Emisja Historie niezapisane będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 3 lutego 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): "15 listopada 1942 roku w godzinach nocnych miało miejsce podrzucenie dziecka płci żeńskiej" - pisała w swoim oświadczeniu mieszkanka wsi Byteń, Dominika Wołoszkiewicz. "W bardzo wczesnych godzinach rannych, po usłyszeniu płaczu małego dziecka pod naszym domem, razem z mężem to dziecko podjęliśmy i od tej chwili ja zajęłam się opieką i jego wychowaniem w taki sposób jak opiekuje się matka własnym dzieckiem". Rodzina zżyła się z Marysią i traktowała ją jak własną córkę. Historia jej przygarnięcia nabiera jednak dodatkowego znaczenia ze względu na fakt, że - jak okazało się po kilku latach - dziewczynka była dzieckiem żydowskim i po zakończeniu działań wojennych zgłosił się po nią jej stryj Mendel Grinblat.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 30 października 2024 w Adampolu upamiętniono zamordowanych tu w czasie II wojny światowej Żydów. W latach 1941 - 43 zgładzono tu ponad sześciuset więźniów niemieckiego obozu pracy. Staraniem włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy AK poległych w bitwie pod Wyrykami oraz setki żydowskich ofiar niemieckiego terroru.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Reportaż z uroczystości państwowych i kościelnych 3 maja oraz święta Najświętszej Maryi Królowej Polski nawiązujących do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655r, ślubów Króla Jana Kazimierza - powierzenia Królestwa Polskiego opiece Matki Bożej, a także uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bezcenne, pojedyncze egzemplarze z księgozbioru lubelskiej Jesziwy wracają w mury dawnej Uczelni Mędrców, a jednocześnie tworzona jest Cyfrowa Biblioteka Jesziwy. Każda z wracających tu książek ma swoją historię symbolizującą historię Żydów ocalonych z Zagłady. Odtwarzanie księgozbioru to zasługa Piotra Nazaruka, związanego z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN znawcy języka jidysz, kultury i literatury żydowskiej.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 80 lat temu powołano 27. Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej - jedną z największych jednostek Polskiego Państwa Podziemnego działających w ramach akcji "Burza". Na swoim szlaku bojowym walczyła z dwoma okupantami i broniła polską ludność przed siłami UPA. Jej żołnierze mieli za zadanie chronić polską ludność przed eksterminacją ze strony Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz wziąć udział w wyzwalaniu Wołynia. Przez pół roku stoczyli około 60 bitew.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Historie niezapisane miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kajetan Koźmian - prawnik, poeta, krytyk literacki i teatralny, publicysta zaangażowany w życie polityczne i społeczne urodził się w Gałęzowie - Piotrowicach, pierwsze wykształcenie otrzymał w Zamościu i Lublinie, życie spędził w większości w Warszawie, piastując wiele funkcji publicznych. Po śmierci ojca wrócił w rodzinne strony, choć wyjeżdżał do miast w celach związanych z jego działalnością publiczną. Przyjaźnił się z wieloma pisarzami, publicystami i poetami epoki. Zmarł w 1856 roku w rodzinnych Piotrowicach, jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Bychawce. Jego grób wymaga gruntownego remontu. Koźmian jest patronem miejscowej szkoły (w Bychawce), ale placówka nie dysponuje środkami na renowację zabytkowego nagrobka. Uczniowie co prawda dbają o pomnik, sprzątając wokół niego i zapalając znicze, ale to za mało.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W reportażu przedstawiona zostanie historia zabójstwa Leona Drygalskiego - Polaka z Poznania, który przez inspektora rolnego na powiat chełmski Willego Seeligera został mianowany w 1940 r. rządcą majątku ziemskiego w Wytycznie. W krótkim czasie Drygalski został zamordowany przez tutejszych Niemców. Po II wojnie światowej w rękach aliantów zachodnich znalazło się 800 tys. esesmanów. Sprawy sądowe toczono przeciwko 6 tys. z nich, jednak tylko garstka została skazana za popełnione zbrodnie. Jak to możliwe?
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyHistorie niezapisane można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: