Emisja Korona Gór Polski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 30 kwietnia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Cykliczny program mikroturystyczny poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór. Chcemy zachęcać do aktywnego wypoczynku. Celem programu jest namówienie widza do odwiedzenia i poznania tych zakątków w polskich górach, które pozostają w cieniu obleganych przez turystów Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. Pokażemy przede wszystkim bogactwo przyrody, ale także historie i kulturę tych miejsc, oraz ludzi, którzy są symbolami regionu. Mikroturystyka staje się jednym z turystycznych kierunków rozwoju, który wydaje się, przez co najmniej kilka lat będzie preferowanym przez Polaków spędzaniem wolnego czasu. Chcemy wyjść tym zjawiskom na przeciw. Tym razem odwiedziliśmy Beskid Myślenicki i weszliśmy na najwyższy szczyt tego pasma - Lubomir.
Czas trwania: 25min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykliczny program mikroturystyczny poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór.
Czas trwania: 25min. / 2025 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykliczny program mikroturystyczny poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór. Chcemy zachęcać do aktywnego wypoczynku, w miejscach, które naszym zdaniem, nie zostały dotychczas należycie wypromowane. Celem programu jest namówienie widza do odwiedzenia i poznania tych zakątków w polskich górach, które pozostają w cieniu obleganych przez turystów Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. Pokażemy przede wszystkim bogactwo przyrody, ale także historie i kulturę tych miejsc, oraz ludzi, którzy są symbolami regionu. Mikroturystyka staje się jednym z turystycznych kierunków rozwoju, który wydaje się, przez co najmniej kilka lat będzie preferowanym przez Polaków spędzaniem wolnego czasu. Chcemy wyjść tym zjawiskom na przeciw. tym razem wraz z Martą Manowską wchodzimy na Skopiec. Skopiec - szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo - zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich.
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Łysogóry to najwyższe pasmo w Górach Świętokrzyskich. Ponad nie wznosi się Łysica, zwana również Górą św. Katarzyny miejsce otoczone legendami o słowiańskich wiedźmach, odprawiających na szczycie swoje sabaty, ale też miejsce, które było schronieniem dla polskich partyzantów w trakcie II Wojny Światowej. Stefan Żeromski przeżył tu najpiękniejsze lata swojego dzieciństwa i zawsze z sentymentem umieszczał w swoich utworach jodłowo - bukowe lasy ze swoich najmłodszych lat. W legendach polskich Łysica zawsze była miejscem, w którym to, co ludzie i ziemskie łączyło się z tym, co mistyczne. Nic więc dziwnego, że w jej otoczeniu swoje miejsce odnalazły również relikwie św. Krzyża. Opactwo na Świętym Krzyżu, wskazane przez anioła węgierskiemu królewiczowi Emerykowi na miejsce złożenia relikwii, opiekuje się nimi od czasów króla Bolesława Chrobrego. Stąd też góry otrzymały swoją nazwę: Świętokrzyskie. Nasi przewodnicy oprowadzą nas po wszystkich miejscach, które warto zobaczyć dookoła szczytu oraz wspólnie zdobędziemy pierwszy klejnot z Korony Gór Polski.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykliczny program mikroturystyczny poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór. Chcemy zachęcać do aktywnego wypoczynku w miejscach, które - naszym zdaniem - nie zostały dotychczas należycie wypromowane. Celem programu jest namówienie widza do odwiedzenia i poznania tych zakątków w polskich górach, które pozostają w cieniu obleganych przez turystów Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. Pokażemy przede wszystkim bogactwo przyrody, ale także historię i kulturę tych miejsc oraz ludzi, którzy są symbolami regionu. Mikroturystyka staje się jednym z turystycznych kierunków rozwoju, który, jak się wydaje, przez co najmniej kilka lat będzie preferowanym przez Polaków sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tym razem wyruszamy na Kłodzką Górę. Kłodzka Góra, wysoka na 757 metrów, jest drugim co do wysokości szczytem Gór Bardzkich, który ulokował się w ich południowo - wschodniej części. Przez lata Kłodzka Góra była wskazywana jako najwyższy wierzchołek tutejszych gór, dzięki czemu dopisano ją do zacnego towarzystwa Korony Gór Polski. Jednak, jak to często bywa w górskim życiu gór i pagórków, to nie ona dzierży miano tego najwyższego. Jak się okazuje, nieopodal znajdziecie wyższą o 8 metrów Szeroką Górę. Ale nie prowadzi tam żaden szlak ani nie ma nowej wieży widokowej, dlatego też wszyscy kierują swoje kroki na sąsiadkę. Wydaje się, że od lat geografowie mają problemy z Górami Bardzkimi, ponieważ zanim nominowali Kłodzką Górę na ich najwyższego reprezentanta, upatrywali w roli tutejszego hegemona Ostrą Górę, która ma "raptem" 751, 7 m.
Czas trwania: 24min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Korona Gór Polskich to cykliczny program mikroturystyczny, poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór. Nad Gorczańskim Parkiem Narodowym rozpościera się Turbacz najwyższy szczyt Gorców, w okresie letnim pokryty białymi, puchatymi owcami, których wypas na tych terenach jest powszechny i popularny. Gorce to góry zamieszkane przez Wołochów wędrowny, koczowniczy lud żyjący właśnie głównie z owiec. Nawet teraz można zobaczyć pozostałości po tamtych przyzwyczajeniach wypas owiec rozpoczyna się jeszcze w maju i prowadzący wygon górale pozostają w górach aż do jesieni, kiedy powracają do wiosek, żeby przezimować. Jest to również teren wyjątkowo ukochany przez Władysława Orkana. Ten pisarz okresu Młodej Polski urodził się właśnie w Gorcach i mimo próby osadzenia w Krakowie, ostatecznie powrócił na te ziemie i tam rozpoczął budowę domu. Po jego śmierci w Krakowie, pociąg przewożący jego trumnę do Zakopanego zatrzymywał się na każdej stacji, aby każdy mógł pożegnać Dumaca z Gorców.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "Korona Gór Polskich" to cykliczny program mikroturystyczny poświęcony polskim górom, szczytom, których zdobycie razem z nami gwarantuje wejście do elitarnego klubu zdobywców Korony Polskich Gór. Chcemy zachęcać do aktywnego wypoczynku, w miejscach, które naszym zdaniem, nie zostały dotychczas należycie wypromowane. Celem programu jest namówienie widza do odwiedzenia i poznania tych zakątków w polskich górach, które pozostają w cieniu obleganych przez turystów Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. Pokażemy przede wszystkim bogactwo przyrody, ale także historie i kulturę tych miejsc, oraz ludzi, którzy są symbolami regionu. W dobie załamania się ruchu turystycznego związanego z pandemia korona wirusa, mikro turystyka staje się jednym z po pandemicznych kierunków rozwoju, który wydaje się, przez co najmniej kilka lat będzie preferowanym przez Polaków spędzaniem wolnego czasu. Chcemy wyjść tym zjawisko na przeciw.
Czas trwania: 25min. / 2022 / cykl dokumentalnyEmisja Korona Gór Polski miała miejsce:
Korona Gór Polski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP ABC, TVP Dokument
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: