Emisja Galileo będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 14 kwietnia 2025 (Poniedziałek) Program TV na 15 kwietnia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Widzowie zobaczą miejscowość w Polsce położoną wzdłuż jednej, bardzo długiej drogi. Pojawi się reportaż o zakładzie szewskim, prowadzonym w Wiedniu przez kolejne pokolenie rękodzielników. Ekipa wybierze się też na zakupy do Las Vegas – do przedziwnego sklepu, gdzie klientów obowiązują bilety wstępu, a w asortymencie można znaleźć m.in. wytatuowane kurczaki oraz inne osobliwe produkty. Zaprezentowane zostaną niebanalne lokale gastronomiczne, min. restauracja, która słynie z ognistych pokazów.
Opis (streszczenie): W odcinku pokazany zostanie reportaż, opowiadający o nowej generacji kontenerowych domków, produkowanych masowo w Chinach. Widzowie zobaczą też szwedzką szkołę, w której jazda na desce w skateparku jest wpisana w plan lekcji, a dyrektor jest skaterem. Okaże się również, że moda na ubrania z wełną merynosów jest ponadczasowa. Trend podchwyciły także firmy z tzw. fast fashion, oferując taką odzież atrakcyjną cenowo. Ekipa krótko i zabawnie opowie o tym, jak kolory oddziałują na ludzi. Reporterzy udadzą się także do restauracji, w której bulion serwuje się w formie rozpuszczalnej figurki misia.
Czas trwania: 45min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Odcinek rozpocznie ciekawostka z Japonii – wydarzenie o nazwie "Festiwal Płaczących Dzieci". Pojawi się też reportaż z Boliwii dotyczący górskiej restauracji na wysokości 5300 m n.p.m. Obecnie lokal świeci pustkami, bo z powodu zmian klimatycznych w górach od dawna są problemy ze śniegiem. Widzowie zobaczą transport publiczny w Korei Południowej i przyjrzą się bliżej buldożerom. Ekipa sprawdzi, jak działa ogromna maszyna, służąca do rozbiórki budynków.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): W odcinku pojawi się prezentacja domu w szklarni. To pionierski projekt ekobudynku mieszkalnego prosto ze Szwecji. Widzowie poznają również ciekawostki o mydle – ekipa sięgnie do historii kostki myjącej i porówna jej produkcję w tradycyjnym zakładzie oraz w dużej fabryce. Reporterzy odwiedzą chiński salon masażu, którego klienci są obsługiwani przez robota. Okaże się, jak działa niezwykłe urządzenie do rozbijania tysięcy jajek i gdzie jest wykorzystywane. Kolejny reportaż z cyklu dotyczącego dziwnych restauracji przybliży lokal, w którym wszystko wygląda tak, jak w japońskiej podstawówce.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Odcinek rozpocznie reportaż o ulubionym daniu dzieci z Malediwów. Ostra papryczka, kokos, tuńczyk i cebula są składnikami potrawy, za którą przepadają te maluchy. Odbędzie się test przedmiotów, które mają poprawiać samopoczucie, a pośrednio wpłynąć także na stan zdrowia. Kolejny punkt tego programu to reportaż z Ukrainy, opowiadający o podziemnej szkole w Charkowie. W ogarniętym wojną kraju życie toczy się swoim tempem. Dzieci chodzą do szkoły zorganizowanej w tunelu metra. Ekipa odwiedzi również malowniczy zakątek świata, w którym kilka dni w miesiącu niebo odbija się w wodzie jak w zwierciadle, co przyciąga turystów polujących na wyjątkowe zdjęcie.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ciekawy projekt kuchni przemysłowej na wynajem rozpoczyna ten program "Galileo". To oferta skierowana do blogerów, gastro-startupów, które zyskują miejsce do gotowania w rozsądnej cenie. Kolejny reportaż z cyklu: Co kraj, to obyczaj - Japonia. Przedstawiamy kolejną odsłonę quizu na temat poszczególnych zwyczajów i zasad dobrego zachowania. Następnie poznamy 5 sekretów bambusa; ciekawostki na temat niezwykłej rośliny, która rośnie najszybciej na świecie i charakteryzuje się wieloma przydatnymi właściwościami. W finale prezentujemy reportaż o 91-letnim funkcjonariuszu, który był jednym z pierwszych policjantów Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Przyjrzymy się z bliska specjalnym warunkom transportu medycznej marihuany. Drugi reportaż w tym odcinku "Galileo" to pojedynek - mini quiz na temat kaloryczności potraw. W drugiej części tego odcinka reporter "Galileo" odwiedza zakład produkujący znaki drogowe oraz tablice informacyjne. Następny reportaż to opowieść o miłośniku lotnictwa, który postawił sobie przed domem stary samolot i urządza w nim ekskluzywny hotel. W finale dowiemy się, jak się je zapiekanki na świecie. Na słodko i na słono – różne wersje zapiekanek z różnych krajów.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Zdrowy i naturalny przysmak o osobliwym wyglądzie prosto z morza – w pierwszym reportażu w tym wydaniu „Galileo”. Następnie obejrzymy reportaż o rękodzielniku, który wykonuje luksusowe buty dopasowane np. do tapicerki ukochanego auta. Trzeci reportaż w tym odcinku opowiada o żeglarzu, który przeżył sam dobę na tratwie, czekając na ratunek. W finale reporter „Galileo” wybierze się z wizytą do chińskiej szkoły nauki jazdy, gdzie kursanci korzystają z symulatorów, sztucznej inteligencji i innych nowych technologii. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Yamcake to słony wypiek z Malezji – tę kulinarną ciekawostkę poznamy w pierwszym reportażu w tym odcinku „Galileo”. Następnie odwiedzimy warsztat, który skupuje i naprawia luksusowe auta po drobnych stłuczkach lub awariach w Dubaju. Trzeci temat to pizza w kubku. Ten popularny street food z Indii to wariacja na temat pizzy, tę można jeść łyżką. W finale reporter „Galileo” próbuje przeżyć samotnie dobę na tratwie i powtórzyć wyczyn pewnego żeglarza, którego jacht zatonął podczas samotnego rejsu. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Ten odcinek „Galileo” rozpoczyna reportaż o człowieku, który prowadzi azyl dla żółwi i dzięki temu chroni wiele gatunków przed wyginięciem. Tematem drugiego reportażu jest musztardowa lemoniada, czyli popularny na ulicach Delhi, napój o właściwościach zdrowotnych. Trzeci temat to test z cyklu: Masa czy Klasa – czekoladowe zajączki wielkanocne. Reporter „Galileo” opowiada o fabryce słodkości i manufakturze – dwóch miejscach, dwóch różnych wymiarach produkcji. Czwarty reportaż opowiada wszystko o pieczarkach. Poznamy ciekawostki oraz mało znane fakty na temat tych popularnych grzybów. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Dubajskie tiramisu to jeden z najpopularniejszych gorących przysmaków deserowych - pistacjowy krem jako składnik deseru podobnego do tiramisu. Drugi reportaż opowiada o jajach wielkanocnych. Reporter „Galileo” odwiedza zakład, w którym produkowane są fabrycznie barwione jaja - specjalnie na Wielkanoc. Następnie pokażemy reportaż z Sycylii na temat miejscowej tradycji tworzenia wielkanocnych „chlebowych” dekoracji. W finale tego wydania „Galileo” prezentujemy eksperyment, pokazujący, jak bazując na psychologii i różnych technikach manipulacji restauratorzy mogą sprzedać więcej dań. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): W odcinku pojawi się reportaż z Omanu, z którego pochodzi najlepsze kadzidło. Widzowie poznają jego historię i zastosowanie. Ekipa zbada prawdy i mity o salami i porówna sposób jego produkcji w dużej fabryce i małym zakładzie wędliniarskim. Reporterzy odwiedzą Tokio. Okaże się, jakie osobliwości kryje ta metropolia, znana z różnego rodzaju automatów, w których można kupić nie tylko jedzenie, ale także biżuterię. Szokujący może się wydać kolejny materiał, a w nim ciekawostka o korelacji między długością palców u dłoni a skłonnościami psychopatycznymi.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Komputery i sztuczna inteligencja są coraz śmielej wykorzystywane do projektowania żywności. Ekipa sprawdzi, jak to się odbywa podczas wizyty w specjalistycznym laboratorium. Twórcy odwiedzą też rodzinny zakład, znany z wielopokoleniowej tradycji produkcji sosu sojowego. Pojawi się druga część reportażu o człowieku, który zamieszkał w Botswanie i tam zaprzyjaźnił się z lwicą. Nie zabraknie osobliwość prosto z Japonii, czyli kawiarni, w której spotykają się właściciele robopsów.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): W odcinku pojawi się reportaż o urządzeniach do masowej produkcji precli. Następnym punktem programu będzie ciekawostka na temat leczniczych właściwości keczupu. Potem zaprezentowane zostaną absurdalnie drogie mieszkania z San Francisco oraz kapsuły do wynajęcia. Widzowie poznają też podobieństwa i różnice w produkcji na małą oraz dużą skalę. Ekipa odwiedzi japońską kawiarnię, której specjalnością są opóźnienia w obsłudze i pomyłki w zamówieniach, bo zatrudnia się tam seniorów z demencją.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa spróbuje znaleźć skuteczną metodę walki z chrapaniem. Przetestuje kilka gadżetów. Pojawi się też reportaż z USA o kobiecie, która stworzyła azyl dla psów. Nie są one ładne z wyglądu, ale jak każde stworzenie, zasługują na dom i szczęśliwe życie. Warto poświęcić 100 sekund, aby poznać krótki przewodnik po różnych krajach i obowiązujących tam zasadach dawania napiwku. Widzowie zobaczą również niezwykły ambulans, który w Indiach na dwóch kółkach pomaga mieszkańcom wsi, którzy mają utrudniony dostęp do lekarza.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa sprawdzi, jak powstaje jeden z najpopularniejszych włoskich deserów – tiramisu. Pokaże różnice między przysmakiem z małego zakładu a wyprodukowanym w fabryce. Reporterzy odwiedzą też jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Japonii – dziś zarastający tropikalną roślinnością budynek z ciekawymi zakamarkami. Kolejnym punktem programu będzie rubryka "100 sekund" – tym razem wypełnią ją ciekawostki o miodowym miesiącu. Widzowie zobaczą idealne miejsca dla introwertyków i odludków w Tokio. To lokale, w których można zjeść w samotności, będąc oddzielonym ścianką od innych klientów.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ten odcinek "Galileo" rozpoczyna prezentacja pradawnych gatunków zbóż i możliwości ich wykorzystania np. w produkcji chleba. Zalety i wady takiego rozwiązania. Następnie poznamy włoską technologię budowania domów ze składanych modułów. Sama budowa trwa kilka dni a budynek jest gotowy do zamieszkania w ciągu miesiąca. Kolejny rozdział tego odcinka to reportaż o Wyspach Owczych, które są zaliczane do jednych z najpiękniejszych zakątków świata. Odkryjemy kilka ciekawostek na ich temat. W finale przygotowano test platformy internetowej zrzeszającej ludzi, którzy chcą być fit. Płacąc abonament i wykonując rzetelnie ćwiczenia, można liczyć na zwrot pieniędzy a nawet finansowy bonus.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Nowoczesny budynek w Berlinie, naszpikowany gadżetami i technologiami to pierwszy temat tego odcinka "Galileo". Następnie właściciel czeskiego kasyna - jednego z największych w Europie - odpowiada na 10 pytań dotyczących hazardowego biznesu. Potem złożymy wizytę na farmie ośmiornic. Jak pogodzić wieloletnią tradycję połowów ośmiornic ze zmianami klimatu wpływającymi na ich liczebność? Być może rozwiązaniem będzie hodowla ośmiornic. W finale obejrzymy pierwszą część reportażu o eksploracji jaskiń. Reporterka "Galileo" uczestniczy w jednej z takich podziemnych wypraw śladami jaskiniowców.
/ Polska / 2021 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Ten odcinek „Galileo” rozpoczyna reportaż o szkole latania dla ptaków - o ibisie grzywiastym, ptaku zagrożonym wyginięciem, i o ludziach, którzy pomagają temu gatunkowi w odrodzeniu się. Tematem reportażu z popularnego cyklu: „Masa czy Klasa” tym razem będą sztućce. Poznamy szczegóły ich produkcji i ciekawostki na temat ich używania. Trzecia część tego programu to wiralowy deser - jabłka „ukryte” w cieście. W finałowym reportażu pokażemy, jak sztuczna inteligencja pomaga w segregowaniu śmieci. Odpady na taśmie są skanowane i sortowane. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): Rozpoczynamy to wydanie „Galileo” od 10 pytań do hydraulika. Poznamy bliżej człowieka, który lubi swoją pracę, choć wykonuje zawód mało prestiżowy i głównie udrażnia rury oraz usuwa zatory z zapchanych toalet. Następnie obejrzymy reportaż o szkole pod żaglami – o uczniach, którzy spędzają 7 miesięcy w roku na żaglowcu, podróżując po całym świecie. Trzecia część tego wydania „Galileo” to reportaż o młodym człowieku, który sam siebie ogłosił królem Szwajcarii, po tym jak przejął władanie nad 6 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni kraju. W finale odkryjemy owocowy Crumble. Deser, który zdobył popularność dzięki internetowi. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): W odcinku pojawi się reportaż o gnocchi. To słynne włoskie kopytka. Ekipa przyjrzy się bliżej wyrobom z fabryki oraz manufaktury w Tyrolu Południowym. Następnie odbędzie się pojedynek na lepszy sen. Dwoje ochotników przetestuje różne metody na poprawę jakości nocnego odpoczynku. Ekipa odwiedzi fabrykę słodkości i przybliży ciekawostki o maszynach usprawniających proces produkcji tzw. ciepłych lodów. Okaże się też, co to znaczy chodzenie synchroniczne. Ten rodzaj widowiskowej dyscypliny sportowej, z której słynie pewna uczelnia w Tokio.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): W odcinku pojawi się krótka historia dziwnych zamiłowań Fidela Castro. Ekipa zastanowi się, czy ważniejsza jest masa, czy kasa. Refleksja dotyczyć będzie chipsów Tortilla. Widzowie poznają szczegóły ich produkcji w wielkiej fabryce i manufakturze. Reporterzy odwiedzą również największe w Niemczech centrum recyklingu pojazdów i zdradzą tajniki pracy fachowców. W finale pokazany zostanie reportaż o kanadyjskim majsterkowiczu, który buduje okazałe domki dla ptaków. Jego marzeniem jest ustanowienie rekordu świata w tej dziedzinie.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Odcinek rozpocznie reportaż o tajnikach powstawania pralinek. Okaże się, jakie są rodzaje czekoladek. Widzowie poznają różnice między ich produkcją masową a wyjątkowymi wyrobami z niewielkiego zakładu. Ekipa odwiedzi miłośnika kolei, który spełnił swoje marzenie i pracuje w biurze na szynach. Pojawi się też odpowiedź na pytanie, czy to człowiek trawi ananasa, czy raczej ten owoc trawi jego. Ujawniony zostanie sekret niepozornej restauracji w Meksyku, serwującej tacos, która została wyróżniona gwiazdką Michelin.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Dwie osoby o całkowicie różnych poglądach na mobilność spędzają jeden dzień, towarzysząc swojemu antagoniście. Okaże się, co jest lepsze – auto czy rower. Ekipa zaprezentuje urządzenie, które pomaga ocenić dojrzałość awokado bez konieczności ściskania go w dłoniach. Pojawią się porady dotyczące chłodu, ciekawostki na temat odczuwania zimna i sposobach na rozgrzanie się. Widzowie poznają też mumię Ramzesa II, która trafiła na kurację leczniczą do Francji.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Widzowie poznają tajniki produkcji serka śmietankowego z bliska. Dowiedzą się, jakie są różnice między wyrobami od dużego producenta a z gospodarstwa ekologicznego. Ekipa odwiedzi chińską wioskę, gdzie zbieranie grzybów to ważny element życia mieszkańców. Kolejny fragment programu będzie dotyczył recyklingu wiatraków. Zaprezentowany zostanie sposób na wykorzystanie płatów wirnika, wycofanych z eksploatacji w elektrowni wiatrowej.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyEmisja Galileo miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku pojawi się nieoperacyjna metoda wspierająca odchudzanie, która polega na umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, dzięki czemu zmniejsza się ilość przyjmowanych pokarmów. Widzowie zobaczą reportaż z Kolumbii o uczniach, dla których nauka w szkole to niezwykły przywilej i z tego powodu dzieci są skłonne codziennie pokonywać pieszo długą drogę prowadzącą przez pustynię. Odbędzie się również wizyta w zakładzie wytwarzającym najsłynniejsze filmowe nagrody. Przedstawiony zostanie proces powstawania statuetek krok po kroku. Ekipa podzieli się także sposobami walki z prokrastynacją. Okaże się, że nauka fizyki może być przyjemna.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2024 / program popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ten odcinek „Galileo” rozpoczyna wizyta na chińskiej wyspie, gęsto zabudowanej wysokimi budynkami, ale bez ulic i z ograniczonym dostępem do wody. W następnym reportażu poznamy sekrety produkcji piwa bezalkoholowego. Prezentujemy informacje o tym, jak z tym samych składników powstają różne smaki oraz jak z piwa „ucieka” alkohol. W trzecim reportażu „Galileo” odwiedza Bunkier Trucizn, czyli Federalny Bank Próbek Środowiskowych w Niemczech, gdzie bada się długofalowo wpływ różnych substancji na żywe organizmy. W finale prezentujemy test kilku popularnych modeli słuchawek pod kątem stosunku jakości do ceny. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyOpis (streszczenie): „Galileo” tym razem przygląda się nowemu trendowi w walce ze starzeniem się, czyli „longevity”. Eksperyment z udziałem dwojga ochotników pokazuje skuteczność tej metody odmładzania organizmu. Drugi reportaż w tym odcinku podejmuje temat złota - rosnącego zainteresowania tym kruszcem, także jako produktem inwestycyjnym. Trzeci temat to fałszywy miód. Jakie są powody podrabiania naturalnego miodu? „Galileo” podpowiada, jak rozpoznać prawdziwy miód z UE? W finale tego odcinka „Galileo” wyjaśnia, skąd biorą się efektowne kolory źródeł geotermalnych w parku Yellowstone. Program „Galileo” prowadzi Paweł Orleański.
/ Polska / 2025 / program edukacyjnyGalileo można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: FOKUS TV, TV4
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: