Emisja Etnos Małopolski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 stycznia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Zaproszeni do studia goście: Wojciech Bednarczyk sołtys wsi Kluszkowce i regionalista, Katarzyna Dobrzyńska instruktorka regionalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz Wanda Knurowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Czorsztynie w rozmowie z dziennikarką TVP3 Kraków Katarzyną Pisarek opowiadają o tym, co stanowi ludową kulturę górali z Niżnego Podhala. Mówią o przetrwaniu kultury regionu pomimo przeniesienia ich siedzib na nowe tereny, po utworzeniu zapory w Niedzicy i zalaniu starych wsi Maniowy, Kluszkowce i Czorsztyn.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn kulturalny Etnos Małopolski to spotkania z przedstawicielami określonych regionów i subregionów etnograficznych, promującymi własną kulturę ludową, osób o wspólnym pochodzeniu, więziach społecznych i zamiłowaniu do rodzimych tradycji. Goszczą oni w studio TVP Kraków, umiejscowionym w krakowskim Muzeum Etnograficznym, w jego izbach regionalnych - góralskiej i krakowskiej, gdzie prezentują widzom swoją działalność. Rozmowy są ilustrowane felietonami ukazującymi ich aktywność w zakresie promowania sztuki ludowej, działalności twórców ludowych, zespołów folklorystycznych, chórów, teatrów ludowych, prezentowaniu tradycyjnych strojów i ich wytwarzaniu, popularyzowaniu muzyki ludowej i wywodzącej się z niej muzyki folkowej, tańców i zwyczajów ludowych czy kulinariów i innych przejawów tradycji. Jest ona rozpowszechniana przez zaproszonych gości, podczas warsztatów, wystaw, festiwali i innych imprez okolicznościowych, które organizują oni w swoich środowiskach.Mało kto wie, że Górale ochotniccy byli pierwszymi wołoskimi osadnikami, którzy osiedlili się na pograniczu Gorców i Tatr, pośród rolniczej małopolskiej ludności. Do dzisiaj zachowali dawne, skromnie zdobione stroje i tradycje pasterskie. I mimo wpływów kultury podhalańskiej, promują muzykę i tańce swoich przodków, wciąż odkrywając to co kształtowało ich obecną kulturę a w niej gwarę i np. nazewnictwo potraw, ucząc tego wszystkiego młode pokolenia, aby pamiętały o swoim bałkańsko - małopolskim pochodzeniu.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Tereny w Małopolsce na wschód od linii Jędrzejów, Miechów, Proszowice, Brzesko, niegdyś przynależne do zaboru rosyjskiego, zamieszkane są przez Krakowiaków zwanych Wschodnimi, których od Zachodnich, mieszkających wokół Krakowa w dawnym zaborze austriackim, odróżniał przede wszystkim męski strój i nieco odmienna muzyka. Dziś dbają oni o zachowanie swojej odmienności, rekonstruują dawne instrumenty jak np. heligonkę, organizują warsztaty związane z ich tradycjami, kulinariami, tańcem i śpiewem. Uczą następne pokolenia.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Etnosem określamy grupę ludzi o wspólnym pochodzeniu, kulturze i zespole cech charakterystycznych dla kręgu osób odczuwających więź społeczną. Takie grupy zamieszkują współczesne gminy, które wpisują się w dawne regiony etnograficzne naszych ziem, do dziś wyodrębniających się swoją odmiennością kulturową. Odwiedzamy Szczyrzyc i Wilkowisko, by dowiedzieć się jak kultywowane są tradycje i zwyczaje Lachów Szczyrzyckich, czym charakteryzują się ich stroje, skąd wywodzą się obrzędy, tańce, pieśni. Zobaczymy jak współcześnie dba się o trwanie i przekazywanie tradycji.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynEmisja Etnos Małopolski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zaproszeni do studia goście: Artur Majerczak muzykant i regionalista, Joanna Piszczek instruktorka regionalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz Justyna Gizicka przedstawicielka Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w rozmowie z dziennikarką TVP3 Kraków Katarzyną Pisarek opowiadają o tym, co stanowi ludową kulturę górali z Krościenka i Krośnicy. Mówią o pięknych tradycyjnych strojach ludzi z tego regionu, warsztatach malowania na szkle i ceramicznych, a także o imprezach plenerowych oraz regionalnej kuchni.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Poznajemy działaczy kultury ludowej z górnej części polskiego Spisza, położonej w Gminie Bukowina Tatrzańska. Ich niezwykle bogaty, archaiczny strój, tańce i śpiew, mimo że utrzymywane nadal w tradycyjnej formie, mają dzisiaj wpływ na rozwój współczesnych form muzycznych, zarówno w muzyce chóralnej jak i folkowej. Mimo tego, społeczność tego subregionu dba o edukację tradycyjnego folkloru poprzez wystawy muzealne, warsztaty, festiwale i przeglądy muzyczne.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Najstarsza wieś w Małopolsce to Podegrodzie, zarazem kolebka Lachów Sądeckich, niezwykle żywiołowego regionu pod względem tańca, śpiewu ale i działalności na rzecz rodzimej kultury ludowej. Do dziś owi mieszkańcy górskich okolic Nowego i Starego Sącza, mieszkający nad rzeką Dunajec, dbają o stare zwyczaje, podtrzymywane np. z okazji świąt Bożego Narodzenia, gdy chodzą po wsi z tzw. Turoniem, który wraz z życzeniami kolędników ma przynieść obfitość pożywienia i wszelki dobrobyt w Nowym Roku. A obfitość u Lachów Podegrodzkich jak się ich również określa, widoczna jest także w pięknym stroju, bogato haftowanym oraz we wszelakim zdobnictwie, którego uczą dzieci, młodzież ale i dorosłych, animatorzy kultury skupieni wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Na Pogórzu Karpackim wzdłuż rzeki Białej, po Wisłokę, między Ciężkowicami i Jasłem, odwiedziliśmy Pogórzan, zamieszkujących trzy malownicze miejscowości tego rozległego regionu, którego kultura ludowa podobna a jednak zróżnicowana, zachwyca eleganckim, różnorodnym strojem, upiększonym koronką, między innymi tą słynną, z Bobowej. Do dzisiaj można podziwiać jej subtelne wzory, których niełatwego wykonawstwa uczy się dzieci i młodzież. Regionaliści, tamtejsi działacze kultury, dbają o zachowanie dawnych rzemiosł, sztuki i niematerialnych przejawów twórczości regionalnej jakimi są także taniec, śpiew, muzyka i obrzęd, licznie prezentowane na festiwalach i przeglądach, wkomponowanych również w teatralną scenę.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynEtnos Małopolski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków