Historia kuchni polskiej godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Historia kuchni polskiej w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Historia kuchni polskiej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 25 stycznia 2025 (Sobota)
08:05 Historia kuchni polskiej - Tajemnica pierwszej polskiej książki kucharskiej Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstała audycja na temat polskiej kuchni pokazująca, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. Seria dokumentalna pt.: Historia kuchni polskiej wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz opiera się na pracach naukowych prof. Jarosława Dumanowskiego, głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności dokonuje Maciej Nowicki twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację, ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w studiu kulinarnym ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania dań z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. Historia kuchni polskiej to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego. Odc. 4. Skomplikowana historia poszukiwań pierwszej polskiej książki kucharskiej. Maciej Nowicki rekonstruuje odkryte potrawy i aby w pełni zrozumieć ich sens należy wybrać się do Nowego Jorku. Okazuje się, że w kuchni żydowskiej zachowały się polskie smaki z XVI wieku. Ze względu na swój użytkowy charakter, tylko nieliczne książki kucharskie z XVI wieku przetrwały do naszych czasów. Dzięki wynalazkowi Gutenberga upowszechnił się druk, jednak podstawowym źródłem wiedzy o kuchni wciąż były, spisywane przez królewskich i arystokratycznych kuchmistrzów, rękopiśmienne książki kucharskie. Pośród dziesiątek europejskich rękopisów nie było jednak tekstu polskiego. Zachowała się natomiast pierwsza czeska książka kucharska wydana w 1535 roku w Pradze zawierająca mi.in. polskie potrawy. Historycy byli jednak pewni, że polska książka kucharska została wydana w Krakowie około 1540 roku, świadczyły o tym zachowane rejestry. Sprzyjała temu też ówczesna sytuacja w Polsce. Zygmunt I Stary był wielkim mecenasem sztuki, a Kraków stał się znaczącym ośrodkiem drukarstwa. Najpierw znaleziono kilka kartek z polskiego oryginału, zawierających opisy domowej produkcji octów. Kolejnym odkryciem była kartka z przepisem na danie z tzw. polskiej zwierzyny bawołowej. Dzięki szerokiej współpracy z historykami z różnych krajów, prof. Jarosław Dumanowski odnalazł rękopiśmienną kopię w Kijowie.

Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
Program TV na 1 lutego 2025 (Sobota)
08:05 Historia kuchni polskiej - Kuchnia w czasach Kopernika, czyli renesans od kuchni Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał program na temat polskiej kuchni pokazująca, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. Seria dokumentalna pt. "Historia kuchni polskiej" wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz opiera się na pracach naukowych prof. Jarosława Dumanowskiego, głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności dokonuje Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację, ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w studiu kulinarnym ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. Historia kuchni polskiej to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.Odc. 5. Mikołaj Kopernik był nie tylko wielkim astronomem, ale też ekonomistą, duchownym i lekarzem. A w okresie renesansu od lekarza do specjalisty żywieniowego była droga niedaleka. W XVI wieku wierzono, że świat jest zbudowany z czterech pierwiastków: ognia, ziemi, powietrza i wody. To one miały decydować o zdrowiu człowieka. W oparciu o te założenia formułowano dietetyczne i medyczne porady, a szczególną popularność zyskała dietetyka humoralna. Wydawano zielniki opisujące dietetyczne właściwości nie tylko ziół, ale także zbóż, warzyw i innych pokarmów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Kopernik, za sprawą spotkań z Kallimachem (Filip Buonaccorsi) oraz studiów medycznych w Bolonii i Padwie, został zwolennikiem dietetyki humoralnej i wprowadzał ją w życie w swej praktyce medycznej. Jarosław Dumanowski śledzi praktyki dietetyczne obecne w czasach Kopernika, a Maciej Nowicki rekonstruuje przepisy z pierwszej połowy XVI wieku.

Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
Reklama
Program TV na 8 lutego 2025 (Sobota)
08:10 Historia kuchni polskiej - Szczupak po polsku - na podbój Europy Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstało ani jedno opracowanie na temat historii polskiej kuchni oraz kuchni na ziemiach polskich, które w systematyczny sposób prezentowałoby istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków. Jak bogaty jest to świat, niech poświadczą tematy poszczególnych odcinków; odc. 1 Chrzest Polski. Wino, oliwa i post, odc. 2 Kuchnia Jadwigi i Jagiełły, odc. 3 Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Post, odc. 4 Tajemnica pierwszej polskiej książki kucharskiej, odc. 5 Sprośny sandacz: kuchnia Kopernika, odc. 6 Szczupak po polsku: na podbój Europy.

Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
Program TV na 15 lutego 2025 (Sobota)
08:10 Historia kuchni polskiej - "Ollaputreda francuska", czyli wielkanocny pasztet króla Zygmunta III Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Program powstał w oparciu o prace naukowe. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski i wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia.

Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Historia kuchni polskiej. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Historia kuchni polskiej w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Historia kuchni polskiej.

Poprzednie emisje Historia kuchni polskiej w telewizji

Emisja Historia kuchni polskiej miała miejsce:

2025-01-18 08:10 Historia kuchni polskiej - Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Post Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Odc. 3: Co kuchnia krzyżacka ma wspólnego z polską? Czy perspektywa Jana Długosza i Henryka Sienkiewicza ukazujących Zakon Krzyżacki poprzez pryzmat prowadzonych przez Zakon wojen jest wciąż aktualna? W pochodzącej z XV w. tzw. królewieckiej książce kucharskiej, związanej z dworem wielkiego mistrza w Malborku, opisano m.in. kiełbasę na wielki post. Czy znani nam z Sienkiewicza pobożni bracia wcale nie byli tacy pobożni? Ekspansja Krzyżaków nie była oparta wyłącznie na militarnym podboju. Toruń, Malbork i Gdańsk rozkwitły po przyłączeniu do Polski, ale udało się to dzięki wzorcom organizacyjnym propagowanym przez Krzyżaków, którzy budowali życie miejskie i nową międzynarodową kuchnię gotycką. To za ich sprawą te same techniki kulinarne krążyły od Hiszpanii po Polskę, a na południu aż do Włoch. Pozostały z nami tak, jak pozostała kultura rycerska. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski rekonstruują kiełbasę, która okazuje się deserem, a zapomniane klopsy królewieckie wcale nie są takie zapomniane.

Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2025-01-11 16:35 Historia kuchni polskiej 06 - Szczupak po polsku - na podbój Europy Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2025-01-11 08:05 Historia kuchni polskiej - Kuchnia Jadwigi i Jagiełły Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2025-01-04 07:55 Historia kuchni polskiej - Chrzest. Wino, oliwa i post Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W studiu kulinarnym Historii Kuchni Polskiej, prof. Jarosław Dumanowski i kucharz rekonstruktor Maciej Nowicki, sięgają po receptury z najstarszych zbiorów przepisów kulinarnych.

Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-12-28 16:35 Historia kuchni polskiej 05 - Kuchnia w czasach Kopernika, czyli renesans od kuchni Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
Reklama
2024-12-28 15:45 Historia kuchni polskiej - Od Św. Marcina do Bożego Narodzenia Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.

Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-12-24 11:15 Historia kuchni polskiej - Od Św. Marcina do Bożego Narodzenia Logo TVP Historia
2024-12-22 10:05 Historia kuchni polskiej - Od Św. Marcina do Bożego Narodzenia Logo TVP Historia
2024-12-21 15:55 Historia kuchni polskiej - W stronę Wielkanocy Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-12-18 11:35 Historia kuchni polskiej - W stronę Wielkanocy Logo TVP Historia
2024-12-15 10:05 Historia kuchni polskiej - W stronę Wielkanocy Logo TVP Historia
2024-12-14 16:10 Historia kuchni polskiej - Idzie nowe Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-12-11 11:25 Historia kuchni polskiej - Idzie nowe Logo TVP Historia
2024-12-08 10:05 Historia kuchni polskiej - Idzie nowe Logo TVP Historia
2024-12-07 16:00 Historia kuchni polskiej - odc. 23 Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-12-04 11:30 Historia kuchni polskiej - odc. 23 Logo TVP Historia
2024-12-01 10:05 Historia kuchni polskiej - odc. 23 Logo TVP Historia
2024-11-30 16:10 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wojenna Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-11-27 11:30 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wojenna Logo TVP Historia
Reklama
2024-11-24 10:05 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wojenna Logo TVP Historia
2024-11-23 15:55 Historia kuchni polskiej - odc. 21 Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-11-20 11:40 Historia kuchni polskiej - odc. 21 Logo TVP Historia
2024-11-17 10:05 Historia kuchni polskiej - odc. 21 Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-11-16 15:45 Historia kuchni polskiej - Kuchnia galicyjska Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-11-13 11:30 Historia kuchni polskiej - Kuchnia galicyjska Logo TVP Historia
2024-11-10 10:05 Historia kuchni polskiej - Kuchnia galicyjska Logo TVP Historia
2024-11-09 15:25 Historia kuchni polskiej - Polnische Satschierken. Kuchnia pomorska Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-11-06 11:30 Historia kuchni polskiej - Polnische Satschierken. Kuchnia pomorska Logo TVP Historia
2024-11-03 10:05 Historia kuchni polskiej - Polnische zatscherken. Kuchnia polska Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-10-26 16:15 Historia kuchni polskiej - Lucyna Ćwierczakiewiczowa Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-10-23 11:05 Historia kuchni polskiej - Lucyna Ćwierczakiewiczowa Logo TVP Historia
2024-10-20 10:05 Historia kuchni polskiej - Lucyna Ćwierczakiewiczowa Logo TVP Historia
2024-10-19 15:35 Historia kuchni polskiej - Kartofle. Koniec głodu? Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-10-16 11:30 Historia kuchni polskiej - Kartofle. Koniec głodu? Logo TVP Historia
Reklama
2024-10-13 10:05 Historia kuchni polskiej - Kartofle. Koniec głodu? Logo TVP Historia
2024-10-12 16:20 Historia kuchni polskiej - Królestwo Kongresowe. Kuchnia generała Wincentego Krasińskiego Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-10-09 11:35 Historia kuchni polskiej - Królestwo Kongresowe. Kuchnia generała Wincentego Krasińskiego Logo TVP Historia
2024-10-06 10:05 Historia kuchni polskiej - Królestwo Kongresowe. Kuchnia generała Wincentego Krasińskiego Logo TVP Historia
2024-10-05 16:15 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wielkopolska. Skopy, perki i czernina odc. 14 Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-10-02 11:30 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wielkopolska. Skopy, perki i czernina odc. 14 Logo TVP Historia
2024-09-29 10:05 Historia kuchni polskiej - Kuchnia wielkopolska. Skopy, perki i czernina odc. 14 Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-09-25 11:35 Historia kuchni polskiej - Jan Szyttler. Kołdunki i chłodniki Logo TVP Historia
Czas trwania: 39min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-09-22 10:25 Historia kuchni polskiej - Jan Szyttler. Kołdunki i chłodniki Logo TVP Historia
2024-09-21 16:15 Historia kuchni polskiej - Paul Tremo. Obiady czwartkowe Logo TVP Historia
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalny
2024-09-18 11:15 Historia kuchni polskiej - Paul Tremo. Obiady czwartkowe Logo TVP Historia
2024-09-15 10:20 Historia kuchni polskiej - Paul Tremo. Obiady czwartkowe Logo TVP Historia

Historia kuchni polskiej gdzie obejrzeć?

Historia kuchni polskiej można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP Historia

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry