Emisja Jeszcze dzień z życia będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 18 kwietnia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Dr Cecylia Iwaniszewska to polska astronomka i działaczka społeczna. Urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie, a z Toruniem związana jest od 1945 roku. Bohaterka 12. odcinka cyklu jest pierwszą absolwentką astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jej nauczycielami byli m.in. Prof. Władysław Dziewulski i Prof. Wilhelmina Iwanowska. Dr Iwaniszewska uczestniczyła w tworzeniu obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, a później, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel akademicki. Obecnie nadal działa w Polskim Towarzystwie Astronomicznym, jest także czynną członkinią Towarzystwa Miłośników Torunia i Towarzystwa Naukowego. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczy m.in. w zjazdach, kongresach, bądź prelekcjach oraz w rożnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, czy historycznych.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyEmisja Jeszcze dzień z życia miała miejsce:
Opis (streszczenie): reportaż Joanny Wojno - Wolskiej
Opis (streszczenie): reportaż pod red. Joanny Wojno-Wolskiej
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Odkrywamy niezwykłe historie przepięknego, barokowego pałacu, będącego częścią Zespołu Pałacowo - Parkowego w Ostromecku. W tym wyjątkowym miejscu, poznajemy Andrzeja Gawrońskiego, który od 13 lat pracuje tu jako kustosz. Andrzej Gawroński przez całe swoje zawodowe życie piastował przeróżne stanowiska w tym przez wiele lat pracował w różnych mediach. Obecnie sprawuje pieczę nad wyjątkowo oryginalną kolekcją zabytkowych fortepianów, będącą jedną z trzech największych i najbogatszych w Polsce. Nasz bohater z równie wielkim zapałem oprowadza wycieczki po parku i odrestaurowanych z wielką pieczołowitością wnętrzach pałacu. Opiekuje się także "Grubym", czyli pałacowym kotem i jak sam twierdzi - Pałac w Ostromecku to jego miejsce na Ziemi.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest muzyk Mariusz Lubomski. Cykl reportaży Joanny Wojno - Wolskiej, przedstawia sylwetki nietuzinkowych bohaterów, mieszkańców województwa Kujawsko - Pomorskiego, których łączy pasja, doświadczenie, niezłomność i determinacja. To osoby w wieku emerytalnym lub ciekawe, wybitne czy legendarne postaci z regionu. W kilkunastominutowych filmach - portretach, nie tylko opowiadają o swoim bogatym, niesamowitym, zaskakującym, często tragicznym życiu, ale też dzielą się codziennością i refleksją. Pokazują, jak wygląda ich praca i codzienność, co według nich jest ważne, jakie marzenia, bądź plany noszą w sobie i co sprawia im przyjemność. Wielu z tych bohaterów jest wciąż aktywnych zawodowo, a mimo wielkich osiągnięć do tej pory nie byli prezentowani w przestrzeni publicznej.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterowie 18. odcinka to toruńscy artyści fotograficy - Marek i Jadwiga Czarneccy. Fotografią zajmują się od kilkudziesięciu lat, zarówno artystycznie jak i użytkowo. Jak sami twierdzą, jest to dla nich zarówno pracą, pasją, jak i fantastyczna przygodą, która ukształtowała i nadała smak ich wspólnemu życiu. Jako pierwszy z obrazem fotograficznym obcować zaczął Marek, w konsekwencji swoją fascynacją zaraził swoją przyszłą małżonkę. Twórczość Marka i Jadwigi Czarneckich to przede wszystkim fotografia abstrakcyjna, kreacyjna, dokumentalna, portretowa, fotografia architektury, przemysłowa, krajobrazowa, czy reklamowa. Szczególne miejsce w twórczości Marka zajmuje fotografia panoramiczna, Jadwiga zaś jest zwolenniczką wykonywania zdjęć w czerni i bieli. Artyści na swoim koncie mają wiele wystaw zbiorowych i autorskich w Polsce oraz za granicą, a ich fotografie były wielokrotnie doceniane licznymi medalami, nagrodami i wyróżnieniami.
Czas trwania: 14min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Prof. Roman Ossowski jest specjalistą z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. W 1996 stworzył kierunek psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z instytutem tym jest zresztą bardzo silnie związany i do dziś, nieprzerwanie prowadzi wykłady dla kolejnych pokeleń studentów. Główne zainteresowania badawcze prof. Ossowskiego koncentrują się wokół problematyki jakości życia, promocji zdrowia, profilaktyki i higieny życia oraz rehabilitacji. Jest pasjonatem aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Bohater 14 odcinka cyklu jest twórcą i współtwórcą m.in. wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszczy, pełni także funkcję przewodniczącego Sejmiku Profilaktyki Zdrowotnej przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Od najmłodszych lat, sport jest jego największą pasją, a dobrej formy mógłby mu pozazdrościć niejeden młody człowiek. Henryk Wierzchowski na swoim koncie ma już blisko 80 medali, a także wiele pucharów. Podczas odbywających się niespełna miesiąc temu w Toruniu, 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters, aż osiem razy stawał na podium. I może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że bohater tego odcinka cyklu ma już ponad 90 lat, a głowę wciąż pełną pomysłów, planów i marzeń.
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterem jest Piotr Licznerski, którego od ponad 60 lat pasjonują kaktusy. W swojej szklarni nieopodal Bydgoszczy, kolekcjonuje i uprawia blisko milion tych roślin, a hodowlę swoją stara się stałe udoskonalać i rozwijać. Udało mu się stworzyć i opatentować również dwie własne odmiany. Przed laty Piotr Licznerski był jednym z głównych producentów kaktusów w Polsce, obecnie swoją pasję przekuwa na karierę naukową. W wieku 75 lat obronił doktorat na Politechnice Bydgoskiej, a rozprawę poświęcił oczywiście kaktusom. Nasz bohater nie chce zatrzymywać się na doktoracie, marzy bowiem o habilitacji, która byłaby pionierskim i całkowicie nowatorskim opracowaniem w dziedzinie kaktusów
Czas trwania: 13min. / 2024 / cykl reportażyJeszcze dzień z życia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: