Emisja Historie niezapisane będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 13 kwietnia 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): O ponad 300 przedmiotów, fotografii i dokumentów wzbogaciły się zbiory Państwowego Muzeum na Majdanku w 2024 roku. To efekt akcji "Pamiątki" zorganizowanej w ramach jubileuszu 80 - lecia działalności Muzeum. W jej trakcie instytucja apelowała o przekazywanie obiektów związanych z historią Majdanka. Wśród przekazanych muzeum obiektów znalazły się m.in. dwa kufry podróżne - jeden z nich zawierał płócienne worki transportowe wykorzystywane przez niemieckich żołnierzy. Drugi należał do Else Ledermann - niemieckiej Żydówki z miejscowości Gotha, która razem z siostrą Gertrud została deportowana do getta w Bełżycach w maju 1942 r. Żadna z kobiet nie przeżyła wojny.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Lubartowianin Paweł Talma skrupulatnie odtwarza historię pierwszego największego zakładu pracy w Lubartowie - Huty Szkła. Poszukuje związanych z nią pamiątek - starych fotografii, wspomnień, czy produkowanych tam przedmiotów. Sam jest synem hutnika i pierwszym w rodzinie nie pracującym w tym zawodzie. Z tego co już udało mu się zgromadzić stworzył wystawę, którą od 16 grudnia można oglądać w miejskiej bibliotece publicznej w Lubartowie.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyEmisja Historie niezapisane miała miejsce:
Opis (streszczenie): Reportaż zrealizowany z okazji 270 rocznicy urodzin Stanisława Staszica, człowieka Oświecenia, uznanego przez Sejm RP za pierwszego Europejczyka, pobierającego nauki poza granicami kraju, by po powrocie przeszczepić na grunt polski światłe idee naukowe i polityczne.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Sitaniec i Sitaniec Kolonia - historia tych miejscowości graniczących z Zamościem obfituje w ciekawe wydarzenia, których większość mieszkańców Lubelszczyzny nie jest świadoma. Wieś, jak wieś - powiedzą niektórzy, ale w tym przypadku za dopiskiem: "kolonia" kryją się ciekawe dzieje. By je opowiedzieć, trzeba cofnąć się do wieku XVIII i tzw. kolonizacji józefińskiej, czyli propagowanej przez dwór cesarza Józefa II - Habsburga. Była to akcja sprowadzenia osadników z Zachodu, głównie Nadrenii, na teren Galicji. Oficjalnym celem akcji miało być przyjście krajowi z pomocą w podniesieniu stanu gospodarki. Propagandzie tej uległ m.in. Ordynat Zamojski, hrabia Andrzej Zamoyski. W 1875 r. sprowadził do siebie ponad 100 rodzin niemieckich, obdarowując je ziemią, materiałami na budowę domów i podstawowymi narzędziami rolniczymi. W zamian koloniści mieli doprowadzić do rozkwitu ziem ordynackich. Postawił Zamoyski dwa warunki: wszyscy osadnicy musieli być katolikami kościoła rzymsko - katolickiego i mieć już założone rodziny. Niektórzy zawierali małżeństwa w pośpiechu, już na statku, który wiózł ich do Polski. Wielu z nich w ciągu wieków stało się prawdziwymi polskimi patriotami, którzy zasłużyli się dla obrony polskości w późniejszych latach.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 24 lipca 1919 roku powołano do życia Policję Państwową, zaś kobiece struktury w formacji, która zdominowana była przez mężczyzn wprowadzono sześć lat później. Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć Policję Kobiecą. Pierwsze kobiety, które wstępowały do Policji przełamywały stereotypy. Na czele kobiecej formacji stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog. Kierowała ona brygadą sanitarno - obyczajową. Kilka lat później, Pani Komendant ukończyła kurs oficerski w Szkole Oficerów Policji Państwowej w Warszawie. Była wówczas pierwszą i jedyną kobietą - oficerem Policji w Polsce.
Czas trwania: 13min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 80 lat temu powołano 27. Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej - jedną z największych jednostek Polskiego Państwa Podziemnego działających w ramach akcji "Burza". Na swoim szlaku bojowym walczyła z dwoma okupantami i broniła polską ludność przed siłami UPA. Jej żołnierze mieli za zadanie chronić polską ludność przed eksterminacją ze strony Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz wziąć udział w wyzwalaniu Wołynia. Przez pół roku stoczyli około 60 bitew.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyHistorie niezapisane można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: