Encyklopedia TVP Nauka godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Encyklopedia TVP Nauka w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Encyklopedia TVP Nauka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 27 listopada 2024 (Środa)
17:25 Encyklopedia TVP Nauka - Historia Programu Apollo Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Program Apollo składał się z jedenastu lotów załogowych, począwszy od Apollo 7, a skończywszy na Apollo 17. Wszystkie starty odbywały się z położonego na przylądku Canaveral Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego. Misje od Apollo 2 do Apollo 6 były bezzałogowymi lotami testowymi. Apollo 1 był planowanym załogowym lotem, niestety, trening przed startem zakończył się pożarem kabiny. W tragedii tej zginęło trzech członków załogi. Loty: Apollo 7 i Apollo 9 były ziemskimi misjami orbitalnymi, Apollo 8 i Apollo 10 - księżycowymi misjami orbitalnymi. Jako pierwsza na Księżycu wylądowała załoga misji Apollo 11. Dokładnie 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong, jako pierwszy w historii ludzkości, postawił stopę na srebrnym globie.

Czas trwania: 4min. / 2023
17:30 Encyklopedia TVP Nauka - Polski udział w misji Juice Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Juice to największa do tej pory misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz pierwsza, w której tak duży udział wzięli polscy naukowcy i inżynierowie. Ważąca 6 t sonda Juice miała na pokładzie wiele instrumentów badawczych, w tym kamery, spektrometry, radiometry i magnetometry, które pomogą w dokładnym zbadaniu księżyców. Pracom związanym z powstaniem konstrukcji mechanicznych i komputera głównego instrumentu przewodziło Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Czas trwania: 3min. / 2023
Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Encyklopedia TVP Nauka. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Encyklopedia TVP Nauka w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Encyklopedia TVP Nauka.

Poprzednie emisje Encyklopedia TVP Nauka w telewizji

Emisja Encyklopedia TVP Nauka miała miejsce:

2024-11-05 16:20 Encyklopedia TVP Nauka - Kopernik Astronom Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Mikołaj Kopernik to jedna z najbardziej fascynujących postaci okresu renesansu. Większości znany jest przede wszystkim jako "twórca" teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę świata. Koncepcję swojej teorii budowy świata zawarł astronom w opracowanym przed 1510 r. w Lidzbarku Warmińskim, "Zarysie podstaw astronomii". Swoje główne dzieło "De revolutionibus" ukończył w 1530 r. , długo nie mógł się jednak zdecydować na jego opublikowanie. Całość dzieła ukazała się drukiem w 1543 r. w Norymberdze. Od tej pory jednak żaden uczony zajmujący się astronomią nie mógł pozostać obojętny wobec teorii heliocentrycznej.

Czas trwania: 3min. / 2023
2024-11-01 10:25 Encyklopedia TVP Nauka - Kopernik Astronom Logo TVP Nauka
2024-10-16 14:30 Encyklopedia TVP Nauka - Historia Programu Apollo Logo TVP Nauka
2024-10-14 13:30 Encyklopedia TVP Nauka - Misja Juice Logo TVP Nauka
Czas trwania: 4min. / 2023
2024-10-14 13:25 Encyklopedia TVP Nauka - Maria Skłodowska - Curie Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Niewielu uczonych wyróżniono więcej niż jeden raz. W tym gronie jest Maria Skłodowska - Curie. Urodziła się w Warszawie, w rodzinie nauczycieli, którzy mocno wierzyli w edukację. Przeniosła się do Paryża, aby kontynuować studia i tam poznała Pierre'a Curie, który został jej mężem oraz współpracownikiem w dziedzinie radioaktywności. Para podzieliła się później Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku. Maria owdowiała w 1906 r. , jednak kontynuowała pracę pary i stała się pierwszą osobą w historii, która otrzymała dwie Nagrody Nobla. Podczas I wojny światowej Curie zorganizowała mobilne zespoły rentgenowskie. Córka Curie, Irene wraz ze swoim mężem, Frederikiem Joliotem również otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Po tym, jak Maria i Pierre Curie po raz pierwszy odkryli pierwiastki promieniotwórcze polon i rad, Maria kontynuowała badania nad ich właściwościami. W 1910 roku z powodzeniem wyprodukowała rad jako czysty metal, co ponad wszelką wątpliwość udowodniło istnienie nowego pierwiastka. Udokumentowała również właściwości pierwiastków promieniotwórczych i ich związków. Związki promieniotwórcze stały się ważnym źródłem promieniowania zarówno w eksperymentach naukowych, jak i w medycynie, gdzie są stosowane w leczeniu nowotworów.

Czas trwania: 4min. / 2023
2024-10-14 13:15 Encyklopedia TVP Nauka - Polscy Nobliści Logo TVP Nauka
Czas trwania: 4min. / 2023
2024-10-08 18:30 Encyklopedia TVP Nauka - Podbój Kosmosu Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Człowiek od zawsze spoglądał w niebo, od lat próbuje podbić kosmos. Eksperci z całego świata są zdania, że ziemia nie będzie naszym schronieniem na zawsze, dlatego trzeba szukać miejsca, które może zapewnić ludzkości przetrwanie. W tej kwestii naukowcy z nadzieją patrzą w stronę Marsa. Bezzałogowa misja badania składu chemicznego skał czerwonej planety to zadanie, które od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku realizują łaziki marsjańskie. Pobrane na powierzchni próbki mają dać odpowiedź na kluczowe pytanie: czy na Marsie da się zamieszkać?

Czas trwania: 4min. / 2023
2024-08-17 14:50 Encyklopedia TVP Nauka - Dom Kopernika Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Mikołaj Kopernik urodził się w 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Dom Mikołaja Kopernika to średniowieczna kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Wielu historyków wskazuje ją jako miejsce, gdzie przyszedł na świat wielki astronom. Dom, podobnie jak w innych miastach hanzeatyckich, pełnił w czasach Kopernika jednocześnie funkcje mieszkania i magazynu. Obecnie wewnątrz tej i sąsiedniej, również gotyckiej, kamienicy mieści się oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego noszący nazwę Dom Mikołaja Kopernika.

Czas trwania: 3min. / 2023
Reklama
2024-08-11 17:25 Encyklopedia TVP Nauka - Kopernik Astronom Logo TVP Nauka
2024-08-06 17:30 Encyklopedia TVP Nauka - Wilhelm Roentgen Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen zasłużył się przede wszystkim jako odkrywca promieniowania X, które zrewolucjonizowało wiele dziedzin ludzkiego życia, a zwłaszcza medycynę. Odkrycia nowego promieniowania Roentgen dokonał w 1895 roku. Szybko zauważył, że dzięki nowemu promieniowaniu można wykonywać zdjęcia ukazujące wnętrze ciała. Roentgen nazwał je promieniowaniem X, ponieważ początkowo nie wiedział co to za promieniowanie, natomiast X oznacza niewiadomą. Takiego nazewnictwa używa dotąd obecnie większość krajów, choć głównie w Polsce i Niemczech stosuje się także nazwę promieniowanie rentgenowskie. Rok po odkryciu Roentgen został zaproszony do Berlina w celu wygłoszenia wykładu na temat promieni X. Kilka miesięcy później zaczęto je stosować w medycynie do prześwietleń ludzkiego ciała.

Czas trwania: 3min. / 2023
2024-08-03 14:50 Encyklopedia TVP Nauka - Kopernik Ekonomista Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Kopernik, jak przystało na uczonego doby renesansu, realizował się w wielu dziedzinach. Swoich sił próbował również w ekonomii. W 1522 roku opracował "Traktat o monetach", w którym przedstawił zasadę wypierania z rynku lepszego pieniądza przez gorszy, dziś znaną jako prawo Kopernika - Greshama. Swoją regułę Kopernik publicznie przedstawił na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu, który rozpoczął się 17 marca 1522 roku. Podczas wystąpienia uczony apelował także o monetarną unifikację Korony i Prus i wskazał, w jaki sposób można zabezpieczyć pieniądz przed dewaluacją.

Czas trwania: 3min. / 2023
2024-07-19 19:50 Encyklopedia TVP Nauka - Maria Skłodowska - Curie Logo TVP Nauka
2024-07-18 18:20 Encyklopedia TVP Nauka - Alfred Bernhard Nobel Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Alfred Bernhard Nobel był wybitnym chemikiem i przedsiębiorcą. Urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie, w rodzinie o naukowych tradycjach. Jego ojciec, Immanuel Nobel, był inżynierem i wynalazcą, a matka Karolina Andriette Ahlsell zajmowała się wychowywaniem dzieci. Interesował się też poezją i literaturą, ale ostatecznie zdecydował się podróżować po świecie, pogłębiając tajniki inżynierii chemicznej. W laboratorium w Paryżu poznał włoskiego chemika Ascania Sobrera, który odkrył nitroglicerynę. Dla Nobla było to wyzwanie. Chciał znaleźć sposób, aby móc używać jej do wysadzania skał przy budowie dróg i tuneli. Po powrocie do Szwecji postanowił zająćsię produkcją tego materiału wybuchowego. W 1867 roku opracował i opatentował dynamit.

Czas trwania: 5min. / 2023
2024-05-04 12:10 Encyklopedia TVP Nauka - Podbój Kosmosu Logo TVP Nauka
2024-05-03 11:55 Encyklopedia TVP Nauka - Tablica Kopernika Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): W olsztyńskim zamku, pochodzącym z połowy XIV wieku, znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku. Jest to tablica astronomiczna służąca do przedstawienia pozornego ruchu Słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Działanie tablicy polega na tym, że 15 linii oddaje obraz refleksji pozornego ruchu słońca - w pięciodniowych odstępach - w okresach bezpośredniej bliskości równonocy. 14 linii - 9 przed i 5 po równonocy - oznaczonych kolorem czerwonym ma postać hiperboli. Linia 10., zaznaczona kolorem niebieskim, oznacza równonoc i jest prostą. Przyjmuje się, że zachowane na tej linii litery układały się w kapitalikowy napis "AEQUINOCTIUM".

Czas trwania: 4min. / 2023
2024-05-02 12:00 Encyklopedia TVP Nauka - Kopernik Ekonomista Logo TVP Nauka
2024-04-11 15:45 Encyklopedia TVP Nauka - Wilhelm Roentgen Logo TVP Nauka
2024-04-07 12:35 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Mówiąc o równonocy, wskazujemy na początek astronomicznej wiosny i jesieni, kiedy dochodzi do zjawiska przesilenia. Jak sama nazwa wskazuje, równonoc oznacza, że dzień i noc trwają dokładnie tyle samo, czyli po 12 godzin. Na danej półkuli ziemskiej - północnej lub południowej - jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej tę półkulę, a słabiej półkulę drugą. Moment równonocy wiosennej wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Kiedy na jednej półkuli zachodzi zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.

Czas trwania: 3min. / 2023
Reklama
2024-04-03 07:10 Encyklopedia TVP Nauka - Historia Programu Apollo Logo TVP Nauka
2024-04-02 13:40 Encyklopedia TVP Nauka - Podbój Kosmosu Logo TVP Nauka
2024-04-01 22:40 Encyklopedia TVP Nauka - Wilhelm Roentgen Logo TVP Nauka
2024-04-01 18:25 Encyklopedia TVP Nauka - Data Wielkanocy Logo TVP Nauka

Opis (streszczenie): Wielkanoc jest świętem ruchomym. Wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca przypadającej po równonocy wiosennej. Algorytm, który wymaga znajomości czterech działań i może jeszcze zaokrąglenia ułamków, opracował na początku XIX w. Carl Friedrich Gauss - wielki niemiecki matematyk. Drugi algorytm obliczania Wielkanocy - niewymagający uwzględniania wyjątków, ale z większą liczbą działań do wykonania - opracował w 1991 r. belgijski meteorolog i astronom amator, Jean Meeus.

Czas trwania: 3min. / 2023
2024-04-01 15:45 Encyklopedia TVP Nauka - Data Wielkanocy Logo TVP Nauka
2024-03-31 18:50 Encyklopedia TVP Nauka - Data Wielkanocy Logo TVP Nauka
2024-03-20 22:05 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc Logo TVP Nauka
2024-03-20 20:55 Encyklopedia TVP Nauka - Tablica Kopernika Logo TVP Nauka
2024-03-20 18:55 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc Logo TVP Nauka
2024-03-20 16:50 Encyklopedia TVP Nauka - Tablica Kopernika Logo TVP Nauka
2024-03-20 15:40 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc Logo TVP Nauka
2024-03-20 13:30 Encyklopedia TVP Nauka - Tablica Kopernika Logo TVP Nauka
2024-03-20 08:10 Encyklopedia TVP Nauka - Tablica Kopernika Logo TVP Nauka
2024-03-20 07:00 Encyklopedia TVP Nauka - Równonoc Logo TVP Nauka
2024-03-05 18:25 Encyklopedia TVP Nauka - Maria Skłodowska - Curie Logo TVP Nauka
2024-03-05 11:30 Encyklopedia TVP Nauka - Kongres Kopernikański Logo TVP Nauka
Czas trwania: 3min. / 2023
2024-02-12 19:50 Encyklopedia TVP Nauka - Alfred Bernhard Nobel Logo TVP Nauka

Encyklopedia TVP Nauka gdzie obejrzeć?

Encyklopedia TVP Nauka można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry