W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Fotohistorie
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Fotohistorie miała miejsce:
Opis (streszczenie): Fotografia plenerowa odegrała kluczową rolę w początkach fotografii, umożliwiając uwiecznienie otaczającego świata. To dzięki niej fotografowie mogli dokumentować krajobrazy, ludzi i wydarzenia, stwarzając pierwsze zapisy wizualne rzeczywistości. Jej rozwój wpłynął na bardziej dostępny sposób dokumentowania historii i kultury oraz na ewolucję samej sztuki fotografii, poszerzając jej możliwości twórcze. W odcinku przedstawiamy prace Mieczysława Karłowicza, Awita Szuberta, Konrada Brandla, Maksymiliana Fajansa, Tadeusza Rzący, Jana Bułhaka, a także omawiamy fotografię pocztówkową oraz reportażową.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Portretowanie w fotografii jest nie tylko techniką dokumentowania, ale także sztuką oddania osobowości, charakteru i emocji jednostki. Przez lata kształtowało się ono, odzwierciedlając zarówno zmiany społeczne, jak i technologiczne. W odcinku omawiamy historię polskiej fotografii, śledząc ewolucję stylów i technik w tworzeniu portretów, które stały się zarówno ważnym zapisem kultury, jak i formą wyrażenia artystycznego. Przedstawiamy postaci i dokonania pionierów polskiej fotografii Walerego Rzewuskiego i Karola Beyera, rozmawiamy również z Wojciechem Plewińskim, który wnosi nowe spojrzenie na fotografię, szczególnie w kontekście fotografii teatralnej.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku skupiamy się na przedstawieniu wybranych postaci fotografów amatorów, których dokonania zapisały się w historii polskiej fotografii. Prezentujemy ich sylwetki wraz z okolicznościami, w jakich przyszło im tworzyć. Bohaterami odcinka są Aleksander Branicki, Wojciech Migacz, Mieczysław Karłowicz, Klementyna Zubrzycka, Sylwester "Kriss" Braun, Józef Ulma.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Fotografia stanowiła przełom w rozwoju prasy. Pozwoliła bowiem docierać do szerszych grup społeczeństwa, obrazy były bardziej uniwersalne niż język pisanego słowa. W odcinku opisujemy początki polskiego rynku prasowego na podstawie Ilustracji Polskiej i Ilustrowanego Kuryera Codziennego. Koncentrujemy się na fotografii jako środku przekazu, który może być dostosowywany i kształtowany poprzez odpowiednie techniki oraz nadanie odpowiedniego kontekstu, zgodnie z określonymi potrzebami. Przedstawiamy ewolucję fotografii sportowej i modowej oraz wykorzystanie zdjęć jako sposobu na relację wydarzeń podczas I Wojny Światowej. W podsumowaniu omawiamy zagadnienia prawne związane z wykorzystaniem fotografii kiedyś i współcześnie.
Czas trwania: 27min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Fotografia od samego początku była wykorzystywana przez różne służby jako narzędzie do dokumentacji i identyfikacji. Wraz z rozwojem technologii fotograficznej, stawała się coraz bardziej precyzyjnym i niezawodnym źródłem informacji. W odcinku przyglądamy się genezie fotografii policyjnej, jej ewolucji technicznej i standardom wykonywania zdjęć. Szczególną uwagę skupiamy na zastosowaniach fotografii w pracach prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, gdzie fotografia stanowi nieodzowne narzędzie w procesach śledczych i dochodzeniach. Odwiedzamy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, by przyjrzeć się samolotom i ich roli w zadaniach rozpoznawczych, wywiadowczych i fotogrametrycznych. Opowiadamy o początkach i roli fotografii rentgenowskiej, a także analizujemy zakres wykorzystania fotografii w pracach przy konserwacji i renowacji zabytków na przykładzie Ołtarza Wita Stwosza.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Fotografia naukowa jest kluczowym narzędziem w procesie poznawania i zrozumienia świata naturalnego oraz zaawansowanych dziedzin nauki. Od samego początku, pełniła istotną rolę w dokumentacji i analizie naukowych odkryć i eksperymentów. Odwiedzamy Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, by zapoznać się z ogromną spuścizną Karola Lanckorońskiego i przedstawiamy kontekst, w jakim ponad stuletnie fotografie są wykorzystywane obecnie. Omawiamy rolę i znaczenie kolorowej fotografii na przykładzie dokonań Jana Szczepanika i Jana Włodka, przedstawiamy sylwetkę pierwszego polskiego fotografa przyrody Włodzimierza Puchalskiego i przyglądamy się pracy archeologów, gdzie fotografia pełni kluczową rolę w dokumentowaniu ich badań. Fotografia naukowa jest kluczowym narzędziem w procesie poznawania i zrozumienia świata naturalnego oraz zaawansowanych dziedzin nauki. Od samego początku, pełniła istotną rolę w dokumentacji i analizie naukowych odkryć i eksperymentów.
Czas trwania: 27min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku skupiamy się na przedstawieniu wybranych postaci fotografów amatorów, których dokonania zapisały się w historii polskiej fotografii. Przedstawiamy ich sylwetki wraz z okolicznościami w jakich przyszło im tworzyć. Bohaterami odcinka są Aleksander Branicki, Wojciech Migacz, Mieczysław Karłowicz, Klementyna Zubrzycka, Sylwester "Kriss" Braun, Józef Ulma.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Odc. 2 Fotografia plenerowa odegrała kluczową rolę w początkach fotografii, umożliwiając uwiecznienie otaczającego świata. To dzięki niej fotografowie mogli dokumentować krajobrazy, ludzi i wydarzenia, stwarzając pierwsze zapisy wizualne rzeczywistości. Jej rozwój wpłynął na bardziej dostępny sposób dokumentowania historii i kultury oraz na ewolucję samej sztuki fotografii, poszerzając jej możliwości twórcze. W odcinku przedstawiamy prace Mieczysława Karłowicza, Awita Szuberta, Konrada Brandla, Maksymiliana Fajansa, Tadeusza Rzący, Jana Bułhaka, a także omawiamy fotografię pocztówkową oraz reportażową.
Fotohistorie można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków, TVP3 Szczecin, TVP Historia