Emisja Historie niezapisane będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 27 grudnia 2024 (Piątek) Program TV na 29 grudnia 2024 (Niedziela) Program TV na 2 stycznia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Nowy cykl reportaży o tematyce historycznej, a w nim historia mieszkańców Tyśmienicy, wsi położonej w pobliżu Parczewa. 19 czerwca 1943 roku Niemcy schwytali tam w łapance i wywieźli na Majdanek 69 mężczyzn i jedną kobietę. Wieś słynęła w czasie wojny z silnego ruchu oporu, pomocy udzielanej partyzantom i Żydom. Według danych zebranych dzięki współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku ustalono, że w obozie zamordowanych zostało dwudziestu trzech mieszkańców wsi i kolonii Tyśmienica. Ci, którzy przeżyli, opowiadali po latach jaki los czekał ich za drutami obozu.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Program o niezwykłym muzeum stworzonym przez lokalnych pasjonatów historii z Terespola i Ziemi Bialskiej. Zgromadzili oni w zabytkowych pomieszczeniach Prochowni Terespol - obiektu z 1913r. - eksponaty militarne i etnograficzne oraz sami stworzyli wystawy tematyczne pod tytułami: "Ogórek Terespolski", "Kolej Warszawsko - Terespolska", "Pieniądze świata" i "Karty telefoniczne Europy". Jest też makieta odtwarzająca dawny Terespol, po którym zostały jedynie pojedyncze budynki.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Historie niezapisane miała miejsce:
Opis (streszczenie): W programie przypomiano historię Mietka Kosza oraz jego związki z Zamojszczyzną. Mieczysław Kosz - przedwcześnie zmarły, niewidomy pianista i kompozytor jazzowy, urodził się w Antoniówce k. Krynic w 1944 roku. To nieznana powszechnie część jego życiorysu, a żyją jeszcze ludzie którzy pamiętają go z dzieciństwa i dokumentują jego życie. Ponadto w Krynicach Gminny Ośrodek Kultury organizuje cykliczne wydarzenia przypominające o tym skąd pochodził Mietek Kosz i jak potoczyła się jego kariera. W Antoniówce jest mural poświęcony muzykowi.
Czas trwania: 14min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Historia żydowskiego dziecka, które przeżyło wojnę we Lwowie i Lublinie dzięki dokumentom, które wystawił katolicki ksiądz oraz pomocy Polaków z Lublina. Bezdzietna para najpierw zaopiekowała się dzieckiem. Andrzejek po wojnie został zabrany przez matkę i wyjechał do USA. Został wojskowym pilotem, a w jego ślady poszła córka, która dziś jest kongresmenką. Dopiero kiedy był dorosły, miał 70 lat, dowiedział się o swoich losach. Dziś ma 82 lata i wciąż szuka swoich korzeni
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Był członkiem Szarych Szeregów pod pseudonimem "Filip". Przeszedł podstawowe przeszkolenie z zakresu obsługi broni, brał także udział w kolportowaniu konspiracyjnych wydawnictw, które dowoził do lokalu kontaktowego na pl. Wilsona. W 1943 r. , w trakcie trwania powstania w getcie warszawskim, brał udział w szmuglowaniu broni dla walczących Żydów. Wraz z innymi strz. Jerzy Filipowicz bronił stanowisk na wprost Cytadeli i linii kolei obwodowej. W nocy z 20 na 21 sierpnia i z 21 na 22 sierpnia brał udział w nieudanych natarciach na Dworzec Gdański. 14 września brał udział w odpieraniu ataku pododdziałów nacierającej na Żoliborz niemieckiej 25 Dywizji Pancernej. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. 97 - letni Jerzy Filipowicz ps. Filip to ostatni żyjący powstaniec warszawski mieszkający na naszym terenie. Przypadająca w tym roku 80 - ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest doskonałym pretekstem do zarejestrowania jego historii.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyHistorie niezapisane można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: