Errata do biografii godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Errata do biografii w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Errata do biografii

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Errata do biografii. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Errata do biografii w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Errata do biografii.

Poprzednie emisje Errata do biografii w telewizji

Emisja Errata do biografii miała miejsce:

2024-08-30 19:00 Errata do biografii - Wacław Kostek - Biernacki Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kostkiem - Biernackim (rocznik 1884) straszono dzieci już przed wojną, po wojnie z jego nazwiska uczyniono synonim sanacyjnego bezprawia i terroru. Był przy tym poetą i z pewnością jednym z najciekawszychprozaików swej epoki. Działał w PPS, był Legii Cudzoziemskiej, przystąpił do Drużyn Strzeleckich organizowanych przez Józefa Piłsudskiego, pełnił funkcję szefa Żandarmerii I Brygady Legionów. Po wojnie w 1945 r. wróciła do kraju, został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci, którą zamienionomu na 10 lat więzienia. Zmarł 25 maja 1957 w Warszawie. Wydał kilka książek opowiadających o działaniach bojowców i terrorystów i opartych na własnych doświadczeniach: zbiory opowiadań "Jak oni!", "Na ulicach Warszawy", powieść "Szlakami buntu". Do jego największych dokonań literackichzalicza się zbiór opowiadań "Straszny gość". Głównym wątkiem detektywistycznym filmu będą poszukiwania zaginionego magnum opus Wacława Kostka - Biernackiego: powieści o Bolesławie Chrobrym, którą kończył w więzieniu.

Czas trwania: 25min. / 2009
2024-08-23 18:53 Errata do biografii - Oficyna Poetów i Malarzy Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Oficyna Poetów i Malarzy działała w Londynie i była kierowana przez Krystynę i Czesława Bednarczyków. Publikowano poezję i prozę emigracyjnychpisarzy. Stałymi współpracownikami byli m. in.: Jan Brzękowski, Marian Czuchnowski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Czesław Miłosz, Marian Pankowski. Cały film oparty jest na wspomnieniach Krystyny Bednarczyk. Jest to opowieśćo pracy ludzi kultury, którzy układając sobie życie w powojennym Londynie, postanowili stworzyć wydawnictwo. Orientowali się, że wśród Polaków pozostających po wojnie na emigracji było wielu ludzi piszących, artystów, którzy nie mieli możliwości wydawaćna obcej ziemi swoich pisanych po polsku książek. Czesław i Krystyna Bednarczykowie od początku wiedzieli, że cokolwiek jako emigranci będą robić w tym kraju, musi to mieć związek z poezją i malarstwem. Było to oczywiste, skoro sami byli i czuli się poetami, p. Krystyna także malowała. W powojennym Londynie, gdzie trzeba było myśleć o normalnej egzystencji, troska o sprawy kultury musiała zejść na drugi plan nawet dla Czesława Bednarczyka, majora 2 Korpusu Polskiego, który otrzymał niewielki żołd po przejściu do cywila. Pieniądze z odprawy wojskowej przeznaczyli właśnie na druk i wydanie pierwszych publikacji założonej przez siebie Oficyny Poetów i Malarzy. Bohaterka opowiada o licznych kłopotach finansowych trapiących wydawnictwo.

Czas trwania: 25min. / 2008
Reklama
2024-08-16 18:54 Errata do biografii - January Grzędziński Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Żyjący w latach 1890 - 1975 January Grzędziński był ciekawym publicystą i prozaikiem, osobą o niezwykłej biografii. W 1907 r. był więziony za redagowanie nielegalnego rosyjskiego pisma młodzieżowego, działał w ruchu socjalistycznym i niepodległościowym. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach, był korespondentem wojennym. W II RP zajmował się sprawami lotnictwa, m. in. redagował pismo "Lot Polski" i stworzył Ligę Obrony Powietrznej Polski. W 1937 r. wystąpił z wojska, sprzeciwiając się ewolucji na prawo rządów sanacyjnych i zajął się publicystyką. Od 1938 r. przebywał w Paryżu - po kapitulacji Francji próbował przedostać się do Argentyny, ale został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Maroku, gdzie po uwolnieniu mieszkał do 1957 r. Wtedy wrócił do kraju, działał m. in. w Klubie Krzywego Koła. Sprzeciwiając się polityce komunistów, poparł List 34 w 1964 r. , co zaowocowała zakazem druku jego tekstów, a w 1965 r. oskarżeniem go o próbę przekazywania materiałów "szkalujących PRL" dziennikarzom zagranicznym. Proces zawieszono ze względu na stan zdrowia pisarza. Grzędziński podjął współpracę z "Kulturą" paryską w latach 1967 - 68, co zakończyło się dlań wznowieniem postępowania karnego, w ramach którego poddano pisarza karnie leczeniupsychiatrycznemu. Film przypomina biografię Grzędzińskiego jako jednego z niepokornych pisarzy w PRL, skupiając się zwłaszcza na ostatnich latach jego życia, kiedy był prześladowany przez władze. W filmie wypowiadają się: Joanna Siedlecka, która pisała o Grzędzińskim w "Obławie", historycyi rodzina. Film ilustrują materiały z IPN oraz fragmenty tekstów literackich i publicystycznych bohatera programu.

Czas trwania: 25min. / 2007
2024-08-09 18:58 Errata do biografii - Antoni Ferdynand Ossendowski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): "Lawrence z Syberii", "przedwojenny Kapuściński". Czym Antoni Ferdynand Ossendowski zasłużył na to, by NKWD ścigało go jeszcze po śmierci, a władze PRL skazały na niepamięć? Żyjący w latach 1876 - 1945 Ossendowski był pisarzem i podróżnikiem międzynarodowej sławy. Z wykształcenia chemik (był uniwersyteckim kolegą Marii Skłodowskiej), dokonał kilku wynalazków w tej dziedzinie. Większość życia spędził w Rosji i na Dalekim Wschodzie. Po bolszewickim przewrocie opowiedział się i działał po stronie "białych". Po polsku zaczął publikować dopiero po czterdziestce. Już pierwszy bestseller "Przez kraj zwierząt, ludzi i bogów" - barwna relacja z wędrówki przez zagrożoną bolszewicką pożogą Mongolię - przyniósł Ossendowskiemu międzynarodowy rozgłos. W dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z najbardziej pracowitych i najbardziej poczytnych autorów - opublikował ponad 70 książek. Krytykowany i traktowany protekcjonalnie przez mniej poczytnych kolegów z Polskiej Akademii Literatury, cieszył się fenomenalną popularnością i zasłużoną estymą wśród wydawców. Jego powieść "Lenin" - zbeletryzowana biografia twórcy najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach - została przetłumaczona na kilkanaście języków. Była to bodaj pierwsza literacka próba rewizji mitu Lenina. Najwyraźniej szczególnie dobrze zapamiętano ją na Kremlu: kiedy w styczniu 1945 roku Sowieci wkroczyli do Milanówka, kazali rozkopać świeży grób autora "Lenina", by upewnić się, że jego śmierć nie została sfingowana, że wymknął się im naprawdę. W PRL nazwisko autora "Lenina" objęte zostało cenzorskim zapisem, a jego książki wyrzucono z bibliotek. Powróciły do księgarń po blisko pół wieku banicji. Ale kiedy w 60 - lecie jego śmierci na pamiątkowej tablicy znalazł się napis: "pisarz, podróżnik, antykomunista", to trzecie słowo wzbudziło nieoczekiwaną kontrowersję: mieszkańcy warszawskiej kamienicy, w której pisarz mieszkał w latach wojny, zażądali zeszlifowania "antykomunisty".

Czas trwania: 26min. / 2007 / film dokumentalny
2024-08-02 18:54 Errata do biografii - Maciej Słomczyński Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W jego żyłach nie płynęła ani jedna kropla polskiej krwi. Był Polakiem z wyboru, synem Angielki i Amerykanina Meriana Coopera - pilota, który jako ochotnik walczył w 1920 roku z bolszewikami w obronie Polski, później reżysera i producenta hollywoodzkich superprodukcji jak słynny "King Kong". Maciej Słomczyński podczas wojny walczy w podziemiu, w Armii Krajowej, jest więźniem Pawiaka, ukrywa Żydów, brawurowo przedostaje się do Austrii, gdzie trafia do obozu pracy. Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie Słomczyński wstępuje do armii USA. Po zakończeniu wojny podejmuje zaskakującą decyzję wraca do Polski, ale musi ukrywać swoją przeszłość. Zaczyna karierę literacką. Mieszkając w Domu Literatów w Krakowie, pada ofiarą donosów Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej, w których UB jest informowana o sekretach Słomczyńskiego. W końcu 1952 roku bezpieka wkracza w życie Słomczyńskiego pod zarzutem szpiegostwa, w efekcie czego podejmuje on współpracę jako TW "Włodek". Wyjeżdza z Krakowa i odmawia dalszej współpracy. W 1956 roku pisze minipowieść "Cassiopeia", w której przedstawia pisarza wplątanego we współpracę z systemem, opisuje szczegółowo metody UB, istotę systemu łamania ludzi. Zajął się głównie pracą tłumacza, który dał polskiej literaturze m.in. świetne przekłady całego Szekspira (jako jedyny na świecie przetłumaczył całość), czy takich "nieprzekładalnych" dzieł, jak "Ulisses". Zarabiał na życie, pisząc kryminały pod pseudonimem Joe Alex.

Czas trwania: 26min. / 2007
2024-08-02 08:00 Errata do biografii - Kornel Makuszyński Logo TVP3 Gdańsk

Opis (streszczenie): Dziś prawie już zapomniana postać Kornela Makuszyńskiego czasami tylko odświeżana, a to z okazji przypomnienia najmłodszym widzom przygód Koziołka Matołka, a to z okazji powołania braci Kaczyńskich na najwyższe urzędy w państwie ("O dwóch takich, co ukradli księżyc") nie zasługuje jednak na wykreślanie ze zbiorowej pamięci. Życiorys tego pisarza, jak chyba żadnego z przedwojennych twórców II Rzeczpospolitej, opisuje tragiczne losy polskiego pisarza w XX wieku. Kornel Makuszyński, niegdyś pisarz uwielbiany przez miliony czytelników, człowiek, którego śmiało można nazwać królem życia, po wojnie w czasach Polski Ludowej został całkowicie wymazany z kart polskiej literatury młodzieżowej. Film jest próbą opisania przyczyn tego zniknięcia. Makuszyński, w odróżnieniu od niektórych kolegów po piórze, nie wyjechał z kraju w 1939 r. (tak jak zrobili to Tuwim, Wierzyński, Słonimski), nie znalazł się także wśród tych, dla których los w tym czasie okazał się łaskawszy, bowiem w momencie wybuchu II wojny światowej znaleźli się za granicą (Lechoń, Gombrowicz, Wittlin i inni). Nie zginął podczas wojny tak jak Kaden - Bandrowski, Dołęga - Mostowicz, Witkacy, Czechowicz. Pozostał w kraju i na własnej skórze doświadczył wszystkiego, co działo się między rokiem 1939 a 1945, a następnie do końca swojego życia w 1953 r. , kiedy to zmarł w oficjalnym zapomnieniu, wszystkich niedogodności losu związanych z panującymi po wojnie stosunkami społeczno - politycznymi. Z tych powodów losy Makuszyńskiego wydają się interesujące i dramatyczne. Jako człowiek był on wierny sobie do końca i nie dał się ani kupić, ani sprzedać nadarzającym się okazjom.

Czas trwania: 27min. / 2008
2024-07-28 17:30 Errata do biografii - Kornel Makuszyński Logo TVP3 Gdańsk
2024-07-26 18:53 Errata do biografii - Halina Poświatowska Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Halina Poświatowska poetka, autorka 4 tomików wierszy i powieści autobiograficznej. Zmarła w 1967 roku w wieku 32 lat. Jej twórczość pełna jest liryzmu, zmysłowości, namiętności. Świadomość kruchościludzkiego życia widać w jej poezji. W 1958 roku wyjechała na operację serca do USA. Operacja się udała, a Poświatowska podjęła studia na Smiths College w Northampton, które ukończyła z bardzo dobrymi wynikami w 1961 roku. W archiwum tego szacownegocollege'u zachowały się bogate materiały dotyczące naszej poetki. Wróciła do Polski. Pobyt w Stanach opisała w autobiograficznej "Opowieść dla przyjaciela" i w licznychlistach do rodziny i przyjaciół. Służba Bezpieczeństwa widziała w niej kandydatkęna tajnego współpracownika. W 1965 roku założono jej teczkę i prowadzono inwigilacjęmającą na celu przygotowanie się do rozmowy operacyjnej, w której zamierzano jejzaproponować donoszenie na krakowskich naukowców i literatów. Jednym z planówna złamanie Poświatowskiej było granie paszportem. SB zdecydowała o zawieszeniusprawy ze względu na śmierć kandydatki.

Czas trwania: 25min. / 2009
Reklama
2024-07-19 19:07 Errata do biografii - Jerzy Krzysztoń Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Jerzy Krzysztoń (1931 - 1982), powieściopisarz, dramatopisarz, tłumacz. Po wybuchu II wojny został, wraz z matką i bratem, wywieziony do Kazachstanu. W 1942 r. udało mu się dotrzeć wraz z rodziną do polskiego wojska, z którym został ewakuowany do Persji, a potem do Indii i Ugandy. W lipcu 1948 r. wrócił do kraju i zamieszkał w Lublinie. Debiutował w 1949 r. w Tygodniku Powszechnym. Od 1952 r. mieszkał w Warszawie, pracował w Intytucie Wydawniczym PAX, publikował w paksowskich "Dziś i Jutro" i w "Kierunkach". W 1953 r. wydał zbiór "Opowiadania indyjskie". W 1956 r. wystąpił z PAX - u. Od 1958 r. był redaktorem "Więzi". W latach 60. i 70. wiele publikował, był często nagradzany. W swoich najwybitniejszych dziełach pisarz nawiązywał do swojej biografii, zwłaszcza w powieściach "Kamienne niebo", "Wielbłąd na stepie" i "Krzyż Południa". W ostatnich latach życia leczył się w szpitalach psychiatrycznych, czego pośrednim efektem była wstrząsająca powieść"Obłęd", wydana w wersji ocenzurowanej w 1980 r. Jest to studium szaleństwa i alegoria PRL - u. Krzysztoń zmarł śmiercią samobójczą 16 maja 1982 r. w Warszawie. Film przypomina twórczość i życie pisarza, w tym okoliczności jego śmierci, a także kłopoty, jakie miał Krzysztoń z cenzurą.

Czas trwania: 25min. / 2010
2024-07-12 19:02 Errata do biografii - Kazimierz Orłoś Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Film opowiada o pisarzu - Kazimierzu Orłosiu - który zapłacił wysoką cenę za opisywanie prawdy i niezgodę na uległość wobec władz komunistycznych. W tym losie typowym dla twórców chcących w czasach komuny realizować swoje powołanie odbijają się dzieje powojennej polskiej inteligencji. Jej pasje, wątpienia, rozczarowania i bunt. W filmie skupiamy się na pięciu okresach z życia autora. Są to: praca na budowach socjalizmu, gdzie poznaje prawdziwe życie polskiej prowincji, pierwsze próby twórcze i starania o wydanie w kraju powieści opisującej partyjne układy rządzące małymi miasteczkami, praca etatowa w Polskim Radio i w redakcji "Literatury" zakończona kilkunastoletnim zakazem publikacji po wydaniu powieści w Paryżu, po zakazie publikacji praca na budowie, druk nieocenzurowanych tekstów w drugim obiegu w "Zapisie", w wolnej Polsce zaangażowanie w problemy niszczonego przez prywatę środowiska na Mazurach. Głównym medium filmu jest Kazimierz Orłoś. To on opowiada zdarzenia ze swego życia, które znajdują odbicie w jego twórczości. Ilustrujemy to fragmentami powieści i opowiadań zrealizowanych w formie Teatru Polskiego Radia w zderzeniu z obrazami archiwalnymi dotyczącymi opisywanych czasów. Spotykamy też kilka osób istotnych dla jego losów; kolegę inżyniera z budowy, syna kolportującego "Zapis", sąsiada z Mazur.

Czas trwania: 23min. / 2007
2024-07-05 18:54 Errata do biografii - Krzysztof Kąkolewski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu poświęcony jest życiu i twórczości pisarza Krzysztofa Kąkolewskiego. Bohater filmu jest tu jedynym rozmówcą, opowiada o swoim życiu, kładąc szczególny nacisk na ostatnich 10 lat, czyli okres, w którym ukazał się "Diament odnaleziony w popiele" /1995/ i "Umarły cmentarz" /2004/. Wypowiedzi ilustrowane są materiałami archiwalnymi - fragmentami filmowymi, nagraniami radiowymi oraz fotografiami.

Czas trwania: 25min. / 2007 / film dokumentalny
2024-06-28 19:08 Errata do biografii - Stanisław Cat - Mackiewicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Stanisław Cat - Mackiewicz (1896 - 1966), legendarny publicysta i pisarz historyczny, były premier rządu RP na uchodźstwie - w czerwcu 1956 powraca z emigracji w Londynie. Jaką rolę w sprowadzeniu Cata - Mackiewicza do kraju odegrał późniejszy "papież krytyki literackiej w Niemczech", Marcel Reich - Ranicki? Jaki był wynik gry podjętej przez Stanisława Cata - Mackiewicza z komunistyczną władzą?

Czas trwania: 25min. / 2007
2024-06-21 19:14 Errata do biografii - Melchior Wańkowicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Przedstawiamy mniej znaną twarz pisarza, który choć uchodził zawsze za postać kontrowersyjną i niezwykle oryginalną, to jednego mu nie odmawiano - talentu. W filmie zderzają się krańcowe opinie. Zdaniem dr. Sławomira Cenckiewicza z IPN i emigracyjnegopublicysty Zbigniewa Siemaszki, Wańkowicz jawi się nie tylko jako postać tchórzliwa, pazerna na pieniądze, nielojalna i rozchwiana moralnie, ale także słaby pisarz. Z kolei mecenas Jan Olszewski, Joanna Siedlecka i dr Aleksandra Ziółkowska przedstawiają go jako dobroczyńcę prześladowanych, antykomunistę, postać wielką, wręcz genialną. Staramy się te opinie równoważyć ze sobą, zostawiając widzowi ostateczną ocenę. Opowieść o Wańkowiczu składa się z trzech etapów: powrót pisarza do kraju po prawie dwudziestoletniej emigracji; relacja z procesu wytoczonego pisarzowi w 1964 r. ; ostatnie lata życia, kiedy to mając lat 80, buduje dom, wydaje dzieła wybrane, toczy trzy sądowe procesy, kupuje czerwonego fiata 125p i zakochuje się w swojej młodszej o 57 lat sekretarce.

Czas trwania: 26min. / 2007 / film dokumentalny
2024-06-14 19:22 Errata do biografii - Kazimierz Koźniewski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kazimierz Koźniewski żył w latach 1919 - 2005. Powszechnie znany jako działacz i historyk harcerstwa, pisarz, publicysta, eseista, reportażysta, a także autor scenariuszy filmowych, m. in. "Piątka z ulicy Barskiej'', 'Warszawa'',"Paryż bez wizy''. W latach 1939 - 1940 był jednym z założycieli Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Został też członkiem Naczelnictwa Szarych Szeregów. Od jesieni 1945 roku członek redakcji "Przekroju", a od roku 1957 do śmierci redaktor "Polityki". W latach 1957 - 1982 był naczelnym redaktorem "Magazynu Polskiego", a w latach 1982 - 1985 "Tu i teraz". Współpracował z wieloma pismami i gazetami. Autor około 50 książeki co najmniej 6000 artykułów w prasie periodycznej. Współpracował także z Urzędem Bezpieczeństwa, a następnie Służbą Bezpieczeństwa niemal przez cały okres trwania PRL - u i był wyjątkowo gorliwym konfidentem. W filmie przedstawione zostaną materiały dotyczące działalności Koźniewskiego na tych polach. Wypowiedzą się m. in: Marek Gajdziński (harcmistrz), Sławomir Cenckiewicz (historyk IPN) Joanna Sedlecka (pisarkai publicystka) Aleksandra Ziółkowska - Boehm (sekretarka Melchiora Wańkowicza), zaproszone są też osoby z redakcji "Polityki". W ikonografii znajdą się materiały radiowe, telewizyjne, filmowe, a także cytaty z piśmiennictwa.

Czas trwania: 26min. / 2007
2024-05-31 19:10 Errata do biografii - Andrzej Szczypiorski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu "Errata do biografii" poświęcony jest życiu i twórczości Andrzeja Szczypiorskiego (1924 - 2000) prozaika, publicysty, działacza społecznego, uczestnika powstania warszawskiego w szeregach AL, a w latach 1944 - 1945 więźnia Sachsenhausen - Oranienburg. Rozgłos przyniosła mu krótka powieść "Msza za miasto Arras" (wyd. I w 1971 r.), która w rok po opublikowaniu dostała nagrodę polskiego PEN - Clubu. Jej akcja rozgrywała się w XV wieku, mówiła o pogromach Żydów w czasie trwającej w Europieepidemii dżumy, ale nie ulegało wątpliwości, że książka nawiązywała do współczesnychwydarzeń (Marca 1968). Pisarską sławę, także międzynarodową, przyniosła mu powieść "Początek" opublikowana pierwotnie w Niemczech pt "Piękna pani Seidemann". Pisarz dostał także za "Początek" prestiżową nagrodę artystyczno - kulturalną niemieckich katolików. Andrzej Szczypiorski często gościł na ekranach telewizyjnych i niestrudzenie publikował na łamach prasy, zwłaszcza "Gazety Wyborczej", należąc do szeregu"autorytetów moralnych" - opinii publicznej prezentując się jako "żarliwy moralista", specjalista od "trudnych stosunków polsko - żydowskich i"pojednania z Niemcami".

Czas trwania: 25min. / 2007 / film dokumentalny
2024-05-24 19:10 Errata do biografii - Roman Palester Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W tym odcinku "Erraty" staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką cenę za wyjazd na Zachód zapłacił Roman Palester, bardzo popularny w PRL - u kompozytor, który nie zgadzał się z panującą doktryną socrealizmu w sztuce i wybrał wolność. Sam Palester w licznych wywiadach powtarzał: Nie potrafiłem kłamać. Był autorem muzyki do wielu filmów, m. in. "Zakazanych piosenek", "Ostatniego etapu", "Miasta nieujarzmionego". Po ucieczce z kraju został objęty całkowitą cenzurą. Jego nazwiska nie można było wymieniać nawet w przypisach. Przez dwadzieścia lat, do przejścia na emeryturę w roku 1972, kierował audycjami kulturalnymi w programie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jego najbardziej znane autorskie programy to "Okno na Zachód", "Muzyka obalagranice", "Reflektorem po kraju". O jego życiu, dorobku kompozytorskim i dziennikarskim opowiadają pracownicy RWE, kompozytorzy i muzykolodzy m. in.: Jan Nowak Jeziorański, Zofia Helman, Zdzisław Szostak.

Czas trwania: 25min. / 2008
Reklama
2024-05-17 19:11 Errata do biografii - Tomasz Strzyżewski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tomasz Strzyżewski (rocznik 1945) ujawnił zbiór tajnych dokumentów GUKPPiW, które przeszły do historii jako: "Czarna księga cenzury PRL" - opublikowana za granicą. W 1977 r. przeprawił się promem do Szwecji, przemycając tajne materiały. Czyn Strzyżewskiego odbił się szerokim echem w Polsce i w świecie. Akta IPN ujawniły związki ze służbami PRL niektórych osób, które wówczas dyskredytowały Strzyżewskiego. W 2005 roku Tomasz Strzyżewski otrzymał status pokrzywdzonego.

Czas trwania: 26min. / 2009
2024-05-10 19:18 Errata do biografii - Józef Łobodowski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Józef Łobodowski żył w latach 1909-1988 i był jednym z najwybitniejszych poetów swego pokolenia, przed 1939 rokiem wymienianym przez krytykę jednym tchem obok Miłosza, potem – po 1945 r., gdy został na emigracji – skazanym na zapomnienie przez komunistyczną cenzurę. Niezwykle dramatyczny i ciekawy jest życiorys Łobodowskiego, który dzieciństwo spędził w Rosji, a po powrocie do kraju zaangażował się w działalność w ruchu komunistycznym, z którym zerwał w połowie lat 30. Brał udział w wojnie 1939 roku, potem przedostał się do Paryża, gdzie został internowany w obozie Camp-de-Livron, gdzie wydawał ciekawe pismo literackie "Wrócimy". W 1941 r. przedostał się do Hiszpanii, gdzie mieszkał do końca życia. Był świetnym poetą, ciekawy publicystą, bliska mu była problematyka ukraińska. Jego dorobek do lat 80. nie był wydawany w PRL. Film przypomina sylwetkę Łobodowskiego – jego dramatyczne losy i twórczość. Pokazuje miejsca, z którymi poeta był związany: Lublin, Warszawę, a przede wszystkim Madryt. Na temat poety wypowiadają się m.in.: Irena Szypowska, autorka książki o pisarzu, historycy, przyjaciel Kazimierz Tylko, wydawcy "drugiego obiegu" oraz Tomasz Pietrasiewicz, Jerzy Święch, Józef Zięba, Wojciech Ligęza.

Czas trwania: 26min. / 2007
2024-04-26 19:19 Errata do biografii - Kazimierz Brandys Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kazimierz Brandys /1916 2000/ był czołowym stalinizatorem polskiej literatury, dla innych był i pozostał przede wszystkim wielkim pisarzem, który po okresie współpracy z komunistycznym reżimem przeszedł do opozycji, gdzie ogromnie się zasłużył.

Czas trwania: 25min. / 2010
2024-04-19 19:09 Errata do biografii - Józef Mackiewicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Józef Mackiewicz (1902 - 1985), jeden z najwybitniejszych prozaików polskich XX wieku, jako świadek Katynia, emigrant, antykomunista przez cenzurę PRL został skazany na nieistnienie. Szersze grono czytelników i zagorzałych wielbicielizdobył w kraju dopiero w ll połowie lat 80. , dzięki publikacjom drugiego obiegu. W 1991 roku Czesław Miłosz pisał o nim: "Józef Mackiewicz widział groby katyńskie i napisał, co zobaczył. Przypadkiem był też świadkiem, jak odbywało się mordowanie Żydów w Ponarach, i też zostawił rzeczowy raport. I dopóki będzie istnieć polskie piśmiennictwo, te dwa zapisy grozy XX wieku powinny być stale przypominane, po to, żeby dostarczały miary, kiedy literatura zbytnio oddala się od rzeczywistości". Równocześnie Adam Michnik definiował poglądy Mackiewicza, jako "tępy, zoologiczny antykomunizm". Kim był pisarz budzący tak skrajne opinie? Dlaczego nadal więcej się o nim milczy, niż mówi? Co powoduje, że żadne wydawnictwo w Polsce nie decyduje się na publikację jego dzieł? O tym opowiadają w filmie pisarze, publicyści i badacze literatury m.in. Włodzimierz Bolecki, Grzegorz Eberhardt, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Bronisław Wildstein. Głos zabierają także adwokaci spór o prawa do literackiej spuścizny Józefa Mackiewicza toczy się bowiem w sądzie...

Czas trwania: 26min. / 2007
2024-04-12 19:11 Errata do biografii - Świadkowie Katynia Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Film o wyjeździe pisarzy polskich na miejsce zbrodni w Katyniu wiosną 1943 roku i skutków, jakie ta wizyta wywarła na ich biografię. Film opowiada o Ferdynandzie Goetlu (1890 - 1960), Janie Emilu Skiwskim (1894 - 1956) i Józefie Mackiewiczu (1902 - 1985). Pierwszy był wybitnym prozaikiem, drugi ważnym krytykiem literackim, ostatni znanym dziennikarzem i reporterem. Dla każdego z nich wyjazd do Katynia był przełomowym wydarzeniem w ich życiu. Film pokazuje sam wyjazd, reakcje nań opinii polskiej i to, jak bohaterowie wracali potem do tego wydarzenia. Ważnym wątkiem filmu jest opowieść o próbie zmontowania przez komunistów procesu Skiwskiego i Goetla w 1945 roku, do którego materiały zbierał prokurator Martini, a co na postawie materiałów IPN opisali, występujący w filmie Stanisław M. Jankowski i Ryszard Kotarba w książce "Literaci a sprawa katyńska". W filmie sięgnięto do wspomnianych akt IPN (są tam zeznania wielu pisarzy polskich świadczące o ich stosunku do sprawy katyńskiej). W dokumencie wypowiadają się krytycy i historycy: Stanisław. M. Jankowski, Ryszard Kotarba, Włodzimierz Bolecki, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski.

Czas trwania: 25min. / 2007 / film dokumentalny
2024-03-22 19:30 Errata do biografii - Anna Langfus Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Film o Annie Langfus, polskiej pisarce pochodzenia żydowskiego, laureatce nagrody Goncourtów za książkę "Bagaże z piasku". Urodzona w Lublinie w 1920 roku, po wojnie od 1946 roku do śmierci w 1965 roku mieszkała w Paryżu. Film przedstawia koleje jej życia i najważniejsze dokonania twórcze.

Czas trwania: 26min. / 2007
2024-03-15 19:11 Errata do biografii - Jerzy Putrament Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Jerzy Putrament przedstawiony w filmie dokumentalnym z cyklu "Errata do biografii" jeszcze przed planszą tytułową mówi tak: - "Czy ja coś ważnego zrobiłem w literaturze/? Nic nie zrobiłem. Czy ja czegoś dokonałem? Uratowałem paru ludzi, ale oni nawet o tym nie wiedzą." Encyklopedia PWN wydana 1975 r. zacytowana w filmie przedstawia go tak: - Pisarz i publicysta. - Sekretarz generalny, a od 1959 wiceprezes Związku Literatów Polskich, - Sekretarz Przyzakładowej Organizacji Partyjnej w ZLP. - Poseł na sejm, członek Komitetu Centralnego PZPR. - Kierownik literacki zespołu Filmowego START. - Przewodniczący Polskiego Związku Szachowego. - Autor pięćdziesięciu książek wydanych w trzech milionach egzemplarzy. - Redaktor naczelny tygodnika "Literatura". - Laureat wielu nagród i odznaczeń państwowych. W dalszej części filmu swoje opinie o działalności politycznej, publicznej i książkach Putramenta wygłaszają krytycy literaccy (prof. Ryszard Matuszewski, i dr hab. Anna Nasiłowska) oraz pisarze: Joanna Siedlecka, Jerzy Sito, Eugeniusz Kabatc i Włodzimierz Odojewski. W programie cytowane są obszernie dokumenty, z których wynika, że Jerzy Putrament mógł współpracować zarówno z polską tajną policją przed 1939 r. , jak sowieckim NKWD, Służbą Bezpieczeństwa, a nawet został odnotowany w aktach Stasi.

Czas trwania: 26min. / 2008
Reklama
2024-03-08 19:08 Errata do biografii - Stefan Żółkiewski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Stefan Żółkiewski (1911 - 1991), historyk i teoretyk literatury, krytyk. Przed wojną studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie pracował jako nauczyciel gimnazjalny. W okresie okupacji niemieckiej uczestnik zależnej od Moskwy konspiracji, od 1942 członekKomitetu Centralnego PPR, redaktor pism podziemnych: Przełom i PoradnikOświatowy. 1945 - 1948 współzałożyciel, redaktor i programowy publicystatygodnika Kuźnica. Współzałożyciel i 1948 - 1953 dyrektor Instytutu BadańLiterackich PAN. 1950 - 1968 profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1952 członek w pierwszych latach sekretarz naukowy Polskiej Akademii Nauk. 1942 - 1948 członek Komitetu Centralnego PPR, 1948 - 1968 Komitetu Centralnego PZPR. 1944 - 1947 poseł do Krajowej Rady Narodowej, od 1947 - na Sejm. Żółkiewski odegrał istotną rolę w podporządkowywaniu kultury polskiej dyrektywom propagandy moskiewskiej, w narzucaniu polskiej literaturze doktryny socrealizmu, a polskiej humanistyce marksizmu. Był czołowym współpracownikiem i inspiratorem Bieruta, Bermana, Borejszy. Odwilż nie złamała Żółkiewskiemu kariery. Decyzją Biura PolitycznegoKC PZPR został pierwszym redaktorem naczelnym nowego tygodnika Polityka(1957 - 58), a w latach 1956 - 59 piastował urząd ministra szkolnictwa wyższego. Po 1968 r. , kiedy poparł protest młodzieży studenckiej, przestał być także posłem na Sejm PRL i - z dala od szczytów władzy pozostawał zaledwie profesorem Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Czas trwania: 25min. / 2009
2024-03-01 19:07 Errata do biografii - Jerzy Krzysztoń Logo TVP3 Wrocław
2024-02-23 19:08 Errata do biografii - Czesław Straszewicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Czy artysta winien, czy ma prawo składać talent na ołtarzu ojczyzny? Czy traktowanie serio zasady inter arma silent musae ma budzić podziw, czy politowanie? Czy ceną, jaką płaci się za trzymanie się zasad, musi być zapomnienie? Oto dylematy kluczowe dla biografii jednego z zapomnianych pisarzy polskich XX w. Czesław Straszewicz (1904 - 1963) zaliczany był w drugiej połowie lat 30. XX wieku do grona obiecujących prozaików i już przed wojną miał poważny dorobek pisarski. W sierpniu 1939 razem z Witoldem Gombrowiczem wziął udział w inauguracyjnym rejsie polskiego transatlantyku Chrobry z Gdyni do Ameryki Południowej. Na wieśćo wybuchu wojny Straszewicz podjął decyzję powrotu do Europy, gdzie zaciągnął się do wojska i na długie lata zamilkł jako pisarz. Uległszy ciężkiemu wypadkowi ("przejechał mnie czołg pisał") współtworzył ściśle zakonspirowaną radiostację Świt (udającą rozgłośnię podziemną w kraju, a w rzeczywistości nadającą z Bletchley pod Londynem). Gombrowicz tymczasem, jak wiadomo, pozostał w Argentynie, by po latach opisać w "Trans - Atlantyku" ów epizod, moment wyboru, który zaważyć miał na życiu i twórczości obu pisarzy. Po wojnie, Straszewicz opublikował tylko jedną powieść "Turyści z bocianich gniazd", która spotkała się z dużym uznaniem krytyki emigracyjnej, w PRL pozostała zaś oczywiście całkowicie przemilczana. Jerzy Giedroyc mówił o nim: "Zawsze uważał, że musi poświęcić swoje sprawy osobiste, gdy wymagają tego przyzwoitość czy patriotyzm". W filmie o Czesławie Straszewiczu opowiadać będą m. in.: Nina Taylor - Terlecka, Renata Gorczyńska i Violetta Wejs - Milewska.

Czas trwania: 25min. / 2008
2024-02-16 19:07 Errata do biografii - Zofia Romanowicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Bohaterką tego odcinka cyklu jest Zofia Romanowicz, polska pisarka mieszkająca od 1946 roku w Paryżu. Wraz z mężem Kazimierzem Romanowiczem prowadziła przez bliskopół wieku wydawnictwo i księgarnię "Libella", która stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia kulturalnego emigracji. "Libella" - środowisko wokół niej skupione oraz działalność Romanowiczów stanowi tło opowieści o samej pisarce, więźniarce obozów Ravensbruck i Neue Rohlau w czasie II wojnyświatowej. Jej trudna twórczość nie do końca trafiła do świadomości polskiego czytelnika, ale jednocześnie znalazła wiele dowodów uznania, chociażby w formie przekładów poza granicamiPolski.

Czas trwania: 25min. / 2008
2024-02-09 19:11 Errata do biografii - Andrzej Kuśniewicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Andrzej Kuśniewicz (1904 - 1993) był jednym z czołowych pisarzy Polski Ludowej, często wydawanym, nagradzanym przez władze i emigrację, omawianym i chwalonym przez krytykę, którego utwory były filmowane i figurowały (i figurują) w spisach lektur akademickich. Kuśniewcza łączono z nurtem kresowym w prozie polskiej, widziano w nim piewcę Europy Środkowej, subtelnego analityka dekadencji. Film pokazuje nieznane oblicze Kuśniewicza, dyplomaty komunistycznego, a potem agenta, który pod pseudonimem "Andrzej" od 1953 przez wiele lat pisał raporty dla SB na temat środowiska literackiego. Z tych raportów (zob. Joanna Siedlecka "Oporów moralnych nie zdradzał", "Plus - Minus" 7 - 9 kwietnia 2007) wyłania się zaskakujący portret Kuśniewicza, prowokujący do zastanowienia się nad przesłaniem i znaczeniem jego prozy. W programie pokazane są raporty "Andrzeja" ze zbiorów IPN, które skomentują publicyści i badacze literatury: Joanna Siedlecka, Jerzy Jarzębski, Henryk Bereza, Marek Zaleski, Leszek Bugajski. Ważne jest dotarcie autorów filmu do rodziny pisarza i jego przyjaciół.

Czas trwania: 26min. / 2009
2024-02-02 19:08 Errata do biografii - K. I. Gałczyński Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W kolejnych odcinkach "Erraty do biografii" autorzy zawsze zadają sobie podstawowe pytanie: na czym polega errata w przypadku danego bohatera? W odcinku, którego bohaterem jest Konstanty Ildefons Gałczyński, zmierzą się z "kliszą", jaką w roku 1953 "owinął" go Czesław Miłosz w "Zniewolonym umyśle". Świetnie napisane portrety zaprzedanych komunie pisarzy w tym Delty, czyli Gałczyńskiego, są dzisiaj lekturą szkolną. Z tego utworu uczniowie czerpią wiedzę, kim był autor "Zaczarowanej dorożki". I czego się dowiadują? Gałczyński prezentuje się mniej więcej tak: 1. Antysemita i łajdak, który sprzedaje swój talent temu, kto lepiej zapłaci. Dla kasy zrobi wszystko. 2. Alkoholik i deliryk, który zatrzymuje dorożkę, zdejmuje płaszcz i sika na niego. 3. Szarlatan i uwodziciel. Wraca do kraju z kochanką. Z nią puka do drzwi żony i córki. 4. Człowiek bezideowy - cyniczny do szpiku kości. 5. Hochsztapler, który kreuje swój image, jak mu się podoba. 6. Portretu Gałczyńskiego dopełnia Miłosz po latach w "Roku myśliwego" informacją o jego samobójstwie. Archetyp winy i kary znajduje swoje spełnienie. W filmie twórcy cyklu odnoszą się punkt po punkcie do kolejnych tez Czesława Miłosza w sprawie Gałczyńskiego. Na ten temat wypowiadają się przed kamerą: prof. Ryszard Matuszewski, Kira Gałczyńska, Krzysztof Masłoń, Wojciech Kass (kustosz muzeum Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie) i Joanna Siedlecka.

Czas trwania: 25min. / 2008
2024-01-26 19:11 Errata do biografii - Kazimierz Orłoś Logo TVP3 Wrocław
2024-01-19 19:08 Errata do biografii - Andrzej Bobkowski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tematem przewodnim filmu jest historia "Szkiców piórkiem". To najbardziej znane dzieło Andrzeja Bobkowskiego było początkowo pisane na własny użytek jako pamiętnik. Zawiera opis życia w czasie okupacji, zarówno pod rządami Vichy, jak i w Paryżu. "Szkice..." zostały wydane po raz pierwszy w paryskiej "Kulturze". Natychmiast po opublikowaniu "Szkice..." wzbudziły dosyć skrajne reakcje. Zawierały zaskakująco trafne diagnozy polityczne, czasami niemal na pograniczu jasnowidztwa (atak Niemców na ZSRR, zamach na Sikorskiego etc). To musiało budzić podejrzenia, a zarzut podrasowania pamiętnika post factum pojawiał się nieustannie, szczególnie że został jako książka wydany 13 lat po napisaniu. Bobkowski, mieszkając w odległej Gwatemali, nie zaangażował się szczególnie w obronę swojej książki, nie ujawniał rękopisu. Wydarzyła się jednak rzecz zaskakująca. Kilka lat temu, w Nowym Jorku, w archiwach Polskiego Instytutu Sztuki odnalazły się dwa pudełka z dokumentami oraz rękopisami Bobkowskiego, w tym rękopis "Szkiców piórkiem". Pojawiła się zatem możliwość skonfrontowania wydania "Kultury" z 1957 r. z wykaligrafowanym oryginałem. Autorzy filmu dotarli do archiwów PIASA w Nowym Jorku i przygotowali stosowną dokumentację, która posłużyła za kanwę rozważań na temat zawiłych losów książki, wiarygodności czy wręcz geniuszu autora i jego równie skomplikowanych losów osobistych.

Czas trwania: 25min. / 2009
2024-01-12 19:23 Errata do biografii - Feliks Topolski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Wybitny twórca nie zawsze bywa postacią monumentalną i niekoniecznie musi dogłębnie rozumieć rzeczywistość, która jest tworzywem jego twórczości. Zdaje się o tym świadczyć swą biografią Feliks Topolski (1907 - 1989), ostatni polski malarz historyczny, kronikarz epoki, jeden z niewielu Polaków, którzy zajęli trwała pozycję w historii sztuki XX w. W roku 1935 jako korespondent "Wiadomości literackich" wyjechał do Anglii, gdzie szybko zdobył uznanie. George Bernard Shaw określił go jako "niezwykłego rysownika, być może największego impresjonistę w czerni i bieli". Jako korespondent wojenny Topolski szkicował m. in. polskich lotników w dniach bitwy o Anglię i morskie konwoje do Murmańska. Tysiące jego prac opublikowała prasa brytyjska i amerykańska, a on sam po wojnie drukował je w swej słynnej kronice rysunkowej: Topolski's Chronicle. Zmarł w Wielkiej Brytanii, której obywatelem był od 1947 r. Jego dzieła znajdują się m. in. w British Museum, Victoria and Albert Museum, Tate Gallery, Buckingham Palace, a w Polsce w Muzeum Narodowym w Warszawie. Czy predyspozycją nieodzowną dla osiągnięcia takiego sukcesu artystycznego był swoisty konformizm? W filmie o Topolskim opowiadają jego dzieci, Teresa i Daniel, oraz polscy przyjaciele - m. in. Krystyna Bednarczyk (edytorka Kroniki Topolskiego) i Andrzej Wajda.

Czas trwania: 25min. / 2008
2024-01-05 19:23 Errata do biografii - Kornel Makuszyński Logo TVP3 Wrocław
2023-12-22 19:22 Errata do biografii - Feliks Topolski Logo TVP3 Wrocław
2023-12-15 19:11 Errata do biografii - Jerzy Pietrkiewicz Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Jerzy Pietrkiewicz, ps. Peterkiewicz, urodził się 29 września 1916 r. w Fabiankach, a zmarł 26 października 2007r. w Londynie). Polski prozaik, poeta, tłumacz i historyk literaturybył bardzo samodzielny w wyborach artystycznych, a w swoich wierszach starał się ukazać piękno i wielkość prowincji. Pierwszy jego poemat, drukowany w sześciu numerach pisma "Prosto z mostu", z którym się związał w Warszawie, zatytułowany był właśnie "Prowincja". Najbliższe relacje miał z grupą autorów drukujących swoje teksty w "Okolicy Poetów" Stanisława Czernika, czyli autentystami. Udało mu się w pierwszych miesiącach wojny opuścićokupowany kraj. Przez Rumunię i Francję przedostał się do Anglii. Zgłosił się tam do wojska, jednak nie został przyjęty ze względu na stan zdrowia. Nie dał się zepchnąć na margines życia w zupełnie obcym dla siebie środowisku i podjął studiana najstarszym szkockim Uniwersytecie St. Andrews, nie znając prawie języka. Dyplom zdobył w londyńskim King's College. Pierwszy okres jego twórczości to wiersze i poematy, głównie o tematyce religijnej i egzystencjalnej (wybór "Kula magiczna" 1980). Od 1953 roku pisze powieści w języku angielskim, jest autorem m. in. "Isolation" (1959) i "My Left Side" (1963). W latach 1950 - 1979 był profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Londyńskim. Najważniejszym jego dziełem naukowym jest praca "Literatura polska w perspektywie europejskiej" z 1986 r. Ma ogromne zasługi w propagowaniu literatury polskiej, także staropolskiejwśród czytelników zachodnich. Był tłumaczem poezji polskiej na język angielski (m. in. wybór poezji Karola Wojtyły)i angielskiej na polski ("Antologia liryki angielskiej" 1300 - 1950). Stał się jedynym uznanym przez Watykan tłumaczem poezji polskiego Papieża na język angielski.

Czas trwania: 25min. / 2009
2023-12-08 19:20 Errata do biografii - Józef Mackiewicz Logo TVP3 Wrocław
2023-12-01 19:10 Errata do biografii - Zofia Romanowicz Logo TVP3 Wrocław
2023-11-24 19:23 Errata do biografii - Zofia Kossak - Szczucka Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Zofia Kossak - Szczucka (1890 - 1968), jedna z najwybitniejszych pisarek historycznychXX wieku, działaczka polityczna i katolicka. Była autorką znakomitych powieści historycznych, utworów dla dzieci, reportaży. W czasie wojny działała w konspiracji: jako współzałożycielka katolickiego Frontu Odrodzenia Polski i inicjatorka Rady Pomocy Żydom (Żegota). W 1943 została osadzona w Oświęcimiu, co opisała w atakowanych po wojnie przez komunistów wspomnieniach "Z otchłani". Po 1945 roku do 1957 roku pisarka przebywała na emigracji. Po powrocie do PRL - u wydawała książki w wydawnictwie PAX, była sygnatariuszką Listu 34. Film opowiada o życiu i twórczości Zofii Kossak - Szczuckiej w okresie wojny i po 1945 roku ukazując zwłaszcza jej zasługi dla ratowania Żydów, przypominając o jej pobycie w Oświęcimiui atakach na nią po 1945 roku. Pokazane są też formy represji, jakie stosowano wobec pisarki i jejpisarstwa. W filmie zostały wykorzystane materiały znajdujące się w zbiorach Muzeum Kossak - Szczuckiej w Górkach Małych, gdzie mieszkała w ostatnich latach swego życia. W filmie występują: córka pisarki, Anna Bugnon - Rosset, jej wnuk, prof. Francois Rosset, oraz autorka najnowszej książki o pisarce Joanna Furgała - Jureczka, a także Władysław Bartoszewski, Jerzy Jarzębski, Tadeusz Bujnicki (UJ), Mirosława Pałaszewska.

Czas trwania: 26min. / 2008
2023-11-17 19:06 Errata do biografii - Marek Nowakowski Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Marek Nowakowski, urodzony w 1935 roku prozaik, należy do najwybitniejszych pisarzy polskich. W jego barwnej i dramatycznej biografii bardzo istotne miejsce zajmuje działalność w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80.: Nowakowski publikował pod pseudonimem w paryskiej "Kulturze", należał do sygnatariuszy Memoriału 101 z 1976 roku, był jednym z założycieli i redaktorów niezależnego pisma literackiego "Zapis" powstałego w 1977 roku, publikował w drugim obiegu, m. in. głośny "Raport o stanie wojennym". W marcu 1984 rokuza tę działalność został aresztowany i oskarżony o działalność na szkodę PRL. Od początku lat 60. Nowakowski, jako figurant Nowy, był inwigilowany przez SB, przy czym szczególnie intensywnie w latach 70. i 80. , co stało się tematem jego książki "Kryptonim Nowy. Tajemnice mojej esbeckiej teczki wydanej w tym roku". Film opowiada m. in. o tymepizodzie biografii pisarza, przypominając jego działalność opozycyjną oraz towarzyszące jej represje i szykany ze strony SB, które miały swe dramatyczne, ale i komiczne konsekwencje. Marek Nowakowski, występując w odcinku "Erraty do biografii" o Wojciechu Albińskim powiedział, że "Wojtek, aby zrealizować swoje wyobrażenie o wolności, musiał wyjechać z PRL, a on sam potrafił być wolnym w tej klatce". Dlatego film ten jest również rozmową o wolności i niezależności pisarza zarówno w PRL, jak i III RP. W filmie wykorzystano materiały z teczki Marka Nowakowskiego z IPN.

Czas trwania: 25min. / 2008 / film dokumentalny
2023-11-10 19:09 Errata do biografii - Polski Londyn Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Po klęsce wrześniowej w 1939 r. rzesza polskich uciekinierów najpierw znalazła schronienie we Francji, a po jej upadku w 1940 r. w Wielkiej Brytanii. Tam też znalazł się Rząd Polski na emigracji i jego agendy. Polscy emigranci zaczęli organizować życie społeczno - kulturalne. W Londynie od 1940 roku do 1981 był wydawany przez Mieczysława Grydzewskiego tygodnik literacki "Wiadomości". Od 1940 r. zaczął wychodzić "Dziennik Polski", najstarsza w Europie gazeta codzienna w języku polskim, która została połączona z wychodzącym w Glasgow "Dziennikiem Żołnierza". W 1947 r. powstała Londynie Fundacja "Veritas", która oprócz czasopisma "Gazeta Niedzielna", wydała pod szyldem Katolickiego Ośrodka Wydawniczego Veritas blisko 600 pozycji książkowych. Zresztą prowadzi do dziś największą w Wielkiej Brytanii polską księgarnię. W Londynie powstały także inne polskie domy wydawnicze i księgarnie. O ich historii opowiew filmie m. in. Jerzy Kulczyki, założyciel i dyrektor Wydawnictwa "Orbis", działającego w Wielkiej Brytanii od lat 40. , który ma największy w Londynie zbiór antykwaryczny książek emigracyjnych. Tadeusz Filipowicz mówi o "Dzienniku Polskim" i "Dzienniku Żołnierza", o Polskiej Fundacji Kulturalnej i wydanych na emigracjikilkuset polskich książkach. O "Veritasie" opowiada prezes fundacji, Wojciech Płazak, a o Bibliotece Polskiej w Londynie, jej losach, ludziach z nią związanych mówi Jadwiga Szmidt, obecny dyrektor placówki. Autorzy filmu nie tylko sięgają do historii, ale też przedstawiają teraźniejszość.

Czas trwania: 27min. / 2009
2023-11-03 19:07 Errata do biografii - Oficyna Poetów i Malarzy Logo TVP3 Wrocław
2023-10-27 19:11 Errata do biografii - Wanda Wasilewska Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Wanda Wasilewska urodziła się w Galicji w rodzinie działacza z PPS Leona Wasilewskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Działaczka Związku Młodzieży Socjalistycznej i Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. W młodości pracowała jako dziennikarka i nauczycielka. We wrześniu 1939 przedostała się do Kowla, który po 17 września został zajętyprzez ZSRR. Przyjęła obywatelstwo radzieckie i zamieszkała we Lwowie, gdzie objęła kierownictwo nad grupą polskich i ukraińskich komunistów. Zorganizowała pismo Czerwony Sztandar. Miała osobisty kontakt z Józefem Stalinem. Wstąpiła do Armii Czerwonej i została korespondentem wojennym. Współuczestniczyła w powołaniu polskiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz 1 Armii Wojska Polskiego. Z rozkazu Stalina stworzyła Związek Patriotów Polskich, którego została szefową. W 1944 mianowano ją wiceszefową PKWN. Po 1945 z różnych względów nie zdecydowała się wrócić do Polski. Wanda Wasilewska była prekursorką realizmu socjalistycznego w literaturze polskiej, jej twórczość jednak nie jest dziś oceniana wysoko. Zamieszkała pod Kijowem, gdzie poświęciła się wychowywaniu wnuka Piotra i uprawie owoców oraz warzyw. Mimo oficjalnego kultu jej osoby w Polsce Ludowej dla większości Polaków Wasilewska stała się symbolem zdrady narodowej. Krytycy Wasilewskiej są skłonni wypominać jej polityczną naiwność, infantylizm, skrajną jednostronność w widzeniu rzeczywistości, ale też skłonność do zbytków i luksusu.

Czas trwania: 24min. / 2010
2023-10-20 19:25 Errata do biografii - K. I. Gałczyński Logo TVP3 Wrocław
2023-09-29 19:09 Errata do biografii - Kazimierz Brandys Logo TVP3 Wrocław
2023-09-22 19:11 Errata do biografii - Jerzy Braun Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Jerzy Braun, żyjący w latach 1901 - 1975 prozaik, poeta, eseista, filozof, działacz polityczny. Po wybuchu II wojny działał w konspiracji: był prezesem organizacji katolickiej Unia (działał w niej m. in. Karol Wojtyła), wydawał pismo "Kultura jutra". W 1944 został przedstawicielem Stronnictwa Pracy w konspiracyjnej Radzie Jedności Narodowej. Brał udział w powstaniu warszawskim, a w 1945 r. był ostatnim delegatem Rządu RP na kraj. Aresztowany przez komunistów w 1945 r. , został zwolniony w 1946 r. Redagował katolicki "Tygodnik warszawski". W 1948 r. został ponownie aresztowany i skazany na dożywocie. Zwolniony w 1956 r. , działał w instytucjach katolickich. W 1965 wyjechał z kraju do Rzymu, gdzie mieszkał do końca życia. W tym okresie był poddawany inwigilacji ze strony SB. Film przypomina dramatyczną biografię Brauna, skupiając się zwłaszcza na jej powojennym okresie, a przede wszystkim na pobycie pisarza w więzieniu i na emigracji.

Czas trwania: 25min. / 2009
2023-09-15 19:10 Errata do biografii - Artur Międzyrzecki Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Artur Międzyrzecki (1922 - 1996) był poetą, eseistą i tłumaczem. Młodość spędził w Warszawie, po wybuchu II wojny znajdował się we Lwowie, skąd został przez Sowietów zesłany do Kazachstanu. W 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR. Odbył cały szlak bojowy 2 Korpusu, walczył m. in. pod Monte Cassino i w bitwie o Bolonię. Debiutował jako poeta w roku 1943. Po zakończeniu wojny studiował w Paryżu, a następnie wrócił do kraju, gdzie aktywnie współpracował m. in. z "Nową Kulturą", wydając szereg zbiorów wierszy socrealistycznych. Po 1956 opublikował kolejne tomy wierszy, opowiadań, esejów oraz powszechnie chwalonych przekładów z literatury francuskiej, często wydawanych we współpracy z żoną, Julią Hartwig. Międzyrzecki był także autorem tekstów piosenek m. in. do muzyki Władysława Szpilmana. W latach 80. wspierał Solidarność. Pełnił też szereg funkcji w organizacjach literackich, był m. in. prezesem Polskiego PEN Clubu. Film koncentruje się na losach wojennych i jego aktywności polityczno - literackiej. Bardzo istotny jest w nim udział Julii Hartwig, poza tym zaproszeni zostali: Janusz Drzewucki, Wiesław Paweł Szymański, Wisława Szymborska (napisał wstęp do wyboru wierszy Międzyrzeckiego), Piotr Szewc, Andrzej Zawada, Włodzimierz Bolecki, Ryszard Przybylski.

Czas trwania: 26min. / 2009
2023-08-25 18:49 Errata do biografii - Wojciech Bąk Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Wojciech Bąk (1907 - 1961), wybitny poeta i prozaik katolicki, który w czasach stalinowskich był jednym z najbardziej niepokornych, a zarazem najostrzej prześladowanych pisarzy polskich, o czym mało kto wie.

Czas trwania: 26min. / 2009
2023-08-18 18:49 Errata do biografii - Sergiusz Piasecki Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Sergiusz Piasecki (ur. 1.04.1901 na terenie Białorusi, zm. 12.09.1964 w Londynie) polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu. W trakcie rewolucji w Mińsku związał się ze światem przestępczym.

Czas trwania: 25min. / 2010
2023-08-11 18:49 Errata do biografii - Jerzy Krzysztoń Logo TVP3 Wrocław
2023-07-28 19:07 Errata do biografii - Adam Ważyk Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Program opowiada biografię typową dla wielu literatów, którzy po drugiej wojnie zaprzedali się komunizmowi, a później od niego odeszli. Adam Ważyk (prawdziwe nazwisko Wagman) pojawia się w wyzwolonym przez Sowietów Lublinie w mundurze kapitana armii Berlinga. Mundur i nagan, który zawsze nosi ze sobą, są nieproporcjonalnie duże w stosunku do jego malutkiej postury. Ważyk jest oficerem polityczno - wychowawczym i współtwórcą ZPP, któremu przewodzi Wanda Wasilewska. Jako ideowy działacz i propagator komunistycznego systemu cieszy się u Sowietów większym zaufaniem niż np. Putrament i to on - Ważyk - zostaje sekretarzem generalnym Związku Literatów Polskich. Putramenta wysyłają za granicę. Całą kolejną dekadę Ważyk jest zagorzałym propagatorem socrealizmu i wiernym sługą partii. Kompletnie niespodziewanie, w sierpniu 1955, drukuje "Poemat dla dorosłych". Tym utworem raz na zawsze odwraca się od systemu. Jedni go za to podziwiają, inni nienawidzą. Mało kto pozostaje obojętny. Niezależnie od wszystkiego jest pierwszy. Pytany po latach, dlaczego na dziesięć lat zaprzedał się komunizmowi, zwykł odpowiadać: zwariowałem. W naszej "Erracie do biografii" staramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zwariował. Rozmawiamy o tym z jego córkami: Małgorzatą i Katarzyną, Julią Hartwig, Anną Nasiłowską, Jerzym Sito, Jackiem Trznadlem, Andrzejem Braunem i Ryszardem Matuszewskim.

Czas trwania: 26min. / 2008

Errata do biografii gdzie obejrzeć?

Errata do biografii można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Gdańsk, TVP3 Wrocław

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry