Emisja Filmowe życiorysy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 6 stycznia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Opowieść gdzie historia miasta Wrześna splata się z historią najstarszej cukierni "Szwarc" (145 lat). Wędrujemy po ważnych miejscach i poznajemy koleje losu, kraju, firmy i rodziny.
Czas trwania: 54min. / Polska / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Lucyna Smok była nauczycielką, a w latach 1990-1996 dyrektorką szkoły podstawowej w Rogalinku. W 2000 roku zainicjowała utworzenie pracowni artystycznej, gdzie pełniła funkcję instruktorki i mentorki. Twierdziła, że ludzie, w tym niepełnosprawni rozwijając swoje talenty, gdy zaczynając coś tworzyć zmieniają swoje życie, odchodzą choroby i czują się potrzebni.
Czas trwania: 45min. / Polska / 2021 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść o lokalnej walce o niepodległość, generale Grudzielskim, pamięci, która nie może zaniknąć. Film pokazuje powstanie wielkopolskie z perspektywy Wrześni, na tle wydarzeń krajowych i międzynarodowych. Operuje archiwaliami, tekstem "drukowanym" na ekranie, żywą opowieścią wrzesińskich regionalistów czy scenami militarnymi z udziałem rekonstruktorów.
Czas trwania: 37min. / Polska / 2021 / film dokumentalnyEmisja Filmowe życiorysy miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pan Zygmunt Rypiński był jednym z najstarszym ministrantów w Polsce. Swoim życiem inspirował młodych do tej posługi. Odszedł do Pana w 2020 r. i pozostawił po sobie wiele cennych myśli o: wierze, życiu wiecznym, rodzinie i patriotyzmie.
Czas trwania: 60min. / Polska / 2020 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia Leona Wesołowskiego ps. „Wichura” dow. Zielonego Trójkąta, organizacji podziemia wywodzącej się z AK, działającej na terenie powiatu wrzesińskiego w 1945 r.
Czas trwania: 62min. / Polska / 2018 / program historycznyOpis (streszczenie): Historia muzyka, samouka, multiinstrumentalisty, byłego pracownika cukrowni, który swą muzyką: bawił i wzruszał. Film pokazuje relacje rodzinne, korzyści płynące z realizowanej pasji, słuchania muzyki i działań społecznych.
Czas trwania: 49min. / Polska / 2016 / dokumentOpis (streszczenie): Historia Jolanty i Aleksandra Kujawskich, których pasje przenikają się do tego stopnia, że nadają im nowy wymiar. Mąż, czynny instruktor lotnictwa (85 l.), a żona społecznik w stowarzyszeniu charytatywnym - Polski Komitet Pomocy Społecznej z zamiłowaniem do muzyki.
Czas trwania: 68min. / Polska / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Wyjątkowa relacja, która jest próba ukazania i docenienia ludzi tamtych czasów a także czasów obecnych, jakimi są pasjonaci żywej historii. Wykorzystano mało znane materiały archiwalne.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2017 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): SOVA – Dominik Gudowski, twórca muzyki patriotycznej, związany z szeroko pojętym rapem/hip-hop'em. W swoich tekstach nawiązuje do wiary katolickiej. Śpiewa o Żołnierzach Wyklętych, chcę przekazywać wartości, chcę propagować dobro, chcę pokazywać jakieś wzorce, inicjatywy, cele. Jest za obroną życia, pomaga zrozumieć naszą historię.
Czas trwania: 30min. / Polska / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Człowiek, który mógł żyć dalej – film poświęcony ks. Antoniemu Rzadkiemu, który zginął śmiercią męczeńską w Śremie w 1939 roku podczas drugiej wojny światowej. Męczeńska śmierć ks. Rzadkiego przypomina historię o. Maksymiliana M. Kolbego czy Janusza Korczaka. Lubiany przez uczniów, mający ogromne zaufanie i ceniony nie tylko jako ksiądz i nauczyciel, ale również jako człowiek rozumiejący innych. 1 września 1939 roku – wojna! Ksiądz Antoni Rzadki, razem z innymi mieszkańcami Śremu, został aresztowany jako zakładnik. 20 października 1939 roku Niemcy wyznaczyli spośród zakładników 19 osób na rozstrzelanie. Po latach jeden z oprawców hitlerowskich zeznał w Krakowie, że ks. Rzadki w ostatniej godzinie przed rozstrzelaniem zakładników zaofiarował swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny.
Czas trwania: 39min. / Polska / 2015 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia dwóch mieszkańców Śremu, których połączyły fale, kpt. żeglugi śródlądowej Marcina Krześlaka oraz Roberta Gołębiowskiego, bosmana i jednocześnie krótkofalowca. Podróż statkiem „Bajka” po Warcie ukazuje, oprócz pasji tych dwóch ludzi, walory tej wyjątkowej wycieczki widziane oczyma dzieci.
Czas trwania: 39min. / Polska / 2017 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Ernesto Cofiño (1899-1991), Gwatemalczyk, studiował medycynę w Paryżu. Jest uważany za ojca Pediatrii w Gwatemali. Ożenił się w 1933 i miał pięcioro dzieci. Pracował na rzecz osób potrzebujących, formował tysiące studentów i zyskał uznanie za swój wkład naukowy. Starał się żyć blisko Boga: codziennie się modlił i ofiarowywał swoją pracę.
Czas trwania: 31min. / Argentyna / 2016 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Jest opowieścią o życiu Sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego, zrealizowaną językiem nowoczesnym przez zespół „Filmowe Życiorysy.pl”. Jak do tej pory jest to jedyny film opowiadający o życiu ks. Woźnego, a zarazem kolejny krok na drodze do jego beatyfikacji, dokumentująca świętość życia tego kapłana.
Czas trwania: 132min. / Polska / 2022 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Ten film może zmienić myślenie o bizneswoman. Wartości katolickie, cierpienie i ostatecznie sukces. Jak go dokonała, kim jest, dlaczego została kanclerzem wyższej szkoły, co inni jej zawdzięczają, dokąd zmierza? Wiele inspiracji, które mogą pomóc w tworzeniu własnego biznesu i nie tylko.
Czas trwania: 96min. / Polska / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): "Medycyna to moja życiowa pasja, coś znacznie więcej niż zawód", - mówił prof. Jacek Łuczak, wybitny specjalista w dziedzinie medycyny paliatywnej. Wiedział, że rozwój opieki paliatywnej to jedyna szansa na godność dla tych, którzy właśnie odchodzą. Jacek Józef Łuczak (ur. 30 grudnia 1934 w Poznaniu, zm. 22 października 2019) – polski lekarz, profesor nauk medycznych, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii oraz medycyny paliatywnej, współzałożyciel Hospicjum Palium, nauczyciel akademicki. W 2019 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2020 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Laus in Ecclesia czyli w szkole św. Benedykta – warsztaty chorałowe w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Film o śpiewie gregoriańskim i jego miejscu w liturgii. O tym dlaczego warto uczyć się chorału? Czemu i komu ma to służyć? Jak można to robić?
Czas trwania: 28min. / Polska / 2018 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Relacja z wyjątkowego spotkania na Świętej Górze w Gostyniu, gdzie przybyli ludzie oczekiwali pomocy w uzdrowieniu m.in. relacji rodzinnych, powrotu do zdrowia. Myrna Nazzour pochodzi z Syrii, uważana za jedną z najważniejszych żyjących mistyczek w Kościele katolickim. Uzdrowienia, które dokonują się za pośrednictwem Myrny dotyczą katolików, prawosławnych, a także muzułmanów.
Czas trwania: 35min. / Polska / 2014 / program religijnyOpis (streszczenie): Opowieść o dzieciach, które 120 lat temu wykazały się niezwykłą odwaga. Był to opór przeciwko germanizacji. Za przykładem dzieci wrzesińskich poszli uczniowie w innych szkołach zaboru pruskiego. Tą historię powinien poznać każdy uczeń, każdy Polak.
Czas trwania: 45min. / Polska / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Wzruszająca opowieść o niezwykłej pracowitości, działaniach społecznych i licznych pasjach. Aktywnym działacz społecznym, architekt, budowniczy kościoła w Puszczykówku, pasjonat pamiątek o Janie Pawle II.
Czas trwania: 63min. / Polska / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia wyjątkowego człowieka, oddanego bez reszty swojej pasji. Pan Alojzy Szabelski z Rogalinka k. Poznania gromadzi przedmioty z przeszłości, maszyny drukarskie i jest twórcą przystani JP2 nad Wartą.
Czas trwania: 106min. / Polska / 2015 / film dokumentalnyFilmowe życiorysy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TV Trwam
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: