W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Krakowskie portrety
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Krakowskie portrety miała miejsce:
Opis (streszczenie): Portret krakowskiego poety Adama Ziemianina. Był flisakiem, inwentaryzatorem i dziennikarzem, latał na szybowcach i grywał na mandolinie. I choć Adam Ziemianin jest mieszkańcem ZIEMI - jak to poeta - unosi się trochę nad nią już od pięćdziesięciu lat.
Czas trwania: 28min. / 2018 / reportażOpis (streszczenie): Film jest podsumowaniem twórczości artystycznej poety, pieśniarza, kompozytora Leszka Długosza, który w 2021 roku ukończył 80 lat. Artysta sam o sobie mówi, że jest dwuskrzydłowy, w jego życiu jest muzyka i poezja. Film pokazuje tę dwoistość korzystając z wypowiedzi samego artysty, czytanych przez niego wierszy, bogatego archiwum TVP oraz fragmentów koncertu jubileuszowego.
Czas trwania: 33min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W siedzibie głównej Biblioteki Kraków powstanie gabinet Sławomira Mrożka, wypełniony przedmiotami codziennego użytku, książkami, pamiątkami, grami planszowymi, i dokumentami Pisarza. Film dokumentalny przypomina sylwetkę i dorobek Mrożka, ilustrują go wypowiedzi archiwalne, fragmenty dzieł, a także wypowiedzi żony, przyjaciół, wydawcy i dyrektor Biblioteki Kraków.
Czas trwania: 32min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Film dokumentalny o profesorze Janie Michaliku, jednym z najwybitniejszych historyków teatru, współtwórcy krakowskiej szkoły historii teatru, prodziekanie i dziekanie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale przede wszystkim, z czego najbardziej jest dumny, promotorze grona wspaniałych doktorantów. Niektórzy z nich poszli jego drogą.
Czas trwania: 28min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): 7 czerwca profesor Aleksander Krawczuk zacznie 101 rok życia, historyk starożytności, popularyzator zagadnień antyku, eseista, autor 37 publikacji, bibliofil, w latach 1986 - 89 minister kultury i sztuki, poseł na sejm I i II kadencji, mąż Barbary (od 60 lat), ojciec Wojciecha i Marcina. Krakowianin z urodzenia, Podgórzanin od 90 lat. Obdarzony ogromnym poczuciem humoru, mówił o sobie: wszystkie moje pomysły obracały się na dobre, choć czasem wydawały się idiotyczne. Film jest przypomnieniem jego dokonań.
Czas trwania: 29min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Sylwetka profesora Franciszka Ziejki, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999 - 2005, ale także naukowca, wykładowcy, autora blisko tysiąca prac, druków samoistnych, edytorskich i 22 książek autorskich. Profesor Franciszek Ziejka to również osoba niezwykle zaangażowana na rzecz ratowania zabytków Krakowa. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Laureat licznych nagród polskich i zagranicznych, zaszczytnych tytułów m.in. doktoratów honoris causa.
Czas trwania: 46min. / 2020 / reportażOpis (streszczenie): Filmowa opowieść o życiu i twórczości znanej krakowskiej poetki Elżbiety Zechenter - Spławińskiej. Szeroka prezentacja fotografii i pamiątek z archiwum prywatnego, wiersze czytane przez Poetkę, wypowiedzi krytyków i przyjaciół, intymne wyznania Elżbiety Zechenter - Spławińskiej o życiu prywatnym i etapach twórczości. Fragmenty piosenek zespołu Wawele, skomponowanych do słów Poetki.
Czas trwania: 30min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Filmowy portret Stanisława Stabro poety, krytyka literackiego i historyka literatury, profesora, wykładowcy w Instytucie Filologii Polskiej UJ.
Czas trwania: 22min. / 2020 / reportażOpis (streszczenie): Beata Szymańska - Aleksandrowicz, krakowska poetka i profesor filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadebiutowała w 1962 roku, wydała osiem tomików poezji. W jej wierszach widać wpływ filozofii Dalekiego Wschodu i haiku. Porównuje się ją z innymi poetkami z Krakowa - Wisławą Szymborską i Ewą Lipską.
Czas trwania: 22min. / 2018 / reportażOpis (streszczenie): Portret krakowskiego poety Adama Ziemianina. Był flisakiem, inwentaryzatorem i dziennikarzem, latał na szybowcach, grywał na mandolinie. I choć Adam Ziemianin jest mieszkańcem ZIEMI - jak to poeta - unosi się trochę nad nią już od pięćdziesięciu lat.
Czas trwania: 28min. / Polska / 2018 / reportażOpis (streszczenie): Portret Jana Polkowskiego, poety, dziennikarza, działacza NSZZ Solidarność, w 1992 roku rzecznika prasowego rządu Jana Olszewskiego.
Czas trwania: 38min. / Polska / 2019 / reportażKrakowskie portrety można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: