Giganci historii godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Giganci historii w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Giganci historii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 27 kwietnia 2024 (Sobota)
12:30 Giganci historii - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Skromny kapłan dysponujący wielką siłą. Gdy u progu lat 80. narodził się w Polsce wielki ruch społeczny, stał się jego duszpasterskim przewodnikiem. Niestrudzony głosiciel ideałów Solidarności. Kapelan strajkujących robotników Huty Warszawa. Duszpasterz krajowy ludzi pracy, a także służby zdrowia. W cyklicznych Mszach za Ojczyznę w czasie stanu wojennego wygłaszał homilie do kilku tysięcy ludzi. Pomagał prześladowanym, internowanym i ich rodzinom. Zawsze wewnętrznie zdeterminowany, zawsze też wrażliwy na drugiego człowieka. I choć władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu komunistycznego - swoim przekonaniom pozostał wierny do końca. Bohaterem kolejnego odcinka Gigantów historii jest ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Czas trwania: 49min. / 2024 / teleturniej
19:00 Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Do ich zadań należało reprezentowanie kraju, powoływanie rządu, zwoływanie i zamykanie posiedzeń parlamentu. Byli też zwierzchnikami sił zbrojnych, posiadali prawo łaski, a ich kadencja miała trwać 7 lat. Niezwykłe osobowości, wielcy patrioci. Mowa o prezydentach II Rzeczypospolitej, których było zaledwie trzech: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki. Kolejny odcinek Gigantów historii poświęcony będzie ich życiu i działalności.

Czas trwania: 49min. / 2024 / teleturniej
Reklama
Program TV na 28 kwietnia 2024 (Niedziela)
16:00 Giganci historii - I wojna światowa na froncie zachodnim Logo TVP Historia
Czas trwania: 48min. / 2024 / teleturniej
Program TV na 4 maja 2024 (Sobota)
12:30 Giganci historii - Historia polskiego żużla Logo TVP Wilno
Czas trwania: 50min. / 2024 / teleturniej
19:00 Giganci historii - I wojna światowa na froncie zachodnim Logo TVP Historia
Program TV na 5 maja 2024 (Niedziela)
16:00 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Ozyrys i Amon to bogowie, o których słyszał chyba każdy, dzięki turystyce wielu widziało piramidy, nieliczni widzieli złotą maskę Tutenchamona. Współczesny Egipt przyciąga swoimi atrakcjami, ale starożytny Egipt kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic, niektóre z nich rozwiążemy w odcinku "Gigantów historii".

Czas trwania: 46min. / 2024 / teleturniej
Program TV na 9 maja 2024 (Czwartek)
15:30 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia
Program TV na 11 maja 2024 (Sobota)
12:30 Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki Logo TVP Wilno
19:00 Giganci historii - Starożytny Egipt Logo TVP Historia
Program TV na 12 maja 2024 (Niedziela)
16:00 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Droga męczeństwa i chwały, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Piosenka "Czerwone maki spod Monte Cassino" była omalże hymnem narodowym. Odcinek "Gigantów historii" poświęcony szlakowi Armii Andersa, jak w skrócie nazywamy II Korpus Polski, odkrywa przed widzami mało znane fakty szlaku bojowego z Rosji Sowieckiej przez Włochy do Wielkiej Brytanii.

Czas trwania: 48min. / 2024 / teleturniej
Program TV na 16 maja 2024 (Czwartek)
14:20 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia
Reklama
Program TV na 18 maja 2024 (Sobota)
19:00 Giganci historii - Szlak nadziei. Armia gen. Władysława Andersa Logo TVP Historia
Program TV na 19 maja 2024 (Niedziela)
16:05 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Mundial - największa piłkarska impreza czterolecia i zdecydowanie coś więcej niż turniej - rozpala emocje kibiców na całym świecie, tworzy legendy i kreuje bohaterów. Sukcesy biało - czerwonych sprawiły, że takie nazwiska jak Górski, Piechniczek, Lato, Boniek, Deyna i inni na zawsze zapisały się w historii polskiego sportu, a ich osiągnięcia do dziś fascynują miłośników futbolu oraz współczesnych piłkarzy. Dzisiejszy bilans naszej reprezentacji to 38 meczów z 25 przeciwnikami podczas 9 turniejów, 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek oraz 49 goli.

Czas trwania: 46min. / 2024 / teleturniej
Program TV na 23 maja 2024 (Czwartek)
14:55 Giganci historii - Reprezentacja Polski na piłkarskich mundialach w latach 1938 - 2022 Logo TVP Historia
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Giganci historii. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Giganci historii w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Giganci historii.

Poprzednie emisje Giganci historii w telewizji

Emisja Giganci historii miała miejsce:

2024-04-25 14:05 Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki Logo TVP Historia
2024-04-21 16:00 Giganci historii - Prezydenci II RP: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki Logo TVP Historia
2024-04-20 19:00 Giganci historii - Historia polskiego żużla Logo TVP Historia
2024-04-20 12:40 Giganci historii - Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 - 1923 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Chociaż czcimy 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości, to dzień ten w 1918 roku nie był końcem zmagań Polaków o odrodzenie Państwa po 123 latach zaborów. Nasi rodacy stanęli przed koniecznością budowy struktur administracyjnych i mozolnego scalania trzech zagrabionych części I Rzeczypospolitej w jeden organizm. Jednakże kluczowym wyzwaniem stało się ustanowienie i utrwalenie granic niepodległej Polski. W chwili przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, od blisko dwóch tygodni bohaterski opór stawiali mieszkańcy Lwowa wobec zajęcia miasta przez siły nowopowstałej Zachodnio - Ukraińskiej Republiki Ludowej. Na przeciwległym krańcu kraju w grudniu doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na południu rozgorzał spór o granice na Śląsku Cieszyńskim. Czesi wykorzystując zarówno sytuację w Wielkopolsce jak i wojnę z Ukrainą w styczniu 1919 roku, zaatakowali polską część ziemi cieszyńskiej. Sprawa granic Górnego Śląska doczekała się rozwiązania dopiero po trzech krwawych powstaniach. Na północy wybuchł konflikt polsko - litewski o Wilno i Suwalszczyznę. Jednak największą niewiadomą było wytyczenie granic z Rosją bolszewicką oraz powstrzymanie jej imperialnej agresji, co jak się wkrótce miało okazać, zaważy na losach całego świata. 11 listopada1918 roku kształt odrodzonego Państwa nie był pewny. Bez przesady można stwierdzić, że niemal o każdy kilometr jego rubieży trzeba było walczyć siłą.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-04-18 14:10 Giganci historii - Historia polskiego żużla Logo TVP Historia
2024-04-14 16:00 Giganci historii - Historia polskiego żużla Logo TVP Historia
2024-04-13 19:00 Giganci historii - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko Logo TVP Historia
2024-04-13 12:35 Giganci historii - Lądowanie w Normandii i walki w Europie Zachodniej 1944 - 1945 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): D - day to największa operacja desantowa w historii wojen, wydarzenie, które zdecydowanie przechyliło szalę zwycięstwa na stronę sił alianckich i skróciło czas wyniszczającej wojny. Nigdy wcześniej operacji wojskowej nie zaplanowano tak kompleksowo, z uwzględnieniem najmniejszych detali. To nie mogło się zakończyć niepowodzeniem. Przygotowania do operacji rozpoczęto już na półtora roku przed księżycową nocą z piątego na szósty czerwca 1944 roku. Miesiące przed tą datą, pełną parą szła produkcja tysięcy samolotów, czołgów, barek desantowych i spadochronów. Na Wyspy Brytyjskie płynął z Ameryki strumień zaopatrzenia. Dla zmylenia wroga zbudowano atrapy sprzętu i naturalnej wielkości modele żołnierzy, statki handlowe ucharakteryzowane na okręty sugerowały odmienne od zaplanowanego miejsce desantu. Na rozkaz czekało półtora miliona zgrupowanych alianckich żołnierzy.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-04-11 14:20 Giganci historii - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko Logo TVP Historia
Reklama
2024-04-07 16:00 Giganci historii - Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko Logo TVP Historia
2024-04-06 19:00 Giganci historii - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Nad Zamkiem Królewskim w Warszawie góruje Wieża Zegarowa, nazywana też Zygmuntowską. Ma blisko 60 metrów wysokości. Na każdej ze ścian, tuż pod wieńczącym ją hełmem umieszczono zegar. Wybija on godziny i kwadranse. Wewnątrz wieży znajdują się dwa dzwony zegarowe. Ten kwadransowy waży 440 kilogramów, zaś godzinowy - 860 kilogramów. Pierwszy zegar pojawił się na wieży w 1622 roku, za panowania Zygmunta III Wazy, króla który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Zegar - podobnie jak cały Zamek i Warszawa - ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku. Ale już w następnym roku został odbudowany. Otoczony opieką warszawskich zegarmistrzów odmierzał czas. Także wtedy, kiedy Polska straciła niepodległość. Wybijał także godzinę wolności. Wieżę zegarową i zegar zniszczono 17 września 1939 roku, podczas jednego z największych niemieckich bombardowań stolicy. Wskazówki zegara zatrzymały się na godzinie 11.15 i tak zostało do czasu powstania warszawskiego. Po wojnie, w gruzach zamku znaleziono jedną z tarcz zegara, parę zniszczonych wskazówek i jedną z czterech przekładni wskazówkowych. Nie znaleziono żadnych fragmentów głównego mechanizmu zegara. Kiedy przystąpiono do odbudowy zamku w 1971 roku, zdecydowano, że trzeba było zbudować nowy zegar. 19 lipca 1974 roku, o godzinie 11.15 zegar został uruchomiony. Jakie tajemnice kryje Zamek Królewski w Warszawie? Co o Zamku Królewskim w Warszawie wiedzą uczestnicy teleturnieju Giganci historii?

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-04-06 12:35 Giganci historii - Wielkie odkrycia geograficzne w XV i XVI wieku Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Wielkie odkrycia geograficzne zmieniły oblicze świata. Wywołały rewolucyjne zmiany we wszystkich dziedzinach życia i przyczyniły się do narodzin nowoczesnej cywilizacji. Wpłynęły między innymi na rozwój chrześcijaństwa, wymianę handlową czy codzienny jadłospis. Niestety, niosły też negatywne skutki. Utrwaliły niewolnictwo i handel ludźmi, doprowadziły do wielu konfliktów, które z czasem zyskały charakter globalny. Europejczycy doskonalili się w budowie okrętów i sztuce nawigacji. Gdy nastały czasy Henryka Żeglarza, docierano już do Kamerunu i Zatoki Gwinejskiej, by rozwijać handel z plemionami Afryki Zachodniej. Zanim morską drogę do Indii wyznaczył Vasco Da Gama, na jej poszukiwanie wypłynęły okręty dowodzone przez Krzysztofa Kolumba. Po trwającym nieco ponad 3 miesiące rejsie, załoga odkryła archipelag Bahama przekonana, że znalazła się w kraju bogów Wisznu i Siwy. W ślad za Kolumbem wyruszyli z Europy kolejni śmiałkowie wabieni sławą i bogactwami, jakie skrywały nowe kontynenty.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-04-04 14:25 Giganci historii - Chrześcijaństwo od Jezusa Chrystusa do Konstantyna Wielkiego Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Dziś chrześcijaństwo to religia jednej trzeciej mieszkańców Ziemi. Choć dzieli się na liczne odłamy, jego korzenie pozostają od ponad 2 tysięcy lat niezmienne. Zaczęło się w Palestynie od narodzin Jezusa z Nazaretu, od których liczymy nadejście nowej ery w historii świata. Wiara w jego nauczanie, męczeńską śmierć i Zmartwychwstanie przekazywana była ustnie na terenie rzymskiej Judei. Po stłumieniu powstań żydowskich i zburzeniu Jerozolimy w roku 70, wraz z migracją ludności, jego wyznawcy zaczęli rozprzestrzeniać się po całym obszarze cesarstwa. Nad Tybrem, z powodu odmowy składania hołdu tradycyjnym bóstwom chrześcijanie budzili nieufność. Za panowania cesarza Nerona doszło do pierwszych prześladowań, które osiągnęły apogeum w III wieku.

Czas trwania: 41min. / 2023 / teleturniej
2024-03-30 19:00 Giganci historii - Chrześcijaństwo od Jezusa Chrystusa do Konstantyna Wielkiego Logo TVP Historia
2024-03-30 12:30 Giganci historii - Zakony na ziemiach polskich w okresie średniowiecza Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji klasztor dał początek wielu zgromadzeniom zakonnym, które wkrótce gęstą siecią pokryły całą ówczesną Europę. Prócz pełnych skupienia modlitw, zakonnicy zakładali szkoły, uczelnie, szpitale, biblioteki, zajmowali się kulturą rolną oraz przetwórstwem spożywczym. Przepisywali dawne księgi oraz tworzyli nowe, by przekazać kolejnym pokoleniom swą bezcenną wiedzę. Zaledwie kilkadziesiąt lat po powstaniu Państwa Polskiego przybyli do niego pierwsi zakonnicy, wnosząc potężny wkład w jego organizację i kulturę. Efekty ich inicjatyw, widoczne są do dziś. W XII wieku cystersi, jako pierwsi, sprowadzili nad Wisłę uprawne gatunki jabłoni. Im także przypisuje się zakładanie pierwszych stawów rybnych. Byli prekursorami w hodowli karpia, regulacji rzek i w budowie młynów wodnych. Zakonnicy okazali się nie tylko efektywnymi organizatorami rzeczywistości, ale także niestrudzonymi kronikarzami naszych dziejów.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-03-28 14:30 Giganci historii - Chrześcijaństwo od Jezusa Chrystusa do Konstantyna Wielkiego Logo TVP Historia
2024-03-24 16:00 Giganci historii - Chrześcijaństwo od Jezusa Chrystusa do Konstantyna Wielkiego Logo TVP Historia
2024-03-23 19:00 Giganci historii - Twierdze I Rzeczypospolitej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Pierwsza Rzeczpospolita należała do największych państw ówczesnej Europy. Utrzymanie tak dużego obszaru wymagało przedsięwzięć służących odpieraniu zagrożeń i tworzeniu struktury państwa. Taką rolę odegrały twierdze Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zamki i rezydencje warowne. Były ośrodkami obronnymi, gniazdami znakomitych rodów, a w okresie porozbiorowym pamiątkami potęgi i chwały krzepiącymi serca i budującymi historyczną tożsamość. Twierdza w Kamieńcu Podolskim - potężny bastion w obronie przed nawałą turecką - na kartach powieści Henryka Sienkiewicza "Pan Wołodyjowski" urosła do rangi narodowego mitu. W czasach wojen polsko - tureckich zasłynął także zamek w Trembowli. Z kolei, najazd rosyjski w tym samym stuleciu dzielnie odpierał zamek w Lachowiczach, uznawany przez lata za najpotężniejszą fortyfikację w Wielkim Księstwie Litewskim. Funkcję twierdzy pełniła podczas potopu szwedzkiego Jasna Góra - symbol polskiego chrześcijaństwa. Choć wiele zamków i warowni na przestrzeni dziejów zamieniło się w malownicze ruiny, to nadal pozostają okazałą, dumną pamiątką po naszych przodkach i ich wysiłkach w budowaniu Rzeczypospolitej.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-03-23 12:35 Giganci historii - Rozbicie dzielnicowe w Polsce Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): "Dla zabieżenia przeto domowym wojnom, zwadom i rozterkom, mogącym po jego zgonie wybuchnąć, Królestwo Polskie, którego dotąd sam jeden książęciem był i monarchą, między synów podzielił" - tak kronikarz Jan Długosz opisywał przyczyny sukcesji jaka wywarła decydujący wpływ na dzieje Polski. Jej inicjator - Bolesław Krzywousty miał już za sobą doświadczenia konfliktu z bratem Zbigniewem, jaki nastąpił po śmierci Władysława Hermana. Miał temu zaradzić testament będący próbą znalezienia równowagi między sprawiedliwym podziałem kraju a troską księcia o utrzymanie jedności państwa. Na jego mocy Krzywousty, opiewany przez wielu sobie współczesnych, jako ideał władcy, ustanowił z pryncypialnej części kraju tzw. dzielnicę senioralną. W zamierzeniu nie podlegała ona dziedziczeniu, a rządy miał tu sprawować zawsze najstarszy z rodu. Po śmierci księcia na konflikt między niezadowolonymi braćmi nie trzeba było długo czekać.

Czas trwania: 44min. / 2023 / teleturniej
Reklama
2024-03-21 14:15 Giganci historii - Twierdze I Rzeczypospolitej Logo TVP Historia
2024-03-17 16:00 Giganci historii - Twierdze I Rzeczypospolitej Logo TVP Historia
2024-03-16 19:00 Giganci historii - Państwo rzymskie od Juliusza Cezara do Nerona Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Było syntezą osiągnięć kultury śródziemnomorskiej, jakimi zaowocowała starożytna Grecja, Egipt i ośrodki Azji Mniejszej. Po raz pierwszy zjednoczyło w jeden organizm niemal całą Europę Zachodnią. Do dziś jest źródłem prawa i rozwiązań technicznych - Państwo Rzymskie od jego rozkwitu za czasów Juliusza Cezara po panowanie Nerona. Fundamentem jego powstania była Republika Rzymska, u której schyłku pojawił ambitny wódz i zręczny polityk - Juliusz Cezar. Popularność zdobył, walcząc w misjach i kampaniach wojskowych, piastował kolejno coraz wyższe urzędy, aż stał się najwyższym kapłanem, ojcem ojczyzny i dyktatorem republiki. Za swe dążenie do jednowładztwa, zapłacił najwyższą cenę. Jego następca Oktawian August jako pierwszy obwołał się Cesarzem. Rzym stanął na drodze do potęgi terytorialnej i kulturalnej ówczesnego świata oraz integracji całego basenu Morza Śródziemnego.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-03-16 12:35 Giganci historii - Pearl Harbor i II wojna światowa na Pacyfiku Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Atak na Pearl Harbor był jednym z najważniejszych momentów zwrotnych, który z wojny toczącej się głównie na kontynencie europejskim, uczynił konflikt globalny. Był niedzielny poranek 7 grudnia 1941 roku. Dokonując ataku na bazę floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach, Japonia bez wypowiedzenia wojny wciągnęła w światowy konflikt Stany Zjednoczone Z ośmiu pancerników cumujących w porcie, w wyniku japońskiego ognia, pięć zostało zatopionych. Zginęło blisko 2 i pół tysiąca żołnierzy i cywilów. Nazajutrz Kongres USA ogłosił stan wojny z Japonią. Trzy dni później Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę Ameryce. Teatr działań wojennych na Pacyfiku objął swoim zasięgiem przestrzeń od Birmy, Hongkongu i Malajów aż po Nową Gwinee, Wyspy Salomona i Morze Koralowe. Wojna w tych zakątkach globu trwała jeszcze, gdy III Rzesza podpisywała akt bezwarunkowej kapitulacji. Zakończyła się dopiero 2 września 1945 roku. Niespełna miesiąc wcześniej Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę i Nagasaki.

Czas trwania: 43min. / 2023 / teleturniej
2024-03-14 14:30 Giganci historii - Państwo rzymskie od Juliusza Cezara do Nerona Logo TVP Historia
2024-03-10 16:00 Giganci historii - Państwo rzymskie od Juliusza Cezara do Nerona Logo TVP Historia
2024-03-09 19:00 Giganci historii - Młoda Polska Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Na świecie kształtował się modernizm, a codzienne życie przenikał estetyczny duch secesji. Sztuka stała się wyrazicielką nowych, awangardowych prądów filozoficznych i społecznych. Nad Wisłą, mimo podziału kraju na trzy zabory, modernistyczna wizja buntu wobec konformistycznych, gnuśnych struktur społecznych trafiła na żyzny grunt. W swym manifestach, krytyk literacki Artur Górski ogłasza kiełkujący kierunek Młodą Polską. Malarstwo i literatura stają się niemal onirycznymi krainami wolności, indywidualizmu i dekadencji. Zgliszcza dotychczasowego porządku mogą stać się szansą na moralne odrodzenie Polaków i Ojczyzny. Głównymi ośrodkami nowego prądu stały się Lwów, Kraków, a także literackie środowisko Warszawy. Młodopolska bohema odkryła także piękno Tatr i góralskiego folkloru. Pod Wawelem pojawia się plejada utalentowanych osobowości, na czele z nowym narodowym wieszczem - Stanisławem Wyspiańskim, którego życie i twórczość najpełniej oddają ducha tej epoki.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-03-09 12:40 Giganci historii - Młoda Polska Logo TVP Wilno
2024-03-07 14:35 Giganci historii - Młoda Polska Logo TVP Historia
2024-03-03 16:00 Giganci historii - Młoda Polska Logo TVP Historia
2024-03-02 19:00 Giganci historii - Kazimierz Wielki Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Imię Kazimierz otrzymał najmłodszy syn Władysława Łokietka po swoim dziadzie po mieczu, Kazimierzu - księciu kujawskim. Historia dała mu przydomek "Wielki". Zaczynał skromnie, by po blisko czterdziestu latach panowania kończyć je jako władca liczącego się już państwa w Europie. Niemal trzykrotnie powiększył jego terytorium. Zadbał o uporządkowanie prawa. Chcąc podnieść obronność państwa, nakazał wzniesienie zamków i umocnienie już istniejących. Powstawały nowe miasta i wsie. W 1364 roku Kazimierz Wielki założył w Krakowie Studium Generale. Za jego panowania nastąpił rozwój gospodarczy. Król rozpoczął też bicie własnej monety srebrnej - grosza. Zadbał o poprawę stosunków z Zakonem Krzyżackim i Czechami. Zawarł sojusz z Węgrami. Król, o którym Jan Długosz mówił, że "zastawszy Polskę glinianą, drewnianą i nieschludną, pozostawił ją Kazimierz Wielki murowaną, ozdobną i wspaniałą".

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-03-02 12:35 Giganci historii - Żony królów Polski Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Ludowe przysłowie głosi, że "dobra żona - męża korona". To porzekadło sprawdza się, kto wie, czy nie najpełniej, w przypadku monarchów. Pierwszą, której mąż przyozdobił skronie polską koroną, była - według zapisków Jana Długosza - Oda Miśnieńska, czwarta żona Bolesława Chrobrego. Tytuł totius Poloniae regina otrzymała Jadwiga Kaliska, pomagając uprzednio mężowi Władysławowi Łokietkowi w scaleniu kraju, zdobyciu korony i sprawowaniu rządów. Ich syn Kazimierz Wielki wiązał się więzami małżeńskimi czterokrotnie, trzy żony obdarzając monarchicznym tytułem. Epoka dynastii Jagiellonów to czas ambitnych mariaży i prawdziwie wielkich osobowości na tronie królowych. Do nich należą obwołana świętą patronką Polski Jadwiga Andegaweńska, pełna żywiołowej, politycznej inwencji Bona Sforza, czy inspirująca potomnych Barbara Radziwiłłówna. Gdy nastał czas wolnej elekcji, u boku polskich królów pojawiły się przedstawicielki najznakomitszych dynastii ówczesnej Europy.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-02-29 14:10 Giganci historii - Polskie formacje wojskowe podczas Wielkiej Wojny Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W latach Wielkiej Wojny przeciwko sobie walczyli Polacy z trzech zaborów powołani do armii państw zaborczych. Ale wojna stwarzała szansę na odzyskanie niepodległości. Środkiem do tego miały być polskie formacje wojskowe. 16 sierpnia 1914 roku Naczelny Komitet Narodowy powołał Legiony Polskie. Ich zaczyn stanowiła zorganizowana wcześniej przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Legiony podlegały dowództwu armii austro - węgierskiej. Jesienią 1916 roku Legiony zostały wycofane na tyły frontu. W grudniu legioniści wkroczyli do Warszawy. Po ogłoszeniu przez władze niemieckie i austro - węgierskie Aktu 5 listopada, Piłsudski został członkiem Tymczasowej Rady Stanu. Latem 1917 roku doszło do tzw. kryzysu przysięgowego. Legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Austro - Węgier i Niemiec zostali internowani. Część legionistów, poddanych austriackich, trafiła na front włoski. Piłsudski został uwięziony w twierdzy w Magdeburgu. Polskie formacje wojskowe - początkowo ochotnicze - zaczęto tworzyć także w zaborze rosyjskim. Już jesienią 1914 roku rozpoczęto formowanie oddziału, który dał początek I Legionowi, zwanemu "Legionem Puławskim". Wkrótce powstał II Legion, który określano jako "Lubelski". Dały one początek kolejnym formacjom polskim walczącym u boku armii rosyjskiej. Po rewolucji lutowej 1917 roku z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego powstał 1. Korpus Polski dowodzony przez generała Józefa Dowbor - Muśnickiego. Po przewrocie bolszewickim generał Dowbor - Muśnicki zaoferował komunistom neutralność Korpusu wobec stron konfliktu w Rosji. Bolszewicy postawili jednak warunki, których Dowbor - Dowbor Muśnicki nie mógł przyjąć. Doszło do walk z Armią Czerwoną Gwardią, a Korpus rozpoczął samodzielne operacje wojskowe na Białorusi. Zdobył twierdzę Bobrujsk i zajął Mińsk. Na przełomie listopada i grudnia 1917 roku rozpoczęto formowanie II i III Korpusu. W czerwcu 1918 roku wszystkie trzy korpusy zostały rozbite i rozbrojone. Jednak zebrani w Kijowie oficerowie polscy postanowili powołać Komisję Wojskową w celu tworzenia nowych jednostek. Wkrótce powstały one na północy w Archangielsku i Murmańsku oraz na południu - w Tyflisie, Odessie i na Kubaniu. 4. Dywizja Strzelców z Kubania przeszła przez Odessę, Czerniowce i Stanisławów, aby pod nazwą 10. Dywizji Piechoty dojść do Wilna. 5. Dywizja Strzelców Polskich zwana "Syberyjską" w niezwykle trudnych warunkach walcząc z bolszewikami, szła przez Powołże, Kazachstan i Syberię, gdzie 10 stycznia 1920 roku została wzięta do niewoli, ale jej ostatni żołnierze dotarli aż do Harbinu w Chinach. W 1917 roku rozpoczęto organizację armii polskiej we Francji. Latem 1918 roku weszła ona do walki na froncie francusko - niemieckim. Od koloru mundurów nazwana została Błękitną Armią. W październiku 1918 roku jej dowódcą został generał Józef Haller, który wcześniej walczył w Rosji. Jednostkę tworzyli głównie byli jeńcy wojenni z armii austriackiej i niemieckiej i polscy emigranci zarobkowi z Europy i Ameryki. Po zakończeniu wojny Błękitna Armia wraz z całym wyposażeniem została przetransportowana do Polski. Ostatnie pododdziały przybyły w czerwcu 1919 roku.

Czas trwania: 42min. / 2023 / teleturniej
2024-02-28 04:05 Giganci historii - Bitwa o Monte Cassino Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Żołnierze! Bitwa 2. Korpusu Polskiego pod Monte Cassino przejdzie do historii. 22 dni bez przerwy pod ciężkim ogniem, w najtrudniejszych warunkach bytowania, 7 dni zaciętego boju o niemieckie fortyfikacje, oto wspaniały wysiłek woli i poświęcenia waszego, który nie ma wielu równych nie tylko w historii tej wojny, ale i w historii świata - pisał 20 maja 1944 r. gen. Władysław Anders do żołnierzy 2. Korpusu. Dwa dni wcześniej, polska flaga została wywieszona na ruinach klasztoru na Monte Cassino. Polacy odnieśli spektakularne zwycięstwo. Bitwa o Monte Cassino to jedna z największych batalii II wojny światowej na froncie zachodnim. Podczas trwającej pół roku bitwy straty obu stron wyniosły ponad 75 tysięcy żołnierzy. Wśród poległych było także 923 żołnierzy polskich. Ponad trzy tysiące odniosło rany. Droga na Rzym została otwarta.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-02-25 08:20 Giganci historii - Jan Matejko Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Jeden z najwybitniejszych artystów w historii Polski. Piewca wielkich zwycięstw i wnikliwy odtwórca przełomowych momentów. Budziciel sumień i niedościgły wyraziciel snów o potędze. To właśnie dzięki niemu możemy wyobrazić sobie, jak wyglądał dramatyczny sprzeciw Tadeusza Reytana, zaduma Stańczyka nad losami Rzeczypospolitej czy czułe gesty Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Jego wizje wydarzeń historycznych na trwałe zapisały się w naszej zbiorowej pamięci. Niewysoki wzrostem, a wielki swym talentem - Jan Matejko.

Czas trwania: 45min. / 2023 / teleturniej
2024-02-24 12:40 Giganci historii - odc. 19. Grudzień 70 Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Zaczęło się tuż przed Bożym Narodzeniem 1970 roku. Pogłębiające się od dawna niezadowolenie z sytuacji gospodarczej w kraju doprowadziło do ulicznych zamieszek. Potem wybuchły strajki. Na wybrzeże wysłano wojsko. I doszło do masakry. Kto podjął decyzję o strzelaniu do robotników? Czy była ona wynikiem manipulacji i wojny na górze? Grudzień 70 to temat tego odcinka teleturnieju Giganci Historii!

Czas trwania: 45min. / 2020 / teleturniej
2024-02-24 08:20 Giganci historii - Państwo Franków Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Zaczęło się od niewielkiego państwa plemiennego, którego władcą był ambitny, toczący liczne ościenne wojny Chlodwig z dynastii Merowingów. Podbił kolejno sąsiednie państwa, najpierw Galo - Rzymian, wyrosłe na gruzach Imperium Rzymskiego, później Alemanów. Tak rozpoczęło się jednoczenie ziem Franków w organizm państwowy. Początki nie były łatwe. Dziedzictwo władcy uległo wkrótce podziałowi między synów, aż wreszcie pojawił się Karol Młot, który dał początek dynastii Karolingów. Ich państwo stało się najsilniejszym mocarstwem wczesnośredniowiecznej Europy. Na wyżyny prawdziwej potęgi wyniósł je Karol Wielki. Choć przez skromność nie przyjął tytułu cesarza, jego imperium - Królestwo Franków - obejmowało imponujący obszar: całą obecną Francję, Belgię, Holandię, Austrię i Szwajcarię, a także północne Włochy i zachodnie Niemcy. Nastąpiło odrodzenie kultury i starożytnej sztuki, a tzw. renesans karoliński stał się symbolem rozkwitu średniowiecznej Europy.

Czas trwania: 42min. / 2023 / teleturniej

Giganci historii gdzie obejrzeć?

Giganci historii można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry