Emisja Giganci nauki będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany Edisonem metalurgii? Wynalazek, którego z Gigantów nauki był umieszczony na wieży Eiffla? Do czego wykorzystywany był polon? Kto opracował oznaczenia grup krwi? Jak nazywał się twórca pierwszej skutecznej szczepionki na tyfus? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w cyklu "Giganci nauki". Są wśród nich polscy odkrywcy, wynalazcy, konstruktorzy i projektanci. Przedstawimy ich największe osiągnięcia, wyjaśniając równocześnie wagę poszczególnych innowacji oraz ich wykorzystanie. Zaproponowane postacie to przedstawiciele nauk medycznych, fizyki, chemii oraz matematyki.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Gdyby przestały działać, nasze życie zmieniłoby się diametralnie w każdej dziedzinie. Łączność, energia, banki, wiedza, telewizja, radio, mapy, a nawet sprzęty gospodarstwa domowego - sterują nimi komputery. W tym odcinku teleturnieju, razem z uczestnikami, poznamy ich historię - i to od kultowej już Enigmy aż po współczesność - oraz zasady działania, o których tak często zapominamy, po prostu używając komputerów. To zero - jedynkowy odcinek "Gigantów nauki" odkodowany dla wszystkich miłośników wiedzy! "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło.
Czas trwania: 49min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Trzydziesty trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman, powiedział, że może ona nie tylko zrewolucjonizować sztukę wojenną, ale jest w stanie także zmienić bieg historii ludzkiej cywilizacji. Bomba atomowa - to bez wątpienia najpotężniejsza i najbardziej niszczycielska broń w rękach człowieka. Jej zwolennicy sądzą, że zapewnia bezpieczeństwo i równowagę sił. Albert Einstein swe poparcie dla budowy bomby uważał za największy, życiowy błąd. Zszokowany jej mocą, żałował, że nie został zegarmistrzem. Tematami tego odcinka "Gigantów nauki" będą: bomba atomowa, badania nad radioaktywnością i rozszczepieniem atomu, historyczne uwarunkowania, które doprowadziły do powstania bomby atomowej, projekt Manhattan, poligony i próby atomowe, środowiskowe i zdrowotne skutki wybuchu atomowego. Arsenał nuklearny świata w ujęciu historycznym i współczesnym. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. To teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 49min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Występują na prawie każdym kontynencie. Są ogromne, choć tracą swoją masę w rekordowo szybkim tempie. Lodowce i Lądolody. Budzą podziw i szacunek, stanowią obiekt niestrudzonych badań naukowców, a na niektórych z nich ci odważniejsi, uprawiali nawet wspinaczkę. Ich topnienie jest najbardziej widocznym dowodem na zmiany klimatu. A przez to coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, ile jest naprawdę lodu na świecie. Powierzchnia lądolodu Antarktydy, Grenlandii oraz lodowców na reszcie kontynentów to około 16 mln km2. Tematami tego odcinka teleturnieju będą: Lodowce oraz lądolody, występowanie, geneza ich powstania oraz ich udział w formowaniu naszej planety. Flora i fauna regionów pokrytych lodem. Zdobywcy biegunów Ziemi. Bogactwa naturalne obszarów podbiegunowych i ich pozyskiwanie. Odkrycia archeologiczne w lodowcach. Polacy na Antarktydzie. Wpływ zmian klimatycznych na lodowce.
Czas trwania: 51min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Skóra jednych jest sucha i szorstka, może też wytwarzać łuski. Skóra tych drugich przepuszcza wodę i bierze udział w oddychaniu. To tylko niektóre z różnic między gadami i płazami. Te dwie gromady zwierząt z królestwa polskiej fauny są bohaterami dzisiejszego odcinka "Gigantów nauki". Uczestnicy tego odcinka teleturnieju zmierzą się z wiedzą o tajemnicach i ciekawostkach dotyczących rodzimych jaszczurek, węży i żab, ich bogactwem gatunkowym, obyczajami i budzącymi podziw niecodziennymi umiejętnościami, a także znaczeniem, zagrożeniami i zagadnieniami dotyczącymi ochrony polskiej herpetofauny. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. To teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów - pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 51min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się. Zaktualizowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody czerwona lista dobitnie pokazuje, że świat zwierząt i roślin kurczy się w zastraszającym tempie. Według najnowszych danych przez działalność człowieka zagrożonych obecnie jest ponad 41 tysięcy gatunków, czyli statystycznie co trzeci z występujących na Ziemi. Z polskich lasów już wkrótce może zniknąć ryś, wilk, niedźwiedź, cietrzew, z Bałtyku - foka szara, a z Tatr - kozice. Jak do tego nie dopuścić, jak chronić te gatunki, by za kilka lat móc podziwiać je na żywo, a nie wyłącznie na archiwalnych zdjęciach? Podstawą jest jak zawsze wiedza i świadomość. Dlatego ten odcinek teleturnieju poświęcony jest ginącym i zagrożonym gatunkom roślin i zwierząt.
Czas trwania: 50min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Kiedy słyszymy jej polsko - francuskie nazwisko, błyskawicznie pojawiają się skojarzenia: Nobel, fizyka, chemia, polon, rad, kobieta w świecie nauki. Ale to zaledwie wycinek wiedzy, kim tak naprawdę była. Znała biegle 5 języków. Interesowała się też muzyką, socjologią i psychologią. Jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła prawo jazdy. Nie bała się łamać konwenansów, jak choćby udając się w podróż poślubną na rowerach w skróconej sukience i bez kapelusza. To kobieta wyrastająca ponad swoją epokę, która sama o sobie mówiła: Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym. Odcinkiem tego odcinka Gigantów Nauki, jest jedyna dwukrotna kobieta noblistka - niezwykła i nadal inspirującą Maria Skłodowska - Curie! Giganci Nauki to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 50min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Tematem tego odcinka teleturnieju będzie polska nauka w dobie Oświecenia. Polskie podręczniki, czasopisma i publikacje naukowe epoki. Czołowe postacie polskiej nauki oświeceniowej. Rozwój archeologii i muzealnictwa. Najważniejsze dokonania naukowe doby Oświecenia w zakresie nauk ścisłych, biologii, medycyny, ekonomii. Ośrodki nauki na ziemiach polskich. Akademie i organizacje naukowe, Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Idee "wieku świateł" przenikały wszelkie dziedziny życia we wszystkich krajach europejskich. W Polsce najważniejszym ośrodkiem Oświecenia stał się dwór królewski. Wokół Stanisława Augusta Poniatowskiego skupili się pisarze, uczeni i politycy reprezentujący nurt reformatorski. Wiek światła i rozumu przyniósł Polsce drugą na świecie a pierwszą w Europie Konstytucję oraz pionierski na świecie zalążek Ministerstwa Oświaty, jakim była Komisja Edukacji Narodowej. Rozkwit przeżywała nad Wisłą nauka. W rozwój zarówno nauk przyrodniczych, jak i matematycznych wniosło wkład wielu ówczesnych uczonych, proponując nowe rozwiązania i teorie. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej. To znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów - pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 50min. / 2022 / teleturniejEmisja Giganci nauki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Na zwycięzcę czeka tytuł giganta nauki i nagroda 20 tysięcy zł. Teleturniej składa się z 3 rund i finału. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty rund sumują się. Jak z epidemiami radziły sobie poprzednie pokolenia? W tym odcinku zawodnicy zmierzą się z pytaniami o największe epidemie chorób zakaźnych w dziejach ludzkości, o ich przyczyny i skutki. A także z pytaniami o szczepionki i sposoby walki z epidemiami w przeszłości i dziś. Udział bierze pięciu zawodników, a ekspertami są: Mikołaj Fedorowicz, popularyzator nauki, biochemik, oraz neurochirurg Łukasz Grabarczyk. Prowadzi: Łukasz Nowicki.
Czas trwania: 48min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Nasze Niebo, Słońce i Księżyc intrygowały już starożytnych ludzi wszystkich kultur, prawie 5 tysięcy lat temu i ta fascynacja wszechświatem trwa do dziś. Nam udało się dosięgnąć gwiazd. A nowe lepsze technologie i eksperymentalne rozwiązania pozwalają widzieć i wiedzieć coraz więcej. W tym odcinku teleturnieju zapytamy o drogę od pierwszych koncepcji lotu w Kosmos do startu pierwszego pojazdu kosmicznego, o załogowe loty w Kosmos i udział w nich Polaków, o technologie kosmiczne, ich rozwój i zastosowanie w życiu codziennym, a także wyścig i współpracę między mocarstwami w podboju Kosmosu oraz spektakularne misje kosmiczne NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Giganci Nauki to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 50min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Tadeusz Wenda to wybitny projektant linii kolejowych, mostów, budowniczy portów morskich. W 1920 roku, kiedy to Gdańsk jako wolne miasto, będący pod protektoratem Ligi Narodów, zablokował dostawy sprzętu wojennego dla walczącej Polski, rząd Polski zdecydował się na budowę polskiego portu nad Bałtykiem. Wybranie miejsca i opracowanie projektu zlecono Tadeuszowi Wendzie. Wenda osobiście dokonał wyboru miejsca pod przyszły port we wsi Gdynia, w dolinie rzeki Chylonki, między Kępą Oksywską a Kamienną Górą. O wyborze tej właśnie lokalizacji przesądziło dogodne położenie Gdyni: osłonięcie od wiatrów przez Półwysep Helski, odpowiednia głębokość wody przy brzegu oraz bliskość stacji kolejowej. Powołany do tego zadania inż. Wenda miał wówczas 57 lat, był człowiekiem dojrzałym, mającym odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Z racji swojego doświadczenia zawodowego był cenionym specjalistą w dziedzinie budownictwa portowego. W 1921 roku Tadeusz Wenda przygotował koncepcję portu właściwego do zdolności przeładunkowej 6 mln ton, rekordowej w skali Europy i świata. 9 kwietnia 1923 roku z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego uroczyście otwarto w Gdyni Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): To on jako pierwszy na świecie założył kopalnię i rafinerię naftową zaraz po tym, jak udanie przeprowadził destylację ropy. Choć zgromadził spory majątek, nigdy nie starał się o patenty na swoje odkrycia. Uważał, że wszystko, co pochodzi z ziemi, jest wspólnym dobrem i ma służyć wszystkim ludziom. To dzięki niemu odbyła się pierwsza na świecie operacja przy sztucznym świetle. Bohaterem tego odcinka teleturnieju będzie człowiek, który rozjaśnił ludziom świat - Ignacy Łukasiewicz. Jak bardzo jego odkrycia wpłynęły na nasze współczesne życie, sprawdzimy razem z uczestnikami "Gigantów nauki". "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 46min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Szokujący, z pozoru dziwni, nieustępliwi i uparci. Lubią sprawdzać teorię w praktyce, nie boją się eksperymentów. Uczą się tylko na swoich błędach. Zawsze pełni pasji i wiary, że sukces kiedyś nadejdzie. Widzą świat inaczej i nie boją się o tym mówić. To oni przesuwają horyzont naszej wiedzy i nauki, płacąc za to często wysoką cenę. To oni zmieniają świat. Najbardziej prestiżowa nagroda w świecie nauki ufundowana została przez jednego z nich, wynalazcę, którego odkrycie nieodwracalnie zmieniło świat. Dynamit miał ludziom pomagać kruszyć skały, stał się jednak śmiercionośną bronią. Nagroda Nobla ma honorować tych, których odkrycia przyczyniają się dobru ludzkości. Laureaci Nagrody Nobla, niezwykłe osobowości i genialne odkrycia będą bohaterami tego odcinka teleturnieju. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 48min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Chwilka, momencik, chwilunia, kwadrans akademicki, godzinka a może era, eon czy cała wieczność. To wszystko jednostki czasu. Na początku odmierzany był ruchem słońca na niebie, fazami księżyca i wylewami Nilu. Aby był bardziej konkretny, ludzkość nauczyła się opisywać go w formie kalendarzy. Do dziś, w różnych kulturach, obowiązują ich odmienne rodzaje. W tym wydaniu "Gigantów nauki" historia różnych systemów liczenia czasu, zegary oraz kalendarze. Po tym odcinku nikt nie będzie mógł już powiedzieć, że ma z czasem jakikolwiek problem. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 48min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Niegdyś było bóstwem. Do dziś jest źródłem życia na naszej planecie. W bardzo odległej przyszłości stanie się czerwonym olbrzymem, potem przekształci się w niewielką gwiazdę, by ostatecznie zgasnąć. Słońce - jedna z wieluset miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Codziennie wyczekujemy jej wzejścia, by dostarczała nam energii i dobrego humoru. A wszystko za sprawą gigantycznych reakcji termojądrowych, zachodzących w jej wnętrzu. W tym odcinku teleturnieju zapytamy o fizykę i chemię Słońca, jego budowę, porównanie z innymi gwiazdami, heliocentryzm. Układ Słoneczny. Zjawiska astronomiczne i atmosferyczne związane ze Słońcem. Oddziaływanie Słońca na organizmy żywe oraz ekosystemy Ziemi. Energię słoneczną w aspekcie przyrodniczym i technicznym. Giganci Nauki to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 50min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Czy poza Ziemią jest życie? Jak wyglądają inne planety? Jak wielki jest wszechświat? Ciekawość, odwaga i rywalizacja ludzi sprawiły, że znamy już część odpowiedzi na te pytania. Od lat 60. dwudziestego wieku realizujemy wielkie marzenie pokoleń o poznaniu pozaziemskiej rzeczywistości. W tym odcinku teleturnieju historia załogowych lotów w kosmos, czyli jak wielki dla ludzkości okazał się mały krok człowieka postawiony na Księżycu w 1969 roku. "Giganci nauki" to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej, w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 49min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Burze, tornada, gradobicia, inwersje temperatury, gwałtowne zmiany ciśnienia, cyklony i cała gama ekstremalnych zjawisk pogodowych. To na szczęście nie prognoza pogody, tylko spis tematów i zagadnień, z którymi zmierzą się uczestnicy tego odcinka teleturnieju. W roli głównej Pogoda i Klimat czyli klimatyczny odcinek Gigantów Nauki, po jego obejrzeniu każdy będzie mógł śmiało powiedzieć, że zna się na pogodzie. Giganci Nauki to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 45min. / 2022 / teleturniejOpis (streszczenie): Metal przyszłości, któremu od zamierzchłej przeszłości zawdzięczamy rozwój naszej cywilizacji. To on zapoczątkował epokę brązu. Jego łacińska nazwa cuprum pochodzi od wyspy Cypr, na której był niegdyś wydobywany. To dobroczynna miedź półszlachetny metal obdarzony niezwykłymi właściwościami. Bez miedzi nie byłoby elektryczności, a co za tym idzie telewizji i naszego programu. Słynna nowojorska Statua Wolności pokryta jest, łącznie ze swoją koroną blisko 80 tonami miedzianego kruszcu, który patynując nadał jej charakterystyczny zielonkawy kolor. Nie bez przyczyny miedź nosi zaszczytny tytuł królowej metali. I to tej królowej poświęcony jest ten odcinek Gigantów Nauki. Giganci Nauki to teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej, znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji nauki. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej składa się z 3 rund i finału wieńczącego dzieło. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie punkty poszczególnych rund sumują się.
Czas trwania: 48min. / 2022 / teleturniejGiganci nauki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):