Dzika Polska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Dzika Polska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Dzika Polska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 5 lipca 2025 (Sobota)
05:30 Zakończone  Dzika Polska - Wisła na biegunach Logo TVP Dokument
Program TV na 6 lipca 2025 (Niedziela)
05:30 Dzika Polska - Zakochane łopaty Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są Szaleńcy natury ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą. Prowadzący program Tomasz Kłosowski i Artur Tabor będą spotykać tych szaleńców w terenie i ruszać śladem ich fascynacji. Bohaterowie będą ich wciągać w swe działania, a przynajmniej aktywnie je demonstrować. Jesień to czas godów łosi. Byki, które noszą teraz poroża różnych rozmiarów i kształtów od skromnych badyli po okazałe łopaty przez całe noce tęsknie postękują i jęczą, podążając śladami upatrzonych klęp. Widowisko odbywa się nocą, ale zwierzęta pozostawiają pewne znamienne ślady swojej obecności. Próbujemy je odnaleźć z pomocą ludzi, którzy obserwacji tych zwierząt poświęcili długie lata przemierzając bagniste ostoje łosi w północno wschodniej Polsce.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Reklama
Program TV na 9 lipca 2025 (Środa)
07:20 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Nurtująca Wisła Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W kolejnym programie mówić będziemy o Wiśle - najdzikszej rzece Europy Środkowej, jedynej nieuregulowanej dużej rzece w tym regionie kontynentu. Przedstawiciele WWF Polska, którzy goszczą nas w dolinie Środkowej Wisły, od lat walczą o zachowanie jej w naturalnym stanie wraz z unikatową przyrodą. Niewiele osób wie, że na wysokości warszawskiej Sstarówki można natrafić na ślady życia bobra czy wydry. Posuwając się w dół rzeki, do ujścia Narwi, natrafiamy na coraz to dziksze miejsca. To tu gniazdują wiosną ptasie rzadkości, jak sieweczka obrożna, piskliwiec, rybitwa białoczelna, mewa mała i pospolita, a może też czasem skrajnie rzadki, pustynno - stepowykulon. To ptaki uzależnione na śmierć i życie od środowisk piaszczystych w dolinach nieuregulowanych, sporych rzek, a takich prawie już nie ma. Więc ci ich skrzydlaci rezydenci zanikają w całej Europie, mając w dolinie naszej największej rzeki swoją ostatnią ostoję.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Nurtująca Wisła Logo TVP Wilno
Program TV na 12 lipca 2025 (Sobota)
05:40 Dzika Polska - Bug mój Bóg Logo TVP Dokument
Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 13 lipca 2025 (Niedziela)
05:50 Dzika Polska - O pająkach bez jadu Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Pająki wciąż potrafią nas zaskoczyć i to nie tylko kunsztem rozsnuwanych przez siebie sieci, czy lotami na nitce. Okazuje się, że niektóre odbywają gody nieomal zimą, inne zimują pod lodem, a cała ich rzesza spędza mroźny czas pod gołym niebem, znosząc nawet dwudziestostopniowe mrozy. Wiele z nich to drobne istoty, których bliskiej obecności nawet się nie domyślamy. Trwają już na ziemi dziesiątki milionów lat, a wiele z nich zostało zakonserwowanych w bursztynie.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
Program TV na 16 lipca 2025 (Środa)
07:20 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W tym odcinku dr Janusz Kuprianowicz - wybitny specjalista arachnolog (badacz pająków), znawca przyrody Podlasia - wtajemniczy nas w świat pająków biebrzańskich. W programie wszystko o babim lecie, pajęczych sieciach i pająkach, nawet tych uwięzionych w bursztynie. Pająki wytwarzały jedwabne nici na długo zanim wyewoluowały ich gatunki, które potrafiły sporządzać sieci. Nawet pająki skaczące, nigdy nieprzędące sieci, wzbijają się w powietrze, ciągnąc za sobą jedwabną linę bezpieczeństwa, jak alpiniści przywiązani do ostatniego pewnego uchwytu. Nić taka od dawna więc należy do wyposażenia pająków i znakomicie nadaje się do sporządzania sieci na owady. Możemy uznać sieć za sposób na przebywanie w wielu miejscach na raz. Pająk jest jak jaskółka z paszczą wielkości wieloryba, jeśli ująć to w odpowiedniej skali.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Jedwabne pęta Logo TVP Wilno
Program TV na 19 lipca 2025 (Sobota)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ukochana żółwica Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Co roku młode żółwiki wykluwają się z jaj składanych przez samice w dolinie rzeki Ilanki w nadleśnictwie Rzepin. Z uwagi na wartość przyrodniczą tego miejsca od lat jest ono pod opieką naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Program ochrony żółwi błotnych w woj. lubuskim jest prowadzony przez dr. Bartłomieja Najbara, który jest bohaterem tego odcinka.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 20 lipca 2025 (Niedziela)
05:55 Dzika Polska - Bogatsze życie - Pożądane żądła Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Trudno o ważniejszych i pracowitszych współtwórców różnorodności biologicznej, jak pszczoły. Bohaterem tego odcinka jest prof. Jerzy Demetraki - paleolog, naukowiec zajmujący się genetyką pszczół miodnych. Teren Polski jest naturalnym siedliskiem rasy pszczół rodzimych określonej jako środkowoeuropejska. Populacja pszczół linii M Północna wywodzi się od pszczół miejscowych utrzymywanych i selekcjonowanych w naturalnych warunkach klimatyczno - pożytkowych północnej Polski. Zachowała ona wiele ważnych cech, z których najistotniejsze to: tworzenie małych i średnich rodzin na zimę, co wiąże się z mniejszym zużyciem pokarmu w czasie zimy, ponadto większa odporność na choroby; szybki i dynamiczny rozwój wiosenny, następujący wraz z ustabilizowaniem się pogody; zdolność do wykorzystania różnorodnych pożytków (nawet bardzo ubogich).

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Reklama
Program TV na 23 lipca 2025 (Środa)
07:20 Dzika Polska - Gdy nałożę poroże Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Jesienny las jest areną godów jeleniowatych. Nadszedł wrzesień, a wraz z nim jedno z najpiękniejszych zjawisk w polskiej przyrodzie - rykowisko. To szczególny okres nie tylko dla jeleni, ale także dla miłośnika przyrody. Czas, który bardzo mocno zapada w pamięć. I właśnie ten moment z życia jeleni pokazany jest w tym odcinku. Rykowisko jeleni uznawane jest za jeden z najwspanialszych akordów jesiennych puszcz i lasów. Samce zaczynają swój wyjątkowo głośny koncert tuż przed zachodem słońca, a kończą o świcie. Najsilniejsze byki gromadzą wokół siebie stada łań, a następnie bronią je przed zakusami innych byków. Jeśli dojdzie do spotkania dwóch równorzędnych samców, często kończy się ono zaciekłą walką.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:20 Dzika Polska - Gdy nałożę poroże Logo TVP Wilno
Program TV na 26 lipca 2025 (Sobota)
05:55 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ślimaki na zakręcie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W Polsce występuje ponad 170 gatunków ślimaków lądowych. Zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest winniczek, największy europejski ślimak lądowy. Jest faktycznie gigantem w porównaniu do ślimaków zaliczanych do poczwarówek. Jedna z największych poczwarówek krajowych, poczwarówka jajowata osiąga zwykle 2, 7 mm wysokości muszli. Nie jest wykluczone, że małe rozmiary przedstawicieli Vertigo oraz rzadkość ich występowania, sprawiają, że niewielu malakologów na świecie zajmuje się tą grupą maluczkich. Jednym z najbardziej znanych jest prof. Beata Pokryszko z Uniwersytetu Wrocławskiego, którą gościmy w naszym programie w towarzystwie dr Tomasza Maltza.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 27 lipca 2025 (Niedziela)
05:55 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Leśna brać Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Potrafił odnaleźć w lesie i pokazać innym to, czego oni sami tam nie zobaczą. Otwierał oczy na przyrodę nawet samym leśnikom. I pozostawał jednocześnie niewidocznym dla dzikich mieszkańców lasu, których fotografował i filmował. Artur Tabor, zmarły tragicznie podczas jednej ze swych przyrodniczych wypraw fotograf i filmowiec, był wyjątkowo mocno i na wiele sposobów zżyty z lasem. Nieraz starał się po prostu wyglądać jak krzak, fragment pnia albo taką postać nadać terenowemu jeepowi, z którego podpatrywał naturę, a w którym nieraz i mieszkał. Sprytne sposoby maskowania się łączył z ogromną, graniczącą z szaleństwem determinacją w swych na wskroś już nowoczesnych łowach. Bohaterowie odcinka, wspominając Artura, starają się sięgnąć do źródeł tej pasji.

Czas trwania: 26min. / 2011 / serial dokumentalny
Program TV na 30 lipca 2025 (Środa)
07:25 Dzika Polska - Pożeracz słońc Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tym razem wyruszyliśmy na Podlasie, na spotkanie z Wiktorem Wołkowem, uznanym na całym świecie artystą fotografikiem. Specjalizuje się on w fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej. Od lat utrwala na kliszy i ukazuje piękno Podlasia. Udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniósł mu ponad 100 nagród i wyróżnień. Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych i albumów autorskich. Jednym z tematów jego zdjęć jest rzeka Biebrza - jedyna w Europie nizinna rzeka zachowana w naturalnym stanie, kraina bobrów, niedostępnych bagien i mokradeł, raj niezliczonych gatunków ptaków. Właśnie nad Biebrzą ekipa "Dzikiej Polski" miała przyjemność porozmawiać z jej wielkim miłośnikiem i wspaniałym fotografikiem. Poza tym jego tematem "numer jeden" jest słońce, od którego, jak mówi, nie może się wyzwolić. Szczególnie fascynuje go jego wschód, który - według szamanów - przynosi bardzo pozytywną energię dla organizmu. Zapraszamy na wschód słońca nad Biebrzą z Wiktorem Wołkowem.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
21:15 Dzika Polska - Pożeracz słońc Logo TVP Wilno
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Dzika Polska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Dzika Polska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Dzika Polska.

Poprzednie emisje Dzika Polska w telewizji

Emisja Dzika Polska miała miejsce:

2025-07-05 05:30 Dzika Polska - Wisła na biegunach Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Bohaterami cyklu są szaleńcy natury, ludzie, którzy ulegli głębokiej fascynacji jakąś cząstką przyrody polskiej, jakimś gatunkiem żywych organizmów, jakimś przejawem życia, jakąś sprawą. Prowadzący program Tomasz Kłosowski i Artur Tabor będą spotykać tych szaleńców w terenie i ruszać śladem ich fascynacji. Bohaterowie będą ich wciągać w swe działania, a przynajmniej aktywnie je demonstrować. Dzika Polska rusza tropem Ekspedycji Wisła, kajakowej wyprawy międzynarodowej, zorganizowanej przez znanego podróżnika, polarnika, zdobywcę dwóch biegunów ziemi, Marka Kamińskiego. Ideą tej wyprawy jest przywrócenie Wisły Polakom jako źródła życia, historii i kultury oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, które niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska i zanik źródeł czystej wody na świecie. Dlatego w czasie ekspedycji przeprowadzone zostaną badania Wisły z wody, lądu i powietrza. Na ich podstawie zostanie stworzona dokumentacja stanu Wisły, historia rzeki, z której możemy się uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Ekspedycja Wisła ma być kroplą, która zmieni sposób myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy się odwrócili. Wisła jest wciąż naturalna, dynamiczna i żywa. Jest ostoją rzadkich, prawie niespotykanych już gdzie indziej gatunków ptaków. Sąsiadują tu ze sobą wielki busz i wielka, piaskowa pustynia. To ważny szlak wędrówkowy ptaków i ryb. Tutaj można jeszcze spotkać mieszkańców nadrzecznych wsi na tradycyjnych łódkach wśród wezbranych wód. Wisła staje się magnesem dla przyrodników i ludzi przygody.

2025-07-02 21:20 Dzika Polska - Jezioro osobowości Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" udała się w jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju, jakim jest rezerwat Oświn wraz z przyległościami. Przyrodnicze centrum tego uroczyska stanowi Jezioro Oświn, skryte wśród zakrzaczonych wzgórz i zamaskowane przez szuwary. Bywa też zwane Jeziorem Siedmiu Wysp. Prawdziwa perła. Bez plaż, kąpielisk, ośrodków, bez motorówek i żaglówek. Tu mają spokój dzikie gęsi, żurawie, liczne kaczki, rzadkie kureczki zielonki (najliczebniejsze stanowisko w kraju!), bobry, wydry... O tym, co tu żyje i w jakich warunkach, opowiedzą zagorzali sympatycy tego skarbu natury, jego niestrudzeni badacze i bohaterowie naszej relacji. Takie miejsca dają bowiem ochronę nie tylko dzikim zwierzętom i roślinom, ale stają się też ostoją ludzi wrażliwych, nie szukających wyłącznie banalnych rozrywek nad wodą, ale żądnych wnikania w tajemnice natury. Utworzyli oni nawet Fundację Jeziora Oświn. Nam ufundowali moc wrażeń, prowadząc nas po im tylko znanych bezdrożach i wertepach, zapewniając przy tym, że niewiele jest już takich miejsc na świecie.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
Reklama
2025-07-02 07:20 Dzika Polska - Jezioro osobowości Logo TVP Wilno
2025-06-29 05:35 Dzika Polska - Jak bóbr przykazał Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Uratowane pół wieku temu bobry pokazują dziś ząb, a ściślej swe niezwykle ostre siekacze. Nade wszystko zaś swą ekspansywność, zmyślność i witalność, które sprawiły, że podbiły znaczną część Polski. Tu i ówdzie jest ich zbyt wiele. Stąd akcje przesiedlania tych zwierząt do innych ostoi. Te akcje to okazja, by przekonać się, jak silnym zwierzęciem jest ten wodny gryzoń, a także odkryć, jak wielki wpływ na otaczającą przyrodę mają ci naturalni inżynierowie znad nizinnych rzek.

Czas trwania: 26min. / 2009 / serial dokumentalny
2025-06-28 05:55 Dzika Polska - Pełna energii - Kontemplowanie słońca Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Rozsiadły na wysokich wapiennych, nadwiślańskich skałach klasztor oo. benedyktynów w Tyńcu wygląda tak, jakby sam był tworem natury. Niewątpliwie jest perłą jurajskiego krajobrazu, a tej harmonii dopełniają dobiegające zeń chóralne pieśni. Ale jak tu mówić o harmonii z naturą, gdy zatruwa się atmosferę przestarzałą koksownią? I na dodatek nie ma z niej ciepła, ile trzeba? Gdy nastał tu opat o. Bernard Sawicki, duchowny idący z duchem czasu i mający menedżerskie zacięcie, to wszystko uległo zmianie. Klasztor jest ze swej natury ostoją tradycji, ale ojciec Bernard zwykł mawiać, że "podążanie z duchem czasu nie jest zdradą." Toteż odnowa klasztoru, niegdyś spalonego i zrujnowanego, postępuje wedle zasad nowoczesnego budownictwa, działa muzeum interaktywne, a każda tutejsza komnata ma nie tylko swego świętego patrona, ale też komputer. Częścią tej nowoczesności jest energetyka sprzyjająca tutejszemu, bogatemu środowisku i zarazem ekonomiczna. Ojcowie, choć na co dzień żyją w kontakcie z niebiosami, stąpają twardo po ziemi, a nawet sięgają pod ziemię. W ogrodzie przyklasztornym stanęły rzędy kolektorów słonecznych, a nieopodal wykonano 40 odwiertów - 40 dziur po 100 metrów głębokości każda, by w klasztorze wykorzystywać ciepło ziemi. Siłą systemu energetycznego w klasztorze ma być jego hybrydowość - powiązanie energii naturalnej z konwencjonalną, ale też w miarę czystą, opartą na spalaniu oleju i gazu. Mają ze sobą harmonizować jak ojcowie klasztorni podczas swych sławnych chóralnych śpiewów. System energetyczny przechodzi dopiero rozruch, ale w celach już jest cieplej, zwłaszcza że działa oszczędne ogrzewanie podłogowe. Otoczenie klasztoru jest bogate nie tylko tradycją, ale i przyrodą, hoduje się tu zioła, pielęgnuje park, wytwarza zdrową żywność. Ojcowie w tym otoczeniu często medytują nad harmonią matki natury.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-06-25 21:15 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Zwierzęta Eulalii Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa Dzikiej Polski odwiedziła z kamerą Eulalię Wojnicz, założycielkę Fundacji Zwierzęta Eulalii. Wiele zwierząt, które znalazły schronienie na terenie Fundacji, zostało uratowanych od śmierci. Eulalia Wojnicz w sposób bezinteresowny troszczy się o niechcianei porzucone zwierzęta. Konie uznane za niepełnowartościowe przez swoichwłaścicieli, sprzedawane są do rzeźni. Można je wykupić po cenie mięsa. Wiele spośród tych uratowanych, pracuje teraz na siebie. Chodzą w bryczkach, zaprzęgach i pod siodłem. Z ich udziałem odbywa się też hipoterapia. Obecnie pod opieką Eulalii znajduje się około dwustu zwierząt: 45 koni, 36 psów, 24 koty, 20 świnek wietnamskich i chińskich, 45 kóz miniatureki zwykłych, gęsi, kaczki, kurki i koguty, 1 osiołek i 1 kucyk. Poza tym Eulalia Wojnicz startuje z powodzeniem w zawodach psich zaprzęgów. Jest mistrzynią Polski i członkiem kadry narodowej.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
2025-06-25 07:20 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Zwierzęta Eulalii Logo TVP Wilno
2025-06-22 05:45 Dzika Polska - Pełna energii - Najwyższy stopień zasilania Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Tatrzańskie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, położone najwyżej ze wszystkich tutejszych schronisk, cierpiało zawsze energetyczną biedę. Nic dziwnego, skoro nawet dla wytrawnego górskiego piechura jest trudno dostępne. O podłączeniu go do sieci energetycznej nie można tu - i chyba całe szczęście - nawet marzyć. Od lat działała chałupniczym sposobem skonstruowana turbina wodna, ale oparty o nią system oświetlania schroniska jest kulawy, a i z ogrzewaniem budynku kiepsko. Projekt remontu schroniska ma tę sytuację radykalnie zmienić. Oświetlenie, ogrzewanie, a także zagospodarowanie ścieków i odpadów ma być nowoczesne, czyli ekologiczne i tak powiązane z przyrodą, że aż dla postronnych niezauważalne. Nowa turbina wykorzysta spadek wody w 200 - metrowym wodospadzie, powstałym między stawami położonymi na różnych poziomach. Musi to jednak robić tak, by nie zakłócić naturalnych stosunków wodnych w dolinie. Tym bardziej że strumień, z którego czerpie energię, ostatecznie zasila też w wodę słynną tatrzańską Siklawę. Pobór wody przez turbinę ma być więc odpowiednio monitorowany, a całość projektu pozostaje pod ścisłym nadzorem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkie urządzenia mają być instalowane tak, by nie zakłócały krajobrazu, a schronisko zachowało swój tradycyjny, wysokogórski charakter. Ten wątek jest dla ekipy "Dzikiej Polski" szczególnie wartościowy i interesujący.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-06-21 05:55 Dzika Polska - Pełna energii - Ptasi kocioł Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Wielki kompleks stawów w okolicach Przemkowa na zachodnich rubieżach Polski to prawdziwe uroczysko. Wokół ciągnęły się jeszcze niedawno radzieckie poligony, dziś to prawdziwe odludzie. Stawy są dzikie, zarastają nadmiarem trzciny. Na otaczających je łąkach żyją rzadkie kuliki wielkie, bekasy, brodźce i czajki. Nie mógł tego nie zauważyć Marek Cieślak, dyrektor Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z zamiłowania ornitolog. Chcąc uchronić siedliska ptaków poprzez wykaszanie częściowo już zakrzaczonych łąk, a lustra stawów przed nadmierną inwazją trzciny, stał się propagatorem kotłów do spalania biomasy. Taki kocioł ogrzewa już siedzibę parku. Z siana i trzciny robi się tu tzw. balaty, stanowiące opał dla kotłów. Marek Cieślak nie jest zwolennikiem przerabiania trawiastej biomasy na brykiety, bo to energochłonny zabieg, ale jest orędownikiem instalowania kolejnych kotłów. W rozmowach z energetykami wyznaje jednak prostą, godną przyrodnika filozofię: "Jeżeli w pierwszym rzędzie mówią o kotle i energii - to z nimi nie współpracuję, jeżeli najpierw o przyrodzie - to tak!"

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-06-18 21:20 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Uwierzyć w bociany Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Żywkowo, wieś w województwie warmińsko - mazurskim to prawdopodobniejedyna wieś w Polsce, w której zamieszkuje więcej bocianów niż ludzi!!! Położona malowniczo tuż przy granicy polsko - rosyjskiej, licząca 9 gospodarstw, 30 mieszkańców ludzkich i ponad 100 mieszkańców bocianich. We wsi na drzewach, dachach, słupach i kominach bociany białe zbudowały52 gniazda, spośród których w zależności od roku zasiedlają od 35 do 50 gniazd. Jest to jedna z największych kolonii bocianich na Warmińsko - Mazurskim Bocianim Szlaku, a na pewno jest to wieś o największym zagęszczeniu bocianów na mieszkańca. Na przełomie marca i kwietnia nad Żywkowem rozpoczyna się ruch: przylatująpierwsze bociany. Do końca kwietnia najczęściej, większość gniazd jest zajęta, a w połowie maja pierwsze pary karmią już pisklęta. Maj, czerwiec i lipiec to czas ciężkiej pracy dla bocianich rodziców związanej z wykarmieniem gromadki piskląt, których może być nawet pięć w jednym gnieździe. Na przełomie lipca i sierpnia młodebocianki ćwiczą umiejętności przed wielką podróżą do Afryki. Pod koniec sierpnia ptaki cicho opuszczają swoje gniazda i odlatują z Żywkowa. Poza tym, od 2005 roku Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi w Żywkowie hodowlę krów rasy polska czerwona i koników polskich. Jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, a może i w Europie, która posiada prawdziwe gospodarstwo, z inwentarzem. Stara się prowadzić je w taki sposób, żeby jak najbardziej sprzyjać bocianom.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
2025-06-18 07:20 Dzika Polska - Szaleńcy natury - Uwierzyć w bociany Logo TVP Wilno
Reklama
2025-06-15 05:55 Dzika Polska - Pełna energii - Ciepło z głębi kniei Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Budynki nadleśnictwa Krynki stoją w osadzie Poczopek, w otoczeniu bujnych lasów Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu. Leśnemu powietrzu, jak i tutejszej przyrodzie, nie sprzyjałaby kotłownia na węgiel. Toteż w budynkach zainstalowano już pompy cieplne. Nadleśniczy Jerzy Sieradzki zapewnia, że pozwalają mu zaoszczędzić tyle, ile musiałby wydać na węgiel. Ale ma dalsze plany, m. in. wykorzystanie energii słonecznej. Na wieży przeciwpożarowej zainstalowano kamerę, która ma wykrywać dzień i noc zarzewie pożarów. Dla jej zasilania trzeba by ciągnąć przez las 2 - 3 km kabla. Zamiast tego zastosowano na wieży baterię słoneczną, dzięki której kamera przez całą dobę ukazuje obraz puszczy. W otoczeniu zabudowań nadleśnictwa istnieje ośrodek edukacyjny, i powstaje park dla dzikich, kontuzjowanych zwierząt. Obok powstaje też park energii odnawialnej, a nadleśniczy - wielki entuzjasta - zapewnia, że wkrótce zaprzęgnie w tym gospodarstwie leśnym do pracy także inne rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, by polegać przede wszystkim na nich.

Czas trwania: 24min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-06-14 06:00 Dzika Polska - Pełna energii - Najjaśniejszy punkt Bieszczadów Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Jeszcze kilka lat temu diabeł mówił tu dobranoc. Dziś nawet zachodzące słońce nie mówi bo choć znika za górami, jego energia pozostaje w akumulatorach. Właściciel gospodarstwa gościnnego o wdzięcznej nazwie Ranczo Eko - Frontiers, biolog dr Andrzej Czech nie bez dumy zapewnia, że w ogóle nie jest ono podłączone do sieci energetycznej. Ale na surowość zimy nie narzeka. Do wyjątków należą - stwierdza - chwile, gdy musi się ratować agregatem spalinowym. Założeniem gospodarza zawsze było zgodne współdziałanie z przyrodą, a ta jest mu, jako badaczowi bieszczadzkich bobrów, bardzo bliska. Początki gospodarstwa nie były łatwe, musieli walczyć z trudnym terenem, mieszkając początkowo w namiotach, a gdy ostra zima przycisnęła, w nie wykończonym domu. Już to samo nauczyło ekipę Andrzeja Czecha myślenia o racjonalnym wykorzystaniu energii. W 2004 r. postawili pierwszy, niewielki wiatrak. Dziś gospodarstwo korzysta na przemian z energii wiatru i słońca. Ogniwa fotogalwaniczne pozwalają skutecznie wykorzystywać światło naszej gwiazdy, zaś akumulatory tę naturalną energię zgromadzić. Nawet gdyby wciąż było pochmurno i nie wiało, starczy jej na dobre trzy tygodnie. Ale taka sytuacja się nie zdarza, bo jak są chmury, to przeważnie jest i wiatr - zauważa gospodarz - przyrodnik.

Czas trwania: 25min. / 2010 / serial dokumentalny
2025-06-11 21:20 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tym razem ekipa "Dzikiej Polski" udaje się w dzicz, na bagna. A te ostały się w Polsce przede wszystkim nad Biebrzą. Dotąd muskaliśmy je tylko kamerą w ciągu kilku wyjazdów. Teraz całkiem w nie wpadliśmy. Takie błotne pułapki czyhają nad Biebrzą tylko tam, gdzie strukturę torfowisk naruszył człowiek, kopiąc rowy, wydobywając torf, rozjeżdżając podmokłe łąki ciągnikami. Przeważają jednak tereny nieomalże dziewicze, gdzie ziemia wprawdzie ugina się pod nami i trzęsie, ale nie wsysa i można bezpiecznie czuć się na bagiennej i łąkowej darni. Niewygody wynagradza nam tutejsza przyroda kobiercami kwiatów, śpiewem ptaków od słodkich tonów słowika czy dziwonii po tajemniczy szmer świerszczaka czy brzęczki, wieczorne buczenia bekasów, nocne koncerty pasikoników, rzekotek i żab. Motyl niepylak mnemozyna zakłada swej samicy chemiczny pas cnoty, by nie pląsała w majowym słońcu z innymi. Storczyk obuwik zamyka owady w pułapkach, by zapylić swe kwiaty. U rybitw białoskrzydłych kwitnie jawne przekupstwo. Samiec musi upatrzonej samicy przynieść prezent w postaci owada lub rybki. Jak się jej ten dar nie spodoba, to fora ze dwora, poczekam na lepszego darczyńcę. Tu w miejscu miłości najwyraźniej triumfuje gospodarka rynkowa, której, wbrew złudzeniom, wcale nie wymyślili ludzie. O motylach opowiada nam dr Krzysztof Frąckiel z Biebrzańskiego Parku Narodowego, o storczykach dr Cezary Werpachowski, też pracownik naukowy Parku, a z kolei w świat podwodny Biebrzy wprowadzi nas Mirek Kobeszko - miejscowy miłośnik przyrody. Program prowadzą Tomasz Kłosowski i Marcin Kostrzyński.

Czas trwania: 24min. / 2007 / serial dokumentalny
2025-06-11 07:20 Dzika Polska - Czarownicy z bagien Logo TVP Wilno
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3
Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Białystok
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Bydgoszcz
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Gdańsk
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Katowice
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Kielce
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Kraków
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Lublin
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Łódź
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Olsztyn
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Opole
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Poznań
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Rzeszów
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Szczecin
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Warszawa
2025-06-08 06:00 Dzika Polska - Klekot na sto bocianów Logo TVP3 Wrocław
2025-06-08 05:35 Dzika Polska - Świat według nocka Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Nigdzie zimą nie jest nietoperzom tak dobrze jak w tunelach dawnych umocnień obronnych. W samych tylko podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu umocnień zimuje cała kolonia 37 tysięcy nietoperzy, gdzie z tego powodu utworzono rezerwat Nietoperek. Ale wiele pomniejszych zimowisk tych ssaków kryje się w zburzonych bunkrach Wału Pomorskiego czy w przepastnych korytarzach twierdzy Poznań. Narratorzy "Dzikiej Polski" zapuszczają się w te czeluście, ale w taki sposób, by nie straszyć nietoperzy głosem, światłem, a nawet oddechem. Wolą sami na starych wojskowych pryczach poddać się klimatowi hibernacji. Bo, jak zapewniają, także ludzie mają ukryte, genetyczne mechanizmy wyłączania różnych funkcji życiowych, właściwych nietoperzom. Tyle, że u tych zwierząt są one czynne, a u nas prawie nie. Wyprawy po zagruzowanych podziemiach byłyby trudne bez przewodnika i znawcy nietoperzy, dr. Andrzeja Kepela. Dla tych drobnych ssaków, widzących świat na falach ultradźwięków, które same wytwarzają i odbierają jak żywe sonary, to żadna sztuka. Ludzie muszą się biedzić w mdłym świetle czołowych latarek.

Czas trwania: 25min. / 2007 / serial dokumentalny
2025-06-07 05:35 Dzika Polska - Wierzę w nietoperze Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Na południu Polski uchowały się jeszcze kolonie zagrożonego zagładą nietoperza podkowca małego. To drobne zwierzątko uznaje tylko obszary wyżynne i górskie, jak choćby pasma Beskidów. Tu ich badaczem i czynnym obrońcą jest bohater odcinka, dr Rafał Szkudlarek, od lat prowadzący wraz z innymi członkami tzw. grupy nietoperzowej program ochrony nietoperzy, a zwłaszcza podkowców. Te mają bowiem szczególne wymagania, o których spełnienie w przyrodzie coraz trudniej. Zarazem są całkiem uzależnione od ludzi, bo swe letnie, decydujące o przetrwaniu kolonie rozrodcze zakładają na strychach. Najczęściej są to strychy budowli sakralnych, a zwłaszcza drewnianych kościołów i cerkwi, rozsianych na pogórzu. Ich nieodpowiednie remontowanie albo też całkowite, wynikłe z braku środków, zaniechanie remontów zagraża nie tylko zabytkowym budowlom, ale i koloniom podkowców. Toteż grupa nietoperzowa stara się te środki zdobyć i przyczyniła się już do uratowania niejednego obiektu. O szczególnej symbiozie przyrodników z księżmi i wspólnej ich opiece nad nietoperzami opowiada ten odcinek.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
2025-06-06 05:40 Dzika Polska - Traperzy archiwów życia Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Telewizyjna przygoda przyrodnicza, zaskakujące sytuacje, pasjonaci dzikich zwierząt i piękno przyrody. Dzika przyroda kryje się nie tylko w puszczach i wśród bagien. Jej niezliczone ślady można znaleźć w naukowych kolekcjach muzeów przyrodniczych. Przykładem jest Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie, który ma w swoich zbiorach niezliczone okazy fauny z całego świata. I to w wielu egzemplarzach, służących do porównań. Tu krzyżowały się drogi polskich przyrodników, zwożących eksponaty spod wszelkich szerokości geograficznych, a dziś krzyżują się drogi badaczy, robiących z nich poznawczy użytek. Niezwykłe losy takich ludzi, nieraz dramatyczne, jak i dramaturgię badań zaprezentuje ten odcinek.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny

Dzika Polska gdzie obejrzeć?

Dzika Polska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry