W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Inteligentne zwierzęta
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Inteligentne zwierzęta miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku dowiemy się, jak zwierzęta radzą sobie w czasie wędrówki i jak znajdują właściwą drogę, skąd płetwale błękitne wiedzą, gdzie uzupełniać zapasy pożywienia na długim szlaku migracji, jak to się dzieje, że węże i pająki mogą latać i jak żuki wykorzystują Drogę Mleczną w nawigacji. W wędrówce przez życie zwierzęta potrzebują sprawnego umysłu i wytrzymałości, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Wędrowcy. Dzięki tym zwierzętom przez tysiące lat pokonywaliśmy najsurowsze z krain. Wielbłądy są doskonale przystosowane do życia na pustyni. Latem mogą przetrwać bez jedzenia i wody cały tydzień. Gdy dotrą do wodopoju, wypijają jednorazowo nawet do stu litrów wody. Ich długie rzęsy chronią oczy przed piaskiem, szerokie stopy pomagają rozkładać ciężar ciała podczas wędrówki przez pustynię. Wielbłąd pokonuje nawet 40 kilometrów dziennie. Prowadzone przez dorosłego samca wielbłądy dwugarbne - baktriany wędrują przez monotonny krajobraz. Szukając pastwisk, migrują, by uniknąć ekstremalnych zimowych temperatur. Bez tych zwierząt nie przemierzylibyśmy pustyni. Z czasem jednak nasz sposób podróżowania znacznie się udoskonalił.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Przetrwanie w grze o życie wymaga wielkich umiejętności. Zwierzęta codziennie podejmują kolejne wyzwania, by zdobyć pożywienie i przekazać swoje geny potomstwu. Do sukcesu prowadzą dwie ścieżki: uczciwa i nieuczciwa. W świecie zwierząt nie brak oszustw i podstępów. Głównym ich powodem jest pragnienie, by nie dać się zjeść. Oto jeden z najbogatszych w białko posiłków na rafie koralowej. W dodatku bez ochronnego pancerza. Ośmiornica. Mistrzyni kamuflażu. Podobnie jak inne głowonogi - mątwy i kałamarnice - ośmiornice potrafią zmieniać barwę ciała. Robią to, by porozumiewać się między sobą, podkradać się do zdobyczy lub unikać drapieżników. W jaki sposób to robią?
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W tym odcinku zajmiemy się sieciami społecznościowymi, które mogłyby się wydawać domeną ludzi. Przyjrzymy się zwierzętom, które dzięki inteligencji społecznej potrafią współdziałać w grupach. Od przyjaźni trwających 50 lat, po wkładanie koledze palca w oko i współpracę między różnymi gatunkami. Pokażemy korzyści, jakie zwierzęta czerpią z funkcjonowania w grupie. Zwierzęta to istoty społeczne. Jeden człowiek angażuje dwa psy do zagonienia sześciu kaczek. By ludzie i psy mogli współpracować w ten sposób, muszą zaistnieć pewne złożone elementy zwierzęcego zachowania: praca zespołowa, zdolność odczytywania subtelnych wskazówek, przyjaźń, lojalność, hierarchia. Oprócz tych składników niezbędna jest też psia inteligencja społeczna. To dzięki niej pies stał się najlepszym przyjacielem człowieka. Nasze obserwacje zaczynamy jednak od wielkich kotów. Lwy to jedne ze zwierząt najlepiej radzących sobie z funkcjonowaniem w grupie. Często polują w grupach. Tak jak w grach zespołowych, każdy osobnik ma tu ściśle przypisaną sobie rolę.
Czas trwania: 49min. / Wielka Brytania / 2021 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): Seria dokumentalna prezentuje niesamowite zwierzęta i odkrywa ich zaskakujące umiejętności, które pomogą im rozwijać się na wolności. W świecie przyrody, aby przetrwać, trzeba wykazać się inteligencją. Dopiero odkrywamy, że niektóre ze zwierząt są bystrzejsze, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Dzięki nowoczesnej technice poznajemy zaskakujące zdolności umysłowe zwierząt. Pszczoły można nauczyć niemal wszystkiego. Na całym świecie badacze odkrywają zadziwiające sztuczki i inteligentne strategie, które pewnym gatunkom zapewniają przewagę nad innymi. Zwierzę prezentuje nam swoją inteligencję. Obserwujemy, jak budują domy, odnajdują drogę przez swój świat i wychowują potomstwo. Przenikamy do umysłów najbardziej rozumnych gatunków, a są wśród nich zaskakujący i kontrowersyjni przedstawiciele świata zwierząt. Możemy też uczyć się od tych inteligentnych zwierząt. W tym odcinku obserwujemy najlepszych budowniczych wśród zwierząt. Dowiemy się, jak bardzo tamy bobrów przewyższają nasze konstrukcje i jak pewien pająk zapewnia sobie przetrwanie pod wodą oraz jak podstaw naszej inteligencji można szukać wśród małp budujących sobie gniazda. Sprawdzimy, jaki poziom prezentują zwierzęcy architekci. Świat przyrody może być przerażający. Jednym z największych wyzwań, przed jakimi staje zwierzę, jest znalezienie miejsca, w którym można bezpiecznie spać i rozmnażać się. By uniknąć zewnętrznych zagrożeń, niektóre ze zwierząt odgradzają się od nich. Wielość i różnorodność ich konstrukcji warta jest dokładniejszej analizy. Przegląd budowniczych wśród zwierząt można zacząć tylko od bobrów. Wielkie ziemnowodne gryzonie to jedyne zwierzęta, które, tak jak my budują tamy. Robią to z tego samego powodu, aby zatrzymać wodę.
Czas trwania: 50min. / Wielka Brytania / 2021 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W tym odcinku wysłuchamy pogawędki szympansów - zdumiewające odkrycie. Poznamy słownik pszczół, rozszyfrujemy sekretne wiadomości pewnego skorupiaka. W naszym mniemaniu świetnie radzimy sobie z przekazywaniem informacji, ale w świecie zwierząt też nie brakuje specjalistów od komunikacji. Zmysły pozwalają nam reagować na otaczający nas świat i komunikować się z nim. Tak naprawdę jednak ograniczone możliwości naszego wzroku, węchu, słuchu i dotyku dają nam niepełny obraz tego, co dzieje się wokół. Nie jesteśmy dostrojeni do otaczającego nas świata tak jak zwierzęta. Pełne jego zrozumienie z pewnością by nas przytłoczyło, ponieważ w świecie zwierząt roi się od mistrzów komunikacji.
Czas trwania: 48min. / Wielka Brytania / 2021 / serial dokumentalnyOpis (streszczenie): W tym odcinku dowiemy się, jak zwierzęta radzą sobie w czasie wędrówki i jak znajdują właściwą drogę, skąd płetwale błękitne wiedzą, gdzie uzupełniać zapasy pożywienia na długim szlaku migracji, jak to siędzieje, że węże i pająki mogą latać i jak żuki wykorzystują Drogę Mleczną w nawigacji. W wędrówce przez życie zwierzęta potrzebują sprawnego umysłu i wytrzymałości, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Wędrowcy. Dzięki tym zwierzętom przez tysiące lat pokonywaliśmy najsurowsze z krain. Wielbłądy są doskonale przystosowane do życia na pustyni. Latem mogą przetrwać bez jedzenia i wody cały tydzień. Gdy dotrą do wodopoju, wypijają jednorazowo nawet do stu litrów wody. Ich długie rzęsy chronią oczy przed piaskiem, szerokie stopy pomagają rozkładać ciężar ciała podczas wędrówki przez pustynię. Wielbłąd pokonuje nawet 40 kilometrów dziennie. Prowadzone przez dorosłego samca wielbłądy dwugarbne - baktriany wędrują przez monotonny krajobraz. Szukając pastwisk, migrują, by uniknąć ekstremalnych zimowych temperatur. Bez tych zwierząt nie przemierzylibyśmy pustyni. Z czasem jednak nasz sposób podróżowania znacznie się udoskonalił.
Inteligentne zwierzęta można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):