W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Ekonatura
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Ekonatura miała miejsce:
Opis (streszczenie): Ekologiczny obraz Śląska się zmienił. Batalia o czystość wody, ziemi i powietrza przynosi spektakularne efekty. Stało się to dzięki inwestycjom w ochronę środowiska. Te wszystkie działania relacjonujemy w programie EKONATURA.
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn ekologicznyOpis (streszczenie): W październikowej "Ekonaturze" zaprosimy do Egzotarium w Sosnowcu, które już wkrótce otworzy swoje podwoje. To obiekt na miarę XXI wieku. Jego budowa trwała 3 lata, pochłonęła 70 mln zł. Będziemy na otwarciu Stawy Kalina po zakończeniu trwającego 2, 5 roku skomplikowanego procesu remediacji. Do zbiornika wróciło życie biologiczne. a staw przestał być tykającą bombą ekologiczną. Odwiedzimy Straż Pożarną. Coraz więcej nowych strażackich wozów bojowych ma znaczek Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. sprawdzimy jak rośnie las w Nadleśnictwie Siewierz.
Opis (streszczenie): We wrześniowym wydaniu "Ekonatury" będziemy w Jaworznie. Tam od 8 lat trwa czynna walka o odrodzenie chomika europejskiego. Urzędnicy, naukowcy i rolnicy zwarli szeregi, by wspólnie ratować ten krytycznie zagrożony gatunek, zaliczany do najszybciej ginących ssaków w Europie. Na terenie użytku ekologicznego w Jaworznie - wsiedlono już 256 osobników, rozmnażanych w poznańskim zoo i są duże szanse na uratowanie tej ginącej na naszych oczach populacji. A wszystko to dzięki wsparciu WFOŚ, który przeznaczył na ten cel już ponad 500 tys. zł. Zaprosimy też na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Zajmuje 162 ha lasu Obora, utworzono je w 2000 roku. Na turystów odwiedzających to miejsce oprócz pięknych leśnych widoków czekają też kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród), ścieżka zdrowia czy mini zoo. Powiemy o trzeciej edycji programu NFOŚiGW "Moja woda". Program ma pomóc w ograniczaniu skutków suszy w naszym kraju. A także przeciwdziałać podtopieniom budynków podczas ulewnych opadów deszczu. Każdy z nas, posiadający własny dom, może i powinien korzystać z deszczówki. To najtańsze źródło wody, którą z powodzeniem można wykorzystywać w gospodarstwie domowym, oszczędzając wodę pitną, dostarczaną wodociągiem. Będzie tez o ekologicznych przetworach.
Opis (streszczenie): W lipcowym wydaniu „Ekonatury”, magazynu autorstwa Marianny Dufek, będziemy przestrzegać przed suszą w lasach – gdy upały nie odpuszczają rośnie prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Nadleśnictwa obserwują sytuację i jeśli pojawi się ogień, natychmiast podejmują działania, aby się nie rozprzestrzenił. Pomagają w tym bardzo śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnicze. Mówić będziemy także o złej jakości powietrza w Pszczynie i Żywcu. Odwiedzimy prowadzone przez Jacka Wąsińskiego Leśne Pogotowie w Mikołowie, które obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Ośrodek wymaga przebudowy i modernizacji. W sieci uruchomiono specjalną zbiórkę. Liczy się każda złotówka. Nigdy wcześniej Jacek Wąsiński nie prosił o finansową pomoc. Tym razem bez wsparcia nie uda się dokończyć gruntownej modernizacji wolier i wybiegów dla zwierząt, które uzyskują tu pomoc. Pokażemy też ekoartystę - Adam Gut - emerytowany górnik z Piekar Śląskich - zbiera popsute, zniszczone i niepotrzebne nikomu metalowe części, dając im drugie życie. Tak powstaje sztuka ze złomu.
Ekonatura można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Katowice
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: