Emisja Film dokumentalny będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 31 marca 2025 (Poniedziałek) Program TV na 2 kwietnia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Dokument o Jacku Zejdlerze, bohaterze kultowego w latach 70. serialu TVP "Stawiam na Tolka Banana", w którym zagrał tytułową rolę. Film ukazuje fenomen nagłej serialowej kariery młodego aktora, w którym wielu upatrywało wtedy polskiego Jamesa Deana lub następcę Zbyszka Cybulskiego. Film opowiada również o zaangażowaniu Zejdlera w nielegalną działalność opozycyjną wymierzoną w komunistyczny reżim. Jacek Zejdler współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Zakończyło się to tajemniczą śmiercią w Opolu, do którego aktor został zesłany karnie po tym, jak na polecenie władz wyrzucono go z czołowego wówczas Teatru im. Jaracza w Łodzi. Śmierć ta obrosła czarną legendą, a jej sprawstwo przypisywano wtedy Służbie Bezpieczeństwa.
Czas trwania: 54min. / 2021 / film dokumentalnyEmisja Film dokumentalny miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kiedy zaczęły grać i dlaczego? Co na to ich rodzice oraz ogrywani na podwórku koledzy? Czy futbol szkodzi żeńskim organizmom? Odpowiedzi na te i inne pytania w dokumencie. To pierwszy film o kobiecej piłce nożnej w Polsce.
Czas trwania: 59min. / 2021 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): "Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry" to film dokumentalny, opowiadający historię życia prof. Wacława Felczaka, kuriera tatrzańskiego i emisariusza rządu RP na uchodźstwie. Losy Felczaka, od czasu studiów w latach 30. , były związane z silnym zainteresowaniem Węgrami i historią stosunków polsko - węgierskich. Jako historyk rozwijał w Budapeszcie badania naukowe z nimi związane, a podczas II wojny zorganizował placówkę łączności między rządem Sikorskiego a krajem i nadzorował działalność kurierów, sam będąc jednym z kluczowych na tatrzańskich szlakach. Po wojnie w Paryżu pomagał tworzyć antykomunistyczną konspirację cywilną, co skończyło się 8 latami aresztu przez władze bezpieczeństwa. Na Węgrzech aktywnie wspierał rozwój demokratycznej opozycji, która doprowadziła do upadku ustroju komunistycznego w 1989 r. Wacław Felczak został pochowany w Zakopanem. Film jest przeplatany archiwami, ale również scenami fabularyzowanymi z udziałem Wojciecha Skibińskiego i Mateusza Kurciusa.
Czas trwania: 47min. / 2024 / film dokumentalnyFilm dokumentalny można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Sport, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: