Korona Królów godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć, opisy odcinków serialu, streszczenia

Reklama

Korona Królów w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Korona Królów będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 9 maja 2024 (Czwartek)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 162 (sezon 2 odc. 37) Logo TVP Wilno

Opis odcinka serialu (streszczenie): Drugi syn. Maj 1426. Królowa Zofia (Maria Pawłowska) rodzi drugiego syna. Kazimierz jest bardzo słaby. Henryk Czech (Grzegorz Pierczyński) unika przedstawienia pełnego horoskopu królewicza. Jan Hincza (Kamil Szklany) przywozi na Wawel swego młodszego brata Jakuba. Panny Szczukowskie są zachwycone. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie dogaduje się w Łęczycy ze szlachtą, do czego walnie przyczynił się jego konflikt z biskupem Oleśnickim (Przemysław Stippa) o przynależność ziemi lubelskiej do diecezji krakowskiej. Polscy panowie, podburzeni przez Oleśnickiego, niszczą dokument poprzedniej umowy z Brześcią. Strasz (Paul Matura) rozpoczyna realizację swojej misji. Trzeba podważyć ojcostwo Jagiełły. Zaczyna zalecać się do Eliszki Szczukowskiej (Milena Suszyńska) i wyciąga od niej różne informacje. Adam Świnka (Bartosz Jędraś) jest coraz bardziej podejrzliwy wobec Strasza, więc Strasz rozpuszcza o nim kompromitującą plotkę. Mówi Mężykowej (Małgorzata Ostrowska - Królikowska), że Świnka przechwala się, że królewna go miłuje. Królowa każe go odprawić. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) nadal nie wie, kim jest. Bdzigost (Jakub Wieczorek) opowiada mu różne historie z jego dzieciństwa i młodości. Okazuje się, że Pietrek pamięta, jak się czyta.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
11:35 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 5 Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Mikołaj Trąba: niezawodny przyjaciel. Mikołaj Trąba był spowiednikiem króla Władysława Jagiełły. I osobą, której chyba najbardziej ufał. Był niewłaściwego urodzenia, czyli ze związku pozamałżeńskiego. Jego ojcem był ksiądz. Aby zostać arcybiskupem, dostał dyspensę papieża Innocentego VII, o którą wystąpił sam król. To Trąba starał się w Rzymie o zgodę na zawarcie ślubu z Jadwigą Andegaweńską i na chrzest Litwy. Uczestniczył także w bitwie pod Grunwaldem, wystawiając własnym sumptem chorągiew. Reprezentował króla na soborze w Konstancji, zaangażował się w spór z dominikaninem Falkenbergiem i odprawił specjalną mszę po spaleniu Jana Husa. Zmarł w czasie pełnienia misji, którą zlecił mu król w 1422 roku.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
Reklama
16:00 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 15 Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Kłopoty z czasem. Istnieje wiele definicji czasu. Czym był czas dla ludzi żyjących w średniowieczu? Rok był podstawową miarą czasu, ale regulowaną nie datą tylko zmieniającymi się porami roku. Przyroda odmierzała czas. Prosty człowiek często nawet nie wiedział, w którym roku się urodził. Czasami była tzw. "zdarzeniowa miara czasu". Mogły ją stanowić wyjątkowe wydarzenia jak pożar, susza, epidemia czy wojna; albo ważny fakt w życiu określonej osoby, np. "ożeniłem się trzy lata po powrocie z pielgrzymki". Często informowano, że coś się stało w czasach panowania danego króla. W średniowiecznej Polsce nowy rok wyznaczał dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia. Dopiero w XV wieku w Polsce coraz częściej zaczynano nowy rok od pierwszego dnia stycznia, ale w wielu miejscach równolegle wciąż liczono po staremu. Miesiące nazywano różnie - kwiecień zwano także łudzikwiatem, bo wyłudzał kwiaty od ziemi. Tydzień zaczynał się w niedzielę. Potem był poniedziałek, czyli po niedzieli, ale w nazwach innych dni zachowano ślady kalendarza pogańskiego - wtorek był dniem wtórym, czyli drugim. Początek dnia zaczynał się... wieczorem. Kościół mierzył bowiem dzień od zachodu do zachodu słońca. Właśnie dlatego obchodzimy dziś wigilię Bożego Narodzenia. W średniowieczu był to już początek nowego dnia. Nasza wigilia 24 grudnia dla ludzi średniowiecznych była zatem dniem Bożego Narodzenia, 25 grudnia. Ale dla zwykłych ludzi dzień trwał od wschodu do zachodu słońca. Po zmroku w średniowiecznym Krakowie grasowali złodzieje, bandyci. No i diabeł. Noc to właśnie pora diabelska, przerażająca i okrutna. Niekiedy dodatkową okolicznością obciążającą było zrobienie czegoś po zmroku. Pobicie kogoś w ciągu dnia było łaskawiej oceniane przez sąd niż pobicie kogoś w nocy. W średniowieczu dzwony były popularną miarą liczenia godzin dziennych. Były oczywiście klepsydry, zegary słoneczne i zegary mechaniczne. Bo tak naprawdę dla każdego czas był ważny. Tylko inaczej go liczył.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 165 (sezon 2 odc. 40) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Naszyjnik królowej. Wrzesień 1426. Zofia (Maria Pawłowska) jest zrozpaczona po śmierci matki i odsuwa od siebie najwierniejszego rycerza. Hincza (Kamil Szklany) i jego brat Jakub (Marcin Urbanke) bez powodzenia próbują odzyskać naszyjnik królowej, który jest teraz w posiadaniu Strasza (Paul Matura). Duch Gromka (Adam Zdrójkowski) straszy Niemirę (Renia Gosławska) i każe jej przynieść zaległą zapłatę. Jakiś czas potem Niemira przychodzi do karczmy i widzi żywego Gromka. Dała się oszukać. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) tęskni za rozmowami z Adamem Świnką. Zaczyna się zastanawiać: czyżby Strasz kłamał? Mazowieccy książęta - Siemek (Kamil Rodek), Kazimierz (Marcin Dąbrowski) i Trojden (Filip Łeszega) jadą złożyć hołd lenny Jagielle (Sebastian Skoczeń). Zdenek (Mateusz Trembaczowski), w imieniu węgierskiego króla, przywozi im prezenty i obietnice przywilejów. Siemek decyduje, że jadą do Sandomierza, do króla Władysława.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 11 maja 2024 (Sobota)
06:50 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 149 (sezon 2 odc. 24) Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Dziady. 31 października 1424 r. Zofia (Maria Pawłowska) podróżuje z mężem po Polsce. Ale król Władysław (Sebastian Skoczeń) wiedząc, że zbliża się termin porodu, odsyła ją do Krakowa. Zawisza (Robert Jarociński) przyjeżdża do Przemyśla i przywozi królowi najnowsze informacje o wojnie w Czechach. Żiżka (Jacek Łukowski) nie żyje. Honzik (Kamil Drężek) przynosi Femce (Żaneta Homa), znaleziony w miejscu potyczki z Węgrami, miecz Zyndrama i rękawicę z herbem Słońce. Czy Pietrek zginął w walce? W Krakowie pojawia się Guślarz (Tomasz Obara). Ciekawe przyszłości Katka (Anna Oberc), Agata (Magdalena Kaczmarek) i Kunegunda (Weronika Jaskółka) zapraszają do karczmy Guślarza. Zofia z Awdokią (Joanna Moro) i Olgą (Klara Williams) w wawelskim ogrodzie odprawiają Dziady. Chcą przywołać duchy przodków. Królowa zaczyna wcześniej rodzić. Jagiełło ma proroczy sen. Dzwony w Krakowie obwieszczają narodziny królewskiego syna.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 162 (sezon 2 odc. 37) Logo TVP Seriale
11:45 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 163 (sezon 2 odc. 38) Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Kłopoty z rodziną. Czerwiec 1426. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) szykuje się do rozprawy z siostrzeńcami - mazowieckimi książętami, którzy chcą oddać Mazowsze w lenno Zygmuntowi Luksemburskiemu (Wojan Trocki). Drugi królewski syn Kazimierz jest bardzo słaby. Henryk Czech (Grzegorz Pierczyński) uchyla się od postawienia horoskopu. Jan Hincza (Kamil Szklany) musi spłacić długi zmarłego brata Henryka. Zofia (Maria Pawłowska) wbrew radom matki Aleksandry Druckiej (Ilona Wrońska), chce finansowo pomóc Hinczy. Daje Oldze (Klara Williams) naszyjnik, aby ta go sprzedała. Zofia próbuje także wstawić się u męża za siostrą Marią (Olga Rayska), która nie chce wychodzić za mąż za mołdawskiego hospodara Eliasza. Matka i córka rozstają się poróżnione. Pokojowiec królewny Jadwigi (Maja Szopa) oskarża Adama Świnkę (Bartosz Jędraś) o nieprzystojne zachowanie. Młody kanonik opuszcza Wawel, ale zapowiada zemstę na Straszu (Paul Matura). Gromek (Adam Zdrójkowski) demaskuje Niemirę (Renia Gosławska). Niemira jest wściekła i namawia brata, aby wyrzucił Gromka z terminu. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) powoli zaczyna sobie coś przypominać.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
17:30 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 10 Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): "Gesty i słowa, czyli jak król wyrażał swoje zdanie w średniowieczu". Przyjeżdżając w 1386 roku do Polski, Jogaiła na pewno nie znał polskiego. Znał natomiast język elit litewskich, czyli staroruski oraz naturalnie litewski. Posługiwał się też zapewne niemieckim i z pewnością nauczył się polskiego. Język dyplomacji to jednak nie tylko mowa, a przede wszystkim gesty, czym Jagiełło posługiwał się perfekcyjnie. Mimika twarzy, podanie dłoni - to wszystko znaczyło o wiele więcej niż dziś i miało swoją odpowiednią wymowę. Ale najważniejszą, iście królewską metodą wyrażania swojego zdania - było królewskie milczenie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
Reklama
Program TV na 12 maja 2024 (Niedziela)
07:05 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 150 (sezon 2 odc. 25) Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Przepowiednia. Zima 1424. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wraca do Krakowa. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) chce jako pierwsza go powitać. Ale on kieruje kroki do nowo narodzonego syna - dziedzica. Planuje huczny chrzest. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) będzie ojcem chrzestnym, w zastępstwie papieża. Zbigniew z Brzezia (Marcin Piętowski) jest bardzo chory, ale chce wszystkiego dopilnować. Strasz (Paul Matura) rozpuszcza plotki, że królowa odprawiała Dziady i że dziecko może być nawiedzane przez jakiegoś ducha. Zofia (Maria Pawłowska) jest rozczarowana, że nie może spędzać więcej czasu z dzieckiem, a Jadwiga sfrustrowana narodzinami brata. Nocą wchodzi do komnaty dziecięcej. Femka (Żaneta Homa) odnajduje domniemanego zabójcę swojego syna. Chce pomścić Pietrka. Ale nie może zabić Gabora (Tobiasz Pluta). Jest taki młody, jak Pietrek. Dominikanin - Inkwizytor (Mirosław Siedler) szuka Guślarza (Tomasz Obara). Kunegunda (Weronika Jaskółka), Agata (Magdalena Kaczmarek), Katka (Anna Oberc) i Bdzigost (Jakub Wieczorek) pomagają guślarzowi wydostać się z miasta.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 13 maja 2024 (Poniedziałek)
02:15 Korona królów - odc 209 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Bogdan planuje zamach na Kazimierza. Podczas przygotowań do polowania strzela do króla z kuszy, na ratunek rusza Jasiek. Bogdan ucieka, zabierając ze sobą Audre. Dziewczyna jest zaślepiona miłością do niego. Kazimierz niezwłocznie wyjeżdża do Budy do Elżbiety, by dowiedzieć się kto zlecił sokolnikowi napad. Przed wyjazdem mówi Adelajdzie, że to koniec ich małżeństwa. Jan Jura szykuje się do ślubu z Juttą.

Czas trwania: 25min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
02:40 Korona królów - odc 210 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Audre widzi, że Bogdan jest zdenerwowany. Ten kłamie, że to z powodu ich wspólnego wyjazdu. Ucieka jednak, ścigany przez Maćka. Adelajda jest wściekła i załamana po tym, co powiedział jej Kazimierz. Chce wynieść się z Wawelu. Królowi wpada w oko Krystyna. Elżbieta jest poruszonana wieść o zamachu na Kazimierza. Podejrzewa Ludwika.

Czas trwania: 24min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 164 (sezon 2 odc. 39) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Matka. Lato 1426. Hincza (Kamil Szklany) chce odkupić od krakowskiego złotnika (Sławomir Popek) naszyjnik królowej. Niestety, Strasz (Paul Matura), który dowiaduje się o tym od Eliszki (Milena Suszyńska), wykupuje klejnoty. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) zostaje wysłany do Płocka. Ma spróbować dogadać się z mazowieckimi książętami. Gromek (Adam Zdrójkowski) chce ukarać Niemirę (Renia Gosławska) i udaje umarlaka. To ona namówiła swego brata szewca Czesława, aby go wyrzucił z terminu. Niemira panicznie boi się, że duch Gromka będzie ją prześladować. Na podróżujące na Litwę do domu Aleksandrę Drucką (Ilona Wrońska) i Marię (Olga Rayska) napadają zbójcy. Aleksandra Drucka ma zawał serca i umiera. Sambor (Kacper Młynarkiewicz) zostaje ugodzony zatrutą strzałą.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 148 (sezon 2 odc. 23) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Zagrożenie. Lato 1424. Henryk Czech (Grzegorz Pierczyński) stawia Jagielle (Sebastian Skoczeń) horoskop i przepowiada mu troje dzieci. Na Wawel docierają wieści, że Zygmunt Korybutowicz samowolnie zebrał wojska i ruszył do Pragi. W karczmie liczą zebrane pieniądze. Jest za mało, by opłacić zeznania Dobka z Bagna (Jędrzej Taranek), które potwierdzą szlachectwo Bdzigosta (Jakub Wieczorek). Hynek (Jakub Zdrójkowski) kradnie marcepan z królewskiej kuchni. Powinno wystarczyć pieniędzy na opłacenie Dobka. Chciwy krewniak składa stosowne zeznanie. Bdzigost jest wolny. Strasz (Paul Matura) próbuje podać Zofii (Maria Pawłowska) zioła poronne, ale Awdokia (Joanna Moro) coś zauważa. Niedoszły zamachowiec sam wypija zioła na poronienie.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 14 maja 2024 (Wtorek)
11:35 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 10 Logo TVP Historia
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 165 (sezon 2 odc. 40) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 149 (sezon 2 odc. 24) Logo TVP Polonia
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 163 (sezon 2 odc. 38) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Przerwana zabawa. Zima/wiosna 1427. Sambor (Kacper Młynarkiewicz) i Grzymek (Krzysztof Brzazgoń) przesłuchują Zdenka (Mateusz Trembaczowski) i dowiadują się, że na Wawelu działa szpieg. Witold (Michał Chorosiński) zwyciężył pod Pskowem. Księżna Julianna (Emma Giegżno) zaostrza apetyt Witolda na koronę. Zaczęły się zapusty i Kraków podziwia komediantów. Zresztą sami mieszczanie także się poprzebierali i idą uliczkami w kolorowym korowodzie. Garncarz (Janusz Klimaszewski) oświadcza się Grecie (Iwona Katarzyna Pawlak). Olga (Klara Williams) namawia Zofię (Maria Pawłowska), aby zorganizowały na Wawelu zabawę karnawałową. Wesołą zabawę przerywa zła wiadomość - mały Kazimierz (Kamil Winerowicz - Stanik) jest bardzo chory.

Czas trwania: 25min. / 2024
Reklama
Program TV na 15 maja 2024 (Środa)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 163 (sezon 2 odc. 38) Logo TVP Wilno
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 150 (sezon 2 odc. 25) Logo TVP Polonia
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 164 (sezon 2 odc. 39) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 167 (sezon 2 odc. 42) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Wina i kara. Wiosna 1427. Kazimierz - drugi syn Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i Zofii (Maria Pawłowska) nie żyje. Zygmunt Luksemburski (Wojan Trocki) i Wielki Mistrz Krzyżacki Russdorf (Tomasz Sobczak) spiskują, jak osłabić unię Polski z Litwą. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) spotyka królewnę Jadwigę (Maja Szopa). Zakochuje się w niej, nie wiedząc kim jest ta dziewczyna. Sambor (Kacper Młynarkiewicz) zostaje ranny w czasie napadu zbójców na kolebę matki królowej. Strzała, która go ugodziła, była zatruta. Grozi mu amputacja ręki. Zdenek (Mateusz Trembaczowski), szpieg Luksemburczyka, jest w rękach krakowskiego kata. Strasz (Paul Matura), z rozkazu króla, rusza do Wilna, ale zanim to zrobi eliminuje Zdenka (Mateusz Trembaczowski), który może go zdemaskować.

Czas trwania: 25min. / 2024
Program TV na 16 maja 2024 (Czwartek)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 164 (sezon 2 odc. 39) Logo TVP Wilno
11:35 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 6 Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Rzecz o sztuce dyplomacji. Król był samodzielnym kierownikiem zarówno polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej. On i tylko on! Miał oczywiście doradców w radzie królewskiej, ale nie musiał ich słuchać, ponadto niejednokrotnie potrafił zrzucić na nich winę za własne, nietrafione decyzje. Najważniejszą instytucją na dworze w prowadzeniu polityki była kancelaria królewska, na której czele stali kanclerz oraz podkanclerzy, czyli dzisiejsi ministrowie spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych. To w kancelarii przygotowywano pisma dyplomatyczne, sporządzano listy, instrukcje dla posłów i wystawiano pełnomocnictwa. Tutaj także archiwizowano stare dokumenty i księgi, w których zapisywano wzorce pism, żeby móc je wykorzystać ponownie. W kancelarii pracowali pisarze potrafiący czytać i napisać pisma w języku łacińskim, niemieckim, ruskim, a później nawet włoskim. Przygotowywano tam także najważniejsze dokumenty, czyli traktaty pokojowe. Część z powstałych tutaj dokumentów była przewożona przez samych pracowników, którzy na potrzeby chwili stawali się posłańcami. Posłowie nierzadko organizowali także spotkania władców, choć najczęściej, zasobni w odpowiednie pełnomocnictwa, sami prowadzili pertraktacje z posłami innych krajów. Jeśli jednak dochodziło do spotkań samych monarchów, to najczęściej na pograniczach państw. Podróże w głąb innego państwa były rzadkością, bo były... drogie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
16:00 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 16 Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Skarbiec królewski. Początkowo w Polsce skarbcem królewskim określano archiwum, czyli najważniejsze dokumenty: przywileje, rozejmy oraz akty pokojowe, a także nadania wystawione przez władcę. Potem dodano do tego dochody z podatków, ceł, wpływy z królewszczyzn. Roczny dochód skarbu za Kazimierza Wielkiego wahał się od 70 do 90 tysięcy grzywien rocznie. Można było za to kupić kilka wiosek. Skarbiec wawelski składał się z kilku komnat, do których mogli wchodzić tylko król, podskarbi, czyli ówczesny minister finansów i kilku pracowników zobowiązanych przysięgą do milczenia. W skarbcu leżały kosztowności, przedmioty liturgiczne, cenne księgi i relikwie oraz drogie szaty i podobno róg jednorożca. Na samym końcu skarbca mieściła się komnata, do której wejść mogli tylko król i podskarbi. To w archiwum sekretnym, w zamykanej na kilka sztab skrzyni, złożone były regalia, czyli korony, berło, Szczerbiec. W czasach Władysława Jagiełły podskarbim był Hinczka z Roszkowic herbu Działosza, który często towarzyszył władcy w podróżach. Zabierał wtedy królewskie insygnia i sporą część gotówki. Dawniej istniało prawo stacji, czyli obowiązku goszczenia króla i dworu przez możnych. Ludwik Andegaweński zlikwidował to prawo i od tej pory władcy musieli sami za siebie płacić. Jeżeli pobyt władcy się przedłużał, a pieniędzy brakowało, dodatkową kwotę z rezerw skarbu wypłacał podskarbi. W ostateczności zadłużano się u mieszczan.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 168 (sezon 2 odc. 43) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Intryga Strasza. Wiosna 1427. Strasz (Paul Matura) jest w Wilnie i donosi Witoldowi (Michał Chorosiński), że Zofię (Maria Pawłowska) coś łączy z Janem Hinczą (Kamil Szklany). Hans Vochsee (Sebastian Badurek) przekazuje, że Zygmunt Luksemburski i zakon będą popierali starania księcia Witolda o królewską koronę. Oleśnicki (Przemysław Stippa) przekazuje królowi plotki z Wawelu, że królowa, podczas jego nieobecności, szukała rozrywek. Samborowi (Kacper Młynarkiewicz) grozi amputacja ręki. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak), aby mu pomóc, musi wiedzieć, czym była zatruta strzała, która go trafiła. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) chce się spotkać z tajemniczą dziewczyną. W czasie rozmowy z przyjaciółką z dzieciństwa okazuje się, że nadal prawie niczego nie pamięta.

Czas trwania: 25min. / 2024
Program TV na 18 maja 2024 (Sobota)
06:55 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 151 (sezon 2 odc. 26) Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Gwóźdź z krzyża Chrystusa. Rok 1425. Do Krakowa, na chrzest królewicza Władysława (Kamil Winerowicz - Stanik), jedzie biskup Ostii (Zbigniew Moskal), wysłannik papieża z cenną relikwią - gwoździem z krzyża. Skrzyneczka z relikwią ginie. Na szczęście cudownie się odnajduje. Król (Sebastian Skoczeń) i królowa Zofia (Maria Pawłowska) zapowiadają procesję z relikwią. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) i Jan Głowacz (Mateusz Weber) już planują, że szlachta złoży hołd małemu królewiczowi w zamian za nowe przywileje. Jadwiga (Maja Szopa) jest posądzona o złe intencje wobec przyrodniego brata. Nie przychodzi więc na jego chrzest. Na chrzcie nie ma także Zbigniewa z Brzezia (Marcin Piętowski). Marszałek umiera. W ostatnich słowach ostrzega króla przed politycznym apetytem Oleśnickiego.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Reklama
11:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 164 (sezon 2 odc. 39) Logo TVP Seriale
11:45 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 165 (sezon 2 odc. 40) Logo TVP Seriale
12:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) Logo TVP Seriale
Program TV na 19 maja 2024 (Niedziela)
07:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 152 (sezon 2 odc. 27) Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Kara Boża. Wiosna 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) razem z Zofią (Maria Pawłowska) przyjmują hołd od mieszkańców Krakowa dla siebie i swojego syna. Chcą takiego samego potwierdzenia od szlachty. Tymczasem Oleśnicki (Przemysław Stippa) chce urzędu dla swojego brata i więcej przywilejów dla panów. Zofia dowiaduje się, co łączyło Awdokię (Joanna Moro) i Daniła (Pavel Kryksunou). Królowa przy pomocy swoich rycerzy aranżuje ich spotkanie. Jadwiga (Maja Szopa) coraz głośniej zaczyna mówić, że to jej polscy panowie składali hołd i że to ona powinna być następczynią tronu. Katarzyna Mężykowa (Małgorzata Ostrowska - Królikowska) ostrzega ją, że za takie złe myśli może ją spotkać kara. Królewna ma koszmarne sny i zaczyna bać się kary Bożej. Rozpoczyna ścisły post. Femka (Żaneta Homa) wraca do Krakowa. Jedzie z nią Honzik (Kamil Drężek). Spotykają na leśnej drodze Guślarza (Tomasz Obara), który mówi do niej: "Musisz czekać na coś, co jest ci bardzo drogie". Nie mówi jej, że Pietrek (Mateusz Tomaszewski) żyje.

Czas trwania: 25min. / 2024
Program TV na 20 maja 2024 (Poniedziałek)
01:45 Korona królów - odc 211 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Guncel uważa, że tylko Kazimierz pomoże mu pomścić Helenę. Prosi Bolka, by ten wstawił się za niego u króla. Bogdan trafia do lochu. Pod nieobecność Kazimierza, decyzję o jego losie musi podjąć Adelajda, ale nie zamierza tego robić. Małżeństwo Anny i Karola zostało zawarte prawidłowo i skonsumowane podczas nocy poślubnej. Ludwik chce zeswatać Kazimierza z Krystyną, która ma dla niego szpiegować.

Czas trwania: 24min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
02:05 Korona królów - odc 212 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Odc 212 Adelajda ociera się o szaleństwo. Po dwóch latach Kazimierz chce powiedzieć jej o rozwodzie. Królowa jest oburzona. Kazimierz nakazuje jej wyjazd do Żarnowca. Załamana kobieta chce popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili ratuje ją dwórka. Benesz, czeski szpieg, zaprasza Kazimierza na rozmowy w Pradze. Intuicja podpowiada Guncelowi, że Helena jednak żyje.

Czas trwania: 24min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 167 (sezon 2 odc. 42) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 151 (sezon 2 odc. 26) Logo TVP Polonia
Program TV na 21 maja 2024 (Wtorek)
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 168 (sezon 2 odc. 43) Logo TVP1 HD
11:55 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 11 Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Morowe powietrze. Doktor plagi... Tak nazywano medyków, którzy w południowych krajach Europy zajmowali się chorymi w miastach podczas zarazy. Nosili maski z ptasimi dziobami. Wypełniały je zioła i wonne olejki, które miały chronić przed morowym powietrzem. Dżuma, która zdziesiątkowała populację Europy w latach 50. XIV w. zapewne dotarła i do ziem polskich, nie wyrządziła tu jednak znaczących szkód. Nie omijały jednak ziem polskich inne zarazy, średnio zmagano się z jedną w roku. Jak dwory królewskie radziły sobie z zarazą? Wyjeżdżano z miasta, królowie chowali się w lasach, królewicze znajdowali schronienie w klasztorach. Ważny był król i następcy tronu. W miastach, po ogłoszeniu zarazy, zamykano bramy, izolowano chorych, domy oznaczano białą farbą. Nie wolno było chodzić do karczmy ani korzystać z łaźni. Starano się utrzymywać czystość na ulicach.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 152 (sezon 2 odc. 27) Logo TVP Polonia
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 165 (sezon 2 odc. 40) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 169 (sezon 2 odc. 44) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Wyścig z czasem. Wiosna 1427. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie wierzy w plotki o Zofii (Maria Pawłowska). Hincza (Kamil Szklany) potwierdza, że królowa organizując karnawałową zabawę nie wiedziała o chorobie synka. Król dowiaduje się od Jana z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz), że Wielki Książę Witold (Michał Chorosiński) knuje za jego plecami i marzy mu się korona. Trwa walka o uratowanie ręki Sambora (Kacper Młynarkiewicz). Grzymek (Krzysztof Brzazgoń), Honzik (Kamil Drężek) i Pietrek (Mateusz Tomaszewski) muszą się dowiedzieć, czym zatruta była strzała, która zraniła ich przyjaciela.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 22 maja 2024 (Środa)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 165 (sezon 2 odc. 40) Logo TVP Wilno
Reklama
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 169 (sezon 2 odc. 44) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 153 (sezon 2 odc. 28) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Kwiecień 1425. Mały królewicz Władysław (Kamil Winerowicz - Stanik) jest chory. Awdokia (Joanna Moro) rozrzuca wokół kołyski sól, aby odpędzić złe uroki. Królewna Jadwiga (Maja Szopa), która pości w ramach pokuty, mdleje. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) prosi o pomoc Stanisława Ciołka (Daniel Mosior). Ten sprowadza na Wawel młodego kanonika i poetę Adama Świnkę (Bartosz Jędraś). Strasz (Paul Matura) zaczyna roznosić po Wawelu plotki, że służka królowej jest wiedźmą i odprawia gusła nad kołyską. Jagiełło przygotowuje się do zjazdu szlachty w Brześciu Kujawskim. Oleśnicki (Przemysław Stippa) ma ambicje, aby po śmierci króla, zostać regentem. W krakowskiej karczmie Lech (Mariusz Jakus) przekonuje Bdzigosta (Jakub Wieczorek), że wie jak ciężkie jest życie króla. Przecież sam jest królem krakowskich złodziei: "Co za los..." Femka (Żaneta Homa) z Honzikiem (Kamil Drężek) wracają do Krakowa. Femka w snach widzi Pietrka (Mateusz Tomaszewski).

Czas trwania: 25min. / 2024
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 170 (sezon 2 odc. 45) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Fałszywe oskarżenie. Wrzesień 1427. W Wilnie trwa kłótnia Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i Witolda (Michał Chorosiński) o koronę. Witold rzuca oskarżenie na Zofię (Maria Pawłowska). Władysław (Aleks Wojtkowski) może nie być synem Jagiełły. Król Władysław nie umie sobie z tymi pogłoskami poradzić. Pomaga mu Guślarz Krywe (Lech Dyblik). Daje królowi kubek z ziołami, które przenoszą do innego świata. Królowa nie chce dawnej Konstancji Koniecpolskiej - dwórki Granowskiej na opiekunkę małego Władysława. Sambor (Kacper Młynarkiewicz) zachował rękę, ale czy będzie sprawna? Lech (Mariusz Jakus) ma bardzo zniszczone buty. Żałuje pieniędzy na ciżmy i zamawia je u Gromka (Adam Zdrójkowski), czyli u partacza, poza cechem.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 23 maja 2024 (Czwartek)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 166 (sezon 2 odc. 41) Logo TVP Wilno
11:35 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 7 Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Możni na Wawelu. Możni i wpływowi ludzie zawsze skupiali się wokół władcy, ale dopiero za czasów panowania Kazimierza Wielkiego konkretne rodziny zaczynają budować na dworze królewskim prawdziwą siłę, majątek i władzę. Wśród panów obejmujących najważniejsze urzędy w Polsce widzimy w XIV wieku ciągle przedstawicieli tych samych rodzin, są kasztelanami i wojewodami, dostają dodatkowe kompetencje oraz odpowiednie uposażenia. To nie wszystko! Urzędy ziemskie były godnościami dożywotnimi. Można awansować, ale zostać odwołanym - nie. Ci zatem, którym udało się otrzymać jakiś urząd ziemski mieli przed sobą w miarę swoich zdolności szansę na naprawdę niezłą karierę polityczną. Jedną z rodzin, która dosyć szybko znalazła się w kręgu królewskim, zdobywając jednocześnie potęgę i bogactwo była rodzina Melsztyńskich herbu Leliwa. To właśnie za rządów Kazimierza Wielkiego ogromne wpływy zdobył syn Jana z Melsztyna, słynny Spytek. Melsztyńscy byli gałęzią kolejnej bardzo ważnej rodziny małopolskiej, czyli Tarnowskich herbu Leliwa. Wśród osób blisko związanych z Władysławem Jagiełłą pojawiło się też kilku Ślązaków, przybyłych do Korony z księciem opolskim Władysławem, jak Hinczka z Roszkowic, podskarbi królewski. Wielką karierę zrobiło też dwóch braci Szafrańców z Pieskowej Skały. To o nich wielki książę litewski Witold pisał, iż są prywatną radą króla, bo bez zgody braci trudno było dostać się przed oblicze władcy.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
16:00 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 17 Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Praktyczna magia. Magia odgrywała ogromną rolę w średniowieczu. Ludzie byli przekonani, że prawie na wszystko są jakieś zaklęcia. Poświęcone przedmioty uważano za potężną broń przeciwko chorobom. Gromnicami wypalano znak krzyża na sierści zwierząt, czasem za pomocą hostii szukano skarbów. Pewien duchowny bernardyński z Poznania z drugiej połowy XV wieku spisał zbiór pytań, które powinni zadawać księża podczas spowiedzi. Na przykład: czy wierny słucha wróżb i przepowiedni przyszłości, czy wierzy w duchy, czy wierzy we wpływ księżyca na losy ludzkie, czy nosi ze sobą zaklęcia zapisane na papierze lub pergaminie... I chociaż magią zajmowały się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, to wśród oskarżanych o czary w polskich sądach kościelnych w połowie XV wieku kobiet było 50, a mężczyzn tylko 20. Należy jednak dodać, że w średniowiecznej Polsce nie płonęły stosy, oskarżonych o czary karano bowiem tylko grzywną. Nie wolno było wymawiać niektórych słów, by nie zapeszyć, czyli nie sprowadzić na siebie nieszczęścia. Wróżono sobie przed ważnymi decyzjami, przed wyruszeniem w podróż czy wybudowaniem domu, a także przed wyborem małżonka. Licho nie śpi.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 171 (sezon 2 odc. 46) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Dowody winy. Jesień 1427. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie umie poradzić sobie z pogłoskami o niewierności żony. Jedzie do Guślarza Krywe (Lech Dyblik), który daje mu magiczne zioła. W narkotycznym śnie spotyka Elżbietę Granowską (Karolina Porcari) i dostaje odpowiedź na dręczące go pytanie - synowie Zofii (Maria Pawłowska) są jego dziećmi. Ale Witold (Michał Chorosiński) pokazuje mu naszyjnik, który miał pomóc Hinczy (Kamil Szklany) w spłaceniu długu. Na Wawel dociera Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz). Ma sprowadzić na Litwę panny Szczukowskie - Kachnę (Justyna Ducka) i Eliszkę (Milena Suszyńska) oraz ochmistrza Malskiego (Wiktor Korzeniewski). Strasz (Paul Matura) wyjawia Jadwidze (Maja Szopa), że chodzi o śledztwo w sprawie niemoralnego prowadzenia się królowej. Niemira (Renia Gosławska) odkrywa, że buty, w których chodzi Lech (Mariusz Jakus) zrobione są przez partacza. Nie ma wątpliwości, że jest nim Gromek (Adam Zdrójkowski).

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 25 maja 2024 (Sobota)
06:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 153 (sezon 2 odc. 28) Logo TVP Historia
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 167 (sezon 2 odc. 42) Logo TVP Seriale
11:45 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 168 (sezon 2 odc. 43) Logo TVP Seriale
12:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 169 (sezon 2 odc. 44) Logo TVP Seriale
Program TV na 26 maja 2024 (Niedziela)
07:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 154 (sezon 2 odc. 29) Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Przywileje szlacheckie. Czerwiec 1425. W Brześciu Kujawskim wszyscy czekają na królową Zofię (Maria Pawłowska). A jej orszak myli drogę. Zjazd szlachty w Brześciu Kujawskim nie przebiega po myśli Jagiełły (Sebastian Skoczeń) i Witolda (Michał Chorosiński). Oleśnicki (Przemysław Stippa) rośnie w siłę i szykuje sobie grunt pod regencję. Awdokia (Joanna Moro) i Danił (Pavel Kryksunou) mają się ku sobie, tymczasem w Krakowie zbierają się nad kobietą czarne chmury inkwizycji. Głowacz (Mateusz Weber) szuka dowodów, że Awdokia odprawia czary. Królewna Jadwiga (Maja Szopa) świetnie się czuje w towarzystwie poety Adama Świnki (Bartosz Jędraś). Femka (Żaneta Homa) rozpacza po śmierci Pietrka. Bdzigost (Jakub Wieczorek) próbuje ją pocieszyć.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 27 maja 2024 (Poniedziałek)
02:00 Korona królów - odc 213 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): Oda i Ligęza towarzyszą Adelajdzie w podróży do Żarnowca. Wciąż nie dociera do niej, że nie jest już królową. Kazimierz przyjeżdża do Pragi, ale podejrzewa, że Karol ma jakiś inny cel poza problemami Mazowsza i Śląska. Prosi Suchywilka o pomoc w rozgryzieniu sprawy. Jura dostaje od króla zadanie znalezienia Krystyny. Suchywilk podejrzewa, że Krystyna może być szpiegiem Karola.

Czas trwania: 24min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
02:25 Korona królów - odc 214 Logo TVP Seriale

Opis odcinka serialu (streszczenie): 214Elżbieta podejrzewa, że jej syn Ludwik spiskuje z Karolem przeciwko Kazimierzowi. Kazimierz zabiera ze sobą do Budy Krystynę, ale nie pozwala jej się pokazywać. Adelajda odnajduje w Żarnowcu spokój. Towarzyszy jej Paszek. Regina poszukuje kandydata na męża dla swojej córki. Zaczyna się interesować Maćkiem, ale ten jest zapatrzony w Audre.

Czas trwania: 24min. / 2019 / telenowela historyczna TVP
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 170 (sezon 2 odc. 45) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 154 (sezon 2 odc. 29) Logo TVP Polonia
Program TV na 28 maja 2024 (Wtorek)
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 171 (sezon 2 odc. 46) Logo TVP1 HD
11:55 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 12 Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Dwórki, służki i matrony. Tylko wokół królowej znajdowało się otoczenie kobiece, stanowiły je dwórki, matrony oraz kobieca służba - panny pokojowe i służące. Zostać dwórką królowej było marzeniem niejednej młodej, dobrze urodzonej panny. Pomagały one królowej w codziennych czynnościach, asystowały w orszakach, zabawiały ją i dotrzymywały towarzystwa. Nie otrzymywały za to żadnego wynagrodzenia. Ale mogły nabrać ogłady, nauczyć się zasad życia towarzyskiego, a może nawet znaleźć bogatego i wpływowego męża. Dwórki opuszczały zamek po wyjściu za mąż albo odsyłano je wraz ze śmiercią królowej, kiedy cały jej dwór zostawał rozwiązany. Królowej towarzyszyły także matrony, czyli kobiety zamężne lub wdowy, które swoją obecnością przy królowej gwarantowały jej przyzwoite zachowanie. Władczyni mogła im ufać, pytać o rady, szczególnie jeżeli była bardzo młoda, liczyć na ich towarzystwo w podróży oraz wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Tylko na dworze królowej pracowała służba kobieca - służki i panny pokojowe, nad którymi nadzór trzymała jedyna żeńska urzędniczka - ochmistrzyni.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 155 (sezon 2 odc. 30) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Spóźnione oświadczyny. Czerwiec 1425. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wycisza szum wokół obrządku Dziadów, w którym uczestniczyły Zofia (Maria Pawłowska), Awdokia (Joanna Moro) i Olga (Klara Williams). Po tym obrządku królowa zaczyna przedwcześnie rodzić. Femka (Żaneta Homa) wpada w depresję. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) daje jej zioła nasenne i zabiera do Guślarza (Tomasz Obara). Ten każe jej czekać na kogoś bardzo bliskiego. Głowacz (Mateusz Weber) chce koniecznie kupić dom Femki. Ona jednak wierzy, że Pietrek (Mateusz Tomaszewski) wróci i nie zamierza go sprzedawać. Wspiera ją Honzik (Kamil Drężek). Papież żąda od polskiego kleru daniny na rzecz wojny z husytami. Oleśnicki (Przemysław Stippa) zwołuje zjazd biskupów w Łęczycy. Książęta Siemek (Kamil Rodek), Trojden (Filip Łeszega) i Kazimierz (Marcin Dąbrowski) namawiają biskupa płockiego Stanisława Pawłowskiego (Michał Wielewicki), aby odmówił płacenia podatku na wojnę z husytami. Mazowsze się buntuje. Nie chce być dalej lennikiem Korony. Danił (Pavel Kryksunou) prosi królową Zofię o rękę swej ukochanej. Oświadcza się Awdokii (Joanna Moro), ale nie zostaje przyjęty.

Czas trwania: 25min. / 2024
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 167 (sezon 2 odc. 42) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 172 (sezon 2 odc. 47) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Zatrzymani. Jesień 1427. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozkazuje, aby dwórki królowej Kachna i Eliszka Szczukowskie (Justyna Ducka i Milena Suszyńska) i jej ochmistrz Wojciech Malski (Wiktor Korzeniewski) zostali przywiezieni do Wilna. Mają być przesłuchani w sprawie domniemanego niemoralnego postępowania Zofii (Maria Pawłowska). Eliszka pogrąża królową swoimi zeznaniami. Bojąc się tortur mówi to, czego oczekuje przesłuchujący ją książę Witold (Michał Chorosiński). Królowa przyjmowała w komnacie młodych mężczyzn. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz), w wawelskich ogrodach, na oczach królowej aresztuje Hinczę (Kamil Szklany). Zofia dowiaduje się, o co jest oskarżana i walczy o swoje dobre imię. Niemira (Renia Gosławska) i jej brat szewc Czesław (Jarosław Gruda) oskarżają Gromka (Adam Zdrójkowski) o partactwo, czyli pracowanie poza cechem. Młody chłopak ma być wychłostany i wygnany z Krakowa. Bdzigost (Jakub Wieczorek) i Kunegunda (Weronika Jaskółka) namawiają Lecha, aby poprosił Niemirę o wycofanie oskarżenia.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 29 maja 2024 (Środa)
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 167 (sezon 2 odc. 42) Logo TVP Wilno
11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 172 (sezon 2 odc. 47) Logo TVP1 HD
16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 156 (sezon 2 odc. 31) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Bunt Siemowita. Lato 1425. Książęta mazowieccy nie chcą złożyć Koronie hołdu lennego. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) karci księżnę Aleksandrę (Agnieszka Wagner) za jej synów. A tymczasem w Płocku młodzi książęta Kazimierz (Marcin Dąbrowski) i Trojden (Filip Łeszega) planują zamknąć matkę w klasztorze. Awdokia (Joanna Moro) przyjmuje oświadczyny Daniła (Pavel Kryksunou), ale nie chce opuszczać królowej (Maria Pawłowska). Decyduje się jednak na ślub. Danił jest zachwycony. Głowacz (Mateusz Weber) chce kupić dom Femki (Żaneta Homa), ale Honzik (Kamil Drążek) obiecuje, że ją obroni. Pewnego dnia widzi dwóch chłopców wędrujących z tobołkami. Nie wie, że to synowie rzeźnika uciekli z domu. Zaczynają ich szukać. Głowacz podsuwa myśl, że to na pewno husyta Honzik ich porwał. Rusza na niego obława. Dzięki Grzymkowi (Krzysztof Brzazgoń) i Samborowi (Kacper Młynarkiewicz) znajduje schronienie w zamtuzie.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 168 (sezon 2 odc. 43) Logo TVP Wilno
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 173 (sezon 2 odc. 48) Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Rycerz królowej. 29 listopada 1427 rok. Świdrygiełło (Michał Chruściel) dobija Jagiełłę (Sebastian Skoczeń) rewelacjami o przedślubnym afekcie Hinczy (Kamil Szklany) i Zofii (Maria Pawłowska). Hincza jest w wawelskim lochu przesłuchiwany przez Głowacza (Mateusz Weber). A Jagiełło przesłuchuje Semena Holszańskiego (Zbigniew Stryj) i siostrę królowej Wasylisę (Aleksandra Radwan). Zofia przekonuje księżną Aleksandrę Mazowiecką (Agnieszka Wagner) do swej niewinności. Udaje się jej także pozyskać Oleśnickiego (Przemysław Stippa). Królowa zaczyna rodzić wcześniej niż to było przewidziane. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) powoli odzyskuje pamięć. Prosi Oleśnickiego o pracę na Wawelu. Szewc Czesław (Jarosław Gruda) przyłapuje Niemirę (Renia Gosławska) i Lecha (Mariusz Jakus) na sianie. Gromek (Adam Zdrójkowski) ma szansę na wyzwolenie na mistrza pod warunkiem, że ożeni się z Niemirą.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 30 maja 2024 (Czwartek)
10:30 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 8 Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): "Jak zostać królową?" Wszystkie żony Władysława Jagiełły zostawały polskimi królowymi nie z przypadku. Jakie warunki należało spełnić, aby zostać królową? Jak to się stało, że królowymi zostały? Jak wyglądało ich wykształcenie, droga do kraju, którego w większości - jak i języka - nie znały? Jak wyglądały ich pierwsze dni na Wawelu? Czy dawały sobie radę? Kto zostawał z nimi na królewskim dworze? Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska, Zofia Holszańska - cztery różne kobiety złączone jednym celem - jak przetrwać na Wawelu i nie wzbudzić skandalu. Czy im się to udało i jak można było tego uniknąć?

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 168 (sezon 2 odc. 43) Logo TVP Wilno
16:00 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 18 Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Komu topór, komu sznur? Od XIV wieku na ziemiach polskich funkcjonowały różne rodzaje sądów: ziemskie, dla rycerstwa, sądy prawa niemieckiego dla mieszczan oraz kościelne. Pierwsze miejskie więzienie na ziemiach polskich zbudowano we Wrocławiu dopiero w XIV wieku. Nie znano kary więzienia - przebywanie w lochu było tymczasowe, w oczekiwaniu na wyrok. Więzienie, jako formę kary, zaczęto stosować dopiero od XVI wieku. Sądy obradowały w różnych miejscach - miejskie najczęściej na ratuszu, ale mogły sądzić i w kościele, i w karczmie, a nawet pod gołym niebem. Kary finansowe były dla sądów najbardziej korzystne, ponieważ sędzia i ławnicy dzielili się pieniędzmi. Kar było wiele - zależały od rodzaju przewinienia. Noszono publicznie ciężkie kamienie, zakuwano w kuny, wiązano do pręgierza, chłostano. Nieuczciwych sprzedawców karano obcięciem włosów. Za drobne kradzieże, fałszerstwa i krzywoprzysięstwo karano piętnem wypalanym na czole lub policzkach. Za kradzież obcinano dłoń. Oszczerstwo karano wyrwaniem lub obcięciem języka. Głową można było zapłacić za wystąpienie przeciwko władcy, za szerzenie herezji, kradzież, rozbój, czyli morderstwo lub pobicie wraz z kradzieżą; także za gwałt. Na banicję, czyli wygnanie z kraju, skazywał jedynie król, ale sądy miejskie mogły kogoś relegować poza mury miasta. Skazańca odprowadzał na miejsce kaźni tłum ciekawskich, dla których w średniowiecznym mieście była to rozrywka. Po zakończeniu egzekucji kat, zwany mistrzem małodobrym lub po prostu mistrzem, zajmował się ciałem, chyba że wydawano je rodzinie. Skazańców można było chować w poświęconej ziemi, bowiem wedle Kościoła nie wolno karać dwa razy za tę samą zbrodnię. Szczątki skazańców grzebano w wyznaczonym do tego miejscu. W Krakowie był to kościół św. Getrudy, który ufundował syn skazanego na śmierć rajcy Andrzeja Wierzynka.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 174 (sezon 2 odc. 49) Logo TVP1 HD
Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
Program TV na 1 czerwca 2024 (Sobota)
06:55 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 155 (sezon 2 odc. 30) Logo TVP Historia
11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 170 (sezon 2 odc. 45) Logo TVP Seriale
11:45 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 171 (sezon 2 odc. 46) Logo TVP Seriale
12:15 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 172 (sezon 2 odc. 47) Logo TVP Seriale
17:30 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 13 Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Wielcy mistrzowie zakonu. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, bo tak brzmiała pełna nazwa Zakonu krzyżackiego, powstał w XII wieku, podczas trzeciej krucjaty do Ziemi Świętej. Ruch krucjatowy dobiegał już końca, więc Wielki Mistrz Hermann von Salza przeniósł zakon do Siedmiogrodu i zaczął rozmowy z Konradem I Mazowieckim. Pod pretekstem niesienia wiary Krzyżacy rozpoczęli walkę z Prusami i metodą małych kroków zdobywali kolejne przywileje. W 1230 r. wywalczyli zapis, który nadawał im na własność wszystkie zdobycze terytorialne. Od tego roku systematycznie podbijali Prusy, tworząc swoje zakonne imperium. W 1309 roku przenieśli główną siedzibę zakonu z Wenecji do Malborka. Na czele zakonu stał wielki mistrz, wybierany spośród braci rycerzy dożywotnio. Pod koniec XIV wieku Zakon przeżywał rozluźnienie obyczajów. Zabawy, turnieje i łowy stawiano wyżej niż modlitwę. Konrad von Jungingen był bardzo pobożny i starał się ukrócić hulaszczy tryb życia zakonu. Przed śmiercią prosił kapitułę, aby nie wybierała jego brata, Ulryka, na wielkiego mistrza, twierdząc, że ów jest zapalczywym głupcem, a jego rządy doprowadzą zakon do zguby. Kapituła generalna wybrała jednak Ulryka, który zginął, podobnie jak większość krzyżackich dostojników, pod Grunwaldem. Zakon krzyżacki istnieje do dziś, ma jednak charakter czysto religijny, prowadzi działalność duszpasterską i charytatywną. Siedzibą obecnego wielkiego mistrza jest Wiedeń.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
Program TV na 2 czerwca 2024 (Niedziela)
07:25 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 156 (sezon 2 odc. 31) Logo TVP Historia
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Korona Królów. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Korona Królów w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Korona Królów.
W zestawieniu planu emisji można znaleźć opisy odcinków serialu Korona Królów. W opisach odcinków mogą znaleźc się informacje na temat tego co się wydarzy lub się wydarzyło w serialu. Jeśli w ramówce zaplanowane są odcinki premierowe umieszczone na stronie opisy pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie Korona Królów, co się wydarzy w następny odcinku serialu?. Streszczenia odcinków pozwalają na poznanie tego co się wydarzyło oraz wydarzy.

Poprzednie emisje Korona Królów w telewizji

Emisja Korona Królów miała miejsce:

2024-05-08 20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 164 (sezon 2 odc. 39) Logo TVP1 HD
2024-05-08 20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 162 (sezon 2 odc. 37) Logo TVP Wilno
2024-05-08 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 147 (sezon 2 odc. 22) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Jawne i tajne. Wiosna 1424. Wawel cieszy się na wieść o ciąży królowej Zofii (Maria Pawłowska). Jagiełło (Sebastian Skoczeń) z tej okazji mianuje Jana Szafrańca (Dariusz Toczek) na stanowisko kanclerza koronnego, a Stanisława Ciołka (Daniel Mosior) na urząd podkanclerza koronnego. Ochmistrzem królowej zostaje Wojciech Malski (Wiktor Korzeniewski). Do Witolda (Michał Chorosiński) dociera poselstwo dwóch królów, by zabiegać o względy dla księcia Bogusława oraz tajne poselstwo od Jagiełły, by zwlekał z decyzją. Tymczasem Świdrygiełło (Michał Chruściel) zaczyna spiskować z Zygmuntem Korybutowiczem (Mikołaj Chrostowski). Nowy krewniak Bdzigosta (Jakub Wieczorek) pojawia się w Krakowie. To Dobek z Bagna (Jędrzej Taranek) - skąpiec, który chce zapłaty za swoje zeznania. Jan Strasz (Paul Matura) dostaje nowe zadanie. Szpieg Zdenek (Mateusz Trembaczowski) przekazuje mu rozkaz - królowa nie może urodzić. Strasz płaci mieszczce Jolancie (Ewa Bonecka), aby ta kupiła od Grety (Iwona Katarzyna Pawlak) zioła poronne.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
2024-05-08 11:35 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 163 (sezon 2 odc. 38) Logo TVP1 HD
2024-05-08 11:10 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 161 (sezon 2 odc. 36) Logo TVP Wilno

Opis odcinka serialu (streszczenie): Braterskie długi. Rok 1426. Zygmunt Luksemburski (Wojan Trocki) nie jest zadowolony, że polski król będzie miał kolejnego potomka. Barbara Cylejska (Marta Jarczewska) podsuwa mu myśl, aby rzucić na polską królową oskarżenie o niemoralne postępowanie. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) chce tronu dla małego Władysława (Leo Calderin Perez) bez warunków narzucanych mu przez polskich panów. Oleśnicki (Przemysław Stippa) pisze do papieża skargę na Jagiełłę. Nie odda władzy ani dochodów z diecezji lubelskiej. Pietrek (Mateusz Tomaszewski), przybrany syn Femki (Żaneta Homa) i Zyndrama wraca do Krakowa, ale niczego nie pamięta i nie wie, kim jest. Hincza (Kamil Szklany), będąc u krawca, dowiaduje się, że musi spłacić długi swojego brata. Zaczyna szukać pieniędzy, bo dług jest bardzo duży. Niemira (Renia Gosławska) jest zła na Gretę (Iwona Katarzyna Pawlak). Przez nią stała się pośmiewiskiem. Mści się niszcząc jej stragan.

Czas trwania: 24min. / 2024 / serial historyczny TVP
2024-05-07 20:30 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 163 (sezon 2 odc. 38) Logo TVP1 HD
2024-05-07 20:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 161 (sezon 2 odc. 36) Logo TVP Wilno
2024-05-07 16:00 Korona królów. Jagiellonowie - odc. 146 (sezon 2 odc. 21) Logo TVP Polonia

Opis odcinka serialu (streszczenie): Królewskie intrygi. Wiosna 1424. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) wybiera się na przejażdżkę w towarzystwie dwóch królów: Zygmunta Luksemburskiego (Wojan Trocki) i Eryka, króla Danii i Norwegii (Wojciech Wachuda). Czy będą omawiać ewentualny mariaż królewny Jadwigi (Maja Szopa) z księciem Bogusławem Słupskim (Patryk Bartoszewicz)? Barbara (Marta Jarczewska) próbuje przekonać Jadwigę, ale ona uważa, że książę Bogusław jest pyszałkiem. Królowa Zofia (Maria Pawłowska) nie jest pewna ciąży i nie chce tym razem robić królowi nadziei. Świdrygiełło (Michał Chruściel) po raz kolejny proponuje Zofii schadzkę. Ta, dzięki pomocy Olgi (Klara Williams) i Hinczy (Kamil Szklany), ośmiesza księcia. Jan Strasz (Paul Matura) ma uniemożliwić powrót małego Fryderyka na Wawel. Zabija więc posłańca jadącego do Wilna. Kunegunda (Weronika Jaskółka) prosi Głowacza (Mateusz Weber), aby ten wycofał skargę na Bdzigosta (Jakub Wieczorek). Głowacz staje się wobec niej natarczywy. Hynek (Jakub Zdrójkowski) ratuje ją z opresji.

Czas trwania: 25min. / 2024 / serial historyczny TVP
2024-05-07 11:35 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 4 Logo TVP1 HD

Opis odcinka serialu (streszczenie): Króla podróże małe i duże. W średniowieczu władcy dużo podróżowali. Taka metoda rządów miała swoje podłoże zarówno w kwestiach logistycznych, jak i dyplomatycznych. Regularne objazdy kraju nie były niczym dziwnym, choć w Polsce zarzuconym w okresie rozbicia dzielnicowego. Przywrócił ją Władysław Jagiełło, który wprowadził regularne objazdy całego państwa i to zarówno Korony, jak i Litwy. Nazywano go rex ambulans, czyli władca podróżujący. Za królewskie objazdy płacił król ze swego skarbca. W podróży towarzyszyło Jagielle kilkaset osób, poza jego dworem towarzyszyli mu bowiem możni ze swoimi dworami, co znacząco zwiększało orszak i powodowało, że taki objazd był prawdziwym wyzwaniem logistycznym. Władca nocował we własnych dobrach na zamku, a dwór lokowano w domach prywatnych i gospodach. Przy tej liczbie osób można było przebyć maksymalnie 30 - 40 kilometrów dziennie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna
2024-05-07 11:20 Korona królów. Jagiellonowie. Taka historia - odc. 9 Logo TVP Historia

Opis odcinka serialu (streszczenie): O modzie i urodzie. Przepis z 1468 roku zabraniał mieszkańcom Krakowa naśladowania ubiorów dworu królewskiego, co wskazuje, że dwór z pewnością był ośrodkiem kształtującym modę, a zakazy te niejednokrotnie łamano. Każda mieszczka marzyła o tym, by wyglądać jak królowa. W średniowieczu nie kupowano gotowych strojów. Suknie kobiety szyły w dużej mierze same. Wycinały i fastrygowały, ozdabiały haftem, a krawiec wykańczał. Każdy dwór miał własny kolor, w którym dominowały szyte stroje. Na dworze Jagiełły modne były czernie i brązy, a do tego srebrne i złote dodatki. Dwór jego młodszego syna, Kazimierza Jagiellończyka, najchętniej odziewał się w czerwień. Suknie polskich królowych nie odbiegały zapewne od europejskich, jeśli chodzi o jakość tkanin i wspaniałość dodatków. Średniowiecze preferowało smukłe sylwetki, które podkreślano obcisłym strojem. Dbałości o sylwetkę sprzyjały także częste kąpiele, dla higieny i dla gładkiej skóry, która była oznaką wysokiego urodzenia. Niewiasty stosowały rozmaite maseczki i płyny - tonik z kwiatu lipy, szałwii oraz rozmarynu. Gładka cera była oznaką luksusu i dobrego pochodzenia. Przyzwoite kobiety nie stosowały makijażu. Tylko dziewki wszeteczne uciekały się do takich sztuczek. Aby rozjaśnić cerę używały bielidła sporządzonego ze zmielonej i wymieszanej z wodą pszenicy, policzki nacierały na przykład sokiem z buraka, a brwi przyciemniały węgielkiem. Włosy były ważnym elementem kobiecej urody. Powinny być zdrowe, miękkie, lśniące i oczywiście długie. Po 15 roku życia, jeśli oczywiście wcześniej kobieta nie wyszła za mąż, zaplatano jej warkocz, a im był on grubszy i dłuższy, tym większy stanowił powód do dumy. Panna mogła nosić głowę odkrytą, chociaż włosy powinny być w jakiś sposób splecione lub upięte. Kiedy wyszła za mąż, jej włosy mogły być widziane w pełnej okazałości tylko przez męża. Chowano je pod tak zwaną nałęczką, czyli chustą, welonem lub siatką. Panowie rzadko nosili sumiaste wąsy, niektórzy zapuścili brody, ale większość miała długie włosy.

Czas trwania: 25min. / 2023 / telenowela dokumentalna

Korona Królów gdzie obejrzeć?

Korona Królów można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Seriale, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry