Giganci historii godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Giganci historii w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Giganci historii

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Giganci historii. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Giganci historii w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Giganci historii.

Poprzednie emisje Giganci historii w telewizji

Emisja Giganci historii miała miejsce:

2024-08-31 12:30 Giganci historii - Narodziny Solidarności Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Nie byłoby wolności bez Solidarności! Nie byłoby również naszego programu bez tak wspaniałych tematów. Historia powstawania Związku Zawodowego, który sprawił, że runęły mury, nawet te, które zdawały się nie do zburzenia (ruszenia), jest tematem tego odcinka teleturnieju Giganci historii.

Czas trwania: 44min. / 2020 / teleturniej
2024-08-24 12:35 Giganci historii - odc. 36. Polscy olimpijczycy Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Nie zwycięstwo się liczy, a udział - głosi słynna olimpijska maksyma. Jednak to właśnie medal olimpijski jest marzeniem każdego sportowca. Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Pawłowski, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Waldemar Baszanowski, Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Jerzy Kulej to zaledwie początek długiej listy wielkich nazwisk polskich mistrzów olimpijskich. Niezapomniane zwycięstwa. Te bezdyskusyjne i te o milimetry, ułamki sekund. Będące efektem talentu, ciężkiej pracy, ale też odrobiny szczęścia, które podobno sprzyja lepszym. Polscy olimpijczycy to temat tego odcinka teleturnieju Giganci historii.

Czas trwania: 45min. / 2020 / teleturniej
Reklama
2024-08-17 12:35 Giganci historii - Bitwa Warszawska Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Tematem odcinka jest Bitwa Warszawska. Powstrzymała inwazję bolszewików na Europę, a Polsce zagwarantowała niedawno odzyskaną Niepodległość. Dlaczego Bitwa Warszawska nazywana była Cudem nad Wisłą? Jak udało się powstrzymać bolszewików? Jak przebiegała bitwa?

Czas trwania: 43min. / 2020 / teleturniej
2024-08-10 12:35 Giganci historii - Józef Mackiewicz i jego Wilno Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Wydano na niego wyrok śmierci, jednak ten, który miał go wykonać, odmówił. Józef Mackiewicz nigdy nie szedł na kompromisy. Zapłacił za to cenę emigracji, biedy i przemilczenia. Krytykował wszystko, z czym się nie zgadzał, m.in. marszałka Piłsudskiego, Kościół Katolicki, Polskie Państwo Podziemne. Niezależny pisarz i publicysta, miał niezwykłą umiejętność obserwacji, co najlepiej pokazują portrety psychologiczne bohaterów, których stworzył. Rozumiał i kochał naturę. Jego opisy przyrody nie mają sobie równych. Jak pisał, nienawidził jednej tylko rzeczy z całego serca, mianowicie każdego totalizmu i skrępowania myśli. Był prawdziwym gigantem wolności. Pisarz ważny dla swoich czasów, a jeszcze ważniejszy dla współczesnych. Być może nikt tak dobrze jak on nie rozpoznał zagrożenia bolszewickiego płynącego z Rosji. Józef Mackiewicz i jego Wilno to temat tego odcinka teleturnieju.

Czas trwania: 44min. / 2022 / teleturniej
2024-08-04 16:00 Giganci historii - Państwo rzymskie od Juliusza Cezara do Nerona Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Było syntezą osiągnięć kultury śródziemnomorskiej, jakimi zaowocowała starożytna Grecja, Egipt i ośrodki Azji Mniejszej. Po raz pierwszy zjednoczyło w jeden organizm niemal całą Europę Zachodnią. Do dziś jest źródłem prawa i rozwiązań technicznych - Państwo Rzymskie od jego rozkwitu za czasów Juliusza Cezara po panowanie Nerona. Fundamentem jego powstania była Republika Rzymska, u której schyłku pojawił ambitny wódz i zręczny polityk - Juliusz Cezar. Popularność zdobył, walcząc w misjach i kampaniach wojskowych, piastował kolejno coraz wyższe urzędy, aż stał się najwyższym kapłanem, ojcem ojczyzny i dyktatorem republiki. Za swe dążenie do jednowładztwa, zapłacił najwyższą cenę. Jego następca Oktawian August jako pierwszy obwołał się Cesarzem. Rzym stanął na drodze do potęgi terytorialnej i kulturalnej ówczesnego świata oraz integracji całego basenu Morza Śródziemnego.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-08-03 19:05 Giganci historii - odc. 43. Powstanie Warszawskie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W największym zrywie oporu w Europie w czasie II wojny światowej zginęło 16 tysięcy żołnierzy i 200 tysięcy cywilów. Powstańcy warszawscy stanęli na ochotnika przeciwko niemieckiej okupacji 1 sierpnia 1944 roku. Marzenie o życiu w wolnej od Niemców i nadciągających Rosjan Polsce było większe niż strach. Przez dwa miesiące warszawiacy walczyli z miażdżącą przewagą wroga. Chcieli żyć normalnie. W tym czasie działały kina i odbywały się spektakle teatralne, na ślubnym kobiercu stanęło 256 par. Dzięki tym ludziom Warszawa przeżyła własną śmierć. Powstanie warszawskie, które wpłynęło na losy i postawy kolejnych pokoleń Polaków, będzie tematem tego odcinka teleturnieju.

Czas trwania: 45min. / 2020 / teleturniej
2024-08-03 12:35 Giganci historii - odc. 43. Powstanie Warszawskie Logo TVP Wilno
2024-07-28 16:05 Giganci historii - Powstanie warszawskie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie - największy zryw ruchu oporu w okupowanej przez Niemcy Europie. A także jedno z najbardziej dramatycznych, a zarazem najważniejszych wydarzeń w historii samego miasta. Do walki ramię w ramię stanęli ludzie w różnym wieku, różnego pochodzenia, różnych wyznań i zawodów. Heroiczne starcie z Niemcami przy wrogiej obojętności Sowietów trwało ponad 2 miesiące. W tym czasie śmierć poniosło ponad 15 tysięcy polskich żołnierzy oraz blisko 150 tysięcy mieszkańców nieujarzmionego miasta.

Czas trwania: 50min. / 2024 / teleturniej
Reklama
2024-07-27 19:00 Giganci historii - Polscy medaliści olimpijscy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Dostarczali wielkich sportowych emocji, święcili triumfy w wyjątkowych momentach historii, reprezentowali nasz kraj na światowych arenach. Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch to tylko niektórzy z wybitnych polskich olimpijczyków, których biografie to gotowy materiał na filmową opowieść. Ich kariery, dramaty, wzloty i upadki. W tym odcinku teleturnieju zapytamy o najpiękniejsze momenty w historii polskiego olimpizmu.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-07-27 12:35 Giganci historii - Historia Polskiej Telewizji Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Dziś trudno sobie wyobrazić, że w całym kraju może być jedynie 30 odbiorników telewizyjnych, a jednak tak wyglądała polska rzeczywistość ponad 80 lat temu, gdy eksperymentalna stacja telewizyjna wyemitowała pierwszy program. Legendarne występy, kultowe programy i filmy, czyli najbardziej charakterystyczne produkcje, które tworzyły historię Telewizji Polskiej. Miała bawić, wzruszać, edukować, informować i poszerzać nasze horyzonty. Przyniosła nam świat dosłownie do dużego pokoju. To już 70 lat telewizji w Polsce! Historia polskiej telewizji jest tematem tego odcinka teleturnieju.

Czas trwania: 46min. / 2022 / teleturniej
2024-07-21 16:20 Giganci historii - Państwo Franków Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Zaczęło się od niewielkiego państwa plemiennego, którego władcą był ambitny, toczący liczne ościenne wojny Chlodwig z dynastii Merowingów. Podbił kolejno sąsiednie państwa, najpierw Galo - Rzymian, wyrosłe na gruzach Imperium Rzymskiego, później Alemanów. Tak rozpoczęło się jednoczenie ziem Franków w organizm państwowy. Początki nie były łatwe. Dziedzictwo władcy uległo wkrótce podziałowi między synów, aż wreszcie pojawił się Karol Młot, który dał początek dynastii Karolingów. Ich państwo stało się najsilniejszym mocarstwem wczesnośredniowiecznej Europy. Na wyżyny prawdziwej potęgi wyniósł je Karol Wielki. Choć przez skromność nie przyjął tytułu cesarza, jego imperium - Królestwo Franków - obejmowało imponujący obszar: całą obecną Francję, Belgię, Holandię, Austrię i Szwajcarię, a także północne Włochy i zachodnie Niemcy. Nastąpiło odrodzenie kultury i starożytnej sztuki, a tzw. renesans karoliński stał się symbolem rozkwitu średniowiecznej Europy.

Czas trwania: 42min. / 2023 / teleturniej
2024-07-20 19:00 Giganci historii - Twierdze I Rzeczypospolitej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Pierwsza Rzeczpospolita należała do największych państw ówczesnej Europy. Utrzymanie tak dużego obszaru wymagało przedsięwzięć służących odpieraniu zagrożeń i tworzeniu struktury państwa. Taką rolę odegrały twierdze Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zamki i rezydencje warowne. Były ośrodkami obronnymi, gniazdami znakomitych rodów, a w okresie porozbiorowym pamiątkami potęgi i chwały krzepiącymi serca i budującymi historyczną tożsamość. Twierdza w Kamieńcu Podolskim - potężny bastion w obronie przed nawałą turecką - na kartach powieści Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski" urosła do rangi narodowego mitu. W czasach wojen polsko - tureckich zasłynął także zamek w Trembowli. Z kolei, najazd rosyjski w tym samym stuleciu dzielnie odpierał zamek w Lachowiczach, uznawany przez lata za najpotężniejszą fortyfikację w Wielkim Księstwie Litewskim. Funkcję twierdzy pełniła podczas potopu szwedzkiego Jasna Góra - symbol polskiego chrześcijaństwa. Choć wiele zamków i warowni na przestrzeni dziejów zamieniło się w malownicze ruiny, to nadal pozostają okazałą, dumną pamiątką po naszych przodkach i ich wysiłkach w budowaniu Rzeczypospolitej.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-07-20 12:35 Giganci historii - odc. 38. Zakon krzyżacki Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): To był jeden z trzech największych, obok templariuszy i joannitów, zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat XI i XII wieku. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Znany nam wszystkim doskonale jako Zakon krzyżacki. Ich dewizą było: Helfen, Heilen und Wehren, czyli pomagać, leczyć i bronić. A jak było w praktyce? Wydaje nam się, że wiemy. Jednak obraz Krzyżaków, który wynieśliśmy z książki Sienkiewicza, filmu Aleksandra Forda, przedstawień malarzy oraz interpretacji XIX - i XX - wiecznych historyków jest dość stereotypowy i jednowymiarowy. W tym odcinku teleturnieju Giganci historii zmierzymy się z historią zakonu krzyżackiego.

Czas trwania: 45min. / 2020 / teleturniej
2024-07-14 16:00 Giganci historii - Wielka wojna z zakonem krzyżackim (1409 - 1411) Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 15 lipca 1410 roku. Jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem. Kto z nas nie zna tej daty? Kto z nas nie widział majestatycznego dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"? W najbliższym odcinku teleturnieju "Giganci historii" zgłębimy historię Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Pytać będziemy o przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg, o wspomnianą już Bitwę pod Grunwaldem, o pokój toruński, skutki wojny i tradycję grunwaldzką. Postaramy się dowiedzieć, gdzie są dwa miecze, przekazane królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i wielkiemu księciu litewskiemu Witoldowi przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Wręczenie nagich mieczy było symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem.

Czas trwania: 50min. / 2024 / teleturniej
2024-07-13 19:00 Giganci historii - Kobiety w walce o niepodległość Polski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Sanitariuszki, kurierki, a nawet konstruktorki bomb. Kim były kobiety, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Szczerbińska, Plater, Gertz to jedne z najpopularniejszych nazwiska tego okresu, ale kobiet, którym towarzyszyła wyjątkowa odwaga, hart ducha oraz pasja, było znacznie więcej. Niezłomna walka Polek o niepodległość w historycznych faktach to temat tego odcinka teleturnieju.

Czas trwania: 44min. / 2023 / teleturniej
2024-07-13 12:30 Giganci historii - Wielka wojna z zakonem krzyżackim (1409 - 1411) Logo TVP Wilno
Reklama
2024-07-07 16:00 Giganci historii - Polskie formacje wojskowe podczas Wielkiej Wojny Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W latach Wielkiej Wojny przeciwko sobie walczyli Polacy z trzech zaborów powołani do armii państw zaborczych. Ale wojna stwarzała szansę na odzyskanie niepodległości. Środkiem do tego miały być polskie formacje wojskowe. 16 sierpnia 1914 roku Naczelny Komitet Narodowy powołał Legiony Polskie. Ich zaczyn stanowiła zorganizowana wcześniej przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Legiony podlegały dowództwu armii austro - węgierskiej. Jesienią 1916 roku Legiony zostały wycofane na tyły frontu. W grudniu legioniści wkroczyli do Warszawy. Po ogłoszeniu przez władze niemieckie i austro - węgierskie Aktu 5 listopada, Piłsudski został członkiem Tymczasowej Rady Stanu. Latem 1917 roku doszło do tzw. kryzysu przysięgowego. Legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Austro - Węgier i Niemiec zostali internowani. Część legionistów, poddanych austriackich, trafiła na front włoski. Piłsudski został uwięziony w twierdzy w Magdeburgu. Polskie formacje wojskowe - początkowo ochotnicze - zaczęto tworzyć także w zaborze rosyjskim. Już jesienią 1914 roku rozpoczęto formowanie oddziału, który dał początek I Legionowi, zwanemu "Legionem Puławskim". Wkrótce powstał II Legion, który określano jako "Lubelski". Dały one początek kolejnym formacjom polskim walczącym u boku armii rosyjskiej. Po rewolucji lutowej 1917 roku z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego powstał 1. Korpus Polski dowodzony przez generała Józefa Dowbor - Muśnickiego. Po przewrocie bolszewickim generał Dowbor - Muśnicki zaoferował komunistom neutralność Korpusu wobec stron konfliktu w Rosji. Bolszewicy postawili jednak warunki, których Dowbor - Dowbor Muśnicki nie mógł przyjąć. Doszło do walk z Armią Czerwoną Gwardią, a Korpus rozpoczął samodzielne operacje wojskowe na Białorusi. Zdobył twierdzę Bobrujsk i zajął Mińsk. Na przełomie listopada i grudnia 1917 roku rozpoczęto formowanie II i III Korpusu. W czerwcu 1918 roku wszystkie trzy korpusy zostały rozbite i rozbrojone. Jednak zebrani w Kijowie oficerowie polscy postanowili powołać Komisję Wojskową w celu tworzenia nowych jednostek. Wkrótce powstały one na północy w Archangielsku i Murmańsku oraz na południu - w Tyflisie, Odessie i na Kubaniu. 4. Dywizja Strzelców z Kubania przeszła przez Odessę, Czerniowce i Stanisławów, aby pod nazwą 10. Dywizji Piechoty dojść do Wilna. 5. Dywizja Strzelców Polskich zwana "Syberyjską" w niezwykle trudnych warunkach walcząc z bolszewikami, szła przez Powołże, Kazachstan i Syberię, gdzie 10 stycznia 1920 roku została wzięta do niewoli, ale jej ostatni żołnierze dotarli aż do Harbinu w Chinach. W 1917 roku rozpoczęto organizację armii polskiej we Francji. Latem 1918 roku weszła ona do walki na froncie francusko - niemieckim. Od koloru mundurów nazwana została Błękitną Armią. W październiku 1918 roku jej dowódcą został generał Józef Haller, który wcześniej walczył w Rosji. Jednostkę tworzyli głównie byli jeńcy wojenni z armii austriackiej i niemieckiej i polscy emigranci zarobkowi z Europy i Ameryki. Po zakończeniu wojny Błękitna Armia wraz z całym wyposażeniem została przetransportowana do Polski. Ostatnie pododdziały przybyły w czerwcu 1919 roku.

Czas trwania: 42min. / 2023 / teleturniej
2024-07-06 19:00 Giganci historii - Mitologia grecka Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Herosi, tytani, bogowie i boginie - ich historie przetrwały wieki. Mitologia grecka jest jednym z najstarszych systemów mitologicznych na świecie i obfituje w opowieści pełne dramatów, intryg oraz zwrotów akcji. Dzieje mitycznych wojen i starożytnych wierzeń. Motywy zaczerpnięte z mitologii greckiej wciąż są obecne w kulturze i języku. To właśnie bohaterom mitów, a także ich uniwersalnemu i aktualnemu wymiarowi poświęcimy ten odcinek programu.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-07-06 12:30 Giganci historii - Powstanie warszawskie Logo TVP Wilno
2024-06-30 16:00 Giganci historii - Wojciech Korfanty - bohater Niepodległej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Zasługę mojego uświadomienia narodowego przypisać muszę moim hakatystycznym profesorom w gimnazjum w Katowicach, którzy zohydzaniem wszystkiego co polskie i co katolickie wzbudzili we mnie ciekawość do książki polskiej, z której pragnąłem się dowiedzieć, czym jest ten lżony i poniżany naród, którego językiem w mojej rodzinie mówiłem" - wspominał Wojciech Korfanty. Postać, bez której trudno wyobrazić sobie polski Górny Śląsk. Korfanty zdobył pierwszy polski mandat poselski do Reichstagu. Był posłem przez 15 lat, do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. W mowie, wygłoszonej 25 października 1918 roku, żądał włączenia do Polski ziem zaboru pruskiego wraz ze Śląskiem, Warmią, Mazurami i Gdańskiem. Zasiadał w parlamencie odrodzonej Rzeczypospolitej. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Pełnił funkcję Polskiego Komisarza Plebiscytowego na Górnym Śląsku. Stał na czele II i III powstania śląskiego. Co jeszcze zawdzięcza odrodzona Rzeczpospolita Wojciechowi Korfantemu? Między innymi o tym w kolejnym odcinku "Gigantów Historii".

Czas trwania: 44min. / 2023 / teleturniej
2024-06-29 19:00 Giganci historii - Kongres wiedeński Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kiedy Napoleon Bonaparte został pozbawiony tronu i odesłany wiosną 1814 roku na Elbę, na dworach europejskich odetchnięto z ulgą. Na gruzach imperium napoleońskiego miała powstać nowa Europa. Na miejsce obrad konferencji pokojowej wybrano Wiedeń. Jesienią 1814 roku zaczęły zjeżdżać tu koronowane głowy z całej Europy. Przewidywane na kilka tygodni negocjacje przekształciły się w swoisty, wielomiesięczny karnawał, zakłócony jednak wiadomością o ucieczce Napoleona z Elby i jego marszu na Paryż. Wśród tańców, intryg, skandali politycznych i towarzyskich, wykreślono nową mapę świata. 9 czerwca 1815 roku podpisano Akt Końcowy Kongresu. Na straży nowego porządku europejskiego miało stać tak zwane Święte Przymierze, czyli porozumienie zawarte przez cesarza Aleksandra I, Franciszka I i Fryderyka Wilhelma III. Co o roztańczonym kongresie wiedzą uczestnicy teleturnieju Giganci historii?

Czas trwania: 44min. / 2023 / teleturniej
2024-06-29 12:30 Giganci historii - Wojna w Wietnamie Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Wojna w Wietnamie wymyka się prostym schematom. Była ciągiem niespokojnych ataków, łamanych rozejmów i propagandowych przekazów. Kluczowy dla historii konfliktu był rok 1964 i moment, kiedy do działań przystąpili Amerykanie. Henry Kissinger przekazał dowódcom następujący rozkaz prezydenta Nixona: "Wszystko, co lata, poleci tam i zbombarduje wszystko, co się rusza". Wśród młodzieży, pod wpływem wojennych zbrodni narastały nastroje pacyfistyczne i tworzyła się kontrkultura. Wojna w Wietnamie, stale odtąd obecna w przekazach medialnych, zaczęła kształtować obraz świata lat 70.

Czas trwania: 50min. / 2024 / teleturniej
2024-06-23 15:55 Giganci historii - Najsłynniejsze bitwy morskie XX w. Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Najbardziej spektakularne bitwy XX wieku rozegrały się na morzach. Częstokroć w jednym miejscu dziesiątki okrętów, setki samolotów, tysiące żołnierzy i często tylko dwóch admirałów stawało przeciw sobie, aby wpłynąć na losy świata. Ten odcinek Gigantów historii poświęcamy morzom, oceanom i bitwom, które na wodzie i pod wodą rozegrały się w XX wieku.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-06-22 19:00 Giganci historii - Żony królów Polski Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Ludowe przysłowie głosi, że "dobra żona - męża korona". To porzekadło sprawdza się, kto wie, czy nie najpełniej, w przypadku monarchów. Pierwszą, której mąż przyozdobił skronie polską koroną, była - według zapisków Jana Długosza - Oda Miśnieńska, czwarta żona Bolesława Chrobrego. Tytuł totius Poloniae regina otrzymała Jadwiga Kaliska, pomagając uprzednio mężowi Władysławowi Łokietkowi w scaleniu kraju, zdobyciu korony i sprawowaniu rządów. Ich syn Kazimierz Wielki wiązał się więzami małżeńskimi czterokrotnie, trzy żony obdarzając monarchicznym tytułem. Epoka dynastii Jagiellonów to czas ambitnych mariaży i prawdziwie wielkich osobowości na tronie królowych. Do nich należą obwołana świętą patronką Polski Jadwiga Andegaweńska, pełna żywiołowej, politycznej inwencji Bona Sforza, czy inspirująca potomnych Barbara Radziwiłłówna. Gdy nastał czas wolnej elekcji, u boku polskich królów pojawiły się przedstawicielki najznakomitszych dynastii ówczesnej Europy.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
Reklama
2024-06-22 12:35 Giganci historii - Wikingowie Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Ich długie łodzie i dalekie wyprawy przeszły do legendy. Czy byli tylko chciwymi barbarzyńcami, którzy napadali i rabowali nadmorskie miasta? A może byli początkiem nowej cywilizacji łączącej kunszt żeglarski z silnie rozwiniętą organizacją społeczną. Zapraszamy na odcinek "Gigantów Historii" poświęcony wikingom.

Czas trwania: 46min. / 2024 / teleturniej
2024-06-16 16:05 Giganci historii - Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 - 1923 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Chociaż czcimy 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości, to dzień ten w 1918 roku nie był końcem zmagań Polaków o odrodzenie Państwa po 123 latach zaborów. Nasi rodacy stanęli przed koniecznością budowy struktur administracyjnych i mozolnego scalania trzech zagrabionych części I Rzeczypospolitej w jeden organizm. Jednakże kluczowym wyzwaniem stało się ustanowienie i utrwalenie granic niepodległej Polski. W chwili przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, od blisko dwóch tygodni bohaterski opór stawiali mieszkańcy Lwowa wobec zajęcia miasta przez siły nowopowstałej Zachodnio - Ukraińskiej Republiki Ludowej. Na przeciwległym krańcu kraju w grudniu doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na południu rozgorzał spór o granice na Śląsku Cieszyńskim. Czesi wykorzystując zarówno sytuację w Wielkopolsce jak i wojnę z Ukrainą w styczniu 1919 roku, zaatakowali polską część ziemi cieszyńskiej. Sprawa granic Górnego Śląska doczekała się rozwiązania dopiero po trzech krwawych powstaniach. Na północy wybuchł konflikt polsko - litewski o Wilno i Suwalszczyznę. Jednak największą niewiadomą było wytyczenie granic z Rosją bolszewicką oraz powstrzymanie jej imperialnej agresji, co jak się wkrótce miało okazać, zaważy na losach całego świata. 11 listopada1918 roku kształt odrodzonego Państwa nie był pewny. Bez przesady można stwierdzić, że niemal o każdy kilometr jego rubieży trzeba było walczyć siłą.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-06-15 19:05 Giganci historii - Zakony na ziemiach polskich w okresie średniowiecza Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji klasztor dał początek wielu zgromadzeniom zakonnym, które wkrótce gęstą siecią pokryły całą ówczesną Europę. Prócz pełnych skupienia modlitw, zakonnicy zakładali szkoły, uczelnie, szpitale, biblioteki, zajmowali się kulturą rolną oraz przetwórstwem spożywczym. Przepisywali dawne księgi oraz tworzyli nowe, by przekazać kolejnym pokoleniom swą bezcenną wiedzę. Zaledwie kilkadziesiąt lat po powstaniu Państwa Polskiego przybyli do niego pierwsi zakonnicy, wnosząc potężny wkład w jego organizację i kulturę. Efekty ich inicjatyw, widoczne są do dziś. W XII wieku cystersi, jako pierwsi, sprowadzili nad Wisłę uprawne gatunki jabłoni. Im także przypisuje się zakładanie pierwszych stawów rybnych. Byli prekursorami w hodowli karpia, regulacji rzek i w budowie młynów wodnych. Zakonnicy okazali się nie tylko efektywnymi organizatorami rzeczywistości, ale także niestrudzonymi kronikarzami naszych dziejów.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-06-15 12:35 Giganci historii - Kazimierz IV Jagiellończyk Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Król Kazimierz Jagiellończyk niewątpliwie należał do najwybitniejszych polskich władców. Już w kilkadziesiąt lat po jego śmierci historyk Bernard Wapowski napisał o nim, że "pozostawił królestwo Polskie w najwyższym rozkwicie", a XX - wieczny znawca epoki, historyk Fryderyk Pape, określił go wręcz jako "pomnożyciela Polski". W kolejnym odcinku "Gigantów historii" dowiemy się więcej o panowaniu króla Kazimierza Jagiellończyka.

Czas trwania: 45min. / 2024 / teleturniej
2024-06-09 16:00 Giganci historii - Wielka wojna z zakonem krzyżackim (1409 - 1411) Logo TVP Historia
2024-06-08 19:00 Giganci historii - Powstanie warszawskie Logo TVP Historia
2024-06-08 12:35 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Mundial - największa piłkarska impreza czterolecia i zdecydowanie coś więcej niż turniej - rozpala emocje kibiców na całym świecie, tworzy legendy i kreuje bohaterów. Sukcesy biało - czerwonych sprawiły, że takie nazwiska jak Górski, Piechniczek, Lato, Boniek, Deyna i inni na zawsze zapisały się w historii polskiego sportu, a ich osiągnięcia do dziś fascynują miłośników futbolu oraz współczesnych piłkarzy. Dzisiejszy bilans naszej reprezentacji to 38 meczów z 25 przeciwnikami podczas 9 turniejów, 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek oraz 49 goli.

Czas trwania: 46min. / 2024 / teleturniej
2024-06-06 14:35 Giganci historii - Wikingowie Logo TVP Historia
2024-06-02 16:00 Giganci historii - Wojna w Wietnamie Logo TVP Historia
2024-06-01 19:00 Giganci historii - Wikingowie Logo TVP Historia
2024-06-01 12:30 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Droga męczeństwa i chwały, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Piosenka "Czerwone maki spod Monte Cassino" była omalże hymnem narodowym. Odcinek "Gigantów historii" poświęcony szlakowi Armii Andersa, jak w skrócie nazywamy II Korpus Polski, odkrywa przed widzami mało znane fakty szlaku bojowego z Rosji Sowieckiej przez Włochy do Wielkiej Brytanii.

Czas trwania: 48min. / 2024 / teleturniej
2024-05-26 16:00 Giganci historii - Kazimierz IV Jagiellończyk Logo TVP Historia
2024-05-25 19:00 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Historia
2024-05-25 12:30 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Ozyrys i Amon to bogowie, o których słyszał chyba każdy, dzięki turystyce wielu widziało piramidy, nieliczni widzieli złotą maskę Tutenchamona. Współczesny Egipt przyciąga swoimi atrakcjami, ale starożytny Egipt kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic, niektóre z nich rozwiążemy w odcinku "Gigantów historii".

Czas trwania: 46min. / 2024 / teleturniej
2024-05-23 14:55 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Historia
2024-05-19 16:00 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Historia
2024-05-18 19:00 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia
2024-05-16 14:20 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia
2024-05-12 16:00 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia
2024-05-11 19:00 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia
2024-05-11 12:30 Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Do ich zadań należało reprezentowanie kraju, powoływanie rządu, zwoływanie i zamykanie posiedzeń parlamentu. Byli też zwierzchnikami sił zbrojnych, posiadali prawo łaski, a ich kadencja miała trwać 7 lat. Niezwykłe osobowości, wielcy patrioci. Mowa o prezydentach II Rzeczypospolitej, których było zaledwie trzech: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki. Kolejny odcinek Gigantów historii poświęcony będzie ich życiu i działalności.

Czas trwania: 49min. / 2024 / teleturniej
2024-05-09 15:30 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia
2024-05-05 16:00 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia
2024-05-04 19:00 Giganci historii - I wojna światowa na froncie zachodnim Logo TVP Historia
Czas trwania: 48min. / 2024 / teleturniej
2024-05-04 12:30 Giganci historii - Historia polskiego żużla Logo TVP Wilno
Czas trwania: 50min. / 2024 / teleturniej
2024-04-27 12:30 Giganci historii - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Skromny kapłan dysponujący wielką siłą. Gdy u progu lat 80. narodził się w Polsce wielki ruch społeczny, stał się jego duszpasterskim przewodnikiem. Niestrudzony głosiciel ideałów Solidarności. Kapelan strajkujących robotników Huty Warszawa. Duszpasterz krajowy ludzi pracy, a także służby zdrowia. W cyklicznych Mszach za Ojczyznę w czasie stanu wojennego wygłaszał homilie do kilku tysięcy ludzi. Pomagał prześladowanym, internowanym i ich rodzinom. Zawsze wewnętrznie zdeterminowany, zawsze też wrażliwy na drugiego człowieka. I choć władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego - swoim przekonaniom pozostał wierny do końca. Bohaterem kolejnego odcinka Gigantów historii jest ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Czas trwania: 49min. / 2024 / teleturniej

Giganci historii gdzie obejrzeć?

Giganci historii można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry