Emisja Jak to działa - Ekologia będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 3 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): W odcinku poświęconym wodorowi Radek Brzózka opowiada i pokazuje, jak dziś wykorzystywany jest wodór w rafineriach i przemyśle chemicznym, dlaczego jest obiecującym paliwem przyszłości, które może sprawić, że transport stanie się ekologiczny, a z rur wydechowych pojazdów zamiast spalin wydobywać się będzie woda. W odcinku pokazujemy również, dlaczego to wodór ma szansę wspomóc rozwój całego systemu produkcji zielonej energii ze słońca i wiatru. Przy tej okazji wyjaśniamy, jakie wyzwania stoją przed wykorzystywaniem zielonej energii, jakie powoduje zagrożenia oraz dlaczego wciąż musimy udoskonalać jej magazynowanie. Autor odwiedza zakład produkcji wodoru szarego, farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz pokazuje, dlaczego produkcja i magazynowanie zielonego wodoru jest zadaniem przyszłości.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Radek Brzózka opowiada i pokazuje, jakie wyzwania stoją przed przyszłością naszej planety. Co jest dla niej zagrożeniem, a co szansą? W odcinku poświęconym energii jądrowej pokazujemy, dlaczego jej produkcja jest i będzie ważna w przyszłości. Jak wyglądała droga do poznania atomu i badania nad jego podziałem? Skąd reakcja łańcuchowa przy jego rozszczepieniu? Jak można ją wykorzystać? W programie odpowiadamy na trudne pytania i obalamy mity. Skąd tyle obaw o wykorzystanie energii jądrowej? Czy jest ona bezpieczna? Jak działa elektrownia atomowa? Jakie reaktory mogą pomóc medycynie? Trudną tematykę naukową autor pokazuje w prostych eksperymentach i czytelnych grafikach. Odwiedzamy takie miejsca jak niedokończona budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz podwarszawski Świerk, gdzie znajduje się jedyny czynny reaktor jądrowy w Polsce. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Radek Brzózka zabiera widzów zarówno do starego, nieczynnego już wiatraka, który jeszcze do niedawna pracował jako młyn, jak i do nowoczesnej elektrowni wiatrowej, która w całkowicie ekologiczny sposób produkuje energię. Autor opowiada i pokazuje, jak możemy wykorzystać wiatr dla naszych potrzeb, jak produkowane są nowoczesne elektrownie wiatrowe oraz jakie są zasady ich działania. Wybiegamy w przyszłość, pokazując, jak już w Europie jest, a jak niedługo w Polsce może być wykorzystana stabilna siła wiatru nad morzem. Pokazujemy, jak wiele komponentów wiatraków produkowanych jest w Polsce oraz jaką korzyść możemy odnieść, wykorzystując to bezpłatne i bardzo czyste źródło energii. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?", specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynEmisja Jak to działa - Ekologia miała miejsce:
Opis (streszczenie): W odcinku "Jak to działa? - Ekologia" - Logistyka Radek Brzózka przedstawia ogrom wyzwań, jakie stoją przed współczesną logistyką. Wyjściem do programu jest samo uświadomienie widzowi, jak bardzo ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa logistyka i jak ważne jest aby ona również była jak najbardziej zielona i niskoemisyjna. W tym odcinku pokazujemy najnowsze, często zaskakujące i mało znane, rozwiązania jakie funkcjonują i wciąż rozwijają się w Polsce. Zaczynamy od samych hal produkcyjnych i magazynowych oraz technologii w nich użytych aby zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko albo całkowicie go ograniczyć. Autor zabiera nas także na lądowisko dronów oraz do centrum kontroli lotów, gdzie możemy prześledzić proces transportu materiałów medycznych bezzałogowymi statkami powietrznymi. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku: czym jest dwutlenek węgla oraz dlaczego jego niekontrolowana emisja do atmosfery jest tak bardzo niebezpieczna dla naszej planety. Program zaczynamy w szklarniach, gdzie Radek Brzózka opowiada o efekcie cieplarnianym, aby później odnieść go do atmosfery Ziemi. W tym odcinku pokazujemy głównych winowajców dużych emisji CO2 oraz zastanawiamy się, jakie kroki można podejmować, aby emisje ograniczać. Autor zabiera nas do cementowni oraz na uczelnie, gdzie nasi rozmówcy opowiadają, co można zrobić już dziś oraz do czego dążymy. Pokazujemy także, że CO2 może mieć pozytywne zastosowanie i w stanie superkrytycznym może służyć do zabezpieczania żywności. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku poświęconym jedzeniu Radek Brzózka pokazuje, jak zmieniało się pozyskiwanie jedzenia na przestrzeni wieków oraz jakie wyzwania stoją przed ludzkością w produkcji żywności w przyszłości. W programie opowiadamy o konsekwencjach produkcji żywności dla zwiększającej się populacji naszej planety oraz co musimy zmienić, aby jej nie zniszczyć. W tym odcinku autor zabiera widza do fabryki produkującej białko z larw much, na uczelnie, gdzie studenci badają i szukają najlepszych rozwiązań dla stworzenia całkowicie roślinnej ryby oraz pokazuje, czym są farmy wertykalne. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W odcinku poświęconym wodzie de facto opowiadamy o jej braku oraz o kurczących się zasobach wody pitnej na ziemi. Na początku programu Radek Brzózka zabiera nas nad Wisłę w okolicach Warszawy, aby pokazać, jak bardzo mało jest w niej wody. Susze zdarzały się zawsze, ale ostatnio są coraz częstsze i coraz bardziej oczywiste staje się, że o wodę musimy zacząć dbać. Co wiemy na temat wpływu zmian klimatu na dostępność wody oraz czy możemy zapobiec kryzysowi - na te pytania odpowiedzi szukamy w tym odcinku. Autor opowiada o konsekwencjach osuszania gruntów pod uprawę oraz budowy rowów melioracyjnych. W odcinku wędrujemy po Polsce od słonecznych i suchych wydm w Łebie aż po mokradła na południu kraju. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa?". Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku Radek Brzózka pokazuje siłę naszej gwiazdy. Rozpoczynamy od prostego eksperymentu z podpaleniem przypadkowego kawałka drewna przy pomocy prostej szkolnej lupy, aby w dalszej części programu pokazać, jaką korzyść możemy osiągać, wykorzystując darmową i czystą energię pochodząca ze słońca. Radek Brzózka zabiera nas do fabryki paneli fotowoltaicznych, aby pokazać ich budowę i sposób, w jaki są produkowane i testowane. Widzimy też, jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Jesteśmy również gośćmi rodziny, która pokazuje nam, jak w praktyce energia słoneczna wykorzystywana jest w zwykłym domu jednorodzinnym, jakie jest jej zużycie, a jaka produkcja na przestrzeni kilku miesięcy. Wraz z autorem jedziemy także na dużą farmę fotowoltaiczną, która wytwarza energię nawet w bardzo, wydawałoby się, pochmurne dni. W programie rozmawiamy też o gwałtownym wzroście użycia oraz przyszłości paneli fotowoltaicznych. Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu "Jak to działa", specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię "Jak to działa - Ekologia", w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynJak to działa - Ekologia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: ALFA TVP, TVP ABC, TVP Nauka, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):