W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Historia żywa
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Historia żywa miała miejsce:
Opis (streszczenie): W programie spotkanie z retro fotografikiem i grupą rekonstrukcyjną Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju. Rekonstruktorów jednej z najgłośniejszych formacji z okresu Powstania Styczniowego i fotografika wykonującego zdjęcia techniką mokrego kolodionu połączyło zamiłowanie do wydarzeń z roku 1863. Spotkanie na planie jednej z rekonstrukcji historycznych zaowocowało serią retro fotografii, takich samych jak te wykonane w epoce. W programie dowiemy się, kim byli Żuawi Śmierci, kim są dziś ich naśladowcy i na czym polega zapomniana technika fotografii kolodionowej.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wiek XVII to jeden z najciekawszych i najbarwniejszych okresów historycznych w dziejach Polski i w polskiej rekonstrukcji. Z racji strojów, a także uzbrojenia i broni, jakie wówczas uzywano to także jedno z najdroższych hobby. W programie wystąpią członkowie Chorągwi Husarskiej Zamku w Gniewie oraz grupy rekonstrukcyjne odtwarzające armię polską i szwedzką z XVII wieku. Rekonstruktorzy opowiadają o swoim zamiłowaniu do okresu staropolskiego, prezentują epokowy oręż i rozgrywają sceny walk z okresu wojen polsko - szwedzkich pod murami zamku w Gniewie.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program poświęcony rekonstruktorom odtwarzającym postacie i epizody z różnych epok historycznych, dla których wspólnym mianownikiem jest chęć dotknięcia historii. Odcinek odpowiada na pytanie: dlaczego i po co ludzie różnych profesji i w różnym wieku zajmują się odtwarzaniem przeszłości. Bohaterowie programu dzielą się swoimi refleksjami, demonstrując efekty swej pasji w postaci wiernie zrekonstruowanych przedmiotów, strojów, pojazdów i broni.
Czas trwania: 26min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program poświęcony warszawskim grupom rekonstrukcyjnym odtwarzającym oddziały konspiracyjnej i powstańczej Warszawy. Grupy te co roku uczestniczą w inscenizacjach rocznicowych poświęconych powstaniu warszawskiemu i innym ważnym wydarzeniom z okresu okupacji hitlerowskiej. Rekonstruktorzywcielają się w konkretne postaci uczestników tamtych wydarzeń, odwzorowując na podstawie fotografii ich ubiór oraz wyposażenie. Pasji rekonstrukcyjnej członków grup towarzyszy rzetelna i szczegółowa wiedza na temat powstania, co pokazują w trakcie organizowanych inscenizacji i pikników historycznych.
Czas trwania: 24min. / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Reportaż przedstawia pasjonatów średniowiecza wcielających się w rolę, rycerzy, dam dworu i rzemieślników. Przybliża kulisy funkcjonowania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających tamtą epokę. Ukazuje dawne metody wytwarzania broni, uzbrojenia i odzieży.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Reportaż o pasjonatach średniowiecza wcielających się w rycerzy, damy dworu, rzemieślników. Przybliża kulisy funkcjonowania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających tamtą epokę. Ukazuje dawne metody wytwarzania broni, uzbrojenia i odzieży.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2015 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Reportaż z imprezy plenerowej pt. "Walkiria", jaka co roku w sierpniu, odbywa się na poligonie w pobliżu Wilczego Szańca pod Kętrzynem. Odtworzono epizody z walk 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskeigo.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2015 / cykl reportażyHistoria żywa można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):