Dzika Polska godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Dzika Polska w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Dzika Polska będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 18 listopada 2024 (Poniedziałek)
05:25 Zakończone  Dzika Polska - Lasy pełne życia - Nocka nocków Logo TVP Dokument
Program TV na 19 listopada 2024 (Wtorek)
05:35 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Trudno powiedzieć, gdzie jest. Trudno dociec, czy w ogóle jest. Niełatwo komukolwiek wytłumaczyć, kim jest. Popielica - jedno z najbardziej tajemniczych i nieznanych zwierząt rodzimej fauny. Przedstawicielka równie mało znanej rodziny pilchów - gryzoni, w których jedni dopatrują się raczej myszy, inni raczej wiewiórek. Prawdę o nich stara się poznać dr Mirosław Jurczyszyn, dla którego te zagadkowe ssaki stały się życiowym wyzwaniem. Nie tylko stara się odkryć, gdzie są, ale zabiega o to, by były wszędzie, gdzie być powinny. Ku chwale bukowych lasów, które stanowią ich najprawdziwszą ojczyznę.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Reklama
22:10 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dyskoteka na mokrym liściu Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Skoczogonki jedna z najliczniejszych, a zarazem najdziwniejszych grup stawonogów. Stanowią przykład, jak być istotą wodną, a jednocześnie lądową. Trzymają się bowiem wilgotnych miejsc, znajdując wodę tam, gdzie my byśmy jej nie znaleźli. Są jednak doskonale, dzięki swej długotrwałej ewolucji, wyposażone w naturalne rozwiązania techniczne, pozwalające czerpać wodę z nader skromnych źródeł. To różnego rodzaju wymyślne nawet dla współczesnego, obdarzonego nowoczesną technologią człowieka, rury i syfony. Zresztą ta swoista naturalna technika rozwinęła się u nich także w innych sferach życia, niż tylko pobieranie wody, zwłaszcza w sferze ruchu. Potrafią nieprawdopodobnymi, jak na tak drobne istoty skokami katapultować się w razie niebezpieczeństwa. Tego typu możliwości techniczne ujawniają się też w czasie godów. Owady te odbywają jedyne w swoim rodzaju tańce, służące łączeniu się partnerów na czas rozrodu. U każdego gatunku choreografia takiego tańca bywa nieco inna. Demonstruje to także samemu taki taniec naśladując, znawca owadów, czyli entomolog prof. Marek Kozłowski.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 20 listopada 2024 (Środa)
05:20 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Czarne i białe. To jedno z najczęściej wymienianych przeciwieństw. Mamy takie i w naszej, polskiej przyrodzie. To bocian czarny i bocian biały. Dwaj przedstawiciele tej samej grupy ptaków, nawet tego samego rodzaju o nazwie łacińskiej Ciconia, ale o innym upierzeniu i życiowych upodobaniach. Powszechnie znany bocian biały zamieszkuje widne obszary łąk i pól, a gniazda zakłada wśród jasnych ścian budynków. Bocian czarny pasuje kolorytem do ciemnej zieleni pierwotnych puszcz. I były obawy, że wraz z tymi puszczami wyginie. Ale dzięki ochronie powiększył swój stan liczebny, a ponieważ nauczył się gniazdować także w lasach zagospodarowanych i podkradać ryby ze stawów - zaświtała nadzieja, że pójdzie w ślady swego białego krewniaka i zagości w pobliżu ludzi. Zatrzymał się jednak w pół kroku, nie chcąc najwyraźniej opuszczać leśnych ostępów. O krętych ścieżkach losów tego gatunku i o perypetiach, towarzyszących tym, którzy chcą poznać jego życie i przyjrzeć mu się z bliska, opowiadają jego zapaleni tropiciele i badacze.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Bohaterami odcinka są przyjaciele Wisły, ludzie, którzy zajmują się ochroną przyrody tej rzeki: dr Andrzej Kruszewicz i Przemysław Pasek - założyciel Fundacji "Ja Wisła". Jest jedną z ostatnich nie uregulowanych, prawie naturalnych dużych rzek Europy. W jej rozległej pradolinie można spotkać niemal wszystkie typy środowisk wodnych i nadwodnych, typowych dla polskich nizin. Dominują natomiast ogromne obszary rzecznych piasków i zarośli wierzbowych, poprzetykanych tu i ówdzie zachowanymi jeszcze fragmentami lasów łęgowych. Wyprawa łodzią wśród wiślanych wirów jest jeszcze ze niezwykłą, egzotyczna przygodą, podobnie, jak prowadzenie obserwacji na wiślanych wyspach i łachach. Przede wszystkim obserwacji ornitologicznych, bo Wisła jest, zwłaszcza w swoim środkowym biegu, ptasia rzeką. I to także na odcinkach miejskich, zwłaszcza na warszawskim. Wisła służy ptakom przez cały rok, ale w określonych porach coraz to innym. Jest jednak przede wszystkim szlakiem wędrówekszeregu gatunków ptaków (m.in. kaczek, łabędzi, kormorana, rybołowa, mew, rybitw oraz siewkowców). Jest ona też ważnym zimowiskiem dla wielu gatunków krajowych i północnoeuropejskich (np. kaczki, mewy, bielik). Szczególnie istotne dla części gatunków ptaków są odcinki rzeki o naturalnym charakterze, z wyspami i piaszczystymi łachami w korycie, Stąd nawet w pobliżu mostów Warszawy można spotkać unikatowe gatunki.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
15:45 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Nauka
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)
05:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Jest symbolem skutecznej ochrony przyrody i eksportową chlubą polskich przyrodników. Nasz kraj wręcz kojarzy się z żubrem. Ale - dodajmy: z żubrem w Puszczy Białowieskiej, bo tu, w ostatnim pierwotnym lesie Europy został ocalony od zagłady i przywrócony naturze. W ich cieniu pozostają żubry, sprowadzone w połowie minionego stulecia w Bieszczady. Mają niewielką przymieszkę krwi górskich, wymarłych już dziś żubrów kaukaskich. To zwierzęta naprawdę dzikie, których zresztą nikt tutaj nie zaprasza zbyt szerokim gestem do żłobu i nie oswaja. Nie mają, jak białowieskie, pokazowych wybiegów. Ich historia jest nie mniej ciekawa i równie pełna meandrów, jak tamtych. Zna ją dobrze, bo i prawie od początku czynnie się jej przypatruje prof. Kajetan Perzanowski. Traktuje zwierzęta nieledwie jak dalszych członków rodziny. Ale prace, zmierzające do odnowy górskiego stada żubrów wykraczają poza wszelką rodzinność, a nawet poza granicę państwa. Chodzi o stworzenie całego karpackiego państwa leśnych i zarazem górskich żubrów, sięgającego po Bałkany.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Uraczeni Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Kiedyś nazywano go szewcem ze względu na wyposażenie w kilka par naturalnych narzędzi, jakby wziętych z szewskiego warsztatu. Rak rzeczny ma wszakże 11 par odnóży, używanych do przeróżnych celów. Niektóre - zwłaszcza pokaźne szczypce - służą jako oręż zaczepny i obronny. Nie uchroniły jednak tego okazałego skorupiaka przed zgubnymi skutkami zmian w środowisku wodnym. Ludzie chętnie raczyli się mięsem raków, nie racząc przejąć się zanikaniem tych zwierząt. W programie ukazujemy badaczy, którzy się tym przejęli, badając tę wciąż tajemniczą istotę i starając się ją, gdzie tylko można, przywrócić naszym wodom.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Reklama
15:50 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Uraczeni Logo TVP Nauka
22:15 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Uraczeni Logo TVP Nauka
Program TV na 22 listopada 2024 (Piątek)
05:40 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Czystość przede wszystkim Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Tematem odcinka są problemy ekologii w lasach i walka o zachowanie w nich czystego środowiska.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dodać skrzydeł orlikom Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Orlik krzykliwy należy do mniejszych i mniej popularnych gatunków orłów, jednak skrzydła ma imponujące. Są szersze, niż zasięg rozłożonych ramion dorosłego człowieka. Ostatnio dodały orlikom skrzydeł poświęcone im projekty ochronne. Te do niedawna zagrożone w swej egzystencji ptaki, dzięki projektom, współfinansowanym przez Unię Europejską przy współudziale NFOŚ i Lasów Państwowych, odzyskują swoje dawne środowiska życia. A przede wszystkim śródleśne podmokłe łąki i małe zbiorniki wodne, które je żywiły, ale zaczęły zanikać wraz z dawną, odchodzącą w przeszłość gospodarką rolniczą. Powstaje jednak nowa jej forma, służąca ochronie tych i innych ptaków. Można też obejrzeć transmisję internetową bezpośrednio z gniazd tych rzadkich, tajemniczych orłów.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
15:45 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dodać skrzydeł orlikom Logo TVP Nauka
22:05 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dodać skrzydeł orlikom Logo TVP Nauka
Program TV na 23 listopada 2024 (Sobota)
05:40 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Gdy grzyb z glonem w jednym domu staną Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Wyglądają trochę jak freski, namalowane na drzewach ku ozdobie lasu. Ale tak naprawdę nie spełniają jedynie estetycznej roli. Są ważnymi wskaźnikami stanu środowiska: czystości powietrza, wilgotności, rozmaitości drzewostanu. Uchodzą mylnie za leśnych biedaków, bo ich obfitość widzimy zazwyczaj w ubogim, piaszczystym runie borów sosnowych czy na opadłych, próchniejących konarach. Ale wbrew tym pozorom porosty - istoty powstałe ze ścisłej współpracy glonów i grzybów - zasiedlają najchętniej lasy bujne, wielogatunkowe. Tam też można spotkać największą ich rozmaitość. Tylko trzeba umieć szukać, a to jest specjalnością prof. Wiesława Fałtynowicza, lichenologa, który zna porosty od każdej strony - nawet medycznej i... kulinarnej. Ruszamy z profesorem do suwalskich lasów na porostową ucztę, bynajmniej nie tylko kulinarną.

Czas trwania: 24min. / 2011 / serial dokumentalny
17:00 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dyskoteka na mokrym liściu Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Ptasia Wisła Logo TVP Nauka
Program TV na 24 listopada 2024 (Niedziela)
05:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Młoda kobieta z doktoratem biologii w kieszeni porzuca ciepłą Hiszpanię, by na chłodnych i grząskich szlakach Bieszczadów tropić zwierzę - widmo: niedźwiedzia. Widziała go tutaj na żywo może dwa, trzy razy. Ale i tak ma tutejsze miśki na oku. Zwabia je na nęciska tuszami padłych zwierząt i filmuje ukrytą kamerą na podczerwień. Odnajduje miejsca, gdzie zwierz się czochra, zostawiając bezcenne dla badacza włosy. One mówią wszystko o niedźwiedziu - nie tylko o tym, co je, ale też np. o jego stresach. Nuria Selva Fernandez ukazuje nam współczesne sposoby poznawania dzikich, rzadkich i w związku z tym zwykle ginących zwierząt. To rodzaj współczesnej, badawczej traperki. Wymagającej jednak nie mniejszej determinacji, niż poczynania tradycyjnych tropicieli. Z badań Nurii i jej zespołu wyłania się coraz bardziej wyrazisty obraz największego i zarazem najbardziej owianego mitami drapieżcy naszych puszcz.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Program pokazuje świat dzikich zwierząt, przyrody oraz ludzi, którzy ją chronią. Każdy program to ekspedycja w najbardziej niedostępne i dzikie miejsca w Polsce. Jest to znakomita telewizyjna przygoda przyrodnicza.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial dokumentalny
Reklama
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Pracownicy Stacji Morskiej w Helu tym razem zdradzają widzom tajniki życia fok. W Bałtyku żyje 20 tysięcy fok szarych - pięć razy mniej, niż przed stu laty. Do niedawna zagrożone wyginięciem, dziś mają szansę na odrodzenie. Co roku z helskiego fokarium wypływają w morze młode foki. Rodzą się tu pod okiem człowieka, ale podlegają treningowi, który pozwala im z jednej strony nabrać zaufania do ludzi, a z drugiej - zachować wszelkie cechy w pełni dzikich zwierząt. Nim to nastąpi, młode, narodzone z końcem zimy foczki pozostają pod opieką swych matek, oferujących im zasobne, mające do 80 proc. tłuszczu mleko oraz czułą opiekę.

Czas trwania: 25min. / 2009 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3 Poznań
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3 Opole
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kielce
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Katowice
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
Reklama
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska - W dzień foczego narodzenia Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Uraczeni Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dodać skrzydeł orlikom Logo TVP Nauka
21:00 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Uraczeni Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dodać skrzydeł orlikom Logo TVP Nauka
Program TV na 25 listopada 2024 (Poniedziałek)
05:30 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Szczęście z zimorodkiem Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Określenie "niebieski ptak" może mieć wcale korzystny wydźwięk. Zimorodek, pomykający nad leśną strugą niczym błękitna iskierka, robi niezatarte wrażenie. Gdy siedzi bez ruchu na zwisającej nad woda gałęzi, czatując na niewielkie ryby, stanowiące jego główny pokarm, może ostatecznie uchodzić za "niebieskiego ptaka" w ludzkim rozumieniu, czyli lenia. Ale gdy nagle, jak strzała spadnie do wody po zdobycz, prawie nigdy przy tym nie chybiając, przyjdzie nam zmienić zdanie. Zresztą istota o naturze "niebieskiego ptaka" nie byłaby chyba w stanie wydrążyć w skarpie rzecznej długiego tunelu, zakończonego małą jaskinią, stanowiącą gniazdo, a później wykarmić siedem czy osiem dziobów. Na pewno też "niebieskim ptakiem" w pejoratywnym rozumieniu nie jest Marek Piotrowicz, gość programu.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
Program TV na 26 listopada 2024 (Wtorek)
05:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Ucztowanie na polanie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Na przełomie lata i jesieni las rozbrzmiewa rykami samców jeleni, które zatraciły się w miłosnych umizgach. Między bykami dochodzi do walk o łanie. Ryki mają wiele znaczeń. Po ich potędze, brzmieniu można wywnioskować, w jakiej fazie znajdują się jelenie gody. Bywa, że o świcie po zakończonym rykowisku na łące spotkać można wyłącznie łanie skubiące trawę. Dr Marcin Hurski i jego kolega Dris, który przybył aż z Holandii, próbują dowiedzieć się czegoś więcej na temat wpływu tych potężnych zwierząt na leśny ekosystem.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Pokumać rzekotkę Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Godowe skrzeczenie rzekotek, rechotanie żab czy kumkanie kumaków to głosy natury, których nie sposób nie usłyszeć. Przynajmniej tam, gdzie jeszcze w miarę licznie występują, bo jest ich w naszej przyrodzie coraz mniej. Ale trudniej pokumać, czyli zrozumieć życie rzekotek, żab, kumaków czy innych płazów, bo kryje ono przed nami jeszcze wiele tajemnic. Jak to na przykład jest, że aby otrzymać jedną pospolitą, zieloną żabę wodną, potrzeba żab dwóch innych gatunków. A z dwóch prawidłowych żab wodnych nie powstanie jedna prawidłowa. Wspólnie z przedstawicielami nielicznej u nas garstki badaczy płazów próbujemy zjeść tę poznawczą żabę.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
Program TV na 27 listopada 2024 (Środa)
05:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Leśna brać Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Potrafił odnaleźć w lesie i pokazać innym to, czego oni sami tam nie zobaczą. Otwierał oczy na przyrodę nawet samym leśnikom. I pozostawał jednocześnie niewidocznym dla dzikich mieszkańców lasu, których fotografował i filmował. Artur Tabor, zmarły tragicznie podczas jednej ze swych przyrodniczych wypraw fotograf i filmowiec, był wyjątkowo mocno i na wiele sposobów zżyty z lasem. Nieraz starał się po prostu wyglądać jak krzak, fragment pnia albo taką postać nadać terenowemu jeepowi, z którego podpatrywał naturę, a w którym nieraz i mieszkał. Sprytne sposoby maskowania się łączył z ogromną, graniczącą z szaleństwem determinacją w swych na wskroś już nowoczesnych łowach. Bohaterowie odcinka, wspominając Artura, starają się sięgnąć do źródeł tej pasji.

Czas trwania: 26min. / 2011 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Bogatsze życie - Biały król nieba Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Jeszcze nie tak dawno możliwość spotkania orła w naszym kraju była czymś niezwykłym, dostępnym tylko dla wybrańców. Orły bieliki oglądano tylko w muzeach lub ogrodach zoologicznych, gdzie można było zapoznać się jedynie z cząstką ich piękna. Prawdziwy ich majestat objawia się jednak w locie. Zaledwie sto lat temu bielik - największy z naszych orłów - znajdował się na granicy wymarcia. Dzisiaj jest często spotykany w całym pasie pojezierzy, w dolinach dużych rzek oraz w okolicy stawów rybnych. Jego obecność przyczynia się do wzbogacenia różnorodności ptasiego świata. Jako doskonały drapieżnik reguluje i wpływa na liczebność drobniejszego ptactwa. Miejscem akcji odcinka jest rzeka Biebrza, a głównym narratorem jest Paweł Mirski z Komitetu Ochrony Orłów.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
15:50 Dzika Polska - Bogatsze życie - Biały król nieba Logo TVP Nauka
22:05 Dzika Polska - Bogatsze życie - Biały król nieba Logo TVP Nauka
Program TV na 28 listopada 2024 (Czwartek)
05:25 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ich maleńki modraszek Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W odcinku wystąpili dr Marcin Sielezniew i jego żona Izabela Dziekańska. Dr Marcin Sielezniew jest entomologiem, entuzjastą motyli myrmekofilnych, czyli takich, które do swojego rozwoju wykorzystują mrówki. To dla nich przeniósł się z Warszawy do Białegostoku, a w przyszłości planuje zamieszkać na podlaskiej wsi, by mieć jeszcze bliżej do obiektów swych badań modraszków arion. W programie starają się odpowiedzieć na pytanie - Czemu modraszek jest tak niezwykłym motylem?

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Reklama
10:25 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Na obraz różnorodności przyrody wpływają nie tylko gatunki zagrożone, ale i te, które przeżywają swoisty renesans. Wydra, która jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia uchodziła za gatunek zagrożony wymarciem, a która np. w krajach Europy Zachodniej pod względem liczebnym nadal ma się kiepsko, w Polsce przeżywa właśnie renesans. To po części efekt ochrony i istnienia wielu stawów rybnych i miejsc zarybianych. Ale także efekt większej czystości wód, której wydra jest wskaźnikiem, a często wręcz najlepszym świadectwem. Miejsce akcji tego odcinka cyklu to rzeka Narew i rozlewiska Biebrzy. W filmie wystąpi badacz wydr, dr Jerzy Romanowski.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
15:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Nauka
22:20 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Nauka
Program TV na 29 listopada 2024 (Piątek)
05:30 Dzika Polska - Bogatsze życie - Pastwisko dla susła Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Krzysztof Próchnicki, przyrodnik zajmujący się ochroną tego gatunku. Dzięki niemu udaje nam się sfilmować te piękne zwierzęta w rezerwacie Suśle Wzgórza. Ostatnio pracownicy Zespołu Zamojskich Parków Krajobrazowych opracowali program ochrony gatunku. Polega ona na wykonaniu czynnych działań ochronnych typu: rekultywacja zdegradowanych pastwisk, organizacja wypasu i koszeń w celu poprawy warunków siedliskowych. Ponadto obejmuje on również badania naukowe, o czym również opowiemy w tym odcinku.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W przepastnych Borach Dolnośląskich kryły się wielkie poligony wojsk radzieckich. Gdy wojska stąd odmaszerowały, pozostawiając po sobie zarastające lasem pustkowia, zapanowała tu niepodzielnie przyroda. Takiego, obfitującego w zwierzynę, a bezludnego matecznika nie mogły nie odkryć wilki. I przywędrowały tutaj, a za nimi wyruszyło dwoje badaczy wilczych zwyczajów i wędrówek. Wraz z nimi wyruszamy zimowym wilczym tropem, uczymy się odnajdywać na śniegu ślady godów wilczej pary, śledzić za pośrednictwem tropów ich łowieckie manewry. I dowiadujemy się, do jak dalekich, zagranicznych wędrówek są skłonni ci drapieżcy w poszukiwaniu dogodnych ostoi i łowisk.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
15:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Nauka
Program TV na 30 listopada 2024 (Sobota)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Uskrzydlone związki Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Bbohaterami odcinka jest małżeństwo naukowców z Centrum Badań Ekologicznych PAN, dr Dariusz Bukaciński i dr Monika Bukacińska. Od dwudziestu lat obserwują gniazda kolonii mewy pospolitej. Głównym ich poligonem badawczym są wyspy i piaszczyste ławice w nurcie Wisły między Dęblinem i Kobylnicą. Przekleństwem mew pospolitych jest ich nazwa. Mało kto bowiem chce wydawać pieniądze na ochronę ptaka "pospolitego". Tymczasem ten gatunek mewy nie dość, że nigdy w Polsce liczny nie był, to ostatnio znalazł się wręcz na krawędzi wymarcia

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
17:00 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Pokumać rzekotkę Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Bogatsze życie - Biały król nieba Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Biały król nieba Logo TVP Nauka
Program TV na 1 grudnia 2024 (Niedziela)
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Olsztyn
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Bydgoszcz
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Białystok
06:00 Dzika Polska - Bogatsze życie - Inżynierowie z zębem Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Bobry - zwierzęta nieomal cudem uratowane. Do niedawna jeszcze prawie nieobecne w krajobrazie naszych wód, a dziś już ten krajobraz nawet kształtujące. Bo ścinające drzewa, zatykające rowy, zatapiające lasy, ale też tworzące wokół ogromną różnorodność życia. Bobry przeżyły u nas nieopisane odrodzenie i wielką ekspansję, co cieszy dr. Andrzeja Czecha - bohatera naszego odcinka - hydrobiologa, badającego wpływ bobrów na różnorodność biologiczną w Bieszczadach.

Czas trwania: 25min. / 2011 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Nauka
20:55 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Nauka
Program TV na 2 grudnia 2024 (Poniedziałek)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ślimaki na zakręcie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W Polsce występuje ponad 170 gatunków ślimaków lądowych. Zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest winniczek, największy europejski ślimak lądowy. Jest faktycznie gigantem w porównaniu do ślimaków zaliczanych do poczwarówek. Jedna z największych poczwarówek krajowych, poczwarówka jajowata osiąga zwykle 2, 7 mm wysokości muszli. Nie jest wykluczone, że małe rozmiary przedstawicieli Vertigo oraz rzadkość ich występowania, sprawiają, że niewielu malakologów na świecie zajmuje się tą grupą maluczkich. Jednym z najbardziej znanych jest prof. Beata Pokryszko z Uniwersytetu Wrocławskiego, którą gościmy w naszym programie w towarzystwie dr Tomasza Maltza.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 3 grudnia 2024 (Wtorek)
05:35 Dzika Polska - Bogatsze życie - Pożądane żądła Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Trudno o ważniejszych i pracowitszych współtwórców różnorodności biologicznej, jak pszczoły. Bohaterem tego odcinka jest prof. Jerzy Demetraki - paleolog, naukowiec zajmujący się genetyką pszczół miodnych. Teren Polski jest naturalnym siedliskiem rasy pszczół rodzimych określonej jako środkowoeuropejska. Populacja pszczół linii M Północna wywodzi się od pszczół miejscowych utrzymywanych i selekcjonowanych w naturalnych warunkach klimatyczno - pożytkowych północnej Polski. Zachowała ona wiele ważnych cech, z których najistotniejsze to: tworzenie małych i średnich rodzin na zimę, co wiąże się z mniejszym zużyciem pokarmu w czasie zimy, ponadto większa odporność na choroby; szybki i dynamiczny rozwój wiosenny, następujący wraz z ustabilizowaniem się pogody; zdolność do wykorzystania różnorodnych pożytków (nawet bardzo ubogich).

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Nocka nocków Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): O zmierzchu nietoperze wzdłuż leśnego potoku podążają w góry. Po drodze wpadają w delikatną sieć badaczy i dostają obrączki lub nadajniki telemetryczne. Dzięki nim wiemy, że część tych lotników podąża do nocnego klubu na wspólną imprezę. W filmie przewodnikiem po świecie nietoperzy jest dr Robert Mysłajek. Celem jego badań jest poznanie składu gatunkowego nietoperzy zamieszkujących lasy Beskidu Śląskiego, wyznaczenie szlaku ich wędrówek, wykrycie miejsc rozrodu, wypoczynku i zimowania. Tajemnice życia nietoperzy odsłaniane są powoli. Jednak są one na tyle fascynujące, że wielu badaczy jest gotowych do podejmowanie kolejnych wyzwań. Jednym z nich jest właśnie dr Robert Mysłajek. Towarzyszymy mu z kamerą podczas odłowu nietoperzy w delikatne siatki chiropterologiczne i zakładania nadajników telemetrycznych, które pozwalają poznać ich wędrówki. Podsłuchujemy nietoperze za pomocą detektorów ultrasonicznych, które przetwarzają wydawane przez nie ultradźwięki na dźwięki słyszalne dla ludzi i umożliwiają identyfikację gatunków. Późnym latem i jesienią obserwuje się wzmożoną aktywność nietoperzy w pobliżu otworów jaskiń. Rola rojenia nietoperzy w takich miejscach nie jest do końca jasna. Sugeruje się jego związek z zachowaniami godowymi, przekazywaniem przez dorosłe osobniki młodym informacji o rozmieszczeniu kryjówek zimowych, wykorzystaniem jaskiń jako schronień tymczasowych itd. Bez względu jednak na pełnioną funkcję, rojenie stwarza doskonałą okazję do lepszego poznania fauny nietoperzy danego regionu i zdefiniowania miejsc ważnych dla ich ochrony.

Program TV na 4 grudnia 2024 (Środa)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Uważnie o ważkach Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Dr Grzegorz Tończyk, naukowiec z z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, jest zaangażowany w projekt ochrony ważek śródleśnych torfowisk. Projekt jest próbą podjęcia czynnej ochrony ważek związanych z tym typem środowiska poprzez odpowiednio prowadzone działania służące zachowaniu i odtwarzaniu ich siedlisk. Ponadto w filmie występuje Zbigniew Fijewski z Mazowiecko - Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Nauka
22:05 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Nauka
Program TV na 5 grudnia 2024 (Czwartek)
05:40 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ryjek wiecznie głodny Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Ryjówka malutka czy trochę od niej większa ryjówka aksamitna to zaledwie kilkugramowe istoty. Małe ssaki owadożerne, krewniacy kreta czy jeża, a nie myszy czy nornika. Istoty tyleż mało znane, co zadziwiające. Żywe ilustracje tego, jak i na ile sposobów natura zróżnicowała świat istot żywych, także zwierząt, i to tych na oko bardzo podobnych do siebie. Wraz z ich badaczem prof. Leszkiem Rychlikiem, wyruszyliśmy ich tropem w okolicach Konina.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Nauka
22:15 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Nauka
Program TV na 6 grudnia 2024 (Piątek)
05:50 Dzika Polska - Bogatsze życie - Żywy relikt mokradeł Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Łoś jest gatunkiem wciąż objętym moratorium, czyli całorocznym okresem ochronnym. Na Bagnach Biebrzańskich bytuje unikalna pod względem genetycznym populacja, którą w dobie ogromnej presji na ochronę różnorodności genetycznej należałoby otoczyć szczególną troską, a nawet formą ochrony. Jesień to czas, gdy spora część łosi opuszcza bagna, gdzie zanika wegetacja i nie bardzo jest co jeść i przenosi się do lasów, najchętniej sosnowych. Spotkania oko w oko z łosiem bywają wtedy codziennością. W nadbiebrzańskiej wsi jest uprawa sosnowa ogrodzona pokaźnymi deskami wspartymi na żelaznych belkach. Łosie rezydują tu od świtu, o czym świadczą zwisające smętnie, połamane tęgimi łosiowymi kopniakami sztachety i poobgryzane czuby sosenek, bo "sosna jest dla łosia tym, czym schabowy dla nas" mówi bohater odcinka dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku. Od jesieni łosie widzi się tu częściej niż latem krowy, do których zresztą te dzikie zwierzęta dołączają czasem na pastwiskach.

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
10:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Nauka
Program TV na 7 grudnia 2024 (Sobota)
05:55 Dzika Polska - Bogatsze życie - Ukochana żółwica Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Co roku młode żółwiki wykluwają się z jaj składanych przez samice w dolinie rzeki Ilanki w nadleśnictwie Rzepin. Z uwagi na wartość przyrodniczą tego miejsca od lat jest ono pod opieką naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Program ochrony żółwi błotnych w woj. lubuskim jest prowadzony przez dr. Bartłomieja Najbara, który jest bohaterem tego odcinka.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
17:00 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Nocka nocków Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Nauka
22:40 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Popielate życie Logo TVP Nauka
Program TV na 8 grudnia 2024 (Niedziela)
05:50 Dzika Polska - Bogatsze życie - Drapieżnicy w galarecie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): O śluzowcach nazywanych też śluzorośla mało kto słyszał, niewielu zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Już sama nazwa, zupełnie niesłusznie, może budzić złe skojarzenia, albowiem to co oślizgłe nie cieszy się specjalnymi względami wśród ludzi. A jednak są to fascynujące organizmy. Czym zatem są śluzowce? Na to pytanie odpowiedzą: prof. Marek Kozłowski z SGGW w Warszawie oraz Maciej Romański z Wigierskiego Parku Narodowego.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Warszawa
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Szczecin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Rzeszów
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Łódź
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Lublin
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Kraków
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:00 Dzika Polska Logo TVP3 Gdańsk
06:00 Dzika Polska Logo TVP3
17:00 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Nauka
17:35 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Nauka
21:05 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Bocian ciemnego lasu Logo TVP Nauka
22:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Światowa unia żubrów Logo TVP Nauka
Program TV na 9 grudnia 2024 (Poniedziałek)
05:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wykuwanie różnorodności Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Dzięcioły są u nas barwną ilustracją różnorodności biologicznej ptasiego świata. Ale nie tylko ptasiego, również całego środowiska, w którym żyją. Nie ma lepszego dowodu rozmaitości składu gatunkowego drzewostanu leśnego niż chór głosów i werbli dzięciołów różnych gatunków jednocześnie. Gatunki te są dość do siebie podobne, co już samo przez się pokazuje, jak przyroda różnicuje gatunki zwierząt z jednej grupy, a obecność wielu z nich naraz w tym samym lesie oznacza, że obok drzew iglastych są tu liściaste, obok żywych martwe, obok młodych stare. Dzięcioły same zresztą wzbogacają las, wykuwając dziuple, do których wprowadzają się inne gatunki - od ptaków po owady. Można rzec bez większej przesady, że swymi mocnymi dziobami wykuwają jakąś cząstkę leśnej bioróżnorodności. Ale też same od niej zależą, bowiem niektóre gatunki nie potrafią żyć w lesie innym niż urozmaicony. Jednym z ważnych czynników, decydujących o rozmaitości i przyrodniczym bogactwie lasu, jest jego kontakt z innymi lasami.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
Program TV na 10 grudnia 2024 (Wtorek)
05:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - 12 tysięcy grzybów w barszcz Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Narratorem filmu jest mykolog, prof. Andrzej Grzywacz - popularyzator nauki i pasjonat życia grzybów. W odcinku występują również: badacz grzybów, dr Andrzej Szczepański oraz entomolog Marek Kozłowski, który opowiada o ciekawych powiązaniach grzybów z owadami. Grzyby są wszechobecne. Zwłaszcza w środowiskach leśnych. A przede wszystkim w mało odwiedzanych, bo podmokłych lasach łęgowych i olsach. Badacze odkrywają w nich po 70 gatunków rzadkich i zagrożonych. Taka mnogość najlepiej świadczy, jak mocno grzyby są powiązane z bogactwem środowiska i jak czytelny jego wskaźnik stanowią. Wspomniane typy lasów są wszakże zawsze nie tylko bogate i obfitujące w podrost krzewów, takich jak bez czarny, czeremcha, kruszyna, porzeczka czy wiele innych, ale też odznaczają się dużym bogactwem świata owadów, a zwłaszcza ptaków, osiągających tutaj nienotowane gdzie indziej zagęszczenia. Ponieważ owocników cennych dla nas gatunków grzybów musimy z pewnym mozołem poszukiwać, nie mamy wystarczającego poczucia wszechobecności tych organizmów. Bo też większa część każdego grzyba zalega pod ziemią, sięgając do znacznych nieraz głębokości. Owocniki są tylko pewnym wykwitem ukrytej pod ściółką i glebą grzybni. Nie zawsze występującym. Obecność owocników zależy m.in. od stanu środowiska, a zwłaszcza stopnia jego skażenia. Różne gatunki na różne skażenia reagują rozmaicie; jedne znikają, ale inne na tym korzystają i rozwijają się bujnie. Są gatunki niezwykle wrażliwe, np. na zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki (SO2). Badaniami wpływu wyziewów na florę grzybów, jak i wieloma innymi zagadnieniami dotyczącymi tych organizmów zajmuje się narrator odcinka, prof. Andrzej Grzywacz z Akademii Rolniczej w Warszawie. Znajomość grzybów, oczywiście wszystkich, nie tylko kapeluszowych i nie tylko jadalnych, to wielkie wyzwanie nawet dla znawcy, bo mamy ich w Polsce ok. 12 tysięcy!

Czas trwania: 25min. / 2012 / serial dokumentalny
22:10 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Czystość przede wszystkim Logo TVP Nauka
Program TV na 11 grudnia 2024 (Środa)
05:50 Dzika Polska - Bogatsze życie - Lecą żurawie Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Wysmukły, wyprostowany, dumnie chodzi po polach na zgrabnych, długich nogach. Ma eleganckie popielate upierzenie i czarne końcówki skrzydeł. Żuraw jest ważnym gatunkiem wzbogacającym ptasią różnorodność w Polsce. Miejscem akcji odcinka są okolice Nowogardu Szczecińskiego, a bohaterem jest doskonały obserwator żurawi, filmowiec Marek Piotrowicz, który podpatruje gody żurawi. Żurawie zaczynają widowiskowy taniec godowy, którego widok zapiera dech w piersiach. Gesty, które mogą być stosowane w walce w tym wypadku zamieniane są na miłosne sygnały. To taniec miłości a nie, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka, agresji. Ptaki krążą wokół siebie z rozpostartymi skrzydłami, wykonują niespodziewane wyskoki i głębokie skłony, podrzucają w górę kępki traw. Puszą się, przeganiają i trąbią jak ćwiczący hejnaliści, a wszystko to czynią na podmokłych łąkach. Z upływem czasu to widowisko powtarza się coraz rzadziej, aż zanika zupełnie, co oznacza, że ptaki zajęły się gniazdem i wysiadywaniem jaj.

Czas trwania: 24min. / 2012 / serial dokumentalny
10:20 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Gdy grzyb z glonem w jednym domu staną Logo TVP Nauka
15:50 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Gdy grzyb z glonem w jednym domu staną Logo TVP Nauka
22:05 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Gdy grzyb z glonem w jednym domu staną Logo TVP Nauka
Program TV na 12 grudnia 2024 (Czwartek)
05:45 Dzika Polska - Bogatsze życie - Wilcze manewry Logo TVP Dokument
10:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Odkrywanie niedźwiedzia Logo TVP Nauka
Program TV na 13 grudnia 2024 (Piątek)
05:35 Dzika Polska - Bogatsze życie - Dni, w których wypłynęła wydra Logo TVP Dokument
10:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Szczęście z zimorodkiem Logo TVP Nauka
15:45 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Szczęście z zimorodkiem Logo TVP Nauka
22:10 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Szczęście z zimorodkiem Logo TVP Nauka
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Dzika Polska. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Dzika Polska w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Dzika Polska.

Poprzednie emisje Dzika Polska w telewizji

Emisja Dzika Polska miała miejsce:

2024-11-18 05:25 Dzika Polska - Lasy pełne życia - Nocka nocków Logo TVP Dokument
2024-11-17 22:35 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Meandry salamandry Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wygląda, jakby ciągle była mokra, choć unika otwartej wody i nawet nie umie pływać. Jednak w wodzie się rodzi, a potem nie bez trudu gramoli się na ląd. By następnie... zniknąć. Salamandra plamista, najdziwniejszy bodaj z naszych płazów ogoniastych, chowa się przed wrogami w ściółce i próchnie, zaliczając do tych wrogów także słońce, którego unika, bo mogłoby ją zanadto wysuszyć. W ogóle lubi to, czego ludzie zanadto nie lubią: deszcz i skały. W tych ostatnich znajduje schronienie, a w zboczach górskich dróg i jarów znajduje norki, by się w nich ukrywać. Nagle odsłonięta, potrafi przerazić napastnika swym wręcz wyzywającym, czarnym i żółtym rysunkiem. Należy do najbarwniejszych z żyjących u nas zwierząt. Ponieważ przez większość życia tkwi w wilgotnych zakamarkach, trudno ją spotkać. My będziemy mieli okazję spotkać całą rodzinę salamander. Zaprezentują nam ją, jak i w ogóle ten gatunek, dwie kobiety, które poświęcają tym nieledwie egzotycznym płazom znaczną część, a niekiedy wręcz całość swej badawczej inwencji i życiowej energii.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
2024-11-17 21:00 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dzień chruścika Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Żyjąc na dnie całkiem bystrej rzeki, można stworzyć sobie ląd. Potrafią to chruściki, których larwy znane są wędkarzom i nazywane bywają przez nich kłódkami. Larwy budują sobie całkiem przemyślne i kunsztowne domki, sklecone z ziarnek piasku lub drobin roślinnych, ale, jeżeli zdarzy się stosowna okazja, nawet z... okruchów złota. Zwłaszcza, jeżeli nie poskąpi im takich okruchów badający je eksperymentator. To jednak rzadka okazja. Badacz chruścików, prof. Stanisław Czachorowski, który jest bohaterem i narratorem naszego filmu, w ten sposób nie kusi pracowitych owadów, ale poznaje ich życie w naturalnych warunkach. Przekonując się przy tym a w rezultacie przekonując i nas że te drobne istoty są wskaźnikami stanu wody w rzekach i innych zbiornikach wodnych, w których akurat żyją. Wyruszamy z nim nie tylko nad wodę, ale i w noc, by ujrzeć w świetle żarówek powietrzne harce dorosłych postaci chruścików, a je same obejrzeć dokładnie, gdy przysiądą na specjalnie do badań przeznaczonym ekranie. Badacz i jego koledzy są tak owymi zwiewnymi istotami zafascynowani, że ustanowili ich święto.

Czas trwania: 25min. / 2013 / serial dokumentalny
2024-11-17 17:40 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Meandry salamandry Logo TVP Nauka
2024-11-17 17:05 Dzika Polska - Wpłyń na wodę. Dzień chruścika Logo TVP Nauka
2024-11-17 06:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP3 Poznań

Opis (streszczenie): Do niedawna znienawidzone jako konkurenci i wrogowie, dziś coraz częściej cieszące się popularnością i uznaniem, a nawet sympatią. Jastrzębie, sokoły, orły, sowy. Bywają po kontuzjach poddawane rehabilitacji. Przy okazji rehabilitowani zostali też sokolnicy, bo ich metody układania ptaków drapieżnych do łowów okazały się nieocenione przy ratowaniu osobników kontuzjowanych lub odebranych łapiącym je w potrzaski hodowcom gołębi czy kur. W tym odcinku przypatrzymy się rehabilitacji i wychowywaniu skrzydlatych drapieżników pod okiem fachowców. Naszymi gośćmi będą dr Andrzej Kruszewicz z Ptasiego Azylu w warszawskim zoo oraz Piotr Zadworny - sokolnik.

Czas trwania: 25min. / 2008 / serial dokumentalny
2024-11-17 06:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP3 Rzeszów
2024-11-17 06:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP3 Szczecin
2024-11-17 06:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP3 Warszawa
2024-11-17 06:00 Dzika Polska - Mój przyjaciel Killer Logo TVP3 Wrocław

Dzika Polska gdzie obejrzeć?

Dzika Polska można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Nauka

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry