Emisja Historie niezapisane będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 maja 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Lubartowianin Paweł Talma skrupulatnie odtwarza historię pierwszego największego zakładu pracy w Lubartowie - Huty Szkła. Poszukuje związanych z nią pamiątek - starych fotografii, wspomnień, czy produkowanych tam przedmiotów. Sam jest synem hutnika i pierwszym w rodzinie nie pracującym w tym zawodzie. Z tego co już udało mu się zgromadzić stworzył wystawę, którą od 16 grudnia można oglądać w miejskiej bibliotece publicznej w Lubartowie.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyEmisja Historie niezapisane miała miejsce:
Opis (streszczenie): Reportaż zrealizowany z okazji 270 rocznicy urodzin Stanisława Staszica, człowieka Oświecenia, uznanego przez Sejm RP za pierwszego Europejczyka, pobierającego nauki poza granicami kraju, by po powrocie przeszczepić na grunt polski światłe idee naukowe i polityczne.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Studzianka w powiecie bialskim to dawna osada tatarska. Tatarzy pojawili się tu w 1679 roku. Dziś prawdziwych Tatarów w tej miejscowości już nie ma. Jedynym śladem po ich obecności jest miejscowy mizar, czyli cmentarz muzułmański. Znajduje się na leśnym, porośniętym sosnami wzgórzu. Mogiły obłożone są polnymi kamieniami, a widnieją na nich napisy w języku arabskim, rosyjskim i polskim. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku. Tatarską przeszłość tego miejsca dokumentuje Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, które opiekuje się cmentarzem.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 24 lipca 1919 roku powołano do życia Policję Państwową, zaś kobiece struktury w formacji, która zdominowana była przez mężczyzn wprowadzono sześć lat później. Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć Policję Kobiecą. Pierwsze kobiety, które wstępowały do Policji przełamywały stereotypy. Na czele kobiecej formacji stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog. Kierowała ona brygadą sanitarno - obyczajową. Kilka lat później, Pani Komendant ukończyła kurs oficerski w Szkole Oficerów Policji Państwowej w Warszawie. Była wówczas pierwszą i jedyną kobietą - oficerem Policji w Polsce.
Czas trwania: 14min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): O ponad 300 przedmiotów, fotografii i dokumentów wzbogaciły się zbiory Państwowego Muzeum na Majdanku w 2024 roku. To efekt akcji "Pamiątki" zorganizowanej w ramach jubileuszu 80 - lecia działalności Muzeum. W jej trakcie instytucja apelowała o przekazywanie obiektów związanych z historią Majdanka. Wśród przekazanych muzeum obiektów znalazły się m.in. dwa kufry podróżne - jeden z nich zawierał płócienne worki transportowe wykorzystywane przez niemieckich żołnierzy. Drugi należał do Else Ledermann - niemieckiej Żydówki z miejscowości Gotha, która razem z siostrą Gertrud została deportowana do getta w Bełżycach w maju 1942 r. Żadna z kobiet nie przeżyła wojny.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W Rzymie toczy się proces beatyfikacyjny ks. Błażeja Nowosada, proboszcza parafii w Potoku Górnym. Kapłan ten, wkrótce po przybyciu do parafii, w r. 1936 rozpoczął szeroką działalność nie tylko duszpasterską. Wyremontował kościół, założył i opiekował się Akcją Katolicką, zorganizował orkiestrę. W czasie II wojny wspierał wysiedleńców z Wielkopolski oraz ukrywających się Polaków i Żydów. Z własnych zasobów oddawał żywność, a także organizował jej zbiórkę dla osadzonych w obozach ludziom z konspiracji niepodległościowej. Wspierał finansowo pomoc dla księży uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Był kapelanem AK. Zginął zamordowany przez Banderowców wraz z 19 innymi mieszkańcami Potoku Górnego w parafialnym kościele.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyHistorie niezapisane można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: