Emisja Etniczne klimaty będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 lutego 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Między Oświęcimiem a Bielskiem leży miejscowość Wilamowice. Przodkowie mieszkańców przybyli w średniowieczu z Niderlandów, Co zostało z ich tradycji i języka? Jak to możliwe, że niektóre elementy ich tożsamości przetrwały do dziś? Języka, którym mówi się w Wilamowicach, nie rozumie nikt w Europie. Najbardziej zaangażowanym w ocalanie tradycjijest siedemnastoletni Tymoteusz. Dlaczego to dla niego takie ważne? Wilamowice odwiedzimy z Tomem - fotografikiem reporterem z Belgii - mieszkającym dziś z żoną Polką w Krakowie, pragnącym poznać potomków wspólnych przodków.
Czas trwania: 24min. / 2011 / reportażEmisja Etniczne klimaty miała miejsce:
Opis (streszczenie): Reportaż jest poświęcony młodym, utalentowanym, uczącym się, kształtującym swą przyszłość Romom, których pokazujemy obok Maestro Edwarda Dębickiego, chyba najbardziej uznanego i szanowanego artysty romskiego w Polsce, obchodzącego w pełni sił twórczych, jubileusz 50 - lecia pracy artystycznej. W reportażu wykorzystano zdjęcia zrealizowane podczas XVIII Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich, Romane Dyvesa 2006, które odbyły się od 30 czerwca do 2 lipca 2006 roku w Gorzowie Wielkopolskim Młodych Romów, prezentujemy aby pokazać ich polskiej większości ale też innym Romom. Polakom staramy się mówić, patrzcie jacy są utalentowani, wykształceni, pracowici, jakże inni od waszego stereotypu Roma. A Romom staramy się mówić, patrzcie na nich i starajcie się ze wszystkich sił kształcić wasze dzieci, zachęcajcie ich do nauki i pracy nad sobą, doceniajcie ich wysiłki, dowartościujcie ich i wspierajcie starających się ich rozwijać nauczycieli. Edukacja to wielka szansa dla Romów, dla ich przyszłości.
Czas trwania: 22min. / 2006 / reportażOpis (streszczenie): Karaimi - najmniejsza mniejszośćCzy wiecie kto to są Karaimi? To mały naród, który przez wieki z Krymu, przez Wielkie Księstwo Litewskie i Wołyń przywędrował, między innymi w wyniku repatriacji po II Wojnie Światowej, w dzisiejsze granice Polski. łączy ich religia karaimska oparta na Starym Testamencie i pamięć o własnej przeszłości. Karaimów jest już niewielu, byliśmy we Wrocławiu, Toruniu i Warszawie, żeby poznać niektórych z nich oraz ich historię i współczesność.
Czas trwania: 22min. / 2007 / reportażOpis (streszczenie): Od 25 lat w Michałowie koło Legnicy odbywa się Łemkowska Watra na obczyźnie. W tym roku 6 i 7 sierpnia gromadząc kilkanaście tysięcy Łemków zarówno tych, którzy żyją, wygnani podczas Akcji Wisła w 1947, na zachodzie Polski jak i tych, którzy wrócili z wygnania do siebie, do łemkowszczyzny w Beskidy. W reportażu zastanowimy się nad fenomenem Watry na obczyźnie oraz warunkami do zachowania tożsamości Łemków. Rozmawiamy z twórcami Watry, twórcami jej artystycznego programu jak i młodymi w niej uczestniczącymi.
Czas trwania: 21min. / 2004 / reportażOpis (streszczenie): Jeszcze w Polsce są Grecy. W końcu lat czterdziestych przybyło do Zgorzelca, opustoszałej polskiej części podzielonego granicą Goerlitz, ponad 13 tysięcy Greków. Byli uczestnikami i ofiarami greckiej wojny domowej. Uchodźcy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w życiu społecznym i kulturalnym swojej nowej ojczyzny. Większość z nich w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powróciła do Grecji. Dzisiaj w różnych miastach Polski pozostało kilkuset Greków. Ciekawi ich historii i przyszłości odwiedziliśmy Zgorzelec w dniach XI Festiwalu Piosenki Greckiej.
Czas trwania: 23min. / 2007 / reportażEtniczne klimaty można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: