Emisja Ginące zawody będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 7 lutego 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Film dokumentalny z cyklu "Ginące zawody". Odcinek poświęcony kowalstwu artystycznemu. Przedstawiciele tego zawodu, pochodzący z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Podhala, z wielką pasją opowiadają o swojej przygodzie z tą profesją. Wspominają powody i początki swych zainteresowań tym niezwykłym zawodem. W filmie pokazano pracę w kuźni oraz zaprezentowano wyroby kowalstwa artystycznego. Bogata kolekcja wyrobów kowalstwa artystycznego, inspirowanego kulturą i tradycją Podhala.
Czas trwania: 27min. / 1973Emisja Ginące zawody miała miejsce:
Opis (streszczenie): Film poświęcony zabawkarzom ludowym, którzy wykonują drewniane zabawki, takie jak malowane bryczki z konikami czy kłapiące skrzydłami ptaszki. Spotkania z twórcami ludowymi w ich warsztatach podczas pracy w Lachowicach, Koszarawej, Stryszawie, Łącznej i Żołyni. Są to tereny południowej Małopolski, gdzie na obszarach górskich, wiejskich istniała tradycyjna produkcja wyrobów drewnianych. Produkcja jarmarcznych zabawek drewnianych rozwinęła się w okolicach, gdzie liczba ziemi i znaczne rozdrobnienie gruntów zmusiło ludność do szukania dodatkowego zarobku, poza rolnictwem. W audycji rozmowa z Heleną Pierzchałową, prezes krakowskiego oddziału Cepelii o Funduszu Rozwoju Twórczości Ludowej, który daje możliwość Cepelii sprawowania mecenatu nad twórcami ludowymi poprzez fundowanie stypendiów, organizowanie konkursów, szkoleń, warsztatów, jarmarków i pokazów. Wypowiedź etnograf Teresy Komornickiej o wartościach artystycznych i tradycyjnych zabawek drewnianych, o wkładzie twórczym pracy każdego z rzemieślników.
Czas trwania: 29min. / 1973Opis (streszczenie): Podróż do odległego świata, w którym rękodzieło stanowiło główną formę wytwórczą. Ginące zawody to cykl, w którym historia przeplata się z teraźniejszością. W programie pokazujemy rodzinny zakład krawiecki. Państwo Gallerowie oraz ich córka opowiadają o historii zakładu, tajnikach rzemiosła, relacjach z klientami. Zakład jestwielopokoleniowy: wcześniej prowadził go ojciec pani Ireny, teraz właścicielką jest jej córka Iza.
Czas trwania: 14min. / 2007 / reportażOpis (streszczenie): Cykl dokumentalny poświęcony zanikającyn profesjom.
Czas trwania: 15min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Wizyta w zakładzie szklarskim
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): . Odcinek poświęcony zanikajacemu rzemiosłu kołodzieja, które próbuje zrekonstruować inżynier Bernard Niewiedna.
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Odcinek poświęcony zawodowi mincerza wybijającego monety do czasu, gdy powstały mennice państwoiwe. Dzisiaj zawod zachowany reliktowo do tworzenia monet pamiątkowych i okolicznościowych.
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Odcinek poświęcony pracy opolskiego odlewnika, Wiktora Halupczoka, wykonującego na zlecenie artystów rzeźby w brązie.
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Odwiedziliśmy z kamerą kilkadziesiąt osób wykonujących już nieistniejące, bądź zamierające profesje. Wraz z bohaterami reportaży przenosiliśmy się do odległego świata, w którym rękodzieło stanowiło główną formę wytwórczą. "Ginące zawody" to cykl programów, w których historia przenika się z teraźniejszością. Pan Waldemar, piekarz z kilkupokoleniową tradycją i wieloletnim doświadczeniem, opowiada o tradycji kołacza na Śląsku, dzieli się przepisem.
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką programu jest pani Maria, która robi z pszczelego wosku świece.
Czas trwania: 15min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Odwiedziliśmy z kamerą kilkadziesiąt osób wykonujących już nieistniejące bądź zamierające profesje. Wraz z bohaterami reportaży przenosiliśmy się do odległego świata, w którym rękodzieło stanowiło główną formę wytwórczą. "Ginące zawody" to cykl programów, w których historia przenika się z teraźniejszością.
Czas trwania: 14min. / 2008 / reportażOpis (streszczenie): Z kamerą odwiedziliśmy kilkadziesiąt osób wykonujących już nieistniejące bądź zamierające profesje. Wraz z bohaterami reportaży przenosiliśmy się do odległego świata, w którym rękodzieło stanowiło główną formę wytwórczą. "Ginące zawody" to cykl programów, w których historia przenika się z teraźniejszością. Haft norweski. Panie pasjonatki udzielają lekcji haftu, opowiadają o życiu i swojej pracy.
Czas trwania: 14min. / 2008 / reportażGinące zawody można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Opole, TVP Dokument
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: