Emisja Historia w pytaniach i odpowiedziach będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 grudnia 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): W kosmos poleciało dotąd ponad 550 osób różnych narodowości. 30 osób zginęło podczas lotu lub szkolenia. Na świecie istnieje obecnie kilkadziesiąt rządowych agencji, które zajmują się badaniem i eksploracją kosmosu, a największe wysyłają w przestrzeń pozaziemską loty załogowe. Na utrzymanie tych agencji państwa wydają ogromne sumy. Ale skoro podróże kosmiczne są niebezpieczne i drogie, po co w ogóle w nie ruszamy? Wyjaśniają to autorzy filmu przypominając historię podboju kosmosu.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Od połowy XX wieku, kiedy rozpoczęła się masowa produkcja tworzyw sztucznych, jako ludzkość wyprodukowaliśmy ponad 8 miliardów ton plastiku. To aż 23 razy więcej niż zmieściłoby się we wszystkich wieżowcach Nowego Jorku. Bez tworzyw sztucznych nie byłoby m.in. nowoczesnej medycyny, komputerów, telekomunikacji i podróży. Co jednak robić z plastikowymi odpadami zaśmiecającymi planetę? To ogromne wyzwanie, bo cały wyprodukowany na świecie plastik wciąż istnieje - tylko ok. 10% udało się poddać recyklingowi. Autorzy filmu przedstawiają możliwe w przyszłości rozwiązania tego problemu, nad którymi wciąż pracują naukowcy.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): AIDS to straszliwa współczesna epidemia - zmarło dotąd na tę chorobę 35 milionów ludzi, a drugie tyle jest nosicielami wirusa niedoboru odporności, czyli HIV. Dotyka ludzi wszystkich kontynentów, bo zakażenie następuje m.in. przez kontakty seksualne. Ale ze względów społeczno-ekonomicznych to w Afryce choroba rozprzestrzenia się najbardziej. Autorzy filmu wyjaśniają, co powoduje tę śmiertelną plagę i jak daleko zaszliśmy - po czterech dekadach badań naukowych i programów edukacyjnych - w poszukiwaniu szczepionki przeciw HIV, lekarstwa na AIDS i w walce ze stygmatyzacją zakażonych?
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Ponad 10% wytwarzanego na świecie prądu pochodzi z energii jądrowej, najwięcej we Francji, gdzie elektrownie atomowe zaspokajają aż 70% zapotrzebowania. To tańsze i czystsze źródło prądu, jeśli porównamy spalanie paliw kopalnych i emisję dwutlenku węgla w tradycyjnych elektrowniach. Ale skutkiem ubocznym jest powstawanie radioaktywnych odpadów, które pozostaną toksyczne przez tysiące lat i trzeba je przechowywać w specjalnie zabezpieczonych miejscach. W elektrowniach atomowych może też dochodzić do groźnych awarii, np. stopienia rdzenia jądrowego. Dlaczego zatem ryzykujemy i w ogóle rozwijamy energetykę jądrową? Wyjaśniają to autorzy filmu.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyEmisja Historia w pytaniach i odpowiedziach miała miejsce:
Opis (streszczenie): Ludzie dziedziczą po rodzicach nie tylko wygląd. DNA determinuje wszelkie cechy, również skłonności i talenty. Możliwość odczytywania kodu genetycznego to jedno z największych osiągnięć naukowych XX wieku. Ale na razie naukowcy rozumieją tylko 1,2 % kodu, pozostała część jest nadal tajemnicą. Najbliższe ewolucyjnie ludziom szympansy mają np. 96% identycznego DNA, a banany 60%. Autorzy filmu szukają odpowiedzi na różne wątpliwości moralne dotyczące badań i manipulacji genetycznych, bo DNA skrywa tajemnice dotyczące przeszłości i przyszłości. Co się stanie, jeśli np. naukowcy odkryją gen predysponujący do łamania prawa? A jeśli rządzący zaczną śledzić ludzi o niewłaściwych ich zdaniem cechach, a potem dyskryminować tych o niekorzystnym genomie? Czy kiedyś pracodawcy albo narzeczeni będą analizowali wyniki badań genetycznych? Przyszłość genetyki może szokować.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W Chinach mieszka niemal 1,5 miliarda ludzi. W XXI wieku to państwo stało się drugą po USA potęgą gospodarczą świata — w 2018 r. wytwarzało 18,6% światowego PKB. Chiny produkują m.in. ponad 40% wszystkich komputerów i aż 70% telefonów komórkowych. A jeszcze 60 lat temu był to biedny komunistyczny kraj, w którym ludzie umierali z głodu. Autorzy filmu pokazują, jak Chinom udało się w tym czasie osiągnąć ogromny rozwój gospodarczy w porównaniu z innymi krajami i dlaczego reszta świata długo nie dostrzegała, że chiński model państwowego kapitalizmu może przynieść taki sukces?
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Są ludzie, którzy kochają fast foody. W samych Stanach Zjednoczonych jest ćwierć miliona barów szybkiej obsługi, a na całym świecie branża generuje ok. 570 miliardów dolarów przychodu rocznie - więcej niż cała szwedzka gospodarka. Rozwój i wzrost popularności tej branży to ciekawa historia. Z jednej strony ważna jest wygoda. Proste, tanie dania są szybko przyrządzane i podawane, bo zwykle powstają z wcześniej przygotowanych składników i sprzedaje się je też na wynos. Z drugiej strony to problem, bo z różnych powodów tzw. śmieciowe jedzenie szkodzi zdrowiu, a jego produkcja – całej planecie. Jeśli więc stajemy się tym, co jemy, jak świadczy o nas popularność fast foodów? Autorzy filmu analizują ten problem.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W ciągu stu lat ropa naftowa odmieniła życie na naszej planecie, dzięki niej możemy podróżować i produkujemy plastik wykorzystywany niemal wszędzie, od przemysłu obuwniczego po urządzenia elektroniczne i medycynę. Ponad 1/3 światowego popytu na ropę naftową zaspokajają kraje Bliskiego Wschodu. Odkrycie złóż ropy przyniosło ogromne bogactwo temu dawniej biednemu regionowi, ale stało się też przyczyną konfliktów, wojen i terroryzmu. Autorzy filmu analizują, czy zatem ropa jest dla mieszkańców Bliskiego Wschodu błogosławieństwem, czy raczej przekleństwem?
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Wszyscy korzystamy z różnych automatów. Szacuje się, że na świecie jest ok. 9 mln robotów. Jednak im bardziej na nich polegamy, tym rosną obawy, że nas kiedyś zastąpią i przez automatyzację ludzie będą tracić pracę. Roboty są coraz mądrzejsze, szybsze i silniejsze. Ułatwiają nam życie. Czy sprawią, ze ludzie staną się zbędni? A jeśli sztuczna inteligencja nas kiedyś przechytrzy? Jak poradzimy sobie z nowym porządkiem świata? I kto będzie nad nim panował? Na takie futurystyczne pytania próbują odpowiedzieć autorzy filmu.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Feminizm jest ruchem społecznym, który dąży do zapewnienia kobietom takich samych praw, jak mężczyznom. Minęło ponad 100 lat odkąd Nowozelandki, jako pierwsze na świecie, uzyskały prawa wyborcze, ale nadal feministki w wielu krajach muszą walczyć o równouprawnienie. Co prawda w USA i Europie studia kończy więcej kobiet niż mężczyzn, ale zwykle zarabiają mniej na tych samych stanowiskach. A np. w parlamentach średnio mają tylko 1 mandatów poselskich. Dlaczego to wciąż nie jest oczywiste, że kobiety powinny mieć zagwarantowane te same prawa, wolności i możliwości, co mężczyźni? Co trzeba zrobić, by tak się stało? Autorzy filmu analizują ten problem.
/ Wielka Brytania / 2020 / serial dokumentalnyHistoria w pytaniach i odpowiedziach można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Polsat Doku
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: