Emisja Jak żyje las będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 marca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Opowieść o jednym z najbardziej zróżnicowanych środowisk przyrodniczych, sieci połączonej wielostronnymi relacjami organizmów i zachodzących w nim procesów. Tylko pozornie odpowiedź na pytanie "Jak żyje las?" jest prosta. Aby mieć świadomość, z jak doskonałym wytworem natury mamy do czynienia, wystarczy powiedzieć, że w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu w mieście i do tysiąca razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych. W tym odcinku programu omówimy różnorodność biologiczną lasu z podziałem na jego warstwy, przedstawimy i omówimy funkcje i znaczenie lasu. Dokumentalny cykl "Jak żyje las...", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku programu opowiemy na czym polega hodowla drzew i drewna. Od tysięcy lat człowiek korzysta z dóbr przyrody. Wszyscy Ci, którzy doceniają jej rolę wiedzą, że to jednak wzajemna zależność. Dlatego tak istotną kwestią jest rozsądne wykorzystywanie jej darów. Nikogo nie bulwersują obrazy ścinanego zboża, za naturalne uznajemy pielęgnację sadów w postaci różnego rodzaju przycinek czy wycinki drzew owocowych. Koszenie trawy czy opieka nad trawnikami jest powszechną praktyką. Wiemy, że te wszystkie naturalne czynności to element pielęgnowania dobrostanu przyrody, tak byśmy mogli nieustannie korzystać z jej owoców, tego co rodzi natura, ale aby móc to robić musimy o nią dbać i dlatego podejmujemy określone działania związane z wycinaniem, przycinaniem czy pielęgnacją. Sytuacja ulega diametralnie zmianie, kiedy widzimy ścinane drzewo. Obrazki gdy tych drzew ścinanych jest już kilkanaście wywołują gorące dyskusje w, których górują emocje. Jednocześnie w większości naszych domów znajdują się przedmioty z drewna. Nie chcemy rezygnować z tego rodzaju dobra, aby jednak możliwym było korzystanie z tego naturalnego surowca potrzebne jest w pełni zaplanowane i konsekwentnie realizowane działanie tak, by ta naturalna fabryka jeszcze przez pokolenia dostarczała nam jednego z najbardziej doskonałych wytworów natury - drewna. Dokumentalny cykl "Jak żyje las", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łaczy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Las to niezwykle skomplikowany ekosystem, mający mnóstwo mechanizmów chroniących przed chorobami. Jednak nieustannie wystawiony jest na różnego rodzaju zagrożenia. Setki ludzi codziennie stoją na straży jego zdrowia. I także las ma swojego doktora, specjalistę, doktora - fitopatologa lasu, który kiedy trzeba, przychodzi do pacjenta. W tym odcinku programu opowiemy o zagrożeniach i chorobach trapiących polskie lasy, o najpopularniejszych pasożytach i sposobach, w jakie radzą sobie z nimi leśnicy. Dokumentalny cykl "Jak żyje las...", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 20min. / 2023 / magazynEmisja Jak żyje las miała miejsce:
Opis (streszczenie): Drewno to nie tylko niezastąpiony materiał konstrukcyjny w budownictwie, meblarstwie i wielu dziedzinach przemysłu. To także tworzywo cenione przez artystów i rzemieślników. Z drewna od wieków, różnymi technikami, tworzone są zdobienia, ceniony przez rzeźbiarzy oraz lutników. W tym odcinku programu pokażemy niecodzienne sposoby wykorzystania drewna oraz opowiemy o sztuce tworzenia instrumentów muzycznych. Dokumentalny cykl "Jak żyje las", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łaczy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 20min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Lasy działają jak pompy wyciągające z gleby wodę, która następnie wyparowuje, tworzy chmury i w formie deszczu znów wraca do lasu. Skomplikowany ekosystem nie tylko sprawia, że woda dociera do najdalszych zakątków lądu ale także ma zdolność zatrzymywania i retencjonowania wody. Współzależności lasów i wody, która jest źródłem życia na ziemi opowiemy w tym odcinku programu. Dokumentalny cykl "Jak żyje las", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łaczy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Jest obecne w naszej przestrzeni, przez wielu pożądane jako materiał. Potrafi zmienić naszą przestrzeń i nadać jej wyjątkowy charakter. Jest w wielu przypadkach niezastąpione. Drewno. Często nie zauważamy go wokół nas jako końcowej formy produktu, z którym mamy do czynienia. W tym odcinku programu zastanowimy się, jak wyglądałaby nasza codzienność, gdybyśmy nie mieli dostępu do tego jednego z najdoskonalszych naturalnych surowców, opowiemy o tym, jak pozyskuje się drewno i do czego poszczególne rodzaje tego surowca nam służą. Dokumentalny cykl "Jak żyje las...", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łączy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Bogactwem lasu wykorzystywanym przez człowieka jest nie tylko drewno. Przez wieki las był niezastąpionym źródłem pożywienia dla ludzi i zwierząt. Dziś pochodzące z lasów zioła owoce, grzyby i dziczyzna jakością i wartością przewyższają produkty z upraw i hodowli. Ten odcinek programu dedykowany jest produktom żywnościowym i farmaceutykom, których dostarczają polskie lasy. O ich walorach i sposobach pozyskiwania opowiadają leśnicy, farmaceuci, kucharze i dietetycy. Dokumentalny cykl "Jak żyje las", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łaczy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 21min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Dokumentalny cykl "Jak żyje las", realizowany wspólnie z Lasami Państwowymi przybliża widzom tajniki gospodarki leśnej, obala mity, tłumaczy pojęcia i definicje z nią związane. Leśników, naukowców i ekspertów występujących w programie łaczy wspólna pasja - las jako ekosystem istotny dla życia ludzi, cenne środowisko przyrodnicze dostarczające tlenu, pochłaniające dwutlenek węgla i gwarantujące równowagę zasobów wodnych, a jednocześnie źródło ważnych dla gospodarki surowców.
Czas trwania: 20min. / 2023 / magazynJak żyje las można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka