:40 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dyskoteka na mokrym liściu Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Skoczogonki jedna z najliczniejszych, a zarazem najdziwniejszych grup stawonogów. Stanowią przykład, jak być istotą wodną, a jednocześnie lądową. Trzymają się bowiem wilgotnych miejsc, znajdując wodę tam, gdzie my byśmy jej nie znaleźli. Są jednak doskonale, dzięki swej długotrwałej ewolucji, wyposażone w naturalne rozwiązania techniczne, pozwalające czerpać wodę z nader skromnych źródeł. To różnego rodzaju wymyślne nawet dla współczesnego, obdarzonego nowoczesną technologią człowieka, rury i syfony. Zresztą ta swoista naturalna technika rozwinęła się u nich także w innych sferach życia, niż tylko pobieranie wody, zwłaszcza w sferze ruchu. Potrafią nieprawdopodobnymi, jak na tak drobne istoty skokami katapultować się w razie niebezpieczeństwa. Tego typu możliwości techniczne ujawniają się też w czasie godów. Owady te odbywają jedyne w swoim rodzaju tańce, służące łączeniu się partnerów na czas rozrodu. U każdego gatunku choreografia takiego tańca bywa nieco inna. Demonstruje to także samemu taki taniec naśladując, znawca owadów, czyli entomolog prof. Marek Kozłowski.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 24 maja 2025 (Sobota)
05:40 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Meandry salamandry Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Wygląda, jakby ciągle była mokra, choć unika otwartej wody i nawet nie umie pływać. Jednak w wodzie się rodzi, a potem nie bez trudu gramoli się na ląd. By następnie... zniknąć. Salamandra plamista, najdziwniejszy bodaj z naszych płazów ogoniastych, chowa się przed wrogami w ściółce i próchnie, zaliczając do tych wrogów także słońce, którego unika, bo mogłoby ją zanadto wysuszyć. W ogóle lubi to, czego ludzie zanadto nie lubią: deszcz i skały. W tych ostatnich znajduje schronienie, a w zboczach górskich dróg i jarów znajduje norki, by się w nich ukrywać. Nagle odsłonięta, potrafi przerazić napastnika swym wręcz wyzywającym, czarnym i żółtym rysunkiem. Należy do najbarwniejszych z żyjących u nas zwierząt. Ponieważ przez większość życia tkwi w wilgotnych zakamarkach, trudno ją spotkać. My będziemy mieli okazję spotkać całą rodzinę salamander. Zaprezentują nam ją, jak i w ogóle ten gatunek, dwie kobiety, które poświęcają tym nieledwie egzotycznym płazom znaczną część, a niekiedy wręcz całość swej badawczej inwencji i życiowej energii.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 25 maja 2025 (Niedziela)
05:45 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dzień chruścika Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Żyjąc na dnie całkiem bystrej rzeki, można stworzyć sobie ląd. Potrafią to chruściki, których larwy znane są wędkarzom i nazywane bywają przez nich kłódkami. Larwy budują sobie całkiem przemyślne i kunsztowne domki, sklecone z ziarnek piasku lub drobin roślinnych, ale, jeżeli zdarzy się stosowna okazja, nawet z... okruchów złota. Zwłaszcza, jeżeli nie poskąpi im takich okruchów badający je eksperymentator. To jednak rzadka okazja. Badacz chruścików, prof. Stanisław Czachorowski, który jest bohaterem i narratorem naszego filmu, w ten sposób nie kusi pracowitych owadów, ale poznaje ich życie w naturalnych warunkach. Przekonując się przy tym a w rezultacie przekonując i nas że te drobne istoty są wskaźnikami stanu wody w rzekach i innych zbiornikach wodnych, w których akurat żyją. Wyruszamy z nim nie tylko nad wodę, ale i w noc, by ujrzeć w świetle żarówek powietrzne harce dorosłych postaci chruścików, a je same obejrzeć dokładnie, gdy przysiądą na specjalnie do badań przeznaczonym ekranie. Badacz i jego koledzy są tak owymi zwiewnymi istotami zafascynowani, że ustanowili ich święto.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
10:00 Premiera Dzika Polska Logo FOKUS TV

Opis (streszczenie): Zachwycające piękno polskiej przyrody uchwycone przez czujne oko kamery. Mieszkający tutaj ludzie bardzo cenią sobie tradycje i je kultywują. Ekipa filmowa wyrusza w niezwykłą podróż od Tatr do Bałtyku.

Czas trwania: 48min. / Niemcy / 2012 / film dokumentalny
Program TV na 26 maja 2025 (Poniedziałek)
05:35 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Płyniemy do kozy Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Użytkowe podejście do ryb i wynikłe stąd względy gospodarcze przesłaniają nam to, co w życiu tych wodnych istot najciekawsze. A tymczasem ryby niektórych gatunków, niekoniecznie tych, które są dla nas gospodarczo czy też z innych względów przydatne, ukazują wiele zaskakujacych powiązań między organizmami wodnymi. Taka np. różanka rozwija się tylko w towarzystwie pewnych gatunków małży. Ryby są też bardzo czułymi wskaźnikami stanu wód zarówno sezonowych, w dużej mierze naturalnych zmian tego stanu, jak i tych spowodowanych przez naszą gospodarkę. Biologii ryb i ich powiązaniu ze środowiskiem wodnym i nadwodnym przyjrzymy się nad Biebrzą rzeką jeszcze naturalną, zamieszkiwaną przez kompletne zespoły wodnych organizmów. Wyruszamy na badawczy połów, którym steruje prof. Roman Kujawa z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 27 maja 2025 (Wtorek)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Lecą żurawie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Wysmukły, wyprostowany, dumnie chodzi po polach na zgrabnych, długich nogach. Ma eleganckie popielate upierzenie i czarne końcówki skrzydeł. Żuraw jest ważnym gatunkiem wzbogacającym ptasią różnorodność w Polsce. Miejscem akcji odcinka są okolice Nowogardu Szczecińskiego, a bohaterem jest doskonały obserwator żurawi, filmowiec Marek Piotrowicz, który podpatruje gody żurawi. Żurawie zaczynają widowiskowy taniec godowy, którego widok zapiera dech w piersiach. Gesty, które mogą być stosowane w walce w tym wypadku zamieniane są na miłosne sygnały. To taniec miłości a nie, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka, agresji. Ptaki krążą wokół siebie z rozpostartymi skrzydłami, wykonują niespodziewane wyskoki i głębokie skłony, podrzucają w górę kępki traw. Puszą się, przeganiają i trąbią jak ćwiczący hejnaliści, a wszystko to czynią na podmokłych łąkach. Z upływem czasu to widowisko powtarza się coraz rzadziej, aż zanika zupełnie, co oznacza, że ptaki zajęły się gniazdem i wysiadywaniem jaj.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 28 maja 2025 (Środa)
05:30 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wykuwanie różnorodności Logo TVP Dokument
07:20 Dzika Polska - Rycerze mokradeł (4:3 kaszeta) Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa Dzikiej Polski wyruszyła w Dolinę Biebrzy i na Bagna Wizna i Ławki, aby podglądać bataliony, rzadkie ptaki łąkowo - błotne. Słynne są dzięki bogactwu swojego upierzenia: samczyki batalionów na wiosnę są wspaniale ozdobione kryzami z białych, rudych, czarnych lub prążkowanych piór. Mają także na głowach czubki z piór przypominające uszy. Wiosną samczyki rywalizują o względy samiczek staczając ze sobą pozorowane walkina trawiastych wyniesieniach. Czasami można zobaczyć nawet kilkadziesiąt tokujących batalionów, co z daleka wygląda tak, jakby wszystkie jednocześnie walczyły między sobą. Bataliony wciąż widujemy nad Biebrzą wiosną, kiedy ptaki te są w trakcie wędrówki do miejsc leżących na północ od Polski, gdzie samiczki poszukują dogodnych miejsc na założenie gniazd. Lecz niestety, samiczki batalionów prawie całkowicie zaprzestały budować gniazda u nas, nad Biebrzą. Dlaczego tak się stało? Otóż ponad dwadzieścia lat temu przestano kosić bagienne łąki, na których bataliony tokowały i zakładały gniazda. Te piękne ptaki bardzo ceniły sobie krótką, przystrzyżoną roślinność. Aby sprawić, żeby bataliony powróciły do nas, miłośnicy przyrody we współpracy z doświadczonymi biebrzańskimi rolnikami, powrócili do ręcznego koszenia (to znaczy za pomocą kosy) bagiennych łąk na Bagnie Ławki, w miejscu zwanym Batalionową Łąką. Już w pierwszym roku po jej skoszeniu, po dwudziestu latachprzerwy, powrócili na nią krewniacy batalionów: rycyki i brodźce krwawodziobe.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Rycerze mokradeł (4:3 kaszeta) Logo TVP Wilno
Program TV na 29 maja 2025 (Czwartek)
05:30 Dzika Polska - Bogatsze życie - Drapieżnicy w galarecie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): O śluzowcach nazywanych też śluzorośla mało kto słyszał, niewielu zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Już sama nazwa, zupełnie niesłusznie, może budzić złe skojarzenia, albowiem to co oślizgłe nie cieszy się specjalnymi względami wśród ludzi. A jednak są to fascynujące organizmy. Czym zatem są śluzowce? Na to pytanie odpowiedzą: prof. Marek Kozłowski z SGGW w Warszawie oraz Maciej Romański z Wigierskiego Parku Narodowego.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 30 maja 2025 (Piątek)
05:40 Dzika Polska - Dialog z puszczykiem Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. W głuchych, naturalnych lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego od przedwiośnia pohukują sowy. Obok pospolitego puszczyka bywa tu, a nawet odbywa gody, rzadki puszczyk uralski. Ornitolodzy, a wśród nich dr Przemysław Stachyra, inwentaryzują je i śledzą ich losy. Szukają stanowisk sów zarówno w dziuplach wiekowych buków, jak i na strychach kościołów. Naśladują głosy samców, by zwabić prawdziwe samce do rzekomych rywali. Nadawanie sowich pohukiwań z magnetofonu nie jest jednak tak skuteczne, jak pohukiwanie naśladowane przez badacza. Dlatego nasz bohater wciela się w sowę i osobiście pohukuje. Wtajemnicza nas przy tym w zagadki z życia sów, a zwłaszcza w niezwykły świat ich zmysłów. I daje nam szanse pogadania z puszczykiem.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Dzika Polska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Dzika Polska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Dzika Polska.

Poprzednie emisje Dzika Polska w telewizji

Emisja Dzika Polska miała miejsce:

2025-05-05 05:35 Dzika Polska - Pełna energii - Kontemplowanie słońca Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Rozsiadły na wysokich wapiennych, nadwiślańskich skałach klasztor oo. benedyktynów w Tyńcu wygląda tak, jakby sam był tworem natury. Niewątpliwie jest perłą jurajskiego krajobrazu, a tej harmonii dopełniają dobiegające zeń chóralne pieśni. Ale jak tu mówić o harmonii z naturą, gdy zatruwa się atmosferę przestarzałą koksownią? I na dodatek nie ma z niej ciepła, ile trzeba? Gdy nastał tu opat o. Bernard Sawicki, duchowny idący z duchem czasu i mający menedżerskie zacięcie, to wszystko uległo zmianie. Klasztor jest ze swej natury ostoją tradycji, ale ojciec Bernard zwykł mawiać, że "podążanie z duchem czasu nie jest zdradą." Toteż odnowa klasztoru, niegdyś spalonego i zrujnowanego, postępuje wedle zasad nowoczesnego budownictwa, działa muzeum interaktywne, a każda tutejsza komnata ma nie tylko swego świętego patrona, ale też komputer. Częścią tej nowoczesności jest energetyka sprzyjająca tutejszemu, bogatemu środowisku i zarazem ekonomiczna. Ojcowie, choć na co dzień żyją w kontakcie z niebiosami, stąpają twardo po ziemi, a nawet sięgają pod ziemię. W ogrodzie przyklasztornym stanęły rzędy kolektorów słonecznych, a nieopodal wykonano 40 odwiertów - 40 dziur po 100 metrów głębokości każda, by w klasztorze wykorzystywać ciepło ziemi. Siłą systemu energetycznego w klasztorze ma być jego hybrydowość - powiązanie energii naturalnej z konwencjonalną, ale też w miarę czystą, opartą na spalaniu oleju i gazu. Mają ze sobą harmonizować jak ojcowie klasztorni podczas swych sławnych chóralnych śpiewów. System energetyczny przechodzi dopiero rozruch, ale w celach już jest cieplej, zwłaszcza że działa oszczędne ogrzewanie podłogowe. Otoczenie klasztoru jest bogate nie tylko tradycją, ale i przyrodą, hoduje się tu zioła, pielęgnuje park, wytwarza zdrową żywność. Ojcowie w tym otoczeniu często medytują nad harmonią matki natury.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka "Dzikiej Polski" będzie borsuk, ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Borsuk występuje w lasach Eurazji, w Polsce całej. Nasza ekipa wyruszy jego śladem w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Borsuk za ostoję obiera lasy, przeważnie słoneczne stoki, pokryte lasem pagórki w pobliżu pól, czasem nawet na niezalesionych skłonach w środku pól. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia. W dzień przesiaduje w norze. Charakterystyczne dla borsuków jest to, że, w odróżnieniu np. od lisów, utrzymują swoją norę w czystości. Norę stanowi system korytarzy rozległy często na 20-30 metrów, z wejściem głównym, kilkoma wyjściami zapasowymi, otworami wentylacyjnymi oraz leżącą od 2 do nawet 5 metrów pod ziemią przestronną komorą z osobną jamą, w której borsuk zagrzebuje odchody. Jeden z naszych prowadzących, Marcin Kostrzyński, znany już ze swoich niekonwencjonalnych i niezwykle pomysłowych metod podglądania i filmowania zwierząt, skonstruował specjalny pojazd, dzięki któremu będziemy mogli zajrzeć do wnętrza borsuczej nory. Zdarzenie niecodzienne. Ponadto o borsukach, ich życiu, zwyczajach opowiedzą nam: Grzegorz Kłosowski - artysta fotografik, oraz Robert W. Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury WILK.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Łódź
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Olsztyn
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Opole
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Poznań
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Rzeszów
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Szczecin
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Warszawa
2025-05-04 06:00 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Ja borsuk Logo TVP3 Wrocław

Dzika Polska gdzie obejrzeć?

Dzika Polska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: FOKUS TV, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry