Emisja Filmy Dokumentalne TVP INFO będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 9 stycznia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): 27 stycznia minęła kolejna rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Reportaż ukazuje problem malejącego zainteresowania tematyką zagłady.
Czas trwania: 13min. / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film jest dokumentacją powstawania Muzeum Katyńskiego jako miejsca pamięci i badania zbrodni katyńskiej. Autorzy filmu relacjonują kolejne etapy budowy na terenie Cytadeli Warszawskiej. Jak podkreślają twórcy przestrzeni muzealnej, bohaterami Muzeum Katyńskiego są nie tylko ofiary zbrodni, ale także wszystkie osoby, które przez dziesięciolecia walczyły o ujawnienie prawdy o Katyniu. Kolejne rozdziały filmu pokażą nowoczesne połączenie przestrzeni o charakterze kontemplacyjno - symbolicznym z multimediami pozwalającymi w łatwy sposób przyswoićprocesy dziejowe XX wieku. Muzeum uroczyście otwarto 17 września 2015 roku. Reportaż przedstawi rys historyczny zbrodni katyńskiej, drogę dojścia do prawdy, kolejne etapy budowy muzeum oraz gromadzenia obiektów muzealnych. Wypowiedzi w filmie udzielają prof. Zbigniew Wawer - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Sławomir Frątczak - kierownik Muzeum Katyńskiego, Ewa Kowalska - kustosz Muzeum Katyńskiego, Zbigniew Mikielewicz - rzeźbiarz, Konrad Grabowiecki - architekt.
Czas trwania: 12min. / 2015 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): 14 kwietnia 2016 roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Próba sił ukazuje historyczne kulisy tego wydarzenia - przyczyny decyzji Mieszka I, miejsca związane z samym obrzędem i późniejszy dynamiczny rozwój państwa.
Czas trwania: 13min. / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): SB nie rejestrowała TW po uważaniu. Jeśli w ewidencji zapisano, że ktoś jest TW, oznaczało to, iż bezpieka uznawała tego człowieka za zwerbowanego. Jak wyglądało opracowywanie kandydata na TW, jaka jest wiarygodność "ubeckich papierów"?
Czas trwania: 14min. / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które powstaje na terenie byłego lokalnego aresztu śledczego. Tam przetrzymywano, torturowano i mordowano m.in.: żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Czas trwania: 29min. / 2016 / film dokumentalnyEmisja Filmy Dokumentalne TVP INFO miała miejsce:
Opis (streszczenie): W obiegowej opinii Czerwiec '76 to Radom, Ursus i - rzadziej wspominany - Płock. Mało kto pamięta, że tamtego gorącego lata do dużego strajku i zamieszek doszło w Gdańsku. Bezpośrednim powodem buntu była ogłoszona przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen żywności. Mięso miało zdrożeć o 69 proc. , nabiał - 50 proc. , warzywa - 30 proc. , a cukier o 100 proc. Podwyżkę zapowiedziano wieczorem 24 czerwca 1976 r. Rankiem 25 czerwca, w szeregu polskich miast, robotnicy porzucili pracę. Najpoważniejsze protesty miały miejsce w województwach: warszawskim, radomskim, elbląskim, łódzkim, gdańskim i szczecińskim. W obawie przed rozlaniem się fali strajkowej władze ograniczyły łączność telefoniczną i teleksową. Pracę przerwało 80 tys. ludzi. Należy podkreślić, że tylko w Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy opuścili zakładyi wyszli na ulice, co doprowadziło do starć z milicją, zniszczeń oraz śmierci dwóch manifestantów. Gdański protest miał zupełnie inny charakter. Tutejsi robotnicy dobrze pamiętali masakrę z 1970 r. Bojąc się prowokacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, woleli nie wychodzić na miasto i rozpoczęli strajk okupacyjny. Do strajku przystąpiło 20 tys. pracowników Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Gdański strajk był największym w kraju i upamiętniał też wydarzenia poznańskie z 1956 roku. Paradoksalnie, obraz "milczącego" w 1976 r. Wybrzeża utrwalił niewygodny dla władz komunistycznych "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W jednej ze scen pani Hulewiczowa wspomina, iż Maciej Tomczyk - główny bohater filmu - dowiedziawszy się, że "w Radomiu i Ursusie były wystąpienia robotników", postanowił zorganizować solidarnościowy strajk w Stoczni Gdańskiej: "I wtedy coś go poderwało. Chciał zrobić w stoczni jakiś protest, ale ludzie za dobrze pamiętali swój własny grudzień, nie ruszyli się". Scena ta jest bardzo wzruszająca, lecz kompletnie nieprawdziwa.
Czas trwania: 14min. / 2016 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Czy po zdobyciu Berlina w 1945 roku Polacy zawiesili flagę na Reichstagu, mimo sprzeciwu czerwonoarmistów?Czy na tym tle doszło między nimi do walk? Dlaczego Rosjanie nie chcieli się zgodzić na polskie flagi w Berlinie?Czy chodziło o prestiż, wielką politykę, animozje między narodami, czy zwykłą ludzką rywalizację? Bohaterem filmu jest kpt. Antoni Jabłoński - uczestnik akcji wywieszania flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie 2 maja 1945 roku. W dyskusji udział biorą: prof. Robert Traba z PAN w Berlinie, prof. Zbigniew Wawer i Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego, dr Maciej Raś z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Czas trwania: 12min. / 2015 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film dokumentalny rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o posiadłości prezydenta Rosji Władimira Putina. - Najbardziej tajny i strzeżony obiekt w Rosji - bez przesady - to nie jest dom pod miastem, nie dacza, nie rezydencja. To całe miasto, ale raczej królestwo. Są tu: mury nie do zdobycia, własny port, własna ochrona, cerkiew, własny punkt kontroli bezpieczeństwa, strefa zakazu lotów, a nawet własne przejście graniczne - opowiada w filmie Aleksiej Nawalny.
Czas trwania: 55min. / Rosja / 2021 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Film dokumentalny rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o posiadłości prezydenta Rosji Władimira Putina. "Najbardziej tajny i strzeżony obiekt w Rosji - bez przesady - to nie jest dom pod miastem, nie dacza, nie rezydencja. To całe miasto, ale raczej królestwo. Są tu: mury nie do zdobycia, własny port, własna ochrona, cerkiew, własny punkt kontroli bezpieczeństwa, strefa zakazu lotów, a nawet własne przejście graniczne" - opowiada w filmie Aleksiej Nawalny.
Czas trwania: 108min. / Rosja / 2021 / film dokumentalnyFilmy Dokumentalne TVP INFO można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Warszawa, TVP Dokument, TVP INFO, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: