Emisja Kobiety w drodze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 31 grudnia 2024 (Wtorek)Opis (streszczenie): Rujnuje życie, rozbija rodziny, zabiera zdrowie, upadla, zniewala, pozbawia człowieczeństwa. Alkohol. Ale nie ma takiej sytuacji w życiu, nie ma takiego dna, z którego nie można by się podnieść i zacząć żyć od nowa. Nawet po 10, 20 czy 30 latach uzależnienia. Tak było w przypadku Jolanty Dmitrowicz, która po 35 latach picia powiedziała: chcę być trzeźwa. Jej droga do wolności od alkoholu nie była prosta i łatwa, a otoczenie też jej nie pomagało. Ale dała radę i dzisiaj już od 13 lat kroczy szczęśliwą drogą trzeźwości. A przykład jej życia pomógł już niejednej osobie wyzwolić się ze szponów nałogu. Jolanta Dmitrowicz, trzeźwa alkoholiczka, to kolejna bohaterka Marty Manowskiej w programie "Kobiety w drodze".
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Marta Manowska wyrusza w drogę z Ewą Minge, polską projektantką mody, docenioną na świecie. Ewa Minge opowiada między innymi o traumatycznym doświadczeniu, jakim było dla niej przejście choroby nowotworowej, o gorzkiej cenie sławy i potrzebie niesienia pomocy potrzebującym.
Czas trwania: 21min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Marta Manowska wyrusza w drogę z popularną piosenkarką, Alicją Majewską, znaną między innymi z ponadczasowego przeboju "Jeszcze się tam żagiel bieli". Wokalistka opowiada o swoim żeglowaniu przez życie, życiowych zakrętach, więzi z fanami, przeżywaniu straty i umiejętności godzenia się z losem.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynEmisja Kobiety w drodze miała miejsce:
Opis (streszczenie): Góry to symbol wolności, potęgi i siły. Góry to też odwieczne pragnienie człowieka, żeby pokonać swoje ograniczenia, swoją słabość i zdobyć to, co wydaje się niezdobyte. Annę Solską i Tomasza Mackiewicza połączyła ogromna miłość - miłość dwojga ludzi, ale też miłość do gór. W ich związku każde uznawało wolność drugiej osoby, jej marzenia, pragnienia. Dlatego Anna zaakceptowała, że miłością Tomka są też góry. Ale to właśnie ta miłość oraz dążenie do tego, żeby zdobyć kolejny, upragniony szczyt przyniosły mu śmierć. Dlaczego godziła się na niebezpieczne wyprawy Tomka? Jak wspierała go w realizacji jego marzeń? I czego nauczył ją Tomasz Mackiewicz? Jak teraz dba o pamięć Tomka, który, jak mówi Anna, jest cały czas z nią? O tym wszystkim opowie Marcie Manowskiej niezwykła kobieta spotkana podczas kolejnej podróży, Anna Solska-Mackiewicz.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Praca w w mundurze, służba i pomoc ludziom od zawsze były jej marzeniem. Codziennie patroluje ulice Warszawy. Do partnera, z którym pełni służbę na stołecznych ulicach, ma całkowite zaufanie. Kobiety w Policji wcale nie mają łatwiej, ale kocham tę pracę - mówi sierżant Karolina Jaworska, bohaterka tego odcinka programu "Kobiety w drodze". O służbie w policji i wielkim zaszczycie, jakim jest udział w Kompanii Reprezentacyjnej Policji Polskiej, opowie Marcie Manowskiej podczas wspólnej podróży pociągiem.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Na ten ostateczny moment nikt nigdy nie jest przygotowany - odejście, śmierć, przejście na drugą stronę. I chociaż czasami zdarza się tak, że najbliżsi, rodzina, rodzice wiedzą, że ten moment wkrótce nastąpi, chociaż próbują się do niego przygotować, mają świadomość, że śmierć jest nieunikniona, to zawsze jest zaskoczenie, panika, żal, przejmująca rozpacz przenikająca każdą, najmniejszą cząstkę ciała. Marta Manowska porozmawia z Barbarą Kochman, psycholog z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci o tym, jak przeżyć żałobę i jak pomóc sobie i najbliższym w najtrudniejszym momencie życia - śmierci najbliższej osoby.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. Czasami wystarczy przypadek, żeby całkowicie zmienić swoje życie, znaleźć dla siebie inną rolę, nadać nowy sens swojemu istnieniu. Tak było w przypadku Małgorzaty Dutkiewicz, prezes fundacji Herosi, która zajmuje się pomocą dzieciom z chorobami onkologicznymi. Zajęcie tłumaczki zamieniła na kierowanie fundacją, pomoc chorym dzieciom, wspieranie ich rodziców, zbieranie funduszy na zakup leków i specjalistycznego sprzętu medycznego ratującego życie. W nowej roli znalazła i swoją pasję, i powołanie. Marcie Manowskiej opowie o tym, jak działa fundacja i jak zaangażowanie wolontariuszy pomaga chorym dzieciom przejść przez okres choroby.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. Ile potrafimy dać z siebie innym? I wcale nie chodzi o pieniądze, prezenty, o rzeczy materialne. Chodzi o miłość i czas, najcenniejsze, co możemy ofiarować drugiej osobie. Agnieszka Kaszuba-Gałka dała małemu, choremu chłopcu matczyną miłość, opiekę, czułość, matczyny dotyk, którego nie zaznał w swoim króciutkim życiu. Została jego mamą zastępczą. Alanek zamieszkał z nią i jej dwoma biologicznymi synami. I chociaż mieszkają skromnie, wszyscy są szczęśliwi, a ściany ich malutkiego mieszkania są wypełnione miłością. Agnieszka Kaszuba opowie Marcie Manowskiej, czym jest rodzicielstwo zastępcze i dlaczego warto dzielić się swoją miłością i szczęściem z innymi.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jak to jest wejść w absolutną ciemność? Nie widzieć stołu, łóżka, okna, nie widzieć twarzy najbliższych? Jak radzić sobie w codziennych sytuacjach, gdy nie widzimy? Jak poruszać się w ciemności? Żeby chociaż przez chwilę doświadczyć tego, jak radzić sobie w życiu bez pomocy zmysłu wzroku, a angażując węch, słuch, dotyk, trzeba odwiedzić niezwykłą Niewidzialną Wystawę. Przewodnikami odwiedzających to miejsce i wchodzących w ciemność są osoby niewidome i niedowidzące. Małgorzata Szumowska, dyrektor Niewidzialnej Wystawy, opowie Marcie Manowskiej między innymi o tym, jak interaktywna podróż po niewidzialnym świecie może chociaż w niewielkim stopniu pomóc nam poznać i zrozumieć świat ludzi niewidomych i niedowidzących.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Ile jest w stanie wytrzymać człowiek, żeby przeżyć? Ile jest w stanie wytrzymać małe dziecko, żeby przeżyć? Wygnanie z pełnego ciepła i miłości domu, głód, przenikliwy mróz, niewolnicza praca ponad siły, śmierć najbliższych, wegetacja w obozie, życie na nieludzkiej ziemi. To wszystko stało się udziałem małej, 6-letniej dziewczynki. Halina Bieniakońska-Żak w wieku sześciu lat została wraz z rodziną wywieziona na wschodnie krańce Związku Radzieckiego. Na nieludzkiej ziemi spędziła kolejne sześć lat. Mimo niezwykle trudnych warunków rodzice zawsze dbali o polskość swoich dzieci, dlatego pani Halina i jej starszy brat nawet w obozowym baraku mówili po polsku. Po wielu latach od powrotu do Ojczyzny obrazy z Syberii wciąż wracają. Starszy brat pani Haliny do dzisiaj nie bierze do ust razowego chleba. I chociaż wspomnienia bolą, to nie można o nich zapomnieć. W swojej kolejnej podróży Marta Manowska wysłucha przejmującej opowieści Haliny Bieniakońskiej-Żak o wywózce i życiu na nieludzkiej ziemi.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką tego odcinka programu Marty Manowskiej będzie aktorka i piosenkarka, Olga Bończyk, która w programie opowie o dzieciństwie i trudnej roli łącznika między światem a niesłyszącymi rodzicami, o dążeniu do spełniania marzeń i budowaniu swojego własnego Mount Everest.
Czas trwania: 27min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. Anna Raciborska - onkolog dziecięcy. Rozmowa o odchodzeniu i chorobach dzieci, wpływie raka na życie rodziców i rodzin. Mocna, dająca nadzieję rozmowa z prof. Anną Raciborską o tym, co stanowi wartość, a co jest wymyślaniem sobie problemów.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterką trzeciego odcinka będzie Aida Kosojan-Przybysz. Gruzinka, która od 30 lat pomaga ludziom odnaleźć szczęście, w szczerej rozmowie z Martą Manowską pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, podpowie, jak odnaleźć siłę i moc, by kreować własne życie.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. W tym odcinku opowieść o życiu Grażyny Lądwik. Prosta, zwyczajna, niezwykle skromna kobieta poświęciła życie niepełnosprawnemu synowi. To prawdziwa siłaczka, która założyła świetlice środowiskowe dla mam takich jak ona. Pełna energii, nie zastanawia się nad swoją niedolą, jest pełną optymizmu kobietą, która wie, że jak nie ona - to kto?
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Przemoc domowa, nienawiść i bezwzględność zamknięta w czterech ścianach. Co roku tysiące kobiet, dzieci, a nawet mężczyzn na całym świecie stają się ofiarami przemocy ze strony drugiej, wydawałoby się bliskiej osoby, ale która zamiast troski i miłości daje lęk, strach, pozostawia rany na ciele i w psychice. Takiego mężczyznę spotkała też na swojej drodze bohaterka kolejnego odcinka programu "Kobiety w drodze". Anna Wieteska swojemu oprawcy oddała dziesięć lat życia. Dopiero po dekadzie związku w przemocy znalazła w sobie tyle siły, by zabrać dzieci i odejść. Odejść w nieznane, z dotychczasowym życiem spakowanym do jednej reklamówki, ale odejść po to, by znaleźć swoją bezpieczną przystań - wolność i szczęście.
Czas trwania: 27min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. W pierwszym odcinku Marta Manowska bierze w podróż Walentynę Kozioł, bohaterkę znaną widzom z hitu "Sanatorium miłości". Pobyt na Syberii, powrót do Polski, małżeństwo, nieudane relacje z rodziną i wielka zmiana, która stała się za sprawą udziału w programie telewizyjnym, kompletna metamorfoza. Z kobiety, która myślała, że nic jej w życiu nie spotka, Walentyna Kozioł stała się pełną energii działaczką wspierającą inne panie.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Niewolnictwo, handel ludźmi - słowa, które w XXI wieku powinny wydawać się już anachroniczne i nieaktualne. Nic bardziej mylnego - współczesne niewolnictwo istnieje, a bohaterka kolejnego odcinka programu "Kobiety w drodze", Irena Dawid-Olczyk, jest prezesem fundacji La Strada, która walczy właśnie z handlem ludźmi i niewolnictwem. Marta Manowska zapyta swoją bohaterkę m.in. o to, jakie wyzwania postawiła przed fundacją wojna na Ukrainie i napływ uchodźców do Polski. Irena Dawid - Olczyk powie też, jak możemy pomóc osobom, które są zmuszane do niewolniczej pracy, zostały porwane, siłą wywiezione z kraju.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Edyta Golec to przede wszystkim mama, a potem artystka muzyk i wokalistka Golec uOrkiestry. Opowie o swojej licznej rodzinie, małżeństwie, życiu w górach, wychowaniu dzieci, tradycji i upartości górali, a przede wszystkim o muzyce góralskiej. Edyta Golec działa również w Fundacji Braci Golec, która wspiera młode talenty w rozwijaniu ich muzycznych pasji i poznawaniu regionalnych tradycji Beskidu Żywieckiego.
Czas trwania: 27min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach.
Czas trwania: 27min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Marta Manowska wyrusza w drogę z Lidią Maksymowicz, która jako dziecko ocalała z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Lidia Maksymowicz opowiada o sile pamięci i radzeniu sobie z obozową traumą między innymi poprzez misję edukacyjną, realizowaną wśród dzieci i młodzieży z całego świata.
Czas trwania: 29min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Urodziła się w getcie warszawskim. Życie zawdzięcza ludziom, którzy narażając swoje życie, uratowali półroczne niemowlę, wywieźli w drewnianej skrzynce przykrytej stertą cegieł. Jej rodzice zginęli podczas Holocaustu. Przybrana mama współpracowała z Żegotą i Ireną Sendlerową. Kobiety robiły wszystko, co w ludzkiej mocy, żeby ratować żydowskie dzieci. W nowym domu dostała miłość, ciepło, szczęście, bezpieczeństwo. Gdy miała 17 lat poznała prawdę o swoim pochodzeniu. Jej metryką jest srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia. Elżbieta Ficowska opowie Marcie Manowskiej o odkrywaniu swojej przeszłości.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Przez lata była postrzegana jako żona jednego z najlepszych polskich dziennikarzy. I chociaż sama jest świetną i znaną śląską dziennikarką, zrezygnowała z własnej kariery, by poświęcić się wychowaniu ich syna. Była z mężem w czasach największej kariery, ale stała też przy nim, gdy czasy sławy już minęły, a on potrzebował pomocy i wsparcia, bo zaczęły pojawiać się różne oskarżenia. Gdy wreszcie, po latach zdecydowała się na rozwód i powrót do swojego nazwiska, poczuła się wolna. Jak mówi, to, co było, oddzieliła grubą kreską i zaczęła swoje życie budować od nowa. Marianna Dufek, była żona Kamila Durczoka, opowie Marcie Manowskiej w programie "Kobiety w drodze" o swoim życiu ze znanym dziennikarzem i o tym, jak udało się jej wyzwolić z przeszłości.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Są takie zawody, o których trzeba powiedzieć, że są misją, posługą. Do takich zalicza się na pewno praca ratownika medycznego. Wymaga oczywiście doskonałej znajomości medycyny i zasad udzielania pomocy, ale przede wszystkim wymaga empatii, zauważenia drugiego człowieka i zachowania zimnej krwi w często ekstremalnych sytuacjach, kiedy trzeba pomóc i ratować życie. Tak też swoją pracę traktuje Magda Szałańska, ratowniczka medyczna. O swojej pasji, którą jest praca, o wyjazdach do ludzi potrzebujących ratunku opowie Marcie Manowskiej podczas podróży w programie "Kobiety w drodze".
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Kiedy obserwujemy niepełnosprawność innych, szczególnie dzieci, możemy odnieść wrażenie, że ich pewne ograniczenia ograniczają też ich najbliższych - rodziców, rodzeństwo. Ale to tylko pozory, bo niepełnosprawność rodzi siłę, determinację i niezgodę na wykluczenie. Niepełnosprawność uczy pokory, ale daje też ogromną moc do walki, żeby nie stać z boku. Tak też było w przypadku Barbary Konarskiej, która w pierwszych latach życia swojego autystycznego syna była jego nauczycielką, terapeutką, opiekunką. Ale sama też od Maurycego nauczyła się bardzo wiele - otwartości do świata, dobrego kontaktu z ludźmi. Dlatego dzisiaj może realizować się w pracy i spełniać swoje marzenia zawodowe, pasje i zainteresowania. Barbara Konarska opowie Marcie Manowskiej w programie "Kobiety w drodze" o tym, jak bardzo w społeczeństwie potrzebna jest wiedza o autyzmie.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. Gdy mijamy na ulicy bezdomne osoby, często nie zastanawiamy się, dlaczego nie mają domu. Czasami zatrzymamy się, rzucimy im parę groszy, może kupimy kanapkę, wodę, ale najczęściej przechodzimy obok, często ich nie zauważając. Alkohol, nieporozumienia rodzinne, utrata pracy, długi, choroba, ucieczka - różne mogą być przyczyny bezdomności. Na szczęście są osoby, które pochylają się nad tymi, którzy utracili chęć i radość życia, którzy utracili dom. Starają się im pomóc, znaleźć mieszkanie, nauczyć żyć. Edyta Foryś od lat zajmuje się pomocą osobom bezdomnym, pogubionym w życiu. Marcie Manowskiej opowie o swojej fundacji Rest - Art. , która poprzez sztukę, edukację pomaga bezdomnym i wykluczonym wrócić do życia.
Czas trwania: 26min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Marta Manowska wyrusza w drogę z Alicją Tomaszewską. Była policjantka, szefowa fundacji Itaka opowiada o tym, dlaczego postanowiła się zająć poszukiwaniem ludzi zaginionych oraz jakie powody popychają ludzi do znikania i zacierania za sobą śladów.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Marta Manowska wyrusza w drogę z siostrą Michaelą Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założycielką pierwszego, stacjonarnego hospicjum w Wilnie. Siostra Michaela opowiada o początkach swojej trudnej misji, o towarzyszeniu ludziom w cierpieniu i odchodzeniu i o tym, czego nauczyło ją to doświadczenie.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterami po przejściach. Wraz z mężem Edwardem stworzyła rodzinny dom dziecka, w którym do tej pory wychowała ponad dwadzieścioro dzieci. Swoich ma czworo, w tym popularnego aktora, Rafała Zawieruchę. Jest spełniona, szczęśliwa, ciepła, opiekuńcza. Anna Zawierucha to bohaterka kolejnego odcinka programu Marty Manowskiej "Kobiety w drodze".
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterami po przejściach. Wraz z mężem Edwardem stworzyła rodzinny dom dziecka, w którym do tej pory wychowała ponad dwadzieścioro dzieci. Swoich ma czworo, w tym popularnego aktora Rafała Zawieruchę. Jest spełniona, szczęśliwa, ciepła, opiekuńcza. Anna Zawierucha to bohaterka kolejnego odcinka programu Marty Manowskiej "Kobiety w drodze".
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy w wioślarstwie. Od lat ciężko i wytrwale pracuje na swoje sukcesy. Momenty, kiedy stojąc na podium, słyszy Mazurek Dąbrowskiego, to najpiękniejsze chwile w jej sportowym życiu. Agnieszka Kobus-Zawojska. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wiedziała, że nie pozostanie bierna wobec okrucieństwa Rosji. Najpierw dała schronienie swojej sportowej rywalce, Olenie Buriak. Mąż Oleny, Paweł, jest Białorusinem i wrócił na Ukrainę walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Potem była kolejna ukraińska rodzina, której Agnieszka ze swoim mężem, Maciejem Zawojskim, pomogli znaleźć mieszkanie. Potem byli kolejni ukraińscy sportowcy, którym pomogli. I tak jak są wytrwali w sporcie, tak samo są wytrwali w niesieniu pomocy uchodźcom. Agnieszka Kobus-Zawojska to bohaterka kolejnej podróży Marty Manowskiej w programie "Kobiety w drodze".
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Rozmowy w pociągu z bohaterkami po przejściach. Siostra Anna Bałchan z zawodu jest mechanikiem obróbki skrawaniem. Po szkole średniej wstąpiła do zakonu, ukończyła studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała m.in. jako katechetka oraz w katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów. Od 1999 r. zajmuje się pomocą osobom uwikłanym w prostytucję. W 2001 r. została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 r. działającego pod nazwą Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, którego celem jest pomoc kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom. Za swoją działalność otrzymała w 2008 r. Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, a w 2015 r. Nagrodę im. bł. Emila Szramka.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pełen wzruszeń program dotyka ważnych tematów, daje nadzieję i inspiruje do podejmowania działań. Niepełnosprawność, ubóstwo, ciężka choroba czy cierpienie to tylko niektóre tematy poruszone w cyklu. W tym odcinku gościem Marty Manowskiej jest Ewa Błaszczyk.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazynKobiety w drodze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Warszawa, TVP Kobieta, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: